Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Göz/görme sorunları olan kim var?

Monooküler, tek gözünde sorun olan.

Monooküler arkadaşlarımız var mı?

evet Burak Bey biz Görme Engelliler Tedavi olanaklarımız , azgörenlerin Kullandığı Bilgisayar Pıroğramları gibi ortak konullarda Konuşmak Çözüm önerilerinde bulunmak için birbirimizi daha yakından tanımalıyız
ancak Bulunduğumuz Bölgelerin birbirine uzak olması nedeniyle Tanışma ve kaynaşma imkanlarından yoksunuz

"Küçük Prensim" merhaba

Anladığım kadarıyla sizin oğlunuz ile benim rahatsızlığım aynı türden. Akromatopsi 40 bin kişide bir görünen bir kalıtsal bozukluk. Işıktan rahatsız olmak bence en büyük sorun. Oğlunuzun durumu hakkında daha fazla bilgi verebilirseniz günlük sorunlarla daha kolay naısl baş edebileceğiniz konusunda size yardımcı olabilirim.

arkadaslar merhaba ben sağ göz 13 sol göz 14 derece hipermetrop görme kaybım var ben bunu için özür gibi görmedim özürlü oldugumu askere gitmek için basvurduğumda ögrendim genede hayat cok güzel
arkadas olmak isteyen herkese kapım acık unutmayın haya cok güzel

merhaba

ben de sol gözüme 6 yaşında makas battı ve şu an 25 yaşındayım.anlayacağınız 19 yıldır üzerinde yaşadığımız gezegene ve yaşama sadece bir gözle bakıyorum. bazen iyiki bir gözüm var diyorum çünkü benim bir gözle gördüklerim hiç te umut verici bir dünya olmadığını gösterdi her ikisi görseydi herhalde çekilmez olurdu hayat. yüreğinizden insan sevgisini eksik etmeyin arkadaşlar.

merhabalar

benimde gözlerim sağ 5.50 hipermetrop 2 astigmat sol 6.50 hipermetrop 1.50 astigmat yüzde 20 görüyorum ama hayatımı normal gören bir insan gibi kimseye ihtiyaç duymadan sürdürebiliyorum

pigmentoza

:oops: :oops: :oops: :oops: :oops: 34 yaşındayım retinizt pigmentoza hastasıyım evliyim 2 yaşında bir oğlum var eşim gayet sağlıklı.

selam arkadaşlar

allah hepimizin şifasını versin. benim de git gide ilerliyor. ama yapılacak bişey yok. :( hayatta en güzel şey sağlık ve huzurdur. kendinize iyi bakın arkadaşlar.

tek gözü görmeyen

benimde tek gözüm görmüyor ve hiç bir ahkkımı bilmiyorum bu konuda bana yardımcı olabilecek varmı lütfen bana yardım edin irtibat için korkmaz385@hotmail.com

MERHABA ARKADAŞLARBENDE %70 GÖRME ENGELLİYİM YAŞADIĞIMIZ BÜTÜN ZORLUKLARA RAĞMEN BEN VE BENİM GİBİ ARKADAŞLARLA KONUŞMAK SANIRIM HEPİMİZE İYİ GELECEK

bende varım

slm arkadaşlar bende görme engelliyim sağ gözüm doğuştan görmüyor ve ara sıra kayma oluyor her zaman olmasa dalgın olduğumda özellikle öok kayıyor zor bir durum ama genede allaha şükür bir gözüm görüyor ve dünyayı karanlık görmüyorum sohbet etmek isteyen ardaşları her zaman beklerim

gözlerimizde problem olabilir ama yüreğimiz hala mükemmel hepinize mutlu ve sağlıklı günler dilerim

Ben de gözle ilgili problem yaşayanlardanım...

0/12 renk görme yetisi. (Tam renk körü değilim ancak tek konik hücre çalışıyormuş. Yeşil Kırmızı + Sarı Mavi renk körlüğü ve dolayısıyla renk ayrımı konusunda tam renk körlüğü kadar olmasa da sıradan renk körlerinden daha fazla sorun yaşatmakta)

Multipl SKleroz'a bağlı zaman zaman ortaya çıkan nistagmus. Şu anda sağa ve sağa çapraz bakışta ortaya çıkıyor.

Ayrıca ileride ortaya çıkması beklenen lens sublokasyonu riski var. Bu da marfan sendromuna bağlı. Lens'i tutan liflerin kopması ile lensin yer değiştirmesi. Şimdilik kopmadılar ama sendromun yapacakları listesinde bu da mevcut.

Sağlıklı günler dilerim

Merhaba.Benim oğlumdada nistagmus var,14 yaşında ve durumunu hiç konuşmuyor,kabullenmiyor.Ben kendi izlenimlerimle ne kadar gördüğünü anlayabiliyorum.Işıkta çok az görüyor,renklerin bazılarını tanıyamıyor.Örneğin okey oynarken kırmızı ve siyahı aynı görüyor.O yüzden evdeki okey taşlarının kırmızı olanına oje ile tek tek puan koydum böylece çok rahat oynuyor.Çok üzülüyorum yapacak bir şey yok,tedavisi yok.İçinizde bu konuda bilgisi olan varsa lütfen bana yazsın.İnternetten yaban mersininin iyi geldiğini duydum ama bulamıyorum.Bulabilen denesin hem meyvesi hemde kurusu çay gibi içiliyor.Dilerim bu sorunada bir çare bulunur.Selamlar...

Nistagmus'lu olanlar.

1987'li yıllarda doktora gittiğimde doktorların nistagmusun adını bile söylediklerini hatırlamıyorum. Ben % 90 görme kaybına sahibim. Rahatsızlık nistagmus. Çocukları nistagmus olan aileler bunu pek dert etmesinler. Gözümde bu rahatsızlık var ve problem olmuyor. Yalnız, yapamayacakları şeyler var. Araba kullanmak vs vs..

MyratYılmaz kardeşim çocukları nistagmus olanlar dert etmesin diyorsun ama çocuğum dert ediyorsa bende ediyorum.Benim oğlum sosyal yönden çok pasif,hiç sokağa çıkmıyor,arkadaşları sadece okulla sınırlı.Okulda onu çok seviyorlar ama okul dışında hiç irtibat yok.Sanırım onlar maç falan yapıyorlar oğlumun yapamayacağını bildiklerinden hiç aramıyorlar.Kızım için ise kapı hiç susmuyor,onu çağırmaya gelen arkadaşları var.Bunlar onu üzüyor,kompleksli oldu,kardeşine düşman oldu.Ben konuşmaya çalışıyorum ama kendinde hiç kusur görmüyor,banada düşman oluyor.Lise çağlarında arkadaşları olacağını umuyorum en azından artık sokak maçları yaşını geçmiş olur hepsi başka şeyler peşine düşerler,benim oğlumunda yapabileceği şeyler(sokaklarda dolaşmak,kız tavlamak gibi)Benim oğlumu bir görseniz nasıl yakışıklı,nasıl sevecen,nasıl arkadaş canlısı.İşte bu yüzden üzülüyorum.Birde futbol seyretmeye bayılıyor eve onun için lig tv,D smart aldık dünya futbolunu bile takip ediyor ve ilerde bende futbolcu olacağım diyor,böylede hayalperest ne diyeyim ben ona şimdi?Sizlerin yazdıklarınızı okutmayı düşünüyorum ama çok korkuyorum ben çok iyi görüyorum diyecek ve yine bana düşman olacak diye.Psikologların bile hastalığını kabul ettiremediği bir çocuk,kendini eksik ve güçsüz olacağım kabullenirsem diye inandırmış.Aranızda böyle sorunlar yaşayan varmı?Varsa beni yönlendirmesini isterim ne yapacağım,nasıl davranacağım konusunda.Hoşçakalın.....

Selam arkadaşlar

ben aslında kas erimesi hastasıyım ama gözlerimde de kornea sorunu var. sanıyorum yüde 10 civarında görüyorum.pc dede büyüteç kullanıyorum yoksa işim baya zor.

ilerde kornea nakli olacağım şimdi doktor yapmıyor zaten bende şimdi ameliyat olmam çünkü ya başarı olmazsa eldekide gidecek mazallah.

hayatımı çok bozmuyor şimdilik sadece pc de büyüteç zorunlu.tv seyrediyom ama ayrıntılar kaçıyor onuda pc nin tv kartıyla çözdüm.

msn dende konuşalım yazmak zor oluyorsa sesli konuşuruz
msn
ugurozaltin@mynet.com

merhaba bende nistagmus um benimde oranım %90 ve 26 yaşındayım

MERHABALAR DOSTLAR

BEN 31 YAŞINDAYIM ANKARADA YAŞIYORUM 20 YAŞINDA ATEŞLİ SİLAH YARALANMASI SONUCU SOL GÖZÜMÜ KAYBETTİM BÜTÜN ARKADAŞLARLA TANIŞMAK İSTERİM

ben çetin29 yaşındayım. 18 yaşında iken ormanda odun hazırlarken sol gözümü kaybettim. benim gibi özürü bulunan arkadaşlarla tanışmak isterim.herkese selamlar. :oops:

merhabalar

bir nistağmus hastasıyımiki gözümde görseydi nasıl olurdu acaba diyorum hepinize allah kolaylık versin

arkadaşlar selamlar bu başlık ne zamandan kalmış bilmemm. ama bende görme engelliyim. göz tansiyonu nedeniyle. 7 8 yaşına kadar %65 kadar görüyordum. ama şimdi ışığı ve gölgeyi fark edebiliyorum. bunada şükür tabi. en azından akşamın sabahın olduğunu biliyorum.

bunada şükür azda olsa görebiliyoruzzamanın bizlere neler sunacağını bilmiyoruz umarım hepimiz için iyi olur

daimon' Alıntı:
hasan67 merhaba, "nistagmus" olduğunu söylemişsin. Nistagmusun' un sebebi nedir. Gözde titremeye ek olarak renk körlüğüde varmı.

Bu arada bende az görenler arasındayım, %90 görme kaybım var. Rahatsızlığım Achromatopsi yada total renkkörlüğü, rod monochromatism olarak biliniyor.
gecmış olsun ben bu sıtede yenıyım sızınkı doguştanmmı geçmış olsun untumayın allah yanınızda oldukca ve ona dua ettıgınız surece bı yol çıkar önunuze ben tutu :)

görüyorumki bir çok nistagmuslu arkadaş var bence dernekleşmeli ve sorunlarımızı birlikte aşmalıyız

Müge Hanım, merhaba

Oğlunuzuz ışıktan rahatsız oluyor, güneşli ortamda açık havada yada aydınlık iç ortamlarda gözlerini kırpıştırarak görmeye çalışıyor ve gözünü kısarak tv seyrediyor, yazıları okuyabiliyorsa.

Renkeri tanıyamıyor, kırmızı ile siyah, yeşil ile mavi gibi renkleri tanıyamamnın ötesinde okey tahtasında olduğu gibi ayırt bile edemiyorsa.

Gözlükle bile yaklaşık %10 görüyorsa,

Gözleri sağa sola sallanıyor ve düz bakarken bile göz bebekleri titriyorsa, göz bebeği bir noktaya bakarken sürekli büyüyüp küçülüyorsa, ve bakışını sabitleyemiyorsa,

oda benm gibi akromatopsi' dir

Benm ilk tavsiyem dış mekanlarda iyi bir güneş gözlüğü kullanması olacakıtr. Rennki camlı kolormatik gözlüklerin pek bir faydasını görememiştim zamanında güneş gözlüğü beni epeyce rahatlatmıştı.

Sizin durumunuzdan farklı bir durum yaşamıştım, benim göz problemimi zannedersem ailime kabulenememişti ve bana hep normal gören birisi gibi davrandılarından bende normal gören biri olduğumu düşündüm. HAyatımın hiç bir döneminde özel eğitim almadım, üniversite sınavına bile yanımda yardımcı olmadan herkez gibi girdim. Siz siz olun benim yaptığımı yapmayın eğitim hayatında yapılması gereken özel ne varsa bunu sonuna kadar kullanın, sınav sorularını büyük harflerde basılı şekilde almasını sağlayın mesala, tüm kitaplarını büyük harflerde çoğalttırın, sınıfı ışıklı bir ortamsa okul yöneiminden ışığı azaltacak tedbirleri almasını isteyin.

Beni için en büyük sorun her zaman için ışık olmuştur.

Şimdilik bu kadar yazıyorum, selamlar.

DAİMON Merhaba.Öncelikle çok teşekkür ederim,verdiğiniz bilgiler için.Yazınızdaki her şey benim oğlumda aynen var.Sanırım aynı sorunları paylaşıyorsunuz.Benim en büyük sorunum oğlumun durumunu kabullenmemesi.Zorluk çekme pahasına numaralı gözlüğünü bile takmadan çıkmak istiyor,güneş gözlüğüde aldım ama arkadaşları havalı diyor diye takmıyor.Başkalarının ne düşündüğüyle çok ilgili,çokta sorunlu bir döneminde 15 yaşında ve yaşının gerektirdiği bir çok şeyi yapamıyor olmaktan mutsuz.Hele hele ben okula gidipte perdeleri kapattırsam,kitapları büyük harfe çevirsem okula gitmez rezil oldum diye.İşte bunlarda benim için büyük sorun,herkes bir şeyler söylüyor psikolog falan.Herşeyi yaptım inanın.Sanırım benim oğlumun bir başka örneği yok.Onu şöyle düşünün;çok güçlü,her şeyi yapabilen,herşeyden anlayan,hayranlık uyandıran biri olmak istiyor ama göz kusuru buna engel,oda bunu yok sayarak istediğini gerçekleştirmeyi umuyor.Sizden bir şey daha öğrenmek isterim izin verirseniz;arkadaşlık ilişkileriniz nasıldı,sokakta oynamak,gezmek gibi.Oğlumun okulda arkadaşları var ama okul dışı hiç yok.Çok yalnız.Buna çok üzüldüğünü biliyorum söylemesede.Oğlumla aynı şeyleri yaşamış olanlar varsa lütfen ona nasıl ulaşacağımı bana söylesin.Çok teşekkürler....

Bir sorum daha var,sokakta yürümekte,caddede karşıya geçmekte zorluğunuz varmı ben oğlumda çok korkuyorum araba çarpacak diye.Ama alışması için dersaneye yalnız göndermeye başladım bu yıl ama dönene kadar rahatlamıyorum.
Bu arada oğlum bana sorsa,anne dese,sen benim yerimde olsan napardın dese,şöyle derdim:Ben olsam yapabildiklerimle yetinip,benim yapabildiklerimi yapamayanlar için üzülür,kendim için sevinirdim.Ben oğlumu hiç bir konuda yetersiz görmüyorum ama sorunlarını çözmede yeteneksiz buluyorum.Bunu aşabilirsek benim oğlum hayal ettiği gibi güçlü ve hayran olunacak biri olacak.Bu konuda siz değerli kardeşlerim bana her konuda bilgi verirseniz çok büyük yardım olacak.Hoşçakalın

Üst Alt