Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

mrb ben fizik tedaviye başlamadım doktorda bir sey demedi evde egzersizleri yapıyorum onceleri yalniz yapamadigim hareketleri artik tek yapabiliyorum bende mersin de yaşıyorum 7 ekim de kontrole gideceğim Adana ya yüzmeye başlayıp başlamıyac ağımı soracagim siz opera bacağı kırma , havaya kaldırıp 3 aşamalı bekleme hareketini, bacak arası yastıkla rahat yana dönemiyormusunuz

mrb ester 37, gündeyim her geçen gün hareket kisitliligim daha azalıyor gibi geliyor ama eşitsizlik bacaklarda devam gibi halen dışarı çıkmadı 7 ekim i kontrolü bekliyorum günde ne kadar yürümek gerek size doktor ne kadar yürüyün dedi

Merhaba semradeniz, öncelikle çok geçmiş olsun. Son birkaç yazınızı okudum ve bir nokta dikkatimi çekti: Yazınızda ameliyat sonrasında ameliyat yapılan bacağınızın biraz uzun kaldığını ve bunun zamanla eşitleneceğinin söylendiğini yazmışsınız. Açıkçası burada bir mantık hatası var. Şöyle ki: Eğer sizin uzun olan ameliyatlı bacağınız zamanla yerleşerek diğer bacağınızla eşitlenecekse, o zaman ameliyat sonrasında her iki bacak boyu eşit olan kişilerin de bir süre sonra ameliyatlı bacaklarının kısalması gerekecektir. Maalesef böyle bir şey yok. Protez bir metal parçasıdır, altı kemik ve üstü de kemiktir. Dolayısıyla bir yerleşme söz konusu değildir. Ameliyat masasından kalktığınız zaman bacağınız kısa ise artık kısadır, uzunsa artık uzundur. Özür dileyerek söylüyorum. Bunu sizi üzüntü ve endişeye sevk etmek için söylemiyorum. Lütfen yanlış anlamayınız. Aslında ortada biraz yanlış ifade veya yanlış anlama var diye düşünüyorum. Durum şudur: Normal olarak vücut bir bacakta olan çok kısa farkları (1-1,5 cm gibi) kendisi bir şekilde ağırlık dengesi sağlayarak, kişinin ya da etrafındakilerin fark edemeyeceği şekilde düzgün yürümeye çalışır. Hatta gündelik hayatta bile aramızda bir bacağı çok az da olsa kısa olan ama aksamadığı için bunun farkında olmayan insanlar bile mevcuttur. Çünkü insanın bünyesi bu kısalığı ağırlık dağılımı yaparak, etkilenmeyecek ölçüde kalçayı eğerek vb. kendisi tolere edebiliyor. Bu sebepledir ki 2 cm'nin altındaki bacak kısalıklarında doktorlar siz ısrarcı olmadıkça veya başkaca bir sorun yoksa cerrahi olarak tedavi yoluna gitmezler. Belki sizin durumunuz da buna benzer bir durumdur. Ya da gerçekte bacak boylarınız eşit olduğu halde, kaslarınız yeterince kuvvetlenip aksamanız geçmediği için size ameliyatlı bacağınız uzunmuş gibi geliyor olabilir. Özellikle ameliyat öncesinde kısalık problemi olan kişiler ameliyat sonrasında böyle bir yanıltıcı hisse kapılabilirler. Tekrar geçmiş olsun dileklerimle sağlıcakla kalın...

Merhabalar Arkadaşlar öncelikle herkese geçmiş olsun.
43 gün önce sağ kalçama protez takıldı ağrılarım halen var yürüteci daha bırakamadım ve en önemlisi ise ameliyat sırasında doktorum bacağımı biraz dış tarafa doğru bükük yaptığını söyledi endiselenecek bi durum yokmuş ben yurudukće bacağım normal halini alacakmış..
Bu sizde de oldu mu yaksa sadece benim doktorun taktiği mi ?

mrb size de geçmiş olsun banada 43 gün önce sağ kalça ma protez takıldı yaklaşık 10 gündür desteksiz yuruyorum ağrım hiç yok benim âsinma ce kireçlenme dolayi ameliyat öncesi 2 cm yakın kışlık vardı şimdi de aynı bacakta 1 cm kadar uzunluk var ya da bana öyle geliyor cuma doktor kontrolüm var bakalım ne diyecek.. Sizin bacağı niçin dışa dogru bükük yapmış önceden içe dogrumuydu anlamadım ameliyattan sonra kontrole gittiniz mi?

Gittim 2 kez gittim hemde üstüne basa basa söyledim hatta dışa bükük diye biliyorum dedi sen yurudukće zaman geçtikçe düzelecek dedi benim yüksek derecede çıkık vardı 8 Cm uzama var şuan diğer bacak kısa kaldığı için oda çok zorluyor

Merhaba Hakanilmaz, öncelikle geçmiş olsun... Özellikle ameliyat öncesi kısalık miktarı fazla olan kişilerde ameliyat sonrasında dışa doğru bakan ayak görünümü olabilir, bu durum normaldir diye biliyorum. Çünkü doktorunuz kısalığınızı telafi etmek üzere protezinizi yerleştirirken ister istemez hem kaslarınız hem de sinirleriniz aşırı derecede gerilebiliyor. Sinirlerin gerilmesi nöropatik ağrı denen sinir ağrılarına sebep olabilir, kasların gerilmesi de böyle ayakta dışa bakma, ya da kasılma gibi durumlara sebep olabilir. Bunu aşmanın yolu kaslarınızı yeterince güçlendirmekten geçer. Ama bu güçlendirmeyi 4 yönden de yapmanız gerekir. Yani bacağınızın hem üst, hem alt, hem iç, hem de dış kaslarını iyice geliştirmeniz gerekir. Bunun için ayağınızı yukarı, aşağı, sağa ve sola doğru karşı kuvvet sağlayarak hareket ettirmeniz gerekir. Bu hareketleri yatıyorsanız birisinin yardımıyla, ayak bileğinize kum torbası gibi ağırlıklar bağlayarak, ya da egzersiz lastiği kullanarak yapabilirsiniz. Ancak hemen şunu da söyleyeyim: Kaslarınız hemen gelişsin diye bu şekilde kendinizi zorlayarak hareket etmeye de çalışmayınız. Çünkü protezinizi aşırı zorlarsanız protezin yerinden çıkmasına ya da gevşemesine neden olabilirsiniz. Bahsettiğim ağırlık ya da lastik uygulamalarına en erken 3. aydan sonra yavaş yavaş başlayınız. 3-4 aydan önceki dönemlerde boş ayağınızla hareket yapmanız daha uygun bir davranış olacaktır. Tekrar geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

Anladım mytuncer Çok Çok saol öncelikle sizinde dediginiz gibi uzama çok fazla olduğu için kasılma ağrı ve bunlarâ bezer bir çok şey oldu gÜnlük egzersizlerimi düzenli olarak yapıyorum ınslh en kısa zamanda düzelir hersey ..

semradeniz, nasilsiniz ? kontrole gittiniz mi ? ne dedi Emre hoca ?

tsk ederim çok iyisin dedi bacak arası yastık ile tuvalet aparatıni kaldırdı yalnız desteksiz yürümeye izin vermedi aksama geçene kadar devam bastona bacak uzunluğunun da hareket ettikçe geçeceğini söyledi araba ve yüzme 3 ay sonra bakarım dedi farklı 10 ekzersiz verdi fizyoterapist kısaca hersey yolunda siz Nasılsıniz tekrar kontrole gidecek misiniz? 21 kasımda tekrar kontrol var....

semradeniz, ben de chok iyiyim chok shukur. sizin adiniza chok sevindim. Mashallah olsun ! Benim kontrolum Aralik ayinda olacak. Hocam Bakuye gelecek ameliyatlar ichin. O arada ben de giderim kontrole.

Siz Baku de mi yasiyorsunuz benim aksama devam sizin şimdi hiç aksamaniz yok mu unuttum ne zaman ameliyat olmustunuz

Semradeniz evet, Bakude yashiyorum, benim ameliyattan 3 ay gechti. aksama yok artik. ama hizli shekilde yurudugumde chok hafif belli oluyor. ama tabii ki de ameliyattan onceki durumumla ayni degil. sizin ameliyattan ne kadar gechti ?

Öncelikle herkese rabbim şifalar versin.26 yaşındayım 3 yaşında farkedilen çift taraflı kalça çıkığı tanısıyla başlayan hastane sürecimden bahsetmek istiyorum 7 yaşıma kadar denenmedik ameliyat kalmadı (5 sol-2 sağ).sonra kemik yaşım tamamlansın diye beklenen seneler...bu arada Sol kalçamda 6,5 cm kısalık vardı kendi bulduğum taktikle artık aksamamı tölere edebiliyor ağrısız yol yürüyebiliyordum.bu yöntemden önce ayağım aksadığı kas kısalığı ve yürümeden kaynaklı şekil boZukluğu olduğu için ayağım içe doğru kaymaya başlamıştı. Hastanede çalıştığım için sürekli araştırıyordum ama her gittiğim dr kalça protezinden başka bi çaresi yok deyince biraz cekiniyordum açıkcası nasıl bi süreçle karşılaşacağımı bilmediğimden ama sonuç olarak çok düşündüm ilerde daha farklı rahatsızlıklardan dolayı sıkıntı çıkabilir diye olmaya karar verdim kendi çalıştığım hastaneyi bile göz ardı edip 18 ağustosta lanet olası özel mi özel bi hastanede sol kalça protezi ameliyatı oldum leğen kemiğimin biraz yan olması ve kısalıktan dolayı ameliyatım 7 saat sürmüş ameliyat sonrası agrılarımı geciyorum olması gerekenler ama yanlış yatırdıklarını sonradan itiraf eden dr sayesinde kan pıhtılaşması veya sinir hasarı mı var acaba diye 21 Ağustos'ta tekrar ameliyata alındım ama maalesef sonuç düşük ayak !!! eksik ve yanlış yapılan birşey varsa hakkımı hiç helal etmiyorum hiçbirine. Bir sürü hataları eksiklikleriyle 13 gün sonra taburcu oldum ama siz bana sorun o 13 günü hepsine rabbim sorsun inşallah Hastanede fizik tedavi görmediğim için eve fizyoterapist ayarladım hergün çok uğraştık ama karşılığını aldık yavaş yavaş cok şükür 4. Haftada volkırdan direk tek deyneğe geçtim(aman ha sakın siz yine riske atmayın kendinizi çünkü herkeste farklı bu süreç benimki fizyoterapistimin desteğiyle oldu sağolsun) bi hafta değnek kullandıktan sonra onu da bıraktım şükür olsun.BİRAZ UZUN OLDU HAKKINIZI HELAL EDİN YORDUM SİZİ AMA AÇIK VE NET DR ÇOK ÖNEMLİ HEMDE ÇOK İYİ ARAŞTIRIN DERİM SAĞLIK EN BÜYÜK NİMETİMİZ AMA GİDİNCE ANLIYORUZ MALESEF

Detay çok yazamadığım için ameliyatla alakalı soruları olan arkadaşlara bıkmadan cevap verebilirim rabbim kimseye böyle süreç yaşatmasın inşallah hamdolsun biraz daha iyiyim arkadaşlar tek düzelen nöropatk ağrımın geçmesi (soğan ne büyük nimet rabbim) Düşük ayağımda düzelmedi yürümemde çok rahat değil ama hamdolsun diyelim yine en azından canımız sıkıldığında kalkıp bi camdan bakabiliyoruz ya yatalak olsaydık rabbim Şafi ismiyle tüm hastalara şifa versin tez zamanda inşallah

EcitahM öncelikle çok geçmiş olsun. Ameliyatın düşük ayakla sonuçlanmış olması gerçekten çok üzücü bir durum. İlerleyen zamanda düzelme durumu olabiliyor mu acaba? Bu konuda doktorunuz ne diyor? Nöropatik ağrılarla ilgili olarak soğandan bahsetmişsiniz. Nasıl bir yöntem uyguladınız? Ben ameliyat sonrasında 2-3 ay çok ciddi (ağlatacak kadar) nöropatik ağrılar çektim, doğru düzgün uyku uyuyamadım. Doktorumun tavsiyesiyle sadece Lyrica isimli ilacı kullandım. Benim de önceden 6,5 cm kısalığım vardı. Bir de sormak istediğim yazınızın başındaki kendi bulduğunuz yöntemle aksamama konusu. Bununla ilgili de bilgi verebilir misiniz? Tekrar çok geçmiş olsun, sağlıcakla kalın...

mrb ester benim de hafif aksama var 40 gün oldu ameliyat olali

Rabbim herkese şifa versin teşekkür ederim.Malesef düşük ayağım düzelmedi ama biz İnan insanlarız ümidimizi kırmadık rabbim herşeyin hayırlısını verdin inşallah.Dr başlarda düzelebilir hasara bağlı dedi cuma gittiğim kontrolde düzelmez artık bu da nazar boncuğu olsun diyor pişkin pişkin... Rabbime havale ediyorum böyle dr ları ne diyeyim.Feci şekilde nöropatik ağrı çektim gecelerce ağlaya ağlaya kullandığım cymbalta ve neurontin fayda etmiyordu bi tanışın tavsiyesiyle bildiğimiz kuru soğanı yuvarlak şekilde kesip ayak tabanınıza streç filmle sarın ama iki ayağınıza birden bunu sürekli tekrarladığınızda değişimi sizde göreceksiniz. Kısalığım 4 cm giderilebildi.ameliyattan önce kullandığım yöntem bayan olmak bu konuda işimi rahatlattı diyebilirim.platformu yüksek dolgu topuk ayakkabı alıp uzun olan sağ bacağımın tabanını kestirdim bu da hemen hemen eşitlik sağladığı için ayakların ikisine de eşit ağırlık verildiği işin ağrısız yürümemi sağladı bu yöntem hem ortopedik ayakkabılara oranla daha rahat ve hafif oluyor. Bayan arkadaşlara tavsiye ederim.Burdaki bütün arkadaşlara geçmiş olsun.Sizler de sağlıcakla kalın teşekkürler...

semradeniz, Inshallah zamanla chok daha iyi olacaksiniz. benim ameliyattan neredeyse 4 ay gechiyor. tamamen iyileshtim diye bilirim. ameliyat oldugumu unuttum. sadece ameliyat dikishini gordugumde hatirlayacak kadar.

ama egzersizleri hich ihmal etmiyorum. yogaya bashladim kaslarim ichin. chok faydasini goruyorum.

Allah her kese acil shifalar versin Inshallah !

İyi geceler arkadaşlar
Ben sağ kalça protezi ameliyatı olalı 3 ay oldu ikinci ameliyatımı dört gözle bekliyorum çok şükür ki ağrım sızım kalmadı herşey gayet iyi ufaktan ufaktan yürümeye de başladım inşallah herşey daha iyi olacak..
Benim ameliyat olduğum hastahane gerçekten çok iyi bir hastahane özellikle doktorum ve hemşireler çok çok iyiler ilgi alaka güler yüz ne ararsanız var istanbulda olupta ameliyat olmak isteyenler en azından bi görünsünler alanında çok çok iyi bir doktor "Sonsuz Güven"
Özel Remedy Hospital (Pendik)
Dr. Mehmet Kuddusi Polat

Arkadaşlar merhaba,

annemde 2 taraflı kalça çıkığı var doğuştan. 3 önce birini ameliyat ettirdik ve 3 cm uzalık medana geldi. bende diğerini de yaptırmadan önce terlik yaptırdım 3 cm taban fazlalıklı.

Fakat 3 cm ek tabanlı olan terliğin içi bana sanki topuklu bir ayakkabı gibi geldi. Doğru yapılmış oldugundan emin değilim. siz yaptırdınız mı siznkide böylemi ??

Url linklrine tıklayarak resimlere ulaşabilirsiniz.

http://i.hizliresim.com/Jq8LvY.jpg

http://i.hizliresim.com/41Wm5L.jpg

diger tek .. http://i.hizliresim.com/Jq8d7j.jpg

Tüm arkadaşlara geçmiş olsun.8 ay önce sol 3 ay önce sağdan kalça protez ameliyatı oldum.3 aylık sağ taraf gayet iyi 8 aylık sol kalça batıyor yürürkende acı veriyor sol topuğumda batıyor doktorum röntgende gayet normal diyor fizik tedavi önerdi 5 gündür devam ediyorum çift koltuk değneği ve şikayetlere devam! Sol neden böyle fikri olan arkadaşların yorumlarını bekliyorum Saygılarımla.

orhan bican cok gecmis olsun benim 10 ay oldu ama hic o tarz bir sikinti hissetmedim ama mesela sinifta tahta silerken tikirtilar geliyor ve sinir ediyor. probleminiz insallah gecici ve tedavi edilebilirdir. o kadar aci o kadar emekten sonra bu tur problemler yaşamak
gercekten can sikici.. cok gecmis olsun

Dumurcan sizede çok geçmiş olsun.benimde ilk zamanlar solda tıkırtılar oluyordu doktorum protez oturdukça geçer dedi.Dizlerde ve ayakbileklerindede bu dönemde fazla yük binmesinden dolayı(bacak ve kalça kasları zayıf olunca)tıkırtılar oluyor.Buda insanı aldatabiliyor.Doktorum protezde gevşeklik olduğunda çok şiddetli ağrı ve acı olacağını söyledi.tıkırtıları önemsememi geçeceğini söyledi.

İnşallah cümlemiz bu sıkıntılardan kurtuluruz.

Merhaba arkadaşlar 3 gün önce izmirde kalça protez ameliyatı oldum hala hastanedeyim volkırla ayağa kalktım ama dizimden başlayıp ayağıma inen ayağımı parmaklarımı keçeleştiren elektrik akımı hissi veren bir durum var belimden uyuşturarak yapmışlardı bu ne olabilir moralim çok bozuk bu durumu yaşayan arkadaşlar varmı aramızds

Merhaba. Ben bir kaç soru sora bilir miyim? 7 hafta oldu protez takilali(

miya, öncelikle geçmiş olsun. Bahsettiğiniz ağrı çeşidine tıp dilinde nöropatik (sinirsel) ağrı deniliyor. Muhtemelen ameliyat öncesinde bacağınızda kısalık mevcuttur. Doktorunuz protezi yerleştirirken bacak boylarınızı eşitlemeye gayret etmiştir. Bu durum kaslarınızın ve özellikle de sinirlerinizin gerilmesine neden olur. Bu gerilme neticesinde de bahsettiğiniz tarzda ağrılar oluşabilir. Bazı kişilerde zaman zaman ağlatacak ölçüde rahatsız edici seviyede olabilir. Sinirleriniz yeni duruma alıştıkça bu ağrılar giderek hafifler. Normal ağrı kesici ilaçların nöropatik ağrılara faydası olmaz. Söylediğim gibi eğer sizi çok aşırı rahatsız ediyorsa, dayanılmayacak seviyede ise doktorunuz size uygun başka bir ilaç verebilir. Sağlıcakla kalın...

Merhaba. Kalca protezi ameliyatindan sonra topalliyorum. Yeni yurumege başladığında topalliyanlar ama sonra gectigi oldu mu?
Yoksa boyle mi kalicam (

merhaba @Rahila ameliyatınız ne zaman gerçekleşti yazmamışsınız. Ilk başlarda topallamaz normaldir 1-2 santim farkl oluştuğundan dolayı. Zamanla beliniz bu topallamayi dengeler. Doktorum böyle söylemişti. Benim 3 gün sonra tam 1 yıl gecmis olacak ameliyatimin uzerinden. Ve insanlara söylediğimde şaşırıyorlar topallamamin olmadığını soyluyorlar. Sıkıntı yapmayın, önemli bir ameliyat gecirdiniz ve hergun daha iyiye gidiyorsunuz . Hayırlı akşamlar ve mutlu bir omur dilerim. Kandiliniz mubarek olsun.

dumurcan
Teşekkür ederim sizin de. 9 haftayi gecti. Ameliyatdan önce 5cm kisalik vardı doktor suan fark yok diyo fakat ben varmış gibi hiss ediyorum. Topal kalmak istemiyorum( inşallah dediyiniz gibi gecer

Miya öncelikle cok gecmiş olsun bende 2 yil önce cift tarafli kalca protezi ameliyati oldum ve ayagim 5 cm kadar uzatildi ve bahsettigin elektrik akimi tarzi ayagin uzatilmasindan dolayi yaşadiÄ£in bi durum diye tahmin ediyorum çünkü ayni sorunu yaşadim ve uyusma gbi bi histe oldu uzatilan ayağimda zamanls gecti su an mi cok iyiyim ve eski tabiri caizse topallamam bile kalmadi cocugumla kaliteli zamanlar geciriyor ve istedigim kadar yürüyebiliyorum ameliyat kacinilmazsa olun muhakkak arkadaşlar korkmayin ilk zamanlar zorlu bi süreç ama ödülü sonra kat ve kat geliyor.allah herşeye kadir hamdolsun.

Bu arada bende izmirde oldum ameliyatimi
@Orhan Bican cok gecmiş olsun fizik tedaviden sonra cok daha iyi olucaginiza eminim insan psikolojik olarakda çok etkilenrse batma hissi varmis gibi hissediyorsun ama zamanla geciyor.inşallah zamanla ağrilarinizda gecer.sağlikla kalin.

@EcitahM size de çok gecmiş olsun.üzücü bir durum maalesefki basarisz cerrahlarimizda var benimde bebekliğimde yaşadigim başarisiz 8 ameliyattan sonra tek seferde iki ayagimi eşitleyen cerrahta karşima cikti çok şükür.cok zorlu sureç ameliyat surecleri ama sonuçlari iyi olsun inşallah herkesin.

çok teşekür ediyorum arkadaşlar ilginiz için. herkese sağlıklı huzurlu günler diliyorum

Üst Alt