Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Biz engelliyiz, dilenci değil!

dilencilik

günümüzde engelileri dilendiren çeteler bile var.
günümüz şartlarında engelli olup işe giremeyenler raporları yarıyarıya düşürülüp dilencilige itilmiyorlarmı.
olmaması gerekenler ama bunları bizlere reva görenlere ne demeli evet üç ayda veya ayda bir aldıgın maaş kirana bile yetmezken insanca yaşama hakkın kalmazsa ne yapmalısın bunları iyi analiz etmeden kimseyi dilenmekle şuçlamamalı omun sıkıntısını bilmeden yargısız infaz etmek demektir

Malisef arkadaşım buna benzer olayları bende yaşadım bundan tam 7 yıl kadar önceydi kuzenim iftar yemeğine davet etti ve benimde gelmem için ısrar etti merdivenleri lütfen sorun etme ben seni sırtımda osa çıkartırım deyince kıramadım ve iftara gitmeye karar verdim ama ona yük olmak istemedim ve merdivenleri ellerim üzerinde çıkmaya başladım malisef katdaki meraklı komşuların hepsi kapıyı açtılar bana bakıyorlar buda beni çok sinirlendirdi bunun üzerine ben açılan bir kapıya daha tepkimi verdim ve '' sizin hiç işiniz yokmu neden iftar sattinde hepiniz apartman boşluğundasınız?'' bunun üzerine terbiyesizce ''dilenci sandık hayır verelim dedik'' diye bir cevap geldi ''ona kusura bakma ama senin vereceğin hayır benim saç boyama bile yetmez'' deyip merdivenleri çıkmaya devam ettim o akşam bu olay tüm aileyi çok üzdü ve birde onları neşelendirmek zorunda kaldım ama kuzenim bunun hesabını ben geldikten sonra sormuş...

İkinci bir oay ise işe başladığımda yaşandı ben medikal sektöründe reprezant olarak işe başlamıştım ve benim ortezlerimden milyarları cebine atan firma sahibi arkadaşımız beni iş başında görünce aynen şunu söyledi ''' utanmıyormusun bu halinde bu işi yapmaya''' elime inanılmaz bir koz verdi ve cevabım gecikmedi ''' pardon murat bey bu işin utanılacak bir yanını görmediğim için yapıyorum nede olsa sektörde yeniyim madem bu iş utanılacak bir işse bence benden çok sen utanmalısın çünkü sen 10 yıldır bu işi yaptığını söyledin bana benden çok sen utan''' onun istediği beni üzüp sektörden soyutlamakdı ama ben yüzümde alaylı bir gülümseme ile bu cevabı verince mor renk ona çok yakışmıştı ertesi gün işime daha dört elle sarıldım... Nede olsa sıfır km araba ile kendime ve işime olan saygımdan dolayı oldukca bakımlı ve iyi giyinerek insanlara dürüstce ve dost olarak yaklaşımım gözlerden kaçmıyor onlardan oldukca önde gidiyordum bence sorun benim engelli olmam değil onların iki ayak üzerinde yaptıklarını ben tekerlekli sandalyemde yarışırcasına başarı ile yapıyordum hal böyle olunca sorun engelim değil onun kıskançlığı idi onu kıskançlığı ile bırakıp işime dört elle sarıldım ne düşündüğü benim değil onun sorunudur....

Belki bunu kötü niyetle yapmamıştır ama cebe atıp gitmeside hoş değil
KONUŞARAK İÇİNDE GELDİĞİNİ SÖLESEYDİ Bİ ANLAM KAZANIRDI BELKİ.
Arkadaşıma katılıyorum bunu banada yapsalar üzülürdüm ama seni dilenci gibi gördüğünüde düşünme kim bilebilirki ne düşünceyle yaptı bunu.
Paylaşım için tşkler.

en sınır oldugum şeydır ve sık basıma gelır elıne bışey sıkıştırılması dılencı yerıne konmakk

arkadaaşlar bence hor gürmemek lazım belkide içinden gelmiştir o insanın saygı duymak lazım

slm
arkadaslar devletin yaptını duydunuzmu protez kullananları ilgilendiyor simdi protez yaptıranların cepinden ic birsey cıkmıyor

bunlar kafaya takmayın biz bunları hasmamız lazım biz bun ları kafaya takarsak bu hayat cekilmez
siz kendinizi engelli olar görmeyin

öyle insanlar çok ne düşünerek yapıyorlar anlamıyorum

dilenci parası

bu tip insanlar akılların ca cok iyi bışey yaptik larinı sanıyorlar allah islah etsin böylelerinden arkadas.... bu konuda medyaya cok buyuk görevler dusuyor.. tabiki bilseler

ÖĞRENEMEDİK.....

Acıyarak bakılamıyacağını öğrenemedik..

Acıdığımız zaman kendi duygularımızı öne çıkardığımızı sanarak aslında zarar verdiğimizi öğrenemedik..

Engelli insanların sağlam insanlardan ( tartışma konusudur ) aslında hiç bir farkı olmadığını ve hatta daha azimli çoğu yerde çok daha kuvvetli olduklarını öğrenemedik..

Para vererek rahatlatmaya çalıştığımız vicdanımızın körelmiş olduğunu öğrenemedik..

Yardımcı olmanın sadece para vermek olmadığını öğrenemedik..

Yeri gelince küçük bir tebessümün bile verceğimiz üç beş kuruştan daha etkli olacağını öğrenemedik..

Bilgilerle donattığımız aklımızı bu tarz olaylar karşısında nasıl kullanacağımızı öğrenemedik..

Küçük düşünüp ufacık adımlar atmak yerine yapılabilecekleri araştırıp bu yolda çaba harcamanın büyük bir erdem olacağını öğrenemedik..

Bakarken aslında kendimizden utanmamız gerektiğini öğrenemedik..

Kendimize sağlam dedik çoğu zaman ve ben biliyorum ki hayata bakış ve mücadele göz önünde olduğu zaman asıl engelli olanlar dışarda sağlamım diye gezip aslında hiç bir işe yaramıyanlar yani bizleriz.. Ruhumuzun içinde nasıl bir canavar varsa bencilliğimizden başka ön plana çıkaracak hiç bir şey bulamayıp para vererek aslında kendi duygularımızı örtmeye çalışıyoruz...

Her türlü engele rağmen hayatta kalma mücadelesi içinde olanlara bakarak acımamızın bizim eksik yanlarımızı görmemizden ve bunlardan dolayı eksik hissetmemizden başka bir şey değil galiba..Ben kendi adıma şimdiye kadar gördüğüm ve adına toplum olarak engelli dediğimiz insanların aslında her zaman örnek alınması gereken insanlar olduğunu düşünüyorum..

Ne olursa olsun bu şekilde düşünmeyede devam edicem..

Soruyorum şimdi ey o para tutuşturan zihniyet :

Kendini denemelisin otur bir tekerlekli sandalyeye yada bir koltuk deyneği al eline gözlerini bağla bir bezle bu şekilde 1 hafta ama hiç ödün vermeden bacakların hissetmiyormuş gibi gözlerin görmüyormuş gibi konuşamıyormuş gibi yaşa bakalım ne kadar direnebileceksin..Yaşarken düşün bu yaşamaya çalıştığın şeyler ömür boyu seninle..Sonra biri çıkıp eline para tutuşturmaya kalksın çok hoş değilmi...

Bütün bunlardan sonra cevap ver direnendemi engel acıyanda mı... ? ?

Hiç böyle bişey yaşamadım ama.Boşverin arkadaşlar moral bozmaya gerek yok çünkü burası türkiye....

valla benimde başıma çok geliyor.
kötü niyet olduğunu düşünmüyorum , kendileini sadece 1 saniye yerimize koysalar bizi anlarlar ama malefes yapmıyorlar...
ihtiyacımın olmadığını anlatana kadar göbeğim çatlıyor...

şunuda itiraf etmeliyim ama :D akrabalarıma durumumu ajite edipp cüzdanlarını boşalttığım oluyor :D "yine altımızdan girip cebimizden çıkdın be!" şelinde isyanla sonuçlanıyor... :D pişmanmıyım hayır :D haftada 1 kuzenden aylık cukkamız yerini buluyor.

Bakın o bayan iyi niyetinden dolayı yapmıştır arkadaşlarında dediği gibi.. asıl suçlu o gülen arkadaşlarınızdır.. insanlarımız bu konuda egitim seviyesi çok yetersiz.. maalesef gülüp geçeksiniz bu durumlara...aldırmayın yahu.. bakın bende dilenciden çaldım bikere.. anlatayım size.. :)

sigara alacagım 1.25 tl sigara 1 tl var 25 kuruş yok yok işde... genç adamız ozamanlar....Allah Allah mendil açamam...

ülen bir baktım yürüyen merdivenin orda dileci işi götüyor atan atana.. dedim yauu ben 25 kuruş bulamıyorum adama bak len dedim aklima bir cinlik geldi.. gittim dilencinin yanına para atar gibi ettim 25 kuruş aldim :))) gettim bi paket cigaramı aldım sonara dilencinin yanına geldim yak len.. dedim :))

ya arkadaşım senin yaptıgın çok ayıp resmen çalmışın :)belki isteseydin verirdi senin sıgara paranı :)

bu cok eski bi yaziymis esrada amma senaryo yazmis
gunumuz insanlari dilenene bile para vermiyorki dilenmiyene vericek
oyle bisey cok onur kirici
ama insanlarimiz ihtiyaci olana bile donup bakmiyor kaldi ki zorla kasandigi paraciklari kim ne oldunu bilmeden vericek
gecende kizilaya dolmusa yetisicem
bir baktim delikanlinin biri agzindan kopukler yerde cirpiniyor kendinden geciyor
yoldan gecenlerin haddi hesabi yok
kimseler donup bakmiyor
bende sara krizinin boyle bisi oldugunu bilmiyorum korktum acikcasi
hemen bir talebe toplulugunu durdurdum cep telefonumu uzattim
is acil galiba cabuk biri telefonla yardim istesin yazik yol ortasi cirpiniyor vatandas dedim
hiiic orali olmadan gule konusa yollarina devam ettiler gencler elimde telefonumla kalakaldim
yardim dusuncesini asmis bizim toplum maaalesef

bikerede benim babamdan istemiş dilencinin biri benden geç ve salıklı diyo gidip çalışmak zor geliyor dilenmek benden para istedi bende olsa kendime sigara alıcam dedim varsa sen bana verde sigara alayım demiş dilencide çıkarıp vermiş vicdanli bir dilenciymiş galiba :):)

Düşünülmeden yapılmış bir durum diye düşünüyorum.ama altında at niyet oldugunuda sanmıyorum.tabikide tasvip etmedim ama arkasında dedeiğim gibi kötü niyetde düşünemedim.verenler de kesin yaşlı insanlardır!!

evet kardeşim çok haklısın yardım yapcak insanlarımız yok artık ama şunuda unutmuyalımki gerçek ihtiyacı olanı bulmak çok zordur herkez kolayına kaçıyor bizim izmirde kaçtane önüme geliyor burak onları engelli çocuklarını dilendiren saglıklı çocukları sogukta yamurda nasıl kullanıyorlar bi bilseniz insan olaraktan ve de anne olaraktan ben utanıyorum onların umrunda degil bile insanlık kalmamış kimsede burakki yolda düşene yardım etsinler

EsRaNaS Kardeşim hangi hattaki otobüste başına geldi o olay? Sürekli oralarda takılmalı bellimi olur:))) gelsin paracıklar yeşil yeşil:)

o kadar çok dlencilik yapan engelli varki kadın onlardan sanmıştır şu sitede bile birine küçük bi dokunsan hemen başlıyo beddua etmeye çok iğrenç itici bir durum o benddua edenler eminmki dilencilik yapanlar

ya bunu engelli olmayp ta yapanlarda var. halk ta alışmış otamatikman her gördüğü engelliye çıkarıp veriyo
ben ankarada otogarda tekerlekli sandalyede oturuyom otobüs saatini bekliyorum. kadının biri geldi bana 50 kuruş uzattı. ben elimle hayır işareti yaptım annem kadını hmn uzaklaştırdı. kadında utandı. ama kadını görseniz halini benden muhtaç duruyodu

Aman bence çok büyük saçmalık ve terbiyesizlik.
Birgün o kişiyede bunun cezasını allah verir merak etme esracım
Çok büyük yanlışlık çoookk.Terbiyesizlik değil.ALLAH cezaları kalbe göre ve niyete göre verir.Elaya.O kişi iyi niyetliyse Allah ona ceza vermez.Bundan emin ol...

Esra kendine göre haklı.Para verende kendine göre haklı."EVET ÜSTÜNE BASA BASA SÖYLERİZ BU İNSAN DİLENCİ DEĞİL İHTİYACI YOK"

Ama günümüzde hergün haberler çıkıyor yardıma muhtaç insanlara komşuları yardım etmiyor.yok efendim eşi,Dostu komşuları,Çocukları yardım etmiyor diye.Peki onlar dilencimi değil.

Bu haberlerden etkilenen bir takım insanlar durumu iyi olsada kötü olsada yardım etmek istiyor.

Size yardım verilirken konuyu gözeten arkadaşlarınızda ayıp etmiş.Gülmeye vakit ayıracaklarına konuyu toparlayıp.O size yardım etmek isteyen insana...Sizi gösterip onun yardıma ihtiyacı yok o çalışan biri demeleri lazımdı....Oda anlardı....Bence bunda art niyet yok.Bu şekilde pskilojiler bozuluyor.Birşeyleri paylaşırken yalnızca objektif düşünmeyelim.

Sizin gibi Yardıma ihtiyacı olmayan engellileri geçtim.Sağlam üni mezunlarının v.s haber bültenlerine çıkıp,Bu millet nerde bu devlet nerde sürünüyorum "YARDIM"diye bağırmaları ne kadar duyuluyor.yardım istiyor ve yardım gelmediğinden şikayet ediyor.

"Bizim milletimiz duyarlı" ne kadar sağlam olsada camii önüne dikilen bir adama para verebiliyoruz.Bu duygusallıktan kaynaklanan bir olay.Biz millet olarak cebimizdeki son parayı sevdiğimize harcarız.O insanda seni arkadaşlarından daha çok sevmiş bundan emin ol.Neden dersen hiç olmazsa gülmemiş para vermiş.Gülmesi daha çok zoruna giderdi.Kendini o insanın yerine koy bir kez.Arkadaşların söylediği gibi engelli olmayıpta dilencilik yapanlar var.Senin giyim kuşamın düzgündür ama maddiyatında öyle ama bu halk bunu düşünüyor yardım sever.Birde düşünki işin olmasa evin yuvan olmasa ALLAH korusun onun verdiği paraya muhtaçta olabilirdin.Şükür edelim halimize.

AYRICA ben sandalyede oturan veya ayakta duran bir kişiye para uzatmadım çünkü ihtiyacı olanda olmayanda kendini belli eder.Yani ihtiyacı olan ister.Siz dilenci değilsiniz ama o insan bilemez.sonuçta ihtiyar.oğluna baba diyen insanlarda var.mazur görün onları.Hepmi hoş göreceğim derseniz "Bence hep hoş görün":))

bence teyzenin bir kotu niyeti yoktu gonlenden gelmis vermis ama bi sebebi vardir elbet:) bence o arkadsalrinin gulmesi ayipp onlara kizmalisn:) seni bi kosye atip arkada oturmuslar bidee:) biri kalkip gelseydi boyle olmazdi

Bugün çok sevdiğim bir abimle buluştuk, sohbetimizi ettik ve vedalaşarak ayrıldık. Eve dönerken benim kuzen vitrinde bişeyler gördü ve bakmak istedi, ben girmeyeceğim dışarda beklerim dedim, demez olaydım.. Nerden biliyim tam 45 dakka bekliyeceğimi :D Neyse beklerken bir teyze geldi yanıma elinde 1 lira ve sokağın orta yerinde bağıra bağıra "al yavrum al sadaka olsun" dedi:mad: O an kan beynime sıçradı :mad: "yok" dedim "ihtiyacım yok" dedim "ihtiyacı olana ver" dedim o hala "al" diyordu en son dayanamadım "lan yürü git dedim" bağıra bağıra. O kadar kızmışım ki güçsüz kolumun olduğu taraftaydı allahtan sağ tarafımda olsa giydirecem bitane suratına :D O kadar yani. Agresifleştiğimi anlayınca vazgeçti bastı gitti.:mad: Tabi etrafta millette bize bakıyordu kimi gülüyor kimi gözlerini kaçırmaya çalışıyor. Teyze iyi niyetinden yapıyor biliyorum ama laftan da anlamıyor ki :D Teyzeye bağırdığım için sonra kendime kızdım ama çok sinirlendirdi beni.. Bu kaçıncı allah bilir. Bu yüzden dışarı çıkmayı pek sevmiyorum..
Ha teyzecim bi çift lafım daha var sana, hangi devirde yaşıyorsun ya 1 lirayla çay içilmiyor artık :D Bi dahakine yüklü gel :D Töbe töbe..

o kişileri dikkate bile almamalıyız hayat her şeye rağmen mükemmel

Bence kızılması gerekenler sakatlık durumunu kullanıp dilenenler.. Geçenlerde de ben bi olay yaşadım zamanı gelir yeri olursa yazacam bunu siteye dedim..:D Bizim semt pazarımıza gittik annemle bir tezgahın başında incik boncuk satan tekerlekli sandalyede bir genç vardı bakınıyordum bende öylesine.. Sonra arkamdan bi ses "Alah rızası için bi sadaka dedi" bizim semt pazarının tek kolu ampute olan kadrolu dilencisi... Canlandırın şöyle gözlerinizde..:) Karşımda tekerlekli sandalyede küçükde olsa bir tezgahın başında bi adam arkamda dilenen bir engelli ben ortadaaa:D Allaaahım dedim sen tut beni yoksa dalacam ben arkamdakine..:D yani o kadar çok düşünce ışık hızı ile dolandıki beynimde anlatamam..:)

O dilenen şahıs sadaka vermeyince yada akıl verince küfür ediyor bu yüzden diklenmedim:) Zaten beş kuruş vermem ona ya neysee..:)

Havva_vuu hanımefendi gerçekten olaya güzel parmak bastınız."Bence kızılması gerekenler sakatlık durumunu kullanıp dilenenler.."demişsiniz çok doğru.Toplumumuz okadar alıştı ki onlara,Her sandalyede oturanı veya herhangi bir engelliyi öyle zannediyor.Kimi koluna baştan aşağıya kaynar su döküp kullanamaz hale getiriyor.Kimi başka bir olay işliyor.Sırf dilenmek için.Devlet bunlara müdahale ediyor ama yetersiz müdahale ediyor.dilenmenin suç olduğunu bildiğimiz halde dilenen birini gördüğümüzde şikayet etsekte 30 tl gibi para cezası alınıp salınıveriyor.Devletin bile işi gücü para.Daha uygun cezalar verilse caydırıcı olabilir ve mağdur olan arkadaşlar konusunda tvlerde boş programlar yerine bu konularda insanlar bilinçlendirilse bence pek sorun kalmaz.Bizim insanımız duygusal,Bilinçlendirmeden çözüme ulaşamayız.O insanların önünü kaç dilenci kesiyor günde,Onlarda haklı bir teyzenin yüzüne yumruk atmakla çözümlenmez bu olaylar.O zaman durum madalyonun diğer yüzüne çevrilir.ALLAH korusun aynı hatayı ailenizden biri yapsa yapmazda olaki yaptı.O insanda o kişiye yumruk atsa ne düşünürsünüz.?Helal olsun adama ihtiyacı yokmuş sende sadaka vermeseydin diyemezsiniz.Birşeyleri insanlara anlatmak lazım.Sedam nickli arkadaş ne güzel izah ediyorum diyor.İhtiyacı olan insana verin demesi sizin değil o kişinin utanmasına yol açıyor ve bu olayda o kişiye büyük bir ders veriyor.O kişinin aynı hatayı yapacağını sanmam.Ben böyle davranan arkadaşlarımı canı gönülden tebrik ediyorum.

İnsanlar da bize nasıl davranacağını şaşırdı iyice :) Engellinin İşi gücü elinde olsa maaşı doğru düzgün hayatını idame ettirecek düzeyde olsa sorunlarımız daha az olsa insanlar neden sağda solda elimize para tutuştursun ki.engellinin durumunu bildikleri için kendilerince yardım ediyorlar işte.Kimse kimsenin bu durumda olmasını istemez elbette. Ortam buna müsait.Gerçek hayat bizim burda yazdığımız çizdiğimiz ya da hayallerimizde yaşattığımız gibi değil maalesef...

Cahille cahil olmak en büyük cahillikdir .boş ver gitsin önemseme çevren seni bilmiyormu :d:d:d:d:d

Üst Alt