Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük vergi indirimi almak hakkında..?

Sayın @Ufukalp
işyerimde emekli olup tekrar çalışacağım, vergi indirimim aynı raporum ile geçerli olacak mı? işyeri yeni girişte, vergi dairesinden gelen yazıyı aynı şekildemi kullanacaklar? Bilgi vermenizi rica edebilirmiyim?

umut2135

Aynı belgeler mi isteniyor neler istenilen belgeler geriye dönük vergi vergi indirimi için?

acı gerçek
Bu başlık zaten geriye dönük vergi indirimi alma konusunda, önceki sayfalardaki yorumları incelerseniz çok detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Ufukalp

Açamadım diğer sayfaları o yüzden tekrardan yazmak zorunda kaldım sayfalar arasına tıklayınca telefon ya ilk sayfaya yada son sayfaya gidiyor İnternet sıkıntısı var ondan mı bilemedim tam olarak gerekli belgeler nedir 2020 için geriye dönük vergi indirimi almak için kusura bakmayın defalarca denedim okuyamadım bi türlü güncel olarak da göremedim haliyle

@acı gerçek
Durun size başvuru formu örneği vereyim, ayrıca gerekli belgeler de formun ekler kısmında yazıyor.
Vergi dairesi ismini ve boşlukları kendinize göre doldurun.
Vergi dairesi işyerinizin bağlı olduğu vergi dairesi olacak.

https://hizliresim.com/lyDaZB

Selam geriye dönük vergi indirimi alabiliyormuyuz yoksa onaylandığı tarihten sonramı Ankaraya 20.11.2019 gitti bu ay onaylandı iş yerine yazı geldikten sonra herhangi bir işlem yapmam gerekiyor mu

HUAWEI RIO-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Basvuru ile onay arasinda kalan 8aylik surede calistiysan basvurup alabilirsiniz isyerinin bagli oldugu vergi dairesine interaktif ten genel dilekce ile basvur onlar donus yapiyorlar

Merhaba, 01.11.2019 da yaptığım başvuru sonucu kuruma onay alarak yeni ulaştı. O zamandan bu zamana kadar olan almadığım vergi indirimlerinin önümüzdeki maaş bordrolarında vergi matrahından düşeceğini, herhangi bir toplu para almayacağını söylüyorlar. Böyle bir uygulama var mı?

Aslında konu cok net basvuru yaptın ama onay ve isyerı ne yazı 6 ay sonra geldi aradaki 6 ay farkı alabiliyorsun ama bunu vergı ındırımı basvurugun yere degil ısverenın baglı oldugu vergı dairesine basvuru yapıyosun

Benim Eylül de bir yıl olacak kasımda başvurdum vergi indirimine ne kadar alabilirim geriye dönük vergi indirimi ücreti toplam olarak aşağı yukarı artı geriye dönük başvuru dilekçesini işyerinin bağlı bulunduğu vergi dairesine mi veriyoruz yardımcı olursanız sevinirim Ufukalp

657 ye tabi devlet memuruyum ilk atandığım şehir de hayat boyu onaylanmış vergi indirimi alıyor iken, Tayin olduğum sehirde yararlanmak için tayin geldiğim şehir vergi dairesinden evraklarımın istenilerek kurumuma gönderilmesi hususunda, yeni bulundugum şehir Vergi Dairesine müracat ettim. Müracatım 1 ay oldu daha da uzun sürecek gibi :(
Vergi dairesi başvuru tarihimden itibaren yararlanacağımı söylüyor, fakat Müdürüm geçmişe yönelik alamayacağımı sadece yazı kendilerine geldiğinden itibaren yararlanabileceğimi söylüyor!
Acaba, Memurlar da mı dilekçe ile Vergi dairesine giderek, vergi indirimine esas alınan müracat tarih itibariyle ödenmesi için hesap no içeren dilekçe vermesi gerekiyor.

Son düzenleme:
aynen geriye dönük alırsın kanka dün başımıza geldi

Merhaba

İşe başlama Ocak 2019
Engelli raporu Temmuz 2019
Engelli vergi indirimine başvuru Şubat 2020
Vergi dairesinin iş yerine yazı göndermesi Aralık 2020

Böyle bir tabloda geriye dönük indirimleri vergi indirimine başvurma tarihi yerine engelli rapor tarihinden itibaren isteyen ve alabilen var mı?

ecece

Merhaba,

ne yazık ki yasa gereği engelli vergi indirimi raporunun başlangıç tarihi(başvuru tarihi ) itibari ile gelir vergisinden indirim yapılarak mevcut tutarları alabilirsiniz.Bu tarihi her ne sebeple olursa olsun daha geriye çekmek mümkün değil.Yasa koyucu bunu net bir şekilde belirtmiş.

Saygılar.

Kamuda memur olarak görev yapmaktayım. Oğluma Mart 2019'da %40 atipik otizm, Haziran 2019'da ise ÇÖZDER raporunda ÖKGV ibaresiyle rapor verildi. Gelir vergisi indirimi ile ilgili yeni bilgi sahibi oldum ve hala kurumuma başvuru yapmadım. Şuan başvuru yapsam geçmişe dönük gelir vergisi indiriminden faydalanabilmem mümkün olur mu? Sayfalara baktım ama benim durum biraz karışık. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa çok müteşekkir olurum.

UKB

Merhaba,öncelikle oğlunuza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum.

Yasa koyucu engelli vergi indirimi başlama tarihi olarak engelli vergi indiriminin başvurulduğu( ilgili vergi dairesinin evraklarının kayıt işlemleri tamamladığı ve kayıt numarası verdiği tarih) tarih itibari ile engelli vergi indirimi hakkının başladığını belirtmiştir.Daha eski engelli sağlık kurulu raporunuzun olması bu sonuca hiç bir etkisi yoktur.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Yanlışınız var yasada böyle bir ibare yok. Hatta yönetmelikte de yok. Bu tamamen gelir idaresi başkanlığının kendi yorumu ve dava açılarak 5 yıla kadar geriye yönelik indirimler tecil faiziyle birlikte alınabiliyor. Yasadaki sınır düzeltme zamanaşımıdır ve o da 5 yıldır.

Hüseyin İlik

Merhaba,açıklama için teşekkür ederim.Bende paylaştıklarımı sizin sözlediğiniz gibi devletin bir kurumunun bana yaptığı açıklamayı buraya yazarak ilettim.

Benim naçizane sorum var size.Peki elimizdeki engelli vergi indirimi belgesi ile vatandaşlarımızın geriye dönük gelir vergi indirimini engelli sağlık raporu tarihi itibari ile mi almaları gerekiyor yada benim yanlış söylediğimi ifade ettiğiniz engelli vergi indirimi belgesi tarihi itibari ile mi almamı gerekiyor?

Sizin mesleki bilginize güvenerek sizden ricam ;hangi bilgi doğru ise ilgili kanun ,ilgili kanunun ilgili maddesi ve fıkrası veya bendini paylaşabilirseniz sevinirim.Ayrıca söylediklerimin yanlış olduğunu belirten engelli vergi indirimi kullanımı hakkında yönetmeliği burada paylaşabilirseniz forumda okuduğum veya duyduğum veya bana söylenen yanlış bilginin daha doğru olanını sizin sayenizde öğrenerek ve hatamızı düzeltme şansı için size minnettar kalacağım.

Sizin paylaşımınız sayesinde, takdir edeceğiniz gerekli dökümanları da buradan bizlere ileterek bir çok arkadaşımızın bahsettiğiniz dava konusunda elinde yasal belge ve alınmış kararlarla daha sağlıklı bir sürece başlamasını sağlayabileceksiniz.

Yardımlarınızı tüm arkadaşlarım adına rica ediyorum.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Kısaca şöyle anlatmaya çalışayım;

Engellilik indiriminin yasal dayanağı Gelir Vergisi Kanununun 31.maddesidir. Ayrıca bu maddeye dayanılarak çıkarılan "Sakatlık İndiriminden Yararlanacak Hizmet Erbabının Sakatlık Derecelerinin Tesbit Şekli İle Uygulanması Hakkında Yönetmelik" mevcut. Bu indirimin dayanağı ve nasıl uygulanacağı hakkındaki temel düzenlemeler bunlar. Bu iki düzenlemede de engellilik indiriminin başvuru tarihinden itibaren uygulanacağına dair bir hüküm bulunmuyor.

Bununla birlikte 213 sayılı VUK'nun 126.maddesine göre de hatalı işlemler ve fazla alınan vergiler geçmişe yönelik olarak 5 yılla sınırlı olmak üzere düzeltilebiliyor. Yani sizden hataen fazla vergi alındıysa ve 5 yıl geçmediyse o vergiyi geri alabilirsiniz.

Gelir İdaresi Başkanlığı ise verdiği bir özelgede bu hükümlerde olmamasına rağmen indirimin başvuru tarihinden itibaren uygulanacağını belirtmiş ve uygulamasını buna göre devam ettiriyor. Ancak Mahkeme sadece Kanun hükümleriyle bağlı ve o hükümlerde başvuru tarihinden bahsedilmediği için VUK'nun 126.maddesine göre geçmişe yönelik olarak 5 yıllık indirimlerin ilgiliye iade edilmesi gerektiğine karar veriyorlar.

Bu şekilde çok fazla dava ve karar var. Benim de takip ettiğim davalar bu şekilde sonuçlandı. Daha önce yine sanırım bu başlık altında bir tanesini paylaşmıştım, ayrıca kendi davalarını paylaşan arkadaşlar da oldu.

Konuyla ilgili olarak yayınlanmış olan bir makalemde de emsal kararlardan ve uygulamadan bahsetmiştim. Onu da paylaşayım:

https://www.alomaliye.com/2019/08/1...y6uZhMQpb12ibaU1mDMK-95G2HbaumS_GChjyKpMfTK0o

Umarım yardımcı olabilmişimdir.

Hüseyin İlik

Sağolun,teşekkür ederim.Sayenizde kafamda oluşan sorulara yanıt bulabildim.

Sizin yazdıklarınızdan benim çıkardığım sonuç şöyle ki;

Engelli sağlık kurulu raporu tarihinden bağımsız, engelli vergi indirimi belgesini Gelir İdaresi Başkanlığından tesis edilmesi ile birlikte geriye dönük zaman aşımı süresi olan son 5 yılın tüm gelir vergisi iadelerini dava yoluyla alabiliriz değil mi?

Tekrar bilgiler için teşekkür eder,iyi çalışmalar dilerim.

Saygılar.

Bilgi Hazinedir

Sanırım şöyle bir yanlış anlaşılma oldu, rapor tarihi 5 yıldan yeniyse rapor tarihi dikkate alınır. Yani başvuru tarihi derken elinde raporu olan engellinin vergi indirimi için vergi dairesine başvuru tarihi önemli değil. Yoksa engellilik rapor tarihi önemli tabii ki.

Burada önemli olan husus engelli olunduğunu ispat edebilmek ki, bu genelde raporla olur. Ancak engellilik hali rapordan önceki bir tarih için de kesin bir şekilde ispatlanabiliyorsa (örn. amputasyon) bu takdirde rapor tarihi de önemli olmayabilir.

Yani kısaca mahkemeler sadece iki hususa bakıyor: kişi o tarihte yasanın aradığı oranda engelli mi, düzeltme zamanaşımı (5yıl) doldu mu. Bu ikisinde sorun yoksa geriye yönelik indirim dava yoluyla alınabiliyor.

Hüseyin İlik

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Yanıtlarınız net ve aydınlatıcı oldu.

İyi günler ve iyi çalışmalar dilerim.

Saygılarımla.

merhabalar, ben de bir konuda fikir almak istiyorum. Ocak 2020 yılında vergi indirimine basvurdum, ve sonuç 10,03,2021'de geldi. yani yaklasık 14. ay. Vergi dairesindeki memur, maas bordronuzla bize uğrayın rapor basvuru tarihinden itibaren paranızı alın dedi. Peki bu para ne kadar. neye gore hesaplanır. ez cümle ne kadar alacağım 14 ay karsılığında

Ufukalp merhaba 17 aylık 2019.2020.2021 yıllarında vergi indirimim var ne kadar alablirim tahminen

crissangel

evet yaptım. ilgili raporları ve son bordromu gotürdüm. Fakat, bizim gotürmemiz bir işe yaramıyormus. Onlar Kaç ay alacağımız varsa o aylara ait bordroları is yerinden kendileri talep ediyormus. Hala bekliyorum 2 ay oldu. cevap gelmedi

Üst Alt