Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Askerlikten muaf olmak için boy-kilo hesabı nasıl yapılıyor?

hkrts, kilo nedeniyle tek seferde muafiyet verilmesi mümkün değil. Arkadaşınız başka bir nedenden almış olmalı.

Erkan, gitmek konusunda ısrarcı olursan askere alırlar diye düşünüyorum.

Abi Gitmek istiyorum bunu kime söyleyeyim cok istiyorum hemde çünkü evlenecem önümdeki engel askerlik işimi dahi kuramadım Beni sağlık konturol için çağırmadılar kilo boy için çağırdıklarında kime söyleyeyim Burda özel harekata sordum 5 kilodan bişe olmaz götürürler dedi beni aydınlatırsan sevinirim abicim ya :/

Muayene sırasında gördüğün herkese bunu söyle! :) Bence bu kadar istiyorsun madem, ilgili rütbeliler de sorun çıkartmayacaktır...

Sorum farklı. Askere gitmek istiyorum.

Merhaba arkadaşlar, benim sorum diğer arkadaşlara göre biraz farklı. Forum u incelerim biraz ve kilo konusunda herkes askere nasıl gitmem konusu hakkında tartışıyorlar. Ben ise aksine askere gitmek istiyorum. Benim boyum 177cm ve kilom ise 110kg . Şimdi ben askerlik şubesinden aldığım kağıda sağlık ocağından bu rakamları yazdırırsam beni askeri hastaneye sevk edecek. Askeri hastanede ne gibi işlem görecem? Kesin olarak beni askere götürmezler mi? Acaba ben gitmek istiyorum dediğimde beni askere kabul ederler mi? Ben askere gitmek istiyorum, daha fazla geciktirmek istemiyorum.

bülent abi boyum 1.83 kilom 120 bu durumda çizelgeye göre elverişli görülmüyorum ama askeri hastaneye muayeneye gittiğim de bana bişey olmaz gidersin askerde kilonu verirsin deme gibi bi şansları var mı öle bi ihtimal var mı abi:)

OturanBoğa;

hocam boyum 181 kilom 135 +57 gibi bir kilo fazlalığım var yeni mezun oldum bugün neler olabileceğine dair bir yoklama/araştırma düşüncesiyle askeriyeye gittim sistem kapalıymış bir işlem yapamadı ama büyük ihtimalle seni istanbul gataya sevkedicez dedi başkada birşey sormadan çıktım bayağı bir internet araştırması yaparken eski zamanlarda sürekli dediğiniz gibi minimum 1 kere 1 yıl erteleme verilip sonra muaf ediliyormuş ama son zamanlarda +45 ve üstü kiloda çoğu kişinin ilk gidişlerinde muaf olduklarını öğrendim askerlik 12 aya düştükten sonra pek üstelemeyip direk veriyorlarmış muafiyeti. bununla ilgili bir bilgisi olan varmı ilk seferde alabilirmiyim muafiyeti çünkü bir annem birde ben varım askere gitme durumumda hem maddi hemde manevi zora gireceğim annemin gidecek pek bi yeri olmadığından.erteleme alırsamda bir işe girme ihtimalim olmayacak çok büyük bir ihtimalle

birde bursa gibi büyük bir şehirde neden istanbula gönderildiğimi anlamadım burada da askeri hastane var

Son düzenleme:
122 kiloyum, askerlikten muaf olur muyum?

S.a arkdaslr 1.70 boy 122 kiloyum askerlikten muaf olur muyum muayneye gitsem çürük alrmyk yardımci olur musunuz acil.

olmazsın kardeşim. önce bir güzel tedavi uygularlar. zayıflaman için. şayet zayıflayamazsan muaf verirler. benim arkadaş 130 kilo ve cumhurbanlığında cumhurbaşkanının koruması olarak askerlik yaptı eh düşün yani... koşamazsan bile kantil de yahut temizlikte yahut arşivde yaparsın askerlik...

boy ve kilon arasında 30 kg varsa askerliğini bir yıl tecil ederler bu işlem iki defa tekrarlanır 3.de raporu alırsın.

Arkadaşlar, kuralı yukarıya aktardık.
Bunun dışında yorum yapacak bilgiye de, deneyime de sahip değilim.

Boy-kilo nedeniyle askerlik işlemi yapan arkadaşlar deneyimlerini paylaşırsa,
ancak o zaman emsal durumlardan kendimiz için bilgi çıkartabiliriz...
Lütfen herkes bu konudaki deneyimini paylaşsın.

arkadaşlar 29 yaşındayım üniversiteyi uzattığım için askerlik hizmetimi ertelemiştim. sorum şöyle benim boyum 168 kilom 105 aile hekimime sordum ertelenir dedi. askerlik şubesindeki memur arkadaşlarla konuştum yürümeye koşmaya engel bir durum var mı dediler, benim dizlerimdeki kıkırdaklar malesef parçalanmış durumda ve ameliyat aşamasını da geçmiş bulunuyorum 1-2 km yürüdükten sonra ne ayakta durabiliyorum ne de yürüyebiliyorum günlerim ağrı kesicilerle geçiyor dedim birde bel fıtığı var memur arkadaş bu şartlarda ya ertelenir yada efor testinden sonra muafiyet verilir ama daha yürüyemeyen adamı askere almazlar dedi. evlendim ve önümü görmek istiyorum eğer bu kilo ve yaşta ertelerlerse kaç yıl ertelenir kilo problemim eskiden beri var. 95-96 nın altına düşemiyorum önümüzdeki hafta kontrole gideceğim eğer üniversite sebebiyle ertelerlerse bilemem ama kilodan kesin ertelenirse kilo ile erteletip 3 yıllık kontrolleri erkene almak istiyorum sonucu buradan yazacağım ama bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim.

Şubeden şimdi çıktım Aile hekimine yolladılar boy 187 kilo 150 alınırmıyım?

Arkadaslar merhaba forumu bayadır okuyorum fakat üye olmak bügün nasipmiş sağ olsun yetkili arkadaşlar hemen hemen her soruya cevap verip ilgileniyorlar.Benimde bi derdim var

16 yaşındayken gittim türkiyeden geçen sene geri geldim şuan tam 23 yaşındayım orta okul mevzunuyum yoklama felan hiç bir şey yaptıramamıştım neyse şubeye gittim bu sabah fiş aldım önce fişi veren adam beni böle tersledi 2 güne askersin biliyosun demi felan diye neyse ordan numara aldım üst kata çıktım kağıtları doldurdum ordaki memur aynı şekilde böyle 2 güne askersin hazırlan felan bişiler diyo....neyse bana kağıtları verdi dediki al bunları aile hekimine sağlık ocağına git dedi muane ol gel dedi tamam dedim çıktım başka işlerimizde vardı annemle o yüzden pazartesi gitmeye karar verdik sağlık ocağına...bütün hafta sonu alırlarmı almazlarmı diye kendimi bitircem biliyorum o yüzden dedim belki sizinde fikirleriniz vardır ama dürüst olmak gerekirse gitmek istemiyorum çünki ailenin tek gelir kaynağı benim bana kim para yollucak askerde veya annem ve kardeşime kim bakıcak kendimi yedim bitirdim..

Boy 187
kilo 150

bacağımda ve baldırlarımda ileri derecede serce parmak kalınlıgında varisler var

merdiven çıkamıyorum fazla nefeste daralma ve kalp çarpıntısı oluyor

daha önce geçici yüz felci geçirdim (evrak yok elimde ispatlıcak yurtdışında başıma geldi)

Merhaba yaşım 27 boy: 190cm kilo : 135

bu durumda askere alırlarmı? tabloya göre max 117 kilo diyor ama yok sen gidersin vs deyip gönderme imkanları varmı? bir kere 2006 yılında boy kilo aldılar tecil için gitmiştim daha sonra açıköğretimden kaynaklı tecilli hala sanırım okulu bitiremeyeceğim bu durumda benim durumum ne olur? o zamandan beride hiç askeriyeye gitmedim yer: İzmir Bornova
Gidip sormaktanda çekiniyorum hadi askere demesinler diye.

arkadaşlar en sonunda muayenemi oldum, astım hastasıydım ve dizimde kıkırdak kırığı vardı ayrıca kalbimde de ufak bir sorun var. neyse ben prosedüre geçeyim,

gittim boyu 1,66 ölçtüler yani nereden baksanız 2-3 cm kısa ölçtüler kiloyu da 101 yazdılar ve rapora obezite sebebiyle bir sene ertelenmesi uygundur yazıldı, görevli doktor gitmem gereken yerleri görünce problemlerimi sordu bende anlattığımda doktorlara durumunu açıkla yardımcı olurlar dedi ancak hepsi öyle candan değilmiş.
hastalıklarım tek başına problem değil ancak hepsi bir arada beni mahvediyor, göğüs hastalıklarına durumu anlattım astımım azdığında nefes alamadığımı söyledim ne güzel hava değişimi alırsın dedi bende komutanım her ay nasıl hava değişimi alayım maksimum sınır zaten 30 gün dedim benim problemim değil dedi.
ortopedide ise durum daha vahim mr sonuçlarıma baktı doktor dediki senin ameliyat olman lazım bende evet olmam lazım ama sivil dekiler yanaşmıyor çünkü ameliyat evresini geçtiğimi söylediler dedim oda sen git bir doktor ayarla ameliyat ol bize de haber ver tecil edelim bizi yorma dedi.
neyse kardiyolojiye gittim olası miyokarda enfarktüs (kalp krizi) şüphesi ile doktorun karşısına çıktım daha önce de problem yaşadığımı söyledim bana abartmıyorum 2 ay sonraya test günü verdi ben de endokrine geri dönüp en ilgili olan doktor ile görüştüm bana korkma senin bir sene tecilin her türlü verilir sivilde tedavilerini ol raporlarını sakla seneye onları sun kabul ederler dedi.

vel hasılı kelam arkadaşlar sivilde bir rahatsızlığınız var ise gidin devlet hastanesinden sonuçlarınızı heyet raporlarınızı alın GATA daki doktorların umrunda değilsiniz yüzünüze bile bakmazlar test sonuçlarını götürürseniz pekte memnun olurlar onları yormamış olursunuz çünkü bir doktor günde 300-400 kişiye bakmak zorunda kalıyor bu abartı değil.
kilo boydan da çekinmeyin kanun ne ise onu uyguluyorlar heyete bir günde 1000 e yakın kişi giriyor heyet 2 buçuk saat toplanıyor öyle karşılarına alıp konuşamazlar girersiniz rapora göre doldururlar bana endokrinden denilen bu

yarın heyete çıkacağım sonucu buradan yazarım.

arkadaşlar heyet raporum elime geçti heyette yüzüme bile bakmadılar ertesi yıla erteleme verdiler. ama eğer bir durumdan ertesi yıla erteleme falan alıyorsanız diğer hastalıklarınızı karıştırmayın. ben kardiyoloji testlerine girmedim bu raporu gönderdim kardiyolojinin askerliğe elverişli değildir raporu vermesi ihtimaline karşı raporumu almadılar kardiyolojiden de raporu alıp hepsini beraber teslim edecekmişim.

Askeri Hastane Sevk ve Sonrası

Merhaba,

Temmuz ayında lisans diplomamı aldım ve iki gün önce Halıcıoğlundan başvurumu yaptım. Aynı gün içerisinde de Aile Hekimine muayene için gittim.
Fakat askeri hastaneye sevk yazdı aile hekimi. Boy: 171 cm Kilo: 108 kg

Herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle hayatımda bir kez hastaneye gitmedim. Ciddi bir rahatsızlık geçirmedim.

Ben kesinlikle askere gitmek istiyorum. Aile hekimine çok dil döktüm ama nafile :)

Öğrenmek istediğim tek şey şu;

Askeri Hastanede bu boy ve kiloyla askere alınma olasılığım nedir ? Kendi tercihim ne derece önemlidir?

Yorum ve cevaplarınız için şimdiden teşekkürler....

Yardim askerlikle ilgili

Boyum : 1,94
Kilom : 125
Ben cok askere gitmek istiyorum 1 yil ertelerler mi yoksa yalvarsam gönderrilermi ona gore tecil bozdurcamda veya spora başlayipta mi bozdursam ?

Kardeşim aynı kiloda benim arkadaş var askere gitti. Heyete söyle 1 yıl tecil ettirir zayıfladınmı gidersin askere...

sedatgedik;

Kardesim ben hemen gitmek istiyorum ertelemek filan istemiyorum alirlar mi beni böyle

kilo azlığı sorunu

merhabalar arkadaşlar.

benim boyum şu anda 170 ve kilom 44 aslında askerliği yapmak isterdim ama maddi olarak çok büyük sıkıntıdayım. kredi borçlarımı ödeyemedim ve avukatlık oldum zamanında daha sonra adliye den icra memurlarına taahhüt verdim ve imza attım. eğer şu anda askere gidersem borçlarım kalacak ve gecikme durumunda 3 ay hapis cezası var. beni gelip askerlikten alıp hapise götürürler mi? bu birinci sorum. ikinci sorum ise şu anda allaha şükür iyi bir iş buldum ve çalışıyorum en azından borçlarımı ödeyebiliyorum. ve bu boy kilo oranıyla askerlikten muaf olabiliyor muyum en azından iki yıl kadar erteleme alabilir miyim. bu arada yememe rağmen kilo alamıyorum ve doktora gitmeye korkuyorum açıkçası. durum hiç iç açıcı değil. ama beni askere alırlar mı alırlarsa beni askerlik borçtan dolayı ben hapis cezasına çarptırıldığımda beni teslim edermi ?

Askerlik boy kilo orani

Merhaba, subat celbinde askere gitmek icin yarin gerekli evraklarla beraber askeri subeye gidecegim boyum benim ölçtugum kadariyla 1.90 kilom ise 118.5 yani boy kilo oranindan 1.5 kilo fazla boyumu 1-2 cm fazla ölçtüğümü varsayarsak 2-3 kilo kadar fazlam var yarin muayne olacakmisim sikinti cikarir mi yoksa subat ayinda teslim olurken mi bu kilo onemlidir?

Merhabalar, arkadaşlar boy 174 kilo 118 ve hidrosefali ( beynim su topluyor ) viteligo ve obsesyon hastalığım var askerlik durumum ne olur sizce bilgi verirseniz cok sevinirim .

S.a Yaşım 20 Boy 1.70 Kilom 50 ile 53 arasında gdp geliyor askerlik sonucu ne olur benim acaba ?

Yorgi ;

174 boy ve 118 kilo ile muaf olursunuz.

174 boy için, tabloda kilo üst sınır 102 olmalı..

Bülent Bey zaten açıklamış:

Dahiliyecinin görmesi için hastaneye sevk ediliyor ve genel sağlık kontrolü ile birlikte bazen efor testi de yapılarak sağlık kuruluna aktarılıyor.
Kurul 1 yıl sonraya erteler. Bir yıl sonra bir daha aynı kontrolü yapar ve bir yıl daha erteler.
3. kontrolde eğer kilo/boy oranı yine öngörülenin üzerindeyse, muafiyet kesinleşir...

Zenitby33 ;
170 boy için üst sınır 99 Alt sınır 45

Siz 50 kilo olduğunuz için bir problem yok.

Zomas34;

Alt sınır 45 siz 44sünüz yukarıda da yazdığım gibi kurul 1 yıl sonraya erteler.

slm arkdaslar.

benimde sorunum kilo ile ilgili .2008 de ilk muayenemde kilo nedeniyle askeri hastaneye sevk oldum boy:165 kilo:98 ile bi yıl erteleme aldım.
sonraki muyenelere katılmadım ve dolayısıyla bakaya durumuna düştüm.
ama 5 yılı geçtigi için mutlak bi karara bağlanması gerekiyormuş.bi hafta once şubeye gittim ve yine boy:165 kilo:97 nedeniyle askeri hastaneye sevk verdiler. ordaki ölçümde boy 163 kilo:97 çıktı ve doktorun karşısına çıktım.
doktor çizelgeye baktıktan sonra direkt olarak seni askere yolluyorum dedi ve hemşireye yolladı
mevzuata göre 3 kilo fazlalıgım var.
akbinde hemşire bana heyete gidecegime dahil bi kağıt verdi perşembe günü girecegim heyete.

bu konuda bilgili olan kişilerle yaptıgım görüşmelerde ise kesinlikle bunun mümkün olmayacagı kararı heyetin verecegini ve mevzuta uymak zorunda olduklarını söylediler.

bu konuda bilgisi olan arkdaşların yorumlarını bekliyorum.saygılar..

Hayirli isler. Ben 1.70 boyla 110 kiloda gittim askere 13 sene evvel. Simdi 85 kiloyum. Sende gidersin hayrili isler sana

asker hastanesinden bir doktor ve şubeden birisiyle yaptıgım görüşmede 5 yılı doldurdugum için ve sınırın üstünde oldugum için muaf olacagımı söylediler.mevzuat ne ise onun olcagını olabilecek aksiliklerde raporu veren heyetin zor durumda kalacagını söyledi askeri doktor.

Üst Alt