Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Bie buçuk ay oldu kısaltmalı protez ameliyatıma bugün ilk kontrole gittim, doktorum tam basmama, yan ve yüzüstü yatmama, klozet yükselticisini kaldırmama, bacak arası yastığı bırakmama izin verdi. Üstelik bu güne kadar hiç ayağıma basmamama rağmen.basınca şükür hiç ağrım yok ama bacağımda hiç derman da yok egzersiz de verdi doktor kaslarım güçlenince daha iyi olacak umarım.

7 ay oldu şimdi biraz daha iyi ama tam istediğim gibi değil, böyle olmasının en büyük sorumlusu da benim 3. ayda boşverdim ekzersizleri diyetleri herşeyi bıraktım. Ekzersizleri 10 gün yapınca bile çok büyük farklar oluyor. Ama iyiye gidiyor, daha iyi olacak.

Herkese geçmiş olsun . Bende 34 yaşındayım bir yıldır ağrı çekiyordum bir ay önce iki femur başı çürümesi olduğunu ilerledigini söyledi doktorlar . Ameliyat için beklememi ne kadar geç olursa o kadar iyi olur senin için dediler ama ağrılar bazen dayanılmaz oluyor . Ameliyat olmalı mıyım beklemelimiyim. Ağır sayılabilecek bir işte çalışıyorum bazen oturup kalıyorum iş hayatimi. Etkiliyor. Ne yapmalıyım?

merhaba annem kalça kırığından ameliyat oldu protez takıldı 2 ayı geçtik ara ara kasıkta ve bacağa inen ağrı oluyo doktor ve fizyoterapist normal olduğunu söyledi bu durumu yaşayanlar bu ağrı tamamen ne zaman geçiyo ve tam anlamıyla yürüme ne zaman sağlanıyo ameliyat ve yatmadan kaynaklı bacakta güç kaybı var fizik tedavi alıyo bunun için cevap verirseniz sevinirim geçmiş olsun hepinize

Kedi40
Hasar çok ileri derecede değilse altarnatif tedavi yöntemlerini araştır; Kök hücre, belki platin çivi bir zaman daha götürür. Ameliyatı geciktirmende fayda var. Ama ağır sayılabilecek işte çalışığını söylemişsin. Ağır iş hasarı artıracak süreci hızlandıracaktır. Mümkün olursa iş değiştir. Geçmiş olsun, Allah şifalar versin.

Arkadaşlar 5 ay olmak üzere çömelmek ve bağdaş dışında herşeyi yapıyorum, ama 1 haftadır bel ağrısı, diğer ayakta ve bacakta uyuşma başladı, protezden önce bel fıtığı ameliyatı da oldum. Protezle mi ilgili olabilir yoksa bel fıtığı mı nüksetti bilemiyorum, protez ameliyatından sonra bel ağrısı yaşayan oldu mu?

herkese merhaba ,sağlıklı günler dilerim
yaşım 43 sol kalcamda kalça cıkığına bağlı oluşan kirceçlenme ve ağrılar yürüme kaybı var ,2 hafta sonrası için amelıyat günü aldım .ama hala kararsız ve korku içindeyim.amelıyat kararı almamda en buyuk etken solda sorun olmasına rağmen sağda da ağrılarımın başlamış olması.
bu son bır sene de solda 1,5 cm kısalık oluştu ve hafif aksıyorum. solu kullanırken acıma hıssetiğimden sapa yük verdiğimi ondan bu ağrıların olduğunu soyledıler ama ben soldan daha cok sağda ağrı hıssedıyorum,bu durumu yaşayan oldu mu aranızda ? uc dort doktora gıttım ıkısı sağda da baslamış kıreclenme dedı ıkısi ağırlık o tarafa verildiği için dedi ,kafam cok karışık bu ameliyatı olduğumda daha kötü olursam ve sağ tarafıda kaybedersem cok korkuyorum -istanbul da yaşıyorum.doktor vücudun dengesi bozulunca bu durumlar oluyor diyor, sağ ayal başparmağımda da kemık cıkıntısı oluşmaya basladı oda ayrı ağrı yapıyor ? bu normal mi ,cok kısalığım yok ve son bır yıldır ağrılarım şiddetlendi.sol artık ağrımıyor acıyor ağrıyan taraf sağ artık :(

cevap verirsenız cok sevınırım.

yaseminkuzey1
Merhaba! Ağrılarınız varsa ameliyat zamanınız gelmiş sanırım. Ama bu kararı doktorlar değil kendiniz vereceksiniz. Sorun sol tarafta ve sağ tarafınız da ağrıyorsa sağ tarafınız da da hasar başlamış olabilir. Dokktorların söyledikleri hepsi doğru bence, vücut dengesi, sağ taraf da kireçlenme başlamış falan filan, hatta dizinizde ve ve belinizde de bozulma olabilir. Sağlam tarafa daha fazla yük bindiği için o
arafta da sıkıntı başlamış olabilir. Korkmanızı gerektirecek bir durum da yok. Ameliyat gerçekten ızdıraplı bir süreç, ama siz biraz daha şanslısınız; Kısalığınız az olduğu için ya da sonradan oluştuğu için muhtemelen nöropati ile hiç tanışmayacaksınız. Ameliyat ızdıraplı ama ilk dört gün sonra azalmaya başlıyor. Nöropati biraz daha uzun.sürüyor. Benim dokuz ay oldu hala arada kendini hatırlatıyor. Korkmayın ağrınız varsa olun. Sizin toparlanmanızın daha kısa süreceğini düşünüyorum. En büyük risk enfeksiyon, bu da iyi bir hastane ve ekiple % 1'in altında bir ihtimal. İyi bir doktor ve hastane de karar kıldıysanız kullanacakları implantta da siz karar verin. Yerli imlant kesinlikle kullanmayın. Süreci not tutup geçmiş sayfalarda özetlemiştim. Benzeri bir süreçten geçeceksiniz ama sizinki daha kolay olacak. Geçmiş olsun. Allah şifalar versin.

Son düzenleme:
@mejnun
şuan buna sözleri duymaya cok ıhtıyacım vardı Allah razı olsun desteğiniz ve sahip olduğunuz bilgileri detaylı paylaştığınız için size minnettarım

Herkese geçmiş olsun. Bende ameliyat olmayı düşünüyorum. Dr ameliyat riskleri arasında kemik çıkarabiliriz, sinirlere hasar oluşabilir bu nedenle düşük ayak olabilir dedi. Ameliyat sonrası bu sıkıntıyı yaşayan var mı?

Merhaba geçmiş olsun herkese kalça protez ameliyatı gecirenlere bisey sormak istiyorum annem kalca protez ameliyatı oldu 4 ayı gectik kontrolde bi sknti yok gayet iyi korkmayin artik dediler benim sormak istedigim kasik bolgesinde agri oluyo bacakta agri oluyo bu agrilar tam olarak nekadar zamanda geciyo tam rahat yurume nekadar zaman sonra oluyo 6 ay sonra diyolar agrinin gecmesi tam iylesme bi sene sonra diyolar cevap veren olursa cok sevinirim

Kısa boylu olup(1.50)çift taraflı kalça protez ameliyatı olan var mı? Ameliyat sonrası herhangi bir sorun yaşadınız mı?

protez seçiminde yardım istiyorum,tam seramik baş ve yuva tamamen seramik olan,baş seramik yuva içinde polietiler plastik yada oksinyum üç secenek var dedi doktorum ve bana bıraktı.fiyat farkları da var.tamamen seramik 10 bin civarında ve gıcırdama yapabilirmiş,bunu yaşayan var mı? Ameliyat olan arkadaşlar siz ne kullandınız lütfen acil cevap

yaseminkuzey1 merhaba. Sakıncası yoksa protez ameliyatını hangi Dr olacaksınız? Ne kadar fiyat istediler ameliyat için? Bana 45 bin dediler. Amerikan menşeli bir protez kullanıyorlarmış. Birde uzama olacağı için düşük ayak riskinden bahsettiler. Size de böyle birşey den bahsettiler mi?

protez ameliyatından sonra bel ağrısı normal diyolar bi süre sonra geçiyomus öyle biliyorum yanılmıyosam

cevap verebilcek kimse varmı annem kalça protez ameliyatı oldu beş ayı geçti son kontrlünde bi sıkıntı olmadığını gayet iyi olduğunu söyledi doktorumuz rahatlıkla hareket edebilir dedi benim merak ettiğim bazen bacağında dizinde ve kasığa doğru agrısı oluyo bacağında sızı şeklinde bi ağrı bu ameliyatı olanlar bu ağrılar tamamen ne zaman geçiyo cevap verirseniz çok sevinirim umarım cevap veren biri çıkar.

Merhaba
Bugun tam 7 gün oldu ameliyatımı oldum.ağrılarım ve kasılma oluyor ilaçla yavaşlıyor her gün daha sağlam basıyorum yere ufak yürüyüşler ev içi en zoru yatağa bağlı olmak bu dönem zor geçecek biliyordum.5bin tl ödedim özel sağlık ın karşılamadığı kısım bu çünki ithal istedim.
Medicana Mehmey uysal çok ilgili ve güvenilir minnettarım.şuan iyileşme ne durumda tam bilemiuorum bu bir süreç ve sabırlı olacaksın diyor doktorum.bacak boyun eşitlendi 1,5 cm di. Eskiye göre daha iyi olacağıma inandığım için oldum ve şimdiden iyi hissediyorum bu ağrılar da normal zor bir ameliyat sonuçta.dayanılmayacak tarzda değil zaten.
Çok şükür önce rabbime.
Herkese acil şifalar dilerim

Kalca protezi olan arkadaslar protezin takildigi bölgenin sert olmasi takilan protezdenmi kaynakli

sezil istersen ortopedici tanıdığım var ona danısabilirim senin için. sormamı istediğin şeyi sorup sana dönüş yapabilirim

protezin takildigi bölgenin sert olmasi takilan protezdenmi kaynakli

Merhaba sert olması normaldir. Zamanla geçiyor merak etmeyin

protez ameliyatından sonra bel ağrısı normal diyolar

Merhaba ben 11 ay oldu revizyon ameliyati oldum zamanla bütün agrilar geçecek yalnız egzersiz yapılması gerekir kasların güçlenmesi için özellikle uyluk kaslarının güçlü olması lazım benimde dizimden ayak bilegine kadar ağrılarım oldu ama geçti artik cok şükür

Eskiye göre daha iyi olacağıma inandığım için oldum ve şimdiden iyi hissediyorum bu ağrılar da normal zor bir ameliyat sonuçta.dayanılmayacak tarzda değil zaten.
Merhaba gecmis olsun zamanla daha iyi olacaksiniz cok sabir istiyor tabiki benim 25 yıllık kalça protezim revizyon ameliyati ile değişti aklına takılan birşey olursa yardımcı olurum

Teşekkür ederim verdiğiniz cevaplar için sizede çok geçmiş olsun anneminde dizinde ve yukarı doğru ara ara ağrısı oluyo dediğiniz gibi zamanla tamamen geçer inşallah

Merhaba arkadaslar daha once ankarada bulent erdemliye ameliyat olup memnun kalan varmi

Dağlarkizi merhaba. Öncelikle geçmiş olsun. Protezi uzun süredir kullanıyorsunuz. Acaba enfeksiyon kapma ameliyat sonrası hep dikkat edilmesi gereken bir şey mi? Mesela grip, diş hastalıklarında enfeksiyon gelişebilir mi?

gül_se
merhaba teşekkür ederim 🙏 enfeksiyon ameliyattan sonrada olur 1 kac yıl sonrada olur ben özellikle yılda 1 kere diş kontrolleri yaptırdım grip tabiki oldum ama sorun yaşamadım. Önemli olan ağrınız olduğunda o ağrının nedenini bilmek gerekir bazı enfeksiyon ağrı yapar tedaviyi geciktirmemek gerekir.yani çok uzun yıllar kullanmak için arada kontrole gitmek gerekiyor. Protez gevşerse ağrı yapar bazı doktorlar hemen ameliyat etmek istemiyor gittiği yere kadar gitsin diyor ama kemiklere sürterek zarar veriyor buda kemik kaybına yol acıyor. Yani 25 yıllık protez geçmişim de hep dikkat ettim.

Üst Alt