Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Bayanlar, TAK sorununu sosyal hayatta nasıl çözüyorsunuz?

2018 yılında yazmışım bu başlığa ne yapacağımı bilmiyorum diyerek. Aradan geçen yıllar sonrasında durumu güncellemek istedim. 3 yıldır çalışıyorum bir okulda ve bu 3 sene boyunca takı dışarda yapmayı öğrendim :) aslında durum şöyle başladı,atandığımı öğrenip işe başlama sürecini beklerken evde kendi kendime denemeye başladım. Nasıl mı? Şöyle ki önce tekerlekli sandalyede kendimi biraz öne alıyorum,hatta birazdan bir tık fazla da olabilir. Sonra bir bacağımı diğerinin üzerine alıyorum. Bacak bacak üstüne atar gibi değil ama tarif edemedim şimdi :) ön kısım böyle boşluk kalacak şekilde işte neyse pozisyonla ilgili resim bulursam eklerim. Genelde beli lastikli ve bol şeyler giymeyi tercih ettiğim için bel kısmını biraz aşağıya indiriyorum,elimden de yardım alıp önce bir temizliyorum ıslak mendille. O arada sondayı ayarlıyorum falan bunu genelde lavobonun içine bir kaç kat peçete sererek orada yapıyorum (sondayı hazırlama kısmını) neyse el yordamıyla bulmayı öğrendim :) el yordamıyla bularak sondayı takıyorum işte. Başlarda kafa basmadı sondanın ucuna bir şişe falan koymaya kalktım. Aşırı zor oluyordu çünkü şişeyi sabit tut sondayı tut bilmem ne,bazen şişe düşer sonda şişeden fırlar.... Acemilik işte sonraları sondanın ucuna sonda torbası takmaya başladım o kadar pratik oldu ki. Evde de ayna kullanmıyorum artık,el yordamıyla hop bitti gitti :) sadece bazen sondayı çıkartırken tam soyunmadığım için sondayı zaptedemezsem üstüme çiş dökebiliyorum ve bu sıkıntı yaratabiliyor :/ bir damla bile dökülse malum çiş yani acayip koku yapıyor falan bu yüzden yanımda parfüm,ağır kokulu kolonyalar falan taşıyor damlatırsam sıkıyorum biraz da olsun üzerini örtsün gibisinden. İlk çalışmaya başladığımda tak korkusu yüzünden evime en yakın okulu tercih etmiştim. Aklım sıra her öğlen eve geçer tak yaparım diyordum. Şimdi okulun engelli tuvaletinde sandalyemden kalkmama bile gerek kalmadan ki zaten kalkamam o da ayrı yapıyorum işte. Tek sıkıntı bazen sonda kıyafetimi tam soymadığım için ona değiyor falan,çok hijyenik olmayabiliyor yani. Neyse bahsettiğim oturma şeklini bulursam resim olarak da ekleyecem. Sorusu olan olursa da yardımcı olmaya çalışabilirim tecrübelerimden yoksa bir şey bildiğim yok :) yapa yapa öğreniyoruz hani derler ya düşe kalka diye o hesap :) ayna kullanmamak yani ayna kullanmadan yapabilmek büyük rahatlık ama zor bir süreç onu da belirteyim.

rOwpTc.png

Zor oldu ama resmi yüklemeyi başardım :) bu şekilde bacak arasını biraz daha geniş tutarak ve kendimi biraz öne alarak yapıyorum.

Üst Alt