Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

2024 yılında bankaları emeklilere verdiği promosyonlar ne kadar olur?

Ben Yapı Kredi Bankası 12000 TL aldım aynızamanda maaş müşteridiyim

İyi günler ben yapikrediden yetim maaşı 9500 TL civari 1.5 yıl önce geçmiştim bu bankaya tekrar güncelleme yaptırsam illa bankaya mi gitmem gerekiyor vede güncelleme yapılınca ödeme yaparlar mi

Yapikredi mobil bankacılık işlemlerinden promosyon yenilemesi yapabilirsiniz. Bankaya gitmenize gerek yok. Zaten Yapikredi güncelleme mobile olarak promosyon yenileme işleminin amacıda bankada yoğunluk ve hızlıca yaparak ödemenin hemen yapılması..

Vakıfbank kendisinden emekli olanlara (tekrar ediyorum sadece kendisinden emekli olup da maaşını yine kendi bankasından alanlara) çok büyük bir kıyak yaptı. Allah razı olsun.

Tartışma başlatmak için değil sadece bilgi amacı ile yazıyorum. Malumunuz Diyanet bu promosyon konusuna sıcak bakmıyor ve caiz olmadığını ifade ediyor. Ancak Diyanetin fetvasında "....maaşlarını kendilerinden almayı tercih etmeleri..." şeklinde bir ifade var. Ben banka promosyonlarını cebime sokmuyor başkasına veriyordum. Ancak bu ifade benim kafamı karıştırdı ve görüşlerini muteber bulduğum bir ilahiyat profesörüne konuyu (yani özellikle bu ifadeyi) yazarak bankanın verdiği parayı almanın caiz olup olmadığını sordum. Özetle dedim ki: "maaşımı promosyon almak maksadı ile o bankadan bu bankaya taşımak gibi bir amacım yok. bana promosyon verse de vermese de ben maaşımı her zaman aynı bankadan alacağım. Asla banka değiştirmeyeceğim, hakikaten hayatımda hiç de değiştirmedim. Ama bankanın kendisi, benim bir talebim arzum isteğim olmadan, tutuyor bana promosyon/ikramiye adı altında para veriyor. Caiz mi değil mi?" Hocam "caiz" dedi.
Bugün aynı şeyi B.Çekmece Müftülüğüne de gittim sordum ve hadiseyi aynen yukarıda yazdığım şekilde anlattım, çünkü Vakıfbank güzel bir kıyak yaptı hiç hesapta yokken. Bayan hoca da aynı gerekçe ile "alabilirsiniz" dedi. Ama o da promosyon için banka değiştirilmesi neticesinde yeni bankanın verdiği promosyona "caiz değildir" dedi.
Bilgilerinize.
Selametle.

Şunu ilave edeyim de yanlış anlaşılmasın: ilk sıradaki hocam da "caiz değil" dedi ancak benim anlattığım şekilde olana "caiz" dedi.
Yani kişinin promosyon almak için bir gayreti, maksadı, amacı olmayacak, bunun için çaba sarfetmeyecek vs vs..

Maaşallah o zaman bencede Bi sıkıntı yok ben aldım fazlasını versinler yine alırım her ay verilse yine yok demem

@HakanEs26,

10100₺

Aynı zamanda çalıştığım şirket maşımı yapıkrediye yatırıyor

@alifatih1958, Caiz değil denilmemesinin sebebi bankanın promosyonunu size kazancından ödemesi bir bankanın ana kazancı nedir faiz sebeb bu.

Ama katılım bankalarında durum farklı onlarda da %100 her şeyine caiz denmese bile çoğu işlemlerinde islami kurallara uyulmaya çalışılıyor yani ehveni şer.

Bu konularda hassasiyeti olanların katılım bankalarını tercih etmesi daha uygun olur ben kuveyttürkten alıyorum.

Bu konu umrunda olmayanlar için sorun yok tabi onlar istediği yerden alabilir.

@nino,

Yapikredi şuanda emekli maaşı 10.000 olana 12.000 promosyon vermez. 12.000 promosyon vermesi için 40 gün önce ilk defa Yapikredi ye adım atmanız gerekirdi. 40 gün önce EYT emeklilerine 12.000 promosyon veriyordu..
Özel şirketlerde çalışanların maaşlarında promosyon ödemesi yapılmaz..

Dün yine bankalarda güncelleme yapıldı.
Şuanda en çok promosyon veren bankalar Garanti ve Akbank oldu. Ek ödeme olmadan
En düşük emekli maaşı 10.000 olanlara 10.000 promosyon ödemesi yapılıyor..

Son düzenleme:

kara duman

Muhterem Karaduman kardeşim, faizsiz finans kurumlarının ehveni şer oldukları şeklindeki düşüncende çok haklısın. Ben onların çalışma prensiplerini biraz bilirim zira uzun süre içlerinde bulundum. Dış ticaretti benim işim. Hatta gümrükçü bir arkadaşla kafa kafaya verip mevzuattaki boşluğu bulup çalıştığım yerin genel müdürlüğünden müsteşarlığa mevzuat değişikliği yapılması talebinde bulunmasını istemiş idim ve bizim talebimiz üzerine mevzuatı değiştirdi müsteşarlık. İkarus marka otobüslerin ve eski Beşiktaşlı Holosko’nun transferi için İngilizce ve Fransızca dillerinde düzenlenen milyon milyon dolarlık garanti mektuplarında bu fakirin imzası vardır. Faizden kaçınmaya çalışıyor ancak nereye ve ne kadar kaçabiliyorsun o muamma. Yani isteseler de istemeseler de faize bulaşıyorlar. Sana bir misal anlatayım. Müşteri bir fatura getiriyor ve fatura bedelinin yurt dışına transferini istiyor. Faturayı incelediğinde misal $100 malı bedeli yazıyor, $10 dolar da faiz. (interest/l’intérêt) “Yapamayız zira faturada faiz var, biz faize aracılık etmeyiz” diyorsun. Müşteri “Peki” diyor gidiyor ve yarım saat sonra geliyor. Elinde yine $110 lık fatura ve bu kez faturada $100 mal bedeli, $10 komisyon yazıyor. İşlemi yapıyorsun ama yüreğin cız ediyor zira biliyorsun ki faiz isim değiştirmiş komisyon olmuş, yani cambazlık söz konusu. Her bankanın yurt dışında muhabir bankaları vardır. Muhabir banka senden faiz alır, “ben faiz vermiyorum, faizle çalışmıyorum” diyemiyorsun. Dersen “kendine başka banka bul o zaman” diyor. Yani demek istediğim faizsiz finans kurumları tamamen faizden arınmış değiller. Ama kimisi hakikaten kaçınmaya çalışıyor elinden geldiğince kimisi ise “kaçınmak mümkün değil” diyerek fazla hassasiyet göstermiyor. Faizsiz finans kurumlarının ahlakını bozan Bank Asya oldu. O fetöcüler yok mu o fetöcüler. Onların yatacak yerleri yok. Yaptıkları her uygulama dini kuralları bozmaya yönelik idi. Allah onları kahretsin. Pensilvanyalı İblisin bankası her haltı yedi ve ondan gören diğerleri de rotayı sapıttı. Benim zamanımda (yani bundan 25-30 yıl önce) içlerinde dini kurallara en sadık olmaya çalışan Kuveyt Türk idi. Bir faizsiz finans kurumu ile için rahat olarak çalışmak veya para yatırmak istiyorsan, o zaman yeni bir faizsiz finans kurumunun kurulmasını bekleyeceksin ve onunla çalışacaksın zira ilk bir-iki sene son derece hassas oluyorlar, dini kurallara ellerinden geldiğinde riayet etmeye çalışıyorlar ama birkaç sene sonra onlar da gevşiyorlar.

Selametle.

@alifatih1958, Söylediklerinize tamamen katılıyorum çalışmış birisi olarak güzel izah etmişsiniz ama dediğim gibi ehveni şer günümüzde banka ve benzeri kurumlar olmadan sıradan vatandaş için bile hayatı devam ettirmek imkansıza yakın bu sebeble ne kadar korunabilirsek kardır istemeden olan bulaşmalardan Allaha sığınmak lazım.
Ben sadece normal bankacılık işlemleri için kullanıyorum kar payı veya altın birikim hesabı bile açmadım %100 helal denilemediği için.
Ama emlak katılımın bir süredir yaptığı bir hesap çeşidi var.
PROJE BAZLI ÖZEL FON HAVUZU.
Bu sisteme %100 helal fetvası veriliyor birikimlerimi burada değerlendiyorum.
Selametle.

kara duman

Muhterem dostum. Videoyu izledim ama pek bir şey anlamadım zira faizsiz finans kurumlarında zaten mal alımı ve satımı söz konusu. Malı ihtiyaç sahibi adına üreticiden veya piyasadan alıp ihtiyaç sahibine vadeli satıyor. Malsız para vermiyor. “Proje Tercihli Özel Fon Havuzu” sisteminin farkını çözemedim, sadece vade az tutuluyor bu sistemde. Neyse vardır bir bildikler herhalde. Ben o kadar derin şekilde İslam Fıkhına sahip değilim.

Ancak kur korumalı mevduat hesabına “caizdir” denmesine benim aklım hiç ama hiç yatmadı. Aynı hocanın KKMH hakkında 19 dakikalık bir başka videosu var ve orada da KKMH.nin faizsiz finans kurumlarında açtırılması durumunda “caiz” olduğu söylüyor ama KKMH bankada açtırılırsa “caiz değildir” diyor.

Ben İslami iki siteye zaman zaman bakarım. Bunlardan bir tanesi ihvanlar.net isimli Çarşamba Cemaatinin sitesidir, diğeri de islamveihsan.com isimli Erenköy Cemaatine ait sitedir. Erenköy Cemaatinin sitesi daha kültürel bir sitedir, daha naziktir, daha kibardır yazıları. Ama diğeri biraz daha paldır küldür geldi bana. Ve bu site biraz böyle iktidar yanlısı izlenimi uyandırdı. Mesela Cübbeli her daim iktidarı destekler, Tayyip Bey ile ters düşmemeye gayret eder. Kıdem tazminatına neredeyse haram diyecekti az kalsın Cübbeli, bir tık kalmıştı demesine. Gerçi bu site Cübbeli ile de pek barışık değil ya, o da başka bir mesele. Bu arada iktidarı desteklemelerini tenkit etmiyorum, yanlış anlaşılmasın. Dini yazı ve yorumlarında bile hep iktidar tarafında olmaları bana garip geldi.

Ben bir gün bunların fetva hattına telefon açtım. “Ev dışında abdest almak kolay olmuyor, evden abdestli olarak çıkmış olmama rağmen bir sebeple abdestim bozulup da cami şadırvanında abdest almak zorunda kaldığımda hasta olan ve uzun bacak yürüme cihazı takılı olan ayağımı yıkamak yerine sadece o ayağıma çorap üzerinden mesh yapsam olur mu?” diye sordum ama adam beni dinlemeden “çorap üzerine asla katiyetle mesh olmaz” diye kestirip attı. Fatih Camisinin avlusundaki Fatih Müftülüğüne gidip sordum durumumu gösterdim hoca “olur” dedi. Hoca olan bir akrabama sordum o da “olur” dedi. Yani bu Çarşamba cemaatini okurum ederim ama pek sıcak bakmam kendilerine. Dinimiz kolaylık dinidir ama bunlar çok katılar ve KKMH.daki gibi bana ters gelen görüşleri var.

Selametle.

@alifatih1958, Konuyu dağıtmak istemiyorum konu promosyon konusu bildiğim kadarıyla cevap vereyim.

"Proje tercihli özel fon havuzu" farkı şu diğer kar paylı hesaplarda mevduat toplanıp vadeli olarak finasman kullandırılıyor elde edilin karın bir kısımı müşteriye veriliyor kimin parası kime kullandırıldı kişiye özel ne alındı verildi karışıyor.

Bunda ise kişiye özel bir fon oluşturuluyor A kişisi finansman kullanacak bir veya bir kaç kişinin mevduatı vadeli olarak veriliyor vade sonunda vade karı banka cüzzi komisyonunu alıp kalanın tamamı müşteriye aktarılıyor yani olay finansman kullananla müşteri arasında banka sadece organize ediyor kim ne aldı verdi belli birbirine karışmıyor sadece insanlar birbirini bilmiyor ama arkadaşına vadeli bir mal satmışsın gibi oluyor.

Örnek olarak kurban zamanı bazı marketler kurban satıyor (içki saten markettete satıyor nasıl oluyorsa) onları kesip hepsini bir havuza toplayıp paketleyip müşterilerine veriyor bütün kurban etleri birbirine karışıyor ve bu asla caiz olmuyor bunun gibi biraz.

Fatih kalander fıkıf konusunda çok yetkin bir isimdir hatta cübbeli Ahmet hoca bile kaç sefer fıkıh konularını bazen ona danıştığını söylemişti.
Benim bildiğim kur korumula mevduata hiç bir şekilde caiz demiyorlar.

Ümmetimin ihtilafı rahmettendir kuralında olduğu gibi alimler arasında görüş ayrılığı olması normal önemli olan o ayrılığın kuran ve sünnete aykırı olmaması.

İhvanlar net kişilerin kurduğu bir site kendilerini bağlar resmi olarak kimsenin sözcüsü değiller ve pek ilmi bir site değil.

Zorlaştırmayın kolaylaştırın ayetinin ayarını iyi ayarlamak lazım bazen kolaylaştıracağız diye din sulandırılıyor fetönün ki kötü niyetti ama onlara sorsan kolaylaştırıyorlardı.
Örneğin sandalyede namaz eğilip kalkamayanlar için caiz diyenler var iş o kadar sulandı ki azıcık dizi ağrıyan sandelyeye oturuyor namazda bazı camiilerde haşa kiliseler gibi sıralar kondu yani ucu bir kaçtımı tutamazsın.

Diyanet bu ayarı kaçırıyor bazen kural belli kuran, sünnet, icma, kıyas müctehid değilsen daha önce müctehidleri verdiği fetvaya (icma) uyarsın yoksa benzer fetvalardan kıyas yaparsın bunu yapacak kişide fıkıh alimi olmalı berber ahmet değil ben dedim oldu şekilinde değil.

Siyasete girmiyorum dine ve vatana en azından ehveni şer olarak kimin faydası varsa açıktan desteklenmesinde bir sorun yok bence.

İsmail ağanın yorumlarının biraz katı olduğu doğru ama onu eleştirebilecek bilgi seviyesin değilim.

İsmailağa cemaati şu an çok karışık her şey birbirine karışmış vaziyette bir operasyon yemiş vaziyetteler onun için samimiyetine ve bilgisine güvendiğim birkaç hoca var sadece onları dinliyorum.

Yanlıştan ve yanılmaktan Allah hepimizi korusun en doğrusunu Allah bilir.

Çok güzel yazmışsın kardeşim, sağ olasın., proje işini de güzel açıklamışsın. Hemen hemen hemfikiriz seninle.
Selametle.

Yapı kredi 10 bin + 1000 tl yatırmış ben 8750 iken başvuru yaptım artı 1000 ek ödül diye muhtemelen onlarda 10 bin yaptı duyurulur :) sitesinde halen 8750 yazıyor günceller he halde..

@HakanEs26,

Aynen site halen güncelleme yapılmadı. Yapikredi her zaman kimseden geri kalmaz..

Konu ile alakasız ama 31 mart yerel seçimlerde emekli kardeşlerimiz gereken cezayı çok ama çok güzel kestiler. Helal olsun Helal..

@HakanEs26, güncelleme oldu daha önceki degişikti

@deasn12

12500 veriyordu güncelleme oldu 7500 düştü tekrar güncelleme oldu şu an 9250 oldu en son Yapı kiredi

SON DURUM BU :

• 28 Mart 2024 – 30 Nisan 2024 tarihleri arasında SGK emekli aylığı üç yıl boyunca Yapı Kredi’den alma taahhüdü veren müşterilerimiz 18.000 TL'ye varan nakit promosyon fırsatından yararlanabileceklerdir.
  • Promosyon Taahhütnamesi’nin imzalanması sonrasında ek bir koşul olmadan; bir aylık net gelir 9.999 TL'ye kadarsa 6.250 TL; 10.000 TL - 14.499 TL arasındaysa 10.000 TL; 15.000 TL - 19.999 TL arasındaysa 12.500 TL; 20.000 TL’ nin üzerindeyse 15.000 TL nakit promosyon ödenir.
  • Ek Ödül Taahhütnamesinin imzalanması sonrasındaki 60 gün içerisinde iki yeni fatura ödeme talimatı verilmesi durumunda maaş baremi bağımsız 1.000 TL ek nakit ödül ödenir.
  • Ek Ödül Taahhütnamesinin imzalanması sonrasındaki 60 gün içerisinde asıl bireysel kredi kartları ile toplamda 1.000 TL harcama yapılması durumunda, maaş baremi bağımsız 1.000 TL ek ödül ödenir. Ödeme, ek ödül taahhütnamesinin iptal edilmemesi durumunda ilk maaş ödemesini aldığı ayı takip eden ay içerisinde yapılacaktır.

@HakanEs26,
Hayırlı olsun arkadaşım... Başvuru yenilenmesini yaptıktan ne kadar süre sonra, kalan süre için hesabınızdan para kesildi ve promosyon ödemesi kaç gün sonra hesabınıza yatırıldı kaç tl olarak ödendi ? Teşekkür ederim.

@mehmet abi,

Yapikredi bankası dahil olmak üzere tüm bankalar 4 gün içerisinde promosyon ödemesini yapıyor. Önceki almış olduğunuz promosyon hesaplamasını 36 ay üzerinden hesaplamasını yapabilirsiniz. Kalan promosyon kesintisi ek hesaptan yada vadesiz hesabınızdan kesilmiyor. Haketmiş olduğunuz promosyondan kesintisi yapılıyor.

Üst Alt