Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük vergi indirimi almak hakkında..?

Merhaba,
10.10.2013 ekpss ile devlet kurumuna memur olarak atandım maaşlarımız 4a üzerinden yatıyor,rapor tarihim 2012 yılı işe başladığımda engelli indirimi olup olmadığını bilmiyordum araştırmalar sonucu engelli indiriminden yararlanıyormuşum bu sebeple eylül 2020 de başvuru yaptım sonuç olumlu geldi başvuru tarhinden itibaren indirim alabilirsiniz diyor şimdi benim aradaki yaklaşık 74 aylık vergi indiriminden yararlanamadım bunu alabilir miyim ? kurum ödemezse ne yapabilirim ? işçi gözüktüğümüzden formu hepsini okuduğum için hepsi anı mı diye tecrubeli arkadaşlardan faydalanmak isterim.teşekkürler.

Merhaba gerıye donuk 2 yıllık ıcın gereklı yolları proseduru ızleyerek dava actım beklemedeyım
24 ay benım de

diğer arkadaşlar almışlar siz neden alamadınız?

çok karışık bir konu, ben de sonuçlandırdğımda sizleri haberdar edeceğim...

kumanda
"Memur olarak atandım" diyorsunuz ama "maaşlar 4A üzerinden yatıyor" diyorsunuz.
"Eylül 2020 de başvurdum" diyor, henüz gelmemiş bir tarihi işaret ediyorsunuz.
Daha dikkatli ve anlaşılır yazarsanız cevap daha kolay ve net olur.

Ufukalp
:) abi merhaba bizim iş yerimiz yarı devlet yarı özel olduğu için SSk mız 4a üzerinden yatıyor olumlu sonuçlandı evrak buğün elime geçtiği için yazdım öyle :) yazıda 05.09.2019 tarihinden itibaren yararlana bilirsiniz diyor.

kumanda
Engelli olmak, engelli olarak çalışmaya başlamak direkt olarak vergi indirimi hakkı sağlamaz. Rapor ve çalışma belgesi ile bir vergi dairesine başvurup maliye onaylı vergi indirimi hakkı elde etmiş olmak şarttır.
O yüzden siz vergi indiriminden sadece belirttiğiniz Eylül 2019 tarihi itibariyle faydalanabilirsiniz.
Öncesi için dava açıp kazandığını iddia eden avukat arkadaş var forumda, isterseniz dava yoluna gidebilirsiniz.

20.02.2019 raporu veriş tarihim 21.04.2020 onaylanıp gelen tarih, bu aralıklarda ödemiş olduğum vergiyi toplu olarak nasıl alabilirim bilginiz var mı ? OturanBoğa hocam bilginiz var mı ?

arada uzun bir süre var, ben de merak ediyorum ben de aynı durumdayım yaklaşık bir buçuk senedir onay sürecindeyim...

ibrahimozt Suret
Bu başlık altında çok detaylı bilgiler zaten var.
Hem bir kaç ayın, hem de yılların farkını almış olan arkadaşlarımızın tecrübeleri var. Bizzat ben 52 aylık vergi indirimini aldığım süreci detaylı olarak anlattım.
Lütfen önce konuyu başından itibaren okuyun.

Bugun benımde mahkeme sonuclanmıs 24 aylık gerıye donuk odeme kararı verılmıs burdan mahkeme karraını yukleyecegım

turan yılmaz
Vergi indiriminiz olumlu olarak sonuçlandıktan sonra uygulanmayan 24 ay için mi bu, neden dava açma gereği duydunuz merak ettim.

Neden dava acma geregı duydum baglı olduğum anadolu kurumlar vergı daıresı gerıye donuk odeme olmayacagını belırttı bende gereklı proseduru ve sıralamaya uyarak dava actık huseyın beyle ve karar gerıye donuk odenmesını kararı verdı

turan yılmaz
Davaya konu olan 24 aylık sürede maliyece onaylanmış vergi indiriminiz var mıydı ?
Yani zaten vergi indirimi hakkınız olan, ama işyerinizin maaşınıza yansıtmadığı bir süre mi bu 24 ay ?

Evet maliye tarafından onaylı ama ısverenden kaynaklı basvuru vergı dairesine gec basvuru yaptım onlarda ısdegısıklerınde basvuru tarihini baz aldılar oncesının odemesı olmaz dediler Sırasıyla baglı bulunduğum vergı dairesine yazılı basvurdum Red geldi sonra direk maliyeye basvurdum onlarda 60 gun ıcın de cevap vermeyince dava yoluna gıtmıstık Ekim 2019 da mahkeme lehimize karar verdi ve onemlısı itiraz yolu kapalı olmak uzere karar verdi BEN VERGİ DAİRESİNE NEYE GORE ODENMEZ NEYE BASVURU TARIHINI BAZ ALIYORSUNUZ DEMISTIM OKADAR ORNEKLERI VE ORNEK MAHKEME KARARLARI VAR DEMISTIM ıse gırıs 2017 agustos ama vergı ındırımı basvuru tarihi tarihi 2019 temmuz zaten 2012 de alınmıs maliye onaylı 2 derece vergı indirim hakkım zaten mevcuttu

turan yılmaz
Böyle bir durumda iş neden davaya kadar gitti vallahi anlamadım. Zaten çok daha önce alınmış vergi indiriminiz var ama uygulanmamış fazladan vergi ödenmiş. O fazladan ödeneni hesaplayıp size iade etmesi gerekiyordu vergi dairesinin.
Ben hiç bir davaya falan gerek olmaksızın vergi dairesine başvuru ile tam 52 aylık geriye dönük ödeme aldım. Konunun önceki sayfalarında detayları var.

Dedıgın tamamen doru vergı daıresı odemesı gerekıyordu ama odemedı gerıye donuk odeme olmaz dedı bende dava yolunu sectım(vergı daıresının hatası yuzunden alacagımdan fazla avukatlık ucretı odeyecek )

Benimde 3 aylık geriye dönük vergi indirimi alma hakkım var. Kurumumdaki muhasebeciler biz ödemeyi vergi dairesi vergi ödemesi olarak yaptık ödeme yapamayız dediler. Üzerinden 6 ay sonra sırf iş yapmamak için beni savsakladılar diye bende dilekçe yazdım; ama hâla bir sonuç yok. Dilekçe yazalı da bir 6 ayn olmuştur heral..

turan yılmaz
Çok iyi yapmışsınız. Mevzuata hakim olmayıp bir halt bildiğini sanan işgüzar memurlara ve çoğu yerde sürekli sorun üreten maliyeye anladığı dilden cevap verilmesi gerekiyor bazen.

Kml33

Gib üzerinden, ''işlem başlat, Vergi işlemleri, Genel amaçlı dilekçe'' bölümünden el ile dilekçe yazıp, maaş bordrosu, imza sirküsü ekleri ekleyerek mi yaptınız?

Aynen öyle manuel dilekçe , raporumu ekledim , bordrolarımı ekledim ,imza sürküsü eklemedim ve gönderdim.. 5 aylık geriye dönük vergi indirimini aldım

Kml33

Başvuru yaptım, bir gün sonra aradılar, "işyeri başvuru yapacak, bireysel başvuru yapamazsınız" dediler.

Ufukalp Bey selamlar. Maalesef GİB'in, her yeni işe girişte yeni başvuru istemek gibi saçma sapan bir uygulaması var ve dava açmadan aşılamıyor maalesef.

@Hüseyin İlik Bey burada maddi menfaatleri ikinci plana atarak engelli kardeşlerimizin hukuksal sorunlarına bizzat müdahil olup çözüme kavuşturduğunuzu görüyor, hala iyi insanların olduğu düşüncesiyle mutlu oluyorum, tabi sizi ayrıca tebrik ediyorum.
Her yeni işte yeni başvuru kuralını anlayamadım gerçekten. Yani işyeri değiştirildiğinde mevcut vergi indiriminin yeni işverene sadece tebliğ edilmesi yeterli oluyor diye biliyorum.
Ben İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden emekliyim. Vergi indirimi mi belediyeye girdiğim ilk yıl almıştım. Emekli olana kadar vergi indiriminden faydalandım, ve mevcut vergi indirimime istinaden emekli oldum.
İzmir'e yerleşip burada kurumsal bir firmada emekli çalışan olarak devam ettim. İnsan kaynakları yetkilisine vergi indirimi belgemi ibraz etmeme rağmen emekliler için geçerli değil gerekçesiyle reddedildi. Bir süre üzerinde durmadım, daha sonra tekrar gündeme getirdim tekrar aynı cevabı alınca Gelir İdaresi Başkanlığı ile birkaç yazışma gerçekleştirdim. Vergi indiriminin emekli çalışanlar için de geçerli olduğunu belirten, ve bana özel bilgileri verilip mevcut geçerli bir vergi indirimimin olduğunu, ücretimde vergi indirimi uygulanması gerektiğini belirten yazışmaları ibraz ettim. Bu kez yanlışı ortaya çıktığından olsa gerek işi inada bindirdi. Bu belge bana hitaben değil ve İstanbul vergi dairesinden, Ben İstanbul falan anlamam enim muhatabım İzmir vergi dairesidir dedi.
Ondan sonra ben de inada bindirdim. İzmir vergi dairesine gidip, İstanbul vergi dairesindeki dosyamın İzmir vergi dairesine nakledilmesi, ve bilgilerini verdiğim işverenime vergi indirimimin tebliğ edilmesi yönünde başvuruda bulundum.
Dosyam geldi, vergi indirimim işverene tebliğ edildi. Ancak ben işe gireli 52 ay olmuştu. Bu aşamada insan kaynakları yetkilisi benimle inadı bırakmış hatta tebrik etmişti. Ondan talep ettiğim 52 aylık ayrı ayrı maaş bordrolarını, imza sirkülerini, bütün maaş bordrolarını tek tek patrona da onaylatarak tarafıma verdi. Ama bundan umutlu değilim demeyi de ihmal etmedi. 😀
Sonuç olarak tüm bu belgelerle işverenin bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurup geriye dönük 52 ayın vergi indirimi tutarını aldım.
Vergi dairesinde herhangi bir itirazla, olumsuz bir tavırla karşılaşmadım.

Ufukalp

Ufukalp Bey doğrudur bazen işler böyle rast gidebiliyor. Bizim davamızda geçmişe dönük vermem diye inat etti vergi dairesi. Hem vatandaşı zora koşmak hem de boşuna masraf devlete.

Benim öğrenmek istediğim bi konu var Kasım gibi engelli vergi indirimi için başvuru yaptım bugun sonuçlanmış biraz önce ama sorgulama sayfasında sonuç ile ilgili bir bilgi yok sonucun ne olduğunu bilmiyorum yani sayfada "İşyerinize / Çalıştığınız yer Vergi Dairesine / Malmüdürlüğüne bilgi veridi." yazıyo ben nasıl öğrenebilirim sonucu işyerine bilgi verildiyse yeterli oranı almış mı oluyorum artı bu rapor elimize gelmesi gerekmez mi ve geriye dönük vergi indirimi ücretlerini alabilir miyim lütfen bilgi verin konuya yabancıyım OturanBoğa umut2135 bilgisi olan varsa cvb bekliyorum aydınlatırsanız sevinirim

acı gerçek mrb vergi indirimi başvuruda bulunduğunuz dairesini arayın telefonda bilgi almaya çalışın eger telefonla bilgi alamazsanız bizzat gidip bilgi alın yardımcı olacaklardır indiriminiz başvuru bulundugunuz tarihten itibaren geçerli olur ancak bu konuyla ilgili memurdan bilgi alin kimisi geriye donük dilekçe veriyor dava açıyor alabilmek icin ugraşmak gerek.

umut2135
Aradım onaylandı dediler geriye dönük için illaki dava mı açılıyor ben sadece dilekçe veriliyor diye biliyorum işe başlanılan tarihten itibaren ki tüm vergiler hesap edilip ödeme yapılır diye okudum forumda sabah ne kadar sürer bu ödeme süreci bilmiyorum ama..

Üst Alt