Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

F43-2 Uyum Bozukluğu ile askerlik durumu..?

@OğuzHan112

Merhaba Oğuz Bey ve diğer arkadaşlar,hepinize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum benzer bir durum ben de yaşıyorum benimki bayağı da karışık bir halde :)

Şimdi benim geçmişte bir psikiyatri kaydım var hastane epikrizinde çıkıp e nabız sisteminde görünmeyen,kıbrısta askerlik yaparken de zorlanmalar başladı 3.ayımdan itibaren ilk rdmye çıkıp sevk aldığımda ilaç tedavisi ile birliğime geri döndüm 10-12 gün kadar ilaç kullandıktan sonra tekrardan çıkarak Mersin Şehir Hastanesi'ne sevk edildim ve 15 günlük ilk hava değişimimi aldım,ardından Konya'da askerlik şubesinden birliğime sevk alarak Kıbrıs'a geri döndüm ve orada tekrar bir süre sonra hastaneye çıktım ve 30 gün SMK'lı hava değişimi + adada görev yapamaz raporu verildi ve Kırklareli'ne tertip edildim,daha sonra hava değişimi bitiminde smk dolayısıyla tekrar sevk aldım ve 45 günlük bir hava değişimi süreci daha geçirdim (Uyum Bozukluğu,Anksiyete,Depresif Nöbet şikayetleriyle)

Son hava değişimimden sonra,inanın bu da çok yıpratıcı bir süreç Kıbrıs'a git gel KTM sistemi var arada KTM'de komutanlarımdan birine uyuyamadığımı belirttim çıkıştı bana zaten sıkıntılı bir süreçteydim birtakım ilaçlarla kendime zarar vermeye kalkıştım hastaneye gidildi suisid girişim olarak kayıda geçti,ilaca maruz kalma olarakta sistemde görünüyor ifadem alındı şu bu vesaire.Ben birliğime katılmak konusunda cidden sıkıntılar yaşadım kendimi bir türlü hazır ve ikna hissedemiyordum,son hava değişiminden sonra birliğime teslim oldum,karantinaya alındım şikayetlerimi ve tüm sağlık raporlarımı komutanlarıma verdim,karantinada bulunan diğer tüm arkadaşlar psikiyatri dahil çeşitli poliklinikler için istediği gibi sevk alabilirken,benim bölüğümün komutanı bir türlü beni hastaneye sevk etmedi,karantinası bitsin denildi,şikayetler yaşıyordum bir gün uykusuzluktan dolayı orada bulunan başka bir erden uyku hapı aldım ve çok ağır geldi çarptı yemek saati yamuldum resmen,revirden sağlık görevlisi geldi muayene etti ve bu arkadaşı revire çıkarın dedi sonrasında yine revire bir türlü götürülmedim.Bölük çavuşu yanıma geliyor bölük komutanı ailen arayıp sık sık seni sorduğu için ve sen de sevk için ısrarcı olduğun için sana uyuz olmuş seni hastaneye çıkartmıyor dedi.Ben de sonraki gece askerden firar ettim (Haziran 2021) yıllarca firar sürecinde kaldım 3.yılın başlarında dava açıldı,davada tüm sağlık sorunlarımı ve sağlık sorunları nedeniyle firara kalkıştığımı savundum,savcılık makamı elverişliliğimin değerlendirilmesinin gerekli olduğunu söyleyerek beni hastaneye sevk etti fakat öyle saçma bir durum ki 3 hava değişimi (toplamda 90 günlük) olan bir hastaya ve suisid geçmişi ve bir disiplinsizlik ve askeri işlevsellik sorunu olan firar suçunu işlemiş bir hastaya muaf denilmedi.Bu doktor yüzünden ben davada haksız çıktım,avukatum muaf olman durumunda hem dava hem askerliğin biter demişti,fakat ben hapis cezası alarak cezaevine girdim.Bu süreci atlatır atlatmaz kalan hizmetim için askerlik şubesine gittim ve orada senin geçmişini iyi biliyoruz sıkıntılı süreç atlattın hava değişimlerin de malum suisid girişimini de biliyoruz üstelik cezaevine de girdin çıktın emin misin yapabileceğine seni hastaneye sevk etmemizi ister misin dendi çok babacan davrandılar,ben de yani muafiyet alma şansım var mı dedim bu şekilde görevli de muafiyet alınma ihtimali olduğunu fakat bunun en kolay yolunun da Oğuzhan Bey'in de dediği gibi birlikten sevk yoluyla olduğunu fakat yine de bi ihtimal verilebileceğini söyledi.Ben tüm hava geçmişi raporlarını ve gerekli tüm raporları ekleyerek seni sevk edeyim istersen dedi bi doktora görün en azından en kötü gelirsin birliğine sevk ederiz orada tekrar şansını denersin oradaki ekip değişmiştir dedi.Şimdi yarın ben hastaneye gidiyorum daha önce şube sevkiyle 1 kere heyete çıkabildim onda da üç hava değişimine rağmen muaf değildir dendi.Şimdi heyete çıkarılır mıyım bilmiyorum yüksek ihtimal birliğinde değerlendirilmesi uygundur denebilir ama bu yolla muafiyet alan arkadaşlar gördüm forumda ve askerlik şubesi de aynı şekilde bu yolla muafiyet alınabilmesinin kapısının açık olduğunu söylüyor her şey doktorun elinde,sizce doktora artık ne şekilde kendimi anlatabilirim savcı gönderiyor muaf değilsin diyorlar,sevk oluyorum şubeden muaf değilsin deniyor,3 hava değişimi 1 suisid girişim ve 3 yıllık firari olan er için ısrarla muafiyet verilmiyor.

Oldukca karmaşık ve zor bir dönem yaşamışsınız..

Benim tavsiye edebileceğim şudur.

Hastaneye giderken ailenden biriyle git..doktorla durumu güzelce konuşsunlar...mümkünse bayan psikiyatri tercihin olsun.

Her şey doktorun elinde..muaf edebilir ve kimse bunu sorgulayamaz. Umarım birliğine yollanmadan muaf verirler.

Birliğine yollarlarsa diyolog halinde olalım..yardımcı olmaya çalışacağım. @demir4real,

Yani öyle bir durum ki Oğuzhan abi doktorlar dinlemeden rapor yazdı defalarca hem de savcılık yönlendirmişken elverişli değil kararı vermelerinden çekinecekleri hiçbir yasal durum yokken 4. işlemim olmasına rağmen.. İnşallah haberdar edeceğim,teşekkür ederim tavsiyelerin için.

@OğuzHan112 merhaba yaklaşık bir hafta önce muaf oldum askerlikten ancak e devlette hala muhtemel terhis tarihim yazıyor ve gün gün düşüyor. Silah altında görünüyorum. Bu ne zaman düzeliyor acaba? Bazı muaf alan arkadaşlarda şu tarihe kadar askerlikle ilişiği yoktur gibi bir şey yazıyordu ben de yazmıyor ve elimde terhis belgesi felan da yok.

@OğuzHan112 Biz olamadık :) Yok hocam bu doktorlar bir garip önce efendi efendi dinledim asla yönlendirmedim zaten 3 hava değişimi 1 firar 1 suisid var hakkını verir dedim baktım yok yazdığı yazıyı asistanıyla fısıldaşırken heyete gerek yok tek hekim falan oradan anladım,hakaret etmeden ağzıma geleni söyledim çıktım başhekime ona da söyledim başhekimi de hastaneyi de sabim ve cimere şikayet ettim sevkimi aldım birliğime gidiyorum olur da elverişsizdir kararı alırsam mahkeme sürecinde de her türlü sevkte de elverişli diyip gönderen hekimlere dava açmayı düşünüyorum sizce ?

Mahkeme şikayet vs işe yaramaz...uygun görmedim der noktayı koyar. Hekime müdahale pek yapılamıyor.

Sen gene sakin olmaya çalış..birliğinden inş hslledersin. @demir4real,

@emirpolqt Özelden şöyle bir soru sormuşsunuz...forumdan cevaplamayı uygun gördüm.

Merhaba şuanda askerim hava değişimine geldim benim daha önceden hiç bir şekilde piskolojik ve ruhsal problemlerim yoktu ta ki askere gidene kadar askerliğine baslayalı 1.5 ay oldu çok sıkıntılar çektim oluk olmadık gece 2-3 satlerinde çığlık sesleri halizilasyon uyku problemi çekmeye başladım durumum böyle bu şekil başladı gün geçtikçe ilerleme başladı bu durum dan açıkçası geri dönüşü olmayan bir hata yapicam diye korkuyordum rdm ye de başvurmak istemedim ileriki hayatımda önüme çıkar diye dayanamadım cunki kendime zarar vermeye kadar ilerledi bu durum intihar düşünceleri başladı artık kendi hayatımı beni bekleyen bir ailemi düşünmeden kendimi öldüreyim bitsin bu eziyet düşüncesine girmeye başladım sıkıntımı komutana anlatmaya gittim tüm herşeyi anlattım rdm ye sevk etti orada da herşeyi anlattım oda hastaneye sevk etti hastanede 30 gün hava değişimi uygun görüldü eve geldim bu sefer de sıkıntılarım devam etmeye başladı odama kitledim kendimi evde huzursuzluk çıkarmaya başladım babam hastaneye götürdü piskolaga gittik durumun ciddi ilaç tedavisi uygulamamız gerekmektedir dedi (citoles 5 mg ) + (tranko-buskas 10mg+10mg) + (redepra 15 mg ) ilaçlarıni yazdılar bunları kulaniyorum ama hiç bir faydası olmuyor sıkıntılarım gün geçtikçe ilerliyor 11.04.2024 tarihinde askerliğe teslim olmam gerekiyor ama daha duzelemedim bu sefer de gittiğim zaman sıkıntılarım daha çok artacağından korkuyorum cunki intahar dusuncelerimi halen daha çıkarmıyorum kafamdan hayattan yasmaktan zevk alamıyorum eskisi gibi mutlu olmayı çok deniyorum oluk olmadık yerde durup dururken üzüntü başlıyor askere gittiğim zaman bu sefer ruhsal sağlığımı hiç toparliyamiyicam korkusu var içimde böyle bu şekilde de yaşamak istemiyorum bana destek olmanızı bana bu konuda yol gostermenizi istiyorum ailemde bu durumdan benim bu durmumdan dolayı uzgunler cuki askere gitmeden hiç bir şeyim yoktu mutluydum huzurluydum ailemin üzülmesine dayanamıyorum bana yol gostermenize bana yardımcı olmanızı çok istiyorum askerlik şubesinden tekrardan sevk istedim yarın hastaneye gidicem bu olanları anlatirsam ne olabilir sizce

Cevap:

Genelde birliğine yollayıp oradan devam etmeni isterler...

Belki tekrar hava değişimi verip sonrasında birliğine katılmanı amirlerinin kıta kanaat ve işlevsellik formu ile hastaneye sevki uygundur gibi bir rapor verebilirler.

Elverişsiz raporu vereceklerini biliyorum..biraz sabırlı olmanız gerekiyor.

Tedavi başlanmış.. psikiyatrik ilacları ağrı kesiciler gibi hemen etki etmez.düzenli belli bir süre kullanmanız gerekiyor.

@emirpolqt Güzel kardeşim geçmiş olsun,ben muafiyet sonucuna gidemesem de bayağı bir tecrübe edindim emin ol her şey sıralı şekilde ilerliyor ben firari bir erim ve inan bu her şeyden daha zararlı birlikte sabredebilseydim şimdiye çoktan askerliğim bitmişti veya muaf olmuştum fakat ben fevri davrandım,sabırlı olursan askeriye içerisindeki o sevk zinciri işte reviri rdmsi hastanesi bunlara katlanmaya çalış bunlar seni bunaltmasın geri döndüğünde kimse sana farklı davranmayacak birkaç günün ardından yeniden komutanlarına durumunu arz edebilirsin,askeriyeden sivile dönüp özellikle de ruhsal anlamda zorluk yaşayıp dönmüşsen tekrar askeri ortama girmek evet korkunç gelebilir zerre istemeyebilirsin bunu ama emin ol girince o duygu gidiyor,ne zaman birliğime katılış yapsam ilk birkaç saat stresli ama akşam insanlar yanıma gelip benle muhabbet edince tanışınca koğuşa gidip geceyi yatağımda kafa dinleyerek geçirince o duygudan eser kalmadı,sabır dostum...

@OğuzHan112,
Abi merhaba katılış sağlamadan askerlige muracatim adına hastane sevki istedim bugün gittim hava değişimi verildi 1 ay daha doktor komutanından kıta anket formunu iste bu süreçte 29.04.2024 tarihinde tekrar gel dedi hava değişiminin bitmesini bekleme dedi oldu galiba komutan kıta anket formunu gönderirse çürük vereceklerini beyan ettiler senden bir ricam çürük alırsam hayatımı ne gibi etkiler onu da söylersen çok sevinirim şimdiden çok teşekkür ederim .

İş bulma yada işe girme de biraz sıkıntı çekebilirsin...bunun dışında herangi bir sıkıntı yaşamazsın. @emirpolqt,

@emirpolqt
Özelden böyle bir soru sormuşsunuz...buradan cevaplayalım.

Oğuzhan abi geçenlerde sana yazmıştım uyum bozuklukları nedeniyle askerde 1 ay hava değişimi aldım öyle böyle geçti süre bitiminde askerlik şubesinden tekrardan ben bu Halle askere gidemem dedim hastane sevki verdiler 1 ay hava değişimi uygun görüldü yine doktor komtanından bu süreçte kıta anket formunu iste dedi bende istedim komutan göndermem dedi oraya da gidebilecek piskolojim yok kendimi hiç iyi hisetmiyorum Piskolojik olarak yazılan ilaçları kullandım intar girişiminde bulundum kulandigim ilaçlar intahara daha çok sürükledi abi bu ayın 29 unda yine hastaneye sevk istiyicem kıta anket formum yok ama nasıl olucak

Cevap:

Kıta işlevsellik formu olmadan da muaf kararı verilebilir...Ama malesef bu isteniyor.

Tekrat hava değişimi belki...birliğine yollanıp işlemlerini oradan devam etmen istenebilir...komutanlarınla ailen görüşsün hekimin istediği evrağı yollasınlar..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aynı sorunlar bende de var acemilik de 1 ay hava değişimi verdiler sonra usta birliğine katıldım hastaneye yatırdılar 15 gün yattıktan sonra tekrar 1 ay hava değişimi aldım şimdi tekrar kurula sevk edilmek için ne yapmam lazım yani sevk etmezler hava değişimi hastane yatırlar diye endişeleniyorum süreç nasıl devam eder kafam baya karışık

Hastane yatışı ve 2 kez hava değişimi almışsınız.

Kıta işlevsellik formu ile tekrar hastaneye sevk alacaksınız...genelde 3. Heyette muaf tutuluyor.

Eelverişsiz raporu verilecektir

@deadlock35,

Kıta işlevsellik formu için komutanla mı görüşmem lazım rdm ile mi? Doktorların ters tepki verme olasılığı olur mu komutan net bi şey de söylemiyor kıta işlevselliği komutan ne yazacağı önemli sanırım sonrası doktora kalıyor doktor tekrar hastaneye yatırır diye endişeleniyorum

Üst Alt