Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İlaç katılım payının iade alınması hakkı!?

Konular
2
Reaksiyonlar
0
60/c-1 ve 60/c-3 kapsamındaki genel sağlık sigortalısı sayılanlar arkadaşlar.
İlaç katılım payı iade hakkımızı unutmayalım lütfen.

kardesim konuyu biraz daha acarmısın nasıl olacak bu iş.

ben ödemiyorum yeşil kartlıyım hiç ödemedim eczaneye her seferinde ücret ne kadar diyorum ücret yok diyorlar hastalığım şizofreni ilaçlarım akineton clonex clopixol

Yok öyle bir şey asparagas haber alıyor yazıyorsunuz

kardesim konuyu biraz daha acarmısın nasıl olacak bu iş.

Katılım Payı nedir?
Katılım payı, sağlık hizmetlerinden yararlanabilmek için 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 60/c-1 (eski adıyla yeşil kartlılar) ve 60/c-3 (2022 sayılı yasa kapsamında olanlar) kapsamındaki genel sağlık sigortalısı sayılanlar ile bunların bakmakla yükümlü olduğu kişilerin hastane, ilaç, reçete, optik vb. katılım payı muhteviyatında ödemiş oldukları tutar olup, katılım payları bu kapsamdaki kişilerin talepleri halinde, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Kanunu hükümlerine göre Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakıflarınca kendilerine yapılan geri ödemedir
Katılım paylarının geri ödenmesi için hangi kriterler gerekmektedir?
a) Katılım payı almak için ikametinin bağlı bulunduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvuran 5510 sayılı yasanın 60/C-1 maddesi kapsamındaki (eski adıyla yeşil kartlılar) müracaatçının, aile (aynı hane içinde yaşayan eş, evli olmayan çocuk, ana ve babayı kapsar) içindeki kişi başına düşen gelirin aylık tutarının, müracaat tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin üçte birinden az olması,

b) Katılım payı almak için ikametinin bağlı bulunduğu SYD Vakfına başvuran 5510 sayılı yasanın 60/C-3 maddesi kapsamındaki (2022 sayılı yasadan yararlananlar) müracaatçının, hane (aralarında akrabalık bağı bulunsun ya da bulunmasın adres kayıt sistemindeki kayıtlara göre aynı konutta ya da aynı konutun bir bölümünde yaşayan bir kişiyi veya birden fazla kişiden oluşan topluluğu kapsar) içindeki kişi başına düşen gelirin aylık tutarının, müracaat tarihinde geçerli olan net asgari ücretin üçte birinden az olması gerekmektedir.
Katılım paylarını geri alabilmem için hangi belgeler ile müracaat etmeliyim?
Başvuru sahiplerinden katılım payı ile ilgili herhangi bir belge veya evrak talep edilmeyecektir. Sadece kimlikleri ile ikamet ettikleri il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına müracaat etmeleri yeterli olacaktır.
katılım payının geri ödemesi, kişilerin hangi tarihlerde yaptıkları hastane, ilaç, reçete, optik vb. ödemeleri kapsamaktadır?
Katılım payı ile ilgili ödeme yapılabilmesi için kişilerin katılım payını ödedikleri tarihten itibaren 2 yıl içerisinde ikamet ettikleri il/ilçedeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma (SYD) Vakfına başvurmaları gerekmektedir.
Arkadaşlar ilaç reçete, muayene katılım payı iadesi devletin yasalar ile ihtiyaç sahibi kişilere tanıdığı bir haktır
Katılım payı iade miktarınızı edevlette arama çubuğuna ilaç ve muayene katılım payı yazarak öğrenebilirsiniz

ben ödemiyorum yeşil kartlıyım hiç ödemedim eczaneye her seferinde ücret ne kadar diyorum ücret yok diyorlar hastalığım şizofreni ilaçlarım akineton clonex clopixol

Doktorunuzun çıkarttığı ilaç muafiyet raporu ile Kronik Hastalıklar Listesinde yer alan kronik hastalıklara yönelik sunulan sağlık hizmetlerinden katılım payı alınmaz
Katılım payı hangi sağlık hizmetlerinden alınmaktadır?
Ayakta tedavide hekim ve diş hekimi muayenesinden,
Vücut dışı protez ve ortezlerden,
Ayakta tedavide sağlanan ilaçlardan
Yardımcı üreme yöntemi tedavisinden alınmaktadır.

Muayene katılım payı Tutarı ne kadardır?
Birinci basamak sağlık hizmeti sunucularında yani aile hekimliklerinde yapılan ayaktan muayenelerde katılım payı alınmamaktadır.
İkinci basamak resmi sağlık hizmeti sunucularında yani devlet hastahanelerinde 6 (altı) TL
Üniversiteler ile ortak kullanılan Sağlık Bakanlığı eğitim ve araştırma hastanelerinde 7 (yedi) TL
Üniversite hastanelerinde 8 (sekiz) TL
Özel sağlık hizmeti sunucularında 15 (on beş) TL katılım payı alınmaktadır.

İlaç katılım payı Tutarı ne kadardır?
Ayakta tedavide sağlanan ilaçlar için SGK’dan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişilerden ilaç bedelinin %10'u, çalışanlardan ise %20'si oranında katılım payı alınmaktadır.

Reçete katılım tutarı?
Ayrıca her bir reçete için;
3 kutuya kadar (üç kutu dâhil) temin edilen ilaçlar için 3 TL,
3 kutuya ilave temin edilen her bir kutu ilaç için 1 TL reçete katılım payı tahsil edilmektedir

bunların dışında optik yani gözlük, (cam, çerçeve ) Görmeye yardımcı tıbbi cihazlar, ağız protezleri ve hayati öneme sahip olmayan diğer protez ve ortezlerden tıbbi cihaz katılım payı alınmaktadır

Yani başın agrısa ve 10 liralık bir baş ağrısı ilacı yazdırayım desen devlet senden 12-13 lira alıyor en az

yeniengelli
Sosyal yardımlaşmaya gidiyoruz.oyle birşey yok diyor.

https://www.aile.gov.tr/sss/sosyal-yardimlar-genel-mudurlugu/katilim-payi-odemeleri/ bu adrese gogledan gir
sayfayı aşağı kaydırdığında sağ alt kısımda GSS katılım payı ödeme kısmı var
orada yazan 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik (SYDT) Kanunu hükümleri kısmını vakıf müdürünün gözünün içine sok
Arkadaşım SYDV nın bu yaptığı iş yasa dışı gerekirse şikayet edeceğini belirt
Zaten 3 kuruş maaş veriyorlar bari bunu tekrar geri çalmalarına fırsat vermeyelim

açıklaman için tesekkür ederim. sosyal yardımlasma ve dayanışma vakfına gidip soracağım. neticeyi yazarım arkarkadaslar.

Çok güzel çok güzel bir şekilde açıklamış sınız teşekkür ederim Ben de 2021 yılında bu konuda Sydv ye gittim ama bana böyle bir şey olmadığını söylediler

Aslında yeşil kart 'ın çıktığı ilk yıllarda yeşil kartlilar hiç bir şey ödemiyordu, nezamanki her şey sdvy ye geçti herşey bitti ,şimdi git sdyv ye ilaç katılım parasını ve muayne ücretini alamazsın asparagas haber ,yazmış olmak için yazılan uydurmalar,sonra en önemli konu artık raporlu ilaçlardan bile fark parası adı altında para alınıyor,arkadaş yazmış şizofreni ilaçlarına para ödemiyormuş muş geç bunları kardeşim ilaç parası ödemesen bile muayne katılım,reçete fiyatı bunları hep odetiyorlar,lütfen sallamadan yazalım insanların aklını karıstirmayin

Peki siz aldınız mı

Şehriniz Bursa olarak görünüyor mesela Osmangazi SYDV katılım payı ödemesi yapıyor (hakkınızı arayın sizin vakfınızın diğer vakıflardan farklı bir özelliği yok vakıfların hepsi Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı bu ödemeyi kanun emrediyor bakanlık verilmesi konusunda Sydv,larına talimat veriyorsa vakıf müdürüne ödemek düşüyor sadece)
https://osmangazisydv.org.tr/page/diger-yardimlar

yeniengelli çok salliyorsun hic bir vakif ilac katilim ucretini odemez atma recep senlen din kardesimiyiz
yeniengelli senin derdin nedir niye bu yalan algı çalışmasını yapıyorsun derdin ne kimin adamısın

Nasılda gerçekmiş gibi algı çalışması yapiyorsun , sen nesin trolmusun
Moderatörlere sesleniyorum niye böyle yalan haberleri yayınlayanlar bir ceza almıyor burası serbest kürsümü isteyen her istediğini atıp kafadan uydurup,algı çalışması yapıp yazabilirmi

hnr sen ne zıpladın şimdi bizde biliyoruz öyle bir uygulama olduğunu ama hiç bir sdyv bu ödemeyi yapmıyor sonra diyorsunki devletin resmi sitesi ,o resmi sitelerde yazılanları uygulasalar ohooo bilip bilmeden her şeye ziplamayin emin olmadigim hiç bir konuyu yazmam merak etme bak yukarda kaç kişi sormuş biride benim soranlar içinde sdyv diyorki böyle bir uygulama yok nekadar bilgilisiniz yaptığınız sadece algı çalışması sadece trollük saçmalayan da sizin gibi troller algı yapan troller

muntada al ansar

forum burası, adabını bil önce. burada bir konu tartışılıyorsa bilgisi olan herkes gelip burada tartışmaya katılabilir. sana mı soracağız ne yapacağımızı? ben başvurdum ve ödeme aldım. birçok kişi de bu ödemeyi alıyor. sen hakkını aramayı bilmiyorsan o senin sorunun. gidip sordun mu; resmi sitede yazıyor, kanun var niye ödemiyorsunuz diye? ya şartları sağlamıyorsun ya da bulunduğun yerdeki vakfın nakit sorunu var, öncelikli grupta değilsindir, yazarsın cimere anlatırlar. yok kimin adamıymışsın, yok algı çalışması. adam tane tane anlatmış, ödemeyi aldığını da söylemiş, işi gücü yok gelip burada sana algı çalışması yapacak. sana ödeme yapılmadı diye ne peşin hüküme varıyorsun? dünya senden mi ibaret?

La yürü git işine bak
He dünya benden ibaret ne olacak
Varmı bir diyeceğin varsa bir derdin yapalım açık oturum aslan parcasi
Sen avukatmisin niye adamın avukatlığını yaptın aslan parçası ,adap mi one ,önce sen kendi üslubuna bak saçmalama diye konuya giren sen değilmisin benimle ne kadar samımisin de bana saçmalama diye biliyorsun
Tutmayın küçük enişteyi
Küçük enişte yürek yemis

Son düzenleme:
hnr la gözüm kim insanları yanlış yönlendiriyor bak yukarda kaç kişi sdyve sorduğunu yazmış biz yalanciyız siz dogrucusunuz öylemi bu algı değilde nedir
Ben kavga istemedikçe 2 tane kendini bilmez gelir illa kavga çıkarır

Son düzenleme:
Arkadaşlar yıllardır ilaç iade ödemesini alıyoruz biz. 200 lira ve üzerindeyse biriken fark ödemeleri, iade ediliyor. Başvuru yaptıktan birkaç gün sonra ziraat bankasına yatıyor, smsle bildiriyor vakıf.

ilaç katılım tutari

Arkadaşlar ilaç katılım paramızı sydv alabiliyor muyuz bilgisi olan var az önce bir arkadaş paylasti

hnr

Arkadaşım boşver muhatap olmaya değmez bize cahil cühela değil hakkını savunan aklı çalışan insanlar lazım

Bazı arkadaşlardan maşaallah zeka fışkırıyor zannediyorlar ama en büyük cahil cühelâ kendileri o kadar cahil cuhela olduklari icin kendileri bile bilmiyor , milleti yalandan yere sdvlere akin ettirecekler o akin edenlerde elleri boş dönecek yazik

ilaç katılım tutari

İlaç katılım payı ödemeleri için hangi süreçler içeriyor

144 sosyal yardım hattı ile görüştüm. katılım payı geri ödemeleri yapılıyormuş arkadaslar 60/c-1 ve 60/c-3 kapsamında olan genel sağlık sigortalılar için bilginize.

başvuralarda arkadaşımızın dediği gibi bağlı olduğunuz ilçenin sosyal yardımlasma ve dayanısma vakıflarından yapılıyormus.

Üst Alt