Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bayanlar, TAK sorununu sosyal hayatta nasıl çözüyorsunuz?

Mediha

Üye
Konular
66
Reaksiyonlar
1
Ülkemizde engellilere yönelik imkanlar gün geçtikçe artmaktadır... Eskiye dönüp baktığımızda her geçen gün sorunlarımızın dahada hafiflediğini görüyoruz.. Bu güzel ama birde şu var özellikle biz bayanları ilgilendiren bir konu diye düşünüyorum ben.. Engelli tuvaletleri bir çok yerde var artık ama tak yapabilmemiz için ne kadar uygun sizce?
Ben oldukça pratik olduğumu düşünüyorum fakat klozet üzerinde tak yapmak benim için işkence sandalye üstündede tak yapmak yine oldukça zaman alıcı ayrı bir işkence..
Bence ayrı bir tak odası olmalı mı mesela içinde sedye veya o tarz bir şeyler olan tak yapma işlemini kolaylaştıracak..
Örneğin zamanın kısıtlı olduğu zamanlarda ne yapıyorsunuz? özellikle biz bayanların en büyük sorunlarından biri olduğunu düşünüyorum bu tak sorununun sosyal hayatta bizi çileden çıkardığını düşünüyorum. Ve bu konuda bilgi alışverişinde bulunalım diyorum..

Benim mucize deliğim geldi aklıma :):)

Ayrıca, ben olsam, bu ameliyatı yaptırırken, geleceği de düşünür, TAK yapmayı daha kolay hale getirmek için, bir de mesaneden göbek altına/cilde bir TAK yolu açtırırdım. Özellikle kadınların sandalyede TAK yapması -hele de menstürasyon dönemlerinde- çok zor ve sıkıntılıdır. Bu bahsettiğim yöntemle, normal üretral yolu by-pass edip, üstten TAK yapmak mümkün oluyor. Ameliyatın adı kontinan vezikostomi sanırım. Barsaktan 5 cm kadar bir parça kesiliyor, bu parça kalem misali silindir haline getiriliyor, bir ucu mesaneye, diğer ucu da göbeğin altından cilt üstüne iliştiriliyor. Bu kadar Artık TAK oradan yapılıyor. Şu başlığı inceleyebilirsiniz: http://www.engelliler.biz/forum/sag...onda-ile-2-3-saatte-bir-idrarini-yapiyor.html
Hazır mesane genişletme için açılmışken, bu iş de aradan çıkar. Doktorunuza sorun derim...

Hani bazen kısıtlı zamanlarda bende zorlandığım çileden çıtkığımda bunu düşünüyorum ama doktorlardan ve ameliyettan korktuğum için bir süre sonra vazgeçiyorum bu fikirden..
Ama yinede bekliyorum engelilere uygun wc bile olmayan yerler var ve bayanlar bu sorunlarına nasıl çözümler bulmuşlar paylaşmak bilgi alışverişinde bulunmak istiyorum..

Bana sonda verdiklerinde zaten şok geçirmiştim.Doktorlar ve medikalciler yatağın üzerinde üzerinde uygulama yaparsın dediler.Bir şok da o zaman geçirdim.Yatağın üzerine naylonlar çarşaflar......sonda elimden kayar.....çok zorluk çektim.
Sonra baktım olmuyor.Eve misafir geliyor,siz burada bekleyin ben yatak odama gidiyorum,mesanemi boşaltmam lazım diyorum.Garip bir durum....!!!!
Şimdi hem evde hem de dışarıda sandalye üzerinde uygulama yapıyorum.Mutlaka ayna kullanıyorum .zamanı kısaltıyor.dakikalarca sondayı sokacak yer aramıyorum hiç olmazsa.Aynayı da klozet kapağının üzerine yerleştiriyorum.

Nereden bakarsan 10 dakikayı alıyor.
Kataterin ıslanmasını beklemek ,soyunmak,
Daha sonra giyinmek,idrar torbasını tuvalete boşaltmak,sonra da atıkları çöpe atmak.
Ne yaptım ise zamanı fazla kısaltamadım.
Zaten sosyal hayat pek fazla bırakmadı.Malzemeler ağır,bir de bazen idrar torbalarında bazen akıntı oluyor,o yüzden ev ziyaretlerine gitmiyorum.
Tuvaletlerini kirletmek hiç hoşuma gitmiyor.

Sonuç : tak yaptığımdan beri 5-6 saatten fazla dışarıda kalmadım.(hastane yatışlarım hariç.)

Tak yapan kişilerin psikolojilerini şimdi anlıyorum, beni daha cok düşündüren uzun otobus yolculukları.O yüzden seyahati sevmiyorum.

Tak yapan bayanların hiç bir sorunu yokmuş
kimse ilgilenmiyormu?

Biraz cesaret bayanlar

Çok teşekkür ederim nine60 cesaretinizden dolayı.. Ama bu tak sorunu yüzünden eve hapsolmakta çözüm değil her ne kadar sorunlar yaşasakta yine dışarıda ve günlük hayatta olmamız gerekiyor..
Ben yolculuğa çıkacağım zaman 4-5 saat öncesinden oldukça az sıvı almaya dikkat ediyorum. Yolculuk esnasında otobüslerin verdiği molalara yetişemem belki diye molalarda inmiyorum dolayısıyla 8 - 9 saat tak yapmıyorum ama sıvı almamak kaydıyla tabiki.. Yani yolculuk varsa bir nevi sıvı orucu tutuyorum.. Bende sandalye üzerinde ayna yardımıyla tak yapıyorum ama bazen ayna yere düşer bazen aksilikler birbirini kovalar v.s. bütün işlemleri yaptım lavabodan çıktım en az 15 dk zaman alıyor.. Maalesef bende bu süreyi kısaltamadım bir türlü..

ben tekerlekli sandalyede değilim ama
Benimde mucize deliğim var:)
o yüzden rahat yapıyorum...

Arkadaşlar ben tak yapmaya yeni başladım bir ay ancak oldu benim canımı sıkan kaçaklarımın olması öyleki mesela gece 4 tak yapıyorum hiç bişi gelmiyor sabah 8 kalkıyorum ki yatak göl gibi olmuş buda çok ama çokkkkkkkk sinirimi bozuyor gerçi doktor daha yolun başındasın kulandıgın ilaç en az 3 ayda etkisini gösterir diyor ama genede canımı sıkıyor ben üropan kulanıyorum sizler hangi ilacı kulanıyorsunuz nekadar memnunsunuz acaba?

Uzun yolculuklar için sabit sonda takma seçeneği düşünülmeli bence. Yani onca zaman susuz kalmaktansa... Sabit sonda takılır, bir de yeden torba alınır, ihtiyaç halinde torba değiştirilir...

Kadınların TAK işini pratik yapmasının bir yolu yok bence. Olsa, buradakilerden biri illa ki el yordamıyla bunu bulmuş olurdu. Aklıma gelen tek pratiklik, aynanın bacağa/dize bir yere sabitlenmesini sağlayabilecek bi düzenek...

Aslında sabit sonda en rahatı her gün dışarı çıkarken takıp akşama kadar kullanmak ama o da mesane kapasitesini düşürüyor sanırım.. Sabit sondanın kullanımıda boşaltmasıda kolay çünkü.. Bunu doktoruma bir danışıp her gün olmasa bile en azından tak için uygun ortamların olmadığını bildiğim veya tereddüt ettiğim yerlere giderken kullanmak iyi bir çözüm gibi..

Haftada birkaç defa, o da mesane sürekli boşalacak şekilde değil de basit bir mandal sistemiyle idrar akışını kesip, sıkışıldığında mandalı açıp mesaneyi boşaltarak yapılırsa, hiç hiç bir zararı olmaz.

Eve hapis olduğum yok Mediha.Yalnız yatılı gitmem.geçmişte yeteri kadar kadar gezdim.Benim böbreklerim bozuk.Kronik pyelonefrit, Ama ilerlemiş şekli.Tuvalet ihtiyacımı gideririm ,yola çıkarım, yarım saat sonra tuvalet aradığım da olur. 4 saat de sabreder. Ne olacağı belli olmaz.
Böbrekler tuz kaçırıyor,idrarı yoğunlaştıramıyor.Tutmaya kalkarsam böbreklerimin ağrısından duramam.
Sizlerde bu kadar tutarsanız böbreklere vereceği zararı bilemezsiniz.
Benden uyarı yapmak......
Bu kadar eziyete değmez. Kısa mesafeler iyidir.

Gelelim daimi sondaya .Doktor bana mesane kapasitesini küçülttüğü için önermiyoruz dedi .2 defa hastanede yatarken kullandım. Biri 20 gün sürdü. Çünkü çok kötü idim. En küçük numara sonda takıldı 10 gün sonra çevresinden idrar kaçırma başladı. Bir numara büyük takıldı.
İkincisinde 2 gün takıldı ameliyat olmuştum . Genel cerrahi doktoru gitmiş ürolojiye söylemiş ,en kısa sürede çıkartın demişler.
bunlar size bilgi. Gerisi sizin bileceğiniz iş.

engin934;
Kendini bezlesene .Bunun kurtuluşu yok.o kadar sık tak yapılmaz.ben çocuk bezi alıyorum.Çarşaf değiştirmekten daha kolay.
Uykun da ağır ise tam olur.

Mediha;
Yanımda aynağı baldırıma bağlıyacak enli lastik taşıyorum.Eğer uygun tuvalet bulamazsam aynayı bağlıyorum.Aynasız olmuyor.Hedef şaşıyor. Bu sefer sonda yumuşuyor uğraş dur.

Merhaba arkadaşlar :
Tak yapan bir erkek olarak yaşadığım sıkınıları biliyorum fakat
bir bayanın tak yaparkan yaşadığı zorlukları düşünmek bile istemiyorum
cesaretiniz ve paylaşımlarınız için teşekürler.Benim sormak istediğim bir şey var,
bi ara form da okumuştum ankara gatada nörojen mesane vakaları için yei bir ameliyat yapmışlar.
Mesane kapakcık sinirlerini başka kas sinirlerine bağlayıpta mesaneyi aktif hale getiriyorlar,
diye.Bu ameliyatı olan varmı bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler herkeze geçmiş olsun.

Nine60;
Ben taka ve üropan ilacına yeni başladıgım için gece gündüz sürekli bezleniyorum bezlendigim halde kaçaklarımın şiddeti ve sıklıgı çok oluyor uykum öle agırda degildir ben istiyorum ki taklarda idrarım gelmesi gerektigi kadar gelsin tak aralarında hiç kaçagım olmasın hiç bezlenmeyim ama daha bu istegim için erken yada çok şeymi istiyorum ne ? 4 saatte bir tak yapıyordum doktor 3 saatte indirdi ama gece 12 sonra sabaha kadar 4 saatte çıkardım gece sıvı almadıgım ve fazla gelmeyecegini düşündügüm için

Çok güzel ve çokta müzdarip olunan bir konuya temas etmişsin Medişim. Tecrübelerin herkesin işine yarayacağını düşünüyorum.
Ne garip değilmi,her insanın ihtiyacı ayrı ayrı,kimisi alafranga tuvalet olmamasından, kimisi küçük bir merdivenden, kimisi çocuğunun altını değiştirecek yerin olmamasından şikayetçi ama herkes bir diğerinin sorununu anlayamadan veya kimin ne ihtiyacı olduğunu anlamadan/düşünemeden belki hayat yaşıyoruz.
Bizler bile bazen kendi aramızda karşıdakinin sıkıntısını anlayamıyoruz. Yaşamadığımız sürece veya görmediğimiz sürece.Türkiyem/güzel ülkem, bu konuda ne kadar gelişmiş değilmi. Daha her yerde iki tuvaleti bir arada bulamıyoruz veya herkesin ihtiyacını giderebileceği mekanlar.Yerleri parlak zeminlerle döşemeyi gelişmişlik sayıyoruz. Neyse çenem düştü yine.

Sizin bu sıkıntılarınızı yaşamasamda enazından anlamaya çalışmak istedim küçük de olsa yorum yaparak. Allah cümlemizin yardımcısı olsun.İdarecilerimizin/işletmecilerimizinde idraklerini anlama kapasitelerini artırsın.

engin934;
idrar kaçırmanın bir sürü sebepleri var.ben de başa çıkamıyorum,ama benim böbrekler bozuk olduğu için 4 saatte 400-500 cc idrar biriktiği oluyor.zaten 300-350 cc den sonra bırakır.sana alt bezini tartmayı gösterdiler mi?bana hastanede göstermişlerdi.ilk önce boş pedini hassas terazide tartıyorsun .sonra idrar kaçırdıktan sonra tartıyorsun.aradaki fark önemli.TAK yaptıktan sonra da idrar torbasına bakarsın.bunları yazarsın.doktorunla konuşurken daha iyi değerlendirilir.

Terazi dediğim bildiğimiz mutfak terazileri ,1'grlık hassasiyetle ölçen terazilerden.
Enfekte olmuşşan o da yapar.eğer idrar tahlilin temiz ise şüphelidir.?mutlaka derinden alınan idrarla kültür yapılması lazımdır.
Ben alıştım kaçaklara.altımı bezliyorum,dışarı çıkıyorum.

Erkeklerde erkek pedi kullanarak bu kaçaklardan kurtulmak mümkün takla ilgili sıkıntılara gelince tak yaptıgımız ve zor oldugu için sıkılmak yerine tak yaptığımız için şükretmeliyiz herhalde hayatta en güzel şeylerden birisi sıkışıp işemektir tak yapamayan mesane yolu yapışmış veya sondasını karşılayamayan o kadar çok insan varki

merhaba arkadaşlar bendede 16 yıldır aynı sorun var.tak ilk başlarda 15 gün denedim sonra bıraktım şimdi ıkınarak idrarımı boşaltabiliyorum
günde 5 kez tuvalete gidiyorum ama arada idrarda kacırıyorum kücük cocuk bezlerinden kullanıyorum yeterli geliyor.
Doktoruma sordum tak kullanma böyle devam et dedi. Gece gezmelerede gidebiliyorum şimdi evlerde coğunlukla klozet var zaten.o lmayan evlerede 4.5 saat oturuyorum geliyorum kalmam gerekirse de sürgü götürüyorum

. Benim durumumda böyle.

yeni uye

arkadaşlar ben yusuf 6 yıldır bu urunleri kullanmaktayım.
bayanlara önerim. ben hastanede yatarken dr. bana sabit sondanın torbasıın çırar oyle gezdirirdi. torbayı çıkardıktan sonra bir tıpa ile sondanın çıkışını kapatırdı. bu şekilde ev dışında kullanma rahatlıgı sağlar bence

öylede denedik idrar doluyo kazayla tıpada cıkıyor hertaraf idrar oluyor başıma geldi =))

buzdan;
Evde ne yaparsanız yapın. Ama dışarı o şekilde çıkarsanız rezil olma riskiniz de var. Yukarıda geçirdiğim olayı boşuna yazmadım.
Ders çıkarırsınız diye yazdım. Altınızı bezleyin öyle çıkın. İdrar deliği büyüdüğü an kenerdan sızıntılar başlıyor.

Nine:60
İdrar deliginin büyüdügünden bahsetmişsiniz siz bu konuda baya tecrübelisiniz sanırım yani tak konusunda
idrarla alakalı konularda bende ilk önceleri normaldi ama bu aralar kenarlardan sızıntı yapıyor tekerlekli sandalyem alt bezi ıslanıyor bende tak aralarında kaçagım var sanıyor ve üzülüyordum sanırım ıslaklıgın bir çogu tak esnasında sızıntıdan oluyor idrar deliginin büyümesi normal midir, anormal bişi midir
doktoruma söylemem gerekir mi bu konuyu

ben bu konularda baya acemiyim sanırım
tşk ederim.

Engin934 ben TAK taki sızıntıdan bahsetmedim.Devamlı sondadan bahsettim.
Eğer devamlı sondayı biz doktor söylemeden keyfi olarak takarsak neler olacak o ihtimallerden bahsettim.

Tak yapanlar da sızıntı oluyor. ama mesane kapasitesi veya mesane duvarını kalınlaşması gibi sorunlardan o konuyu doktoruna söylersin.Tak yapanlarda idrar deliği büyümüyor.yanlış anlaşılmış Tamamen farklı konular

Mediha ortadan kayboldu.Zaten erkekler daha ilgili çıktı.Nerdesin Mediha?
Keşke konuyu Avrupa bazında açsaydın.Belki oradan farklı sesler gelirdi gelirdi. Biz daha idrar kaçaklarınla uğraşıp duruyoruz.
Bİz garibanlar !!!! dışarı çıkacak halimiz var mı????
Antalya'da yaşıyorsun orada şartlar çok güzel.Nerede ise adım başı 5 yıldızlı otel var.Ben sıkıştığım zaman bir çay içme bahenesi
ile otele girip ihtiyaçlarımı karşılıyordum.Bir de İstanbul da yaşayın

İstanbul da tuvalete girersiniz Asya yakasından .Avrupa yakasına geçerken köprüde /veya e- 5 de trafik tıkanırsa o zaman
ne yapacağınızı şaşırırsınız.

Özürlü otomobillerine tertibatın yanına birde takmatik tertibatı olsa trafikte sorun olmazdı :)Topluma acık wc lere girmemeye özen gösteriyorum Mine : biraz titizimde, evde bile bana ait özel wc var :)

allah yardimiciniz olsun yavv cok zor bir durumm gercektennn:( allah hepinize acil sifalar versinn

Buradayım izliyorum bende konuyu ama maalesef bayanlar çok fazla katılmıyor bize.. Ama bu daimi sonda fikrini tuttum her zaman olmasada uzun seyahatlerde veya uygun wc bulunmayan ortamlarda düşünülebilir mesela piknik alanları engelliye uygun wc yoktur ben bu yüzden piknik olayından nefret ederim hep.. Ama bu daimi sonda olayında mesane dolduğu an tak yapmak lazım yoksa idrar böbreklere geri kaçma riskide vardır muhakkak.. Deneyerek öğreneceğim bende..

merhaba arkadaşlar,
ben 9 yıldır tak yapıyorum ama sanırım sizin kadar geliştiremedim kendimi tembelim sanırım biraz benim tak yapmam üzerimi giyinmem falan minimum 15 maxsimum 30 dakika sürüyor. ve malesef kaçaklarım oluyor bez kullanıyorum. ben saatleri kendime göre ayarladım doktorum günde 4 defa yapmamı söyledi saat belirtmedi bende işime nasıl gelirse öyle yapıyorum ve bez dışına kaçmıyor idrar. işe gelmeden önce saat 7 sonra öğle yemeğinde saat 12 de ve iş çıkışı 17 de sonra yatarken gece 23de daha sonrası yok sabah 7ye kadar ve bez dışına çıkmıyor sadece özel duruma yakın zamanlarda bez dışına çıktığı oluyor. sandalyede yada klozette hiç yapmadım yapamadım daha doğrusu. arabada ne üzerimi çıkarabiliyorum ne giyinebiliyorum yatmam gerekiyor malesef. ev dışınada çok rahat çıkıyorum yoksa afakanlar basar beni zaten arabamdan indiğim yok içtiğim meşrubatlarıda ona göre ayarlıyorum 6 ayda bir ürodinamiye giriyorum mesane kapasitemi öğreniyorum uzun gezmelerde içeceği ona göre tüketiyorum. gece kaldığım durumlarda zaten hep tanıdıklar benim bu durumumu bilen insanlar o yüzden hiç sıkıntı yaşamıyorum onlar tak yapmam için yatağı hazırlıyorlar bende gidip yapıyorum.
tek problemim tak yapmamın şart olupta yatarak yapabileceğim bi yer bulamadığım durumlar. ben hiç ayna kullanamadım ezber biraz...

mediha cım bu daimi sonda olayı çok tehlikeli mesane kapasiteni düşürüyor sonda onu genişletmek için ameliyat olmak zorunda kalıyorsun bence saatleri insan kendisine göre ayarlayabilir. ben daimi sondayı çok uzun yolculuk yapacaksam o durumda kullanıyorum mesela gideceğim yol 5 saatten fazlaysa takıyorum daimi sondayı çünkü otobüsle yolculuk yapıyorsam otobüsten tek başına inmem mümkün değil ve ben bi çok yolculuğu tek yapıyorum. sadece 5saatten fazla olan durumlarda daimi sonda önemli ama sırf dışarıya çıkıyorum rahat gezeyim diye daimi sonda takma.
bak benim bi yöntemim daha var tak yapmam gerekiyor şehir içindeyim ve eve gidecek gibi değilim ya bi sağlık ocağı yada hastaneye gidip rica ediyorum tak yapabileceğim bi yer gösterir misiniz diyorum sedye olan bi yere geçip tak yapıyorum. bu da bi yöntemdir hiç göstermemezlik yapmadılar sağolsunlar.

daimi sonda.

arkdaşlar daimi sonda kullanırken tak kullanmanıza gerek yokki. tıpayı çıkartıp onun yerine bi hortum takıp işinizi gorebilirsiniz. nasıl daimi sondadan torbaya akıyorsa siz torbasını kesersiniz olur biter. yanlışım varsa duzeltin luften

Pardon yanlış yazmışım.. Orada demek istediğim daimi sondayı takıp bir mandal veya tıpa yardımıyla kapattığımız zaman mesanede biriken idrarı boşaltmazsak eğer böbreklere geri kaçma riski var demek istemiştim.. Hemen düzelteyim..

Üst Alt