Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Geriye dönük vergi indirimi almak hakkında..?

3.derece vergi indirimi ile emekli oldum, şimdiye kadar maaşıma yansımadı, vergi dairesine başvurmak istedim geçmiş ayların bodroları ve dilekçe ile görevli memur geçmiş ayların vergi indirimini alamayacağımı yalnızca şikayet edebileceğimi söyledi. Emekli oldum, çalışıyorum halen daha vergi indirimi maaşıma yansımadı ne yapmalıyım ?

aysn41

Madem şikayet etmek lazımmış, edin bence de! Ama hiç değilse yeni maaşa yansısın vergi indirimi...

arkadaşlar,memur olarak çalışmaktayım. bu ay vergi indirimim başladı. başvuralı 4 ay olmuştu. geriye dönük 4 ayı almak için ne yapmam gerekli kendiliğinden maaşa yansır mı? bizim personel işleri vergi dairesine yazı yazmışttı geçmişe dönük ödenmesi ile ilgili o yeterli olur mu? benimde ayrıca birşey yapmama gerek var mı? bu arada %90 oran ve maaşıma 80 tl yansımış gözüküyor.

ben dün işyerimin bağlı bulunduğu vergi dairesine gittim geriye dönük 2 aylık vergi indirimini almak için. burada örneği bulunan dilekçe gibi bir dilekçe yazdım. 2 aylık maaş bordrom ve şirketin imza sirküleri ile başvurmak istedim. bana verdikleri cevap çok ilginçti. bu parayı siz değil işyeriniz alacak size ödeyecek dedi. geriye dönük 2 ay için muhtasar beyannemeyi düzeltme verecek, biz de sonra işyerinize bu parayı ödeyeceğiz dediler.

ben de şu cevabı verdim; zaten alacağım para 30+30=60 tl. işyerim düzeltme beyannamesi verirse zaten 60 tl damga vergisi ödeyecek düzeltme beyannamesi için. size mantıklı geliyor mu bu dedim. evet haklısınız ama prosedür böyle dediler. ben de bıraktım peşini mecburen.

Bende başvuru yaptım bakalım. Bimer'e dilekçe gönderdim. Olumlu döneceğini umuyorum.

Arkadaşlar ben 2000 yılından beri engelli olarak kamuda çalışıyorum..İşe girerkenki raporum doğuştan ve sürekli ibaresi mevcut.Yani bugün neyse o zamanda aynı bende.Fakat ben vergi indirimi olayını bilmediğimden 2010 yılında buna başvurduö ve aldım.Doğustan bir bacagı olmaya biri olarak bunu kanıtlayan her türlü raporum da varken geriye dönük talepte bulunabilir miyim?Sonuçta ben doğdugumda neysem şu anda da aynıyım.Yani ben nerden bilicem engelli olarak girebildiğim iş yerinde birde vergi indirimi için rapor almam gerektiğini..

saygun
Hayır, vergi indirimi resmen hakedildiği tarihten itibaren geçerlidir ve daha önceki süreler için hiç bir hak talep edemezsiniz.

Ayrıca yukarıda başvuru kabul edilmiyor, ya da işyeri düzeltme verip o alacak prosedür böyle dendiği yazılmış.
OturanBoğa'nın yukarıda verdiği linki bir zahmet tıklayın ve inceleyin, prosedür hiç de öyle değil. O linkte bulunan başlık altında ben de dahil birçok arkadaşımız ayrıntıılı bilgi vermiş.
Bizzat ben işyeri düzeltme falan vermeden bireysel başvuru ile 54 aylık fark aldım.

yani insanlar bütün kanunları bilmek zorunda o zaman...benim herşeyim ortadayken..doğuştan olan bir engelim hertürlü raporda yazarken sadece bilememekten kaynaklı bir evrak eksikliği...yazık...he ben diyorumki daha önceki raporlarıma bakılır evet bu hakkını kullanmamış geriye dönük denilebilir dioyrum..Ama neyimiz düzgün de bunu diyorum orasını atlıyorum..%35 engelli adamı normal vatandaş gibi emekli eden bir düzen varken benim bunu beklemem cok fazla...

Merhaba arkadaşlar , konuyu komple okudum ve forumu da iyice araştırdıktan sonra bir bilene danışmak iyidir diyerek yardim edeceginizi umuyorum 😊 mart 2015 tarihinde çalıştığım özel bankanın bağlı bulunduğu vergi dairesine başvurdum ve 2. Derece vergi indirimi aldım. Temmuz 2015te kamuya atandım. Tabi ben kulaktan dolma vergi indirimin in nere gidersen git devam edeceğini sandığımdan hicbir işlem yapmadım. 7 ay sonra durumu farkedince hemen islemleri yapıp yeni işyerime yazı aldım ve dun itibariyle yazı geldi. Hem şehir degistirdim hem de vergi dairesi değişti tabi haliyle. Su anki kurumumun bağlı olduğu vergi dairesi tekrar yazı almak için başvurduğum tarih yani 2 şubat 2016 tarihi itibariyle 2. Derece vergi indiriminden yararlandirilmalidir yazmış yazıda. Ben bu gecen 7 ayin kesilen gelir vergilerini alabilmek için ne yapmalıyım? 4440189 u aradım geriye donuk gelir vergisi iadesi alamazsınız dedi . Beyan etmeniz gerekiyordu dedi. Yapabileceğim bir şey var mi bu hususta ? Yardımlarınızı bekliyorum . Şimdiden teşekkürler.

sinansal
Bence vergi dairesinin, indiriminizin başvurduğunuz tarih itibarıyla başlayacağını belirttiği üst yazı hatalı olmuş.
Çünkü sizin zaten indiriminiz vardı ve siz sadece yeni işvereninize tebliğ edilmesini istediniz.
Vergi dairesi üst yazıda göreve başladığı tarih itibarıyla indirimden faydalandırılması şeklinde yazsaydı geriye dönük farkı talep edebilirdiniz.

Ufukalp

Evet bence de hatalı olmuş ama dediğim gibi telefonda bu şekilde bilgi verdiler. Oturanboğa'nın verdiği linkteki konuyu inceledim. Orada izmir için bir örnek olay var ancak özel sektörden özel sektöre geçişte yaşanmış. Şahıs bordrolarını imza sirkülerini falan götürmüş. (Bu arada şimdi farkettim o kişi sizmişsiniz :))) Ben bordrolarımı alsam bile bizim maaşlar Ankara'dan bakanlıktan hallediliyor. Kimin imza sirküsünü alacağım? Dilekçemde de belirtmiştim aslında yeni işyerime yazı yazılmasını ve vergi kesilen 7 ayın iadesini istiyorum diye ama kimse sallamamış anlaşılan. Ufuk bey İzmir Vergi Dairesinde bu konuyla ilgili yardım alabileceğim ya da direk başvuru yapmam gereken yer neresidir? Ben de İstanbul'dan özel şirketten İzmir'e devlet kurumuna geldim. Bizim kurum da İzmir VD'ne bağlı.

@sinansal
Siz devlet memurusunuz ve iadesini almak istediğiniz vergi kesintisi memuriyet döneminize ait.
Dolayısıyla sizin bordroyla imza sirküsüyle işiniz yoktur. Mutemediniz gerekli fark bordrosunu düzenleyecek ve ödemeniz yapılacaktı.
Benim işverenim Hasan Tahsin vergi dairesine bağlı idi ve orası ile hallettim işimi.

Ufukalp

Yani ne yapabilirim o zaman Ufuk bey? Ben dilekçeyle bağlı olduğum bakanlıktan talep ettim ancak vergi dairesinin yazısında şubat 2016 belirtildiğinden önceki ayların iadesi için biz bir şey yapmayız dediler. Memurlar uğraşmak istemiyorlar açıkçası. Vergi dairesinde halledebilir miyim ben bunu? Gitsem dilekçe versem 7 ayın iadesini talep ediyorum, bunlar da maaş bordrolarım, bir şansım var mı acaba?

sinansal
Yukarıda da yazdım, sorun orada zaten, vergi dairesi üst yazıda şubat 2016 itibarıyla yazdığından işyerinde birşey yapılamaz.
Vergi dairesinin, indiriminizi şubattan geçerli sayan yazısına itirazınız nasıl cevap bulur bilemiyorum.

Geriye doğru vergi indirimi tutarını nasıl alabiliriz. Bilen arkadaş varmı aramızda?

Ne yapmamız gerekiyor? Hangi evraklar lazım?

Nereye müracat etmemiz gerekiyor?

Merhaba,
Ufukalp bey ilk sayfada dilekçe örneği bulamadım, tekrar paylaşır mısınız rica etsem?

perkam5
Dilekçe örneği world değil jpg formatında, yani alıp üzerinde değişiklik yapamazsınız, mecburen bakarak yeniden yazacaksınız.
İndirmek isterseniz linkten açıp bilgisayarınıza resim olarak kaydedebilirsiniz.

Merhabalar başvurduğum raporla geçen hafta birinci derecede vergi indirimim 10.12.2015 tarihinden itibaren kabul oldu. Aldığım yazıda 10.12.2015 tarihinden itibaren ödenmesi gerektiği belirtilmesine rağmen mal müdürlüğü geçmişe dönük ödeme yapamayacaklarını belirtiyor. Kamu kuruluşlarındakiler geriye dönük alamaz diyorlar. öğretmen olarak çalışıyorum. Ne yapmam gerekli yardımcı olur musunuz

çiğdemçolak
Bal gibi de alırlar. Ortada fazladan ödenmiş bir vergi varsa iadesi de vardır.
Kamu kurumlarında kurumunuz mutemedinizce ya da mal müdürlüğünce ilgili ayları içeren fark bordrosu hazırlanması gerekmekte ve bu bordroya göre de mal müdürlüğünün ödeme yapması gerekmektedir.
Ama malesef bunu yapmayı da pek bilen olmayınca baştan atmak için o şekilde bilgi veriyorlar.

Arkadaşlar şimdi ben 2007 itibari ile özel sektörde çalışan biriyim. 1 kere başvurdum vergi indirimine red edildi sonra engelli raporumu yeniledim oran yükseldi. Yasa değiştiği için engelli raporu ile direkt olarak 2015 Kasımda tekrar başvurdum dilekçe ile vergi dairesine. Sonucu bekliyorum muhtemelen çıkacak rapor . Ben ne kadar geriye dönük alabilirim işleyiş nasıl neler yapabilirm yardımcı olursanız sevinirm .

Sadece vergi indirimi tarihine kadar alabilirsiniz.
Örneğin martta rapor alıp başvurmuşsunuzdur, sonuç mayısta gelmiştir ve marttan itibaren geçerlidir, bu durumda sadece 3 aylık geriye dönük fark alırsınız ki bunun da uğraşmaya değeceğini sanmıyorum.
Çünkü bunu işverenden isteyemezsiniz, işveren vergi indiriminizin olmadığı o dönemde gelir verginizi mahsup etmiş ve vergi dairesine ödemiştir, hatalı bir işlemi yoktur ve o verginin tekrar iadesi için işlem yapmakla mükellef değildir.
Sizin muhatabınız bu durumda işverenin bağlı bulunduğu vergi dairesi olacak, ilgili ayların onaylı maaş bordrosu, onaylayana ait imza sirküleri ve dilekçe ile başvurmanız gerekecek, hesaplanan tutar bir süre sonra hesabınıza yatacak.
Alacağınız tutar vergi indiriminiz 3.derece olsa 3 ay için toplam 100 tl yi bulmayacak.

Arkadaşlar benim vergi indirimi raporum yüzde 72 olarak çıkmış 2 derece. Evrak gelmedi henüz Ankara'dan arayıp öğrendim . Engelli raporum yüzde 84'dü yeni oranım 72 mi yoksa ayrımı tutmam gerekiyor bu oranları . Birde bu iş yerine gelecek olan evrakın aslınımı istemem gerek fotokopisinin bulunması bende yeterli mi?

@_PoSEİDoN_
Maliye merkez sağlık kurulunca düşürülen oran sadece vergi indirimini bağlar, diğer tüm işlemleriniz için raporun orjinal oranı olan %84 geçerlidir.
Aslını size verip kendilerinin fotokopi alması gerekmektedir.

Teşekkür ederim ufuk bey, İnşallah alamayan arkadaşlar da diledikleri gibi amaçlarına ulaşırlar. Ben 2012 den beridir engelim ile ilgili her raporda oldukça uğraştım. Vazgeçmeyin .

Üst Alt