Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kortizon kullanımı konusunda bilgisi olan var mı?

faruk34;

Haklısınız doktor recetesi ile oldugu halde yine tedirginlik duydum. Çok gecmis olsun

Sizede gecmis olsun, cok sukur bugun yuruyorum 18 sene oldu ameliyat olali.

Buna çok sevindim sizi üzmemek icin sormaya cesaret edememistim. Çok şükür...

Bu dunyada uzulme kredimi tukettim, mutlu olmak zorundayim :eek:bir acilan konuya cevap yazmak bu mutluluklardan bitanesiydi.

Tebessümle hayata bakabilme ayrıcalıgına sahip olmak bu olsa gerek .Ne mutlu size :)

Bu arada aramiza hosgeldiniz.uyeliginiz bugun sanirim .gogle getirdi buraya sizi yandex mi :)

Hoş buldum... Evet bu akşam katıldım aranıza.Beni buraya getiren kortizon oldu :))

Merhaba Arkadaşlar, aranıza katıldığıma memnun oldum, zira hastanın halinden hasta anlar..
Ben çocukluğumdan beri ağır astım hastasıyım, kortizonlu gece hapımı(zespira/singulair) kullanmadan hayatımı idame edemiyorum.. Tavuk gibi kabarıyorum, tüm gün hırıldıyorum.. Ancak kortizon kullandığımdan o kadar çok kilo alıyorum ki.. Mesela günde 1 tost, 1 çorba yesem bile haftada 1 kilo aldığım oluyo.. Ne yapmam gerekiyor, tavsiye edebileceğiniz deneyimleriniz var mı?

Sidmyr;

bu dönemde tuzu kesmeniz lazım ,birde bende asdım olmak üzereymişim 2 hafta hiç kesilmeyen öksürme cigerde hırıltı vardı2 hafta boyunca günde 2 saat uyku uyuyabildim o da oturarak yatamadım bile ,
günde 1 çorba kaşıgı zeytin yagı içtim ilk 3 günde öksürük tamamen kesildi :)yindede zeytin yagı içmeye devam ediyorum... çok geçmiş olsun size.

Merhaba bende kulagimdaki iyi huylu köşe tümörü tedavisi oldum gama knife yöntemi ile.Tedaviden sonra tümörüm ödem yapmaya başladığı icon doktorum kprtizon kapi verdi.13 gün once tum sonra azaltarak kullandim.hapim gecen hafta bitti.bittigi günün ertesi gün karnimda omuzlarimda asiri sislik,mide agrisi bulantisi,omuzlarimda sirtimda sanki biryere vurmusim gibi tuhaf bir ağrı,basdonmesi yasadim.Hapi kullanirken yüzümde ergenlikte bile cikmayan asiri sibilcelenme ve aşırı iştah hali yasamistirm.doktorum tuzu kesmem gerektigini soylemedigi icin bilmedigimden tuzu normaldende fazla yedim.Ayiptir soylemesi erigi tuza batirip yiyordum sonradan arastirdim tuz yenmemeliymis ama ilacim bitti is isten gecti.49 kiloydum toplamda 3haftada 52 kilo oldum ama cok ilginc olarak daha fazla kilolu gibi gözüküyorm yuzimdeki sis ve karnimdaki sislikten dolayi.Suanda sabahlari asiri mide bulantisi yasiyorum saat 10gibi geciyor.Arada basdonmem oluyor.cok yorgun bitkin hissediyorum kendimi.Yurudugumde cok yoruluyorum gözümu acaack halim kalmiyor.Suyu cok iciyorum sporda iyi geliyormus diye okudum ama ona gücüm yok.Meyve yiyorum vucudumdaki ödem gitmesi icin.Simdi istahim eskiye döndü sanirim en azindan doydugumu anliyorum ilaci ictigim surede sanki hic doymuyordum.sabah 1 dilim ekmekle doyan brn 6 dilim ekmek yemistim.bu kortizonun etkisi nezaman gecer bilen varmi?yorgunluk ve halsizligim Yüzümdeki siskinlik nekadar surede geçer?kortizonun nerdeyse tüm yanetkilerini yasadim ama insallah tümörüm gecer raziyim yani sonucta tedavi ixin tüm bu sıkıntılar.daha onceden kortizon kullanan arkadaslar bu yan etkiler nekadar surede gecti?nezaman normal sosyal hayatiniza eskisi gibi donebildiniz?suan ben disari cikmaya korkuyorum dun aksam yarimsaatlik bir cafede oturdum mide bulantisi basdonmesi ve asirii yorgunlukla hemen eve geldim.10 dakika yurudugumde sanki gunlerdr yuruyormus gibi bir his oluşuyor nezaman gecerki bunlar?:(

Allah acil sifalar versin.. Bir ilaci vucuttab atmanin en iyi yolu bol su icmektir ve hergun en azindan 1 buyuk kase ev yogurdu tuketmenizi tavsiye ederim.

Merhaba sitenize yeni üye oldum.romatizma hastasiyim ve kortizon kullaniyorum. Kortizonun yan etkileri arastiriken sizin yazmis oldugunuz yaziyi gordum vebu konuda iletisime gecmek istedim.

arkadaslar bende kullanmıstım kesınlıkle tuz yasak benım doktorum soylememıstı tuz konusunu ve bacagıma pıhtı atmıstı arkadaslar aman dıkkat etdın kortızon kullanırken kesınlıkle tuz yasak

3 ay kullandım ve 10 kilo aldım.Bugün itibariyle kortizon ilacım bitti ve hiç tuz kullanmadığım halde aldığım kilonun 3 kilosu gitti.İlaç bittiğinde kilo da gidiyor.Bol bol yürüyün,ekstra tuz kullanmayın ve şekerli şeylere yüklenmeyin.Ben doya doya şekerli yedim valla.

iki ucu keskin bıcak gibidir, dozunu doktorunuzun kendısı ayarlamalı..

Ben iltilapli romatizma hastasiyim 2012 mart ayindan beri kortizon kullaniyorum. Tuz yemiyorum kilo almadim. Ömür boyu kullancakmisim bu ilaci ancak ellerim de titreme basladi. Bu hastalik ve bu ilaci birakabilen arkadaslar varmi acaba.

Emel hanım size çok geçmiş olsun,bende 8 yaşında romatizma oldum kandaki seviyesi yüzde 98 di baya bi telaşlandı doktorlat hastaneye yatırmak istediler yanımda kalabilecek kişi olmadıgında tedavim evde devam etti günde 3 tane kortizon ignesi oldum 2 tanesi sabah karışık ve akşamda 1 tane 45 gün devam ettik çok şükür daha iyi oldum 18 yaşıma kadar her 3 haftada 1 aynı koruyucu ignelerden oldum ,tuz yememem gerektigini bilmiyordum kilo almamak için çok az yerdim 55 kilo idim çok sıkı diyet yaparak bu kiloda kalabildim ,şimdi iyiyim romatizmadan eser yok çok şükür ,yalnız rapor için hastaneye gittigimde çocukluk romatizması geçirdigimi söyledim kalbe bakılması lazım dediler kalp kapagı dejenere görünümnde imiş ,kortizon kullanırlen ve daha sonra 1 yıl kadar ellerimde titreme aşırı heyecen yüksekden düşme gibi hisler oluyodu sonra bunlarda geçti,umarım sizinde geçer tekrardan geçmiş olsun...

deruni;

Merhaba sıze sıze kortızon hakkında bır sorum olacaktı ben 2 ay oldu kullanıyorum. Yuzum cok sıs morralım sıfır dısarı cıkmak ıstemıyorum. En basında 14 ılac basladı dertacortrıl 2 ay ıcın de gıttıkce dusurdu dozunu doktor suan 10 mg 1 aya kadar 5 mg a dusecekmıs yanı sadece 1 adet olcak . Yuzumde bı ınme gormuyrm doz dustu baya ama.nasıl ıner bu sıslık tamamen bırakmadan ınmezmı bu sıslık. Ne kardar surede ıner

Bende yaklaşık 3 ay kortizon kullandım.O bissürü iğrenç yan etkisinin yanında böbreklerimi kalbimi çok etkiledi hele midemi mahvetti. Doktor mide hapıda vermemişti bende bilmiyordum.İlacın o kadar zararı olmasına rağmen bırakmıyordum.İlacı alma vaktim 2-3 saat geçsin hemen ağrılarım baş gösteriyordu.Bu arada 18 yaşındayım ve iltihaplı eklem romatizmasıydı rahatsızlığım.Hastayken burada yazan seyleri okudugumda iyice paniğe kapılıp moralim çok bozulmuştu çünkü yorumlar çok olumsuzdu.Sonra işte peygamber sözü dilendim.Peygamberim çörek otu ölümden başka her derde deva demiş ya bende çörek otunun yağını aldım sabah akşam aç karnına içiyorum.Şükür elhamdüllah iyiyim ilacı bırakalı bi 20 falan oluyor. İlacın dozunu azaltarak bıraktım. Rabbim herkese acil şifalar versin inşallah

çok gerekli değilse şayet kullanmanı tavsiye etmem ama gerekliysede tuzsuz yemelisin ve şekerden olabildiğince uzak kalmaya çalışmalısın ben kontrol altına alınamayan astımım nedeniyle uzun yıllar yüksek dozda kortizon prednol kullanmak zorunda kaldım hala daha devam ediyor olan yan etkilerde cushing sendromu ve avasküler nekroz başlamadıysan ve ciddi anlamda gerekli değilse iyi düşün derim

Ben Behçet hastasiyim kalbime pıhtı attığı için 5 ay önce deltacortril 5mg başladım günde 12 tane iciyordum tuzsuz hemen gerektiğini bilmediğim için biraz yüzüm sisti şuan günde 10 mg alıyorum 1 ay sonra 5 mg almaya basliycam 0 tuz kullanıyorum yüzümdeki şişlikler biraz inermi yoksa hapı bırakmadan inmezmi

Sürekli yürü...Eklemlerinde ağrı da yapar. Şişlik ilaçlar bittikten yaklaşık 1 ay sonra iner. Şişliğe kafayı takma. Tuzlu yeme ve az ye yapabilirsen. Kilo da iner şişlikte.

kortizon tedavisi

kortizon rastgele kullanılabilecek bir ilaç değildir.

otoimmün hastalıklarda ozon tedavisi yararlıdır

merhaba arkadslar ben 1 hafta önce arpacık salazyon amelıyatı oldum doktor tobradex göz damlası verdı kortızonlu bıde göz pomadı göz merhemı verdı 1 hafta 10 gun kullanmamı söyledı 1 hafta oldu suanda gunde 3 kere demıstı dozunu dusurdum 2 ye tedavı bıtmesıne yaklastıgım ıcın sol gözume yapyorum sag gozum agrı oluyor szce zararı olurmu kortızonlu oldugu ıcın cok korkuyorum

Geçmiş olsun arkadaşlar..

Bende kortizon kullandım 8 ay boyunca.Aşırı ağrılarım vardı 5 -10 gün ilacı kullandım ve cok iyi olmaya başladım.Doktorum bana herhangi bişey ye yada yeme demedi.Bende ne varsa yedim (tuz,şeker,mayalı gıdalar).Gün ceçtikçe balon gibi şişmeye başladım.Arkadaşlarım beni zor tanıyolardı.Hatta biri yüzünü arımı soktu dedi :) O dönemlerde gerçekten cok kötü olmustum.insanlar şişliklerin ineceğini söylüyorlardı ama ben inanamıyorum.Neyseki ilaçları azaltma süreçlerinde baya eridim daha sonra ilacı bıraktım 10-15 gün sonra tamamen normale döndüm.Arkadaşlar doktorlar bu ilacı her hastalığa vermiyorlar.Bu nedenle ya önemli bir rahatsızlığınız var yada önemli bir hastalığın eşiğindesiniz (başlangıç).İlacı kullanmaktan korkmayın hastalığın ilerleyip sizi daha kötü etkilemesinden korkun.Doktorunuz gerekli gördüyse bu ilacı kulanın tabikide.Ayrıca söylenen rejimleri doktorlarınıza sorup yapın her hastalık aynı değil daha zor durumda kalmamak için mutlaka doktorunuza yaptığınız-yapacağınız diyetleri anlatıp onay alarak uygulayın.Bu arada ben Prednol kullandım.Ama kortizon ilaçlarının genel olarak aynı yan etkileri verdiğini söylemişti doktorum.Kesinlikle kendinize sahip olun umutsuzluğa karamsarlığa kapılmayın.(nekadar okusamda ben kapılmıstım şimdi o hallerimi gülümseyerek hatırlıyorum insallah sizde iyileşince yaşadıkalrınız anlatırken böyle hissedeceksiniz)Birde kullandığım dönemlerde ;

1. Geceleri aşırı terleme,uykusuzluk,huzursuzluk hissettim.
  2. Eklemlerim,kemiklerim cok ağrıdı
  3. Cok aşırı şekkilde sivilcelenme ve birazda kıllanma
  4. Baş ağrısı da oluyo ama arada
  5. Tabiki göbek yağlanması,ense yağlanması,yüzün şişmesi
  6. Ayak bilek ve baldırlarda çatlamalar

Yaşadıklarım bunlar.Allah herkese şifa versin.Umutsuzluğa asla kapılmayın

Ya bu kortizon ilacları faydasindan daha çok zararlı ben prednol ve deltacortil kullandım.3 defa yüklü aldım şimdi deltacortil 5 mg hergün yarim içiyorum çok şükür önemli değil o kadarı dedi doktorum tuz falan normal ye dedi ama öncesinde toplu şekilde aldiklarimda tuz yyasakti tamamiyle geçici kemik erimesi yaptı çok şükür iyilestim kilo almasam bile hatta verirken bile göbek ve yüz bolgem asiri sisti depresyon sinirlilik hali yaptı yani anlayacağınız çok kötü yan etkileri var ha sakin ben içmem demeyin yeri gelir hayat kurtarır ama kesinlikle doktorun ağzından çıktığı her kelimeyi değil her harfi uygulayın

yaaa göz damlası kullanan yokmuuu kortizonlu ve antibiyotikli tobradex arpacık ameliyatı geciren yokmu

Arkadaşlar her doktorun hemen her dediğini yapmayın kortizon tamam hayat kurtarabilecek bir ilaç ama aynı zamanda hayat alabilecek bir ilaçta kullanmamakta fayda var yani kaçabildiğiniz kadar kaçın kullanmayın son çare artık ölüm varsa çare kortizon olmalı çünkü tıpta çare bulunamayan her yerde kortizon giriyor devreye doktorlarında kolayına geliyor helede üniversite hastanelerinde tedavi görüyorsanız kobaysınız demek oluyor basıyorlar kortizonu sonra ders diye okutuyorlar

Ben böbrek nakli oldum ve ömür boyu kortizon kullanmak durumundayım... tuz ve şekere dikkat... prospektüste(deltracortril) ise yan etkiler bölümünde pek iç açıcı şeyler yazmamakta... panik atak ve depresyon yaptığı bahsediliyor. son olarak hergün düzenli alanlara senede bir kez kemik yoğunluğu ölçümü öneriliyor. belirli süre alıp bırakanlarda ölçüm yaptırsa faydası olur zararı olmaz. Sağlıklı günler.

Üst Alt