Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük vergi indirimi almak hakkında..?

Bir salim olacak .. benim %50 engelli raporum var...Bu vergi indirimi aldığımız maasa göremiyorum indirim yapiliyor yoksa maas ne olursa olsun 3.derece yani yıllık 210 tl indirimmi yapılacak. ..ben kamuda çalışiyorum .tskurler

Merhabalar,

Geriye dönük (vergi dairesinden gelen yazıya göre yâni başvuru tarihime göre) vergi indiriminden 31.03.2017 itibariyle faydalanabiliyorum. Geçmişe yönelik vergi iademin tarafıma ödenmesi için yapacağım talebe istinaden bir dilekçe örneğini tarafımla paylaşmanız mümkün müdür? Şimdiden teşekkürler.

ewet alan arkadaşlar var. dilekçe ,vergi indirimi alınacak aylara ait imzalı bordrolar, imza sirküleri ile başvuru yapılabiliyormuş. yazışmalar eski tarihli.mevzuat değişmiş olabilir. ben mali müşavirimi bu konu hakkında bilgilendirdim. önümüzdeki hafta vergi dairesine gidip konuyu soracak. inşallah şahsi alınabiliyordur halen. avataraang

Çalıştığım kurumun bağlı olduğu Hasan Tahsin Vergi Dairesini telefonla aradım ve onlar da firmanın başvurması gerektiğini bildirdiler. Yeni mevzuat gereği midir acaba? ozgurmeric74

mevzuat değişmiş olabilir. mantıken düşünmek gerekirse firmanın muthasar beyannamesi düzeltmesi gerekir. dur bir bakalım benim mali müşavirde hafta başı vergi dairesine gidip konuyu araştıracak. kişisel olarak alınabiliniyorsa ben yazarım. o zaman sizin vergi dairesindeki memur hatalı biliyordur belki. avataraang

Merhabalar,

Geç de olsa yazma fırsatı bulabildim. Kusura bakmayın. Süreç 1-2 ay gibi bir süre sonrasında sonlandı. Hem çalıştığım firma hem benim yoğun telefon görüşmelerim sayesinde başvuru neticelendi. Para iade edildi. Herkese iyi günler dilerim.

Merhaba oglumun %80engelinden dolayi vergi indiriminden yararlaniyordum eylul ayinda rapor suresi bitince vergi kesildi rapor yeniledim kasim ayinda yeni raporla tekrar basvurdum sonuc subatta gelir dediler benim eylul ayindan beri kesilen vergiler odenirmi yanarmi bilgisi olan varmi tesekkurler

devedikenim
Gelecek vergi indirimi yazısında hangi tarihten itibaren geçerli olduğu yazar.

Ufukalp

Ben bu ay 3.derece üzerinden yaklaşık 43.5 tl indirim aldım.Bizim maaşlarda 6-7. aydan itibaren kesinti olmaya başlıyor.10.aya gelince bu kesinti daha da artıyor.Bu yazdıklarınıza göre yüzde 20 ve yüzde 27 lik vergi dilimine girince aldığım vergi indirimide 43.5 tl den fazla olacaktır anlıyorum.Doğru mudur?

login
Anladığınız anlamda doğru, ama bu sizin elinize geçecek miktarı artırmayacak, aksine düşüş olacak. Çünkü %20 lik vergi dilimine girdiğinizde 5 puanlık bir vergi artışı olacak ki bu da sagari ücrette bile nereden baksanız 100 liraya karşılık gelir. 3. derece vergi indirimi tutarı olan 290 liradan kazanacağınız %5 lik avantaj ise sadece 14,5 lira olacaktır ve aradaki fark kadar maaşınıza düşüş meydana gelecektir.

Ufukalp hocam bu geriye dönük vergi indirim farkı için vergi dairesine bizzat gidip başvurmamız şartmıdır? Şimdi şöyleki özel sektörde bankadayım ben kurumum büyük mükellefler vergi dairesine istanbula bağlı ben ise bursadayım. İadeli taahhütlü postalasam? Veya kardeşim babam falan gitse verse olmazmıki?

Bu konuda 2019 yılında başvuru yapan varmı vergi dairesi yok der DEVLETTE GERİYE İSLEMEZ MİS

Durumu kısa özetleyeyim
25/08/2017 tarihinde ise başladım isyerim beni engelli kontenjanı kapsamında engelli raporumu ve diğer evraklarimi verdim vergi indirim belgemin olduğunu belirttim umursanmadi 5 veya 6 ay sonra merkez kendi sordu vergi indirimin varmı diye var dedik ama yansıma olmadı maaşa ve sorduğumda asgari ücret üstünde aliyom deyip kurcalama dercesine gecistirdi vergi dairesi için yazı istedim vermediler bende son çare olarak interaktif vergi internet üzerinden başvuru yaptım yarın nasipse isyerime yollanacak zaten raporun maliye onayli tarihi 05/04/2012 şimdi yazı geldiğinde temmuz maaşına yansıyacak ama geriye dönük nasıl alabilirim Çünkü Ankara vergi dairesi yok öyle bir şey der 189 yok der Birde isverenim diyelim ki vergi dairesini cozersem işyeri geriye dönük maaş bordrosu ve imza sirkusu vermezse ne yapabilirim

T.C.
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI
Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı
Mükellef Hizmetleri Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü
Sayı :38418978-299[01.15/3619]-E.4337 04/12/2015
Konu :Engellilik İndirimi
GIDAVE İHT.MAD.TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ.
Saray Mah.Bayraktar Cad.No:
Kazan/ANKARA
193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu'nun 31'inci maddesine istinaden engellilik indiriminden
yararlanmak için başvuran ve işyerinizde çalışan T.C. Kimlik Numaralı Duran
YILMAZ hakkında Maliye Bakanlığından alınan 26/04/2012 tarih ve 45794 sayılı yazı ve eki
adı geçenin Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden aldığı 05/04/2012 tarih ve
584 sayılı sağlık kurulu raporunun bir örneği ilişikte gönderilmiştir.
Ancak, adı geçen hizmet erbabının engellilik indirimden, Başkanlığımıza dilekçe ile
başvurduğu (10.11.2015) tarihinden itibaren faydalandırılması gerekmektedir.
Bilgi edilmesini, gereğini ve belgelerin ilgiliye tebliğini rica ederim.

Vergi Dairesi Başkanı a.
Müdür. SİMDİ YENİ RAPORDA 02/07/2019 YAZARSAKİ NASİL OLACAK YANİ BASVURU TARİHİ BU Bİ ONCEKİ CALİSTİGİM İSYERİ İCİN ALDİGİM YAZİ

Son düzenleme:
turan yılmaz
Başlık altında yapılacak olanlar çok açık yazılı. Hiç adetim olmadiyi halde ısrarınız üzerine özel mesaj da yazdım, hatta dilekçe örneği de verdim.
Sizin şimdi banka dekontu istemenizi anlayamadım. Aldım diyen o kadar insan yalan söylemiyor herhalde.
Banka dekontu falan yok. Çünkü dilekçeye hesap bilgilerinizi yazıyorsunuz, işlem tamamlanınca parayı hesap numaranıza havale/EFT yapıyorlar.

Ufukalp bey ilginize öncelikle teşekkür ederim

Özellikle bilgilerimi paylastim

Vergi dairesi yok der sizin tavsiyenize uyacagim yazı elime geçer geçmez işyerinden alabilirsem geriye dönük maaş bodrolarimi çünkü vermeme ihtamili bı hayli yüksek e devlet ciktisiyla şansımı deneyeceğim

turan yılmaz
İşyeri maaş bordrolarını neden vermesin, onların zararına bir durum yok. Hepsi kayıtlı olur zaten.

İşyeri konunun detayını bilmediği için maaş bodrolarimi vermedi mali musavirle görüşüp dönüş yapacaklar yarın ola hayrola iyi geceler

Ufukalp
Bu ödemeyi kurum mu yapıyor vergi dairesi mi?. Hesaplamayı yapıp diğer belgelerle birlikte(öeb, ödeme oluru vs.) muhasebeye göndersem ödeme yapılır mı acaba?.

SON GELİSMELER. İSYERİM HALA BİRAZ SİKİNTİ CİKARİYOR AMA COZUM BULDUM. Inter aktif vergi dairesine engelli indirimi başvurusu yaptım ve otomatik isverenime yazı geldi geriye dönük maaş bordrolarını vermiyor sıkıntı çıkarıyor muhasebe onuda çözdüm interaktif vergi dairesine genel amaçlı dilekçe yazdım durumu anlatan ve dönüş sağlandı vergi dairesi isverenimden maaş bodro ve bilgilerini isteyecek gerekirse sana dönüş yaparız 1 ay gibi süreci var tarafına dönüş yapacağı dediler beklemedeyim

Son gelişmeleri paylaşacağım

Son düzenleme:
Son gelişmeler. Bugün Anadolu kurumlar vergi dairesinden arandım ve bana şöyle bir bilgi iletildi vergi indirimi önceden var ama mevcut işyerine başvurun bu ay yapılmış ve üst yazında da belirttiği gibi bu aydan sonra alacaksın şayet bu aydan sonrada yansıma olmaz ise bundan sonrakiler için başvuruda bulunabilirsin dedi

Şimdi RAPORUM 2012 maliye onayı 2012 işyeri değişikliğinde işyeri için alınan üst yazıyı baz aliyor isverenim sıkıntı çıkardığı için bugüne kaldı dediysem de nafile

turan yılmaz

siz mevcut işyerinize işe girerken vergi indirim belgenizi verdiniz mi? verdiyseniz vergi indiriminden faydalandırmış olmaları gerekir ve bu da aldığınız maaşınıza yansırdı.Şayet vermediyseniz geçmişe yönelik vergi indirimlerinizi almanız mümkün.Ben 15.03.2019 da vergi dairesine müracaat ettim 4 ay bekledikten sonra engelimle ilgili karar verememeişler benden ek belge istediler.Belgeleri hastaneye vermiştim ama maalesef nasıl yapıyorlar bilmiyorum sistemde yokmuş.Neyse belgeleri vergi dairesine götürdüm .Teslim ettiğim memur bana aynen şu cevabı verdi; Vergi indirim belgeniz ne zaman onaylanırsa onaylansın müracaat tarihiniz olan 15.03.2019 dan itibaren geçerli olur.Geçmişe yönelik bordrolarınızla vergi dairenize başvurun size ödemesini yaparlar.

Tamam yaptım ama yok

Son gelişmeler memur gönderdiğim emsal mahkeme kararını ve bi önceki işyeri yazısı 'ni Gelir idaresi baskanligiyla görüşüp konuyla ilgili dönüş yapacak bekliyoruz

Cvp geldi olumsuz artık yargı sürecine basvuracagiz

Bu şekilde başına gelen kimse yokmu sitede işverenin bağlı olduğu kurum olumsuz cvp verdi resmi yazıyı da yolladı bende bı üst kurul olan gelir idaresi başkanlığına şikayet dilekçesi yazdım şu an beklemedeyim

Kadıköy Uygulama Grup Müdürlüğü
(Anadolu Kurumlar Vergi Dairesi Müdürlüğü)
Sayı :25643542-250.02[V2]-E.634839 02.08.2019
Konu :ENGELİLİK İNDİRİMİ HK.
Sayın DURAN YILMAZ

İlgi :22/07/2019 tarihli yazınız.
Dairemiz vergi kimlik numaralı mükellefi
MERKEZLERİ TİC.LTD.ŞTİ.'nin çalışanı olarak 23/07/2019 tarih ve 2360926 sayılı
dilekçeniz ile geri dönük engellilik indiriminden yararlanmak için başvuruda bulunmaktasınız.
İlgili dilekçeniz ekinde sunduğunuz Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı Gelir Kanunları
Gelir Vergileri Grup Müdürlüğü'nün 22/07/2019 tarih 245398 sayılı yazısında başvuru
tarihinden(02/07/2019) itibaren ikinci derece engellilik indiriminden yararlanması mümkün
olduğu belirtildiğinden geri dönük engelilik indirim talebiniz uygun görülmemiştir.
Bilgilerinize tebliğen rica ederim. Gelen cvp üst kurul GELİR İDARESİNDEN GELECEK CVP BEKLEMEDEYİM

turan yılmaz
Bir kaza sonucu sağ kolum omuz tarafından çatladı ve uzun süredir bandajda idi. O yüzden yaklaşık 2 aydır siteye giremedim.
Konuya gelirsek;
Bence vergi dairesinin, mevcut işyerine vergi indirimi başvurunuz yeni, daha öncesini alamazsınız cevabı yanlış.
Hangi sebepten olursa olsun,o iş yerinde çalıştığınız ve vergi indiriminiz olduğu halde maaşınıza yansıtılmayan tüm süreye ait iade talep edebilirsiniz.
Ama tabi iadesini talep ettiğiniz tüm süreyi o işyerinde çalışmış olmalısınız.

Sayın ufukalp iyi akşamlar geçmiş olsun belirttiğim tarih aralığı ve halen aynı işyerinde devam etmekteyim Vergi dairesinin cevabına istinaden bı üst kurul olan gelir idaresi başkanlığı na şikayet dilekçesi verdim şimdi onun sonucunu bekliyorum

SON GELİSMELER bı üst kurul İstanbul gelir idaresi başkanlığı onlarda olumsuz cevap verdi onlarda üst yazıyı baz aliyorlar

Üst Alt