Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Cok tsk ederim . Zaman sabir su aralar benim adimin yanina cok yakisiyo zaten. :) Bahsettigim yuryusumunvideosunu burdan paylasma imkani var mi acaba. .

Merhaba arkadaslar... 24 yasindayim ve dogustan kalca cıkıklığım var bir cok kez ameliyat oldum suan ayagimda kisalik var ve protez ameliyati oneriyorlar.. Bu agrilardan kurtulmak istiyorum ama doktorlara guvenemiyorum daha kotu bir duruma dusmekten korkuyorum. Ameliyaat oncesi ve sonrasi sureclerinizi benimle paylasirsaniz cok sevinirim.. Simdi den tesekkur ederim..

Hatice Çelik diye bir arkadaşa kendi doktorumu önermiştim oda ameliyat olacak onunla irtibata geçebilirsiniz

Merhaba kubrayildirim
32 yasindayim bende iki kalcamdan protez ameliyati oldum 1,5 ay once. Yedi tepe univ. Has. Bostanci DR.FAIK ALTINTAS benim icin essiz bir doktor. Cunku cift kalca protezini her doktor yapmiyor cok kuvvetli bir ekibi var. Tavsiye ederim .
Ben simdilerde toparlamaya basladim. Wolker ile yuruyordum tek koltuk deynegi destegi ile hizla iyilesme yolundayim. Ayrica fizyoterapi de goruyorum bu cok gerekli ve onemli. Cunku benim ayagimda 4 cm kisalik vardi beyin artik topallamaya emir vermisti. Terapi ile bunuda beyinden silmek mumkun. Keza uzatma yapildi tek bacagima ve sadece 1.5 cm kisalik kaldi . Yani beyin bunu yoksayabiliyor tolere edibilir bir kisalik.

Ilk gunler zor kolay degil ama iyilestikce umutlar daha yeniliyor kendini. Taze kan geliyor vucuda.:)

Cok gerekli ise ol derim. Benim icin son cizgiydi dayanilmaz agrilarim vardi.

Cok gecmis olsun. Hakkinda hayirli olsun isterim. Saglikla kal.

İdemce merhaba ben 1 ay önce ameliyatı oldum ve doktoruma çok teşekkür ediyorum her gün. ALLAH'a şükürler olsunki ameliyattan 2 hafta sonra derslerime 2 koltuk değneği ile hemen ertesi günlerde tek koltuk değneği kullandım ve dün itibariyle koltuk değneğini attım. Ameliyattan önce doktormun söyledikleri sizin de dediğiniz gibi biraz abartıydı ve bende ona inanmıştım ama ameliyatım çok başarılı geçti ve şuan 2 haftadır ders anlatıyorum.

Arkadaşlar ben 1 ay önce kalça protezi ameliyatı olacağımı yazmıştım ve doktorumun bana ameliyattan 2 hafta sonra işine gidip ders anlatabileceğimi söylemişti ve o gerçekleşti arkadaşlar. ameliyatımdan 1 ay geçti ve ben 2 haftadır işime gidiyorum. koltuk değneğini dün itibariyle bıraktım şuan çok şükür bir sıkıntı yok. Ameliyattan önce bazı arkadaşların yorumlarını okumuştum ve profesörün yanında ameliyat olanlar bile 3 ay geçtiği halde hala iyileşememişti ve bu beni korkutuyordu. Ama Batman Özel dünya hastanesinde uzman doktor Sidar Öztürk Hoca deyim yerindeyse profesörlerin yapamadığını yaptı ve sizlerin de söylediği gibi ütopik ve realiteye aykırı olan ameliyat sonrası süreç gayet gerçek oldu. Bu ameliyatı olacak herkese tavsiyem şudur. Ünvanının hiç bir önemi yok doktorun. Bu ameliyatı ne kadar çk yaptığı ve bu ameliyatta tecrübesi çok önemli. Herkese acil şifalar dilerim.

Merhabalar büyük geçmiş olsun. Durumumuz aynı ve bende 1 ay önce ameliyat oldum. Bu ameliyat için doktorun unvanına bakmayın. Bu ameliyatı ne kadar çok yaptığını öğrenin. Ben batmanlıyım ve batmanda özel bir hastanede oldum ameliyatı. Burda Özel Dünya hastanesinde Uzman Doktor Sidar Öztürk'e gittim kendisi çalıştığım kurumun sahibinin arkadaşıydı da. Bu ameliyatta iyi olduğunu ve çok yaptığını ona güvenmem gerektiğini söyledi. Birde ameliyat parası da almadı. Ve şuan 1 ay geçti koltuk değneksiz yürüyorum. Tek sıkıntım bacağımın ön kısmındaki protezin hemen önündeki kaslarmış. Gelişim göstermesi için fizik tedaviye başlamamı önerdi eğer o kas'ım da da sorun olmasaydı tek bir sorunum kalmayacaktı.

Geçmiş olsun serdar
Bende 6 ekimde ameliyat oldum gayet iyiyim koltuk deyneksiz bende yürüyebilirim fakat düşme ihtimaline karşı çift koltuk deyneği kullanıyorum merak ettiğim aksaman var mı
Sevgiyle kalınız

Tesekkur ederim serdar bey. Aksamam var evet ne kadar var bilmiyorum ama onumuzdeki hafta kontrolum var gidicem..

Merhaba lar bende çift taraf kalça çıkığı ameliyat ı olmam gerektiğini 2 yıl önce ortopedi doktor u ssöyledi.söyledi. ama form da okuduğum mesajlar dan anladığım kadarı ile doktor faktör ü çok önemli .bursa da en iyi doktor ömer faruk bilgin ama çok para istiyor muş çift kalça 20 bin TL. bizim gibi fabrika da çalışan işçiler ın vereceği para değil .
BURSA DA başka onerebileceğiniz doktor varmı.

Ergin Cengiz..Özeller gerçekden çok pahalı...Araştırma Hastanelerinde SGKlı hasta olarak ücretsiz protez ameliyatları olabiliyorsunuz..Bence araştırma hastanelerini deneyiniz..Bursada da mutlaka vardır ...

evet arkadaşlar özeller pahalıdır biz 2014 de istanbul türkiye hastanesinde kalça protezimi 15 bin tl yaptırdık en iyisi devlet ama devlette doktor bulmak mesele her doktor bunu yapmaz 40 45 yaşına gel öyle yaparım der en önemliside sıra bulmak meseledir

Ben de ileride muhtemelen olacağım tek taraflı kalça protezi için Bahçelievlerde Özel Vital Hastanesinde doktoruma fiyat sordum. 10000-12000 TL dedi. Tek kalça protezi. SGK protezi vs..de karşılıyor güya..Malesef bu ülkede sağlık sorununuz varsa ve paranız yoksa hayat zor geçiyor...İstanbul'da diz ve kalça protezleri ile ilgili olarak Araştırma hastanelerinde Hasan Bombacı ve Baransel Saygı için çok övgü dolu sözler duyuyorum ve okuyorum..Belki siz de araştırıp bu doktorlara yönelebilirsiniz. Herkese sağlık, huzur dolu günler dilerim..

Evet koltuk değneksiz yana doğru yürüyorum yani tam basmaktan korktuğumdan dolayı aksama mı dersiniz hafif yana doğru eğilme mi dersiniz bilemem ama onun geçeceği söylendi. Nazlı ve tembel olduğum için doktorum fizik tedaviye yolladı yoksa önceki genç hastaları 1 ay içinde tas tamam oluyormuş. Fizik tedavide de iyiye doğru gittiğini hissediyorum. Bazı arkadaşlar özel hastanelerde kalça protezi ameliyatı fiyatlarından dem vuruyor benim gittiğim hastanede doktoru tanıdığım için para almadılar ama A sınıfı hastaneydi ve doktor almayacağını söylemeden önce 1200 tl fiyat çıkardılar. İmkanı olanlar gelip burda ameliyat olsun diyeceğim de o da sıkıntı ALLAH herkesin yardımcısı olsun inş.

Nrhblar ben gözümü karartıp 2. Ameliyatımı geçen hafta ayın 5 de oldum aslında ilk çok başarılı bir ameliyattı tam 1 yıl oldu sağ kalçamı olalı tabi ameliyat olmak değil de karar vermek çok zor ama korkmayın Ağrı'lar bitiyor şükürler olsun ben 1 yıldır yarım yaşadım 2 kalçamda da olduğu için öncelikle ağrılı tarafı halletmiştim ama meğerse diğerde çok ağrıyormuşta farketmiyormuşum sağ tarafa protez takılıp Ağrı'lar bitince hissettirdi kendini ben çok çabuk iyleştimlkinde 10. Gün Walker bıraktım 15. Gün de dışarıya çıkmaya başlamıştım zaten dikişlerinizi aldırma ya yürüyerek gidiyorsunuz benim bir yıl bekleme tek sebebi bir buçuk aylık Nekahat dönemi bir bir buçuk ay kadar oturmana kalkmana yat bana her şeyini dikkat etmen gerekiyor o yüzden ben bu dedim evde geçirdim ama yapı gereği peki evde oturmayı seven biri değilim sığamıyorum eve ve O bana Özgürlük gibi geldi doktorum bir buçuk ay sonra istersen ikinciydi yapabileceğini söyledi ama yok ben bir süre istemedim güzel geçirdim Alti aydan sonra zaten aşağı yukarı kendi bacağınız gibi hissediyorsunuz ama benim diğer bacağımda da olduğu için çok konforlu değil tabii ki ve kışın gelmesiyle beraber 2.03 aydır çok ağrılarım var hep de bir yıl geçtikten sonra mı yatma olurum diye düşünmüştüm zaten Ve geçen hafta oldum bildiğiniz için midir bilmiyorum gerçekten çok çok iyiyim 8.09 gün olmasına rağmen zaten walker bıraktımtabii ki çok net yürüyemezem de yine de çok çok çok iyiyim inşallah bütün ağrılarım bitecek bütün yaşadıklarım bitecek aksama olacak mı bilmiyorum ama dedi zaten benim bir santim kısalım ama Sağ kalça protez taktıktan sonra kısalıp daha fazla olmuştu proteste takılan bacağım uzamıştı dr ben her şeyi ayarlayacak aksal aksaklık da olmayacak inşallah dedi açıkçası inanın çokta önemli değil belki de 40 yaşında olduğum için bunu düşünüyorum ağrılarım bitti ya en çok 10'un için mutluyum ne olur beklemeyin ne olur bu acıları çekmeyin bir an önce karar verin de ameliyatınızı olun inanınbeklemenize deymez çünkü protez den sonra çok çok konforlu ağrı hiç kalmıyor

kalça protezi

Merhaba herkese.aranıza yeni katıldım.yazdıklarınızı okudukça da korkularım arttı.3 aylık bir oğlum var.doğum iznim bitince rapor alıp oğluma biraz da bakmak niyetiyle bugün ortopediye gittim.doğuştan kalça çıkığı olduğu için bir yaşında ameliyat olmuşum.şu ana kadar da belirgin bir şikayetim olmadı.doktor röntgen isteyince durumlar değişti haliyle.sen zaten beş on yıla gelirmişsin bize kalça protezi için dedi.😢ne yapmalıyım dedim kilo alma emzirme işlerin bitsin bakarız dedi.ama kurt kemirmeyr başladı içimi.yazdıklarınızı okuyunca daha da korktum.36 yaşındayım.ben neler yapmalıyım sizce , ya da neler yapmamalıyım.bu ameliyat küçük bir şey değil öyle görülüyor.bana söyleyecek bir şeyleriniz vardır umarım

yeni anne, Bence öncelikle en başta üzerinizden tedirginliği atmakla işe başlayın. Anladığım kadarıyla henüz kalça bölgenizde ağrılarınız başlamamış. Kısalığınızın olup olmadığını yazmamışsınız. Aslında bu önemli bir kriter. Çünkü eğer kısalığınız varsa ve de fazlaysa zaman ilerledikçe diz ekleminiz ve omurganızda harabiyet başlatabilir. Gittiğiniz doktor 5-10 yıla bize gelirmişsin dediğine göre henüz bu safhada değilsiniz. O yüzden şimdilik içinizin rahat etmesi için bir başka doktora daha görünebilirsiniz. Ancak bir gün ameliyat olmanız gerekeceği aklınızın bir kenarında şimdilik dursun, birkaç yıl arayla sadece kontrole gidin. Ameliyat vakti geldiğinde ameliyattan korkmanıza gerek yok. 1,5 saatlik bir operasyon geçireceksiniz. Önemli olan ameliyat sonrasıdır. Size bu konuda söylenenleri harfiyyen yerine getirmeye çalışın. Türkiye'de bu rahatsızlıktan muzdarip maalesef çok insan var, ama çok iyi doktorlar da var. Kilo almamaya çalışın, kalçanızı zorlayıcı hareketlerden kaçının, size zarar vermeyecek sporları tercih edin, bebeğinizi mümkün olduğunca taşımayın, taşırken de sağlam tarafınızda taşıyın. Çok fazla hareketten kaçınacağınız gibi çok az hareketli olmaktan da sakının. Çünkü öyle yaparsanız kaslarınız zayıflar ve vücut ağırlığını tamamen iskeletiniz taşımak zorunda kalır. O kaslar size ameliyat sonrasında çok ihtiyaç olacak. Geçmiş olsun dileklerimle sağlıcakla kalın...

mytuncer teşekkür ederim biraz içimi ferahlattınız.korkuyorum ben ameliyattan ve sonraki yaşamdan.sol tarafımda 2 cm civarında kısalık var ama beni kısıtlamıyor şu an.benim merak ettiğim nasıl uzatırım bu süreyi .yapılacal egzersizler var mıdır ? Prp diye bir uygulama okudum internette.kireçlenmeye ne kadar faydası olur.büyütmem gereken 2 çocuğum var benim onlara bakmam gerekirken onlara yük olacağımı düşünmek beni kahreden.bir de ameliyat oldum oh çok rahatladım aksamıyorum diyen birini hiç okumadım.

@mytuncer teşekkür ederim biraz içimi ferahlattınız.korkuyorum ben ameliyattan ve sonraki yaşamdan.sol tarafımda 2 cm civarında kısalık var ama beni kısıtlamıyor şu an.benim merak ettiğim nasıl uzatırım bu süreyi .yapılacal egzersizler var mıdır ? Prp diye bir uygulama okudum internette.kireçlenmeye ne kadar faydası olur.büyütmem gereken 2 çocuğum var benim onlara bakmam gerekirken onlara yük olacağımı düşünmek beni kahreden.bir de ameliyat oldum oh çok rahatladım aksamıyorum diyen birini hiç okumadım.

ewet prp tedavisi bi süreliğine olsada fayda edebilir ama tam çözüm değildir tam çözüm kalça protezi ameliyatıdır

Merhaba said bende 1 ekimde sol kalca total protez ameliyati oldum.bacagim 3 cm kisaydi uzatildi ve su an koltukdegneklerinide biraktim yuruyorum cok korkmustum ama sadece 10 gun kadar agri cekiyorsun ve hepsi bitiyor.Doktorum sukru arac bence gercekten izmirde tartismasiz 1 numara her agrisiz adimimda doktoruma birdaha minnattar kaliyorum

Doktorumun dediğine göre 5-10 sene içinde sol kalça kireçlenmeden ve sol kalça şekil bozukluğundan geçireceğim KALÇA PROTEZİ operasyonu ile ilgili bence en kötüsü , başınıza gelecek şey ile ilgili hiç bir şey yapamayacağınız. Yani kendinize dikkat etseniz de, uyku, beslenme, spor vs..sonuç kaçınılmaz olacak.Ameliyat olacağız . Sadece süreyi biz belirleyeceğiz. En kötüsü de adım atarken kalçanızdaki ısınmalar, kasılmalar..Ekleminizin her geçen gün kötüye gittiğini görmeniz, kemik ve eklemlerin birbirine yaklaştığını bilmek ve bu ağrıları çekmek...Öldürmüyor ama can sıkıyor..Moral bozuyor..Yatağa kadar düşüren bir hastalıkla mı mücadele edeceğiz hayatla mı mücadele edeceğiz ..Zor..Hadi ameliyat olduk diyelim kimisi protez ameliyatı 20-30 sene sorunsuz götürür diyor kimilerinden duyuyoruz 2-3 sene sonra tekrar ameliyat oluyor..İlerde revizyon ameliyat. vs..Kısacası eklem kireçlenmesi, bozulması her nerenizde ise derdi büyük..Geçmişde yaşadığımız ameliyatlar en azından olacaklarımız için tecrübe oluyor..:) En iyisi doktor ve hastane araştırması yapmak ki ben de onu yapıyorum...Bezmialem Vakıf Hastanesi Fatih'de Prof. Nurzat Elmalı hakkında olumlu şeyler duydum ve okudum. Bir de ona görüneceğim...Bir de prof görüşleri alalım :) Sağlıcakla kalın..

Merhaba... Ben lupus hastasıyım. Kortizon kullanımı nedeniyle AVASKÜLER NEKROZ oldum. Sol kalçamda yürürken ağrıyla topallama oluyor. Protez takılacak. Ama karar veremiyorum. Protezden sonra da topallarmıyım? Hiçbir zaman yerde oturamıycak mıyım? Şuan ağrılarım dayanılmaz değil. Ama topallamak istemiyorum. Ameliyat olan arkadaşlar acaba aksamaları tamamen geçti mi? Ağrılar hala var mı? Teşekkür ederim....... Portakal çiçeği

Portakal Çiçeği

öncelikle geçmiş olsun evet ameliyattan sonra bazı hareketler yasak oluyor mesele alaturka wc ye oturamazsın bağdaş kuramazsın çünkü protezin çıkma riski vardır topallama işine gelince o zamanla düzelir kaslar güçlenince gider eğer ağrın dayanılmaz değilse olma bekle çünkü bu ameliyatları ne kadar geç olursan o kadar iyi senin için ağrı konusuna gelince ameliyattan sonra en fazla 1 ay sabahları kalkınca ağrı olur sonra ağrıdan eser kalmaz sağlıcakla kal

burcse

kardeşime katılıyorum durumu çok iyi özetlemiş :D

yeni anne, burcse arkadaşımızın da aktardığı gibi, eğer ki kalça çıkığı, kalça kırığı, femur başı erimesi gibi bir hastalığınız varsa en uzun vadeli çözüm protez ameliyatıdır ve bundan maalesef kaçış yoktur. Bunun dışındaki fizik tedavi uygulamaları, kıkırdak iyileştirici ilaçlar vb. sadece kıkırdağın bir müddet daha idare edecek şekilde sağlam kalmasını sağlayabilen ve hastalığınızın daha çok ilk dönemlerinde işe yarayabilen uygulamalardır. PRP de bunun bir benzeridir diye biliyorum. Çünkü burada da kemiği değil kıkırdağı ve dokuyu iyileştirmeye çalışıyorlar. Ama şöyle bir düşünün: Eğer sizin femur başı kemiğinizin ve kalçanızdaki bunun karşı yuvasının ovalitesi bozulduysa artık kemik kemiğe bir şekilde temas ediyor demektir. Zaten ağrılarınızın sebebi de budur ve bu temas gün geçtikçe artar, arttıkça kemik daha da yıpranır. Hal böyle olunca kıkırdağı bir süreliğine sağlam tutsanız bile bozuk olan kemik yapısı nedeniyle kısa zaman içinde kıkırdak tekrardan bozulacaktır. Benim düşüncem ve bilgim bu yönde. Ancak şunu bir kez daha söyleyeyim: Bizler tıp ilmi okumadık, doktor değiliz. Bu forumlarda sadece tecrübe ve okuduğumuz bildiğimiz kadarıyla bilgi paylaşımı yapıyoruz. Bu nedenle burada yazılanlar kesinlikle hiçbir kimse için bağlayıcı olmamalıdır. Doğru bilgi için mutlaka birkaç uzman doktor ile görüşülmelidir. Sağlıcakla kalın...

selamlar arkadaşlar sürekli konuyu takip ediyorum hepinize geçmiş olsun hayırlısıyla ameliyat olmaya karar vermiş durumdayım yaın gün alıp çift taraf için program belirliyeceğiz ALLAH ım pişman etmez inş.

ha bide atakan bey aradığınız için teşekkür ederim sormak istediğim bir kaç şey var numaranızı bulamadım tekrar arar iseniz sevinirim.

ibrahim

merhabalar 28 yasındayım doguştan 2 kalçam cıkık ama sol kalçam erimiş arılarım şiddetlendi belime vuruyor ve 1.30cm kısalık var doktor protes takılması qerekıyor diyor amabirde yasın ufak diyor ilerleyen yıllarda olsan daha iyi olur diyor sizce napayım protoz ameliyat sonrası yasantı nasıl rahatmı bilgilendirirseniz sevinirim

Üst Alt