Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Biz engelliyiz, dilenci değil!

bir ara arkadaşlarla takılıyoruz taksim civarında ,adamın biri yaklaştı elini cebine attı vee para çıkarıp avucuma sokuşturuyor,dedim bu ne,çoluk çocuğumun sadakası,dedi ..sadaka heee dedim evet dedi.veeee Allah ne verdiyse adama dalarsın.sadaka heee,elimden zor aldılar....

selamün aleyküm

Ben de(seker kiz) arkadaşıma katılıyorum.Bende bir özürlüyüm ama şimdiye kadar kimse
bana bu yüzden para vermedi, verselerdi bende bunu alır ihtiyacım varsa
o verilen para ile ihtiyacımı alırdım.
İhtiyacım yoksada verilen parayı yine alırdım; ihtiyacı olan kişilere verirdim veren kişi adına.
Çünkü; vermeyi isteyen kişi kendiliğinden vermiyordur.Rabbimin ihsanı ve ikramı ve lütfudur inşallah.
Geri çevirmek ihsanların ve ekramların ardını kesebilir.
Veren kişide kendiliğinden vermiyordur,verdirene bakmak gerekir.
bu 0,25 krş olur 1,00 tl olur,Hocanın dediği gibi; 99 veren 100 ü de verir:)

Selam ve dua ile...

Herkesin düşüncesine ve bakış açısına saygım var.Fakat bencede bu okadar abartılmamalı, İnanın siz kendinizi dilenci olarak hissetmedikten sonra hiç kimse sizi o konuma sokacak bişey yapamaz.Bırak para versinler.Bana geçen gün, 1 tl amcanın birisi verdi.
Veriş ama nasıl, 100 metre geriden, bağırıyor."çocuk çocukkkkk baksana " durdum neyse herhalde bişey düşürdüm sandım.Baktım etrafımda bir sürü restorant yemek yiyen filan hepsi bana bakıyor.Amca ısrarla "al uğlum bu parayı bir çay içersin."ben dilenci değilim amca, ihtiyacımda yok başka ihtiyacı olana ver dedikçe ısrar ediyor.Ben gülüyorum.Biliyorum ki karşımdaki insan bu parayı iyi bir niyetle veriyor.Belki vicdanını rahatlatıyor olabilir ama benim gözümde kötü bir niyeti yok.Ben aldım.Teşekkür ettim.ama bunu tekrarlamaması adına aldığımı söyledim ve uzaklaştım.O bir tlyide herzaman elinde tartı ile insanları tartan bir çocuğa verdim.

Doğru mu yaptım yanlış mı bilmiyorum ama böyle...Engelli arkadaşlarımızda lütfen alıngan olmasın.Ben yüzde 86 engelliyim.Yürüyemiyorum ama özgüvenim yerimde.
Ben istemedikçe beni kim bir kalıba sokabilir ki??

Birilerinin değişmesini beklemek yerine kendimizi değiştirmeliyiz.(kişsel görüş bunlar tabi)

bence bazı arkadsaşlarımız cok kibirli herşeyi rahatsızlıgından dolayı gurur meselesi yapıyor ihtiyacın yoksa tatlı birdille anlatırsın ihtiyacıolanbirine verir fitreydi zekattı sadakaydı bugibi şeyler almakta vermekte sevaptır

bize yaratıkmışız gibi bakan asalakların yanında bizi dilenci olarak gorenler melek kalır. alaka kardes bizi adam yerine koymazlarsa tabi ki gurur yapıcaz baska napak..

kardeş bende özürlüyüm sag ayagım dız altından yok eşşek gibi çalışıyorum saglam adam yaptıgım ışı yapamaz onlar beyin özürlü takma ya:)

gurur yapacak bence hiç bir şey yok bu tamamen halkın iyi niyetli olduğunun göstergesidir.ve ben sana hak veriyorum sende haklısın belki bana yapsa biri benimde gücüme gider

Biraz polyanacılık olacak ama oda o kişinin bilgisi görgüsü ahlakı ile yapmaya çalıştığı bi iyi niyetlilik olarak görmek lazım ne diyelim Allah herkesin gönlüne göre versin diyelim...

benim anlamadığım neden bu kadar kendimizi boş gururlarla sıkıntıya sokuyoruz ki?öncelikle o kadının ruh halini bilmek lazım acaba seni küçük düşürmek içinmi öyle o parayı cebine koymuş yoksa,gerçekten içinden yardım geldiği içinmi cebine parayı koymak istemiş.bunu önce iyi bilmek lazım bence.ve o kadına değilde olaya gülen iş arkadaşlarına kızıyorum.ama bu kadar da abartmamak lazım bence kendini o kadar kötü hissetmemenin anlamsız olduğunu kendini üzmekten başka bişey olmadığını düşünüyorum.mesela yolda yürüdüğü bir kişi düştüğü zaman çevredikilerin çoğu güler adamın içindeki acıya bakın ve çevresindeki gülenlere bakın çok farklı bi manzara,öyle değilmi?Ama bakın bazen düşenin kendisi savunma mekanizmasını kullanarak o da çevresine bakıp güler,bazende bakanlar ne kadar gülmek istemeseler bile istem dışı gülerler.yaptıklarının doğru bişey olmadığı bile bile gülerler;çünük elllerinde değil o an kendilerini kontrol edemezler.yani kısacası o kadının o anki duygularını,psikolojik halini bilmediğimiz için ben yargısız infaz yapmak istemediğim için;kadına bişey diyemiyorum ama o olaya gülen iş arkadaşlarına çok kızıyorum.ve birzda bu tür olaylara gülüp geçmek lazım kendi içimizde abartmamak lazım bence;kendimizi üzmemek için.

o kadının hiçbir günahı yok.bizleri dilenci gibi gösterip tv programlarında para toplayan, kendi egolarını rahatlatıp bizleri kullanarak aslında kendilerini rahatlatan kötürüm kalpli insancıkların defteri dürülmeli bence.yavuz kocaömer ile sohbeti olan biriyim.1 sene önceki program için kendisine aynen şöyle demiştim. yavuz abi yapmayın böyle programlar.programın ertesi günü sokakta insanlar cebime para sıkıştıracak diye acaip korkuyorum demiştim.bana hak vermişti ama yapacak başka şey yok demişti.abd örnekleri falan verdi.bu görev devletin görevidir.bir vatandaşın engelli ise ona gerekli tüm bakım , araç ve gereçleri temin etmek zorundasın.Anayasada da belirtilmiş fakat uygulayan kim.çok acı bu tarz olaylar ve çok acı bu tarz programlar.birileri dur demeli bence bu dilencilik kampanyalarına...

herşeyin bir yeri ve zamanı vardır.bu şekilde bir insaniyet anlayışı sadece cehalettir.
kendi insani duygusunu tatmin etmek için başkasını rencide etmeye kimsenin hakkı yoktur.
"bir elin verdiğini öbür el görmesin" derken bu şekilde alenen yapılan para vermenin hiç şık olmadığı açık.
bu nedenle bu davranıştan rahatsız olmak kaçınılmaz.

merhaba ben foruma bugün katıldım. Ve ilk okuduğum mesaj sizinki :)

Bu size yapılan davranış sadece cahillikle açıklanabilir bence :) Her zaman söylerim her konuda eğitim şart .

Hasan DURMUŞ;
hasan bey size sonuna kadar katılıyorum
banada böyle yardım etmek isteyen cıktı cıkmadı değil demekki hala yardımsever insanlar var aramızda buna sevinmen lasım esracım orda o parayı uzatırken hasan beyin dediği şekilde bi acıklama yapsaydın o kadında sana emın olabilirsin ki minnettar kalırdı

gecen bende minibuse bindim gidiyorum özürlüler merkezinin önunden gecerken kadının biri demesmi sen buraya git gittinmi biliyomusun die herkesin içinde hemde bende dedimki evet biliyorum ve işimden fırsat buldukca hergünde vakıt bulabilddiğimce gidiyorum beni işsiz sandı herhalde
birde cevap olarak sunu ekledim ya siz biliyomusunuz hanımefendi unutmayınızkı sizlerde birer engelli adayısınız sizinde gitmenizi tavsiye ederim dedim oracıkda kaldı bisey diyemeden.
Anlayacağın esracım nerde nasıl ve ne sekilde cevap vereceğini bilirsen komik sduruma dusen sen değil karsındakı olur.Ama sana yardım etmek isteyen kadın belliki yardım etmek istemiş buda güzel bi davranıs.Ama mekanve kısıler yanlıs sadece hepsi bu

İzmirde yiğenimle metro ya doğru giderken cüzdanı evvelce hazırlamış yaşlıca bi amca durdurdu beni, baktım cüzdanı karıştırıyo(eminim bozukluk arıyodur:))
"ne yapıyosun amca "dedim
Yardım yapıcam evladım dedi.
"Parasal olarak yardıma ihtiyacım yok ama az ileride kaldırımdan iniş için yapılmış yere aracını park eden öküzü bulabilirsin"dedim.
Özür diledi ve gitti amca...

Yolda beş karış suratla geziyorum düşününce amcayı medeni cesaretinden dolayı kutlamak bile geliyor artıık...:)

mac72;

MAC72 arabayı kaldırıma parkeden adam bu amcamıydı yoksa:D

bu olay ankarada başıma geldi . annemle mamak pazarında geziyorduk çorap bakarken kadının biri yanıma gelip 1 lıra verdi elime. ne oluyor ya dedim dilencimi sandın kadını çok fana haşladığımı hatırlıyorum . BU DURUMLAR CAHİLLİKLE ALAKALI
BEN AÇIKÖĞRETİM OKUYORUM ORADA GENÇ HOCALAR HANIM DİYE HİTAP EDİYOR HERŞEYIN BAŞI EĞİTİMM :)))

bu tamamen biz türklere özgü bir davranış avrupada bu olayı görecegimizi sanmıyorum aileler bizleri yetiştirirken yardım kültürünü kafamıza yerleştirir özünde yardım etmek çok güzel ama bu olay karşıdaki insanı ne derecede rencide eder onu düşünemeyiz ama en önemlisi buradaki engelli kardeşlerim kendileriyle barışık yaşaması olayı fazla kafaya takmadan hayata sımsıkı sarılması çünkü her şeye ragmen yaşamak çok güzel hayattan zevk almak en dogrusu hepinize mutluluk dolu günler

bu ara dilenci olmak hiç fena fikir gibi gelmiyor.. full time yoğun bir iş yerinde çalışıyorum ve artan tek şey kredi kartı borçlarım..
onun yerinde günde 3 saat dilensem 100 kişiden 1 lira alsam günde 100 TL x 30=ayda 3 milyara gül gibi geçinirim :) :) :)

Haklısın insanlar farkı bilemiyor maalesef boş ver

Dilenci değiliz ama beleşçiyiz. ;) Forumda o kadar çok indirimlerle ilgili konu varki ooooo :rolleyes:

Miray, merak ettim ; sen hiç bir engelli indiriminden faydalanmıyor musun?

Beleşçiniz ile beleşçiyiz arasındaki farkı anlatmama gerek yok sanırım. Vergi indiriminden faydalanıyorum. :)

çok kazanıyor,yastık doldurup kafamızın altına koyuyor da devletten mi esirgiyoruz,bazı gözü doymazlar gibi. beleşçilikle,hak, ihtiyaç, muhtaçlık kelimelerini birbirine karıştırmayalım.

merhaba arkadaşlar
benim de başıma bir olay geldi biz 4-5 görme engelli arkadaş içimizde ben dahil 2 az gören kişi var hiç görmeyenlerin koluna girip markete paramızla alış veriş yapmaya girdik kapıdan girer girmez rahatsız herif '^patron yok sonra gelin''dedi içimden ağzının ortasına bir tane vurmak geldi bir arkadaşım''sen bizi ne sandın neye dayanarak böyle konuşuyorsun biz belki görme engelliyiz ama sen düşünme engelisin yazık çok yazık''dedi ve hep beraber oradan uzaklaştık Allah insanı düşünme engelli etmesin:)

Şekerkız

şu yazdığından senin adına tiksindim, bahanesini de bulmuşsun , kendileri verdiğinde dilencilik olmuyormuş.

birtek iş bulamayan sen değilsin ya da sadece engelli olmak değil iş bulamamaya sebep, sapasağlam olup da işsiz-güçsüz bir sürü insan var, iş bulamadım diye herkes yan gelip yatsın o zaman varmı böyle bir mantık?

Birileri de demiş ki sadaka almak vermek iyidir bla bla, yok kardeşim ben birileri cennetten arsa kapsın diye asalak gibi yaşamak istemiyorum, herkes gibi alın teri döker çalışırım.

Ha yardımlaşmaya, gönüllü topluma karşı değilim tabii de, ama gerçekten ihtiyacı olana, olur olmadık yerlerde millete para uzatmanın adı yardımlaşma değil cehalettir.

Başıma birkere vböyle bir olay geldi 14 yaşında falandım, düşünün bilgisayar alıcam, onunla ilgili birşeyler soracağım, uygun bilgisayar arıyorum, bilgisayar satılan yerde bu saygısızlık başıma geldi, kapıdan girer girmez hemde, parayı hemen iade ettim, bozmamak için de sormak istediği şeyi sordum ve dükkandan çıktım, adam yaptığı saçmalığın farkına varmışmıdır bilmiyorum, ama son derece rahatsız edici böyle şeyler, tabiki uygun bir dille anlatmak gerekiyor, ama yine de hoş değil bçyle şeyler.

değerli arkadaşlar o durumla karşılaştığım anda başlıyorum dua etmeye ve görüyorumki bizdeki iman engel olduğumuzu bile unutturuyor ve onları bir zavallı olarak görüyorum engel sadece bedende değil bence yüreğindedir ..

türkiye halkı öyle ya çok sert ve kırıcı bir yapısı ruhu vardır bir okadarda masum dostane yardım sever bir toplumdur türkiye halkı bir keresinde benimde başıma geldi bu tür olaylar tabi herkez için çok çok kırıcı rencide edici bir olaydır hiç unutmak ne mümkün kız kaçırmışım nikah için çarşıya alışverişe çıkmışım eşim ile kılık kıyafet vs onnumarfa üzerimde eşim o sırada bi mağazaya girdi bende sigara içiyorum diye mağaza önünde beklemeye geçtim tam aşim kapıdan çıkarken karşı taraftan bi amca koptu geldi bana 5 tele üzerime atı verdi allah yardımcın olsun deyip yollaldı abbavvv başıma kaynar sular döküldü yok bişe deyil saolsun hayrını allah kabul etsin amcanın amma eşim görünce kötü oldu kız belkide dedi acaba beni kaçırmadan önce dilencilik falanmı yapıyo gibisinden niye verdi dedi eşim o parayı falan dedi ama tabi ben benbeyaz terler boşalıyo alnımdan o biçim bende gittim o paraya bi sigara aldım sinirimi moralimi o para ile düzeltim olsun ya üzücüde olsa seviyorum ben türkiye halkının bu yardımsever halini bukadarda olur kadı kızındada oka eksiklik olur herşeyi çok çok dert edersek :D

O anki piskolojisi onu art bi niyetle yapmamistir aslinda buyuk ayibi iş arkadaslarin yamiştir sizi o angormus ve kalbinden geceni yapmis cok temiz duygulariyla bunu kafana takma ve bir baska yere sende yonlendire bilirsin arkadasim iyi gunler

Geçen hastane de düştüm biri beni kaldırdıktan sonra cebime 1 tl sokmuş 😁belki ondan varlıklıyımdır ama sağlık sorunumuz var ve bunlar olur rabbim herkese şifa versin.

Üst Alt