Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kortizon kullanımı konusunda bilgisi olan var mı?

5 Yyıldır deltacortil kullanıyorum buda bir kortizon diye biliyorum. az miktarda kullanıyorum son 1 yıldır yememe içmeme dikkat etmiyorum ve vucudumda aşırı derecede su tutuyor .

Merhaba 4 ay önce miyozit olduğum ortaya çıktı 32 mg prednol ve haftada 1 metoart 20 mg iğne oluyorum. Yüzüm çok şişti ve buffalo horgucu denen şey oluştu ensemde .polymiyozit i olan arkadaşlar varsa lutfen kendi hikayelerini paylaşabilir mi?

bende polinöropati hastalıgı teşhisi kondu. 15 serum ivig tedavisinden sonra şuan kortizol ilavı verildi (prednol 16 mg ) yanında mide koruyucu ve d vitamini hapı .bu gün 4. kez kullandım ilacı ancak daha pek bir faydasını göremedim zaman zaman şikayetlerim daha çok artıyo etkisini ne zman görerim acaba ?

kortizon etkisini 15 gün sonra göstermeye başlar ama kortizon faydasından çok zararlıdır ben kullanırken tüm vücudum tepeden tırnağa sivilcelenmiş ve aşırı şişlikler olmuştu

çok yan etkileri var fakat iyileşmek için başka çözüm yok galiba.Doktoruma güveniyorum ve onun dediklerini harfiyen yapıyorum .Yorumunuz için çok teşekkür ederim

birde acaba özel degilse sizin rahatsızlıgınız ne idi?poli nöropati ise ne kadar sürede iyileşme gördünüz kendinizde ?

Sayın Erdinç 1972; merhaba..İsmim Ergun ERSOY. Muğla'lıyım..Yaklaşık 3 hafta önce "Retroperitoneal Fibrozis" teşhisi konuldu. 14 gün önce de başta kortizon (Prednizol) olmak üzere ilaç tedavime başlandı..Sizin kendinizde tanımladığınız belirtilerin aynını taşıyordum.. Bu yüzden size yazıyorum..Bana önerebileceğiniz yardımcı bir tedavi var mı? Örneğin masaj tedavisi, kaplıca tedavisi veya özel bir gıdanın tüketilmesi gibi..Teşekkür ederim..

behçet tutulumu dolayısıyla 6 aya yakın kortizon hapı kullandım prednol 16 mg. 4.5 tablet ile başlayıp haftalık olarak kan tahlili ile zamanla azaltarak bıraktım ama imuran diye bi ilaç kullanmaya devam ediyorum tutulum atak olmasın diye oda ömür boyu kullanacağım..

kortizon sonrası coook dikkatli olmak gerekiyor. keza ben başıma geldikten sonra anladım. 1 yıl sonra kemik erimesi oldu kalçalarımda ve ameliyat oldum. ameliyat öncesi hiberbarik oksijen tedavisini bi araştırın .

baslangıc seviyesinde faydalı olabilir. devlet rapor cıkartıyo ve seansına 35 ve 60 tl arası girebiliyorsunuz. istanbul perpa da metrobüs duragının orda var bi tane ben orda gittim ama 3. seviye kemik erimesi oldugu için etkili olmadı. bu hastalıga yakalanmamak için bol bol yüzde spor bisiklet vs yapılmasını öneriirim

çok çok dikkatli olunması gerektiğini düşünüyorum (gerekli değilse almayın). gerekirse birkaç doktora (yada referansı olan iyi bir doktora) muayene olun. ama muayene olduğunuz doktorlardan bir tanesi bile almayın diyorsa bence almayın.

benim dayımın kızı vardı bu ilacı kullandıktan sonra kanında iltihaplanma oluşmuş. ayaklarında kemik benzeri dokular çıkmış (çok kötü düzgün yürüyemiyor )

bana kalırsa şunlardan düzenli olarak doktorunuza da danışarak almaya çalışın

1) sarmısak
2) çörekotu (çiğneyin)
3) fındık ve fıstık ve antep fıstığı
4)doğal pul biber
arada alın çayın yanına sarmısak her türlü yemekte iyi gider. ama bunları doktorunuza tasdik ettirin.

çok çok geçmiş olsun

ahmet22

Çiğnemekten ziyade çörek otunun yağını tüketirse çok daha hızlı etkisini görür.

Öncelikle çok geçmiş olsun; kortizon ağır bir ilaçtır, öyle kafanıza göre kullanamazsınız, ben 14 yıldır MS hastasıyım, gerek tablet olarak, gerekse( atak zamanı) serum şeklinde çok kullandım. Kortizon tedavisi olduğu zaman tuz, şeker yemek yasak, yoksa vücutta özellikle yüzde şişme (ödem) oluşuyor. Tamam çok zararı, yan etkisi olan bir ilaç ama yürümeyen ayağı yürütme, görmeyen gözü gördürme açısından da çok faydalı

Ben 8 yıldır kullanıyorum bu ilacı kulak çınlaması ve görme sıkıntımdan başka sorun çıkarmadı bana . Bu çörek otu neye iyi geliyor .

Kortizon çogu ilaçlarda var uzun süre kullanımda zararlı bence göz damlasında bile kortizon var prespektüse uyacan kısa süreli kullanılıyor kronik rahatsızlıgınız yoksa

sürekli hastalıgınız varsa devamlı kullananda vardır ama mecbur olup kullanıyoruz denize düşen yılana sarılır misali

ankilozan spondilit hastasıyım yaklaşık 20 yıldır kortizon kullanıyordum, yeri geldi serumla kortizon yüklemeleri de yapmak zorunda kaldık,

hastalığım biraz sıradışı seyretti çok şiddetli ataklar yaşadım ve kortizonu günlük 5-10 mg kadar kullanmak zorunda kaldım. Az dozda kullandığınız ve bol bol su tükettiğiniz taktirde ödem ve şişme pek yaşamazsınız.

Kortizon iki ucu keskin bıçak gibidir, uzun vadede kullanmaya alıştığınızda kortizonu bırakırsanız ağrıların tekrar geleceği gibi bir düşünceye kapılıyorsunuz bende de öyle oldu ta ki geçen sene kalça protezi ameliyatı olana kadar, ameliyattan sonra doktorum kortizonun protez için zararlı olacağını ve artık kortizon kullanmamam gerektiğini söyledi ve bende azaltarak kortizonu tamamen bıraktım, 17 aydır kortizon kullanmıyorum, kortizon kullandığım dönemlerden ağrı olarak şuan bir farkım yok, eksikliğini hissetmiyorum çok memnunum.

Üst Alt