Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük vergi indirimi almak hakkında..?

turan yılmaz
Vallahi ben bu işten bir şey anlamadım. Devletin aynı kurumunun iki ayrı şubesi, aynı konuda, birbirinin zıttı uygulamalarda bununabiliyorlar.
İşyerime resmi olarak vergi indiriminin uygulanması için başvuruyu ben de yapmamıştım.
Daha doğrusu insan kaynakları müdürüne sözlü olarak belirtmiştim, ama o emekliye olmaz dedi. Adamı bir türlü olacağına ikna edemedim. Bir süre öyle kaldı. Sonra çeşitli belge ve bilgilerle bu konuda ikna ettim. Bu sefer de senin vergi indirimin İstanbul vergi dairesinde, orası beni bağlamaz ben izmir vergi dairesine bakarım dedi.
Bende o aşamadan sonra inat ettim, izmir vergi dairesine başvurdum. İstanbul vergi dairesinde kayıtlı olan vergi indirimimin, izmir vergi dairesine transferin talep ettim.
Transfer gerçekleşti, vergi indirimim izmir vergi dairesine kaydedildi. Vergi dairesine işyeri bilgilerini verdim ve vergi indirimini tebliğ ettirdim. İşyerinden vergi indirimimin maaşıma yansıtılması o ay itibariyle başladı.
Ondan sonra ben işyerinden geriye dönük olarak 52 aylık imzalı maaş bordromu, imza sirkülerini alıp bir dilekçe ile işverenin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurarak geriye dönük 52 aylık fazladan ödenmiş vergi iadesini talep ettim.
Dilekçem işleme kondu, iade tutarı hesaplandı ve dilekçede belirtmiş olduğum hesap numarama yatırıldı.
Yani işverene daha önceden vergi indirimi için başvurum olmadı. Resmi başvurum, vergi indirimim İzmir vergi dairesine geldikten sonraki tarihe aittir.
Şimdi aynı kurumun farklı bir şubesi size neden çeşitli bahanelerle farklı bir muamele yapıyor anlamıyorum.

Yazın için teşekkürler ufukalp kardeşim bende anlamıyorum hadi vergi dairesi bilmiyordur diye düşündüm üst kurul farkına varır öder diye düşündüm hatta bu sayfada mahkeme örneğini de ekledim ama maalesef ama inat ettim mahkeme ile alacağım av Hüseyin bey ile

Bu para ortlama kaç günde yatar? 2 ay olAcak hala ses seda yok

2ce
Bu vergi dairesine bağlı olarak değişir, standart bir süresi yoktur. 1 ay da alan da var, sizin gibi 2 ayda alamayan da.
Benimki de hatalı hesaplamalar falan derken 2 ayı geçmişti.
Vergilendirme birimini arayarak sorabilirsiniz.

Uzun ugras ve cabalarımın sonucunda geriye donuk 2015 yılına ait uc aylık vergı iadem hesabıma geçti sukur 185 TL bu Önemsedıgın ıcın hakkım oldugu icin uğraştım ve sonuc aldım burada 2 aylık eksik yattı başvuru tarihini baz aldılar başvuru tarihi ile isverene ust yazı arasındaki zamanı Ödemesinı yaptılar kaybımız 2 ay olsun Bu arada mevcut isyerımınkı beklemede ust yazıyı yanlış yere yazdığımız ıcın tekrardan gelir idaresı başkanlığına yazdım 60 gün dolmasına son 13 gün cvp olumlu olursa guzel olur sayet olumsuz veya cvp verilmezse hukuki yolla başvuracağım sonuçta koca 2 yıl nerden bakarsan tutar 2bın bazı haklar mahkemelerde soke soke alınıyor kalın sağlıcakla

Ankara 4 vergi mahkemesi İstanbul 11 vergı mahkemesine attı topu bakalım ne olacak beklemedeyim

Merhaba Ankara’ya gönderilen raporum Cuma günü onaylandı vergi dairesi de rapor sonucumu iş yerime gönderdi insan kaynaklarında çalışan personel tamam biz bildirimini yapacağız hesaplandıktan sonra maaşına yansıyacak dedi şimdilik her şey yolunda yukarıda Ufukalp abi 1-2 ay içinde hesaba yatar demiş şimdi de onu bekliyorum :))

Berna7b
"Hesaplanıp maaşına yansır" sözüyle maaşta normal vergi indirimi uygulamasının başlayacağını kastetmiş olabilirler.
Geriye dönük alacağınız mı var ? Gelen yazıda hangi tarihten itibaren vergi indiriminden yararlandırılacağınız yazıyor ?

Merhaba raporumu beş ay önce göndermiştim gelen belgede 03.07.2019dan itibaren yazıyor

Bi de abi ben sordum birikmiş para için dilekçe birşey yazacak mıyız dedim hayır gerek yok biz bildirimini yapacağız dedi

osman_buke_2@hotmail.com adresine atarsan çok sevinirim.

Arkadaşlar 12/02/2019 tarihinde vergi indirimi için %60 raporumla başvuru yaptım.3-4 ay sonra yeni rapor istediler yeni raporu %80 rapor aldım Ağustos ayında falan gönderdim 06/01/2020 tarihinde vergi indirimim 2 yıl süreli %60 üzerinden 2.derece olarak onaylandı. Fakat geriye dönük 11 aylık vergi indirimimi almak istediğimde çalıştığım kurum muhasebeci vergi dairesi kimse bir şey bilmiyor.:( şuan 17/01/2020 ilçe vergi dairesine bir dilekçe,11 ayın maaş bordrosu,imza sirküleri,gelen yazı örneğini ve kimlik fotokopisini vericem söylemek istediğiniz bir şey var mı?

yani benim bildiği başvuru tarihinden itibaren başlar indirim. ama bu başvurudan önce raporunuz varsa ve indirim uyulanmadıysa başvurunuzu yapın tabi ki en doğal hakkınız

Berna7b

Merhaba

Arkadaşlar başımdan geçeni anlatayım belki yardımcı olurum size, 01.02.2019 Tarihinden itibaren gelen yazımda vergi indiriminden faydalanacağım bilgisini öğrendim bu yazı bana 01.08.2019 Tarihinde geldi aradaki 6 aylık gelir vergi iadesi için iş yerinizden alacağınız raporunuz, vergi dairesinden gelen yazınız, ve gelir vergi iade dilekçesi ile iş yerinizin bağlı olduğu vergi dairesini gidip önce kayıt bölümünden evrakları kaydettirip vergi memuruna teslim ediyorsunuz. Vergi dairesi bunu hesaplama birimine iletiyor hesaplamalar falan İstanbul da biraz uzun sürüyor bilginize. Benim hala vergi iadem olmadı Yapacagınız işler basit

vergi dairesinden iş yerinize gelen yazı
raporunuz
Kimliğiniz, Ve dilekçeniz ile iş yerinizin bağlı olduğu vergi dairesine başvuruyorsunuz.

Dilekçe örneği

T.C
GELİR İDARESİ BAŞKANLIĞI'NA

İŞYERİNİZİN BAĞLI OLDU VERGİ DAİRESİ İSMİNİ YAZIYORSUNUZ

Engellilik indirimine hak kazandığım .........Tarihinden itibaren bu güne kadar olan maaşımdan kesilen
gelir vergisinin incelenip tarafıma iadesinin yapılmasını arz ederim.

AD SOYAD
TC YAZIYORSUNUZ

BANKA BİLGİLERİNİZİ YAZMANIZ YETERLİ OLUYOR

............... VERGİ DAİRESİ MÜDÜRLÜĞܒNE
……/……/……
‘de 03/08/2018 tarihinden itibaren çalışmaktayım. Gelir idaresi Başkanlığı’nın 06/01/2020 tarih ve 2014 sayılı yazısında belirtilen 06/01/2020 tarihinden itibaren 2. derece sakatlık indiriminden yararlanman hususunda 12/02/2019 – 06/01/2020 tarihleri arasındaki indirimin hesaplanarak aşağıda belirttiğim hesap numarama yatırılmasını talep ediyorum.
Gereğini arz ederim.

Ad-Soyad tarih imza

Banka Şube:
Hesap No :
İBAN :
Adres:
Cep :

EKLER;
1.Yazı örneği
2.Kimlik fotokopisi
3.02/12/2019 ile 06/01/2020 aylarına ait maaş bordroları ve imza sirküleri
böyle bir dilekçe hazırladım ekleri de ekleyip göndermeyi düşünüyorum ne dersiniz ?

Yapman gereken de bu fazla detaya gerek yok zaten iş yerine gelen yazıda herşey yazıyor.

Merhaba. Bu başlığı okuyunca tekrar aklıma geldi. Ben 2016 Ekpss ile atanmıştım. Vergi indiriminden yararlanıp yararlanmayacağımı kuruma söylediğimde otomatik yansıyacak dediler. Ben de ilk bir kaç maaş dekontuna baktım sakatlık indirimi diyerek bir rakam yansıyor. Bir kaç ay sonra buna dikkat etmeden maaş aldım. Yaklaşık 2 sene sonra farkettim ki benim sakatlık indirimi bir kaç ay sonra iptal olmuş. Soruşturunca maliyeye raporunu götürüp dilekçe vereceksin denildi. Maliye raporumu Ankara'ya gönderdi ve % 45 oranla cevap geldi. Ondan sonra tekrar vergi indirimi hanesinde rakam yazmaya başladı. Aradaki boşluğu sorunca maliyedeki memura kesin bir şey söylememişti. Şimdi aradaki o 17 aylık boşluk için geriye dönük vergi indirimi almak için dilekçe yazmalı mıyım? Ne kadar bir yansıması olur bana? Şimdiden teşekkürler.

E.HİLAL

merhabadilekçe verip alabilirsiniz. rapor oranı %40 %60 arasında bir oran olduğu için ortalama 35 lira aylık avantajın oluyo yani 17x35 tl olarak düşünebilirsin 600 tl için uğraşıp uğraşmamak senin tercihin tabi

Çok teşekkürler. Peki dilekçeyi bağlı olduğum kaymakamlığın maliyesine mi yazayım? İlk dilekçemi oraya yazmıştım. Burası küçük bir ilçe.

cuma günü geriye dönük kesilen vergi indirimlerini almak için 11 aylık maaş bordrolarını imza sirkülerini ve dilekçeyi hazırlayıp vergi dairesine gittim 1 saat tartıştık orayı burayı arayıp sordular bunu biz değil şirketin muhasebecisi yapacak dediler.

Dilekçemi ve 18 aylık maaş dekontunu götürdüğümde, önce kurumunuzun muhasebe servisine gidin dediler. Sonra dilekçe verdiğiniz tarihten sonraki aylar için geçerli dediler. Geriye dönük olmuyormuş yani.

E.HİLAL

o dedikleri ilk kez başvurursan olur. sen zaten zamanında buna hak kazanmışsın ve bi ara görevlilerin hatası yüzünden yansımamış bence yapmaları lazım.

merhbaa,

2018 aralık ayında vergi indirimine başvurdum, 5 ay sonra maliye bana yazı göndermiş, raporumun daha açıklayıcı şekilde yazılmasını ve MRG raporu da eklenmesini istiyorlarmış, bende raporu verdiğim tarihlerde hazırlanann MRG raporu da vardı, aradan 1 yıl geçti, birşey yapmadım, şimdi o MRG raporunu vergi dairesine götürsem kabul ederler mi?

ama dosyam hala orda duruyor, resmi yazı göndermişler o yazı iptal olmuş mudur?

Arkadaşlar interaktif vergi dairesinden , vergi daireniz hangisi ise oraya dilekçe yazıyorsunuz. Benim geriye dönük birikmiş vergi iadem 5 aylık 1000 tl civarındaymış .. kesilen vergi kazancınızla farklılık gösterebilir ..İhmal etmeyin derim bence

turan yılmaz

Eksik yazdım biraz , engellilik oranına görede değişiyor , devletin açıkladığı asgari ücret üzerindedir , özel sektördeyim bağlı olduğum vergi dairesini aradığımda imzada olduğunu her ay için tek tek tutarı söyledi ve toplamda bu rakamı söyledi..

ben 2018 aralıkta başvuru yapmıştım bana yazı göndermişler, MRG sonucu istemişler ve daha detaylı yazılmaısnı istemişler rraporun... ben de ilgilenmedim hala öyle bekliyor... ne yapmak lazım bu saatten sonra nasıl ilerleme lazım bilmiyorum...

Üst Alt