Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük vergi indirimi almak hakkında..?

ibrahimsami;
Selam,geriye dönük vergi indirimini bende aldım.Müracatımdan 45 ile 60 gün sonra hesabıma yatırılmıştı.

Ufukalp;
Ufuk bey;bende geriye dönük vergi indirimimi almıştım,beklediğim miktardan biraz fazla olunca merak etmiştim.Sayenizde bunuda öğrenmiş oldum.Vermiş olduğunuz bilgiler için teşekkürler..

E.KOMŞUCU, rica ederim paylaşımdaki amaç da bu değil mi?
Bana da vergilendirme şefi bir ay sürer dedi, hayırlısı bakalım.

A Sirketinden 2004te vergi indirimi hakkimi onayladi ankara.
2005 ten beri B sirketinde calisiyorum. yeni isyerine yaziyi yeni verdim.. 9 yillik haketmis oldugum vergi indirimini topluca geri alabilirmiyim.

isyerim simdiye kadar fazla fazla ödedi... yanlışmı düşünüyorum...

Erol Bey;
nasıl alacağınz yukarıda detaylarıyla mevcut zaten.

arkadaşlar benim raporum onaylandı. vergi indirimi için. 2005 ten itibaren alabilecegim yaziyor. Başvuru sırasında 9 yıllık yani 108 adet bordromu hazıralamam lazım. Gerek varmı? yoksa son 4 ay yeterlımı acil cevap...

İade talep ettiğiniz her ay için bordro eklemeniz gerekiyor.

9 yılı nasıl toplayacagım, muhasebeci yapabilir mi.. kufreder mi bana. interrnetten alabilirmiyim. Ayrıca kase ve imza gerekir mi bordralara... Acıklar mısın

Hala aynı firmada çalışıyorsanız zaten muhasebede kayıtlıdır,bir tuşa basmaya bakar.
Evet kaşe ve imza olacak,ayrıca bordroyu onaylayana ait imza sirküleri de eklenecek dilekçeye.
Ben 52 aylık bordro ve imza sirkülerini istedim,ikiletmediler bile.

Cok tesekkur ederim. Allah razı olsun. Simdi dilekce doldurna buyuk mukelleflerin yerini bulmada.. pazartesi halletcem ins. bu işi..

mrb rapor maliyemi onayladı defterdarlıkmı.
kısacası oranda değişiklik oldumu.

arkadaşlar bende 2002 yılından beri aynı iş yerinde çalışıyorum..% 40 vergi indirimi ile emekli oldum..şimdi ben geriye dönük vergi indirimi iademi nasıl alacağım,bilgi verirmisiniz..istanbul vergi dairesinemi gideceğim.örnek dilekçe bana gönderebilecek arkadaş varmı..nerden başlayacağım..şimdiden herkese teşekkürler.

Turan Bey;
yukarıdaki mesajların tümünü okursanız izlenecek yol,dilekçe örneği,iliştirilecek ekler hepsi mevcut zaten.

Geçmişe dönük vergi indirimi almak

slm arkadaşlar geçmişe dönük vergi indirimimi iadesini alabilmek için 3. ayın 22 veya 23ünde gerekli bordroları ve dilekçemi hazırladım Ankara büyük mükellefler vergi dairesine gönderdim ama daha hesabıma herhangi bir para yatmadı bunu soracağımız bir telefon numarası veya sorgulayacağımız bir internet adresi varmıdır. teşekkürler

ben alabilirmiyim diye merak ediyorum,ona göre yola çıkayım...

arkadaşlar ben % 40 vergi indirimi ile şubat ayında emekli oldum..benim öğrenmek istediğim..2002 yılından beri aynı iş yerinde çalışıp burdan emekli oldum ve sgdp yatırılarak işime devam ediyorum.ben vergi dairesine başvursam geriye dönük vergi indiriminden faydalanabilirmiyim.nasıl bir yol izlememem ve ne yapmam lazım.ne gibi formlar doldurup nereye başvurmam lazım. hastalığım sonradan olan polio sekeli.herkese teşekkürler.:confused:

özellikle ufuk kardeş yardımcı olurmusun.

Turan Kardeş;
Şayet vergi indirimi aldığınız halde bu indirim uygulanmadıysa,yani gelir vergisi matrahından sakatlık indirimi tutarı düşülmeden tam vergi kesildiyse evet alabilirsiniz.
Kaç ay bu şekilde fazladan vergi kesilmişse o kadar ayın iadesini talep edebilirsiniz.
Başvuruyu işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesi vergilendirme servisinbe yapacaksınız.
Bu başlığın önceki sayfalarında dilekçe örneği ve ekinde olması gerekenlerle ilgili bilgi var. Dilekçe örneğini kendine uyarlayarak dolduracak ve dilekçenin altında ek olarak belirtilen belgeleri tamamlayıp hepsini bir dosya yapıp başvurabilirsiniz.

ufuk kardeş hangi tarihten itibaren geriye dönük bordrolarımı götüreceğim..ilk başvuru tarihimi yoksa ,ilk işe giriş tarihimi.ben şimdiye kadar hiç vergi indiriminden birşey almadım..normal işçi gibi ssk yatırıldı..maaş alırkende herhangi ek bir ödeme almadım.dilekçe örneğini bana mail atabilirmisin rica etsem.tşk
ufuk bey ayrıca işyerimizin bağlı bulunduğu vergi dairesi kartal..ben şimdi burayamı başvuracağım yoksa vergi indirimi aldığım istanbul vergi dairesine mi?

Vergi indirim belgenizde tarih yazar.
Vergi indirimi hakkı kazandıktan sonra uygulanmamış her ay için talep edebilirsiniz.
Kardeş daha önce de yazdım,dilekçe örneği bu konu başlığının birinci sayfasında var,yalnız resim formatında olduğundan alıp üzerinde oynama yapamazsınız,o örneği kendinize uyarlayarak yeniden yazacaksınız.
Başvuracağınız merci işvereninizin bağlı olduğu vergi dairesi vergilendirme servisidir.

ufuk kardeş senden rica etsem cep telf bana mesaj olarak özelden gönderebilirmisin.ben açıkçası bişey anlamadım..vergi indirim belgesinin neresinde yazıyor..ayrıca vergi indirimi için ben istanbul vergi dairesine başvurdum..ama benim iş yeri kartal vergi dairesine bağlı.

Turan kardeş, inanın çok isterdim ama daha açık nasıl anlatabilirim ki?
Vergi indirim belgesinde daha doğrusu işvereninize gönderilen üst yazıda şu şahsın şu tarihten itibaren şu derecede vergi indiriminden faydalandırılması... şeklinde yazar.İşverene gelen yazının içindedir bu metin.
Vergi indiriminizin kayıtlı olduğu vergi dairesi ile işyerinizin bağlı olduğu vergi dairesinin farklı olması bir sorun değil, vergi indirimi bir kez alınır ama bir şahıs defalarca işyeri değiştirebilir,vergi dairelerinin aynı olması zaten düşünülemez.

Arkadaşlar ben izmirde bim markette çalışıyorum geriye dönük vergi iadesini almak için evraklarım hazır ve posta yoluyla göndermek istiyorum . Isyeri sancaktepe istanbul .büyük mükellefler vergi dairesi Başkanlığına bağlı şimdi ben adresi nasıl yazacağım posta zarfının ve göndereceğim dilekçenin üzerine yardımcı olursanız sevinirim.

ufuk kardeş vergi indirimi kağıdıma baktım, 13-12-2013 tarihinden itibaren 3,cü derece vergi inidriminden faydalanabilir yazıyor..ben 20 şubatta emeklilik başvurusu yaptım..hesaba göre ben şimdi 2 aylık geriye dönük vergi indirimimi alacağım..ne kadar alırım uğraşmaya değermi acaba.

Hayır 2 ay için kesinlikle değmez,alacağınız 60 tl yi geçmeyen komik bir rakam olacak.
Asıl aklıma takılan konu; ben sizi sgdp kapsamında aynı işyerinde çalışmaya devam ediyor olarak biliyordum.
Şayet öyleyse yani çalışmaya devam ediyorsanız ve vergi indiriminiz hala uygulanmıyorsa yılbaşından itibaren bu ay dahil 6 ayı talep edebilirsiniz,gerçi o da fazla birşey tutmaz ya sizin bileceğiniz iş.

bende 2002 ve 2003 yıllarında vergi indirimiden yararlandım ve işyeri degişikli oldu ve şimdi vergi indirimi almıyorum o tarıhden buyana geriye dönük vergi indirimini bende alabilirmiyim ??.

ufuk kardeş iş yerinden aldığımız maaşın hepsi bankadan yatmadığı için vergi indirimi uygulanmıyor..bu yüzden 6 aylık alabilirm.

Geriye dönük vergi indirimi başvurumdan sonra vergi dairesinde birçok aksaklık oldu.
Bu iadeleri önceleri başka birim yapıyormuş da, bunlar ilk defa yapıyorlarmış o da bana denk gelmiş de vs...
Önce1.800 tl olarak hesaplanan iade tutarı da sonra 1.200 kusura düşürüldü.
3,5 ay gibi bir bekleyişten sonra 1.200 kusur nihayet hesabıma yattı.

Arkadaşlar ben geçmişe dönük farklı bir şehirde olan işyerim için vergi dairesine dilekçe yazdım fakat gelen dilekçede parayı aldığımı belirtmişler ancak ben böyle bir para almadım.İşveren bunu nasıl uydurdu kılıfına bilmiyorum ama ben ne yapabilirim şuan?

msm18694 bu konuda bir şey gelmez elden. Büyük olasılıkla bordroda maaşa yansıtılmış gibi görünmüştür...

çalıştığım işyeri fazladan 30 tl ödemediler maaşıma bende geriye dönük vergi indirimi almak için vergi indirimi aldığım birime gittim. Almadığım 12 aylık bodrolarım ve dilekçem ile başvurmak istedim, görevli arkadaş bana öyle bir uygulama olmadığını ancak çalıştığın firmayı şikayet edebileceğimi ceza alacağını söyledi. Bende emeklilik işleri için uğraştığımdan acelem vardı bir şey yapamadım. Benim böyle bi hakkım varsa 12 aylık 600 tl eder bırakmak istemiyorum, hangi birime müracaat etmeliyim ?

Üst Alt