Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Odyometri testinizi bu konuda paylaşıp yorum alabilirsiniz.

tanjugunduz

hikayenizi okudum ayrıca konunuza yazdım burayada yazayım.

Gripli hastanın şiddetli aksırık ve öksürüğü sırasında orta kulak basıncı aniden artmakta (östaki borusu da grip nedeniyle tıkalı olduğundan basıncı ayarlama fonksiyonunu yapamadığından) gergin olan kulak zarı yırtıkları oluşabilmekte ya da iç kulak girişindeki yuvarlak pencerenin üstündeki zar yırtılmakta ya da virüs direk iç kulak ve işitme sinirini tutmakta ve buna bağlı geçici veya kalıcı ani işitme kayıpları oluşmaktadır.

Ani İşitme Kaybı nedir?

3 günden kısa sürede gelişen, işitme testinde(odyometri) ard arda 3 frekansta 30 desibelden ( dB) fazla kayıp görülen, iç kulaktaki işitme sinirinden kaynaklanan işitme kayıplarına ani işitme kaybı diyoruz. Aslında ani işitme kaybı bir hastalık değildir, iç kulaktaki işitme sinirini etkileyen çeşitli hastalıklarda ortaya çıkan bir bulgudur.
Ani işitme kaybı kulak burun boğazın acil hastalıklarından biridir. Hastalığın iyileşme oranını en çok etkileyen faktör tedaviye erken başlanmasıdır. Tedaviye erken başlanması o kadar önemlidir ki değil günlerin, saatlerin bile önemi vardır. İlk 48 saatte tedaviye başlanması başarı şansını çok artırmaktadır. Tam olmayan, pes sesleri tutan, tek taraflı olan, beraberinde çınlama ve dengesizlik olmayan, sistemik hastalığı olmayan genç hastada iyileşme şansı daha yüksektir. Birçok araştırmada erken tedaviyle % 85'lere varan başarı oranı bildirilmiştir. Ancak tedaviye ne kadar geç başlanırsa başarı şansı o oranda düşmektedir. İlk 2 haftada tedaviye başlanmamışsa tedavi şansı çok azdır.

İşitme testinizin değerlendirmesi :

1 ŞUBAT : Sağ kulak orta-ileri derecede işitme kayıplı.
11 ŞUBAT : Sağ kulak orta derecede işitme kayıplı.
2 MART : Sağ kulak orta derecede işitme kayıplı

26-40 DB ARASI İŞİTME KAYIPLARI HAFİF OLARAK DEĞERLENDİRİLİR
41-55 DB ARASI İŞİTME KAYIPLARI ORTA OLARAK DEĞERLENDİRİLİR
İşitme eşiklerinizin ne düzeye gittiğini bu yazdıklarımdan referans alabilirsiniz.

Son olarak şunu belirtmek isterim ani işitme kayıplarında Pozitif Prognostik Faktörler ( İyileşme olasılığının yüksek olması anlamına gelir )
- Hastanın Genç Olması
- İşitme kaybının tek taraflı olması
- Baş dönmesinin az yada hiç olmaması
-Sigara stres alkol gibi zararlı alışkanlıkların olmaması gibi faktörler vardır.

işitme cihazı konusunda mehmet akşit hocamız size en faydalı yorumu yapacak kişidir.ona mesaj atarsanız bence en sağlıklı bilgilendirmeyi ondan alabilirsiniz bu forumda hastalara yardımcı olmakta hocamızda.

http://i.hizliresim.com/qb4LXR.jpg

Fatih bey yorumlar mısınız? Bu oranlarla isitme cihazı kullandığımda yuzde 15 civarı bir fayda saglıyorum.İşitme grafigimde özel bir durum mu var?

YDvYlk.jpg
[/url][/IMG]

Öncelikle merhaba iki kulağınızda da hafif derecede sensörinöral tip işitme kaybı bulunmakta peki bu sensörinöral dediğimiz işitme kaybı tipi nedir buna değinelim...
Sensörinöral işitme kaybının sebepleri değişken olmakla beraber, genel olarak iki kategoriye ayrılması mümkündür: doğuştan ve sonradan edinilmiş.

Doğuştan işitme kaybı doğumda mevcuttur ve yeni doğan bebeklerde görülen en yaygın sorundur. Kalıtsal yolla alınmış olabileceği gibi, yaşamın fetal aşamalarındaki anormal gelişimden de kaynaklanıyor olabilir. Aşısı geliştirilmeden önce, annedeki rubella veya kızamıkçık, doğuştan işitme kaybının yaygın sebeplerinden biriydi.

Doğum sonrasında meydana gelen, sonradan edinilmiş işitme kaybı, çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar arasında, travma, presbikuzi (yaşa bağlı işitme kaybı), makine veya ateşli silahlardan gelen gürültüye maruz kalma, Meniere hastalığı ve menenjit sayılabilir. Kulağa zarar verebilen, ancak hayati tehlike taşıyan tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için gerekli olan ototoksik ilaçlar da işitme kaybını tetikleyebilir. İşitme sinirindeki tümörler de daha nadir olarak işitme kaybına sebep olabilir.

İki kulakta da olduğunda, sensörinöral işitme kaybı, konuşmanın ses seviyesi yeterince yüksek olsa bile, konuşmaları anlamakta zorlanmanıza neden olabilir. Bir kulakta olduğunda, seslerin yerini tespit etmede veya arka plan gürültüsü varken işitmede zorlanabilirsiniz.

Sensörinöral işitme kaybı

Sensörinöral işitme kaybı terimi, iki farklı sorunu tanımlar: iç kulağı içine alan duyusal kayıp ve işitme sinirini içine alan sinirsel kayıp.
Sensoneural hearing loss
Ne demektir?

Geçmişte, sensörinöral işitme kaybı, "sinirsel sağırlık" olarak adlandırılıyordu. Şimdi biliyoruz ki, çoğu vakada sorun işitme sinirinden daha çok iç kulaktan kaynaklanmaktadır. Buna karşın, bu iki sorunu gruplamaya devam ediyoruz, çünkü iç kulak ve işitme siniri birbirine bağlıdır ve birlikte çalışmaları gerekmektedir.

Bu durum, işitme kaybının vakit kaybetmeden tedavi edilmesinin gerekli olmasının bir başka nedenidir - işitme sisteminin 'aşağıdaki' sinirsel bölümlerinin büyüyüp sağlıklı kalması için 'yukarıdaki' duyusal bölümlerden girdi alması gerekir.

Sebepleri nelerdir?

Sensörinöral işitme kaybının sebepleri değişken olmakla beraber, genel olarak iki kategoriye ayrılması mümkündür: doğuştan ve sonradan edinilmiş.

Doğuştan işitme kaybı doğumda mevcuttur ve yeni doğan bebeklerde görülen en yaygın sorundur. Kalıtsal yolla alınmış olabileceği gibi, yaşamın fetal aşamalarındaki anormal gelişimden de kaynaklanıyor olabilir. Aşısı geliştirilmeden önce, annedeki rubella veya kızamıkçık, doğuştan işitme kaybının yaygın sebeplerinden biriydi.

Doğum sonrasında meydana gelen, sonradan edinilmiş işitme kaybı, çok çeşitli faktörlerden kaynaklanabilmektedir. Bunlar arasında, travma, presbikuzi (yaşa bağlı işitme kaybı), makine veya ateşli silahlardan gelen gürültüye maruz kalma, Meniere hastalığı ve menenjit sayılabilir. Kulağa zarar verebilen, ancak hayati tehlike taşıyan tıbbi rahatsızlıkların tedavisi için gerekli olan ototoksik ilaçlar da işitme kaybını tetikleyebilir. İşitme sinirindeki tümörler de daha nadir olarak işitme kaybına sebep olabilir.

Belirtileri nelerdir?

İki kulakta da olduğunda, sensörinöral işitme kaybı, konuşmanın ses seviyesi yeterince yüksek olsa bile, konuşmaları anlamakta zorlanmanıza neden olabilir. Bir kulakta olduğunda, seslerin yerini tespit etmede veya arka plan gürültüsü varken işitmede zorlanabilirsiniz.

Tedavi seçenekleri nelerdir?

Sensörinöral işitme kaybının tedavisi, işitme kaybınızın şiddetine ve bir ya da iki kulağınızın etkilenme durumuna göre değişkenlik gösterir.

İki kulak

İşitme cihazları, iki kulağında hafif ila orta derecede sensörinöral işitme kaybı olan çoğu insan için faydalı olabilir. Daha ileri düzeyli işitme kayıplarında, kimi zaman işitme cihazları yeterince fayda sağlamaz. Bunun nedeni, sensörinöral işitme kaybının seslerin bozulmasına sebep olmasıdır. İşitme cihazları yoluyla seslerin yükseltilmesi, seslerin seviyesini artırabilir, ancak sesleri netleştirmez. İç kulağın ciddi şekilde zarar gördüğü vakalarda, yüksek kaliteli işitme cihazları bile sesi bozuk iletebilir.

Konuşmayı ayırt etme skorunuz %84 bu işitme kaybı grafiğine göre bence gayet iyi (25 tane tek heceli kelime listesi verilir. Her doğru ve yanlış cevapladığı kelime sayılır ve doğru cevaplar %4 ile çarpılır, ortaya çıkan rakam hastanın SDS yüzdesidir. Normal işitmeye sahip kişide bu oran ortalama %88-90 olmalıdır.)

Kayıplara Göre Değerlendirildiğinde Konuşma Odyometrisi;

Normal kişilerde:

SRT: 20dB ’e,

MCL: 40dB - 60dB ’e,

SDS: %90-100 ’e,

UCL: 100dB - 120dB ’e eşittir.

Koklear ve retrokoklear patalojilerde:

UCL düşer, MCL daralır. SDS’de % olarak azalır.

Açıkcası ben bu düzeyde ki bir hastanın işitme cihazından son derece memnun kalmasını beklerdim en azından tatmin edecek kadar sizin dediğiniz %15 verim alıyorum'u şikayet edercesine söylediniz sanırım mehmet akşit hoca bu konuda çok daha iyi yorum yapacaktır işitme cihazından bu kadar yararlanmanız doğru mu ? ancak bu kadar mı yararlanabilirsiniz en doğru yorumu yapacak kişi o olur ama benimde yorumum bu yönde

Teşekkür ederim Fatih bey.2500 tl verip aldıgim cihaz simdiye kadar bayilerde denedigim onlarca cihaz arasindan en begendigimdi.(aslinda begenmedim ama kotunun iyisiydi)Bu aleti belki alisirim diye yaklasik 1 ay surekli taktim.Oyleki bazen kulagimda cihaz oldugunu dahi unutur duruma geldim.Ancak aletin sadece sesleri yükselttiğini, gunluķ yasam kalitemi kayda deger olcude etkilemedigini, isitme sorunumu çözmedigini farkettigimden beri artik hemn hemen hiç kullanmiyorum.Cihaz ile onceden 5 kelimeyi anlamiyorsam simdi 4 kelimeyi anlamiyordum.Sesleri eskisine gore daha iyi alsam da asla normal duyan kulak ile ayni olcude duyamiyordum ve en önemlisi cihaz gereksiz hışırtıları kulağıma veriyordu.Üstelik sürekli kullansam diğer kulağımın kaybınin daha da artacağından cekindim.Yuzde 15-20 hic yoktan elbette iyidir ama sürekli takmak icin gereksiz bir kazanım olacak benim için.Bunun yerine duyma ihtiyacına ciddi ölcüde gereksinim duydugum anlarda cihazı kullanmayı düşünüyorum ara ara..

fatih bey, kulakta buson olusursa en cok pes seslerimi etkiler, tizlerimi etkiler.
bayadir kulak temizletmeye gitmedim.benim sorunum pes seslerde fakirlik:(cihazi takmayincaki sesler az oluyo ama duymamda normal gibi oluyoda, cihazi takinca kalin sesler hic yok bu siralar.haliyle sinirbozucu diyim cirkin oluyo.

acaba odyolojik arastirmalarda rast geldinizmi.bilginiz varsa lutfen.

shukufe

Bizim tiz ve pes sesleri işitmemizi belirleyen kısım iç kulakta bulunmakta(İç kulak Koklea'nın resmini görmüşsünüzdür bir salyangoz gibidir kıvrımları vardır kokleanın ilk kısımlarından gelen yüksek frekans sinyalleri işitme korteksinin daha arka bölümüne (posterior), son kısımlarından (helikotrema’dan) gelen düşük frekanslı sinyaller ise işitme korteksinin ön (anterior) bölümüne ulaşıyor. Böylece işitme korteksi, sesin frekans analizini bozulmadan algılamış oluyor).Buşon ise dış kulakta bulunmakta yani buşonun sizin dediğiniz rahatsızlığa yol açacağını sanmıyorum.
Buşonun işitme kaybına yol açacağı durumlar şöyle olabilir ; buşon kulak zarına kadar gelip kulak zarı önüne blokaj oluşturmuşsa gelen seslere karşı kulak zarımız sesi iyi iletemeyecektir orta ve iç kulağa.
Ben sizin dediğiniz gibi bir araştırmaya hiç rastlamadım şuana kadar.

tesekkur ederim.
oldum bittim kbb doktorlarini gormekten nefret ederim.o kulak zarina blokaj yapabilecek buson her babayigit buson degildir:eek:yane anladigim buyuk ihtimal busonun isitmemize onemli bi etkisi yok. oylemi.

shukufe

En basitinden kulak çöpünü kulağımıza sokarsak kiri ileri ittirmiş oluruz her seferinde temizlediğimizi sanıp ittirmeye devam edersek kiri kulak zatına blokaj oluşturacaktır :)

kulak cubugu kullanmanin zararlarini biliyor hic kullanmiyorum:)havluyu serce parmagima dolayp kurular baska hicbisey sokmam.

shukufe,
Kulağına vazelinli pamuk tıka, hangi seslerin engellendiğini yaşayarak anla:)
Buşon kulak kanalını tam olarak kapatmadıysa, hiçbir şey fark etmezsin. Ama tıkadıysa, cihazını sonuna kadar da açsan sana pek faydası olacağını sanmam:)

Mehmet Akşit

vallahi cok sevindim mehmet bey:)doktoruma gidince implant cikarilan kulagimida bi guzel kurcaliyo:mad:felaket canim yaniyo:(bundan sonra mecbur kalmazsam allah esirgesin gitmem.
cihazi takinca tabiikide sesler duyulacak dereceye geliyorda azda olsa konusma anlamaya zarari olurmu busonun onu soruyodum arkadasa:)
vazelinli pamugu implant cikarilan kulaga hep kullanmak zorundayim su girmesin diyede obur kulaga denersem hicbisey duymam:)

shukufe,
Doktor kulağını temizliyorsa bir bildiği vardır. Bazen bu birikintler kulak kanalında sevimsiz hastalıklara sebep olabilir. Senin orta kulağının da kontrol altında olması gerekiyor. Yani sevsen de sevmesen de doktor kontrolü şart :(

tesekkurler mehmet bey ama sevincim yarim kaldi:( ehh neyapalim katlanicaz yasami bu kadar sevince:)doktorda bosuna canimi yakmiyomus:(

ALqZNB.jpg
[/url][/IMG]
Öncelikle geçmiş olsun.Her iki kulağınızda da mikst tip işitme kaybı bulunmakta Sol kulakta ileri derecede,Sağ kulakta orta derecede işitme kaybınız mevcut.
Mikst tip işitme kaybı nedir ?
sensörinöral ve iletim tipi işitme kaybının bileşimi olduğundan, hem dış kulakta veya orta kulakta hem de iç kulakta hasar söz konusudur. Bu işitme kaybı türünün şiddeti hafif ile ağır arasında değişkenlik gösterir. Karışık tip işitme kaybı olan insanlar için, seslerin seviyesi düşüktür ve anlaşılması daha zordur.
İşitme kaybı daha çok iletim tipiyse, konuşmaların anlaşılması güçtür ve ancak yeterince yüksek olduğunda ve arka planda fazla gürültü olmadığında anlaşılabilir. İşitme kaybı daha çok sensörinöral tipteyse, ses yeterince yüksek olduğunda bile, konuşmaların anlaşılmasında güçlük yaşanabilir.

Her iki kulağınızda da kulak zarınızın yırtık olduğunu belirtmişsiniz Zar Yırtıkları Böbrek biçiminde ise işitmeye etkisi çok fazladır.

Kulak zarlarınız orta kulak iltihabından dolayı yırtılmışsa kulaklarınızdan akıntı gelmesi olası bir durum(akıntı tedavi edilmeden işitme cihazı kullanmaktan ya çekinmeli yada çok özen gösterilmelidir ) olarak görülebilir ki ayrıca bu durumda ... .Kulak zarlarınız düzeltildikten sonra işitmeniz yavaş yavaş düzelecektir diye düşünüyorum ama bu süreçten sonra orta kulak iltihabına karşı çok daha dikkatli olmalısınız.Şuan işitme cihazı kullanmanız mantıksız olur bir an önce cerrahi işlemler bitirilmeli ardından yapılan odyometri testlerine göre işitme cihazı değerlendirilmesi yapılmalı
Bundan sonra orta kulak iltihabınıa yakalanmamanız için size bir kaç nacizane önerilerim olacak

Östaki borusu burnun arka kısmında bulunan ve geniz adı verilen bölge ile orta kulak arasında geçiş sağlayan bir kanaldır. Bu kanal orta kulağın hava almasını sağladığı gibi bu bölgedeki salgıların genize akması için de bir yol oluşturur.

Dış ortamdaki basınç değişikliklerinde orta kulağında buna uyum göstermesini sağlar. Kulak zarının ses titreşimlerinden ve dış basınçtan dolayı içeriye çökmemesinin sebebi de östaki borusu aracılığıyla boğazdan gelen havadır. Dış hava basıncının yüksek olduğu durumlarda kulak zarı içeriye kaçmamak için normalden daha çok zorlanır. Bu durumda zarın eski haline gelebilmesi için östaki borusundan gelen havanın basıncıyla, zara dış kulaktan gelen havanın basıncı dengelenir. Böylece kulak zarının zarar görmesi engellenmiş olur.
Size 3 tane önemli uyarıda bulunuyorum orta kulak iltihabına yakalanmamanız için
1)Grip vb üst solunum yolu enfeksiyonlarından korunun
2) Grip geçirdiğiniz de doktor muayenenizi geciktirmeyin
3) BURNUNUZ MUTLAKA AMA MUTLAKA HEP AÇIK OLSUN

Son düzenleme:
Kulağa cerrahi işlem (hele hele "kesinlikle ve kesinlikle") önermek ne odyometristlerin ne de odyologların işidir. Buna karar verecek olan KBB uzmanıdır. Orta kulağın kişiye özel durumu ve yapısı, pek çok defa cerrahi işlemin sonuçsuz kalmasına neden olmuştur. Bu karar, odyograma bakıp, yorum yapılarak verilmez.
Sorumluluk sınırlarına riayet etmek, sadece meslek etiği açısından değil, hasta sağlığı açısından da çok önemlidir.

Mehmet Akşit

Hocam hastayla konuştum bana ameliyat olacağını söyledi sol kulağından Ardından detaylı konuştuk bir kbb hocasıda değerlendirdi benimle beraber ondan sonra bu yorumu yazdım bt ve bir kaç test daha ulaştırdı hasta Yazdıklarınızda çok haklısınız hata yaptım ameliyat kısmını siliyorum fakat arkaplanında böyle bir konuşma olmasaydı yazmazdım.Ne olursa olsun sorumluluğuma girmez tabi ki haklısınız uyardığınız için teşekkür ederim düzeltiyorum.Onun haricinde elimden geldiğince koklear implanta bile değinmekten kaçınıyorum bu dediğiniz etik çerçevesinde, odyologların dairesine girmekten çekindiğim için.Çok üzgünüm meslek etiği çerçevesinde kötü bir profil bıraktıysam sizden ve tüm burda ki arkadaşlarımızdan özür diliyorum.

stjodymfatiharioz

cok idealist bi ogrencisiniz:)ben buna yoruyorum. bizlerinde boyle arastiran,odyoloji bilimi hakkinda ne bulursa okuyan, hocalarini, doktorlari dinleyip feyz alan sizler gibisi lazim.
okulunuzdan mezun oldugunuzda umarim parlak bir odyometrist olursunuz.

Sol kulağım ameliyat edilecek dedi doktor zaten Fatih bey.Odyometri testim hakkında kimse bu kadar bilgilendirmemişti umarım sizin gibi insanlarla karşılaşırız hastanelerde...

stjodymfatiharioz

öncelikle birşey demek istiyorum sana,
Tamam işitme kayıpları ile ilgilenen bir öğrencisin ilerde odyomestri olacaksın belki daha iyi yerlere geleceksin.
Foruma üye olduğundan beri takip ediyorum seni, öncelikle burda açtığın konular ve bulunduğun öneriler hepsi Google da olan copy paste öneriler.
insanlara öneri verirken bu hastalığın getirdiği psikolojik bunalım ile ne malum senin önerine uyup ameliyat olmayacağı?
lütfen dikkatli ol yeni ve genç bir öğrencisin, sen bir şey öğrenip ilerde iyi yerlere geleceksin diye burada insanların hayatlarını daha kötü duruma getiremezsin.

Mehmet bey bile doktor haliyle senin kadar öneride bulunup şunu şunu yap ameliyat ol ilaç kullan vs demiyor.
Forumda herkes gibi yazmaya özgürsün ama bin düşünüp bir yaz, unutma sen daha öğrencisin ve okuduğun alan insanların hayatlarını ilgilendiren bir alan.
Lütfen dikkatli ol insanlara tedavi önerme!

Ekleme: Daha önceki mesajlarıda bile bazı insanlara koklear olmasını önermişsin, şu cihazı kullanmayı önermişssin vs.
Senin bir çok öğrenci devlet hastanelerinde staj yapıyor, yanlarında uzman bir doktor eşliğinde tedavi yöntemlerini öğreniyor, ama senin gibi hastaya tanı koyup ameliyat ol, koklear ol vs demiyor!

Ama bu hastalığın getirdiği psikolojik bunalım ile yapan çıkar :)

asadas05

Öncelikle yorum yapıp belirli yönlerde uyardığınız için teşekkür ederim fakat kimseye tanı koyduğum yok , kimseye koklear implant ol demedim koklear implant konusunda dediğim en fazla şey şu ana kadar hiç koklear implant düşündünüz mü oda , onun hazırlığında olan bir hastayaydı google dan copy paste olayına gelirsek eğer aklımdan yazarsam her hastaya farklı cümleler kurmış olacaktım görsel bir alan olduğu için herkesin farklı yazılar okumasını istemedim.Yorumladığım hastaların hikayesini bilmediğim için yorumlarda tanı koymaktan çekinip genel torum yapıyorum ibaresi ekledim...Ameliyat konusna gelecek olursak hastanın bütün filmlerini bir kbb uzmanı inceledi benimle beraber sonra hastayla özel olarak konuşuldu ardından buraya yazıldı anlatabiliyorumdur umarım ameliyat yazmak bana düşmez ama bunu kendi kafamdan oluşturmadığım sürece böyle suçlayıcı bir tavırla bana hitap edemezsiniz.Benim için sorun değil üyeliğimi silerim ama sizin şu yazdıklarınızdan üzüntü duydum copy paste yapmak bir hastaya yanlış bir bilgi vermek mi ? Bizim eğitmen hocalarımız ders notlarını da hu şekil ayarlar o zaman bizde ona itiraz edelim
İşitme cihazı markası bile şu forumda ağzıma almadım unutmayalım ki burası klinik değil bir forum işitme hazı kullanmalısınız demenin durumu aşar bir durumu yok...Ffazla uzatmak istemem yineden belirttiğiniz yönleri üstüme alarak devam edeceğim hayatımda.

Kardeşim başarılar dilerim sana umarım iyi yerlere gelirsin.
Yanlış birşey dediysem kusura bakma.
İyi forumlar.

fatih bey ve asadas05 !

iyiyi , doğruyu bulmak için kısa da olsa bu karşılıklı ithamları tatlıya bağladığınız için her ikinizi de tebrik ediyoruz arkadaşlar.
Bu forumda aynı dertten muzdarip kader birliği yapmış insanlar olarak bazı şeyler yazmaya ve okumaya çalışıyoruz.Bize en fazla fayda yine bizden gelecektir.forumda işitme cihazı kullanan ya da kullanmayı düşünenlerinin yanında odyolog , odyometrist , dr vb. kişilerin olması da çok güzel.şahıslara dokunmadan olumlu , olumsuz eleştiri ve yorumlar bizi aydınlatır.

shukufe
Çok teşekkürler shukufe yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana

Fulya83
Fulya hanım inanın bilgilendirme amaçlı bile olsa koklear implanta girmemeye çalışıyorum odyologların alanı diyorum kötü oldu malesef böyle ;)) ama sorun değil yardımcı olabiliyorsam ne mutlu

[FONT=sans-serif]@[/FONT]Mehmet Akşit
[FONT=sans-serif]@[/FONT]stjodymfatiharioz

Merhaba,
https://resmim.net/f/8CCVmq.jpg odyo testim.

[FONT=sans-serif]Örneğin; [/FONT]
[FONT=sans-serif]Bir kulakta, işitme kaybı : 29 dB[/FONT]
[FONT=sans-serif]Diğer kulaktaki işitme kaybı : 27 dB[/FONT]
[FONT=sans-serif]Ortalama : 29+27=56/2=28[/FONT]
[FONT=sans-serif]Arıza ağırlık ölçüsü : 28x0.5=% 14 bu şekilde mi özür oranı hesaplanıyor..

[/FONT]
[FONT=sans-serif]Bir de hava yolu saf ses te yazan sağ 29 db sol 27 db ne oluyor.[/FONT]
[FONT=sans-serif]3 sene önce hava yolu saf ses sağ 48 db sol 47 db iken oranımı %24 verdiler. Şimdiki odyometri de iyileşme olabilir mi?

Özür oranım nedir? Yardımcı olmanızı rica ederim. Başka rahatsızlıklarım da var, onlarla birleşecek. Teşekkürler..[/FONT]

serben

Özür oranı hesaplamayı bilmiyorum fakat işitme kaybınız hakkında yetki çerçevem içinde yorum yapabilirim

Öncelikle odyometri testi subjektif bir testtir hastanın test yaparken verdiği cevaplar , sessiz kabin , odyometristin test'e hakimiyeti bilgisi testi etkilemektedir bugün başka bir yerde test yaptırsanız eşikleriniz 5 DB civarında değişebilir.

Bizim konuşma seslerimize en yakın frekanslar 500 1000 2000'dir saf ses ortalamamız da bu 3 frekansın işitme eşiklerinin ortalamasıdır.Referans kayıp denilebilir.eski eşiklerinize göre ciddi bir iyileşme görülmekte eşiklerinizde.

İki kulağınızda da hafif derecede sensörinöral tip işitme kaybı bulunmaktadır.Sensörinöral tip işitme kaybı ya iç kulak ya da sonrasında gerçekleşmiştir.Genelde kalıcıdır bu tip işitme kayıpları yalnız Ototoksite ( Kulağa zarar veren ilaç ) Ani işitme kaybı Vb. gibi durumların kulağı etkilediği durumlarda işitme eşikleri düzelebiliyor...

Kulağımız 3 Kısımdan oluşmaktadır dış orta iç . işitme kaybımız iç kulakta olduğunda biz bu işitme kaybına sensör(Kulağın sesi algılayıcı organı) nöral (sesi taşıyan sinirler) demekteyiz iç kulak ve işitme siniri birbirine bağlıdır ve birlikte çalışmaları gerekmektedir. sensörinöral burdan gelmekte.İşitme cihazları, iki kulağında hafif ila orta derecede sensörinöral işitme kaybı olan çoğu insan için fayda gösterebilmekte.işitme cihazı kullanıp kullanmama konusunda bir teste bakıp hastanın şikayetlerini dinlemeden işitme cihazı kullan veya kullanma demek bana doğru gelmiyor ama standart bir yorum yapacak olursa genelde odyologlar ve hekimler şu haliyle işitme cihazı kullanmanıza gerek yok derler ama siz kendinizi daha iyi bilirsiniz tabi.
Herhangi başka bir merak ettiğiniz kısım varsa yanıtlamaktan memnuniyet duyarım

Son düzenleme:
Üst Alt