Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bayanlar, TAK sorununu sosyal hayatta nasıl çözüyorsunuz?

ister mandal yardımıyla kapatılsın ister kapatılmasın ben daimi sondadan korkuyorum. rahatsızlığımın ikinci ayında falan idrarımı hissetmeye başlamıştım sadece tutamıyordum daha sonra çok bilmiş doktorum yaralarım olduğu için daimi sonda taktırdı bütün karşı çıkmalarıma rağmen sonrada bütün his gitti şimdi hissetmiyorum o yüzden daimi sonda bende felaket korku yaratıyor. sadece uzun yolculukta ve ameliyat olduğumda tak yapamayacağım için takıyorum onu yoksa görünmesin gözüme...

bende senin gibi bende hissetiyorum zannediyordum ama bi gelişme olmadı. masumşeyten bence bi dr. bi goruş fikir alışverişinde bulun derim.

Sabit sonda takan arkadaşlar, belli aralıklarla idrarınızı yapın, buna mesane jimlastiği diyolar, devamlı acık olması iyi değil.Ben sabit sonda kullanırken idrarımı hissediyordum, yanlız dışarı veremiyordum, kaçak falanda hiç olmadı, bir gün gece yarısı sonda cıktı baktımki rahatlıyacak şekilde idrarımı yapıyorum, sabit sondayıda takmadım daha sonra, cok su içersen sık sık wc ye gitmek zorunda kalıyorum.

Geldiğin iyi oldu mediha.Her ne kadar konu kaysa da ziyanı yok,erkeklere de yetişiriz.
Ben size bildiğim tıbbı bilgileri söyledim.Tercih sizin.
Özel arabası olanlar için portatif tuvaletler var.yatlarda ve kamplarda kullanılıyor.Çadırda bile yazı geçirebilirsiniz.
Bir ara ararsam adreslerini girerim.

Avrupa'da nasıl geziyorlar.Uyku tulumları sırtlarında,ve karavanlarla.
Biraz maddi imkanı alanlar trenlerle.Gelişmiş ülkelerde toplu taşıma ve raylı ulaşım çok iyi.
Mediha Antalya 'dan deniz otobüsü kalkıyordu.Kıbrıs'a....
Madem ki maceraya atılmak istiyorsun;pasaport yok, vize yok.Antalya- Girne arası idi.Herhalde şimdide vardır.
Ben binmedim.İnsanın midesinin sağlam olması lazım.İstersen bu konuda araştırma yaparsın.
İllaki otobüse binmek zorunda mısınız?Gemi,tren özel otomobil......

Masumseytan senin işin biraz zor.Hem yatarak,hem de yatak istiyorsun.Onu çalışsan iyi olur.İyice sandalyenin kenarına yanaşarak
broşürlerindeki pozisyona göre çalışman lazım.
Bizim büyük şehirlerde sağlık ocağına veya hastaneye gideceğim söyleyeceğim........Kovarlar.
Böyle büyük metropoller acımasızdır.
Hem çok kalabalık,kimse kimse ile ilgilenmez.Senin şansın küçük bir il olması.

Mesanenin durumu çok iyi.Günde 4 defa verdiğine göre.6 saatte bir ister.
Benim mesane o kadar olsa tiyatro,paneller.....çok iyi olur.
Herkesin zevki başka.

ben henuz yenıyım bu konuda.. tum yazılanları okudum..
bır bayan olarak epey zorlanıyor ınsan, erkek olmak varmıs dıyorum..
daimi sonda için üretrada sureklı takılı olduğu için enfeksıyon rıskını artırır, ondan dolayı tavsıye etmıyoruz
demıstı doktor..

bırde aynayı nasıl bacağınıza sabıtlıyorsunuz, onu anlayamadım arkadaslar?..

ve gatada yenı bır amelıyatdan bahseden arkadasıma soruyorum bu soruyuda, tam olarak somut ve net bilgi verebilir mi?.. ben duymamıstım!

denizsu;

Arkadaşlar ben gatadaki o ameliyatı yapan doktorla izmirden ankaraya giderek özel muayenesinde görüştüm.
kızım spina bifidalı nörojenik mesane si var 3 saatte tak yapıyoruz. doktor bize sol bacak sinirinde mesaneye sinir uç bağlantısı yaparak idrarını sol bacağının dış kısmını kaşıyarak uyarıp tuvalete oturarak normal yoldan idrarını yapabileceğini söyledi kızım için.
fakat % 5 sol bacak yüremesinde ayak düşüklüğü olabileceğini söyledi. biz de yürüyen bir çocuk için bu % 5 lik oran düşündürüyor.
ameliyatın maliyeti 12-15 bin olark değişiyor. özel hastanede yapıtorlar aml .3 gün sonra taburcu olunuyor. sonuçlar ise 8-9 ay sonra alınmaya başlıyormuş.

ben yeni aranıza katıldım şimdi okudum
ben amaliyata karşıyım ha gibek ha o ne fark var zaten yeterince amaliyat yerleri var izler var aman göbeğim kalsın bari sızdırmayan bez kesin kullanıyorum sosyal hayatda aksilikya arabama geç in doğal olarak güç harcıyoruz psikolejik olarakda zaten aman dediğim için kesin kaçırırım bu yüzden sizdırmayan çoçuk bezi kullanıyorum hasta bezi kullanmam görsel olarak arabam yakın olur takı arabamda yaparım
hastaye gidince boş odalara çıkarım eğlence ortamında wc malesef ama her zaman zor oluyor ama sandalyemde tak yapıyorum hijyen konusu bu tak sosyal hayatımda beni kasan tek şey olur helede süslü püslü olunca açık renk giyince keşke bizler için medihanın dediği gibi ortamlar olsaydı inş olur haaaa engelliler derneği var çok sıkıştım arabada yok ne yapayım oraya gittim dernek bu engelliler için wc var ama ne wc amanin üzerine kovar koymuşlar otursam çökecek en güzeli sık sıka bildiğince ;)

TAK yapanların arasına 20 gün önce katıldım. İlk 2-3 gün zorlansam da yavaş yavaş bu yeni duruma adapte olmaya başladım.
İdrar torbası kullanırsam toplam 10-12 dk kadar sürüyor, kullanmazsam da 8-10 dk. Ayaklı protatif küçük bir el aynası edindim, onu istediğim açıda ayarlayıp klozet kapağının üstüne yerleştiriyorum ve genellikle TAK işlemini klozetin kapağının üstündeki aynanın önünde ayakta yapıyorum. Bu şekilde yapınca kıyafetlerimi tamamen çıkarmama gerek kalmıyor, sadece aşağı indiriyorum.
İdrar torbası kullandıysam boşaltıyorum, uygun bir musluk varsa hemen orada idrar torbasını su ile yıkıyorum.
İdrar torbası kullanmayacaksam da küçük aynamı klozetin kenarına yerleştiriyorum, işaret parmağımla sondanın alt kısmını kapatıyorum, ayakta iken aynaya bakarak sondayı yerleştiriyorum, yerleştirdikten sonra kendimi biraz geriye alarak oturuyorum parmağımı sondanın alt kısmından kaldırıp idrarın direkt klozete boşalmasını sağlıyorum. Tabii ki işlemden önce ve sonra mutlaka ellerimi sabunla ykıyorum.
Ayrıntılı anlattım, belki başka birine de fikir olur, yardımı olur.
20 gündür TAK yapıyorum ve Toviaz isimli ilacı kullanıyorum, sadece bir kere kaçak oldu, bir gece, ki onu da normal sayıyorum çünkü mesane kapasitem normalde 500-600 cc iken kaçağın olduğu gecenin sabahında 800 cc boşalttım!!
Onun dışında en ufak bir kaçağım olmadı. Günde 6 kez TAK yapıyorum.
Bundan önce Spasmex adlı ilacı kullanmıştım ve kabız olmama sebep olmuştu. Toviaz ile bu derdim de ortadan kalktı.

TAK banada yazılmıştı omurilik ameliyatımdan tam 14 yıl sonra ancak kullanmıyorum karın bölgeme mesane üzerine bastırarak masaj yaparak boşaltıyorum, tam boşalmadığı anlarda oluyor karnımda doluluk hissi oluyor 15 dk sonra bi kez daha gidiyorum 50 cc kalınca içerde pek birşey olmaz dedi doktorum ama böbreklerine kaçma yaparsa sorun yaşarsın dedi takipteyiz şimdilik böyle öksürünce felan damla damla kaçırmalarımada hasta bezi kullanıyorum şimdilik böyle devam yaşlanınca deldiririz artık biryerlerimizi...

Bio, ben de yıllarca hep karnıma bastırarak ve ıkınarak mesaneyi boşaltmaya çalıştım, bazen tamamen boşalttım - çoğu zaman kısmen. Ürodinami testi yaptırdığımda kendimi zorlayarak (ıkınarak ve bastırarak) yaptığım için yüksek basınçlar altına yapıyormuşum ve reflü olmuş.. yani idrar böbrege doğru yol alıyormuş. Bu sebeple TAK'a başladım.
Gönül isterdi ki sağlıklı olalım hiç bunlara gerek kalmasın, herkes gibi normal yapalım ama olmuyor. TAk'tan öncesi ile şimdiki durumumu karşılaştırıyorum da.. kesinlikle TAK yapmam ve bu ilacı kullanmam daha iyi. Düzene girdi, bir de artık eskisine göre daha cok su tüketiyorum.

LANDİSH elbette gönül böyle olmasını istemez bakalım ne olacak hayat herşeye rağmen devam ediyor bütün bu sıkıntılara alıştım artık kendi adıma konuşmam gerekirse ben 14 yıldır bu şekilde yapıyorum geçen sene gittim böbreklerde sorun görülmedi çok şükür hep takipteyiz sıkıntılıyız ne yapalım durum bu :( umarım rabbim daha beter sıkıntılardan korur inşallah bunada şükür...

2008 den itibaren tak yapıyorum. İlk 3 sene çok zor geçti alışamamıştım sondalı bir hayata, zamanla hastalığımı kabullenmek zorunda kaldım. Allah böyle nasip etti. Bunada çok şükür malzeme temin edebiliyoruz. Klozetli tuvaletlerde çok zorlanyorum. Birde misafirlikte sonda yaptıktan sonra çöp sorunu oluyor. Kullandığım malzemeyi yanımda taşıdığım temiz bir poşete koyup saklıyorum kimsenin benim sonda kullandığımı fark edemiyor. Bayanlar için daha zor bir durum söz konusu, allah hepinizin yardımcısı olsun.

bayan arkadaşlar tak öncesi temizliği nasıl yapıyorsunuz?

Bna ıslak mendil ile yapmayı öğrettiler.
Tahriş olmasın diye, yenidoğan bebek için üretilen ıslak mendillerden alıyorum, sonda dan önce ıslak mendil ile temizliyorum, pratik oluyor hem.
Evde ve müsait ise; sebamed intim sıvı jel ile yıkıyorum, tabi herşeyden önce ellerimi sabun ile yıkıyorum :)

enfeksiyon olmaması açısından ıslak mendil ile tak yapılacak bölgenin silinmesi ve tak sondayı idrar deliğine girecek bölgelerinden tutmaktan kaçınmak lazım bende tak yapıyorum daimi sondayı nadiren seyehatlerde kullanıyordum birde eyer kendi arabamızla seyehat ediyorsak yanımda seyyar tuvalet sandalyesinide götürüyorum katlamalı sandalye aldım kitap gibi oluyor arabada yerde kaplamamış oluyo hem otobanda giderken kuş uçmaz kervan geçmez bir bögede anidan idrar veya büyük abdest ihtiyaç gelecek olursa hemencecik tuvalet sandalyesini açıyor ihtiyacı gideriyorsun pratik oluyor birde bazı lawabolarda kılozet olmuyor veya insanlarımız saolsun klozetlerin oturma yerine kadar idrarını yapıyor buda hemencecik anfeksiyon olmasına sebep oluyor ama yanında tuvalet sandalyen varsa sıkıntı olmuyo

birde bayanlar için şöyle birşey aklıma geldi bu tuvalet sandalyeleri birkaç işleme tabi tutulma sonucu yatma pozisyonuna uygun bir hale getirilebilir arka yaslanma bölgesi arkaya doğru açılabilir hale getirilmei bir sistem yapılabilir çok yatmasına da gerek yok biraz arkaya doğru yatırılsa maksat sırt arkaya kaydırılıp popoyu öne kaydırmak için yer açılır gerçi bu dediğim sistem arabası olan arkadaşlar için olur galiba sandalyeyi her an yanında bulundurma açısından

bunun dışında daimi sonda kesin çözümlü tek alternatif hortum bölümü maşayla kıskaçla kapatılarak ihtiyaç halinde kıskaç açılıp ihtiyacınızı giderip tekrar kapatmak kaydıyla bu şekilde daimi sonda mesaneye bir zararı olmaz ama tabi daimi sondayıda en fazla 1 hafta sonrasında değiştirilip yeni bir daiimi sonda takmanız enfeksiyon kapmaması açısından güzel olur

inanırmısınız bir tek ben varım heralde diye düşünürdüm 22 yaşında bir bayan olarak karnımda delik olmasının bi avantajı olduğunu düşünmeye başladım sayenizde şimdi doktorlar benimde genitalden takmamı söylüyor cesaret edemiyorum alışkanlık heralde gece kaçaklarından bende müzdaribim :(

Göbekteki delik -hele ki kadınlar için- inanaılmaz bir kolaylık (ama daha önce de yazdığım gibi, bu kolay bir ameliyat/tercih değil. Zorunlu kalmak lazım; çünkü geri dönüşü yok).

Gece kaçakları ile ilgili olarak tek çözüm var: gece uyanıp TAK yapmak! :)

Bende tak kullaniyorum banyolarda klozetler var daha rahat oluyor tabiki kacirmada oluyor. Cocuk bezi kullaniyorum yatağı islatmaktan iyidir .

Dışarda tak yapma sorununu hala çözebilmiş değilim. Birinin yardımı olmadan yapmam mümkün değil. Sosyal hayatın içinde pek yer almadığım için de üstüne düşmedim ama çalışma hayatına atılmayı düşündüğüm bu günlerde napacam sorusu kafamı çok kurcalıyor...

Merhabalar, Yıllardır nörojenik mesanenin sıkıntılarıyla uğraştım durdum. Gece kaçakları, sık tuvalete gitme, sürekli yanma hissi ve bir çok şey. Gittiğim doktorlarda mesane büyütme ameliyatı yapmak istemedi. Ta ki samsun OMÜ de DOÇ DR. KADİR ÖNEM hocayla tanışana kadar. Ağustos ayında mesane genişletme ameliyatımı yaptı ( ameliyat süreci biraz sıkıntılı) ama sonuç mükemmel. Daha kaliteli bir yaşam sürüyorum.

Günde 4 defa TAK yapıyorum. Çok şükür kaçağım, yanmam Hiç bir şey kalmadı. Çalışma hayatında da sıkıntı yaşamıyorum. Kendinden torbalı katater kullanıyorum iş yerinde. Torbaya boşalıyor ve üzerine hiç bir sızıntı olmuyor. Kullan ve at çok kolay. Şimdi diyorum yıllarca boşuna sıkıntı çekmişim. Güvendiğiniz işinin ehli bir doktor bulduğunuz anda ameliyatı ertelemeyin çok büyük rahatlık.

merhaba, 2009 yılında 10 yaşında augmentasyon sistoplastisi ameliyatımı oldum. yani yaklaşık 13 yıldır TAK yapıyorum. benim mitrafonoffum yani karnımda üretere giden deliğim var. kateterizasyonumu delikten yapıyorum. bahsettiğiniz duruma kıyasla daha pratik ve sosyal/iş/eğitim hayatına katılımı kolaylaştıran bir operasyon kesinlikle. ancak, özellikle ergenlik dönemimde bu durumda bile sosyal hayata katılımımın kısıtlandığını hissediyordum TAK'ın minimum 10-15 dk sürmesinden dolayı.
benim sorum, TAK sürelerini hayatınıza nasıl entegre ediyorsunuz? nasıl bir işte çalışıyorsunuz? partnerinize/eşinize/arkadaşlarınıza durumdan nasıl bahsediyorsunuz? bunu devamlı ve disiplinli şekilde hayatınız boyunca sürdürmekle ilgili neler yaşadınız?
temel sorular sormamın sebebi daha önce TAK yapan kimseyle tanışmamış ve bu temel ama kritik soruları soramamış olmam. aynı zamanda çok küçük yaşta başladığım için sürecin çoğunu ailem takip etti.
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler!

elifsozcelik instagramda, facebook da iş hayatında olan veya milli sporcu kadınlar var seni en doğru ve tam olarak onlar cevaplar ve yol gösterir bence.. soru-cevap yaptıklarında veya direk sorabilirsin bence :)

Ben yeni aranıza katıldım. Hayatım boyunca da tak yapacağım.
Çevremde kimse bilmitor tak yaptığımı şuan bilsinlerde istemiyorum.
Biraz abes bir konu gibi geliyor bana.
Kendi kendime öğrendim tak yapmayı.
Primacath kullanıyorum.
Siz hangi marka kullanıyorsunuz?

ben my cath plus kullanıyorum. hidrofilik kendinden jelli sonda. onun dışında kateterleri aldığım medikal firma home cath yolladı birkaç sefer. ama memnun kalmadım canımı çok acıttı. 8 numara kullanıyorum. günde kaç kere yapıyorsunuz alışmak zor oldu mu?

Ben günde 6 kez yapıyorum.
Yaklaşık 1 ay oldu ama hâlâ alışamadım.
Hi slip daha güzel diyorlar bir dahakine ondan isteyecem medikalciden.
Ama fark ücreti çıkıyor galiba ondan.
Benim canım ilk zamanlar daha çok yanıuordu.
Beceremiuordum sanirim.
Sonra sonra daha az canim yandi.

hi slip plus deneyin arkadaşlar yumuşaklığı gayet güzel bi sonda, benim medikalci fark almıyor hi slip için isterseniz bi görüşün firma adı; modern teknik medikal / ankara

Son düzenleme:
jonjon etrafımda engelli bireyler ve arkadaşlarım var, okuduğum bölüm ve yaptığım çalışmalar dolayısıyla da tanışma soru sorma imkanım oluyor. ben türkiyede TAK yapan kimseyi tanımıyorum yakınen, o yüzden bu foruma girmiştim aslında. milli sporcular veya iş hayatında olan TAK yapan bireylerden tanıdığın birileri varsa yönlendirebilirsin soru sormak isterim

elifsozcelik

10-15 dakika normal bir süre bence.
Sıvı tüketimizi ve TAK saatlerini doğru ayarladığımda işyerinde 1 veya 2 defa TAK yapıyorum. Burada önemli olan süre değil, uygun tuvalet. Her şey uygun olduğunda 15 dakka gayet sıradan bir durum.

Bence aslolan mekan ayarlaması. Bu uygunsa, her şey kolay...

Üst Alt