Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Ameliyatlı bacağı kaslandirma için ne gibi egzersiz ve sporlar yapıyorsunuz ? Çünkü ben yürüyüş bisiklet (düşerim korkusuyla kondisyon bisikleti) ağırlık biçok şey yaptım ayni zamanda calisiyorum hala ikisi birbirine eşit olmadi 2018 ekimde oldum amaliyatı

Ne yapmak lazım bilgisi deneyimi olan varmi?

Ataseher
İki bacağınız birbirine eşit değil mi boy olarak

Sdtsdt
Ayrıca ameliyat olalı çok uzun süre olmuş bu zamana kadae bacak kaslarınızın yeterince kuvvetlenmis olması gerekmezmiydi

@Gustavo Mümkünse seninle görüşmek isterim kardeş! Özelden bir iletişim numarası verebilir misin?

Yorumların çoğunu okudum. Karar verdim ameliyat olacağım. Belki yıllar önce olmalıydım. Hayatta birçok şeyi ıskalamamıza sebep oldu. Altı yıl önce Burdurdan Emre TOĞRUL tarafından ameliyat edilen bir çocuğu gidip görmüştüm. Çok iyi iş çıkartmışlar. Yürüyüşü çok düzgün bakınca kimsenin bilme ihtimali yok. Geçenlerde çocukla telefonla tekrar görüştüm 10 yıl olmuş. Keşke 10 yıl daha önce olsaydım diyor. Ona doktor hiç bir kısıtlama önermemiş, ne istiyorsan yap, istediğin gibi yaşa bu senin ömrünü tamamlar demiş. Adana Özel ortopedi hastanesi ayın 23'üne Prof. Emre TOĞRUL için randevu aldım. Korkularım da var ama karar verdim artık. İnşallah istediğim gibi sonuçlanır. Doktor ve hastane araştırmalarımda Emre TOĞRUL ve Deniz ALGUN arasında gidip geldim, ama Emre hocada kalbim kanaat etti. Bu hastane ve doktora ameliyat olan arkadaşlar varsa yorum yapabilir mi? Hatta iletişim kurmak da isterim.

Bende trafik kazası sonucu 19 yaşımda kalça protezi ameliyatı oldum

2019’da bir trafik kazası geçirdim femur boynu paramparça olmuş ve ameliyata alındığım devlet hastanesinde sağ kalçama platin ve 4 vida takıldı yaklaşık 2 ay hiç kalkmadan yattım sol ayak bileğim parçalı kırıktı diz kapağıma kadar alçıdaydı iç kanamalarım vardı 13 yerim kırıktı ve 2 ayın sonunda ayağa kalkmaya başladım yavaş yavaş kendimi toparladım 1 sene içinde tam herşey yoluna girdi demişken 1 sene sonra femur başında çökme oldu bacağım 4 cm kısaldı avasküler nekrozu olmuş ve 1 sene dayanabildim sosyal hayatın sıfıra indi yürüyemez hale geldim bacağımı acıdan kaldıramıyordum ayakta fazla duramıyordum kalçama takılan platin femur başını parçalamış ve en sonunda 19 yaşında kalça protezi ameliyatı olmaya karar verdim ameliyatımı özel hastanede oldum iki ameliyat birden geçirdim platin söküldü ve protez takıldı ve ankaranın önde gelen isimlerinden SAYIN: PROF MUSTAFA BAŞBOZKURT - ERCAN KÖSEOĞLU hocalarım yaptı ve şuan ameliyat olalı 2 ay oldu bacaklarım eşitlendi seramik kalça protezi takıldı bacak uzatıldığı için ayağımda kasılmalar uyuşmalar oluyor eskisine göre çok çok azaldı 15 gün fizik tedaviye gittim ve şuan hala ağrılarım tam anlamıyla geçmiş değil tam herşeyin geçmesi için 1 yılı atlatmam gerekiyormuş herşey güzel olucak inşAllah siz siz olun umudunuzu hiç bir zaman kaybetmeyin yaşınız kaç olursa olsun mecbur kaldıkca her yaşta olunabilicek bir ameliyat

Onlarca başlık, yüzlerce sayfa açımış; herkes bir ucundan tutmuş, işi biten de çekip gitmiş. Bütün ayrıntılar bir yerde derli toplu bir bilgi kaynağı yok. Benim kafamda soru işareti kalmadı, bütün sorularımın cevabını buldum, ama çok emek ve zaman harcadım. Benim de zamanım geliyor ve yaklaştıkça tedirginlik de artıyor. İşler yolunda giderse belki ben bütün ayrıntılarıyla sonrakiler için bir kaynak, arşiv bilgisi oluştururum. İyi ettim mi derim, iyi halt ettim mi derim bilmiyorum. Allah herkesin hakkında hayırlısını versin.

Bu gün oldum, saat ikiden sonra acı baya arttı, uyutmuyor, ama dayanılmaz da değil.

Selam, herkese geçmiş olsun öncelikle.
Ben de 1 hafta sonra tek taraflı olacağım. Ameliyat günü yaklaştıkça endişesi artanları şuan çok iyi anlıyorum.

Selamlar, öncelikle herkese geçmiş olsun benimde babam yaklaşık kalça kırılması nedeniyle kalça protezi ameliyatı olalı 10. gününü doldurdu kendisi 83 yaşında ve benim yardımım ile yataktan kalkıyor benimle birlikte yürüyor bu walker denilen aparata tutunarak yürüyebiliyor ancak ben yinede destek oluyorum kollarından herhangi düşme sorunu olmasın diye. Ameliyatını sol kalçasından oldu ve çok fazla hareket halinde tutamıyor, ayağını kaldıramıyor çok az kaldırıyor 2-3 cm civarlarında (yürürken) pansumanlarını 2 günde bir yapıyorum taburcu olalı 6. günümüze girdik yürürken ameliyatlı bacağına çok az bir baskı uyguluyor. Ben ona bas biraz korkma gibisinden telkinde bulunuyorum çünkü gün içerisinde yaşından kaynaklı çok fazla hareket edemediğinden sadece 70-80 adım civarlarında adım atıyor odadan yatağına yatağından oturma odasına gün içerisinde genellikle hep uzanık halde benim sormak istediğim bazı sorular var.
1. sorum Ameliyat olalı 10 gün olmasına rağmen ilk zamanlar olmayan üşüme sendromu bu aralar sıkça geliyor ve üşüyor bunun nedeni neyden kaynaklı acaba narkoz mu diye düşünüyorum
2. sorum yine aynı şekilde 10 gün olmasına rağmen ayağını bu kadar az hareket ettirmesi normal mi yani kendi başına hareket ettiremiyor ayağını benim desteğim ile kaldırabiliyor şişleri var ve ayağı şişlerinden kaynaklı ağırlaşıyor bundan dolayıda olabilir mi ayağı ağır mı geliyor
3. sorum ayağına ne kadar kuvvette basmalı tam ağırlığını vermeli mi yoksa şu an az kuvvet ile yürümesi normal mi
4. sorum gün içerisinde ne kadar adım atmalı çünkü oturmaktan kaynaklı popo kısmı yavaş yavaş acımaya başladı ama yatınca bu sorun ortadan kalkıyor.

bu sorularıma cevap alabilirsem ne mutlu aklıma geldikçe tekrardan soracağım herkese geçmiş olsun

Kalça protezi ameliyatı

Merhaba tek taraflı kalça kireçlenmem vardı . Kalça protezi ameliyatı olmam gerekiyordu .4 cm kısalık vardı bacağımda ve kalça kemiğimin bir tarafındaki dokular bozulmaya başlamıştı ağrılarım çoktu ve yürüyemiyordum .26 ekim 2021 de ameliyatımı oldum . Başarılı bir ameliyattı .Kalçama seramik protez takıldı .İlk günü yattım 2. günü yürümeye başladım wolkerle ama ağrılarım vardı ve korkuyordum ameliyatlı ayağıma basmaktan dolayı sanki bişi olacakmış gibi hissediyordum . 3. günü yine yürüdüm bu defa koltuk değnekleriyle ,bu arada yattığım sürece yatakta ayak haketlerimi yaptım . 4.gün çok daha rahat yürüdüm koltuk değnekleriyle ve 5. günü sabahı taburcu oldum . şuan evdeyim kalça protezinden dolayı dikkat etmem gereken durumlar olduğu için evde iş yapmıyorum ama süreklide yatmıyorum bastonlarla evde geziyorum bahçeye iniyorum . Tek rahatsız olduğum durum ameliyatlı bacağımın şişliği buda 1 ay içerisinde yara kapandıkça geçecek bu beni zorluyor .

Merhaba geçmiş olsun. Bende kalca protezi revizyon ameliyati oldum.25 yıllık kalça protezim 4 saat süren bir ameliyatla değişti yerine protez takıldı. Benim ayağımda hiç şişlik olmadı 16 eylülde oldum bende 1.5 ay oldu zaten 1 ay üstüne basmak yasaktı şimdi yavaş yavaş koltuk değneği ile yürüyorum. Inşallah zamanla değnekleri atacağım. Yalniz bu ameliyatlarda ilk aylar çok önemli dikkat etmek gerekiyor.

Merhaba öncelikle babanıza geçmiş olsun acil şifalar dilerim. Sorularınızı yanıtlamak isterim tecrübeme dayanarak benim 25 yıllık kalça protezim değişti 16 eylülde 1.üşüme vücutta iltihap tan kaynaklanır yada enfeksiyon yara bölgesine dikkat edelim yada amcamız kansız kalmış olabilir.2.sorunuz 10 günde koşmasını beklemeyin yara çok taze daha amcamızın yaşı da var yorgun düşer zaten ameliyat olunca o.zamanla yürüyecek. 3 sorunuz ben 1 ay basmadım üstüne dr.izin vermedi zaten daha yeni ida hafif basıyorum 4.sorunuz bende yatmaktan çok şikayetçi oldum popol acıyor ama yan döndüm bacak arama yastik koydum valla çok iyi gelmişti ce ben doktorum ile sürekli irtibat halindeyim sağolsun hemen cevap alıyorum ondan çünkü yalnis bir hareket yapmak istemem geç olsun yürümek ama önemli olan hiç bir şekilde protez zarar görmeden atlatmak bu süreci tekrar geçmiş olsun hayırlı geceler

İyi akşamlar bendede doğuştan kalça çıkıklığı vardı , ameliyat olalı tam bir ay oldu ,varis çoraplarini çıkardıktan sonra bacak ve dizdeki şişlik ayak bileğime kadar indi , yürürken sanki o şişlik sanki uyuşukluk hissi veriyor,kalçada günde 2/3 kere yanma hissi var,düzenli egzersizlerimi yapıyorum,günde 1 kere bir kat merdiven in çık yapıyorum,birde yürürken sanki topallar gibi yürüyorum gibi ,yada bilmiyorum il ay olduğumu icinmi bilmiyorum, şiş ayağıma buz koyuyoruz ara ara,benim gibi olan varmi yada bu durumlar normalmi

benimde ayağım şişti şuan sadece diz altında var buz koymaya devam edin ,otururken kalçanızla aynı hizaya gelecek şekilde ayağınıza yükseltici koyarak oturun ,Ayağınız aşağıda kaldıkça daha çok şişiyor .

Bugün doktoruma gittim içim rahatladı herhangi bir sıkıntı olmadığını , egzersiz yürüyüşü yaparken korkarak yürüyordum ,bu durumda sekerek yürümeme neden oluyordu, ve şişmeye sebep oldu ,doktorumun demesi egzersiz yürüyüşü yaparken kaslarını kullanmaya korkma dedi ,normal yürü dedi , ameliyat olalı tam 1 ay oldu , Edirne ekol hastanesi prof.Erol Yalnız a oldum

Bende kalca protezi revizyon ameliyati oldum.25 yıllık kalça protezim 4 saat süren bir ameliyatla değişti yerine protez takıldı.

Maşallah 25 yıl çok iyi bir süre gitmiş proteziniz bunun bir sırrı varmı acaba kaç yaşında oldunuz ilk protez ameliyatınızı.Ve ne tür bir protez takılı idi kalçanızda yardımcı olursanız gerçekten çok sevinirim...

Merhaba arkadaşlar ,merak ettiğim bir konu var .Kalça protezi ameliyatı oldum ,ve bu ameliyatı olan arkadaşlar dişinizde iltihap oluştu varsayalım ,bu iltihap için antibiyotik kullanılmadığında direkt kalça protezine etki ediyormuş bunu doğruluğu nedir .Hiç böyle bir durum yaşayan oldumu?

Umitcan066

Merhaba 19 yaşında oldum şuan 45 yaşındayım ben 1996 yılında samatya da oldum bu ameliyati yaşım çok genç olduğu için çok iyi bir protez takıldı dr.mustafa caniklioglu yapmıştı ameliyatımı o zamanlar. Uzun yıllar kullandım dikkat ettim tabi hareketlerimi o yüzden 25 yıl kullandım. Burda bu ameliyati olan arkadaşları uyarmak isterim. Bayan arkadaşlarım hamilelikte çok kilo almayın sakın bu çok ciddi proteze zarar veriyor . Yürüyün ama asla koşmayın düğünlerde oynayın ama asla halay cekmeyin sizin her yaptığınız bu sert hareketler ciddi anlamda proteze zarar veriyor. Birde bunu özellikle belirtmek isterim protezinizin zamanla ömrü dolduğunda tekrar bir ameliyat olmanız gerekecek bunun adı revizyon bu ameliyati ne kadar geç olsanız iyi diyorlar doktorlar fakat bu gevsemis olan protez surtukce sizin kemiklerinize zarar veriyor ve kist oluşuyor buda 2. Ameliyatı zorlaştırıyor. Benim size önerim ağrınız olduğunda mutlaka dr.gidin röntgen çektirin hatta bilgisayarli tomografi çektirin. Protezinize önem verin. Kışın bazen ağrınız olur soğuklarda bu bacaginiz üşüdüğü için oluyor yani sıkı giyinin hatta kalcaniza sıcak bantlar yapistirin. Yazın mutlaka güneşten yararlanın bisiklet sürün çok iyi gelir. Ben Su an 2 ay oldu revizyon olalı tek degnek ile dışarda geziyorum çok şükür evde ufak tefek iş yapabiliyorum ama değnekle inşallah bugünlerde geçecek iAllah herkese şifa versin.

Geçmiş olsun seramik protezmi takıldı size ,Birde bu kadar uzun yıl kullanmışsınız kalçayı enfeksiyondan nasıl korudunuz .Bazı kişiler yazmış 10 sene sonra enfeksiyon oluştu diye .Neden oluşur bu acaba

Merhaba herkese bende Eskişehir osmangazi de sağ kalça protezi ameliyatı oldum bir ayı bir hafta geçti 15. Gün wolker ile yürümeyi bırakmıştım asistanlar erken bırak dediler ancak doktor kontrolünde üstüne tam başlamam gerektiği wolkera tekrar başlamam gerektiğini söyledi üç ay daha kullanacakmışım

Selamun aleykum arkadşlar adim canan 25 yaşına girdin 23 ekim 2021 de kalca protezi amiyatı oldum sol kalçamdan ayrica 5 cm kisalik vardi orda giderildi çok şűkür 25 gun wolker kullandim 13 gundur de tekli değnek kullaniyorum agrim sadece ilk hafta vardi sonra bitti.Suan yine basladi bel agrim ve bacak agrim oda cok hafif ama benim asıl sorunum desteksiz yűrurken sağ bacagimin dizden asagisinin yamulduğunu gőrmemle oldu içeri kaçıyor buda beni korkutuyor herkesin yazdiklarini okudum kisalik daha önce oldugu icin suan boyle olabilirmis yada ameliyattan once butun agirligim sag tarafa dusup dengeyi bozduğu icinmiş deniliyor benim gibi suan kaç kişi bu durumu yaşiyor ve bacağim dönmeden nasil yūrūyebilirim.Cevaplarinizi bekliyorum

Bana ameliyat oldugum ilk gun dediler 3 ay wolker kullacaksin kontrole gittim 25. Gunde artik gerek kalmadi tam bas dedi.gerci ben evde zaten arada tam basiyordum bir sey olmadi.kaslar daha cabuk toparlaniyor erken basinca bence

Canan Canan geçmiş olsun bende 25 yaşındayım bir ay oldu doktor tam basmak önemli değil çok yük vermek de önemli değil protezin vücuda alışması önemli o yüzden acele etme yük vermemeye çalış dedi bana wolkere tekrar başla dedi ama ben alıştığım için desteksiz yürümeye kullanamıyorum ama topallıyorum ne yapsam bilemedim

Merhaba tekrar herkese ben ameliyat olalı 6 hafta oluyor ama iki gündür ayak parmaklarım karıncalanıyor ameliyatla alakası var mı sizce

Kalça protezi ameliyatı

Eşimde 2 ay önce kalça protezi ameliyatı oldu ,ilk zamanlar karıncalanma oluyordu,sonra geçti ,sonra doktorun dediği gibi yürümedigimiz için ,bu sefer ayak şişti, sonrası korkmadan basarak yürüdük , merdiven iniyor çıkıyor,şişlik indi ,şimdi ise ayak bileği biraz şişti yürürken ağrı yapıyor ayak bileği böyle olan varmı,

Son düzenleme:
Şişlik eğer bacak boyunda değişim varsa vücüt adapte olurken şişiyomuş damarlar bana öyle dedi dizimin arkası şişti deyince üzerine tam yük vermek ilk üç ay iyi değil dedi bana ondan olabilr

Hocam topallama 6 ay ile 1 yil arasinda sůrebilirmiş o yuzden egzersiz cok önemli daha çok yeni olduğumuz icin acele etmememiz gerekiyormuş bu arada sağ dizinizede bir sey olmasin diye de ona da egzersiz yapin çůnků bacak gūçsüzleşiyormuş .Herkese rabbim şafi ismiyle şifa versin

Evet var hocam sinirlerle ilgili bu ama endişe yapmayın normal bir sey sūrekli ayak bileğine pompalama işlemi yapın geçiyor sonra

Teşekkürler bilgilendirdiğiniz için inşallah bu topallama da geçer daha sağlıklı mutlu günlerimiz olur...

Arkadaşlar merhaba 11 ay önce sol bacak kalça protezi oldum evin içinde değneksiz dışarda tek değnek ile yürüyorum. Değneksiz yürürken hala soluma doğru eğilerek ve aksayarak yürüyorum. Bacağımda 8 cm kısalık vardı ameliyattan sonra 3,5 cm kısalık kaldı. Hala bacağım ile kalçamın arka kısmında, kasığımda ve yan yatarken ağrılarım oluyor. Rahat uyku uyuyamıyorum hepimizin durumu farklıdır tabi fakat ameliyatından 11 ay sonrası benzeri ağrılar yaşayan oldumu?

Üst Alt