Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Merhaba. Bende Ekim ayında önce sol sonra sağ kalça protezi ameliyatı olacağım. Yorumları okuyorum. Hem korkuyorum hemde bir an önce kurtulmak istiyorum. Samsunda doktor araştırıyorum. Bilgisi olanlar yazarsa sevinirim. Herkese sağlıklı günler.

Merhaba. Ben 19 Nisan'da kalça protezi ameliyatı oldum ve bir hafta hastanede kaldım. Eve döndüğümde yana doğru yatarken araya yastık koymama rağmen ameliyat olduğum ayağımı yana dönerken yastığa doğru biraz fazla bastırdım galiba kasığım ağrımaya başladı ve 1 haftadır devam ediyor. Protezin çıkmış olabileceğinden şüphe ediyorum ama doktorla konuştuğumda sanmıyorum dedi. Buna benzer ağrı yaşayan oldu mu acaba? Bir de anlamadığım nokta bu kadar büyük ameliyat sonrası 2-3 günde ağrılarınız nasıl geçti, ben ameliyat olalı 17 gün oldu dediğim gibi ağrılarım hala devam ediyor.

Avcıoğlu, yeni ameliyat olmuşsunuz, çok geçmiş olsun. Sanıyorum ameliyat olduğunuz bacak tarafına yatmıyorsunuzdur, zira yatmamanız lazım, en az 3 ay boyunca. Mümkün olduğunca sırt üstü yatın, çok yorulur ve sıkılırsanız araya yastık koyarak sağlam bacak tarafına doğru yatın. Ancak yan yatarken vücut ile zemin arasındaki açının 90 derece olmasına dikkat edin, yüzükoyun pozisyonuna benzer şekilde açıyı küçültmeyin. Ameliyat sonrası özellikle ilk 3 ay çok önemlidir. Bu nedenle hareketlere azami dikkat etmek faydalı olur. Doktorunuzun "sanmıyorum" ifadesi sizi endişeye sevk ediyorsa emin olmak için kontrole giderek bir film çektirin. Ağrılarınızın geçiş süresi hakkında bence kimseyi baz almayın. Çünkü herkesin ameliyatı, öncesi ve sonrası kişiye özel farklı durumlar gösterebilir. Sürekli olmamak kaydıyla hareketlerinize bağlı olarak ve üzerine bastıkça zaman zaman hissedilen geçici ağrılar yaşanabilir. Kimi insan ameliyat sonrası 15-20 gün sonra desteksiz yürürken, kimisi de 3 ay sonra ancak desteksiz yürüyebilir. Tekrardan çok geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

Cevabınız için ve geçmiş olsun dilekleriniz için çok teşekkür ediyorum. Evet sağlam bacağım üzerine yatıyorum ve doktor bir ay boyunca üstüne yük vermeyeceksin dediği için üstüne hiç basmıyorum şu anda. Çok fazla kendimi dinliyorum galiba. Amcam da doktor(radyolog) onunla konuştuğumda proteze bir şey olsa ya da çıksa yerinde duramayacağım derecede ağır ağrı olacağını söyledi. Kas tabakalarıyla bayağı bir oynandığı için ağrı normalmiş. 2 hafta sonra kontrolum var onu bekliyorum film için.

Avcıoğlu, ameliyatınız çimentolu mu yapıldı acaba? Neden doktorunuz 1 ay üzerine basmanızı istemiyor? Genç hastalarda eğer herhangi bir sorun yoksa normalde çimentosuz ameliyat yaparlar, ameliyatın sonraki günü ayağa kaldırırlar ve tam yük üstüne basabilirsiniz. Farklı bir durumunuz mu var acaba? Evet, ameliyat sırasında kaslar biraz hasar alıyor ve bu yüzden hem ağrı hissediyorsunuz hem de bacaklar güçsüzleşiyor. Kesilen 15 cm'lik bir yerden bir sürü kesme/oyma vb. işlem yapılıyor. İnternetten yakın çekim canlı bir kalça protezi ameliyatı izlerseniz daha iyi anlarsınız. Tekrardan geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

Evet bugün ağrılara dayanamayıp doktora gittim ve film çekildi, filmde her şey normal gözüküyor çok şükür. Çimentosuz protezlerde üstüne tam yük bastırmıyorlar belirli bir süre. Daha önce de ameliyat olmuştum kalçadan 8 yıl önce ve platin takılmıştı, onları çıkardıkları için ve ameliyat sonrası hareketim arttığı için 3ay süresince ağrılarım normalmiş. Zor bir ameliyat olmuş. Demek ki hastadan hastaya değişiyormuş iyileşme süresi ve ağrılar. Teşekkür ediyorum, herkese sağlıklı günler diliyorum.

merhaba arkadaşlar öncelikle herkeze geçmiş olsun ve acil şifalar diliyorum... ben 13 senedir MS hastasıyım 1 sene önce geçirdiğim atak yüzünden sol bacağımda sekel kaldı ve tek taraflı destek ile yürüyebiliyorum.atak sonrası ilk önce 7 gün arka arkaya 1000 mg kortizon sonra ayda 1 kere 6 ay boyunca kortizon devam etti.tabi ilk seferinden bi süre sonra sol kalçadan sonra kasıklarımdan ağrılar başladıhaziran 2016 da rontgen mr çekildiş ve avasküler nekroz dediler bir süre ağrı kesiciler kullandım ve son 1 aydır ağrılar yayıldı ve şiddetlendi kontrolde tekrar rontgen çekildi ve ameliyatın şart olduğunu protez takılacağını söylediler. önümüzdeki hafta ameliyat oluyorum. Benim zaten sekel kalan bacağımda bide bu protez nasıl bi etki yapar kafam çok karışık. Acaba aranızda aynı durumda olan arkadaşlarımız varmı bilgi verebilirmi...en azında tavsiyelere açığım...teşekkürler

Merhaba arkadaşlar ben her iki kalçamdan da protez ameliyatı oldum 3 ay arayla, fakat şimdi enfeksiyonla mücadele etmekteyim :( en son olduğum protez ameliyatım zor geçmişti 25 yıllık platinler çıktı ve sonra protez konuldu tam iyileşiyorum derken koltuk değneklerini atacakken ameliyattan 1 ay sonra kontrole gittiğimizde enfeksiyondan doktorum beni acilen yatırdı ve ameliyat oldum 18 gün hastanede yattım, çıktım aradan 1 ay geçti yine kontrole gittik ve yine acilen yattım :( tekrar bir ameliyat daha enfeksiyondan olmak zorumda kaldım. Psikolojim bozuldu artık napacağımı şaşırdım üst üste olduğum 2 protez 2 enfeksiyon toplamda 4 ameliyat oldum. 1 hafta oldu hastaneden çıkalı evde yatıyorum şu an, tek temennim tekrarlamaması. Böyle bir durumda bana ne önerirsiniz ? var mı başına böyle bir durum gelen arkadaşlar, çok çaresizim...

@mytuncer sizin diğer cvaplarınızı okudum bu konuda bir bilginiz varmı acaba

.mytuncer selam.sizin mesajlarinizi okudum.Ben de iki ay once total kalça protezi ameliyati oldum.bende de uzatma islemi yapildi ve sizin cektiginiz noropatik ağrilari bende cekiyorum.ve dayanilmasi guc bir durum.sizin kullandiginiz ilaci ve takviye olarak _B12 hapi kullaniyorum.sizin ağrilarinizin su anda durumu nasil.ya da nekadar surede bu ağrilar geciyor.tam anlamiyla yürümeye başlamak mi gerekiyor?

@ersev35 size de ayni soruyu sormak istiyorum.uzstmadan dolayi ayaginizda oluşan ağrilarin zamanla gectiginden bahsetmissiniz.nekadarlik bir surede ağriniz geçti ve nasil geçti?

Merhaba arkadaşlar herkese geçmiş olsun ben 2008 de bir kaza geçirdim ve 2017 mart ayında avesküler nekroz hastalığı çıktı ve doktorum yasimin genç olması nedeniyle güçlendirmek ve protez sürecini uzatmak için ameliyat etti ama beklediğinden kötü olduğunu ve nerdeyse açip kapadığını sadece bir iki kuçuk mudehale yaptığını ama umutsuz olduğunu söyledi ve bekleyip görelim dedi 2 ay oldu ve önceki ağrılarım yok tek bastonla gezip dolaşıyorum tek sorunum bastonsüz aksamam acaBa aksamami nasıl engellerim ve bacağımı nasıl guclendirebilirim hersekese tekrar geçmiş olsun

[FONT=sans-serif]Herkese geçmiş olsun bana 11 sene önce kalça protezi takıldı bir aydır çok ağrı yapyordu doktora gittim protezin gevşemiş ameliyat olman lazım dedi ikinci ameliyat çok zormus korkuyorum olupta iyileşen veya cevresinde olan biri varsa bana bilgi verebilirmisiniz[/FONT]

[FONT=sans-serif]Hepnize geçmiş olsun çok zor[/FONT]

Protezi değişen yokmu aranız da bilgi verseniz bana arkadaşlar

sayın miya aynı tarihte ameliyat olmuşuz şimdi ki durumunuz nedir yazarmısınız

merhaba geçmiş olsun ameliyat sonrası şiddetli ağrı 2 gün çektim daha sonrakiler hafif ve ağrı kesici kullanarak geçen ağrılar

İkinci ameliyatı mı oldunuz protezmi değişti sizin burgaz nerde oldunuz memmunmusunuz

merhaba heva ben ilk kalça protez ameliyatı tek taraf oldum çapa tıp fakültesinde ağrım yok fakat hala koltuk değneği ile geziyorum üzerine yük vermiyorum ve bu gün kontrole gittim 2 ay daha istirahat verdi ve koltuk değneklerini kullanacağım aslında kullanmadan da yürüyebiliyorum ama doktor kullan dedi benden tavsiye doktorlar ne diyorlarsa onu yapmak

Bende çapa da oldum senin protez değiştimi ilk takındığınmı duruyor bende o hastanede oldum

Merhaba ben de Samsun da yasiyrm.Cift tarafli kalca cikigim var.Ama sol taraf agri yapiyor simdilik.Belime de vuruyo bugunlerde .Ben de cok arastrdim .hatta Ankara ya bile gittim.Ama Samsun da medicana da prof.Yilmaz Tomak icin cok iyi yorumlar duydum.Kasim ayinda ben de ona ameliyat olmayi dusunuyrm.Bu arada siz de arastrma yapmissinizdr.Edindiginiz bilgileri paylasirsaniz sevinirim.
Saglikli gunler

merhaba geçmiş olsun kalça protez ameliyatı genelde başarılı geçen ameliyatlar önemli olan hastanın enfeksiyon kapmaması ve ameliyattan sonra ki süreçte ne deniliyorsa yapmak ve çok dikkatli olmak ameliyattan sonra ilk 2 gün ağrı oluyor ve verilen ağrı kesiciler ile bu ağrılar en aza indiriliyor ben mayıs ayı başlarında ameliyat oldum hala koltuk değneklerini bırakmadım değneksiz yürüyebiliyorum ama doktor bıraktırmadı eylül ayında kontrolum var o zamana kadar kullanacağım ondan sonra ne diyecek bilemiyorum ve çalışan bir kişi iseniz aylarca istirahatli kalacağınızı bilmenizi isterim işinize dönmeniz biraz uzun sürebilir ameliyat başlangıcından evde devam eden sürece kadar mutlaka refakatçinizin olması gerekiyor korkulacak ve stres yapılacak bir durum yok

Teşekkürler yanıt için.Size de geçmiş olsun.Etrafımda bu ameliyatı geçiren insanlara da soruyorum.Ameliyat sonrası eğilmemek gerekiyormuş.Bu ve bunun gibi asla yapılmaması gerekenler nelerdir.Lütfen bilgisi olan herkesden cevap bekliyorum.Sağlıklı günler

bilgeşirin

merhaba size tavsiyem youtube de uzman doktorların açıklamaları var onları dinlerseniz çok faydalı olacağına inanıyorum ama siz yine de ameliyat sürecini takip eden doktorunuz ile konuşun en azından anlatmış olduklarına karşı soru sorabilirsiniz ameliyat sonrası süreç çok önemli

Tüm arkadaşlar geçmiş olsun.

Sol kalça 14 ay, sağ kalçadan 9 ay önce protez ameliyatı oldum.Ameliyat sonrası hafif bel sırt fıtığı sorunları oluştu.Sol L5 S1 siniri(siyatik)sorunlu olduğu Emg de çıktı.Belli bir süre yürüyünce sol kalça,baldır topuk ağrı yapıyor.

Son iki gündürde fazla yürümediğim halde ayaktayken sol kalça,baldır topuk ağrı yapıyor kalça oturunca hafif batıyor. Sağ kalçamda hareket ve yürürken sorun yok! ayakta dikilirken acı oluşuyor tıkırtı oluyor. Gabapantin kullanıyorum.Yinede devam ediyor.

My Tuncer ve diğer arkadaşlar tecrübelerini yazarsa memnun olurum.

Saygılarımla.

@eyvallahhh, öncelikle geç cevap yazdığım için çok özür diliyorum, bir süredir siteyi takip edemedim. Sizin adınıza gerçekten çok üzüldüm. Maalesef bazı ameliyatlardan sonra enfeksiyon sorunu oluşabiliyor. Bu da ameliyat olduğunuz doktorun, hastanenin ve takılan protezin ne kadar kaliteli olması gerektiğini gösteriyor bize. Bu üçlü bir araya gelmezse sorunlar doğabiliyor.

Ameliyathanesinde laminar air flow sistemi bulunmayan hastaneler enfeksiyon tehlikesiyle karşı karşıya mesela. Protezin de ne kadar steril üretildiği ve saklanabildiği önem arz ediyor. Dördüncü ayak da ameliyat olan sizsiniz. Çünkü ameliyat sonrası, diş tedavisi, ufak da olsa cerrahi operasyonlar, idrar yolları enfeksiyonu gibi durumlarda eğer antibiyotik kullanmazsanız protezde enfeksiyon riski başlayacaktır. Farklı bir doktor ve hastane araştırmayı düşünebilirsiniz. Geçmiş olsun, hoşça kalın...

@Nillll, sizden de aynı şekilde geç cevap için özür diliyorum. Nöropatik ağrıların süresi ve şiddeti kişiden kişiye değişiklik arz eder. Ben ilk 2-3 ay dayanılmaz elektrik çarpmaları, karıncalanma, yanma, bıçak kesiği gibi ağrılara katlandım. Gecelerim uykusuz geçtiği için sakinleştirici bile aldım bir süre. Ameliyatımın üzerinden 3 sene geçti. Hala ayağımın yarısında (parmaklara doğru ilerleyen) uyuşukluk mevcut ve geçmiyor maalesef. Ayağımdaki ve diz altımdaki sinirlere parmağımla baskı yaptığım zaman hala o sızıları hafif de olsa hissediyorum. Ama bu durum bana özgü, sizde aynısı olacak demek değildir. Zamanla geçer, rahatlarsınız inşaallah. Geçmiş olsun, hoşça kalın...

@orhan_Bican, öncelikle geçmiş olsun demek istiyorum. Aynı sıkıntıları yaşamadığım için açıkçası pek yardımcı olamayacağım. Fazla ya da hızlı hareket yapmak kısa süreli ağrı yapabilir belki, ama istirahat edince geçer normal olarak. Sizin şikayetleriniz anladığım kadarıyla bunun üzerinde bir durum. Bana kalırsa doktorunuza müracaat edip bir film çektirmenizde fayda var. Aksi bir durum varsa geciktirmemek lazım. Belki şikayetlerinizin sebebi proteziniz değildir, farklı bir ortopedik sorun vardır.

Geçmiş olsun, hoşça kalın...

Cok geçmiş olsun Benim de kalça cikigim var sol bacakta cocuk felci siz nerde amelyat oldunuz acaba

Şirin krmn , tam anlayamadım ama eğer bana sorduysanız, ben 2014 yılında İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde Fahri Erdoğan'a ameliyat oldum. Size de geçmiş olsun...

iyi akşamlar.siz protez ameliyatı olalı bir hayli zaman olmuş.şuan hayatınızdan memnun musunuz?

LEYL

merhaba ameliyat olalı 5 ay oldu hala tek koltuk değneğini yanımda gezdiriyorum ama kullanmıyorum ağrı sızı kesinlikle yok istediğim kadar ayakta durabiliyorum ve km lerce yol yürüyebilirim bu güne kadar durmaksızın 2.5 km mesafe yürüdüm ve karşıdan bakıldığında normal bir kişiden hiç farkım kalmadı önümüzdeki ayın ilk haftası işbaşı yapacağım anlayacağınız iyileşme süresi en az 6 ay

öncelikle dönüş yaptığınız için çok teşekkür ederim.sağlığınıza kavuşmanıza da çok sevindim.cevabınız korkularımı azalttı.çok özel olmazsa ne kadar ücret ödediğinizi de öğrenebilir miyim.

benim görüştüğüm doktor beş bin lira tutacağını belirtti.doğrusu az para değil.tabii önce sağlık .değeri ölçülemez.hele de bizim gibi hayatı bir çok sıkıntı ve güçlükle geçen insanlar için.

Üst Alt