Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Göreve başlamadan tayin hakkı var mı?

denizkızı

Aktif Üye
Konular
18
Reaksiyonlar
4
Herkese iyi akşamlar. Hepimizin bildiği üzere tercihler bugün başladı. Benim öğrenmek istediğim atandığım ile gitmeden,göreve başlamadan yaşadığım ile tayin aldırabiliyor muyum? Kurum olarak milli eğitim bakanlığını seçmeyi düşünüyorum ama tercihlerde ne yazık ki yaşadığım il yok. Diğer illerden birini seçer atanırsam bir dilekçeyle bulunduğum ile atanabilir miyim?

Bir de merak ettiğim atandığımızda bizden istenen evrakları elden mi teslim ediyoruz,nasıl oluyor? Yani İstanbul'u kazandım diyelim evrakları teslim için İstanbul'a mı gidiyoruz? Sorum biraz saçma gelmiş olabilir ama hiç bilgimin olmadığı bir konu. Tecrübeli olanlar yardımcı olursa sevinirim.

Meb engellilere tayin konusunda çok esnek davranıyor. Yaşadığınız il dışında farklı bir ile atanırsanız evrakları teslim etmeden tayin dilekçenizi atandığınız kuruma gönderip engel durumumuzdan dolayı istediğiniz yere tayinini vermelerini istiyorsunuz. İstediğiniz yere yazınız gelince evraklarınızı oraya teslim ediyorsunuz. Sonrasında güvenlik soruşturması falan derken ne zaman başlayacağınızı haber veriyorlar. Tabi bu süreçte sık sık aramak lazım onları.

yanı benım anlamadıgım sımdı kocaelıde 11 kadro var 11 kısı tanmıs kontenjan dolmus ben gıtmısım bıtlıse atanmısım ıse baslamadan dılekce verıp kontenjan olmamasına ragmen kocaelıyemı aldırabılıyrm tayınımı ? bence bu kadar kolay degldr ya ... olmamalı yanı

Alırlar merak etmeyin. Çünkü istediğiniz şehire tayin gelince size birkaç çalışma yeri seçmenizi istiyorlar. En uygunu hangisi ise oraya veriyorlar ve genelde ilk sırada yazdığınız yere veriyorlar. Bunlara dikkat edin. Çalışmak istediğiniz yerleri yazmadan önce engel durumunuza uygunluğunu araştırıp öyle yazın. Ve oradaki insanları idarenin ne olduğunu sorun. Çünkü bazen müdür idare etse bile canı çıkası bazı personeller kendileriyle engelli bedenleri bir tutabilecek kadar rahatsızdırlar

yanı yazayım heryerı ılla bı yer tutar 30 tercıh var ama baska kadroyuda bosuna doldurmus olucam oda gunah yanı baskasının hakkını yerken ben kendı hakkımı nası arıyım .. olurmu yanı .. en mantıklısı gıtmıcegn yerı yazmamak ...

Yani dilekçede sadece tayin istediğimiz ili yazmayacak mıyız? Çalışmak istediğimiz okulları da mı dilekçede belirtmemiz gerekiyor? Kafam çok karışık kusura bakmayın bir şeylerden emin olmadan tercih yapıp kimsenin hakkını yemiş olmak da istemiyorum o yüzden en ince detaya kadar sormaya çalışıyorum.

Gitmeyeceğin yeri yazmamak en doğrusu ama bizler seyahat rahatlığı olan insanlar değiliz. Sizin demenize göre benim hiç bir yeri yazmamam lazım çünkü bulunduğum ilde kontenjan açılmamış. Ben bu sınava boşuna çalıştım boşuna girdim o zaman.

mrb arkadalar benimde merak ettiğim konulardan bir tanesi bu konu şimdi misal olarak diyorum tercih sonuçları açıklandığında ben bursaya atandım ama hatayda ikamet ediyorum bursaya atandığım bakanlığa yada kuruma gitmeden dilekçe yazıp hataya gelebiliyor muyum, hatayda kontenjan açılmamış yada açılan kontenjanlar dolmuş olsa bile gelebiliyor muyum yada hatayda boş kontenjan var mı yok mu onu nerden öğrenebilirim bilgisi olan yada daha önceden tecrübesi olan arkadaşlar yardımcı olabilir misiniz lütfen buna göre tercihlerimi yazacam da

Lütfen tecrübesi olan bu konuda yol göstersin hepimiz buna göre tercih yapacaz

Arkadaşlar hepinizin sorusuna cevap olabilecek bir cevap yazıyorum :)

Engellilerin atandığı kuruma gidip çalışmadan dilekçeyle istediği yere tayin aldırabilir. Ancak bazı kurumlar bunu suistimal edip belli süre çalıştırıp öyle gönderiyor. Giriş-çıkış sistemden görünsün diye. Diyelim x şehrine atandınız ancak y şehrinde yaşıyorsunuz. Y şehrinde çalışmak için x şehrindeki atandığnız kuruma dilekçe gönderip engel durumunuzdan dolayı y şehrine tayin istiyorsunuz. İşte zurnanın zır dediği yer burası.

Atandığınız kurum eğer ki Meb ise hiçbir problem yaşatmaz. Hemen de gönderir. Ama belediye, üniversite veya adalet gibi diğer kurumlar ne yazık ki problem çıkartıyor. Y şehrinde de sizden çalışmak istediğiniz birkaç yeri belirtmenizi isterler. Örneğin Y şehrinde milli eğitim müdürlüğünde mi yoksa falan okulda mı diye belirttiğinizde o seçenekler arasında en uygun olan yere veriyorlar sizi. Ve genelde ilk yazdığınız yere verirler. Ha orada engelli kadrosu mu dolu isterlerse yine verirler ama resmiyette bir problemle karşılamamak için ikinci tercihinizdeki okula verirler.

Yani engelli kadrosu boş olup olmaması meb için fazla önemli değil ama dediğim gibi diğer kurumlar sıkıntı oldukları için bunu en güzel şekilde bahane olarak gösterirler. Kendimden örnek vereyim. 2016 da atandım. Nevşehire işe başlamadan dilekçe gönderdim siirtte aldırdım. Siirtte de 2 sene çalıştım. Bi kaç ay önce konyaya tayin istedim geldim. Torpil falan hiç yok. Sadece engel durumumu gösterdim. Meb te çalışıyorum.

Adalet Bakanlığı'nda atandığını takdirdede göreve başlamadan yaşadığımız yere tayin olabiliyorsunuz.

Benimki tamamen duyum fakat adalet bakanlığı asaletinizin onaylanması üzerine atamanızı yapıyormuş. İnternette araştırken de göremedim adalet bakanlığından atanan.

2018 marta yakınım atandı memur olarak göreve başlarken istenen belgelerle beraber komisyona tayin dilekçesi verildi. Atandığıilde hiç göreve başlamadan yaşadığı ile ataması yapıldı.

meb memurluga atanınca hemen tayin dilekçesi verilebiliyor mu?

ogrendiğim kadarıyla engelli memurun birdefaya mahsus ikametine tayin hakkı var bu mebde göreve başlamadan mı oluyor yoksa başladıktan sonra mı ona göre uzak tercih yapmalı mıyım ?

kardeşim meb atanan arkadaşlar işe başlamadan verdileri dilekcelerle evlerine yakın okullarda çalışmaya başlamışlardı daha önce atamalar böyle olan oldu bu kurumdan kuruma farklılık gösterir

tesekkurler aydınlattıgınız için aynı soruyu iki kere açmıs oldum sanırım umarım tasırlar

Bu yakınınıza memur olarak adalet bakanlığında ne gibi görevler verdiler acaba

Size tecrubenizden dolayı soruyorum ilk bu sınava girdim lisans işletme mezunuyum 78 .434 puan aldım atanma şansım ne ? İşletme alımı yok muhtemelen düz memurluk yazcam bana tavsiye nedir

Size tecrubenizden dolayı soruyorum ilk bu sınava girdim lisans işletme mezunuyum 78 .434 puan aldım atanma şansım ne ? İşletme alımı yok muhtemelen düz memurluk yazcam bana tavsiye nedir

Engelliye başlamadan tayin şansı veren tek kurum meb mi

msait19

hocam meb de çalışan engelli arkadaşım bir yıl beklemen lazım asaleti aldıktan sonra tayin oluyor diye bir söylemde bulundu,ben tüm meb kadrolarını tercihlerde doldurup,atandığım yere gitmeden dilekçeyle başvurup yaşadığım ilçede çalışabilir miyim? ikilemde kaldım sistem değişir mi ya da böyle bir şekilde bir yıl beklemem söz konusu olur mu

kayzer göreve başlamadan tayin isteyebilirsiniz. İstediğiniz yere tayin aldıktan sonra asaletin onaylanmasını bekleyip öyle tekrar istediğiniz yere gidebilirsiniz.

msait19

yani hocam ben meb den hangi İL e atanırsam atanayım görev başı yapmadan,dilekçeyle yaşadığım ilçede çalışabiliyorum sanırım doğru anladım.teşekkür ederim cevabınız için.

bende sizinle aynı puanlardayım lisansta.üzgünüm ama branşlarından tercih yapanların düşük puanlarla atanma şansı var (psikolog,avukat gibi) ama bizim düz memurluk 90dan aşağı kapamaz.2. atama olursa eğer 85 den aşağı hiç düşmez.Şırnak lisans memurluk var kılavuzda.90 dan aşağısını görmez orası bile.atanmamız için tek yol 3. atama için birleşip sesimizi duyurmak.oda hayal.en sonki ankaradaki eyleme 20-25 kişi geldi.sınava giren 90 bin kişi derin uykuda.

Erol bey bende sizinle aynı puanlardayım lisansta.üzgünüm ama branşlarından tercih yapanların düşük puanlarla atanma şansı var (psikolog,avukat gibi) ama bizim düz memurluk 90dan aşağı kapamaz.2. atama olursa eğer 85 den aşağı hiç düşmez.Şırnak lisans memurluk var kılavuzda.90 dan aşağısını görmez orası bile.atanmamız için tek yol 3. atama için birleşip sesimizi duyurmak.oda hayal.en sonki ankaradaki eyleme 20-25 kişi geldi.sınava giren 90 bin kişi derin uykuda.[/QUOTE]

msait19

Başka bir ile atanıp kendi ilinizde başlarsınız ama asalet tasdik olduktan sonra hemen gidemezsiniz. Neden mi? Çünkü yönetmelikte engelliye tanınan hakkı isteğinize bırakıp önceden kullandirip mağdur olmanızı engelliyor.sonrasında ise bulunduğunuz ilde 3 yıl görev yapma zorunluluğunuz oluyor. Ben kullanmak istemiyorum atandigim yerde başlarım derseniz adaylık sonrası o hakkınızı kullanırsınız.

Bulut25 kardeşim, ben göreve başlamadan istediğim şehre tayin istedim. 27 eylül 2016 da başladım işe. 2017 inin ekimin ilk haftası gibi asaletim onaylandı. Bu süreçte tayin isteseydim yine gidebilirdim. 2018 in eylül ayında bu sefer başka bir ile tayin istedim ve şuan o ilde çalışıyorum. Kurumum MEB tir.

msait19 Hocam lütfen sorularıma cevap verir misin

MEB de maaşlar az mı ayıp olmazsa yazar mısınız

İkinci sorum ben bulunduğum ilden Eskişehir’e gittim diyelim Yani kazandım MEB diyelim

Dilekçe yazıp Eskişehir’in bir ilçesini seçebilir miyim
Yani il değişikliği değil
Kazandığım ilin ilçesini seçmek istiyorum
O hakkımı bu şekilde kullanmak istiyorum
Kontenjan yoksa bile olur mu

Muğla MEB aradım söyledim böyle
Telefondaki atama şefiyim dedi
Yok öyle olmaz dedi
Nereye ihtiyaç varsa orayı yazarsın
Kesin olur diyemem dedii

Tüm ilçeler yazıyor ya saçma bir ilçeye düşersem
Puana yazık Hocam

@Skolyoz23 MEB'te maaşların farklı olmasını etkileyen bir kaç etken vardır. Evli olması, çocuk sahibi olması, çocuk sayısı gibi. Bekar yardımcı hizmetli memur yaklaşık 2600 ile 2800 arası alır. Evli olması çocuk sahibi olması 3 bini geçmesine de neden olabilir maaşın. Memur maaşı ise yaklaşık 300-400 arası bir fark atar yardımcı hizmetliye.

Kazandığınız ilde farklı bir ılçede çalışmak isterseniz çalışabilirsiniz. Bu sizin en doğal hakkınız. Çok zorlarsalar boş kontenjan yok derseler geçici görevlendirmeyle istediğiniz yere (vermek isteseler) verebilirler. İdarinizle ilk sene aranızı çok iyi tutun. Çünkü asalet onaylanmasında bir de memurun aldığı bir puan vardır amiri tarafından. O puan da sonraki süreçlerde işinize yarayabilir.

Tüm ilçeler dediğine bakmayın, benim tayinim farklı bir ilde çıkıp yaşadığım yere isteyince hem ili hem ilçeyi belirttim. İlçe olarak merkezi seçtim. Millî eğitim müdürlüğünde nerede çalışmak istediğimi belirten dilekçe aldı benden. İsterseniz milli eğitim müdürlüğü yazın isterseniz size en yakın okulu ya da kuruma bağlı bir yeri. Genelde belirtmiş olduğunuz ve ilk sıraya yazdığınız yere verirler. Ben başımdan geçenlerden yola çıkarak yazıyorum. İki senede iki defa tayin aldım. Her tayinimde de engel durumumu gösterdim.

msait19 engel durumumu gösterdim diyorsunuz özel bir durum olduğu için mi acaba size öncelik tanındı

şimdi ben muğla il milli eğitim müdürlüğünü aradım dedim ki puanım çok iyi ve tercih edersem kesin geliyor
ama ben tüm ilçeler yazmışsınız hangi ilçede görev yapacağımı şu kanun maddesine dayanarak dilekçe ile seçebilir miyim

telefondaki kişi o kanun maddesi evet var ama ilçede kontenjan yok ise veremeyiz bizim belirlediğimiz ilçeye gidersiniz dedi

kimbilir belki de en kötü bir ilçeye verecekler ve puanım sıralamam çok iyi tererrüt ettim şimdi

ne diyorsunuz hocam MEB nasıl bir kurum değer mi, sıralamam ilk 50 de

Üst Alt