Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1,5 yaşındaki oğluma duchenne müsküler distrofi (DMD) tanısı koyuldu

arda006

Yeni Üye
Konular
1
Reaksiyonlar
0
Oğlum 16 aylık olana kadar yürümeyince ortopedi doktoruna götürdüm. kalça filmini çektiler.sonuçta hiçbir problem olmadığını söylediler. ben doktora güvenmedim dışarda özel bir ortopedi doktoruna götürdüm. o da aynı şeyi söyledi. fakat çocuk nörolojisine götürmemizi istedi. biz de Ege üniversitesi çocuk bölümüne götürdüm. 6-7 tane değişik kan ve idrar tahlili yaptılar. sonuçlar çıkınca CK,AST,ALT,CPK değerlerinin yüksek olduğu görüldü. Fakat özellikle CK değeri çok Yüksek çıktı.
Daha sonra hastaneye yatırıldı. İlk önce üç tüp kan aldılar ve genetik için Dokuz Eylül üniversitesine gönderdiler. Sonuçta Delesyon saptanmadı. Bundan önce EMG yapıldı onda da kesin tanıya varacak bir değişiklik saptanmadı.
Buraya kadar herşey olumlu gidiyordu. Fakat kesin tanıya varılamayınca Çocuk Nörolojisinde Kas Biyopsisi yapıldı. Bunun sonucunda biyopside yazan şeylerin DUCHENNE MÜSKÜLER DİSTİROFİ olduğu söylendi. aynı sonucu 9 eylül üniversitesi de gördü onlarda aynı şeyi söyledi. 9 eylül üniversitesinde bu işte uzman olan ve aynı zamanda Dünya Kas örgütünün genel sekreteri olan Prof.Dr.Haluk TOPALOĞLU'na yönlendirdiler. Bu hastalığın hacettepe üniversitesi tarafından da yakından takip edildiğini anlattılar. Biz de bu profesörün ankara da bulunan muayenesine gittik. Kendisi şu an bu yaşlarda endişelenecek bir şey olmadığını yakın zamanda tedavisi çıkacağından bahsetti. ayrıca kortizonlu ilaç tedavisine de 3 yaşından önce başlamamanın gerektiğini zaten bu ilaçların hastalığı geçirmediğini sadece yavaşlattığını ve bu ilaçların dünyada bile en erken 2,5 yaşında kullanıldığını anlattı.
az da olsa içimizi ferahlatsada eşim ve ben tam olarak rahatlamış değiliz. bu hastalığı çocukluktan beri yaşıyan veya çocuklarında bu hastalık olan aileler de bize yaşadıklarını ve şu anki durumlarını anlatırlarsa çok sevinirim.

bu siteden haberiniz varmı bilmiyorum ama yoksa bi bakın çok faydalanacaksınız.

http://kashastaliklari.aileniz.com/

ayrıca bu forumda da müsküler distrofinin ayrı bölümü var.onun içerisinde arkadaşlarının yaşadıklarını çok güzel bir şekilde anlattıkları bölümler var

selam dmd

selam benim yigenimde düşen müsküler distrofi hastası..şuan 9 yalşında bizde sizin gibi haluk toplaogluna götürüyoruz..zorlu bi yolculuk sizi bekliyor..şuanda yigenim yürüyebiliyor sadece oturdugu zaman kalkmakda zorlanıyor merdiven çıkabiliyor..bizede yakında ilacının çıkacagı söyleniyor2009 yılında..allah kolaylık versin diyorum..buyudukce egzersiz yaptırın yüzmeye fizik tedaviye götürün..bu hastalıgın tedavisi şuan yok ama rabbimden umut kesilmez..çocugunuza nekadar iyi bakarsanız fizik tedavi olarak o kadar uzun süre düşmeden yaşayabilir..yigenim geçen yıldan bu yana kötü yönde degişim göstermemiş bu çok sevindirici...allah sevdigi kullarına sıkıntı verirmiş..dua edip üzerimize düşeni yapıp gerisini allaha bırakalım inaşşah tez günde tedavisi çıkar..ilerleyen yaşlarında dogal ürünlerle besleyin..bi köyden ceviz getirtiyoruz,bal,ev yapımı yogurt,dogal evde yapılmış reçeller,yer fıstıgı yediyoruz faydasını gördük..ama sizin çocuk çok küçük..geçmiş olsun

sağolun teşekkür ederiz yazdıklarınız için.biz şu an izmirde oturuyoruz.buradada ege üniversitesi takip ediyo.en son geçen hafta gittik flantadine diye bi ilaca başlayın dendi ama haluk topaloğluna telefonla sorduk ardanın yaşı çok küçük olduğu için kesnlikle başlamamamızı söyledi bizde başlamadık.ayrıca özel eğitim raporu çıkarıyorlar yakında özel eğitime başlayacağız çünkü psikoloğun dediğine göre şu an 20 aylık olmasına rağmen 12 aylık çocuk seviyesinde imiş yani gelişim geriliği varmış tabi bu fizksel olarak değil sadece motorsal olarakmış.neyse biz bunlarada razıyız.yeterki bu hastalığın tedavisi çıksın oğlumuza birşey olmadan.sizinde bu güne kadar yaşadığınız şeylerle ilgili daha detaylı bahsederseniz sevinirim.kendinize iyi bakın.

arda06

tekrar selam..şunu söyleyeyim.her doktora çocugunuzu göstermek muayene ettirmek iyileşmesini saglamaz..türkiye de Haluk Topaloglu dışında bir başka doktorun söyledigine ve şu ilacı kullan dedigine biz inanmıyoruz ve kullanmıyoruz...Haluk topaloglu konusunda uzman dünya kas hastalıkları dernegininde genel sekreterligini yapıyor..Haluk hoca yurt dışına sürekli gidip gelişmeleri takip edebiliyor..sakın beni yanlış anlamayın ben diger doktorlar kötüdür demiyorum..benim yigenime (adı önemli degil) bi ünüversite hastanesi zeka geriligi var dedi..sebebide çocuk henüz 2 yaşındayken köpege kedi demiş..ablam bunalıma girdi..o dönemde yigenim gördügü her hayvana kedi derdi:))yigenime özel rehabilitasyon okuluna ancak gidebilir dediler..:))yigenim şuan 4.sınıfa geçti ve çok zeki bi çocuk..mükemmel hikaye yazıyor.(kendi hayalinden yazıyor)ve çok güzel resim rapıyor..o dönemde ablama söyledigimi size söyleyeyim ..bi çocugu en güzel annesi takip eder..bi kaç şekli bilmemesi o çocugu geri zekalı yapmaz..çocugunuzu takip edin algılaması nasıl,ögrenme kapasitesi,gördügü bi nesneyi tanımlayabilmesi,dikkatini ölçün ama şunu söyleyeyim çocugunuz henüz çok küçük ve bi çocuk 2 yaşına kadar tüm yaşamında ögrenecegi bilgilerin yarıdan fazlasını ögrenir..onunla çok ilgilenin konuşun üşenmeyin söyledigi herşeyi yanıtlayın açıklayın bu onun dagırcıgını geliştierecektir,,ve Haluk Hoca dışında ilaç kullanın iyi gelir deseler de kullanmayın..biz 6 yaşından sonra ilaca başladık..Allah yardımcınız olsun..

DMD

tüm yavrularımıza öncelikle geçmiş olsun dilemek isterim...
8 ay önce ani bir kasılma ile 4,5 yaşındaki oğlum Tuna Yalçın'ı acil'e götürdük ve o günün akşamına oğlumuzun DMD hastası olduğu haberini aldık...
İki gün Önce ise bende Sayın Haluk Topaloğlnun muayenehanesinde bu güzel haberi kendisinden duydum.. Çok emin olunmamakla birlikte 2 yıla kadar çıkması düşünülen ilaç, Hollandada 5 çocuk üzerinde denenmiş ve diz ile ayak bileği arsındaki kasa enjekte edilerek o kasta eksik proteini vücudun ürettiği görülmüş... Sanırım şu anda yan etkileri ve uygulama esasları araştırılıyor... Bu siteye ilk üye olmuşken sizlerede bir müjde vermek istedim....
En azından şunu biliyoruzki, DMD ve MD tipi hastalıkların artık çaresiz olduğu tartışılır hatta bu kanının yanlış hale geldiğini ben biliyorum....
Hollandada üretilecek bu ilacın hemen aynı günlerde tüm dünyada satışı başlayacak... Olayın en güzel yanı ise ilacın ssk tarafından karşılanacak olması...

Tüm arkadaşlarıma kardeşlerime ve yavrularımıza geçmiş olsun dileklerimi sunar umut dolu yeni bir yıl dilerim efendim..

Saygılarımla..

Ferhat Alpözen...

ÇOK GEÇMİŞ OLSUN.AMA NE OLUR KORTİZONA BAŞLAMADAN ÖNCE ÇOK İYİ ARAŞTIRIN.KORTİZON ÖYLE LANET BİR İLÇ Kİ BİR YANDAN İYİ EDİYOR DERKEN BİR YANDAN ON MİSLİ KÖTÜ EDİYOR. YAVRUM DAHA ÇOK KÜÇÜK.KEMİKLERİ ZARAR GÖRÜR EN BAŞTA.GELİŞİMİNİ ENGELLER.KİLO ALDIRIR VSÇ VS. BU İLACI NE OLURSA OLSUN KULLANMAYIN VE DOKTORLA DA KATİ KONUŞUN. KULLANMAYIN ARKADAŞIM YAVRUNUZA YAZIK EDERSİNİZ.

merhaba,

Ben de 2 yasındaki oglum icin kısa bir süre önce Haluk Bey'e gittim. Aynı güzel haberi bize de verdi. Simdi umutla bu ilacın cıkmasını bekliyoruz.

Bu arada Haluk Bey'in tavsiyesi ile "Cozaar" kullanmaya basladık. Bu tansiyon ilacının CK degerini etkin olarak düsürdügü saptanmıs. Biz de 6 hafta sonra tekrar test yaptırarak CK degerinin ne kadar düstügünü görecegiz.

Umarım Cozaar etkili olur ve bu yeni ilac cıkana kadar en az hasarla ulasmıs oluruz.

Siz de Cozaar kullanmaya basladınız mı?

Henüz kullanmadık...

Bora bey iyi akşamlar, Tabiki Haluk beyin tesbit ve kararlarını yargılamak değilde, neye girdiğimi anlamak adına bu ilacı kullanan ve sonucunda neyle karşılaştıklarını öğrenmek adına buradan sizlere ulaştım..
Şu anda ilacı kullanmadık fakat
sanırım 8 aydır reddettiğim tedavi olmasa bile ilaca kadar tahribatı azaltır denilen deltacortil ve Cozaar isimli ilacı kullanmaktan yana daha yakınım, Tabiki şüphelerim bitmedi hala önermeyen arkadaşlarımız çıkıyor fakat yüzde olarak bakılınca kullanıp rahatlayanların sayısı daha fazla...
Doktorumu dinlememek gibi bir lüksüm yok fakat dediğim gibi bizi neyin beklediğini saptamak için hala karar aşamasındayım her iki karar içinde...

Ferhat Alpözen...

Ferhat Bey merhaba,

Biz oglum Bora icin yaklasık 3 haftadır Cozaar kullanıyoruz. 50 mg'lık ilacın 1/4'unu veriyoruz. Yani doz cok dusuk. Su ana kadar da hicbir yan etkisini görmedik (en azından simdilik)

Sizi cok iyi anlıyorum. Soz konusu olan bir tansiyon ilacı oldugu icin insan kucucuk bedenlerde kullanmaya cok tereddut ediyor. Ancak ben internetteki arastırmalarımda da bu ilacın yararlarını okudugum icin ve doktorumuz da simdiye kadar hicbir yan etkiye rastlanmadıgını söylediği için hiç düşünmeden kullanmaya basladık.

Biz oglumda bu hastalığı tesadüfen bir kan testiyle bulduğumuz ve yaşı daha çok küçük olduğu için henüz hastalığın herhangi bir belirtisi yok. Bu nedenle rahatlama sağlayıp sağlamadığını bilmiyorum.

Ancak Ocak sonuna dogru bir CK testi daha yaptıracagız. Eger belirgin bir düşüş olursa sizleri tekrar bilgilendiririm ve bu ilacı kullanmanızı tavsiye ederim.

Leyla hanım merhaba..
evet kızlar taşıyıcı, sadece hastalık erkeklerde belirti gösteriyor...

Bora bey teşekkür ederim...
Daha çok paylaşımda bulunacağa benziyoruz...
Ben iki ilacıda kullanmadan önce Quenzim Q10 içeren solgarın ürünlerini kullandım.. ilk teste yani hastalığı öğrendiğimizde 70-200 olması gereken CK 12.700 çıkmıştı..
7 ay kullandığım Quenzim Q10 dan sonra değer 11.600 e düştü ama ne kadar güzel bir gelişme yorum yapamıyorum...

Sevgiler saygılar...

dmd taşıyıcılık ile ilgili

Benim ablam da taşıyıcı yalnız gösteriyor yani aslında hasta...3 dayımı da bu haslaıkdan dolayı kaybettik çok acı .ben de 3 yıl önce bebek yapmaya karar verdim bu konuda en iyi teşisi prf.dr haluk topaloğlu'na gittik ablama düchenne tanısını koydu o zaman iş daha da kolay oldu önce hastalığın tanısı önemli d.e.ü genetik anabilim dalı bşk sayın derya erçal yönlendirmişti saolsun..hacettepe'de ben,ablam,annem,teyzemin oğlu ve dedemden kanlar alındı ve araştırmaya başlandı yaşayan aile bireyleri özellikle erkek varsa çok önemli..araştırmanın sonucu benim için harikaydı taşıyıcılık riskim %99.9 du.yani ben annemin temiz x genini almıştım ama yine de amniyosentez yaptırdım şimdi çok şükür sağlıklı bir kızım var bu siteye üye olmamın sebebi ablam canımdır o benim... şimdi33 yaşında yürümesi zor oturup kalkmakta zorlanıyor ve bu ara kalbinde blok problemi çıktı eko,ekg,holter ve sintgrafi yapıldı salı günü izmir ATATÜRK eğitim hastanesinde sayın doç.dr Nursen Postacı kendisi bir daha eko yapıcakmış salı günü sonuç belli olacak..ben ve ailem bu konuda fazlasıyla deneyimliyiz olsun hayat çok güzel ben ablamın bir eli bir ayağıyım o da benim kalbim beraber her şeyi aştık aşarız...bu konuda en çok moral önemli ablam d.e.ü hukuk mezunu ve çalışıyor.her konuıda deneyimlerimi siz dostlarla paylaşmaya hazırım..saygılar sevgiler

DMD

Biz en son aralık sonu gibi haluk beye gittik.bu ikinci gidişimiz.bu sefer giderken eşimin,benim ve eşimin iki kız kardeşinine ait CK ve CK-MB değrlerini de götürdük.Haluk bey değerlerin düşük olduğunu görünce çocuğumuzun hastalığının bizlerden geçmediğini yani genetik yolla oluşmadığını söyledi.bu hastalığın büyük ihtimalle hamilelik döneminde hücrelerin bölünmesi esnasında bu genin bozuk oluşmasından kaynaklanmış olabileceğini söyledi.bir sonraki çocuğumuzun bu hastalığı taşıma şansınında % 7 olacağını söyledi.duruma bu açıdan bakınca çok güzel.fakat bizim için önemli olan çocuğumuzun durumu.bir sonraki çocuğu düşünmek için erken.hastalıkla ilgili gelişmelerden çok fazla bahsetmemişti.ama sizlerin anlattığı durumlar gerçekten oluşmaya başladıysa en azından umutlu olmak açısından güzel.bu tarz gelişmeler olursa bilgi verirseniz sevinirim.biz tekrar temmuz ayında gideceğiz haluk beye.şu anda da herhangi bir ilaç kullanmıyoruz. oğlum şu 2 yaşını 2 ay geçti.haluk beyin söylediğine görede 3 yaşına kadar hiç ilaç kullanmayacağız.şu an çok fazla belirtisi olmasada oğlum hala kendi başına yürüyemiyor.umutla bekliyoruz yürümesini.Tekrar herkese geçmiş olsun.

OOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOO
selamlar mıllet naber nasılsınız sımdı sıkı durun sıze muthış bı cevabım var DMD hastaları ıcın bı ılac uretılmıs gozunuz aydın bende dmd hastasıyım adı freedch ataxıa dmd hastalarında kullanılıyo yanı hem sıze hem bıze ılac gozumuz aydın ılac yenı uretıldı sadece suan ıcın kanadada varmış nasıl alınır bende bılmıyom yabancı dıl bılen varsa bı baksın banada yazsın son dakıka bılgılerı
www.engelliler.biz/forum/viewforum.php?f=98&sid=3eb28d3d0613790447d02b86868c57d6
sıtesınden takıp edebılırler
illada ilac uretıcısıyle baglantı kuracam dıyasanız buyurun
http://www.santhera.com/index.php?mid=3&vid=add16c56d60dd91be89cc66d241eaa6b&lang=en
hepımıze gecmiş olsun

Merhaba benım oğlumd dmd hastası tamamen tesaduf bu hastalıklı oldugunu ogrendık 6 aylık tı sunnet ettırmek ıcın goturduk ck sı cok yuksek cıkınca sunnet ıptal oldu tam tesekkullu arastırma basladı bıopsı sonucu dmd tanısı konuldu genetık gecıslı degıl bızde haluk topaloğlu'na gıdıyoruz suan 6 yasında comelme ve kalkmada zorlanıyor arkadasları gıbı kosamıyor ama dıger herseyı normal anasınıfına gıdıyor duzenlı yuzmeye gıyor ozel hoca gozetımınde fızık tedavı ve duzenlı kardıologa gotoruyorm gec kalmaktan korkuyorum ben hemsıeryım yasayacaklarımı adım adım bılmek benı yıpratıyor haluk bey hazıranda bızı cok umutlandırrdı ılaclı tedavısının cıktıgtın 2 yıl ıcınde uygulanacagını soyledı deltacortıl cozar ve cal d vıt kullanıyor duzenlı cd karsısında hareket yaptırmaya calısıyorum allah hepımıze kolaylık versın

merhaba 54aslan sizde aynı bizim durumumuzdasınız bızımde oglumuz 21 aylık ve dmd olgunu soyluyorlar. kashastalıkları.aileniz sitesinde aradığınız tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.hepımıze gecmıs olsun..ayrıca oglunuza bu tanıyı nasıl koydular ne gıbı belırtılerı vardıda nörolağa gitme ihtiyacı duydunuz.konusmak isterseniz msn mi ekleyebilirsiniz tesekkurler.

Herkese iyi gunler,
Ben Hollanda'da DMD icin gelistirilen ilacin cok yakin takipcilerinden biriyim.
Sizlere soyleyebilecegim evet DMD icin bir ilac gelistirildi ve halen Faz I calismasi devam etmektedir, yani ilacin yan etkilerinin olmadigi, tamamen guvenli oldugundan emin olunmadan piyasaya surulemez. Bu calismalar da biraz zaman alir ancak bildigim kadariyla simdiki sonuclar olumlu. Yalniz bir diger konu da ilacin su anda lokal uygulaniyor olmasi yani sadece belli kaslara enjekte ediliyor. Ancak vucuttaki butun kaslar etkilendigi icin sistemik bir etki saglamak lazim, ayni grup bunun uzerinde de calismakta.Tabi bu ilacin iyi etki edebilmesi icin kaslarin cok tahrip olmamasi gerekmekte.
Ozet olarak sonuclar umutlu ancak biraz zaman lazim..
Sizleri gelismelerden haberdar ediyor olacagim, herkese cok gecmis olsun.

leyl_a;
evet, kızlar taşıyıcı genelde. bu tür testleri 9 eylül üni. yapıyor sanırım. ege üni. bile onlara yönlendiriyor.

slm arkadaşlar benimde erkek kardeşim DMD hastası.aynı hastalıktan abi kaybetim.bense 6 aylık evliyim çocuk düşünüyorum.kızlarda gerçekten taşıyılık çıkıyor mu.yoksa bi ihtimal mi.eşiğm akraba degil.bilgidiğim kadarıyla akraba ile evlendiğinde çocuçuguna aktarma riskı çok yüksel kafam çok karışık beni bilgilendirirseniz çok sevinirm.iyi günler

Geçmiş olsun

Size tavsiyem Gen testi yaptırmanız Kız çocuklarının taşıyıcı olma ihtimali yüksek Erkek çocuklarına Bir X geni geçmektedir. Kız çocuklarına 2 X geni geçmektedir Bunların ikisininde sağlıklı olması olası olasıklar içindedir. Testi yaptırdıktan sonra çıkan sonuca göre karar vermeniz daha mantıklıdır.

aynı dertten muzdaribiz

HULYA28;

sayın hülya28 ...bizimde cocuğumuza aynı teşhis konuldu.. biz de haluk bey e gittik... kendisi bizim moralimizi iyice bozdu... resmen azarladı ve hatta aşağıladı.. gittiğimize pişman olduk.. bize tedavi süreci ile ilgili olumlu bir gelişmeden bahsetmedi...poliklinik doktorlarının söylediklerini tekrarladı... yeni gelişmeler olmadığını söyledi... sizin durumunuz nedir...

Haluk Hoca'ya aldırmayın ben 99'da gittiğimde de aynıydı. Garip bir adam Tarih öğretmeni olmak isterken nörolog olmuş gibi bir hali var :)

mrb oncelikle gecmis olsun bu hastalikla bizde 2 seneoldu tanisali fakat su an birsey yapamiyoruz tek umut olarak ilacin cikmasini bekliyoruz hastalik zamanla kendini gosteriyoz biz kabul etmesekte gormezden gelemeyiz benim 2 oglum var bugyu 8 kucugu 3 yasinda biyopsi sonucu belli oldu su an ikiside duchenne buyuk oglum delta kortil ve ostavita 3 kulaniyor ne kadar faydasi var bilmiyorum kolay bir durum degii tabiki ama yinede moralimizi yuksek tutmamiz lazim en azindan cocuklarimiz icin yapmaliyiz insallah yakin bir zamanda Allahin izniyle ilac cikar herkese buyuk umutlar getirmesini diliyorum...............

arkadaşlar moralinizi yüksek tutun allahın izniyle ilaç kısa zamanda bulunacak.prosensa tedeaviye en yakın ilaç.egzon 51 delesyonu tedavi edildi sayılır.şu anda faz III çalışmaları sürüyor.4 egzon delesyonu tedavisi içinde faz I ve Faz II deneyleri devam ediyor.haluk hoca ilk ilaçlar 2012 de çıkacak dedi.ben ilaç tedavilerini ilaç firmalarının ve dünya kas derneklerinin sitelerinden takip ediyorum.şu an ilaçların deneyleri iyi gidiyor.bu sitede prosensa ve ptc başlıklarını inceleyip gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.ptc.bio ve prosensa.eu sitelerinide inceleyebilirsiniz.bu bilgiler orada var.

a_slymn öylebi anlatmışsınki sanki tedavi çıkması normalmiş gibi. bu konuyla ilgili tam bilgi veremezmisin.
http://www.engelliler.biz/forum/blogs/3999/
freedch ataxıa kashastalığının bir çeşidi diye biliyorum bu ilaç DMD, BMD, ye iyi geliyomu.

prosensa ve ptc nin ilaçlarından bahsediyorsan yanlış biliyorsun.bu 2 ilacın öncelik tedavi alanı dmd..iki ilaç siteside çalışmaların olumlu gittiğini duyurdu son dünya konferansında.tedavi bulunmasını tabiki normal değil.olağanüstü birşey.ama hep olumlu düşünmeliyiz değilmi?

benim oğlumda 2 yaşında dmd hastası.ekson 19 delesyonunda sorun var.tek delesyon üzerinde çalışmalar devam ediyor.şuan için ekson 51 delesyonu ekson atlama ile becker e çevirilebiliyor.

Merhaba.Ben haberinizi yeni okudum 4 yıl sonra.Oğlunuz nasıl?

Benim kardeşimde düşen müsküler distrofi hastası onun da hastalığının tanısı 2 yaşında konuldu.2,5 yaşında egzersiz ve ilaç tedavisine başlandı.O zamanlar yürüyebiliyordu.Ancak şimdi 12 yaşında ve ayağa kalkamıyor.Yine Hacettepe de Haluk Topaloğlu ' na gidiyor.Yakın zamanda tedavisinin çıkacağı söyleniyor.Yine Gelişim fizyo terapi merkezine gidiyor oranın faydasını gördük ve kardeşim çok azimli hiçbir zaman pes etmedi.Umutluyuz çünkü başka çaremiz yok.Biz geçen sene Haluk Bey in yanına gittiğimiz de bana da bir takım testler yapıldı ve benim de taşıyıcı olduğum ben de değil ancak erkek çocuğum olduğunda onda yüksek derecede olabileceği söylendi.Bu sefer kardeşimin psikolojisi bozuldu ve kendini suçlamaya başladı.Kardeşim her ay uyurken tutuluyor.Ağzından köpükler gelmeye başlıyor ve sayıklıyor.Acil servise götürdüğümüzde stresten dediler kendi durmunu düşünüyor ve 20 yaşına geldiğinde Allah korusun öleceğini düşünüyor.Yani bu hastalıkta moral ve psikoloji de çok önemli.ALLAH BÜTÜN HASTALARA DERDİNİ VERDİ AMA DERMANINI DA VERİR İNŞALLAH.ALLAH BÜTÜN HASTALARA SABIR VERSİN....

Üst Alt