Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Ayak bileği dondurma işlemi yaşayan ya da bu konuda ayrıntılı bilgisi olan var mı?

denizsu

Üye
Konular
14
Reaksiyonlar
0
geçmiş olsun arkadasım...

ayak bileği dondurma işlemi yaşayan yada bu konuda ayrıntılı bilgisi olan var mı?
avantajları ve dezavantajları neler?.. tavsiye eder misiniz?

birde ankarada iyi bir ortapedist arıyorum?.. tavsiye edebileceğiniz (güvenilir, işinin ehli..)

teşekkürler!..

Denizsu bende düşünüyodum hatta kararlıydım ama bir arkadaş toplantısında bir ortopedistle tanıştım.Bana aynen şu cümleyi kullandı; sana bir abi olarak tavsiye etmem bugünlerini ararsın dedi.Ben yine kararsızım araştıyorum.Eğer bu ameliyatı olan varsa bende görüşlerini almak isterim.

Denizsu: bende de ayakbileği sorunu var. Bakırköyde dr.Ahmet Altunhalka adında bir doktor var bana biz böyle bir amaliyat yapıyoruz demişti. bakırköy nöroloji merk. eğer istersen tel. ve adresini verebilirim detaylı bilgiyi direkt dr den alabilirsin..

Ayak Dondurma Ameliyatı olan arkadaşlar bu konuda tecrübelerinizi yazar mısınız?

Arkadaşlar ilizarovla bacak uzatma ameliyatı olmuştum 2006 yılında. Maalesef hiç iyi sonuç alamadım. Bu ameliyatla ayak topuğum yukarı doğru çekti. Şu an ayağımın uç kısmına basabiliyorum. Doktor ayak ilizarovla düzelebilir ya da ayağa dondurma ameliyatı yapabiliriz yani içindeki yumuşak dokuyu çıkarıp gerdiririz sonrada 2 ay alçıda kalır. yalnız bu şekilde ayağın tam olarak düzelmez, biraz düzelir dedi.
Ben de ayağıma ilizarov taktıramam şu an, çünkü ilizarovla kemiğim oluşmadı. Şimdi kemiğim için titanyum çivi takılacak bu çiviyle de ayağa ilizarov aynı anda takılamazmış.
Ayak dondurma ameliyatı olan arkadaşlar bu ameliyat zor bir ameliyat mı? Ayağa zarar verme olasılığı var mı? Artık ameliyatlaardan korkar oldum çünkü giden gelmiyor. Benim olduğum her ameliyat bana bir çok zarar verdi. Şimdi de ayak tabanım biraz yere bassın diye daha kötü şeylerin olmasından korkuyorum.

Herkese sağlıklı günler diliyorum. Lütfen bu konuda beni aydınlatın.

Benimde trafik kazası sonucu sağ ayak bileğimi dondurdular,dondurdularda özenmeyerek yanlış vede hatalı dondurdular.İşin doğrusu bizdede hata var nasılmı :Babam araştırdı 2 doktor adı buldu birisi benim ameliyat olduğum dönemde uzman diğeride prof.Bizde profun hastalarına sorduk soruşturduk bi muayene olayım diye gitmişken adam hemen beni yatırdı hastaneye.Daha sonra sözde ameliyatı yaptı ama kendisi yapmadı ( aldığı parada zehir olur inş)neyseki ayağıma kafesden çember demir takıldı pansumanını yap yürü evin içinde dedi. ay ayağımda o kafes demir kalacaktı ama kontrole gitmiştim ayağımı gördü apar topar ameliyata aldı,neymiş ayak şişmiş morarmış niye bakmadın ayağa diyor bana.Meğer ayağıma taktığı çemberi kafes demirini takamamışlar ayakda o yüzden şişme morarma oluştu.
Bunları anlatmamın nedeni sizi korkutmak değil,yaşadıklarımı anlatıyorum vede sizde yaşamayın aynı sorunları.Başka doktorada gözükün bilgi alın benim başka çarem yoktu son çareydi dondurma işlemi.Donduruldu fakat düşük olarak kaynama yaptı şimdi merdiven çıkarken vede evin içinde yürürken ayak ucum takılıyor hep.Ayak bileğim donduruldu şuanda sabit hiç oynamıyor hareket etmiyor his kaybıda olabilir son pişmanlık fayda etmez iyi araştırın.
Birde eğer ameliyat olacaksanız prof ve doç. olan drlardan uzak durun benim fikrim.İnş çaresini bulursunuz acil şifalar dilerim.

Gönülyarası çok geçmiş doktorunun ismi neydi acaba Yada söyleyemezsen enazından hangi il ve hastanede de çalışıyor onu söylermisin . En azından uzak duralım :)

Arkadaşım Gönülyarası Trafik kazası sizin ayağınıza ne gibi bir zarar verdi benimki gibimi oldu acabayani havada mı ayak tabanına basamıyormuydunuz? Ayak bileğiniz şuan dondurulmuş bir vaziyette mi? Dondurulmuş haliyle üzerine basabiliyor musunuz yani merdiven çıkarken vede yürürken ayak ucum takılıyor demişsiniz yani dondurulmuş haliyle basabiliyorsunuz.Biraz daha bilgi verirseniz çok sevinirim.Ameliyat olduğunuz doktorun ismini bana özel mesajla söyleyebilir misiniz o doktora gitmeyeyim bende.Çünkü bende çok çok kötü şeyler yaşadım.Sizede çok çok geçmiş olsun.

Yok isminide hastanesinide söylerim korkum yok Ankara Onkoloji Hastanesi Prof. şafak güngör

Evet ayağım donduruldu sabit ve de hareket etmiyor oynamıyor,üstüne basabiliyorum ama taban tam basmıyor. Ayak topuğu 1 cm havada,kazada içerisi parçalanmış ayağı hareket etdiren ilik kopmuş ayak bileği yerinden çıkmış denilmişti.Ama benim ayak bileğimin başka çaresi yoktu tek çaresi dondurmaktı ama doktor hatası yüzünden tam dondurulmadığı için öne doğru hafif düşük,o yüzden merdiven çıkarken sorun oluyor bana.
Sizlerede geçmiş olsun

bende çoçuk felçi hastasıyım dr bana ilerde ayagını dondurabiliriz dedi bu ne demek ya canım sıkıldı tahta bacaktan farksız olacaktır acaba neden donduruyorlar sebep ne dr şok olduğumdan soramadım canım sıkıldı dondurmam ya azda olsa can var bırakayım dağınık kalsınn :D

slm bende çoçuk felçi hastasıyım dr bana ilerde ayagını dondurabiliriz dediler yanlız ben dondurmadım şuan azda olsa mutluyum eyilme kalkmalarda sorunyok dondurulunca bunları nasıl yapacaz bununla yaşamayı ögrenmek gerek en azından ben böyle yapıyorum beterin beterivar allah şifalar versin hepimize

AAAAaa ayaktami donduruluyor ;S
tüü keske bilseydim Bende dondurudum bacaksiz olmaktan iyidir :)

Keşke ile bişey değişmiyor gülgüzeli bulunduğunuz duruma şükür etmek gerekiyor.Dondurma olunca kan dolaşımıda düzensizleşiyor vede daha kötü sonuçlar çıkabiliyor,yani his olayı olmuyor vede yara oluşma imkanı çok yüksek yara oluşuncada iyileşmesi çok zor durum.Parmağımın altındaki yara senelerdir iyileşme göstermiyor göstermediği gibi şuanda kötüye gitmekde belkide alınmaya kadar gidecek,onun için bulunduğumuz her duruma şükür demeliyiz [SIZE=4]keşkeler [/SIZE]hiç bişeyi değiştirmiyor.

saka yapmistim . BEn engellimle herzaman sakalasirim .

arkadaşlar dondurma olayı nedir ve snucunu bilen varmı:)

slm

slm...ben 16 yasındaym ve 3 kez ayak bılegmden amelytt oldum..son kez 20 gun önce ızmırde özel bı hastanede amelyt oldm..ondan önce 12 doktora gıttım..aralarında 4 tanesı proftu..denızsu msnımı ekle sana yardımcı olabılecegıme ınanıyorm..umarım iyileşirsin

ayak bileği dondurma

eger ayak bileği ile bir sorun yaşamıyorsanız hiç yanaşmayın derım yok eger ayak bileğiniz yan ise ve giydiğiniz ayakkabılar bir mudet sonra şekil değiştiriyorsa ve ayak bilegınız şekil olarak yürüme lüksüne engelse olabılır.ben yaptım 18 sene önce tabi bununda belirli şikayetleri oluyor agrı olmaz ama mesela cok yol yürüyünce sankı klik klik ses duyarsın ben şikayetcı degılım ama mesela bir topa cok güzel agrısız vurabılıyordum şimdi mümkün değilk buda cabası :)

Bende bu ameliyatı düşünenlerdendim ama bana ayak bileğime takılacak olan platin biraz korkutucu geliyor...bütün yükü bileğinin taşıması hareket kabiliyetinin kısıtlanması yada çekilecek olan ağrılar beni düşünmekten vazgeçiren başlıca sebepler:S

ayak bileği değilde sağ ayağım belli bir süre donduruldu sol ayağın gelişimi sağa yetişsin diye ankara hacettepede oldum sol ayak gelişimini diğer ayağa göre tamamlamaya yakından sağ ayaktaki dondurma işlerimi düzeltildi bir sorun yaşamadım

gönülyarası;

Bu Doktor benimde ameliyatıma girdi onkoloji hastanesinin ortopedi başhekimiyle beraber benimle beraber ameliyat olan çoğu kişinin ameliyat yeri enfeksiyon kaptı ve 2-3 kere daha ameliyat oldular ama benim bünye sağlammış enfeksiyon olmadı .

Benimde ayak bileğim 1999 yılında depremde kırıldı. Banada çemberler, teller takıldı ve herkeste olduğu gibi benimde iltihap kaptı ve söktüler. 2,5 sene kadar hastanelere git-gel derken sonunda ameliyatla iltihap kaynağı olan kemikler alındı ve donduruldu.
Benim de yamuk donduruldu ve 10 senedir acısını çekiyorum. Bu süreçte toplam 4 ameliyat oldum ve her seferinde daha iyi olacak diye beklerken daha kötü oldu. Tabii insan hep bir ümitle var. Şimdide burada protez ayak bileğini okuyunca 7 senedir ara verdiğim ameliyatlara gene başlıyım istedim.
Bu konu hakkında tecrübeli arkadaşların, insanın aklına gelebilecek her soruyu cevaplamaya yönelik bir bilgi yazısı yazması, protez ayak bileği düşünen benim gibi insanlar için son derece yararlı olacaktır.
1999 da bu sadece Hollanda'da yapılıyordu. 2005 yılında ülkemizde yapılmış olduğunu okuyunca burada, şaşırdım. Ben tecrübeli bir donuk ayak bilekli olarak, madem böle bişey çıkmış, yapılması uygun olan herkese tercihini bu yönde kullanmasını öneririm.

Cevap yazacak arkadaşlara da şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba ayak dondurma ameliyatı ille ilgili olarak bir karar aşamasındayım alanında çok iyi bir kaç doktora gittim ve kararım netleşmeye başlamışken siteyi keşfettim öncelikle paylaşımlarınız için çok teşekkürler. çocuk felci hastalığı geçirdim uzatma ameliyatı, tendon transferi vb.. Derken 22 ameliyat geçirdim şuan 29 yaşındayım ve ayak bileğim düşük olduğu için yürürken takılıyorum. Ayak dondurma işleminin aksama ve yürüme problemini çözeceği 3 doktor tarafından ( alanında uzman) teyit edildi. Bu doktorardan birisi sfo denen bir cihazı önerdi b cihazın işevi ile ameliytın işlevi aynı dedi ben cihazı denedim ayak bileğine çorap gibi giyiliyor (ancak 560 paunt ve ssk karşılamıyor ) ancak her ayakkabı ile kullanamıyorsun mesela topuklu ayakkabı iyemiyorsun çünkü bileği 90 derece dik tutuyor ve bilek esnemiyor. Sonç olarak cihazı denedikten sonra düşünmeye başadım ben şuan topuklu ayakkabı giyebiliyorum dondurma işeleminden sonra giyemeyecekmiyim ? Hiç bileğim esnemeyecek mi ? Yanı hayat sıtandartım daha çok u düşecek ? Konuyla ilgili olarak 2 gün sonra bu soruları doktora soracağım ama biliyorum ki asıl olan deneyimdir lütfen ayak bileği düşüklüğü nedeniyle bu ameliyatı olan arkadaşlarım bana bir fikir versin ayak hiç esnemiyor mu ?

DENİZUZİ;
Adı üstünde donduruluyor ayak bileğiniz esneme payı yok,çok mecbur değilseniz dayanamayacak kadar ağrı sancı yok ise olmayın derim ben kendimce.
Benim ayak bileğim donuk hareket kısıtlılığı var merdiven çıkarken zorlanıyorsunuz (Takılıyorsunuz ).Otobüse iki adım var koşmak istiyorsunuz fakat ayak bileği buna izin vermiyor.Birde doktorlarda bunu biliyorlar ama söylemiyorlar zaten ayak bileğini tam 90 derece donduramıyorlar yine düşüklük oluyor ama ameliyatdan sonra söylediğiniz zaman tam donma işlemi olmuyor zaten diyorlar.
Karar sizin Allah yardımcınız olsun.

bende 2005 de ayak bılegımden donrulma opersyonu yaptırdım ayagım cok kucuk kaldı hıcbır ayakkbaı olmuyo bırı 36 bırısı 35numar bıle olmuyo ve artı hıc bı faydası da olmadı bana ayak parmaklarım asagıya dusmustu 1 ay oncede parmaklarım ıcın dondurma amelıyatı oldum duzeldı ama hıcbırsey hıssetıyom su an faydaaları olacaksada ılerde gorurum ınsallhh herkese gecmıs olsun:)

slm arkadaşlar doktor bana iki secenek önerdi ya ayak bileği dondurmayı yada afo kullanmama devam etmemi...
ayak bileği dondurma hakkında bilgisi olan paylaşsa çok memnun olurum.

Öbür ayağınız sağlamsa hiç tavsiye etmem.Dondurmak hareketinizi kısıtlar.
Video yu izleyin doktor unuzada izletin lütfen.Elinizde koşma imkanı varsa donduralım diyen dr olur mu?

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=yA2cI_IH8zo&feature=related]YouTube - Dynamic Walk AFO from Centri® a Fillauer Company [Video 2][/ame]

SLM,
Arkadaslar ayak bilegi dondurma derken bilegi komple aliyolarmi??

90 derecede sabitliyorlar.( L )şelinde

Üst Alt