Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Ayrıca nerden yazdığını mesajında belirttiğinde gördüm.

Arkadaslar dikişler alındıktan sonra banyo yaparken dikiş yerini kapadı niz mi lütfen acil cevap yazarmisiniz

mrb dikişler alındıktan sonra banyo yaparken dikiş yerini kapattım mi

semradeniz

semradeniz, hayır kapamana gerek yok. sadece ilk banyoda çok fazla dokunma yara yerine, kese yapma. normal yıkana bilirsin ama

Arkadaslar kalça protez Ameliyati olali25 gün oldu gayet iyiyim doktora sormadan tek baston la arada yürüyorum iyi mi kötü mü yapıyorum bilmiyorum ayrıca protez li bacağım diğer bacağını göre uzun gibi yorum yazarsaniz sevinirim

Semradeniz eger bacagin guchluyse tek bastonla yurumekte zorlanmiyorsan yuru. Bol bol egzersiz yap. Gunde 3 defa soylemishtir fizyoterapist ama yapa biliyorsan daha fazla yap. Daha chabuk iyileshirsin. Bacagin uzun olmasi chok normal. 2 aya kadar gechecek. Kaslarin guchlenip yerine gechtiginde bacaklarin eshitlenecek. Benim dun 2 ay oldu ameliyatin. Dun arkadashimin dugununde topuklu ayakkabiyla gobek attim. Allah Emre hocani bashimizdan eksik etmesin. Butun bunlar onun sayesinde.

Mrh yeni teknolojiye uygun kalça protezi yapan firma isimleri ya da ulaşabileceğim telefon numaraları varsa sevinirim... Tşk ederim

ester siz kaç yaşındasiniz ve kilonun kaç kendimle mukayese etmek için soruyorum

Semradeniz, ben 25 yashindayim. 63 kiloyum. Ama aslinda kilo vermem gerekiyor. 55-56 olursam daha iyi olur protez ichin.

Çok zayıfsinizda ondan mi kısa sürede desteksiz yürüdüğüz diye dusundum benimde 5 kilo fazla var bir ay sonra bende rejime başlayacağım

semradeniz, aslinda pek zayif sayilmam. boyum 169 kilo 63. kaslarim ameliyattan once guchluydu, belki ondandir erken yurumem. siz nasilsiniz shimdi ? nasil gidiyor ?

iyi geceler arkadaşlar ben 27 gün önce sağ kalça protezi ameliyatı oldum ama ağrılarım halen dinmedi dizim ve ayak bilegim çok ağıriyo bunlardan ziyade benim asıl merak ettiğim suan ateşim ver midem bulanıyo afedersiniz ama kusamıyorum bazen göğsüm daralıyo nefes almakta güçlük çekiyorum bazen istanbulda yaşıyorum havalar sicak ondandir diyorum belki ayağım bazen şişiyor halsizlik oluyo baş ağrısı oluyo..
Bunlar normal mi ?

hakanilmaz, 1 ay gechmish neredeyse. agrilarin olmasi normal, eger chok shiddetli degilse. dayanilmazsa agrilariniz doktorunuza gorunun bence. ateshi bilemiyorum, Allah korusun enfeksiyon olmasin. Siz en iyisi doktorunuza bir gorunun. bacagin shishmemesi ichin varis choraplarini kullanmak gerekiyordu en az 3 hafta. kullandiniz mi ?

merhaba,
ben 2008 yılında istanbul memorial sisli hastanesinde sag kalcama total kalca protezi taktirdim 9 yildir her gun istisnasiz aci cekiyorum. bacagim kisaldi, kisalinca iskelet sistemimin tamami sersemlești. hergun agri kesici aliyorum, kaplicalara giriyorum, kuma yatiyorum, bal ile, toprak ile bacagimi komple sıvadım, yani denemedigim sey kalmadı agrilar gecmedi. sag tarafa protezin ustune yatamıyorum, sola yat yat sol da agrimaya basladi, bu da yetmedi belimin kemikleri sirt ustu yata yata düzleşmis.
ne bilim, icinizi kararttiysam kusura bakmayin.
sagliginiza dikkat edin.

Yok hayır çorap falan kullanmadım doktorumda bişey söylemedi zaten surekli bi şiş değil şiştiği zaman aynı günün gecesinde geçiyör.

Hakanilmaz, chok garip. Butun protez ameliyatlarindan sonra yaklashik 3-4 hafta varis choraplari ve kan sulandiricilar kullaniliyor. Siz mutlaka doktorunuzla konushun.

kan sulandırıcıyı hastanede iğne olarak vuruyolardı evde de aspirin içiyorum

mrb bugün ameliyat olali 30 gün oldu çok iyiyim tek bastonla yuruyorum bazen de baston bırakıp desteksiz yürüyorum ağrım yok ama aksiyarak yürüyorum çok egzersiz yapıyorum artik ayakta bazı işler de yapabiliyorum ama biraz yoruluyorum siz de durumlar nasıl hiç aksama yok mu???

Semradeniz, sizin adiniza chok sevindim. Inshallah daha da iyi olacaksiniz. Ben de chok iyiyim chok shukur. Aksama hich yok. Allah Emre abiden razi olsun. Artik ishe topuklu ayakkabilari giyiyorum. Hocam izin verdi. Aksama yok, hareketler hala bir az kisitli. Onlar da zamanla geri gelecek. Chok egzersiz yapmak gerekiyor. Havuza da bashladim yuzmeye. Allah hepimizin yardimcisi olsun Inshallah!

Bende başlamayı düşünüyorum havuza ameliyati bacağını z üzerine yatiyormusunuz

Semradeniz, hocaya danishmadan bashlamayin. En az 2 ay gechmesi gerekiyor yuzmeye bashlamak ichin. Hocam muayene etdiginde bir suru yasaklari kaldirdi. Bacak arasi yastik, yukseltici sandalye, 90 dereceyi gechmek ve s bunlar artik serbest. Sadece daha 2-3 ay ameliyatli tarafa yatma dedi ama yuzustu yata bilirim. Topuklu ayakkabiya, ishe geri donmeme, yani kisacasi neredeyse normal hayata geri don dedi. Inshallah siz de hizla iyileshirsiniz. Ama hocaya danishmadan bir shey yapmayin. Hala dikkat etmemiz gerekli.

Ben bir shey yapmadim ki :) muayeneye gittiginizde hocaya sorun beni, Bakuden Aynur soyleyin, anlatir size. Siz de daha da iyi olacaksiniz Inshallah.

mrb ilk kontrole gittiğinde film çektiler mi hastaneden cikmadan kalça filmini çekmişti seninki de cekmislermiydi araba kullanabiliyorsunuz. .

Semradeniz, hastaneden chiktigimda da ilk kontrolde de film chektiler. Araba artik 20 gundur kullaniyorum. Benim sol bacagim ameliyatli oldugu ichin araba kullanmam rahat.

Merhabalar,
2,5 ay önce kireclemeden dolayi sol kalcama protez takildi hareket kısıtlıligim aşırı şekilde var,agrilarim dinmesi ve aksamaya devam ediyorum bu moralimi bozuyor tek başıma dışarı çıkamıyorum halen egzersizlerimi yapıyorum ama pek bir değişiklik olmadı sizcr bu normal mi ?

Merhaba seval8866, öncelikle geçmiş olsun. Ameliyattan 2.5 ay sonra hala ağrılarınızın devam ediyor olması çok normal değil gibi geliyor bana. Egzersizler nedeniyle kaslarınızın zorlanması sonucunda bir miktar olabilir ama bu kemik ağrısı veya batması şeklinde olmaması lazım ve dinlenince geçer. Yaşınız kaç bilmiyorum ama eğer çimentosuz protez ameliyatı yapıldıysa ilk günden itibaren ameliyatlı ayağınızın üzerine tam ağırlığınızla bile basabiliyor olmanız lazım. Hareket kısıtlılığından kastınız bacağınızın sağa sola hareket ve katlanma açılarının darlığı mı yoksa yürüyemiyor olmanız mı? Ameliyat öncesinde bacak boyunuzda kısalık var mıydı, ameliyat sonrası bu kısalık giderildi mi? Bu konuda bilgi vermemişsiniz. Bacak boylarınız eşit bile olsa, ameliyat sırasında kaslarınızın zarar görmüş olması nedeniyle aksamanız normal. Kaslarınız geliştikçe durumunuz iyiye doğru gidecektir. Bu konuda dirayetle egzersizlere devam etmek oldukça önemli. Biraz da cesaret lazım. Eğer doktorunuz her şeyin normal seyrinde olduğunu söylüyorsa bacağınıza yük vermeye korkmayın. Cesaretle ama tedbirli bir şekilde biraz zorlayın kendinizi. Ama sakın ola ki düşmeyin, düşmek protez için en riskli durum. Ameliyat sonrası hiç kontrole gitmediyseniz bir kontrol olmanızda da fayda var bence. Sağlıcakla kalın...

Yorumunuz için çok teşekkürler 30 yasindayim ameliyattan önce bacak kısalığım yoktu çok şükür bebekken kalça çıkığından ameliyat olmuştum yıllarca hiç problem yaşamamıştım takı son 1 yila kadar ameliyat öncesi agrilarim tamamen geçti çok şükürAma bazen bir anda kemiğe bıçak saplaması gibi bir ağrı oluşuyor.oturmakta güçlük çekiyorum hemen ağrım oluyor çok rahat hareket edemiyorum ayağım boşluğa basıyor gibi oluyor ve düşmekten son anda kurtariyorum kendimi doktorum bunların normal olduğunu söylemişti ama yorumları okuyunca ve sıkıntılarim devam edince endişelendim.protezimi sormussunuz cimentosuz ameliyatin ertesi günü yurutuldum.yatarken halen ayağımi rahat kipirtadamiyorum yukarı aşağı oynamıyor.ama yürürken ağırlığımi verebiliyorum ama dediğim gibi aksamada bir değişiklik olmadi kontrolümude tam 1,5 ay var ..sizce bunların hepsi normal mi bana pek normal gelmiyor

geçmiş olsun öncelikle ameliyati Nerede kim yaptı ben de 36 gün önce Adana ortapedı a da kalça protez ameliyati oldum ağrım hareket kisitliligim pek yok desteksiz yürüyorum ama önceden kisa olan bacağım şimdi daha uzun o yüzden Aksama var ama bir zaman sonra eşitlenir diyorlar haftaya ilk kontrolüm var bakalım doktor ne diyecek bence siz bir doktora gorunun
m

Çok teşekkür ederim ameliyatımi Mersin tip fakültesinde prof. Volkan oztuna yaptı başarılı bir ameliyat oldugunu söyledi doktorum en son röntgende herşeyin normal olduğunu söylemişti.Suan sadece evde egzersiz yapıyorum siz fizik tedaviye başladıniz mi acaba ?

Tekrar merhabalar seval8866, bence ayağınızı yukarı doğru kaldıramıyor olmak, bazen boşluğa basıyor gibi olmak gibi durumlar tamamen kas gelişimi ile ilgili konular. Egzersiz yaptığınızı söylüyorsunuz ama sanırım yeterli gelmiyor. Ameliyatın üzerinden 2,5 ay geçti ise şimdiye kadar rahat bir şekilde ayağınızı kaldırabiliyor olmanız gerekirdi. Hatta bu rahatlığı biraz zorlamak adına ayak bileğinize ağırlık bağlayarak aynı hareketleri yapmanızı ekstra faydası olacağı için tavsiye ederim. Kaslarınız yeterince kuvvetlenmeden bacak boylarınız eşit bile olsa aksamanız devam edecektir. Çünkü vücudunuz ameliyatlı bacağınızın üzerine bastığında bir şekilde denge kontrolü sağlamak zorunda. Walker ve tek taraflı bastonu bırakıp bırakmadığınızı belirtmemişsiniz. Eğer bıraktıysanız her gün düzenli olarak yürüyüşe çıkın. Artık problemli kalça ekleminden kurtulduğunuz için fazla da yürüseniz ağrınız olmayacaktır. Ancak bahsettiğiniz bıçak saplanması gibi ağrı olayı çok normal değil gibi. Ben şahsen hiç böyle bir şey yaşamadım. Kontrol gününüzü beklemeden bir film çektirerek doktorunuza gösterseniz iyi olur diye düşünüyorum. Sağlıcakla kalın...

Üst Alt