Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Total kalça protezi ameliyatı sonrası iyileşme süresi ve ağrılar..?

Arkadaşlar bende 2 yıl önce kalça protezi amelşyatı oldm. Protezin etrafındaki bidalar beni rahatsız ediyo yürürken doktor vidaları alacağını söyledi. Daha önce bu ameliyatı olan varmı protez ameliyatı kadar zor mu

Merhabalar, ben yurtdışında yaklaşık 4 ay önce sağ kalça protezi ameliyatı oldum. Benim de doğuştan iki taraflı yüksek kalça çıkığı vardı. 4cm bacak boyu kısaltılmasina rağmen, toplamda 6.5 cm bacak boyu uzadı. Çok riskli bir ameliyat başarılı geçti şükür.
Ameliyattan 2 gün sonra bir kaç adım attım.
16 gün hastane de kaldıktan sonra rehabilitasyon merkezinde 5 hafta kaldım.
Su kasları güçlendirmekte çok iyi geliyor.
Ben 50 yaşındayım, kaslarım o kadar güçsüzdü ki, ameliyat sonrası felçli gibiydim... şimdi bu kadar boy farkı olmasına rağmen, bastonsuz yürüyebiliyorum.
Aralıkta diğer kalçadan da olacağım.

Arkadaşlar konu güncel bilgisi olan var mı😞

Nuray dede geçmiş olsun nasil rahatsiz ediyor vidalar hissedilmez dedi doktor bana bendede var 2 tane vida bugün 6. Günüm amleyat olalı şuan abartılacak bir sıkıntı yok biraz yan yatmakta zorlaniyorum yana dönünce sanki protez i hissediyorum bi ağrı oluşuyor yan tarafta inşallah oda geçer

Arkadaşlar lütfen bilgi sahibi olan yok mu😞

Merhabalar arkadaşlar annem 7 ay önce kalça protezi ameliyatı oldu önce ayaklarında yanma uyuşma karıncalanma şikayeti oluştu sonrasında bu şikayetler dizine kadar ulaştı şuanda yanma kasıklarında kasılma şikayeti beline hatta karnına kadar çıkmış karnı bile davul gibi kasılmakta bir sürü ortopedici gezdik ameliyat ile ilgili değil diyorlar enfeksiyonda yokmuş beyin sinir cerrahı gezdik belkayması kanal daralması bu şikayetleri yaparlar diyorlar fakat o şikayetler de yok açıkçası biz proteden şüpheleniyoruz alerji yada enfeksiyon belirtisi olabilirmi bu şikayetler ile karşılaşan varmı aranızda acaba

Son düzenleme:
DKÇ
Merhaba arkadaşlar bugün ameliyat sonrası 14. Günüm. Sürekli yatmaya bağlı kalçamda huzursuzluk var, sıcaklardan dolayı çok terliyorum ama ağrım yok. Bunu gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Dizimi bükmeye kaslarımı sıkıp bırakmaya başladım ameliyatlı bacağımda, yatak içinde kendim kalkıp kendimi yukarı aşağı çekmekte de artık daha başarılıyım. Ameliyatlı bacağımı yukarı kaldıramıyorum yer çekimine yenik durumdayım şu an ancak her şeyin daha iyi olacağına inancım tam. Umuyorum her şey hepimiz için daha iyi olur. Sevgiler.

Pakize_59
Merhabalar aslında hemen hemen aynı ameliyatı olmuşuz. Şu an benim de bacak boyumda uzama oldu fakat ben ayağa kalkmadım sizin 2 gün sonra birkaç adım atmanız ne güzel. Ben de diğer kalçamdan ameliyat olmalıyım fakat doktorumuz bir sene beklememi söyledi. Normalde altı ayda olabileceğini söylemişti ameliyat öncesinde fakat ameliyat sonrası beklememin daha iyi olacağını söyledi. Şifanıza bir an evvel kavuşmanız, konforlu ve güzel bir hayat sürmeniz duasıyla.. Sevgiler.

@DKC merhaba çok geçmişler olsun benimde bugün 11.günüm fizik tedavim basladi buna bağlı kas agrilarim başladı hamliyorum sanirim ama genel durumum iyi kendi başıma yataktan iniyorum ama çıkamıyorum yatak içinde ameliyat li bacagimi dizden kırıp çekip itiyorum yana doğru daha rahat yatmaya başladım arada yastikla tabi çok şükür hergün daha iyiye gidiyor uzun bir süreç tabi iyileşme süreci 43 yıllık sıkıntı bir anda gecmiyor çok şükür kurtuldum inşallah ben herkese de tavsiye edicem ben çok korkuyodum hep erteledim yıllardır ama hiç korkulacak bisey yok önemli olan doğru doktoru bulmak ve tevekkül etmek pozitif enerji yüklenmek zaten gerisi çorap söküğü gibi geliyor herkese bol şans bol şifalar dilerim
DKÇ

Siz hangi hastanede hangi doktora oldunuz ogrenebilirmiyim başladinizmi sizde fizik tedaviye

Merhabalar arkadaşlar annem 7 ay önce kalça protezi ameliyatı oldu önce ayaklarında yanma uyuşma karıncalanma şikayeti oluştu sonrasında bu şikayetler dizine kadar ulaştı şuanda yanma kasıklarında kasılma şikayeti beline hatta karnına kadar çıkmış karnı bile davul gibi kasılmakta bir sürü ortopedici gezdik ameliyat ile ilgili değil diyorlar enfeksiyonda yokmuş beyin sinir cerrahı gezdik belkayması kanal daralması bu şikayetleri yaparlar diyorlar fakat o şikayetler de yok açıkçası biz proteden şüpheleniyoruz alerji yada enfeksiyon belirtisi olabilirmi bu şikayetler ile karşılaşan varmı aranızda acaba

Selma hanım ben çift taraflı ameliyat oldum difer bacımda hissetmiyorum vidaları ama sag bacagımda yürürken bana battıgını resmen hissediyorum. Doktor alacaganı söyledi ocakda yapacak ameliyatı bakalım

Protez takılanlar deneyim lütfen paylaşım yapabilir misiniz 😔

29 eylülde oldum 3.haftamdayim genel durumum iyi şuan volkirdan ve coraptan kurtulmayi bekliyorum bide aksamadan yürüyeceğim günü bekliyorum ameliyat yerimde sertlik den düzgün yürüyemiyorum şuan sanki uzunmuş gibi hissediyorum ama çok şükür iki bacak ta eşit bakalım zamanla herşey düzelecek inşallah bugünüme hergün şükrediyorum eski ağrımdan eser yok şimdi

Selma hanım çokk geçmiş olsun Bnde platin vardı çıkarıldı ama önümüzdeki yıllarda kalça protezi takılacak Allah nasip ederse günlük aktivitemi etkiliyor ağrılarım uyuşmalrm arttı tabi 😞 kaç ay sonra yürüme oluyor peki

Ve doktorumla konuştum yaşın genç şuan yapamm dedi ama günlük aktivitemi düşürdü rapora ekleçem tabi kireçlenme de arttı ama platin yok şuan oran ne olur bilgisi olan var mı Selma hanım doktoraum bunlar eklenmemiş dedi ilk raporuna dedi tabi bazı hareketlerim kısıtlı mesela yer tuvaleti kullanmama çömelme yok

En önemlisi ağrılarım arttı ayakta fazla kalamıyor hemen yoruluyorum

Merhabalar arkadaşlar daha öncede yazmıştım ama hiç cevap veren olmamış güncel olatak tekrardan derdimi anlatıyım ve bu şikayetleri yaşamış ve sonrasında neler olduğu ile ilgili cigemnamli@gmail.com mail adresime yazsın lütfen ben pek anlamadım bu forumu daha önce bir kaç kişi bu şikayetlerden bahsetmiş mesaj attım ama doğru yapamamış olabilirim ve ulaşmamış olabilir şikayetlerimizden kasıt daha öncede yazdığım gibi > >annem 7 ay önce kalça protezi ameliyatı oldu önce ayaklarında yanma uyuşma karıncalanma şikayeti oluştu sonrasında bu şikayetler dizine kadar ulaştı şuanda yanma kasıklarında kasılma şikayeti beline hatta karnına kadar çıkmış karnı bile davul gibi kasılmakta bir sürü ortopedici gezdik ameliyat ile ilgili değil diyorlar enfeksiyonda yokmuş beyin sinir cerrahı gezdik belkayması kanal daralması bu şikayetleri yaparlar diyorlar fakat o şikayetler de yok açıkçası biz proteden şüpheleniyoruz alerji yada enfeksiyon belirtisi olabilirmi bu şikayetler ile karşılaşan varmı aranızda acaba

cigdemmmtyty

Öncelikle çok geçmiş olsun inanın hiç bir bilgim yok bu konu hakkinda bende daha yeni ameliyatliyim bende yeni tecrübe ediyorum herşeyi daha önce 'de hicbir yakınım olmadi bu ameliyatı yani çok acemiyiz bende böyle forumlardan felan detaylari öğreniyorum acil şifalar dilerim annenize umarım geçici bir durumdur 🤲

Selma hanım

Çok teşekkürler selma hanım sanırım çok sık karlılaşılan bir durum değil çaresini arıyoruz

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Rapor hakkında bilgi sahibi değilim inanin yaşınız kaç madem olmanız gerekiyor protez ameliyatını olun kurtulun hergün ağrı cekmektense bir ay çekersiniz şuan benim agrım yok ufak-tefek oluyor oda normal daha çok yeniyim

Arkadaşlar saat geç oldu şimdi doktorumu rahatsiz etmiyim dedim siz bilirsiniz şimdi tesadufen elim değdi dikişlerimde bir ısınma farkettim normal cilt isimidan daha sıcak yani 3 hafta oldu amleyat olalı bu neden kaynakli olir acaba çok panik oldum enfeksiyon belirtisi değildir inşallah 🥺🤲

Selma hanım çok teşekkür ederim inşallah

Arkadaşlar merhaba kalça eklem protezinde enfeksiyon olduğu için antibiyotik specar olan var mı? Varsa olduktan sonra kl ve çıkınca ki deneyimlerini paylaşırsa sevinirim.

Merhaba Selma hanım nasıl oldunuz?
Ben de ameliyat olalı 4.5 ay oldu... yüksek kalça çıkığı vardı, iki taraflı
Bacak boyum 6.5 cm uzatıldı.
Yurtdışında ameliyat oldum. Isterseniz fikir alış-verişi yapabiliriz...

Ben amaliyat olalı bir kalcamdan bir yıl oldu,diğerine daha yılın dolmasina bir üç ay var.arkadaslar ilk bir yıl geçmeden kendinizden performans beklemeyin.bir yıl bı tamamlansin,daha iyi olacaksınız.o ağırlık batma hissi azalacak ,tabi ki yıllar boyunca mevcut dkç bir günde vücuda uyum saglayamaz,sakin olmaktan başka yol yok,spor yaptıkça gucleneceksiniz,ben de öle oldu,ömrümce sporu birakacagimi sanmıyorum...benim çift taraflı yüksek ve çok riskli çok zor bı amaliyatti geçirdiğim.ben iyi olmaya başladımsa herkez bı şekilde toparlar korkmayin

Pakize_59
Teşekkür ederim pakize hanım iyiyim çok şükür bugün tam bir ay oldu yavaş yavaş yürüyorum ama aksama devam ediyo sol taraf ameliyatli yerlerimdeki sertlik ten dolayi tam acısız üstünde duramıyorum daha tabi daha çok yeniyim sabır işi bu ameliyat sonrası proteze bisey olmasında herşey gelir geçer tek korkum o okadar eziyet meşakkat boşa gidecek diye ödüm kopuyor..yanlış bir hareket yapicam diye hep temkinliyim 2 hafta sonra ilk kontrolume gidicem bakalım doktorum neler diyecek...evde durmaktan aşırı sıkıldım psikolojim alt üst allahım ferahlık versin bugünleri atlatmam için yardim etsin......herkese sağlıklı günler diliyorum......siz nasılsınız pakize hanım 3 ay sonra nasil oluyor durumlar bu ameliyatta....

gokcesydn
Sizede çok geçmiş olsun rabbim gormemise çevirsin sizin ki daha zor bir ameliyat diye biliyorum benimki tek taraflı dkc.idi.4 cm kısalık vardı...Evet dediğiniz gibi iskelet tamamem sola doğru bir şekil almış herşey sola cekiyodu...bacagimin şekli bile bozukmus şimdi simdi anlıyorum bunu fizik tedavim devam ediyor 2 seansim kaldi ondan sonrada heralde ben devam edicem..spor derken siz ne gibi hareketler yapiyosunuz artik bütün hareketler serbest mi..ameliyatli tarafa ne zmn dönüp yatıcam acaba yada yüzüstü yatmak yere eğilmek bacak arası yastik bunlar ne kadar devam edicek tecrübeli arkadaşlar bilgilendirirse çok sevinirim hepimize çok geçmiş olsun...

Selma Hanım ben ameliyat sonrası, kaslarımda hiç güç yoktu. 2 hafta sonra 5 haftalık rehabiltasyon sonucu bastonla merdiven çıkacak kadar oldum. Eve geldikten sonra hergün yürüdüm. 10m, 20m derken 3. Ayıma kadar 2km kadar yürüdüm. 3. Aydan sonra bastonsuz evde yürümeye başladım. Şu an bir hareket hariç herşey serbest. Bacaklarımı ağırlık takarak kuvvetlendiriyorum, ergometre kullaniyorum...
Kas ağrılarım oluyor, o da gayet doğal...
Ameliyat yerim sertlik bende de var, onu yavaş yavaş yağlı kremle ovmaniz gerekir mutlaka. Yoksa sertlik kendiliğinden gitmiyor. Ameliyatlı tarafta daha yeni yatmaya başladım.
Çok riskli bir ameliyat sonucundan gayet mutluyum. Ayrıca ben de bacagimda kesilerek kısaltıldı.
Siz çok daha çabuk ayaklanirsiniz. Bol bol hareket ve kuvvetlendirmeyi unutmayin

Pakize_59 hanim bana 10 günlük ken fizik tedavi başladı.3 hafta olunca yürüteci biraktirdi doktor ve asla eline baston almayacaksin dedi bende şaşırdım açıkçası arastirmalarim da hep yürüteç den bastona geçildiğini biliyordum sordum fizyoterapostime her ameliyat farklidir sende gerek yok dedi düzgün yürümeyi öğrenmem için destek kullanmaman lazimmis şuan bir haftadir evde yürüyorum ufak tefek işler yapıyorum ama tabiki kaplumbağa gibi usul usul çok şükür şimdiye kadar herşey güzel ilerledi....arada kemik ağrılarım oluyo eski ağrılara benzeyen herhalde onlarda normaldir dışardan yara kurudu kapandı ama kimbilir içerde neler oluyor 🤗

Günaydınlar, bu kadar çabuk ayaklanmaniza çok sevindim.
Dışarda yürüyüş yaparken baston tavsiye ederim. Kaslar nasıl güçlenecek? Bastonlada düzgün yürüme olur. Almanya da rehabilitasyon merkezi doktorun söylediği. Ya çift baston ya da hiç kullanmayın. Tek baston kullanmayı tavsiye etmedi
Tekrar geçmiş olsun

Pakize_59

Biraz önce fizyoterapiste tekrar sordum dışarı çıktığımda elime baston alsam o şekilde daha düzgün yürüyorum yoksa topalliyorum dedim yok dedi sen tamamen kendini güvende hissettigin için oluyo dedi...3 ay egzersizlere devam edicem hala güçsüz kaslar var.. birde bugün ameliyat yerinden sıvı akmis açma hareketini yaparken normal şu gibi bir sıvı kokusuz sizlerdede oluyormuydu doktora sorduk olir normal dedi kabuğun altinda hala iyilesme sürdüğü içinmiş...

Şaşırdım, ama doğrudur. Bilgili olan onlardır. Ben de bu tür bir akıntı olmadı.
Ama o bölgeye çok dikkat edin enfeksiyon kapmasın 🤗

Pakize_59
Daha dışardan enfeksiyon kapmaz diyo doktor yara kurudu kabuklar var yer yer dökülmeler başladı nasil bir dikkat ediyim üstü açık napabilirimki evden dışarı çıkmıyorum zaten pijama patik oturuyoz 🤗😁

Merhaba arkadaşlar herbirinizin mesajlarını kaçar defa okudum bilmiyorum, bendede heriki taraflı DKÇ var ve sağ kalçam şiddetli ağrı yapıyor randevu aldım ve kesin protez denilecek çok korkuyorum.

Arkadaşlar merhaba ben kalça eklem protezi oldum 6 gün önce ve leğen kemiğimde kalça eklemimde ağrılar oluyor yataktan kalkarken. Rutin gün içinde diz, bilek ağrımda oluyor. Sizlerinde oluyor muydu ve ne zaman geçiyor bu ağrılar tecrübelerinizi paylaşırmısınız lütfen

Üst Alt