Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

1,5 yaşındaki oğluma duchenne müsküler distrofi (DMD) tanısı koyuldu

Rocker Aslı;

kısa zamanda tedavinin bulunacağını inanmıyorum inşallah yanılırım bende dmd hastasıyım ve 20 yaşındayım ve hayattayım kardeşiniz daha küçük 20li yaşlara gelinceye kadar tedavisi bulunur Allah izin verirse.

slm arkadaşlar abilerim ablalarım

Ben 21 yaşindayım ama dün yiğenimin duchenne hastası oldugu ve yapılan bıyopsı sonucu 45.46.4.7.48.49 ekzonlarında saptanmıştır dıye cevap aldık.. Ve yineım daha 3.5 yaşinda dünyalar tatlısı ve ailemin ilk erkek çocugu göz bebeğimiz bu hastalık sonucu ne olacak bılmıyorum allahtan ümit kesılmez ama lütfen bununla ılgılı bilğisi olan varsa msj atsın bir bilği versin çünkü ailem abim yengem annem babam hepimiz yıkılmış durumdayız ufacık bir ışık bızı çok sevındırecek
dokturu prof.dr.haluk topalogluymuş ama abim gile bir sey söylememiş sadece 4 yaşinda gelin demiş
hiç ümit yokmu acaba tel=0512067130 konu hakkında bılgısı olan varsa arasın abime yönlendırım uzun zamandır bu hastalıkla uğraşan bilgi versin allah rızası için
şimdiden tşk ederım siteyede ve yönetımden allah razı olsun

osman bey,ALLAHc.c önce yeğeninize ve sonra da aile efradına kolaylıklar versin. tabi ki zor bunu kabullenmek ama şunu da unutmayın ki,bu durum ilk bizim başımıza gelmiyor diye düşünmelisiniz.bu durumda ki diğer ailelerin yaptığı gibi sabır ederek,sebat göstererek zorlukların üstesinden gelmelisiniz.

şu an için uygulanan bir tedavi yöntemi yok.ama çok yakın zaman da,kök hücre tedavisi ve ekson atlatan ilaç çalışmarından sevindirici haberler bekliyoruz.

osman bey linkte sizi tedavi edecek ilaçla ilgili ayrıntılar var ve faz I-II de PRO044 - Prosensa
bu tedavi dmd hastalığını daha hafif olan bmd ye dönüştürüyor.yalnız bu yaşlarda hastalığa dmd demelerine rağmen kesin sonuç değil yani bmd olabilir.bunu ileride anlayacaklarını söylüyolar.egzon delesyonu varsa kesinleşene kadar dmd tanısı koyuyorlar.benim oğlumda dmd hastası bizde bmd olması için dua ediyoruz.bilgiler prf.dr.halık topaloğlu ve gata nöroloji bölüm başkanına aittir.ben bu konuyu çok araştırıyorum.kök hücre tedavisi uzak.italyadaki deneme herkesin dilinde fakat haluk hoca yapamadılar dedi daha 1 ay oldu gideli.allah acil şifalar versin.

ş_i_f_a tşk ederım inş en yakın zamanda çıkar ama hiç umut kapımız yoook belli bir seyde yoook allahtan umut kesılmez ama bılmıyorum derdi veren allah dermanınıda verır dıyoruz..

tonıosmurat bey
nasıl yanı suan yiğenım 3.5 yasında subatta 4 yaşına girecek evraklarda 45.46.4.7.48.49 eksozdelosyonu saptanmıştır diyor daha tam kesin olarak dmd değil diyorsunuz ama sizde inş dediğiniz gibi olur.allahtan başka bir sey istemıyorum yeterki yiğenımın saglıgı yerıne gelsın peki dmd nin bu yaşta kesin olmadığını prof.dr.haluk topaloglumu söyledı ? abime 4 yaşından sonra gelin demiş. Başka bir sey söylememiş. allah tüm çocuklara ve kimseye derdi olmayan bir hastalık vermesin çook zor...

çok geçmiş olsun... rabbim acil şifalar verir inşallahhhh...

osman kardeşim dmd ve bmd ikisindede egzon delesyonu olur.dmd de üretilen distirofin proteini işlevsiz bmd de ise az işlevli olur.delesyon saptanırsa dmd tanısı konur ve kesin sonuç için (kaç yaş olduğunu bilmiyorum doktorların ağzından konuşuyorum.) ileriki yaşlar beklenir.dmd veya bmd o zaman netleşir.bana hem haluk hoca hem gata nöroloji bölüm başkanı aynısını söyledi.bende başlarda anlamadım.araştırınca bunları öğrendim.bu hastalıkta ortalama 2 yaşında yürüme olmasına rağmen benim oğlum 16 aylık yürüdü.ama haluk hoca dmd olduğunu fakat bmd de olabileceğini söyledi bizdede 8-11-14-18 egzon delesyonu var.

allah hepimize acil şifalar versın inş en akın zamanda çıkar ama bir çok bekleyen hastalar var çıksa bile multi çoklu delosyon araştırmasına geçeceklermiş bizim işimiz çoook zor ne olacak tabikide zaman gösterecek ama haluk bey abim gile 4 yaşında gelin demiş

çokk sagulunn

geçmiş olsun.benimde yeğenime 3 ay önce bu teşhis kondu.dünyamız yıkıldı sanki.şu an 7 yaşında samsun tıp fakültesinde takip ediliyor.kortizon deltacortil kullanıyor.başka tedavi yok.bizde haluk beye götürmeyi düşünüyoruz.bilgi sahibi olanlar tavsiye ederlermi aciiiiiilllllll

slm gerçekten dmd hastarı için ilaç mı var son gelişmelerden haberiniz var mı varsa beni haberdar eder misiniz benim bebeğimde dmd hastası ve daha 8 aylık ve cpk değeri 14580 bilgilendirirseniz sevinirim

merhaba toniosmurat oğlunuzun cpk değeri kaç acaca ve ne zaman fark ettiniz

selamlar
15 yasında DMD duchenne kas hastası oglum var yurt dısından ızın ıcın turkıyedeyız suan 5 yasındaykan oglum tanıstık bu hastalıkla, almanyada ve son 4 yıl ıngıltyerede
yasıyoruz hem almanyada hemde ıngılterede doktor ve hastanelere gıdıyoruz,su an ıtıbarı ıle kesın bır tedavısı yok bu hastalıgın.calısmalar cok ama ne zaman sonuc verır
bılınmıyor.oglum kortızon tedavıne devam edıyor,halen kendısı yuruyebılır kalkmasında ve merdıvenlere cıkmada sıkıntı var.
Ingıltereden doktorumuz Prof Dr Haluk Topaloglu ıle konusmamızı tavsıye ettı Haluk bey kendısınınde hocası oldugunu soyledı.Her ne kadar almanya ıngılterede doktorlarla
konussakda Tr de Haluk beyın tavsıyelerını almak ıcın tr ye geldık.
Zor bır surec hasta yakınları ve cocukları ıcın sabır gerektıren durum.

Merhaba, Öncellikle herkese Allah'tan sabır diliyorum. Benim kardeşim (19 yas.) de DMD , duchenne hastaları aşırı zeki ve hassas oluyorlar, yüzen her istekleri kusursuzca karşılanmalı, mümkün değilse mantıklı bir şekilde açıklanmalıdır.

Türkiyede Haluk Topaloğlu meşhur doğru fakat onun özel muayenehanesine gidip tek seanslık görüşme için de aşırı para vermeye gerek yok diye düşünüyorum. İlaç konusundaki araştırmaları

Home - ClinicalTrials.gov adresine Duchenne Muscular Dystrophy yazarak aratırsanız yapılan ilaç denemeleri ve hangi aşamada olduğu orada yazıyor, ingilizce bilen bir eşiniz veya dostunuz çevirmenize yardımcı olabilir veya googlenin çeviri hizmetini kullanabilirsiniz.

Ayrıca Home - Action Duchenne - Fighting for a cure for muscular dystrophy adresinden de faydalanmanızı tavsiye ediyorum, bu siteye üye olun ve gelişmeleri takip edin derim...

Sürekli spor yaptırmalı ve grip, üşitme vs. hastalıklara yakalanmasını engellemeli ve bağışıklık sistemini güçlü tutmalısınız. Nefes alıp verme egzersizini düzenli olarak yapmalı...

İlaç olarak Co-Enzyme Q10 u kullanmanızı tavsiye ederim.

Uygun bir diyet programı ayarlamanızda fayda vardır diyor uzmanlar...

Diğer önemli bir nokta da diğer aile bireylerinin sağlığı, sigara içiyorsanız mutlaka bırakın veya oğlunuzun yanında içmeyin. Ona bakabilicek minimum sağlığa sıhate ve psikolojiye sahip olun...

Moralinizi yüksek tutun yakın zamanda ilacın çıkacağı düşünülüyor, ayrıca her geçen gün teknolojinin ilerlemesiyle beraber yaşam standartları da yükseliyor.

Allaha Emanet.

sizin icinizi rahatlatayim benim oglum 19 aylik yurudu biz bu hastaligi cok gec farketik bu rahatsizligi hareketli hareketlerinin kisitli olmasindan farketmedik bahcemizde hayvanlardan enfeksiyon kapti cok mesakkatli bir surecten gectik ama Allahasukurler olsun okuluna gidip geliyorbutun cocuklarin yaptigi hic bir hareketten geri kalmiyor hareketlerikisitlida olsa anne ve baba olarak ona yardimci oluyoruz Allah omur verdikce hep oyle olacak umudunuzu yitirmeyin Allahtan umut kesilmez

Biz oglumuzu sefer kumanş a götürdük bize hiç bir deyişiklik olmayacagını

söyledi tahlil sonuçdlarını istanbul ve ankaraya faksladık sonuçları aynı

Bu konuda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşmanız herkes için çok yararlı olacaktır...

herkese ilk önce geçmiş olsun diliyorum.
birkaçınızın mesajını okuduktan sonra çoğunuzdan çok daha tecrübeli olduğumu farkettim.
16,5 yaşında dushenne muskuler distrofi hastası bir oğlum var. 2 yaşında garipliğini farkettim, birçoğunuz gibi ortopedistlerde dolaştım, 4 yaşında tekrar götürdüm ortopedi ayakkabı ile devam ettik. en son 6 yaşında teşhis kondu. serüvenimiz tepecik'de başladı, dokuz eylül ve arkasından haluk topaloğlu geldi, ilk yıllar tedavi çıkacak ümidi ile hırslanıyorsun, yıllarca ankaraya gittik geldik, zaman geçtikçe ümidimiz azalmaya başladı. üstelik hastalık çıktığında babası terkettiği için oğlumla mücadelemize birlikte devam ettik. artık ankaraya gitmemiz zorlaşmaya başlamıştı, 27 yaşında dmd hastası bir oğlu olan babadan tedavimizi izmir'de devam ettirmemizi hiçbirşeyin değişmeyeceğini öğrendik. ilk başta izmirde tedaviye başlarsak türkiyede en iyi tanınmış doktora götürürken tedaviyi daha gerileteceğimizi düşündüm. ama oğlumun yolculuk yapması zorlaşınca izmirde ege üniversitesi hocalarından prof.dr. hasan tekgül'ü bulduk, haluk hoca ile çok kişinin mesafeli olduğunu, çoğu zaman rahat konuşamadıklarını iyi bilirim. ben rahat soru sorup, konuşmama rağmen haluk hocadan sonra, hasan hocanın özel muayenesine gitmekle hiç pişman olmadım, hasan hocanın tedavisi hasta yakınları ve çocuklara yaklaşımından çok memnun kaldım. eğer izmirde yaşıyorsanız amacım hasan hocanın reklamını yapmak değil, ilk başlayanlar için söylüyorum. çok uzun ve zorlu bir süreç sizleri bekliyor. elinizden geldiğince paranızı ankaraya gidip gelerek yol paralarına harcamayın, çünkü hastalık ilerledikçe yaşamınızı kolaylaştırmak için paraya ihtiyacınız olmaya başlıyor. neyse 13 yaşını doldurduktan sonra tekerlekli sandalyeye oturdu, oğlum gerçekten çok güçlü bir çocuk, özgüvenini fazla kazandı. engelli haklarını iyi öğrendi. evet şu anda %75 engelli, bizim tek kaybımız hızlı kilo alması oldu. işimizi çok zorlaştırdı. kullanılan kortizonlar zaten vücutta hasarlara yol açabiliyor. birşeyi düzeltirken başka bir organına zarar veriyor. ama ilk kortizona başlarken bu sizin seçiminiz değil artık. kortizon kullandığı ilk yıllar kilo almadı, daha sonra hızlı bir şekilde devam etti sandalyeye oturuncada hareketsizlikten kontrol altına alınamadı. hastalığının ilk yıllarında herşey kontrollü gitti. oğlumu kontrol etmesi daha kolaydı, düzenli bir fizik tedavi, tuzsuz yemekler, tatlı diyetleri, herşey yolunda gidiyordu. zaman geçtikçe isyanlar, yasaklara karşı tepkiler çoğaldı, doğal olarak sabır azalmaya başladı. kollardaki güç kaybı başladı, sandalyeye oturduktan sonra giyimini ben sağladım. yaklaşık 2 yıldır yemeklerini ve ilaçlarını ben içirmeye başladım. çok kilolu olduğu için 4 yıl önce akülü hasta taşıma lifti aldım, 1 sene önce hasta yatağı ve havalı yatak aldım, çünkü kilodan dolayı vücutlarında yaralar başlayabiliyor, banyo problemleriniz artıyor sürekli hijyen olamıyorsunuz banyo sayısı en iyi ihtimalle haftada 1 oluyor, temizlik bezleri, mendilleri, hasta alt bezleri, hijyen eldivenleri sırasıyla almaya başladığınız ürünler haline geliyor. kullandığınız kortizonlardan dolayı diğer hastalıklar belirmeye başlıyor. şu anda benim oğlum ayrıca obez olduğu için şeker başlangıcıda var, hepsinde bu hastalık olacak diye bir şey yok ama kullandıkları kortizondan dolayı çeşitli hastalıklar başlıyor, kalp kasılmasından dolayı tedaviyi nörologlar başlatıyor zaten. bu kadar sıkıntıya dayanabilmek için psikiyatri ilaçları ve daha sonra bunların yan etkileri beraberinde geliyor. benim oğlum şu anda liseye gidiyor. bu hastalık bizde de başladığında ilaç çıkmak üzere deniyordu. hastaneler, doktorlar, medikaller derken hayatınız bir süre sonra kısıtlanmaya başlıyor. çocuğunuzun yanı sıra ona bakan sizde ve diğer aile bireylerinde bel, boyun fıtığı gibi hastalıklar kaçınılmaz oluyor.
bu kadar olumsuzluktan sonra size ne kadar pozitif yaşadığımızı anlatacağım. şimdi çocuğunuz ve kendiniz için yapmanız gereken en güzel şey. ilk önce bu hastalığı kabul etmeniz, şu anda tedavisi olmadığını bilmeniz gerekiyor. tedaviyi bekleyerek yaşamayın, hayatınızı normal şartlarda yaşayın, yaşamı çocuğunuza da kendinizede zehir etmeyin, size önerilen alternatif tıp önerilerini, hacıları ve hocaları kibarca red edin çünkü sürekli bu tip önerilerle karşılaşacaksınız boşuna para ve zaman harcamayın, bu hastalık bize allah tarafından verildi zaten, karşımızda doğa üstü bir güç var, dünyadada bilim adamları bu hastalık için uğraşıyor, tedavisi çıktığında duymama gibi şansınız yok, biz allahımızdan sadece bizi ve çocuğumuzu başka hastalıklardan koruması için dua edelim, beterinden koruması için dua edelim, allahımıza sadece kendimiz yalvaralım başkasına gerek yok.
bu süreç içinde doktorunuzun verdiği ilaçlarınızı düzenli alın düzenli fizik tedavi yaptırın, keyif aldığı ne varsa elinizden geldiğince yaptırın, ertelemeyin, görmek istediği, binmek istediği, gitmek istediği yerlere götürün, okula başladığında r.a.m.'den kaynaştırma programına aldırın, çocuğunuza güvenin karşılaşacağı zorluklarda başkalarından yardım istemesi gerektiğini söyleyin, sürekli yanında olmayın, evde kapanmasına izin vermeyin, kendinden utanmasın, kendinizle, kendisiyle, hastalığıyla dalga geçmesini sağlayın espiriler üretin, hastalığı için sürekli ağlamayın, onun hayatını kolaylaştırın, bir süre sonra hastalıkla yaşamayı öğreniyorsunuz inanın bana, araştırın, başına birşey gelmesinden kormayın inanın onlarda çok güçlü yetişiyor, düştüğü zaman sıkıntılı bir yerde değilse kaldırmayın, bekleyin kendi kalksın, son zamanlara kadar her işini kendi yapsın, benim oğlum şu anda izmirde metro ve otobüs ile gidemediği ve yapamadığı hiç birşey yok. dışarda tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek kapasitede, tüm engelli haklarını öğrendi ve hepsinden yararlanıyor. sizde elinizden geldiğince oğlunuz eve bağlanana kadar dışarıda sevdiklerinizle ve arkadaşlarınızla bol bol zaman geçirin sizde oğlunuzda aktif olun, kendinizi ve çocuğunuzu dokturunuzun önerdiği tedavi dışındaki tedavilerle yormayın, hırpalamayın, zaten zor ve uzun bir süreç geçireceksiniz, gereksiz yorgunluklardan uzak durun,bu hastalıkta bile çocuğunuzun mutlu olmasını sağlayın, ne onu nede kendinizi kahretmeyin, bu hastalıkta en iyi şartlarda anlattıklarımın en az %90'ını bu şekilde yada benzerini yaşayacaksınız ama korkmayın, en önemli ve zor, kaçınılmaz süreç geldiğinde ise ben çocuğum için, canım için, şartlarımın üstünde elimden gelenin fazlasını yapabildim diyebilmelisiniz. sanırım bu bizim tesellimiz olacak.
kaçamadığımız, zor bir hayatımız var ama illede çocuklarımız için yaşamak diyorum, hayatlarınızı kolaylaştırmaya çalışın, pes etmeyin, çocuklarımız elimizden geldiğince doya doya yaşaşın, allahım bize bazı şeyler yaşatacakşa, onu ne zaman uygun gördüyse o zaman, günü geldiğinde yaşayalım, şimdiden düşünerek değil. çocuklarımız için yapacağımız mücadelelerimiz daha bitmedi, onların bize ihtiyaçları var.
hepimize tekrar geçmiş olsun.

ksk2012 verdiğin bilgiler için teşekkürler.benim de 3 yaşındaki oğluma dmd tanısı koyuldu.haluk hoca fizik tedavi başlayın dedi ilaç vermedi.bu yaştan itibaren tecrübelerinize dayanarak nasıl bir fizik tedavi uygulamamızı önerrirsiniz.evde, özel rehabilitasyon merkezlerinde vs.

toniosmurat geçmiş olsun,
ilk önce oğluma bu hastalıkta diğer hastalara göre şanslı olduğu yönleri ön plana çıkardım. şehirde yaşamak, yaşadığımız yerde hiç yokuş olmaması, her yere metro ve engelli otobüsleri ile gidebilme şansı olduğunu öğrettim. fizik tedaviye hala otobüslerle kendi gidip geliyor. sinema, maç, konser, tiyatro, hangi etkinlik varsa oğlum orada, çoğu zaman sağlıklı insanların yapamadığı şeyleri yapıp, gidemediği yerlere gidiyor. diyeceksiniz ki bunun nesi avantaj, çocuğunuz çok ciddi ve zor bir hastalık geçiriyor, fakat bu hastalık bize bir şekilde allah tarafından verilmiş, ben oğlumu çok seviyorum, onu bu yükün altında tek başına bırakabilirmiyim, zaten hastalık sadece çocuklara ait değil, onlar hasta doğduklarında anne ve baba bunu öğrendiklerinde zaten çocuklarıyla hafifletilemez bir hastalığa yakalanıyorlar. ben ilk öğrendiğim zaman 2 hafta şoktan çıkamadım. robot gibi doktordan doktora, hastaneye, tahlillere koşuyorduk. tedavi süreci boyunca otomatiğe alınmış oluyorsunuz. doktorlarınız size ne derse onu yapıyorsunuz. zamanla hastalık benim için şu hali aldı. elimi kolumu bağladılar içime bir ateş attılar, o ateş bazen harlıyor alev alev yanıyor, sonra biraz köz halini alıyor ama hiç bir zaman sönmüyor ve ben ölene kadar bu ateş zaman zaman harlayarak yanacak. diyeceksiniz ki bu kadar iki ruh halinde nasıl pozitif oluyorsunuz, işte o ateşin alevleri hafiflediğinde oğlumu güçlendirmeye ve onun için yaşamaya başlıyorum. ona ondan daha zor şartlarda bu hastalıkla mücadele eden insanları anlatıyorum. ayakta durabilmek için bunlarla yaşamak lazım.
sorunuzun cevabına gelince size tedavi ile ilgili sadece tecrübelerimi anlatabilirim, yoksa ne haluk hocamızın nede diğer hocalarımızın tedavilerinin üstüne öneride bulunmak küstahlığını göstermem bile, bunlar bizim haddimize değil. bizde tadavilerimize onların tadavisi ile başladık, hastalığı ilk öğrendiğimde adını bile telaffuz edemiyordum. bu tecrübeleri yaşayarak öğrendik. ama haluk hocamızda benim böyle davranarak oğluma yararım olduğunu söylemişti. biz daha sonra izmirdeki bir hocamızın tedavisine geçtiğimizi belirtmiştim. hasan hocamızda mükemmel bir hoca o da aynı şeyleri söylemişti. bu hastalıkta belli bir süreç var malesef ve bu süreci üç aşağı beş yukarı herkes aynı yaşıyor, hep tedavi çıkacak ümidi ile yaşıyorsun ama zaman çabuk geçiyor, onun için çocukları tedavinin yanında elinizden geldiğince kendi işini kendi yapabilecek konuma getirin, ve bu süreci uzatın tabii ki çocuğunuzu yormadan, evet düzenli bir fizik tedavi asıl sorunuzun cevabı sanırım , bir rehabilitasyon merkezine yakınmısınız bilmiyorum ama evinize yakın bir rehabilitasyon merkezine gidip danışabilirsiniz. çocuğunuz küçük olduğu için prosüdürü bilmiyorum, biz okul zamanı ilk önce hastaneden rehabilitasyon uygundur diye rapor çıkardık, (unutmayın adım attığınız herşey için ayrı heyet raporu çıkarıyorsunuz, çoğu raporda sürekli ibaresi bulunmak zorunda o zaman işiniz daha kolaylaşıyor, bizim yaklaşık 20 -25 tane raporumuz olmuştur,) şimdi çok iyi hatırlamıyorum ama ilk önce r.a.m. (rehberlik araştırma merkezi)'nemi yoksa rehabiltasyon merkezinemi gittik unutmuşum, r.a.m. dan raporunuz çıktıktan sonra rehabilitasyon merkezine gidiyorlar, servisleri oluyor, daha sonra okul zamanı geldiğinde r.a.m. oğlunuzu kaynaştırma öğrencisi yapıyor, kaynaştırma öğrencisi olunca okul dönemi boyunca okulda yaşayacağı tüm sorunları okul ortadan kaldırmakla mükellef, sınıfta kalmak yok, devamsızlıkları diğer çocuklara daha töleranslı, sınıf zeminde olmak zorunda okulda rampa yoksa rampa yapmak zorunda, engeli tuvaleti ayırmak zorunda, gerekirse anahtarı çocuğunuzda olacak, başka yerlerde gireceği sınavlar çocuğunuza göre önceden ayarlanıyor, her kurumda engelli önceliği var (malesef çocuğunuz belli bir süreçten sonra kabullenmesi ilk başta zor olan engelli ibaresini alıyor) zorluklar 3.4.5. sınıflarda başlıyor ve hızlı bir şekilde ilerliyor bu zamanda kortizona başladığı için kilo almasına engel olun, her gün şimdiden başlayabilirsiniz en az 20 dakika yüz üstü yatırın beline ve baldırlarına bir yastık koyabilirsiniz, bacaklarındaki kasların kasılmalarını geciktiriyormuş, rehabilitasyonda öğrendiğiniz fizik tedaviyi hergün evde mutlaka yapın biz yıllarca yaptık 13 yaşına geldiğinde isyan etmeye başladı ondan sonra sadece rehabilitasyonda yapmaya başladı, haluk hocamıza pkafoya ne zaman başlayacağınızı sorun haluk hoca unutabilir bizde unutmuştu ,rapor çıkartıp pkafo (gece ayakkabısı) alın, sık sık balon şirirtin bağırsın yüksek sesle şarkı söylesin hatta koroya götürün çok faydası oluyor, yüzme kursuna verin, ben çok uzun zaman gönderdim, plastik el topları alıp sıktırın, parmak kaslarını geliştirin. medikallerde satılan üçlü toplar var, fakat bunlara daha erken onun için bir sürü balon alın sürekli şişirsin, ellerinizle dokunmadan biri duvara kağıt koysun birlikte üfleyin yere düşüren kaybetsin, solunumlarını geliştiriyor. bunlara ileride ihtiyacınız olacak benim oğlumun solunumu şükürler olsun hala çok iyi, evinizde tadilat yaptıracaksanız acele etmeyin çünkü bir süre sonra evinizin düzenini oğlunuza göre ayarlamaya evde küçük tadilatlar ve rampalar yaptırmaya başlıyorsunuz, söylediklerimide olumsuzluk olarak görmeyin inşallah tedavi çıkar ve bunlara ihtiyacınız kalmaz ama herşey insanlar için ve hazırlıklı olmak çocuğunuz için olumlu oluyor, ne yapacağını bilmeyen bir anne babası olmayan bir çocuk bu hastalıkla nasıl mücadele edebilir düşünsenize, bize allahım bu gücü çocuklarımız için veriyor başka hiçbir açıklaması yok.
şimdilik söyleyebileceklerim bu kadar umarım işinize yarar.

ben izmir menemende yaşıyorum ve izmirdeki tüm hastaları bulup konuştuğumu tanıştığımı sanıyordum ama hala bulamadıklarım varmış doğrusu oğlunuz ile tanışmak isterdim DMD hastası galiba oda ?

ilaç tedavisleri denemeleri artık son aşamada diyebilirim fakat her denemenin ne kadar sürdüğü muamma artık ilaçlardan olumlu yanıt alınıyormuş facedeki sma grubu,sma ailesindende takip edebilirisiniz

ptc124 ten başlayın prosensa ve serapta gibi ilaç araştırmaları yıllardır arkadaşlarım ile kurduğumuz derneğin yakın takibinde zaten yani ilaç yada herhanği bir tedavi metodu ile ilğili tüm dünyadan haberler geliyor ve takip ediyoruz o konuda sıkıntı yok sıkıntı zaman ile ilğili ve bizler bu zamanı çocuklarımız için iyi kullanmak zorundayız gerek hastalığın yavaşlatılması gerekse onların hayat standartlarının yükseltilmesi bakımından ukalalık olmasın özür dileyerek yazıyorum ama bu DMD hakkında tecrübeli olduğumu düşünüyorum .siz başta olmak üzere DMD hakkında bilği veren tüm arkadaşlara teşekkürler.

ksk 2012 verdğiniz bilgiler çok güzel.aradığım şey bu zaten günlük yaşantımı ve hastane sürecini öğrenmem gerekiyor.doktorlara bağımlı kalmak istemiyorum.yazdıklarınızı kesinkle uygulayacağım.mesela şimdiden çikolata şeker tuzlu yiyecekleri azaltmalımıyım yoksa tamamen kesmelimiyim.malum doktorlar herşeyi söylemiyor.

öncelikle herkese geçmiş olsun allah cümlemizin hastalarına ve hastalığına şifasını versin bugün oğlumun dmd hastası olduğunu öğrendim haluktopaloğluna gittik kendisi sonuçların iyide kötüde olmadığını söyledi nedemek istediğini anlamadım oğlum şuan 19 aylık yürüyebiliyor koşabiliyor gelişimi normal 9 aylıkken yürümeye başladı tesadüfen baktığımız bir kan sonucu neticesinde ck yüksek olduğunu gördük neticede bu duruma geldik

genetik sonucu : incelenen dna örneğinde distrofin genine ait ekzon delesyonu saptanmamıştır.

emg sonucu : yapılan incelemede miyopati bulgusuna rastlanmamıştır klinik bulguları destekliyorsa biopsi düşünülebilir.

BİOPSİ SONUCU :

klinik özet:

ck yüksekliği nedeniyle doktora başvurmuş klinik şikayeti yok alt 321 ast 277 ck 8323 DTR ler bilaterel alınıyor gowers yok bağımsız yürüyor 1 yaşında yürümüş 1 yaşında konuşmuş ailede kas hastalığı epilepsi yok gece uyurken 34 derece ısı düşüyor

makroskobi: 0.6x0.5x0.5 cm ve 0.7X0.7X0.5 cm boyutlarında yağ dokusu içeren kas biopsisi tamamı 2 doku frozen takibe alındı

dokuya uygulanan boyalar

histokimyasal boyalar : gomori trikrom periodik asit schiff (pas) oil-red-o (oro) nikotinamid adenin dinükleotid fosfat (nadh) süksinat dehitrogenaz (sdh) sitokrom-c oksidaz+süksinat dehitrogenaz (cox+sdh) adenozin trifosfataz (atpaz)

immünhistokimyasal boyalar: spektrin merozin distrofin-1 distrofin-2 distrofin-3 alfa sarkoglikan beta sarkoglikan gama sarkoglikan delta sarkoglikan

mikroskobi:

kesitlerde kas lifleri arasında belirgin çap farkı bazofilik boyanan dejenere lifler çok sayıda nekrotik lif ve fagosite eden lif mevzuttur. endomisyal ve perimisyal bağ dokusu artışı dikkat çekmiştir perimisyal bağ dokusunda yağ infiltrasyonu izlenmiştir. oksidatif enzim boyaları (nadh,sdh,cox) ve histo kimyasal boyalar (gomori,triktom,pas,oil red-o ) ile booyama normaldir stokrom-c oksidaz pozitifdir. ATPaz boyamasında tip 1 ve tip2 liflerin dağılımında özellik yoktur immün histokimyasal incelemede spektirin merozin ve delta sarkoglikan pozitif distrofin 1-2-3 negatif alfa beta gama sarkoglikanlarla soluk boyanma saptanmıştır

tanı : duchenne musuler distrofi inzisyonel kas biopsisi.

anlamadığım ! duşen muuskuler distrofi mi becker mi ? haluk hoca net söylemedi bekerde demedi duşende demedi ilerleyen zamanlarda göreceğiz dedi bana tesellimi verdi yoksa gerçektenmi söyledi lütfen yardımcı olursanız sevinirim saygılarımla

hepinize tekrar merhaba
sanırım haluk hocaya gitmeyen yok, daha önceki yazdıklarımı okursanız süreci anlayacaksınız. sizlerin moralini bozmak istemiyorum, fakat sadece gerçekçi olmak zorundayız. çocuklarımızın vücudunda distrofin yok, vücutta olmayan birşeyi ilk önce kabul etmek zorundayız, benim oğlum şu anda 17sini sürüyor, zaten bu çocuklara genelde kaslarından birşey olmuyor, bu uzun süreç içinde kullandıkları ilaçlar, onlara bağlı yan etkiler, başka hastalıklar oluşmaya başlıyor, solunum sıkıntısı, kalp kaslarının yorulması ve yetersiz kalması, kortizon kullanmak başlı başına bir sıkıntı, hastalığı yavaşlatırken diğer taraftan vücutta oluşturduğu hasarlar, kilo aldırmasıda cabası, ama ilaç seçim şansımız yada kullanmama lüksümüz yok. hastalığı öğrendikten sonra robot gibi doktorların uyguladığı tedaviye uymak zorundayız. çoğumuz hastalığı çocuklarımızda öğrendikten sonra uzmanı olduk, ve bu süreçten malesef hepimiz zamanla geçiyoruz. zamanla tecrübe sahibi oluyoruz, ben çocuğum için doğru olanı yaptığıma inanıyorum, tüm doktorlarıda bizim hayat biçimimizi destekledi. okul 2. plana düşüyor, ama bazılarında ılımlı gerileme olduğu söylensede, doktorlar oğlumun çok zeki olduğunu söylediler. tekrar söylüyorum olumlu yönleri görerek yaşamak zorundayız. çocuklarıza hergün ızdırap yaşatıp, hergün ölemeyiz, güçlü olmak zorundayız.
hepimize geçmiş olsun.

Oğlumada DMD teşhisi konuldu...

Merhaba arkadaşlar,
17 aylık oğluma tesadüfen yapılan kan testi sonucunda CKnın yüksek çıkması nedeniyle genetik tarama yapıldı ve 50.eksonda delesyon tespit edildi.Araştırmalarımız sonucunda Prof Dr Haluk TOPALOĞLU'ndan randevu aldık ve geçen hafta muayene için gittik.Genetik sonucumuza bakar bakmaz çok iyi tam zamanında geldiniz dedi. Hacettepe Üni. 51.ekson atlatma tedavisini anlattı 12 çocukta denendiğini ve başarılı sonuçlar alındığını söyledi. ilaçta yakında zamanda patent alacakmış.kendi üvi. uyguladığı tedaviye şuan oğlum küçük olduğu için uygulayamıyoruz 5 yaşına gelmesini bekliycez. bu arada ilaç piyasa çıkarsa daha erken yaşta da başlayabileceğini söyledi.yılda bir defa görüşelim dedi.umutluyuz inş.ilaçta biran evvel piyasa çıkar.
Allahtan sadece oğlum için değil bu hastalığa yakalanan herkez için şifa dilerim.en yakın zamanda bütün kas hastalıkları için şifa bulunacağına inanıyorum.

öncelikle geçmiş olsun allah yardımcınız olsun haluk hocaya yakın zamanda gittiniz sanırım muayene ücreti ne kadar olmuş bilği verebilirmisiniz

henüz yolun başındasınız daha çokk 400 ler isticek sizden allah ayrdımcınız olsun

1997 den beri ilaç çıkacak ümidi vererek hastaları oyalıyorlar kanser için bile tedavi varken bu hastalığa malesef yok artık nasipten öte köy yok demek ki
yine de insan bir ümit bekleyip duruyr

Üst Alt