Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kortizon kullanımı konusunda bilgisi olan var mı?

builacı benim kadar tanıyan yoktur 10 yıldır ms hastasıyım ataklarda serum içine 250lik 4 tane kortizon yani prednol katıp damar yoluylan kullanırım bir nevi doping görevi görür güç verir etkisi geçtiği zamanda eski haline dönersin zararlarına gelince kullanmadan önce mide şurubu ve hapı kullanmalısınız yoksa hazımsızlık hıckırık olur bunun yanında mide ve böbreklere zarar verir dahası var kortizon kullanımı kemikleri dişleri ve kasları eritiyor en sonundada sandalyeye mahkum eder kullanım süreci içerisinde tuzsuz alınmalı yiyecekler yoksa vücutta şişkinlik bunun yanındada ilacın faydasını görmezsiniz zararlarını sıralıyayım dahada kabızlık ciltte yağlanma sıkıntı yapar kemik kas erimesi diş erimesi yapar böbreklere yüksek oranda zarar veriyor yani bu ilaç faydalının zararlısı mecbur olmadıkça kullanmayın arkadaşlar hepiniiiize kendimde dahil olmak üzere rabbimden hayırlı acil şifalar dilerim dilerim

arkadaşlar merhaba, herkese geçmiş olsun. 24 yaşındayım kısa bir süre önce önce ms hastalığı nedeniyle hastaneye yattım. hastanede bir hafta boyunca 1000mg kotizon serumu kullandım. şu anda hap ve iğne kullanıyorum. beslenmenize dikkat ederseniz kilo alımı konusunda bir sıkıntı yaşamazsınız. bunun için de tuzu ve şekeri tamamen kesmeniz lazım. düşük sodyumlu besinler tüketmeli ve az az sık sık yemelisiniz. ben bu süre içerisinde doktorum tavsiyeleriyle kilo almak yerine altı kilo verdim. bu da pek sağlıklı değil ama benim bünyemle ilgili bir problem sanıyorum ki. sadece sıfır tuz sıfır şeker ve az bitkisel yağ kullanıyorum.beslenmenizde dikkat edeceğiniz ve yiyebileceğiniz şeyler. tuzsuz ekmek, tuzsuz lor peyniri, bol sebze (özellikle mercimek, domates, nohut, lahana, karnıbahar, marul, salatalık, patates, ) ıspanak gibi koyu yeşil yapraklı sebzeler sodyum açısından yüksek olduğu için önerilmiyor. bol bol meyve yemelisiniz, özellikle iştah açılığından ara öğünlerde yemeklerden iki saat sonra tüketmeniz faydalı olacaktır. potasyum eksikliği nedeniyle mümkünse her gün bir muz. ayrıca yine acıktığınız zamanlarda çiğ fındık, çiğ badem, kuru kayısı gibi şeyler de yiyebilirsiniz, hem tok tutar hem de kilo aldırmaz. her şeyde olduğu gibi bol su içmek lazım. kola, gazoz hazır meyve suyu gibi şeyler de tabi ki içilmemeli. bol bol yoğurt ve süt tüketilebilir. özellikle yemeklerin yanında yoğurt yemek ağız tadınız için de iyi olur. alışmak daha kolay oluyor. bunun dışında kırmızı et, tavuk, balık, yumurta haftada 2-3 gün öneriliyor, az miktarda. az sodyum içerdiiğinden.hazır olan her şey yasak aslında. yani kortizon kullanırken eğer imkanınız varsa dışarıda pek bir şey yemeyin derim ben. mümkün mertebe yiyeceklerinizi kendiniz hazırayıp yanınızda taşıyın. hem para biriktirmeniz açısından da faydalı olur :)kortizonda yaşadığım tek problem kas kemik güçsüzlüğü. bu konuda yapılabilecek pek bir şey yok sanıyorum ki. bir de mutlaka doktorunuz önerdiği bir mide koruyucu kullanmalısınız. mideye çok fazla zararı oluyor aksi takdirde.beslenme düzenini bir anda böyle değiştirmek elbette zor. ama alışılmayacak bir şey de değil. hem belki alıştıktan sonra bir yaşam tarzına da dönüşür. denemekte fayda var. herkese sağlıklı günler diliyorum.

Kortizon kullanırken sıfır tuz tüketin kalsiyum ve beslenmeye dikkat edin kortizon kasları ve kemikleri eritiyor böbreklere zararlı mideye zararlı dişleri bile eritiyor şişmanlığa gelince idrar yoluylan vücuttan atıldığı zaman şişkinlikte kalmıyor yalancı şişmanlık

Eger çook çok mecbur deyilsen sakın kullanma kullanıyoesanda ilacı alırken tuzu kes yoksa çok kilo aldırır tuza aman dikkat ,en güzeli hiç kullanma , geniş bi kan tahlili iste kansızlık ,yada troid hastalıgıda halsizlik yapıyor uzman bi doktora görününüz:)

saadet;

kortizon dikkatli kullanılması geren bir ilaçtır. hele ki çocuklarda. kemik erimesi yapan bir ilaç kortizon için iki ucu keskin bıçak denir. çocuklarda gelişme tamamlanmadığından kemiklerinde şekil bozuklukları oluşuyor. ortopedi doktoru fizik tedavi dr larının tedavileri ile beraber kortizon alınmalı!!!!! (dansitometre) kemik ölçümü yapılmalı. spor aktivitelerine başlanmalı vs..
hastalığımdan ötürü kortizon kullandım. hiç bişey bilmiyordum. kortizon serum ve haplar aldım. başta tedavi iyi geldi bacaklarıma güç verdi. ama sonrasında aynı kortizon kemiklerde güçsüzlük ve ağrı yaptı. bacaklarım şişti. yürüyemez oldum. kemik erimesi olduğundan. artık çoook zor durumda kalmazsam kortizon almayacağım.
bende ilk haftada şişme oldu toparlak bişiy olmuştum hemen. tuz ve şekerli gıdalar kesinlikle yasak biliyorum ve bolca su içilmeli. işte bacaklara güç veriyor yürütüyor ama kemiklere verdiği hasarla aynı şekilde yürüme problemi yaratıyor. iki ucu keskin bıçak yani :(kabızlık sorunu yaşamıştım bu kortizona bağlı idi diye hatırlıyorum bunun da çözümü bol yoğurt yemekti. ve düzelmiştim. şişlik iniyor. kilo da eski haline geliyor. bize de bağlı tabi bu.

9 yaşında kortizon kullanmış bir hasta ile tanışmıştım. şimdilerde 55 falan ve avasküler nekroz sebebyle ameliyatlar geçirmiş bir bayandı mekanik robot gibiyim demişti çok üzülmüştüm.
Dr lara tepkili idi bu yaşta çocuğa kortizon vermişler diye. offffffff zor yani. Allah hepimizin yardımcısı olsun inşallah

arkadaşlar bende cilt bozukluluğu ile ilgili olarak sedef var. gitmediğim doktor kalmadı. bildiğiniz üzre çaresi yok. lakin kortizon içeren iğne yediğim zaman buna aylık iğne diyorlarmış, on gün arayla iki iğne yiyorum ve sedef gidiyor. iğneyi kestiğiniz zaman yirmi gün veya bir ay sonra tekrar çıkmaya başlıyor. bu dönemlerde tabiki sadece kilo sorunum oluyordu.şimdi kortizon içeren veya kortizona eş değer doğal bitkilerle hastalığımı gidermeye çalışıyorum. şuan yaptığım araştırmada çörekotunun kortizona eşdeğer olduğunu internetten öğrenerek. onu çay şeklinde yaparak kullanıyorum. yeni başladığım için süreç neyi gösterir bilemiyeceğim. Allah bütün hastalarımıza acil şifalar versin.

Bu konuda herkes bilgisi ölçüsünde bir şeyler yazmış. Ben de 13 senedir kullanıyorum ve ömür boyu da düşük dozda da olsa kullanmaya devam edeceğim, dr kesmediği müddetçe tabii. Bence en doğru bilgi doktorunuzun dediğidir. Çünkü hepimizin kullanma amacı da farklı, kortizonu alma biçimi de, bünyesi de, hastalığı da...
Ben aşırı kilo aldım, beslenmeme dikkat ederek vermeye çabalıyorum, kemik erimesi başlangıcı var, tuzsuz beslensem de bir ara tamamen kesmene gerek yok, aldığın doz çok düşük denmişti. Yani kişiden kişiye, hastalıktan hastalığa değişken şeyler bunlar. Herkese geçmiş olsun.

28 yıldır kullanıyorum ve ömür boyu kullanmaya devam edeceğim bir ayağım sürekli doktorda tuz,şeker yok ,karbonhirat(az) yani özel diyeti var bol su ve kalsiyum alınmalı birden başlanmaz birden bırakılmaz kesinlikle her aşamasında doktor kontrolü gerektiren muhteşem bir ilaçtır

kortizonunda çeşitleri var deltakotril acayip güç veriyor yan etkileride fazla imüran yan etkisi daha az uzun vadede güç veriyor hastalına göre

arkadaşalr nöroloji servisinde yatarken bna kortizon tedavi be ivig tedavisi uygulamışlardı ssebep ise bnde felç gbi bir hastalık vardı ne zaman kortizon kullandım ayak parmakalrım oynamaya başlamıştı şimdi ise ilaçlar bitti fizik tedavi görüyorum ama ftr fayda etmedi 3 yıl önce geçirdim o hastalığı acaba kortizon tekrar kullansam fayda edermi?

arkadaslar benımde kas hastalıgım 19 yasında basladı ılk zamanlar kortızon kullandım ama daha kotu yaptı kollarımı bıle kullanamaz hale geldm.kortızon bazılarına gercekten ılac gıbı ama bana zehır oldu

ben 2 yıl boyunca retperitonal fibrosis den dolayı kortizon (prednol) kullandım.böbreklerimi ve üreterimi sarmıştı fibrosis(yumuşak bağ dokusu).hatta sonuç olarak şu an bir böbreğim atrofik nerdeyse hiç çalışmıyor yani.kortizona gelince tuzu kesinlikle kesmeniz lazım kullanım boyunca.yoksa çok acaip bir şişlik oluyor özellikle yüzde.bunun dışında ilk kullanmaya başladığınızda sizdede olurmu bilmiyorum acaip bir heyecanlanma oluyordu hapı aldıktan sonraki 1 saat içinde.hani böyle çok istediğiniz bir şey olurda o yerine gelmiş gibi.kalp atımı biraz hızlanıyordu.ama kortizonun bir eksi tarafıda sizi özellikle üst solunum yolu hastalıklarına karşı dirençsiz bırakmasıdır.bunu unutmayın.ben çok çabuk hastalanıyordum o dönemler.

Bir çok hasta özelliklede kadınlar kortizon kullanmakdan rahatsız olsada, bu ilaç kullanılmadığı takdirde de hastanın büyük zarar görme olasılığıda çok yüksek diye biliyorum.

çok kilo aldırıryor morbid obez bile olabilirsiniz tuzu kesmeniz lazım o dönemde...

erdinc bey...bendede oluyodu o bazı kısılere kortızon yaramıyo ben kas hastasıyım bana bıkac sene once verdıler ve daha kotu hale geldım benı tekerleklı sandlyeye dusurdu kestıler ve ben ayaktayım yuruyorum.doktr yan etkı yapmıs dedı ama kortızonun dısındada baska ılaclar fayda saglamaz keske kortızon yan etkı yapmasaydı bunyeye dedı.sımdı metatokrast kullanıyorum ıyıym.kortızon ıyı bısey deıl hem benı yuruyemez hale getrdı hem kalbım sıkıstı hem ıdrarımı tutamadım

OturanBoğa; merhaba,
annenizin bel fıtığını kortizonla tedavi ettiğinizi belirtmişsiniz? tedaviden memnun kaldınız mı tavsiye eder misiniz? benim de eşim bu yolla tedavi olabilir. 1 haftadır ağrıları geçmediği için doktor kortizon dedi. kritik olan nokta eşim hamile :( tecrübelerinizi paylaşırsanız faydası olabilir
teşekkürler,

Ağrıları hafifletiyor, ama hamilelikte kortizon konusu çok riskli olabilir. Bu konuda hamlileliği takip eden doktorunuza danışıp karar vermek lazım. Mümkünse standart fizik tedavi ile geçirmenin yollarını arayın derim...

Kortizonlu ilaçlar sürekli tedavide zararlı olur kısa süreli tedavilerde ise risk taşımaz özellikle kortızon kullanımda tuz tüketilmemeli ve hamililekte kesinlıkle kullanılmamalı ama kadın doğum uzmanları bazen kullanabiliyor bu konduda dr unuza fikir alışverişinde bulunabilirsiniz saygılarımla

cevaplarınız için teşekkürler,
doğum doktorumuz risk olmadığını söyledi, birkaç doktorla daha görüştük onlarda aynı görüşte. fizik tedavici de bu yolu söylüyor. biz de kortizon yorumları genelde olumsuz olduğu için çok tedirgin olduk. ne yapacağımızı şaşırdık açıkcası. yarın fizik tedaviciye kontrole gideceğiz tekrar. başka bir alternatif varmı diye soracağız ama tedavi olabilmesi kortizonda ısrar ederse ne yaparız bilmiyorum. şuan 4 aylık hamile ilerki zamanlarda fıtığı daha da kötüye giderse hem çocuk hemde eşim için daha kötü olur diye de korkuyoruz.

Kortizon, normal şartlar altında vücudumuzun ürettiği bir madde. Dışarıdan alınan bütün kortizonlar ise kimyasal. Birçok kere yüksek dozda kortizon aldım. Aldığım sırada doping etkisi yaptı ama sonrasında yan etkileriyle boğuştum. Böbreklerim ağrıdı. vücudumda sivilceler çıktı. kemiklerimin yumuşadığını hissettim, bileğimi burktum falan, filan....
Eğer vücudumuz kortizon üretsin istiyorsak, doğal beslenmeye gayret edeceğiz. En çok üretildiği saatler olan Güneş doğarken ve batarken uyanık olacağız.

Güneş batarken tamam da bide doğarken uyanık kalabilsek:)çok iyi olacak gerçekten

Ben de kortizon kullandım ,kullanıyorum ve kullanacağım. Nakil sonrası 6 yıldır.İlk başta yan etkiler oluyor ama sonra vücudun alışıyor bu bünye nelere alışmadı ki:)

Sana ban Kortizonun verdiği etkileri anlatayım;
Kilo tabi ki..
Böbreklerde taş..
Gözde katarakt
İşitme kaybı..
Kemik erimesi
Büyüme geriliği (hormon üretminin kesilmesi)

Merhaba geçen hafta tek doz 1000 mglık kortizon ignesi oldum.Doktorum sadece tuz tüketmememi söyledi.Ben sigara bırakma dönemime denk geldigi için çok fazla keçiboynuzu yedim.ertesi gün bulanık görmeye başladım dikkat ettim görme problemim düzeldi fakar çok sık acıkıyorum hemen elim ayagım boşalıyor açlıktan. Herkesde olur mu yoksa bende şeker mi başladı ?

Kortizonun yan etkisi cok acıkman..zamanla gecer..domates, salatalik gibi kalorisi düşük yiyecekler tüket acıktığında

genelde bu ilaçları baskılama amaçlı kullanıyorlar ben 6 yıl kullandım bu tür ilaçlar zamanla kemik erimesine yol açabiliyorlar sen yine dr tavsiyene uy derim kulaktan dolma laflar la ilaç araştırmasına ğirme dr run ne derse onu yap

selcuk_agil;
Hangi doktoruma güvenecegimi bilemiyorum. KKB doktoru yazdı kortizonu, aile hekimim önermedi ve ben KBB uzmanının tecrübesine güvendim ve kortizon ignesi oldum.Daha önce hiç böyle bir ilaç kullanmadıgım için elbetteki arastırmalara girecegim.

erdinc1972;
Teşekkür ederim verdiginiz bilgiler için. Biraz olsun içim rahatladı.

Kortizon bir hormondur.vucut bunu azda olsa salgilar.kortizon kucuk dozda alinir yukseltilir ve tedavi sonunda doz azaltilarak birakilir.burdaki amac vucudun urettigi kortizonu dengede tutmak.ilac birden kesilirse vucutta uretilen kortizon yetmeyecegi gibi hasta soke olabilir.birden sicaktan soguga girmek gibi dusunun.ben felc gecirdigim zaman prednol serum kullanmistim.10 gunde kosmaya basladim.ilac kesilince yuruyemez oldum.filmde omurilikte tumor oldugu anlasildi.kortizonu hap olarak almak mide bagirsakta sikayete yol acabilir.en tehlikeli yan etkisi kemikteki kikirdak doku hasari, bobreklerin iflas etmesi.bu aspirin gibi kullanilmaz, mutlaka doktor recetesi gerekir.

Üst Alt