Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Engelli erkekler neden engelsiz kadınları tercih ediyor?

Şems-i Nur Arkadaşım !
İki engelli insan ne derece hayatın zorluklarına göğüs gerebilir ki ? bir de bunun üzerine kendi engelleri eklenirse.. ha o zorluğu göze alabilecek engelliler varsa sözüm yok.
Bence engelsiz ve engelli eşleştirilmesi daha uygun ama o yürekte sağlıklı da pek yok :)

bence bunun erkeği bayanı yok. örneğin, görme engelli bir bayan heralde kendisi gibi görme engelli birini istemez. istememekte de son derece haklıdır. bunun cinsiyetle ne alakası varki? bazı bayanlar, hayattaki bütün olumsuzlukları erkeklere yüklemekten vazgeçse aslında daha güzel olacak. tamam özel hayatında belki karşı cinsten yana sıkıntı çekmiş olabilirler, güvenini de yitirmiş olabilirler. ama bunu foruma yansıtıp sadece erkeklere genelleme yapmak doğru değil. karşı cins ile bi güven sorunun varsa bunu ya kendi içinde yaşa yada yakın arkadaşına anlat onunla dertleş. ama burada erkeklerin de olduğunu unutmamak gerekir.

Çok güzel özetlemişsiniz,Allah mutluluğunuzu daim etsin Turan Bey.

Bu konu daha ne kadar uzayıp gidecek merak ediyorum :D

Gökhan mantıklı cvp arkadaşım, doğru düşünüyorsun, ben bir bayan olarak seninle aynı düşünüyorum ...

nasibegül;

Sizde bana esip gürlemişsiniz , insanlar zenginken bir anda fakir olabilir, sağlıklıyken bir anda engelli olabilir, hiç bir şeyin garantisi yok, bugün evin varsa maddi durumun iyi ise erkek içinde kadın içinde güç kimdeyse ben seçilmem seçerim durumları oluyor.Evlilikler severek olmalı, sevgi saygı çimentosu, parada demiri olsun !!! malum bu aralar demir fiyatları cıktı :)
çıkışmak sayılmaz tam olarak:)

Yine biri, bi sabah uyandı nasıl ettiyse, eski bi konuyu gene hortlattı, o arkadaşı kutluyorum gerçekten :)
Konuyu açan evlenmiş bile, siz hala tartışın belki taşı kuyudan çıkarırsınız :)
belki bizde evleniriz konu uğurluymuş baksana :D

herkesler kendince yorumlamışlar sevgi aşkı veya evliliği. bana sorarsanız insanın fiziki engeli sorun değildir bence. yeterki beyni engelli olmasın. yani demem şuki yok bayan engelli olmuş erkek olmamış yada erkek olmuş bayan olmamış problem degil. önce insan olacak vicdanı olacak yüreğiyle sevecek ve kalbinin sesine kulak verecek. ve saygı olacak çiftlerde saygı yok ise sevgi asla olmaz sevginin olmadığı yerde aşkta olmaz. bazıları vardır yahudilerin paraya taptığı gibi paraya tapar seni tanımaz bazıları vardır sevgi hoşgörüyü sever biz sevgi hoşgörüyü severiz

konuyu açan arkadaşımız 3 sene önce açmış konuyu maşallah hala tartışmada konu :) demek beklenen bir konu başlığymış :)

arkadaslar kisaca bu isler nasip kismet isleri allah yazarsa kimnederki allah mutlu etsin cümlemizi

sağlam bir erkek x2 kadına eşdeğer, engelli erkek x1 kadına eşdeğer. ama bayan için öyle değil daha zor

benim eşimde engelli değil beni nasıl kabul ettiğine gelirsek iman meselesi "eşimin bana söylediği, akrabalarım evliliğimize karşı çıkıyor sıcak bakmıyor, bende onlara engeli olmayan biri ile evlenip kaza geçirip ondan (benden) daha kötü olmayacağını kim garanti ediyor" dedim. dedi

ben hiç bir zaman engelli yada engesiz aramadım ama tercihim engelli bayan olması benim amacım mutlu yuva kurmak ve karşımdakini mutlu etmek tek isteğim

Hayırlı cumalar, boşver evlenmeyin öyle bekar durun.Evlenmek isteyen engelli erkeğin bence evlenmeme bahanesi, engelsiz bayanla evlenirim demesi, %5 bulunma ve ayvayı yeme ihtimali var:)

Herkesin kendine göre bu konuda bir düşüncesi vardır ve mutlaka yine kendince haklıdır. Manevi anlamda birbirini çok iyi tamamlayabilen engelli çiftler maddi konularda birbirlerinden destek almak zorunda kalabilir. Maddi derken paradan puldan bahsetmiyorum. Bedensel yeterlilikten bahsediyorum. İnsanlar birbirinin hayatını kolaylaştırmak için beraber olurlar çoğu zaman. Bunda art niyet aramamak gerekir. Eşimin çok akıllı ve inatçı olması dışında bir engeli yok. :D Onu engelsiz diye tercih etmedim; yüreğime dokunuşu onu hayatımın adamı yaptı. Eskiden otobüse binmekte, tekneyi, vapuru kullanmakta, kalabalık bir caddede yürümekte zorlanırdım. Buralardan tecrit edilmiş gibi hissederdim kendimi. Oralardan alacağım haz bana sadece düşlerde görünürdü. O'nunla başlayan süreç, beni hayatın nabzına biraz daha yaklaştırdı. Kazara düştüğüm olmuyor mu? Oluyor elbet... Fakat o yanımdaysa "güle oynaya" beni kaldıracağını biliyorum. Bu düşmelerim eskiden inanılmaz derecede moralimi bozarken, şimdi gülünecek kareler olarak zihnime kazınıyor. Bir keresinde yolda yürüyoruz. Ben onun yanımda olmanın güveniyle yıldızları saya saya, gökyüzüne baka baka yürüyorum. Ayağımın altında birşey "vıjjjjt" diye zeybek oynayan efe pozisyonuna getirdi beni. Sol ayak önde, sağ ayak dizden kırılmış, kalakaldım... "Ah be kuzu, sırası mı bale yapmanın?" deyip kol kanatlarımdan tuttuğu gibi ayağa kaldırdı beni. Dizlerim düşmüş olmanın mahcubiyeti ve heyecanıyla titrerken bir yandan da kıkır kıkır gülüyordum. İnsanın eksikliklerini tamamlayacak birini aramasındaki çizgiyle engelli eş istemeyen düşünce çizgisini birbirine karıştırmamak gerekir.

[FONT=lucida grande]Kadın ve erkek eşit değil,eştir : Birbirlerinin yerine geçmek için değil,birbirlerinin yanında durmak için vardırlar....[/FONT]

Tercih meselesi değil bence kısmet tercih ettiği engelsiz bayanın günün birinde engelli bayan olmayacağının garantisini kim verdi o kişiye onun için benim eşimde engelsiz tercih meselesi değil o an karşıma eşim çıktı sevdik evlendik kişik olarak insan ayırt etmeyi sevmem eşim engelli olsaydı yine kısmetimse sever onunlada evlenirdim ok

Ben hafif engelliyim , çalışıyorum ve kendi işimi kendim yapabiliyorum kimseye ihtiyaç duymadan ve İstanbul`da tek başıma yaşıyorum.
26 yaşımda bir trafik kazası geçirdim , şimdi şunu aklınızdan hiç çıkarmayın lütfen her insan bir engelli adayıdır . Engelsiz bir bayan veya erkeklede evlenebilirsin ama yarın başımıza ne geleceği belli olmaz. Çok insan tanıdım balayına gidip dönüşde trafik kazası geçirip erkeğin veya bayanın engelli kalması sonucu boşanıyorlar. Nerde kaldı bizim yeminimiz iyi günde kötü günde her zaman yanında olacağım sözü . Ayrıca ben formlardaki evlilik isteyen erkek bireylerin yorumlarına baktığımda bu konuyu açan arkadaşın bahsettiği engelsiz kadınlarla evlenmek falan istedikleri yok tam tersine kendileri gibi engel derecesine göre eş istiyorlar . Tek tek okudum evlilik isteyen erkeklerin istediği ortak şey ben hafif engelliyim benim gibi hafif engelli olan bir bayan ile evlenmek istiyorum diyor. Yani kendi engel derecesine veya durumuna göre bayan arkadaş istemeleri bence çok normal bir istek. Kimsede engelsiz bayanla evlenmek istiyorum yazmamış . Kısa ve öz herkes engel derecesine göre birbirini tamamlasın kardeşim şartlar eşit olsun kimse kimseyi taşımak veya çekmek zorunda değil. Sağır ve dilsiz bir bayan sağır dilsiz bir erkekle evlensin yada ortepedik engelli yine kendi gibi bir engelli ile evlenmeli .

bu konunun başlığı eksik aslında.bütün erkekleri aynı düşünüp genelleme yapılmamalı.bazı engelli erkekler neden engelsiz bayanları tercih ediyor dense ve bu konu üzerinde tartışılsa daha doğru.ama bu durum bazı engelli bayanlar içinde geçerli olabilir.engelsiz erkek arayan bayanlarda vardır mutlaka.ozaman bazı engelliler neden engelsiz birini tercih ediyor diye soralım kendimize.:confused:
Daha kendi engeliyle barışık olmamış ve yanına kendiside engelli olduğu halde engelli birini yakıştıramayan,bunu hazmedemeyen kibirli beyinler veya sağlam birinin ona daha iyi hizmet edeceğini,evliliğin ağır yükünü,sorumluluklarını üzerinden alıp onu rahat ettireceğini düşünen tembel,mücadeleden kaçan korkaklar diye düşünüyorum.
çok görüyorum yada biliyorum sapasağlam evlenipte hemen ardından kaza geçiren,eşi kanser olan vs.çiftler var.ozamanda bu mantıkla terketmek mi gerekecek.
hep engelli birinin beni daha iyi anlıyacağını ve anlayış gösterecerğini düşünerek engelli birini istemişimdir.ama illakide engelli olsun yada engelsiz olsun diye kendimi şartlamadım.önemli olan seveceğim,değer vereceğim ve aynı dili konuştuğum biri olması ve bunun karşılıklı yaşanması.Allahtan gelene de razı olabilmek...

sevgili dostlar siteye üye olduğum günden beri forumuda,bloglarıda düzenli takip ediyorum..ve evlilik üzerine epey gündem oluştuğunu fark ettim..yapılan yorumlarda şu dikkatimi çekti:engelli erkekler evlilik noktasında engelsiz veya daha az engelli bayanları tercih ediyo..bunun sebebini merak ediyorum..yorumlarınıza açıyorum bu konuyu...
.....................

bu konu göreceli...diyaliz hastayım .engellilerle ilgili bir site de belden aşağısı tutmayan bir bayanla saatlerce site catleşme kanalından yazışıyorduk.genelde dünya görüşlerimiz yakın olmasa da ; görmek için bulunduğu ortama gittim .başka arkadaşlarla görüştüm.net de saatlerle görştüğüm bayan benimle tek kelime bile konuşmadı ,defalarca aynı ortamda bulunmasına karşın .arkadaşlık ya da evlilik için dünya görüşlerimiz uysun diye hiç de ön koşulum yoktur.
Sanırım benim hareketli hiç de diyalize girmişe benzer bir görüntüm olmayınca ikirciklendi sanırım. eğer ki; konuşabilseydik belki de evleme teklifi edecektim. orada ulunan bir ağabeyimz bu işi yapmam için yardımcı olayım mı deyince,işi oluruna bırakırım ve üstelemem dedim. sanırım bayan niyetimi anlamıştı ama kendisinin yük olabileceğini de düşünmüş olabilir.
Kısacası sizin görüşünüz göreceli olabilir...ama erkeğin maddi gücü oldukça iyiyse (kadın için de geçerli) secici olabilirler normal insanlar gibi ve doğal karşılamak gerekir.mal paylaşımı ,can paylaşımından zordur..

hayalle yaşarken gerçek dünyada
zamanı içmişiz haberimiz yok
ömürle yüzyüze geldik aynada
harcanıp gitmişiz haberimiz yok

boş yere koşarken hayat yolunda
ne dertler çekmişiz haberimiz yok
gözlerden dökülen gözyaşlarında
eriyip gitmişiz haberimiz yok

Benden size gelsin Ammada bunalım yaptınız ya

yaw su tv lerde engelliler evleniyor yapsalar bekar engelli kalmaz gibi hehe :)

sokratese öğrencileri sormuş ; hocam evlenelim mi yoksa evlenmeyelim mi? diye

Sokrateste; evlenseniz de evlenmeseniz de her hâlukâr da pişman olacaksınız demiş. :)

.....Her durumda evlenin. İyi bir eşiniz olursa mutlu olursunuz.... Eşiniz kötü olursa filozof olursunuz..
"Socrates"

nokta;

Her İşin Sonu Pişmanlık Olsaydı Adliyeler Boşanma Davalarına Yetişemezdi, Ayrıca Allah Kimseyi Pişman Edecek Duruma Düşürmesin..

Tamamen, erkeklerin dış dünya ya kendilerin ıspatlamak için, yaptıkları birşey...

Nadir kişiler dışında, çoğu erkekler kadını sadece iş gören varlık olarak gördüklerinden, benide sırf bu yüzden ayırdılar, ben sakatmışım, erkek banamı bakacak bana bakıcılıkmı yapacak diye, ama Allaha havale ediyorum hepsini...

Rabbim İnsanları İçinde ALLah Korkusu Olanlarla Karşılaştırsın Kadını Erkeği Fark etmez..

Üst Alt