Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Merhaba gecen hafta sag kalca protezi ameliyati oldum. Ameliyattan sonra hemen yurutuldum ike degnek ile ikinci gun tek bir degnek ile, ilk 4 gun cok zor ama sonrasi biraz daha kolaylasiyor agrilar agri kesicilerle zaten minimum duzeye indiriliyor. Cok agriniz varsa olmak zorundasiniz zaten baska secenegi yok. 7 gun oldu simdi daha iyiyim 6 gun fizik tedaviye basladim. Insallah daha iyi olacagim. Ve butun ameliyat olan arkadaslarima acil sifalar olacak olanlarada cok dusunmeyin allaha guvenin. Ama en onemlisi iyi bir doktor ve temiz bir hastane :) 🙏🏻

Nurita

Nurita nerede kime ameliyat oldun ? Ilk 4 gün zorlu derken ? Bir de de işe sosyal hayata dönüş kaç gün dendi sana ?

1,5 ayda tekrar işe başladım ben
en zoru bence çoraptı eziyetti resmen
birde yatakta dönememe
ama 3 .ayda her şey düzeliyor
bastonlar gidiyor
çorap çıkıyor
bacak arasına yastık koyup rahatlıkla yatarsınız

Nurita son sorum şu olacak...Sağ kalçanı şu an yine eskisi gibi kullanabiliyor musun ? Yani protezli kalçanla protezsiz olan kalçan arasındaki farklar nelerdir ? Hani bu operasyonu benim gibi ciddi şekilde düşünenler için yardımcı olursun diye soruyorum...Tşkler ...

Merhaba yasim 34 ocak ayindan beri ayri cekiyorum her iki kalcamdan bende onceden beri varmis kalca kireclenmesi ama hic agrim yokdu hava deyisikliginden ortaya cikdi doktor yapacak birseyin olmadigini soyledi ama elinde sonunda ameliyat sart her iki kalcamda ayni durumda hareklerim gun gecdikce kisitlaniyo cok yurursem yada yuklenirsem agrim oluyo kaliyorum ben simdiden aksama basladim kendim ve cevremdekiler fark ediyo bunu neden simdiden boyle bilmiyorum doktor en vazla 3 sene boyle dayanirsin sonra ameliyat diyo ama bulmaz sanirim o kadar kirikkalede oturuyorum ankarada bana tavsiye edeceginiz iyi doktorlar varmi bide ona gidip gozukmek isdiyorum burdaki yazilar icimi biraz rahatlati korkuyordum ameliyat olmakdan gerci kacinilmaz son ameliyat caresi yok baska herkese cok gecmis olsun beni doktor konusunda bilgilendirsiniz sevinirim

Her kese merhaba arkadashlar. 4 hafta önce total kalca protezi ameliyati oldum. Tam 13 yildir avasküler nekroz yüzünden cehenneme dönen hayatim bitti, yeni bir hayata bashladim. Ameliyatimi Adanada Ozel Ortopedia Hastanesinde Prof. Dr. Emre Togrul yapti. Shu an bastonsuz yürüyorum, chok az aksamam kaldi, kaslar güchlenince o da gecher diyorlar. Ameliyattan önce hich yapamadigim hareketleri yavash yavash yapmaya bashladim. Daha hareket kisitliligi var tabii, ama egzersizler sayesinde gun gechtikce hareketler geri geliyor. Bacagimdaki 2 sm kisalik da yok artik, bacaklarim eshitlendi. Eger gerchekten durumunuz bunu gerektiyorsa hich korkmayin protez ameliyatini olun. 20-25 hatta 30 yila kadar kullanila bilir bu protezler. Bana Zimmer biomet protezi takilmish. O kadar mutluyum ki, ameliyyattan önceki dehshetli agrilardan kurtuldum. Boyum uzadi sanki, daha duzgun bir fizigim var artik. Kalcham yuzunden belim de egilmishti. Durumumla ilgili bir sure sonra yine paylashacagim. Her hangi bir sorunuz olursa seve seve cevaplarim. Allah hepimize shifa versin !

Kalça protezi ameliyatı sonrası iltihaplanma sorunu ile karşılaşan var mı

Ramo43 çok geçmiş olsun, bende olmadı ama inşallah ciddi birşey değildir. İnşallah yardımcı olacak bir çıkar forumdan

22/06/2016 da sol kalçadan özel hastanede protez ameliyatı oldum.bazen protezden tıkırtı geliyor son kontrolde doktorum bastonlarıda bırakabilirsin dedi tek bastonla yürümeye başladığım günün akşamı birazda fazla oturduğum için rahatsızlandım doktorumla görüştüm biraz dinlen dedi 1hafta yavaştan aldım.Tekrar çift bastonla yürümeye başladım.Zannedersem kaslar gelişmeden proteze yük binince rahatsızlanıyorum.Leğen kemiğimde sızı oluyor.Benim hissettiklerimi hisseden tecrübelerini paylaşmak isteyenler bana bilgi verirlerse mü teşekkür olurum.

Herkesin bünyesi farklı olduğu için iyileşme süreci değişik oluyor.

Öncelikleri hepinize geçmiş olsun arkadaşlar benim öğrenmek istedigim ameliyat olan arkadaşlar sürekli hareketli bir ışte çalışma olasılığı ne birde kaç kılı ağır yük taşıma olasiligi var hayvancik yapıyorum tek taraflı kalca çıktığım yas37 ağrılarım artığı için ameliyat olmayı düşünüyorum beni düşündüren ameliyattan sonra işimi yapabilirmiyim

Herkese merhaba öncelikle

Ben de doğuştan çift taraflı kalça çıkığı var 22.08.16 tarihin de yani geçen hafta pazartesi sağ kalçamdan ameliyat oldum seramik protej takıldı bacak boyum 5 Cm uzatıldığı için kasılma ve gerilme çok oluyo ve 8 gündür inanılmaz ağrılar çekiyorum ameliyatım iyi geçti ama ağrım çok çok fazla var sadece daha önce olan arkadaşlar ne kadar durur bu ağrılar bilginiz var mı ?

Hakanilmaz

öncelikle geçmiş olsun o ağrıların olması çok normaldir bendede olmuştu ama 1 ay sonra geçti sende ne kadar sürer bilemem

Çok saolun ağrı kesiciler fayda etmiyo çok siddeli ağrılarım var geçmesi için yapmam gereken ne var bi kaç tüyo verebilirmisiniz

hepbera

Merhaba .ankarada kimlere gittin.
Konyada Mehmet arazi ye mi gittin ?
Kemik kesmeden nasıl oldu.sadece asetabulumun içine mi protez taktılar.femur başı kesilmedi mi yani?
Geçmiş olsun.

Merhabalar herkese geçmiş olsun bende 11 gün önce kalça protez ameliyeti oldum Adana ortapedı da. şu an ağrım yok ancak ameliyat olan taraftaki bacağını diz civarında arkası çok mor verilen diz kırma hareketini yaparken çok ağrım var ayrica tuvalette biraz zorlanıyorum yataktan kalkarken ve yatarken yardım halen alıyorum fizik tedavi alan arkadaşlar varmış bana vermedi evde 4 hareket verdi 1, 5 sonra kontrole gideceğim lütfen yorum yazarsaniz sevinirim

Sabırlı olun geçecek hepsi, bir ara fizik tedaviye ben de çok takmıştım. 3 Dr dan tavsiye ve egzersiz aldım ama hiçbirini yapmadım. Şu an 4 ay oldu çok şükür namazımı nizami olarak kılabiliyorum. Tuvalet konusunda alaturka yada klozet farketmiyor artık. Siz kendinize inanın doktorunuza güvenin ve sabırlı olun

semradeniz, adana ortopediada kime ameliyat oldun ? ben de 7 hafta once adana ortopediada professor doktor emre togrula ameliyat oldum ve chooook memnunum. hayatim kesinlikle degishti. bugun hocam muayene etti beni. gayet iyisin dedi. sen de sabr et bir az. daha ameliyatin yeni, zorlanman normal. morluklar da ola bilir. benim kalcada bir kac yerde morluk vardi. onlarin hepsini bosh ver. egzersizlerini hich ihmal etme. inshallah chabuk iyileshirsin !

Merhaba arkadaşlar ameliyat olmadan önce bu sitede sizin paylaşımlarını çok okuduğum için kendi yaşadıklarımı yazmaya karar verdim. Sol ayağımda DKÇ vardı ve 9 yaşında ameliyat oldum 7 cm'lik kısalığım 4 cm indi ve bu kısalık için taban kullanıyordum. Kalçama o dönemde 5 cm'lik platin koymuşlardı. Yıllar geçti platinin kemiğimle kaynaştı ve kemiğimi aşındırmaya başladı ve Benlm dizimde ve kalçamda Ağrı'lar ve belimde az eğrilik başladı. Yaklaşık 30 yıl olmuştu ve ben Ağrı'lara çare olmak üzere birçok ortopediste gittim fizik Tedavl ve ağrı kesiciler belli blr süre yardımcı oldu. Fakat Ağrı'larım gitmedi. Çok ünlü ortopedislerle görüştüm ve sonunda kalça protezi ameliyatı olmaya karat verdim. Özel blr hastanede temmuz ayında bu ameliyatı oldum sol ayağımdan. Epidural anestezi ile yapıldı ve çok uzun sürdü ameliyatım yaklaşık 5 saat ve eski platinim doktorumu çok uğraştırdığını söyledi. Çok kan kaybetmişim dolayısı kendime geldiğimde çok halsizdim ve 3 kere bayıldığımdan ayağa kaldıramadıllar. Ertesi gün biraz daha kendime geldiğimde ayağa kaldırlar fakat anormal Ağrı'm oldu. Fizik Tedavl yine anormal ağrılı olunca bem 3. Gün itiraz ettim gerek dizim gerekse kalçam 2 gün boyunca çok ağrıdı ve ağrı kesiciler ve ağrı pompası pek fayda etmedi. Bunun üzerine röntgen çektiler ve röntgende protezin femur kemiğini kırdığı görüldü dolayısı ile 1 hafta ara ile bu sefer kırık ameliyatı oldum. Kırık nedenl ile sol ayağa yük veremedim. Yaklaşık 5 hafta oldu yeni yeni ayağa basmaya başladım. Fizik Tedavl aloyorum ve Kaslarımı güçlendlrmeıye çalışıyorum. Doktorum bacaklar eşitlendi dedi ama fizyotetapistim 1.5 cm kısalık var diyor o da anatomik yapımdan dolayı ama bacaklar Yanyana geldiğinde eşit duruyor. Hala yürüteç kullanıyorum ve ayağıma yük vermeye yeni başladım. Ağrı'larım azaldı kontrolümde sanırım koltuk değneklerine geçeceğim. Fizik tedavim devam edecek ve inanın iyileşeceğim günü heyecanla bekliyorum. Bacağımda şu an blr protez ve kırık için konulmuş platin plak var tellerle bacağımda baya metal var. Kas gerilemelerim devam ediyor ama hareket edince geçiyor. İnşallah geçecek bu günler hayırlısı ile. Hepinize çok çok geçmiş olsun.

Emre beye oldum bende 1 ay sonra kontrol var desteksiz yuruyormusunuz simdi

Hayır kırık nedenl ile 6 haftanın bitmesini bekliyorum henüz tam yük veremedim ayağa tek koltuk değneği ile yürüme eğzersizlerim Bayram'dan sonra başlayacakmış. Şu an bacağı korumamı istiyorlar

Allahın izniyle sol iyileşse sağ kalçadanda ameliyat olacağım.Yaşım 45 hava değişimlerindede ameliyatlı yer sızı veriyor çok otursam şişiyor 3 gün önce tekrar tek bastonla evde yürüdüm gece tekrar şişti ayağım yürüdüğümden beri uyuşuk üşüyor.esen kalın.

semradeniz

Semradeniz. Evet. Emre hoca ameliyatin 3-cu gunu yuruteci biraktirdi ve bir baston verdi. bastonu da yaklashik 3-4 hafta kullandim. sonra artik gerek duymadigim ichin biraktim. Emre hocaya muayeneye gittigimde bastonsuz gittim, hocam ben bastonu biraktim dedim, iyi yapmishsin dedi. yani baston olayi kishiye gore degishiyor. sen ne zaman kendini guvende hiss edersen o zaman birak. shimdi yurudugunde agrilar var mi?

ester nasıl yani ameliyattan 3 gün sonra mı yürütecek bıraktın bana bu konuda doktor bir şey demedi aslında ağrım yok gibi dikişler im alındı 1 ay sonra kontrole gidecem gidene kadar yürütecek mi yürüyecek bilmiyorum aslında doktoru mu arasam ekzersizlerin hepsini yardimsizi yapıyorum artik yorum yazarsan sevinirim selamlar
i

semradeniz, evet ameliyatin ertesi gun yurutecle yurudum ve bir sonraki gun hocam yuruteci biraka bilirsin dedi ve bir bastonla yurudum. egzersizleri yardimsiz yapa bilmen chok iyi. shimdi bastonla mi yuruyorsun? her shey chok guzel olacak, inan bana, Emre hocanin elleri dert gormesin Inshallah. onun ameliyat edip de iyileshmeyen hastasi yok.

Lütfen Türkçemizi doğru kullanalım, naçizane istirhamımdır.

Bu ameliyatı ağrılar çok artınca olmak mı gerekiyor? Ameliyattan sonra yürüyüş düzeliyor mu? Aksama düzeliyor mu? Ameliyat sonrası ne tür hareket sınırlamaları oluyor. Ameliyat olan ata binebilir mi; bisiklete binebilir mi; Dağları gezebilir mi?

dumurcan, eger her hangi bir shekilde bana laf sokmaya chalishiyorsaniz, chok ayip. bir kere ben azeriyim, burada nereden yazdigim da gorunuyor ve turkchem mukemmel olmak zorunda degil. aslinda turkchemin kotu olduguna da inanmiyorum. hich turkche bilmeyip azerice de yaza bilirdim. bir chok turkler azericeyi de anliyor. ben saygimdan konusha bildigim kadar yaziyorum. burada yazdiklarimla ameliyat olmaya hazirlanan arkadashlara az da olsa yardimci olmaya chalishiyorum, chunki ben de bu yolu gechtim. sonuchta turkche olimpiyatlarina katilmiyorum, saglik durumuyla ilgili bilgi veriyoruz bir birimize. burada insanlar saglikla ilgileniyorlar, bashkalarinda hata aramiyorlar...

ester kardeşim dumurcan arkadaşımız dikkat etmemiş olabilir azeri olduğuna yazdıklarında gayet iyi anlaşılıyor bence...

elifsu2010, destek oldugun ichin teshekkur ederim kardeshim. benim asla kotu bir niyetim olmamishtir. yapmaya chalishdigim kesinlikle yardimci olmaktir. chunki ameliyat olmadan once bana da chok yardimci oldular. her kese yaziyordum, sorular soruyordum. shimdi ben de aynisini yapmak istiyorum. o yuzden achikchasi boyle bir tavir beni chok uzdu...

Üst Alt