Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

EKPSS Başvuru Süreci, Başvuru Sırasında Sağlık Kurulu Raporu ile ilgili duyuru

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kalem

Emektar Üye
Konular
108
Reaksiyonlar
0
[FONT=Georgia]Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli Ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü Duyurusu
bkz:Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü |

[/FONT]2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2014-EKPSS)27 Nisan 2014 tarihinde 81 ilde gerçekleştirilecek olup,sınav başvuruları 24 Şubat-7 Mart 2014 tarihleri arasında alınacaktır.EKPSS’ye ortaöğretim kurumlarından, yükseköğretim, önlisans veya lisans mezunu programlarından herhangi birisinden mezun veya EKPSS’nin geçerlilik süresi içerisinde mezun olabilecek durumda olan adaylar başvurabilecektir.

EKPSS'ye başvuruda mevcut engelli sağlık kurulu raporlarının % 40 ve üzerinde olması yeterli olacaktır.

İLK DEFA ENGELLİ MEMUR SEÇME SINAVINA BAŞVURACAK ADAYLAR

bulundukları adres illerindeki Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden sınava gireceği engel grubu ile diğer engelli bilgilerini belirten yazılı Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı Belgesini alarak ÖSYM Başvuru Merkezlerine başvurularını yapacaklardır.

2012-ÖMSS’ye başvuran adaylardan EĞİTİM BİLGİLERİ İLE ENGEL GRUBU BİLGİSİNDE DEĞİŞİKLİK BULUNMAYANLAR, başvurularını ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabileceklerdir.

2012-ÖMSS’ye başvuran adaylardan EĞİTİM BİLGİLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLANLAR başvurularını bir ÖSYM başvuru merkezinden yapacaklar ve değişikliğe esas belgelerinin onaylı bir örneğini dilekçe ekinde başvuru merkezi görevlisine teslim edeceklerdir.

2012-ÖMSS’ye başvuran adaylardan ENGEL GRUBU BİLGİSİNDE DEĞİŞİKLİK BULUNANLAR, başvurularını ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak, 2012 yılı engel bilgileri ile yapabilecekler ancak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden yeni durumlarını gösterir Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini alarak ve bu belge ile birlikte Engelli Sağlık Kurulu Raporlarının onaylı bir örneğini ÖSYM’ye ulaştıracaklardır.

2014 Kura başvuruları ise 12-23 Mayıs 2014 tarihleri arasında alınacaktır.

2014 Engelli Kamu Personeli Seçme Sınavı (2014-EKPSS) hakkında güncel bilgi için adaylar; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü İnternet Adresi(http://www.eyh.gov.tr/) ile ÖSYM İnternet Adresini (http://www.osym.gov.tr/) takip edebilirler

Arkadaşlar, sınava % 40 ve üstü raporla girebileceksiniz.

Bu konuda hem yukarıdaki gibi Aİle ve sosyal politikalar bakanlığı yaşlı ve engelli hizmetleri genel müdürlüğü kendi sitesinde açıklama yaptı hem de bu durumla ilgili açıklama EKPSS kılavuzunda yazıyor:

Bu konuda EKPSS Kılavuzu şöyle diyor:

"2.1. ...
EKPSS/kuraya; 07/02/2014 tarihli ve 28906 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren "Engelli Kamu Personel Seçme Sınavı ve Engellilerin Devlet Memurluğuna Alınmaları Hakkında Yönetmelik” hükümlerine uygun en az %40 ve üzerinde engelli olanlar başvurabileceklerdir. Sağlık kurulu raporlarında %40’tan daha az engelli olduğu belirtilen adaylar EKPSS ve kuraya başvuramazlar. "

Ama eğer sınavla bir yere yerleştirilirseniz ve;
İlgili Yönetmeliğin 4. maddesinde, “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında; Engelli doğuştan veya
sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder.” hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm gereği; çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyemeyen adayların, sınav/kuraya başvurarak bir kadroya yerleştirilseler bile, ilgili kurum tarafından atamaları yapılmaz.

Sınavla bir yere yerleştirilirseniz yerleştirildiğiniz Kurum'a "çalışabilir" durumda olduğunuzu belgeleyen bir sağlık kurulu vermek zorundasınız. Eğer bu şekilde bir rapor veremezseniz yerleştirildiğiniz Kurum tarafından atamanız yapılmaz.

EKPSS'ye başvuruda mevcut engelli sağlık kurulu raporlarının % 40 ve üzerinde olması yeterli olacaktır.

o zaman herkes girecek bu sınava klavuzdaki çalışabilir nie yazmış

evet herkes yuzde 40 ve üstü raporu varsa sınava ve kuraya girebilecek.

Fakat;

"Ama eğer sınavla bir yere yerleştirilirseniz ve;
İlgili Yönetmeliğin 4. maddesinde, “Bu Yönetmeliğin uygulanmasında; Engelli doğuştan veya
sonradan; bedensel, zihinsel, ruhsal, duyusal ve sosyal yetenekleri bakımından engel oranının yüzde kırk veya üzerinde ve çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyenleri, ifade eder.” hükmü bulunmaktadır. Bu hüküm gereği; çalışabilir durumda olduğunu mevzuat hükümlerine göre alınacak sağlık kurulu raporu ile belgeleyemeyen adayların, sınav/kuraya başvurarak bir kadroya yerleştirilseler bile, ilgili kurum tarafından atamaları yapılmaz. "

Sınavla bir yere yerleştirilirseniz yerleştirildiğiniz
Kurum'a "çalışabilir" durumda olduğunuzu belgeleyen bir sağlık kurulu vermek zorundasınız. Eğer bu şekilde bir rapor veremezseniz yerleştirildiğiniz Kurum tarafından atamanız yapılmaz.

Bu kısmı şimdilik düşünmeyin arkadaşlar.
Sınava ve başvurunuza odaklanın. Siz sınavda yerleştirilince Tekrar rapor almak durumunda kalacaksınız (çalışabilir kısmı doldurulmayanlar ve çalışabilir yazıp da Kurum lüzum hissederse tekrar rapor istenilenler).
Çalışabilir durumda olduğnuzu raporla belgeleyince atamanız da yapılacak. Aksi takdirde maalesef yapılmaz.

Hangi engel grubunda olursanız olun çalışamayacak diye bir şey yok. Rahat olun çalışabilir raporu alabilirsiniz. Zamanı gelince bu konuda açıklama yaparız. Şimdi sınava odaklanın ve başvurunuzu yapın güzel bir şekilde. Gerisi kolay.

merhaba herkese hayırlı uğurlu olsun arkadaşlar süreli raporlarda da sıkıntı yok sınava girebiliyoruz sanırım doğru tespit etmişim değil mi

evet, doğru tespit etmişsin redeye:)

Sınav tarihinde raporunuzun süresi devam ediyorsa sınava gireceksiniz. Yerleştirildiğin takdirde ve o sırada rapor süresi dolmuşsa tekrar rapor alırsın. o zaman bakarız duruma hele bir yerleştirilin.

2015 aralık ayına kadar rapor sürem devam ediyor sınav ve atama tarihlerinde sıkıntım olmayacak sanırım, inanın çok sıkıntılı bir süreçti klavuzu beklemek stres yaptım aşırı derecede benim durumumda olan arkadaşlarım da bugün rahat bir nefes almıştır inşallah. benim raporumda istihdam kutucuğu işaretli, çalıştırılamayacağı işler kısmına ise bir şey yazmamışlar... çalışabilir durumda olduğumu kanıtlıyor bu rapor uygun değil mi ? yarın sabahtan gidip allahın izniyle işlemleri tamamlamaya çalışacağım deneyimlerimi paylaşır burada yapılması gerekenler hakkında bilgi veririm :))) bu arada süreli raporlarda kafama takılan tek nokta çalışırken bu raporun süresi bittiğinde ne olacağı ve yüzde 40 ın altında bir oran alınması halinde nelerin başımıza geleceği memuriyetten çıkarma mı normal kadroya kaydırma mı yoksa süreli de olsa raporu bir kere teslim edince başka bir şey yapmak gerekmiyor mu çok karışık bir durum :)))

2015 Aralık ayına kadar devam ediyormuş rapor süren:)
Bu raporla kazandığın hiçbir hak elinden alınmaz rahat ol:) Şimdi sadece sınava ve başvuru sürecine odaklan ablası.

verdiğiniz cevaplar için çok çok teşekkür ederim ancak bu sabah rahatlayabildim çok çok çok teşekkür ederim :) :) :)

Rica ederim:)
Tüm arkadaşlara senin vesilenle sesleneyim buradan...
Arkadaşlar adım adım ilerleyin. Başvuru, yerleştirme, atama vs hepsini düşününce şimdiki zamanı ertelersiniz. Ortaya çıkan stres sınavınızı da etkiler.
O yüzden şu anki duruma odaklanın. sınava ve başvuru sürecine.
Sınav bitince yerleştirilince sizler, o zaman var olan sorunları yine hep birlikte çözeriz. Lütfen ilerisi için şimdiden kaygılanmayın.
adım adım ilerlemek hem başarınızı arttıracak, hem de canınızı sıkmaktan, stresten sizi kurtaracak...

Sormak istediğim bir kaç soru var bilgileri olanlar paylaşırsa sevinirim.

1-2012 ÖMSS' ye lise düzeyinde girdim şimdi lisans düzeyinde gireceğim. Sadece eğitim düzeyimde değişiklik oldu yapmam gereken işlemler nelerdir sırası ile anlatırmısınız.
2- Aday Başvuru formunda yer alan Engel Bilgi Formunu kim nerede doldurulacak (Biz mi dolduracağız görevli mi dolduracak) Bu Engel Bilgi Formunda yer alan Engel Durumuna İlişkin Bilgiler bölümünde Sürekli Engel Grubu kısmında Sınıflanamayan bölümünde yer aldığımı düşünüyorum burayı işaretlediğim zaman Özel Durumlar bölümünden neyi işaretlemem gerekiyor

1. 2012-ÖMSS’ye başvuran adaylardan EĞİTİM BİLGİLERİNDE DEĞİŞİKLİK OLANLAR başvurularını bir ÖSYM başvuru merkezinden yapacaklar ve değişikliğe esas belgelerinin onaylı bir örneğini dilekçe ekinde başvuru merkezi görevlisine teslim edeceklerdir.
2. Başvuru için belirtilen tarihlerde başvuru formunun çıktısını alıp dolduracaksın. Sonra da kılavuzun 5. sayfasında belirtilen belgelerle birlikte doğruca aile ve sosyal politikalar il müdürlüğüne (varsa ilçe) gideceksin.

Başvuru merkezine gitmeden önce aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğünden "ön kabul ve taahhüt beyanı belgesi"ni almak zorundasın.

UYARI:
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini edinmeyen adayların ÖSYM Başvuru Merkezlerince başvuruları kesinlikle alınmayacaktır. 3 nüsha olarak düzenlenen ve imzalanan bu belgenin bir nüshası Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünde, bir nüshası adayda kalacak, bir nüshası da ÖSYM
Başvuru Merkezine aday tarafından teslim edilecektir

iyi günler kalem abla ben size bir soru soracaktım eğer müsaitseniz ... Ben de ekpssye gieceğim ama önceki senelerden klama sürekli yazılı rapor olur mu veyahut össye girerken engelli kadrosundan girmiştim acaba ösym onu kabul eder mi ...Ve son olarak yeni sistemde engelli raporu nasıl alınıyor numuneden almaya çalıştığımda bana il sağlık müdürlüğüne itiraz ile ilgili dilekçe yazılacak falan demişti ama nasıl almak lazım ... Eğer yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim ...:D

:) elindeki % 40 ve üstü engelli sağlık kurulu raporun geçerli. Yeni raporla uğraşmana gerek yok:)
ÖSS'ye girerken verdiğin rapor geçerli. ama engelli kontenjanından girmen işe yaramaz. elindeki raporu vereceksin.

ALLAH razı olsun çok teşekkürler bu güzel haberleriniz için :D off off stres yaptık ya inşallah bir halletsek hayırlısıyla :D

Klavuz da 17. SINAV MERKEZİ TERCİHİ Adaylar, sınav merkezi tercihi olarak adres ilini yazacaklardır. diyor. Yani herkes ikamet ettiği ili mi yazmak zorunda. Başka bir ilde sınava giremez mi?

ılk defa ışe gırecekler için mesela a.s.i.m basvuralra mesela sandalyeyle gıdırsem bana kazandıgımda,mutlaka akulu sandalyeyle gıdebılecgım bı servıs ve devlet daıresı (asansorlu vs)mı verıılrer yoksa nasıl gelırsen gel bızenemıderler benım için çok onemlı ona gore gırecem, yanı ugraşmıyım boşuna okadar koşturcam 90alıp gıdemedıkten sonra ne anlamdım bu işten. lutfen ayrıntılı cevap lazım...

Kalem;

Bir yanlışın olduğunu düşünüyorum;
Hem İl Müdürlüğüne hem başvuru merkezine gidecek isem 2012 ÖMSS ye girmenin esprisi nerede kalıyor ? Sadece eğitimim değişti diye 2 yere (hem il müdürlüğü hem başvuru merkezi) müracaat etmem olayı biraz tuhaf. Ayrıca ben zaten 2012 yılında Ön Kabul ve Taahhüt Formunu doldurdum ve verdim ve Aday Başvuru formunda da 19.maddesinde zaten bu durum ile ilgili bir ifade yer almaktadır. 2012 yılında vermiş olduğum belgeyi 2014 yılı içinde kabul ediyorum gibilerinden.

Ortada çelişkili bir durum var 2012 ÖMSS ye giren sadece gerekli belgelerle beraber başvuru merkezine gider diyorsunuz, sonrada aile ve sosyal il müdürlüğüne gidilecek diye belirtiyorsunuz. Çelişkili

Mustafa sen yerleştirilip atandıktan sonra kurumlar şu Yönetmelik hükmüne uymak zorundalar:

"MADDE 16- (1) Kamu kurum ve kuruluşları çalışma yerlerini ve eklentilerini, engellilerin erişebilirliğine uygun duruma getirmek, engellilerin çalışmalarını kolaylaştıracak gerekli tedbirleri almak ve engellilerin görev yaptıkları kadronun gereği olan işleri yapabilmeleri için engel durumlarına göre gerek duyulan yardımcı ve destekleyici araç ve gereçleri temin etmek zorundadır.
(2) Engelliler, engelliliklerini artırıcı ve ek engel getirici işlerde çalıştırılamaz."

İlgili Yönetmelik için bkz:http://www.engelliler.biz/forum/eng...linmalari-hakkinda-yonetmelik-yayinlandi.html

Sizin memur olup akülü sandalyelerinizle o kurumlara gitmeniz önemli. Siz gideceksiniz onlar da tıpış tıpış size göre düzenleyecekler her yeri.
Bu konuda Torba kanunda düzenleme yapıldıı. Rahat olun bunları düşünmeyin şimdilik. elbette mücadele de edecegiz ama mevzuat da bizden yana.

Ve işte 5378 Sayılı Kanunun 14. maddesi şöyle der:

İstihdam
Madde 14- (Değişik:6/2/2014-6518/72 md.)
Engellilerin iş gücü piyasası ve çalışma ortamında sürdürülebilir istihdamı için kendi işini
kurmaya rehberlik ve mesleki danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi de dâhil olmak üzere
gerekli tedbirler alınır.
İşe başvuru, alım, önerilen çalışma süreleri ve şartları ile istihdamın sürekliliği, kariyer
gelişimi, sağlıklı ve güvenli çalışma koşulları dâhil olmak üzere istihdama ilişkin hiçbir hususta
engelliliğe dayalı ayrımcı uygulamalarda bulunulamaz.
Çalışan engellilerin aleyhinde sonuç doğuracak şekilde, engelinden dolayı diğer kişilerden
farklı muamelede bulunulamaz.
Çalışan veya iş başvurusunda bulunan engellilerin karşılaşabileceği engel ve güçlükleri
ortadan kaldırmaya yönelik istihdam süreçlerindeki önlemlerin alınması ve engellilerin çalıştığı iş
yerlerinde makul düzenlemelerin, bu konuda görev, yetki ve sorumluluğu bulunan kurum ve
kuruluşlar ile işverenler tarafından yapılması zorunludur.
Engellilik durumları sebebiyle iş gücü piyasasına kazandırılmaları güç olan engellilerin
istihdam edildiği korumalı işyerlerinin statüsü ve bu işyerleriyle ilgili usul ve esaslar Çalışma ve
Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca
müştereken çıkarılan yönetmelikle düzenlenir.

İLgili Kanun İçin bkz:http://www.mevzuat.gov.tr/MevzuatMetin/1.5.5378.pdf

2012-ÖMSS/kuraya başvuran adaylardan engel grubu bilgisinde değişiklik bulunanlar, başvurularını
ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr İnternet adresinden bireysel olarak 2012 yılı engel bilgileri ile
yapabilecekler ancak; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden yeni durumlarını gösterir
Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini alacaklar ve bu belge ile birlikte engelli sağlık kurulu
raporlarının onaylı bir örneğini 14 Mart 2014 tarihine kadar ÖSYM’ye ulaştıracaklardır. Bu tarihten
sonra ÖSYM’ye ulaşan belgeler işleme alınmayacaktır. Bu adayların yeni durumlarını gösterir Ön
Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi ÖSYM sağlık komisyonlarınca incelenecek, sağlık komisyonlarınca
uygun görülenler işleme alınacaktır
kalem apla benim özür gurubum degişti ösym bürosunamı gidecegim yoksa postaylamı gönderecegim

yanı kazandıkatan sonra onlar mutlaka bana uygun servıs gondermelerı zorunlulugu var v eona gore kurum içi işvermek zorundalr ama kagıt uzerınde uygulamda olurmu dersınız. sadece bunu duşunmek bıle sıkıntı verıyor bana.

tesekkurler..

istihdam kısmı işaretli olan yeni rapor çıkarttım , 2012 ömss de basvurdgum raporun yerine bu raporu vermek istiyorum , engel grubu değişikliğine girmiyor galiba, yeni raporu vermek için tekrar ön kabul formu almama gerek varmı aile sosyal pol bknlıgndan yoksa osym ye direk yenı raporun fotokopısını verebilirmiyim?

2012 ömssye giren ben aile ve sosyal politikalar izmir il müdürlüğünden onay belgesi alacakmıyım orayı anlayamadım da kusura bakmayın

bir de işkurda iş ararken ekpss puanları geçerli olacakmış doğru mu

ertan35 ve özer,

2012-ÖMSS’ye başvuran adaylardan EĞİTİM BİLGİLERİ İLE ENGEL GRUBU BİLGİSİNDE DEĞİŞİKLİK BULUNMAYANLAR, başvurularını ÖSYM’nin http://www.ais.osym.gov.tr internet adresinden bireysel olarak yapabileceklerdir.
Bu şekilde direkt internet üzerinden bireysel başvuru yapabileceksiniz.

fakat,
Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapacak adaylar için başvuru ekranında; “2012 yılında
beyan ettiğim Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesini 2014-EKPSS için de aynen kabul
ediyorum” ifadesi yer alacaktır. Bu ifadeyi onaylayan adaylar 2014-EKPSS için bireysel olarak
İnternet aracılığıyla başvuru yapabileceklerdir. Bireysel olarak İnternet aracılığıyla başvuru yapan
adaylar, başvurunun tamamlanması için “Başvuru işlemi başarıyla tamamlandı.” açıklamasını mutlaka
görmeli ve aday başvuru kayıt bilgilerinin bir dökümünü yazıcıdan alarak başvurunun diğer
aşamalarında gerekebileceğinden özenle saklamalıdır.

Ama siz yeni raporunuzu işleme koyacakmışsınız. emin olamadım ben yine de. isterseniz aile ve sosyal politikalar bakanlığı il müdürlüğüne yeni raporunuzla gidip durumu yerinde öğrenip. ona göre hareket edin.

evet aldığınız puanlar işkur'da da geçerli olacak.

yani iş araken ekpss puanıyla iş arıcaz teşekkürler kalem abla

Sınava başvurmak için yapmamız gerekenler sırasıyla ilk olarak Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğüne'ne gitmek. Buraya giderken yanımızda aşağıdaki belgeler olmalı:
1) EKPSS Aday Başvuru Formu
2) Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında
Yönetmelik hükümlerine uygun %40 ve üzerinde engelli olduğu belirtilen engelli sağlık kurulu
raporları
3) Öğrenim durumunu gösterir belge (diploma, mezuniyet belgesi, sınava/kuraya başvurduğu
öğrenim düzeyinden EKPSS’nin geçerlik süresi süresi içinde mezun olabileceğini gösterir resmî belge)
4) Nüfus cüzdanı veya pasaport

Burdan çıkınca da sınav başvuru yerlerinden herhangi birtanesine giderek aşağıdaki belgeleri vericez:

1) Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğünden alınmış aday ve görevli
tarafından imzalanmış mühürlü Ön Kabul ve Taahhüt Beyanı belgesi
2) Doldurulmuş EKPSS Aday Başvuru Formu
3) Engelli sağlık kurulu raporu fotokopisi (Fotokopi başvuru merkezine teslim edilecektir.),
4) Sınavda yanında insülin pompası bulunacak şeker hastası adayların, şeker hastası
olduğunu belirtir raporları
5) Öğrenim durumunu gösterir belge
6) Nüfus cüzdanı veya pasaport

Doğru mu anlamışım arkadaşlar malum okuyoruz bir günde bunları halletmem lazım

2012 ömssye girdiysen doğrudan internetten halletcekmişsin bende onu öğrendim

o halde tamamdır özer:) Özür grubunda değişiklik yoksa sana yukarıda yazdığım gibi hareket edeceksin.

Birkan,
ablam aile bakanlığı il müdürlüğünden "ön kabul ve taahhüt beyanı" belgesini aldıktan sonra bankaya ödemenizi yapacaksınız. Ondan sonra başvuru merkezine gideceksiniz istenen evraklarla birlikte. Ödemelerle ilgili kısmı da il müdürlüğünden sonraki kısmı ekle yazdıklarına.
Başlık olarak da "başvuru merkezinden yapılacak başvurular" yaz.
aile bakanlığına giderken götürülmesi gereken belgelere de 5 ve 6. maddeyi de ekle. kırpma. belki o durumda olanlar olur.

Tamamdır Melek Abla, Birde benim lise diplomam üniversitede mezun olmak gibi bir şansım da yok bu sene için. Onun yerine ne yapmam gerekiyor lise diploması fotokopisi olur mu ? Yada üniversiteden alınmış öğrenci belgesi

mezun olduğun liseden mezun olduğuna dair mezuniyet belgesi işini sağlam görür. diploma fotokopisini mezun olduğun liseye onaylatman lazım ve bunun için de koordinatörlüğü ara sor.

ÖSYM sınav koordinatörlükleri iletişim bilgileri:ÖSYM:::T.C. Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi

merhaba arkadaşlar benim merak ettiğim mevzu şuan kamuda çalışan arkadaşlar örneğin lise mezunu meb hizmetli çalışanlar meb harici diğer kurumlar düz memurları lise mezunu alıyor.bu sınava şuan memur olanlarda başvurabiliyormu acaba?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt