Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Odyometri testinizi bu konuda paylaşıp yorum alabilirsiniz.

merhaba benimde odyometri testim var dr being pozisonel vertigom olduğunu söylemişti ama test resmini paylaşmayı beceremedim nasıl yapılıyor

Kızıltürk

Öncelikle işitmeniz gayet normal hiç bir sorun gözükmemekte onun haricinde yapılan kulak basıncı testinizde yanlış okumadıysam komplians değerleriniz 0.6 cc ve 0.7 cc'dir teorikte 0.10 cc'nin altında olan değerlere biz "TİP B Timpanogram" demekteyiz ve Tip B Timpanogram bulunan hastalarda Efüzyonlu otitis media dediğimiz orta kulak iltihabından şüphelenilir.Ama işitme testinize geldiğimizde bu dediğim bulguların hiç birini desteklemeyen harika bir işitmeniz bulunmakta.Ben genel bir bilgi vermek istedim doktorunuz bu konu hakkında size bir bilgilendirme yapmadıysa bir sorun yoktur sanırım.Hikayenizi vb. bilgilerinizi bilmediğimden genel bir yorum yaptım işitmeniz ve kulak basınç testiniz hakkında.

Nistagmus fiksasyonu pozitif'in anlamı : İyi bir görme için gözlerin bakılan noktada sabit kalması ve belli bir süre burada durabilmesi gerekmektedir. Bu sürede görüntü gören noktaya düşer ve algılanır. Gözünüz bir noktada iken dalgalı ve titremeli durumdadır.

Spontan Nistagmus değeriniz negatif'in açıklaması şudur spontan nistagmus size her hangi bir uyarı olmadan bir hastalığa bağlı göz küresinin istemsiz hareketleridir. üç tane şekli vardır Ani hareketlerde ortaya çıkabilir.yada yavaş bir pozisyonlandırma sonrası kendinizi düzeltirken olabilir üçüncü şekli ise gövde sabitken başın 60 derece döndürülmesiyle ortaya çıkabilir.Yani sizde bunlar görülmemiştir

Saccade pursuit optokinetik testleriniz normal değerlerde : bu kelimeler ne anlama geliyor onları açıklayayım
Saccade;gözün pozisyonu bir fiksasyon noktasından başka bir fiksasyon noktasına kaydırıldığında oluşan hızlı göz hareketleridir.
saccade görevleri nelerdir ? bakılan cismin görüntüsünü retina üzerine düşürmek( Bunu tespit ettikleri test, sizin karşısına bir cisim ve 30 derece yan tarafa ikinci bir cisim konur ve size sırayla bakmanız söylenir hatırlarsınız belki )

Pursuit testi : Yavaş hareket eden bir cisme bakarken hareket eden cismin hızı ile göz küresinin hızını eşitleyip görüntünün fovea üzerine düşmesini sağlamak ( Gözün ağtabakasında sarı leke olarak tanımlanan bölgenin çukurlaşmış orta kesimi )

Optokinetik test : Optokinetik sistemin amacı başın yavaş hareketleri esnasında görüntüyü fovea üzerine düşürmektir
Vestibuler sistemin tamamlayıcısı olarak düşünülür bu uzmanlar tarafından.

Bu üç değerinizde normal bulunmuş.

Sağ Kulak kanal parezisi pozitif denmiş bunu da genelde romberg deneyi denilen test ile tespit ederler ayaklarınızı birbirinden ayrı olarak ayakta durursunuz. Kaslar simetrik hale getirilir.
Hiçbir yere dayanmayarak derin duyu hissiniz oldukça azaltıçır
Gözleriniz kapatılır ve ellerinizi öne doğru uzatarak avuç içlerini yukarı bakacak durumda tutup, ayak parmakları üzerinde yükselerek bekletilirsiniz...siz sağa yanıldığınız için sağ kanal parezisinizin olduğu belirtilmiştir.

Tüm bu testleriniz sonucunda size İyi Huylu Pozisyonel Baş Dönmesi teşhisi konmuştur peki bu nedir ?

Belli baş pozisyonları ile ortaya çıkan baş dönmesi ve gözlerde istemsiz hareketler (nistagmus) ile görülen, zaman içinde genellikle kendiliğinden düzelme gösterebilen bir hastalıktır.Gereken tedavi manevraları yapılmıştır zaten size.

Ben odyometrist olduğum için genel görevim işitme kayıpları ile ilgilenmek çok kısada olsa denge ile ders gördüğümüz için denge testlerinize de açıklama getirmek istedim umarım yardımım dokunmuştur.

Ayrıca işitme testlerinizi ve denge testlerinizi foruma yükledim mehmet akşit hocamız görürse benden çok daha iyi derecede yorum yapacaktır benim yazdıklarımda sizde küçük bilgiler olarak kalsın.

stjodymfatiharioz açıklamaların için teşekkür ederim doktorum bu kadar ayrıntılı anlatmamıştı sadece vertigon var internetten bakıp hareketlerini yap geçer demişti. Atak geldiği zaman o hareketleri yapmaya çalışıyorum faydası olmuyor vakit ayırıp uzun uzun açıkladığın için teşekkür ederim derslerinde başarılar dilerim kardeşim.

Ben İstanbul başakşehir de öğretmenlik yapıyorum.Bizim göründüğümüz odyometristler işitme cihazı ayarlamayı bilmiyor testi yanlış yapıyor sizi tebrik ederim kendinizi bu kadar yetiştirebilmişsiniz sizin gibi gençlerin önünü açmalı destek olunmalı geçen göründüğüm odyometrist kağıda bile yanlış işaretlemiş testimi sizin gibi insanların olması beni ve işitme engelli arkadaşlarımı mutlu ediyordur diye tahmin ediyorum eğer istanbuldaysanız size test yaptırmaya gelmek isterim eğer böyle bir imkanınız varsa kendinizi daha fazla geliştirin rehavete kapılmadan iyi günler.

Orpak97

Açıkcası bu kadar övgüye laik bir odyometrist olduğumu düşünmüyorum inşallah ilerde dediğiniz sıfatlara ulaşabilirim iyi dileklerinize çok teşekkürler telefon numaramı özelden ulaştırdım size görüşelim mutlaka.

Ben şuan öğrenciyim burda yazmamın yardımcı olmamın sebebi hasta alabilmek para kazanmak vb bişeyler satabilmek değil.Hedefim yalnızca hasta inceleyip kendimi geliştirmektir.Eğer referans bir hastane önerin derseniz biruni üniversite hastanesinde eğitim aldığım hocalarıma yönlendiriyorum sağolsun onlarda yardımcı oluyorar.bunu açıklama hissi duydum teşekkürler.

san cok cok tesekkur eder basarilar dilerim fatih.
bizleri unutma emi. elin degdikte bizim anlayacagimiz sekilde anlatimlarini her zaman arayacagim.cok sey ogrendim yazdiklarini dikkatle okuyarak.

shukufe

Emin olun sizin yorumlarınızı okudukça her seferinde keşke odyometri hatta beni geçip odyoloji okusanız diyorum :)) asıl ben size , özelinde sana çok teşekkür ederim.

Benim annem de yıllardan beri orta derecede sensörinöral işitme kayıplı ve hiç cihaz kullanamadı sadece odyometristlerin beceremediği bir ayar yüzünden :) sürekli cihazın ötmesine sebep olmuşlar yaptıkları yanlışlıklarla ondan sonra uğraşamamış her seferinde gidip gelmeye ve hiç cihaz kullanmadı bu saatten sonra da o ön yargıyla kulanmak istemiyor.

Ben de bazen kulağıma pamuğu tıkarım öyle yolculuk yaparım restorantlara giderim işitme engellileri anlayabilmek için hatta bir seferinde hesap öderken yanlış anlayıpta büyük bir miktarı bahşiş bırakmışlığım da olmuştur :)

Yardımcı olabiliyorsam ne mutlu bana çok mutlu ettiniz beni unutmak yok insanlarımıza hizmet etmeye devam.

işte kapitalist işitme sektöründe kendini ufaktan yetiştirmeye çalışan bir öğrenci,her zaman demişimdir para oyunu bozar.dijital oyuncaklarla insanların birikimlerini sömüren bir sektör başka açıklaması yok :)

Merhaba arkadaşlar gruba daha önce üyeydim ama nasıl kullanılacağını bilmiyorum. Yanlış yere yazdıysam kusura bakmayın öncelikle herkese selam ederim.
Yıl 2004 sol hava 47db kemik 38db sağ hava 43db kemik 37db. Yıl 2008 sol hava 55db sağ hava 56db Gün geçmiyorki duyma oranım azalmasın Artık sol kulağım duymaz hale geldi 2008 yılında simens marka cihaz almıştım maşallahı var 9senede 1kere hoparlörü değişti harici ne bakım yaptırdım ne bişey taki dün cihazı yanlışlıkla kırana kadar. Hazır kırılmış yenileyeyim derken simens srion2 cıc modeli için kapora verip kalıp yaptırmaya başladım. Bu cihaz hakkında ne düşünüyorsunuz arkadaşlar.

Geçenlerde bende yaptırdım sağ kulağım az duyuyor diye. Sağ kulak iyi, sol kulak olağanüstü duyuyor dedi doktor. :)

Merhaba stjodymfatiharioz benim oglum 7 aylik sag kulak gecemedi isitme testinden. Bircok kez yapildi fakat sonuc olumsuz acilmaz denildi sol kulak iyi duyuyormus birsey yapilamaz tek kulakla hayatini devam ettirecek denildi. Birsey yapilamaz mi. Birde burda saglam kulaginda zamanla isitmedigini okuyorum cok tedirginim zamanla saglam kulagida kaybedenilir miyiz. Hayatinda ne gibi zorluklar olacak egitimi nasil olacak. Hayalimizde oglumuzu doktor olmasi vardi tabi kendide isterse oglum yasitlari gibi olabilecekmi. Tesekkurler.

Merhaba stjodymfatiharioz benim oglum 7 aylik sag kulak gecemedi isitme testinden. Bircok kez yapildi fakat sonuc olumsuz acilmaz denildi sol kulak iyi duyuyormus birsey yapilamaz tek kulakla hayatini devam ettirecek denildi. Birsey yapilamaz mi. Birde burda saglam kulaginda zamanla isitmedigini okuyorum cok tedirginim zamanla saglam kulagida kaybedenilir miyiz. Hayatinda ne gibi zorluklar olacak egitimi nasil olacak. Hayalimizde oglumuzu doktor olmasi vardi tabi kendide isterse oglum yasitlari gibi olabilecekmi. Tesekkurler.

Öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum.Biz odyometristler yenidoğmuş bebeklere en geç ilk 1 ay içinde yeni doğan işitme tarama testi yaparız. ( Önerilen ilk 24 saat içinde yapılmasıdır )

Eğer Bebek Risk Faktörü Taşımıyorsa T-OAE dediğimiz test yapılır bu basit bir testtir.Biz OAE İle Koklea ve oraya kadar olan kısmı test ederiz ( İç Kulakta ki işitme organı ) Ancak 20-40 dB’den fazla işitme kaybı olan bireylerde bebeklerde cevap alınamaz yani test açısından kaldı cevabı alınır testi geçemez.

Ancak Yoğunbakım hikayesi olan
Hiperbiliruminemi
Kan değişimi
Uzun süre ventilasyona bağlı olanlar vb. Risk Faktörü Taşıyan Bebekler ABR İle Test Edilmelidir ABR = İŞİTME SİNİRİ

Eğer bebeğiniz risk faktörü olmamasına rağmen TEOAE Testinden kaldıysa 15 gün sonra tekrardan test.Fakat yine kalırsa
Ardından Tarama ABR Testlerine girmeli

Tüm bu tarama testlerini bebeğiniz geçemediyse EN SON OLARAK REFERANS MERKEZİNE SEVK EDİLEREK KLİNİK ABR TESTİMİZ YAPILIR İŞİTMESİ HAKKINDA EN NET BİLGİ ELDE EDİLİR.BU TESTİN SONUÇLARINA GÖRE NE KADAR İŞİTME KAYIPLI.TAMAMEN Mİ KAYIPLI YOKSA 60-70 dB Mİ KAYIPLI NET SONUÇ ELDE EDİLEBİLİR.

BU KLİNİK ABR TESTİNİN ARDINDAN KBB HEKİMİ GEREK GÖRÜRSE İŞİTME CİHAZI VB. DİĞER ÖNERİLERDE BULUNABİLİR.

Tek kulağı işitmiyor diye sağlam kulağın işitmesi kaybolmaz ( bu sebepten kaybolmaz diğer herkes gibi risk taşıyan faktörlerden etkilenebilir tabi ki hepimiz için geçerli )

Benim alanıma giren kısımlar bunlar bu konu çok zor bir konu çok iyi hekim ve odyologlara başvurmanız gerekli diye düşünüyorum asla size şöyle yapın böyle yapın diye uyarıda bulunamam beni aşar ama ben sizi testler hakkında bilgilendirmek istedim umarım birazda olsa faydam dokunmuştur.
Şimdi sizin yorumunuza Dr.Odyolog Sayın Mehmet Akşit hocamı etiketliyorum eğer sizin sorularınıza yanıt verecekse en iyi o verecektir gerekirse yönlendirmelerde de bulunabilir. Mehmet Akşit

Son düzenleme:
Cok tesekkur ederim bilgilendirdiniz. Gercekten bu konuya cok yabanciyim ve tedirginim. Bilgileriniz yardimci oldu bana hocamizada yazdim cevap bekliyorum. Tesekkur ederim.

umutlu_anne

Öncelikle Merhabalar,

Bende de tek taraflı işitme kaybı var, çocugunuz bire bir konusmalarda ve gürültü olmayan yerlerde bir sıkıntı yaşamaz fakat bulundugu ortamda bir gürültü var ise sadece sağlam kulagın tarafından sesleri duyabilir. birde okul ortamında herhangi bir arkadaşı duymayan kulağına birşey fısıldar ise duyamaz veya bir grup etkinliğine katılırsa duymayan kulagın tarafından sesleri anlayamaz. Bu tam bir hayal kırıklığı yaratabilir çocugunuzda ki ben halen hayal kırıklığı yaşıyorum. cocugunuz polis olamaz, askere gidemez fakat doktor olur mu içbir fikrim yok. :(

M
Eyn828.jpg
[/URL][/IMG]

Merabalar testi yorumlamanızı rica eder tessekurlerımı sunarım yuzde kac acaba kayıp??

merhaba,

Benim sol kulağımda ani işitme kaybı oldu yaklaşık 40 gün önce. Aynı gün kortizon iğne ve hap tedavisine başladım. 20 seans hbo tedavisi uygulandı. İlk ölçülen +120 db akabinde 110,105,85,80 lere kadar geriledi. Yaklaşık 10 gündür böyle devam ediyor.Tedaviler bitti.

Korna sesi gibi yüksek sesleri duyuyorum.Benim merakım bu hava yolu iletimi sürekli düşüyor.Kemik yolu aynı seviyelerde seyrediyor. Hekimler pek umut verici konuşmuyor. Farklı bi hastalık veya gözden kaçan birşey olabilirmi? Düzelme ihtimali nedir? Yardımcı olursan sevinirim.

Merhaba arkadaşlar,

benim sağ kulağimda ileri derecede solda da hafif işitme kaybı var. Heyet için yaptırdığım Odyo testi resimdeki şekilde çıktı. Tablodan hesapladim %26 çıkiyo ama doktor %18 yazmış. Acaba bi yanlışlık olabilir mi?

NOOoAL.jpg

Son düzenleme:
serkansinlik

Sağ kulakta 70 dB; sol kulakta 80 dB'de eşik elde edilmiş. Ancak bu eşikler, işitme kaybının sebebini ve miktarını tam olarak belirlemiyor.

Örneğin orta kulakta enfeksiyon var mı yok mu belli değil. Kemik yolu işitme eşikleri belli değil. Timpanogram testi yok veya yapılmamış. Kesin bir hükme varmak çok zor.

@mkasilan

03-08-2017 tarihli testinde sol kemik yolu eşiklerin, köşeli parantezin ucu okla uzatılarak belirtilmiş. Bu işaret, sol kemik yolunda işitme saptanamadı demek. Test sırasında sağ kulağa gürültü verilirken (buna "maskeleme" denir), sol kulağın kemik yolu eşikleri saptanmaya çalışılmış.

Daha sonraki tarihlerde de aynı yöntem kullanılmış. Ancak "maskeleme" herkesin doğru yapabildiği bir işlem değil. İlk testteki sonuçlar genel olarak uyumlu. Son iki testteki sol kulak maskeli kemik eşikleri güvenilir gözükmüyor. Tanıyı kolaylaştırmak için timpanogram ve akustik refleks testleri de yapılabilirdi, yapılmamış.
Maskeleme doğru yapılmışsa, sol kulakta hava yolu eşiklerinde düzelme görülüyor.

Geçmiş olsun.

Merabalar Mehmet Hocam Son Yapdırdıgım Test Ve Kulak MR Yorumlarmısınız Rıca etsem Hocam Bunda Netlık Kazanabılır Kanımca Hocam Çok Tessekurler
ZO31ga.jpg

@serkansinlik

Sonuçlara göre her iki kulakta da iç kulaktan kaynaklanan orta derecede işitme kaybı var.

Her iki kulakta da işitme cihazı kullanıması gerekiyor. Anlamadığım, madem saf ses testi yapılabiliyordu, neden önce ABR yapıldı?

...

Merabalar hocam iki farklı dr öngördü yapdırdı testi bende anlıyamadım inanın hocam pekı bu bera tesdine göre oranlar kac cıkmalda hocam tessekurler

Özür oranları BERA testine göre belirlenmiyor bildiğim kadarıyla.
Doktorlar genellikle işitme siniri patolojisinden şüphelendiklerinde BERA isterler. Ama senin MRI'ın temiz. Yani sinirde problem yok.

Dilek0655

cok ıyı ses duyuyorsundur sen dılek:eek: keskı senın kadar duyabılseydım dedım ama herkesın derdı kendıne buyuk:eek:
bı odyometrıs bana konusma seslerı en cok 500le 2000 arasında demıstı. ona gore s lerı fılan duymayınca bıraz anlıyamıyorsundur.
bı cok bılmıs tanıdıgımda bana demıstı kı. bız normal duyanlarda herbı kelımeyı duymayız bırazda konusulana dıkkatle kafadan tamamlarız:)
bıde o kadar mukemmelıyetcı olma. herbı seyı duyupta nolacaktı dermısım.:)

shukufe

Shukufecim benim anlamadığım arkdaşın kaybu 20lerde anlamama 68 nasıl oluyoki.benim kayıp 50lerde anlamama 68 arkadaşınki daha az kayıp anlamama niye yüksek acep...

20lerde çok iyi anlaması gerekmiyomu 68çıkarmaları dğşk

Merhabalar,

Bu testi yaptıgımda hafif griptim, sizce sol kulağımda bir sıkıntı var mı? Sağ kulak içinse artık bilim adamlarının deneylerinin olumlu sonuçlanmasını bekliyorum :)

ZOBJjo.jpg

Son düzenleme:
Üst Alt