Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Arkadaşlar merhaba dkç 2 yaşında ameliyat geçirdim ancak 35 yaşında sağ kalçam protez gerektirdi. Ama protezin gireceği kemikte eğrilik olduğu için kısaltmalı kalça protezi ameliyatı oldum. 1 cm kemik çıkarıldı sonrasında protez yerleştirildi. Doktorum Ali Baktır. Ameliyatın zor ama başarılı geçtiğini söyledi. Ama normal protez ameliyatından 45 gün geriden geleceğimi, kemiğin kaynaması gerektiğini, röntgende ben de görüyorum 1 cm açıklık olduğunu ve 1,5 ay basmamı söyledi. 19 gün geçti basmıyorum günde 2 kez kalkıyorum. Sorunum her kalktığımda bacağımda ve ayağımda morluk, karıncalanma, batma hissi. Kan dolaşımından da olabilir ama canımı sıkıyor. Sizlerde morluk ne kadar sürmüştü acaba merak ediyorum. Hepimiz için geçmiş gitmiş olsun inşallah artık.

Merhaba, bende 28 gün önce Hatayda özel bi hastanede kalca protezi ameliyati oldum. Simdi size serüvenimi anlaticam😊 bende doğuştan kalca cikigi mevcuttu sol ayağım 8 cm kisaydi.. 9 yasima kadar öyle kalmışım, 9 yaşımda tarsus Ömer sayar hastanesinde kemik eklenerek boyu uzatildi cok zor bir ameliyat süreci geçirdim.bu uasima kadar hafif aksamayla yasadim agrik yoktu.. Yillar gecti suan 36 yasindayim 7 ay önce siddetli agrilarim hareket kisitlamalarim baş göstermeye başladı.. Fazla ayakta kalamıyordum, araç kullanamiyordum, uzun süre sandalyede oturamiyordum. Kasık batması ağrısı yaşıyordum.. Ben nebiliyim ameliyatli bacagimin deforme olduğunu, bel fıtığı falan saniyordum.. En son dayanamayip hatayin en iyi en ünlü orotpedi operator doktorunu buldum muaneye gittim.. Rontgenimde bacagim kalcam berbat halde gözüküyordu. Doktor olmamama rağmen bunu ben bile net bisekilde görmüştüm.. Doktorum protez takilmasi gerektiğini geç kaldigimi, cok fazla aşınma ve deforme oldugunu, zorlu bi ameliyat olacagini anlatti.. Karar verdim ve tamam dedim tabi karar vermem 5 6 ayı buldu cok korkuyordum.. 28 gün önce ameliyatimi oldum. Ameliyatima Belden lokal uyusturuldum, anında bacaklarım ısındı uyuştu ve beni yan cevirip hazırlığa basladilar.. Iyice bağlayıp sabitlediler, damar yolumdan solüsyon verildi hafif cakirkeyf oldum. Herseyi duyuyordum ama konusmaya mecalim yoktu.. Doktorum geldi ameliyata basladi hic acı hissetmedim sadece tak tuk sesler.. Anestezi doktorum baş ucumda benle sürekli konuştu tabi hayalimsi hatırlıyorum.. Ama sonra noldu bilmiyorum tam uyutmuslar. 2.5 saat surecek olan ameliyat 7.5 saat sürmüş. Çıktığımda kendimde degildim odamda gözümü actim. Doktorum geldi ve anlatmaya basladi.. Ameliyat sırasında protezi kemiğe cakarken bacak kismimda 4 yerden kemik Kırılmış, platin takmak zorunda kalmislar..cunku bacagim cok zayif ve deforme olmus durumdaymis, dusundugumden daha zayifti dedi..protezi takarken 4 yerden kırıldı tam uyutmak zorunda kaldik dedi.kirilan yerlere kemik tozu eklemisler daha da güçlensin diye. . Cok kan kaybetmisim 6 unite de kan taktilar.. Suan 28.gunumdeyim, doktorum kontrollerimde rontgenimi falan cok begendi. Suan oturup kalkarken hafif agrim oluyor birinin yardimiyla oturup kalkıyorum.. Bacak arama yastik koyup uzaniyorum.. Emboli corabimi bu hafta biraktim en cok ona sevindim.. Dikislerimde alındı, şuan hafif agirlik vererek basiyorum walker le yürüyorum.. Normalde 2.gun kalkip yuruyecektim ama kırık olunca kaynamasini beklemek zorunda kaldik.. 28.gunumdeyim hafif agirlik vererek yürümeye basladim.. Diz agrim oluyor, doktorum normal dedi.. Zamanla daha da iyi olacaksin dedi.. Simdi tek düşündüğüm sey, ayaga kalktigimda yamuk duruyorum bu böyle kalir mi acaba diyorum.. Ayaklarim eşit ama ayakta yamuk duruyorum..

İşte benim maceram.. Yattigim yerdeen herkese selam olsun 🙈😊

Merhaba, morluk normal demisti doktorum bana, ayni seyleri yasamisiz hemen hemen.. O morluk iyileştiğini gösterir toplanan hücrelerinin orda biriktigini anlatır bize demişti.. Korkmayin ama az yürüyorsunuz, korkmadan bol bol yürüyün ve yattiginiz yerde egzersiz yapın.. Kan dolaşımı icin.. Karincalanma sinirlerle alakali, bol bol egzersiz yapın, youtube de var justbitter

Hataylinur

Haklısınız bu morluk çok canımı sıktığı için yürümek istemiyorum sanırım, 45 günden sonra egzersize başla dedi bana. Bir de ben ameliyattan sonra çorap giymedim sadece kan sulandırıcı iğne kullanacağım 1 ay cevap için teşekkür ederim

justbitter

Egzersiz dediğim ağır seyler degil, topugunuzu sürekli dönerin, öne arkaya itin, baldırınızı sıkın, iki bacak arasina yastık koyup yastığı sıkıştırın 5 saniye boyunca..beni bunlar guclendirdi ve iyilesmemi hızlandırdı ... .

Herkese hayırlı akşamlar şuan fizik tedavi gören ve 4. Ayın oolan birileri varsa bana ulaşabilir mi.Bugün 4. ayım bitti bit kaç gündür bacağım ağrıyor ve protezi normal kemik gibi gidip geldiğini hissediyorum bu beni korkutuyor açıkçası benim gibi olan var mı ve bu durum normal mi.

Marhaba benim 5 buçuk ay oldu salı fizik tedaviye başlıyorum. Siz degnek ile mı geziyorsunuz yada değneği bıraktınız mı

Geçmiş olsun bende ameliyat oldum istanbulda çok iyi bir doktor

Arkadaslar yavas yavas basmaya basladim ve inanilmaz bi diz ağrısı yaşıyorum, normalmidir. Arada böyle tırk diye ses geliyo ama kalcamdan değil diz bolgemden..

benimde 1-2 sene içinde bu ameliyatım olmam gerekecek çok tedirginim umarım herkes şifa bulur , Allah hepimize kolaylık sabır şifa yardım kabullenme bahşetsin , neden ben neden ben demekten usandım .

Merhaba benimde diz ve ayak bileğim ağrıyor ama ben kalca protezi revizyon ameliyati oldum ilk protezi 25 yıl kullandım . İyileşme uzun sürecek sanırım. 5 ay oldu
Revizyon ameliyati olanlar kac ayda toparlandı aranızda olan varsa bilgi alabilirmiyim arkadaşlar

Sizin yaşınız kaç acaba.bu ameliyatı olanlar zaten 3 ay hareketsiz kalıyor diye biliyorum.sonra wolker ve çift değneklere geçiyorlar.

Tek taraflı doğuştan kalça çıkığından dolayı oluşan femur hasarı sebebiyle sağ ayağımda 4 cm. kısalık ve bundan mütevellit aksama vardı bende. Hiçbir ağrım yoktu ve engelsiz bir insanın yapabilip de benim yapamadığım hiçbir iş de yoktu, sadece düzgün yürüyebilmek için ameliyat olmaya karar verdim. Doğru bir kararmıydı hata mı yaptım hala emin değilim. Adana Ortopedia hastanesinde, Profösör Doktor Emre TOĞRUL tarafından sağ kalçamdan ameliyat edildim. Olması gerekenler varsa Hastaneyi de Doktoru da tavsiye ederim. Zaten Hastane Ortopedi hastanesi ve ortopedik vakalar dışında hiçbir vakayla ilgilenmiyor. Hemşiresinden temizlikçisine Personel de çok bilinçli

Sadece ortopedik müdahaleleri gördükleri için nasıl yaklaşacaklarını nasıl tutacaklarını nasıl kaldıracaklarını yatıracaklarını çok iyi biliyorlar. Ben Denizliden geldim. Benim gibi uzak yoldan gelecekler İstanbul da düşünebilr. İstanbulda da çok iyi hastane ve doktorlar var. Dönüş ve kontroller için hava yoluyla daha kolay yolculuk yapılabilir. İlinize yakın iyi bir doktor ve hastane de araştırabilirsiniz. Maalesef en iyiler genelde büyük şehirlerde bulunuyor. Normalde ameliyat birbuçuk saat yada 1 saat 45 dakika sürüyormuş. Ameliyattan sonra ayağın dışa açılımını yeterli bulmamışlar kasığımdan da bazı kesiler açmışlar ameliyat 2 saat sürdü. Operasyon epidural anestezi altında gerçekleştirildi. Bir de uyutacak birşeyler veriyorlar ameliyat masasını ayarlıyorlardı o ara uyumuşum ameliyatta birkez uyandım çekiçle vuruyorlardı sanırım bir şey hissetmiyordum ama sarsılıyordum o ara geri uyumuşum. Zimmer markalı bir implant kullanıldı. Ayılma odasında uyandım Saat 14 gibi odaya getirdiler. Saat 24:00’de kadar pek bir ağrı acı hissetmedim. Zaten sürekli serum ve damar yoluyla ağrı kesiciler veriyorlardı

Saat 24:00’den sonra ağrı sürekli artmaya başladı hemşire sürekli gelip gidiyordu 2 saatte bir ben ağrım çok arttı diyordum onlar ağrı kesici yapıyorlardı. Saat 4’te tekrar ağrım çok arttı dedim normalde 4 ile 6 saat arayla yapıyorlarmış sana çok fazla ağrı kesici yaptık biraz dayan yapmayalım dedi. Saat yedi buçuğa kadar dayandım ama o iki buçuk saatlik acı benim hayatım buyunca çektiğim bütün fiziksel acıların toplamından daha fazlaydı. Daha önce öyle bir acı yaşamadım. Kan ter içinde bayılma noktasına geldim. Birkaç kez canım geçti. İlk günler acı hiç kesilmiyor sadece biraz baskılanıyor. Bir de cicital kontrollü ağrı kesici var düğmesini sizin elinize veriyorlar yarım saatte bir doz yapıyor. Bende o hiç işe yaramadı. Bazılarında iğnesini hastanın beline yerleştiriyorlarmış benim omzuma yerleştirmişler belki ondan işe yaramamıştır.

Sabah 10 gibi fizyoterapistler geldi beni kaldırdılar üç beş adım yürüttüler, Yani 1 gün sonra kaldırıyorlar. Ameliyatta sonda takıyorlar tuvalet ihtiyacınız falan olmuyor bir gün sonrada tuvalete gidebiliyorsunuz. Ama Yatakla tuvalet arasındaki 4 metrelik mesafe Bağdat kadar uzak sanki. Yataktan çıkarken ve tekrar yatarken birinin ameliyatlı ayağınızı tutması gerekiyor. İkinci gün gece tuvalet için kalkmak istedim refakatçim de çok uykusuz kalmıştı uyandırmaya kıyamadım yataktan kendim kalkıverebilecekmişim gibi geldi. Kalkabileceğimi sandım sol ayağımı aşağıya sarkıttım sağ ayağımı da elimle sarkıttım askıda kaldım. Büyük bir badire atlattım aslında. Zaten İlk günler yataktan çıkmak için ve tekrar yatmak için personel çağrılmasını istiyorlar. Refakatçının müdahalesini bile hoş görmüyorlar. Ameliyat olacak arkadaşlar sakın böyle saçmalıklar denemeyin İlk günler ameliyatlı ayağınız üzerinde pek bir kontrol gücünüz yok. Kontrol etmeye kalkarsanız sadece derin bir acı yaşıyorsunuz.

İlk zamanlar gündüzleri zaman bir şekilde geçiyor da geceler geçmiyor sabahlar olmuyor. Sanki acı gece daha çok artıyor. Güneşin de ağrı kesici bir etkisi var gibi geldi bana. Diyetisyen yemeklerime kemik suyu koymamı kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmemi bol bol süt ve süt ürünleri tüketmemi günde iki bardaktan fazla çay içmememi ve sigarayı hiç içmemi tavsiye ettikten sonra dördüncü gün hastaneden ayrıldık ön koltuğu yatırıp ayağımın kenarlarını yastıkla desteklediler. Dokuz saat süren hırpalayıcı ve ızdıraplı bir yolculuktan sonra eve geldim. Dördüncü gün acı azalmaya başlıyor ağrı kesici tabletlerle de biraz baskılanabiliyor, ama yok olmuyor. Ayağınızda kısalık varsa ve uzatılırsa bir de nöropati ile tanışacaksınız. Nöropati hiçbir acıya benzemiyor normal ağrı kesiciler de hiçbir işe yaramıyor. Bana Neruda diye bir tablet verdiler o biraz işe yarıyordu. Aniden iğne batırılması gibi elektrik çarması gibi kızgın su dökülmüş gibi aslında bu benzetmeler tam anlatmıyor nöropati kendisi gibi bir şey. Yaşamadan anlaması çok zor. Elektrik çarpmasına benzetilen durum sanırım çok şiddetli bir kas kasılması, sarsılıyorsunuz ve çok acı veriyor. İlk üç dört gön acı uyku da uyutmuyor. Uykusuzluk dayanılmaz olduğunda en fazla yarım saat. Beşinci gün iki saat uyku uyuyabildim.

10. Gün yataktan kendim çıkmanın bir yolunu buldum. Tabi bu doktorların fizyoterapistlerin gösterdiği şekilde bir yol değil. Kalçamın üstünde kayarak yatağın ayak ucuna kadar geliyordum ayaklarımı sarkıtım yataktan iniyordum. Yatarkende aynı şekilde yatağın ayak ucuna oturum kalarak geri yatıyordum. Doğru bir yol mu bilmiyorum doktora sormak lazım. 10. Günden sonra amaliyat yeriyle ilgili pek bir ağrı acı kalmıyor ama can sıkıcı nöropati rahat vermiyor. Nöroparik ağrılar diz ve diz çevresinde bir de diz ve kasık arasında yoğunlaşıyor bir de dizden altta ayağın ön ve iç tarafında dizin yukarısında da iç tarafta his kaybı var, aslında his yok keçe gibi. Doktor en az altı ay sonra geçeceğini söyledi.

11. gün eve berber çağırdım, o güne kadar traş olacak zaman kadar sandalyede oturamıyordum. 10. Günden sonra günde iki saat üç saat uyku uyuyabilmeye başladım. 17. Gün ameliyatlı ayağımı elimle destekleyerek sola dönüp biraz daha normal şekilde yatağa girip çıkmaya başladım. 17. Gün Evimizin bitişiğinde Pazar yeri var oradaki kahvede gidip yarım saat oturdum. 20. Gün kanedyen ve koltuk değneği ile yürümeyi denedim, ikisi ile de yürüdüm. Arabayla falan dolaşmaya başladım, tabiki başkası kullanıyor. Verilen ekzersizleri de 23. Günden sonra düzgünyapabilmeye başladım.

25. Günde daha fazla uyuyabilmeye başladım. 29. Gün pantolon giymeye falan başladım. 32. Günde kahvede okey falan oynamaya başladım. Ama sandalyede fazla oturunca rahatsızlık oluyor. Ameliyat yerindeki sertlik azalmaya başladı. Bazı arkadaşlar ameliyat bölgesindeki morarma kararma kızarıklıkdan bahsetmiş hiç olmadı bende. 45. Güne kadar diz çevresini birşeyler sıkıyor sanki elbisenin değmesi dahi acı veriyor ama yavaş yavaş yavaş azalarak devam ediyor. İlk birbuçuk ay doğru düzgün uyku yok sadece nöropatiden değil devamlı sırt üstü yatmak da çok sinir bozucu ve rakhatsız edici bacağınızın arasına yastık koyarak sağlam tarafınıza dönmenizeine izin veriliyor ama ilk zamanlar en fazla beş dakika dayanabiliyorsun acı veriyor. 45. Gün bile biraz fazla kaldınmı ayağın uyuşuyor kendine gelmesi zaman alıyor.

45. Gün ilk defa çorabımı kendim giydim tabi bu normal bir giyme değil ayaklarımın arasına yastık alarak sol tarafıma yattım ayağımı dizden kıvırıp geri çektim bu şekilde giydim. 45. Gün sonra ilk kontrole koltuk değneği ile gitmiştim. Doktor koltuk değneğini bırakmamı tek kanedyenle yürümemi söyledi. Dizden aşağısı yamuk gibi duruyor dedim 20 gün düzgün yürürsem düzeleceğini söyledi. Doktorun ilk baştan yatarkenki pozisyonum kontrollerdeki yürüme şeklim en kızdığı konu buydu zaten dik dur düzgün yürü. Ayağı başıboş bırakınca kafasına göre takılıyor. İkinci aydan sonra uyku daa yavaş yavaş düzeliyor. Ama sağlam tarafa fazla yatarsan uyuşukluk sırt üstü yatmaktan sırt ağrısı devam ediyor. Çok fazla yürürsem oturursam ikinci ayda da hala ağrılarda artış oluyor. 69. gün araba kullanmaya başladım. Ama firene basmakta zorlanıyordum. Ayağımı Elimle destekleyerek kaldırıyordum. 84. Günde ayağımı elimle desteklemeden normal yatağa girim çıkmaya başladım.

3. Ayda ikinci kontrole gittim. 6 ayı doldurmadan çömelmemem, iki yılı doldurana kadar da koşup zıplamamam söylendi. Yeni ekzersizler verdiler. Vücudu dik tutan ve ileri iten kaslar kalçada bulunan kaslarmış. O kasları geliştirecek ekzersizler verdiler. Zaten kontrollerde hangi kası zayıf görürlerse o kası geliştirecek ekzesizler veriyorlar. Zaten daha zayıf olan o kaslar ameliyatta kesildiği için daha da zayıflıyor. Onları güçlendirmek için verilen ekzersizleri yapmak çok fayda sağlıyor bunu fark da ediyorsunuz. 3. Aydan sonra hayat biraz daha normale dönüyor. Amaliyatlı tarafınıza yatmanıza izin veriliyor ama ilk zamanlar fazla uzun süre yatamıyorsunuz. Zamanla yavaş yavaş düzeliyor. Bu altı aylık süreçte sigara çay tuz yasak ama ben üçüncü aydan sonra başladım. Zaten dokuz kusurlu hareketin sekizini yaptım ben, şükür bir yol kazası yaşamadan süreci tamamladık olduk. Yürürken sağ tarafıma yalpalıyorum bu da kasların güçsüz olmasından kaynaklanıyor zaman geçtikçe azalıyor. Beşbuçuk ay aldu ekzersizleri de bıraktım ama ekzersizler yapılınca gelişmenin daha hızlı olduğunu fark ediyorsunuz, yapılması çok önemli. Bana ameliyattan önce kaslarımın güçlü ve çok iyi durumda olduğu söylenmişti. Bir de güçsüz olsa nasıl bir süreç yaşayacaktım bilmiyorum. Allah çift taraflı olanların yardımcısı olsun.

Bir de hiç cinsel yaşamdan bahsedilmemiş, ameliyat olmayı düşünüp te illaki merak edenler vardır. ikinci aydan sonra izin veriliyor bazı pozisyonlarda ama dikkatli. Beşinci altıncı aylardan sonra o da normale dönüyor. Yine de herkesin kendine özel durumları olabileceğinden çekinmeden doktorunuzla konuşmalısınız.

Ameliyat olacak arkadaşlar ameliyatı Şubat Mart ayı gibi planlayın, gezip dolaşmaya başladığınızda iyi havaların iyi olması avantaj sağlayacaktır, bir de kalsiyum için güneş ışığına çok ihtiyacınız olacak.

Ayağınızda kısalık varsa yaşayacağınız süreç üç aşağı beş yukarı özetle böyle, Herkesin kendine özel durumları olacaktır ama benzer bir süreçten geçeceksiniz. Bana göre bu işte hala ölçü ağrılar; ağrılarınız yoksa erteleyin bence. Bu kadar sıkıntılı bir süreç yaşamaya değer mi bilmiyorum. Belki birkaç ay sonra düşüncem değişir değişirse tekrar paylaşırım.

Allah herkesin gönlüne göre versin.

Hataylinur

Merhabalar biz neredeyse aynı şeyleri yaşamışız 25 ocakta ameliyat oldum ancak hala basmıyorum ben, yatarken bacağımı dizden bükebiliyorum ancak kalçadan kaldıramıyorum kemik kaynaması yüzünden sanırım, siz kalçadan kaldırabiliyor Musunuz? Haftaya kontrol var sanırım ben de yavaştan basmaya başlayacağım ancak bacağımda hiç derman güç yok gibi

justbitter

Bende de ayni durum merak etmeyin, sanki bacagimda bir ton agirlik var gibi ama normal dedi doktorum, o beni korkutmuyor egzersizlerle güçlendiriyorum.. Benim sıkıntım diz ağrısı, basmaya basladiktan sonra diz agrim başladı ve tikir tikir sesler geliyor, sali gunu kontrolum var bakalm ne dicek

Mesajınızı şaşkınlıkla okudum bende 4 ay önce bu ameliyatı oldum 5 cm kısalığım vardı ama hiç bu kadar zorluk çekmedim.Bu ameliyatı olmadan önce sizin makalenizi okumuş olsaydım kesin bu ameliyatı olmazdım.kısa bir dipnot geçelim olmak isteyenler için bu ameliyat herkes için bu kadar zor değil kemik yapınıza göre değişiyor.Benim sadece ilk 3 gün uyku problemim vardı gece bir kaç kere uyanıyordum geri oda bacağın arasındaki yastiğı kontrol amaçlı düşüyordu çünkü.Onun harici sabır gereken bir süreç ama değiyor emin olun bunca şey.Şuan daha mutluyum çünkü ben o eski halimden eser yok şimdi imparatorun dediği gibi😊.

Merhabalar,ben 40 gun once sag kalcamdan total kalca protezi ameliyati oldum.30 yil once kalca kırıgindan 3 ameliyat daha olmus biri olarak sürecim cok rahat ve ağrısiz gecti diyebilirim.Ilk 7 gün walker sonra tek degnek 1ay tamamlanincada desteksiz yürümeye geçtim. Gelecek hafta ilk kontrolume gideceğim..doktorum adana ortepedia hastanesinden Prof. Emre Toğrul,kendisi ve ekibinin sayesinde bu sureci cok rahat atlattığımı düsünüyorum.Tavsiye ederim😊

Son düzenleme:
Sizin yaşınız kaç acaba.bu ameliyatı olanlar zaten 3 ay hareketsiz kalıyor diye biliyorum.sonra wolker ve çift değneklere geçiyorlar.

Merhaba ben 19 yaşında ilk ameliyatımı oldum 25 yıl kullandım revizyon ameliyati oldum şuan 45 yaşındayım eskiye göre her geçen gün iyiye gidiyor ilk ameliyattan daha zor bir ameliyat olduğu için iyileşme biraz uzun sürecekmiş

Dağlarkizi

Benimde ayni sizinle.. Zor geçecek dediler..ameliyat olali 2 ay dolmak üzere.. Yeniyle Diz ağrım başladı, tıkır tıkır sesler geliyor dizimden, ve bacaga doğru yayilan bi ağrı hakim.. Doktorum normal protez alışıyor vucuda dedi ama bilemedim.. Sizde ağrı durumu nasil

Hataylinur
Merhaba benim ayak bileğim ağrıyor üstüne basınca yavaş yavaş oda azalmaya başladı. Sabir gerekiyor geçecek inşallah zamanla sizede geçmiş olsun.

Dağlarkizi

Evet ikinci ameliyat zor ne yazıkkı ömür yeterse nasip olursa bende olucam 25 yada 30 yıl sonra.İyi olduğuna sevindim.Geçmiş olsun tekrardan.

merhaba

Metebey55

öncelikle geçmiş olsun çok uzun zaman olmuş gerçi msjınız babanız nasıl oldu ameliyat sürecinden sonra nekadar zaman sonra rahatça yüryebildi benim annemde düşmeden kaynaklı sol kalça kırığı oldu ameliyat oldu ve protez takıldı 1 ay oldu ameliyat olalı

merhaba herkese geçmiş olsun benim annemde 1 ay önce yataktan düşmeden kaynaklı sol kalça kırığı oldu ve sol kalça protez ameliyatı oldu ameliyat sonrasında ağrıları oldu tabi ağrı kesicilerle ve buzla hafiflettik ağrısını yürüteçle minik adımlarla yürüyebiliyo egzersizlerini aksatmıyoruz ameliyat olduğu bacağında dizinde ağrı oluyodu dikişlerini aldırmak için gittiğimizde doktora bunu söyledik röntgen çekildi ve hiç bi sıkıntı yok dedi dizinde kontroldeki doktor o bacağa ağırlık vermeyin bi an önce yürümeye çalışmasın şu an normal olan minik adımlar 6 hafta sonra yürümeye başlıycak dedi iki hafta sonra tekrar kontrle çağırdı dizinde ağrı olanlar varmı kalça kırığı ameliyatı olan arakadaşlar iyleşme süreciniz nasıl oldu protezten kaynaklı bacağınızda ağırlık hissi varmı kan sulandırıcılar herkes 4 haftamı kullandı ameliyat sürecinden sonra verilen ayakkabıyı çıkardığınızda ayağınızı düm düz tutabiliyomuydunuz cevap alabilirsem çok sevinirim tekrar geçmiş olsun hepinize

sezil

Merhaba, evet kan sulandirici bana 4 hafta dedi sonrasinda gerek duymadi. Ama annenizin yaşı büyük olduğundan devam ettirebilir sorun doktorunuza.. Emboli atarsa Allah korusun sonuçları kötü olur.. Bacagimda ağırlık var evet ama egzersizlerle günden güne düzeliyor.. O ağırlık cok normal korkmayın.. Bacak arasina koyduğu yastığı sıkıştırıp 10 saniye tutsun, geri biraksin.. Bu cok güzel bi egzersiz oluyor kaslar icin.. Diz ağrısı da normalmis ben cok cektim ama rontgenimde bise cikmadi, protez vucuda alışıyor dedi doktorum normal dedi ve 2 haftada gecti gitti..

sizin nekadar oldu ameliyat olalı doktora sordum 31 gün oldu ameliyat olalı kan sulandırıcıyı kullanmasın artık dedi evet annemde de diz ağrısı oluyo ağrısı olunca korkuyo hemen panik oluyo teşekkürler cevabınız için çok geçmiş olsun sizin nekadar zaman oldu ameliyat olalı

Bisey daha sorabilirmiyim bacaginin agrisi gecmisti biraz iki gundur yine agrim oluyo diyo protezin takildigi yerin biraz asagisi ve dizi normalmi bu

sezil

Aynen bende de protezin alt kismi agriyor, cunku kaslar gerginmis, onlar esniyormus, vucut proteze alışiyormus.. Normal dedi doktorum. Ben şüphelendim rontgen istedim ama bise cikmadi cok şükür.. O agrilar normal ve gelip geciciymis🙏

bende sürekli egzersiz yaptırıyorum kasları için çok teşekkür ederim cevap verdiğin için çok geçmiş olsun

Üst Alt