Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

İnternet üzerinden vergi indirim başvurusu yapabilir miyim?

ayhann06

Yeni Üye
Konular
2
Reaksiyonlar
0
Hocam babam emekli internetten vergi indirimi için başvuru yapacağım fakat seçeneklerde

hizmet erbabıyım
Kamu çalışanıyım

gibi seçenekler var emekli yok nasıl yapacağız aceba bilginiz varmıdır ?

ayhann06 internet üzerinde vergi indirim emeklilik için bir seçenek olmaz zaten. Vergi indirimi sadece çalışanlara verilen bir indirimdir. Emekli olmayı isteyene verilen bir indirim değildir. Vergi indirim çıkartıldıktan sonra emekli olmak size kalmış birşeydir.
Gün ay yıl tutuyorsa vergi indirim belgesi ve engelli raporunuz ile sgk ya başvurabilirsiniz.

Yeni bilgi

Bir hafta önce Fatih Vergi dairesine başvurdum oradaki görevli bana; internetten online başvuru yapanlardan sadece sağlık raporu istediklerini söyledi. Yani işyeri yazısı, kimlik fotokopisi gibi evrakları online başvuruda istemiyorlar sadece heyet raporu yeterli. Bilginize.

Vergi indirimi için e-devlet aracılığı gib ten başvuru yaptım,
yalnız işyerinden çalıştığıma dair belge ve raporu aslı gibidir yapıp yüklemedim.
Dilekçe verdim, işleme alırlar mı sizce?

Vergi dairesi raporun aslını isteyecek sizin işleme koyacaklar. Vergi dairesi sizin işyerine raporu gönderecek ve aynı zamanda sizin raporunuz onaylanmış şekilde size vergi dairesinden bildirim gelecek. Siz o vergi dairesi raporunuzu işkur a aslı ile beraber gidip işlemi onaylayarak onlarda SGK ya bildirim yapacak.

Eğer raporun 2019 sonrası yeni rapor ise vergi dairesi sistemden aslını görüyor, sgk sisteminden de işyerinde çalıştığını görüyor, başka bir işleme gerek kalmıyor. Benimki de mart ayında o şekilde gerçekleşti bir ayda sonuç geldi. Ancak rapor eski ise hastaneden aslını sorguluyorlar ya da işyerine ile sorun olursa işyerinde çalıştığına dair ayrıca belge isterler.

Vergi indirim başvurusu en kısa ve hızlı yol ;
Bağlı olduğunuz vergi dairesi veya defterdarlık engelli servise giderek
Kaşe imzalı işyeri dilekçe;
Engelli rapor çıktısı;
Kimlik arkalı önlü fotokopi;

2022 yılında ocak ayında başvurdum 16 gün sonra sms ve telefonla bilgi verildi onaylandı. İşyerime gelmesini beklemeden kendim giderek kaşeli imzalı şekilde 3 tane çıktısını aldım. Aynı gün içerisinde sgk ya giderek kaşeli imzalı vergi indirim belgesini teslim ettim. 15 dk sonra da emekli servis bölümü dilekçe verebilirsiniz dedi. Dilekçe verdikten 7 saat sonra da e-devlet tahsis numarası oluştu.

evrak ekleme yeri yok zaten,
rapor geçen hafta alındı,
Zaten bilgileri otomatik çekiyor dilekçeye.

Sadece e devletten mi başvurdunuz acaba? Ben kamu personeliyim ve e devlette sadece raporun referans numarası istemdi başka hiçbir belge istenmedi. Bu durumda vergi dairesine gitmem gerekir mi

İşyeri dilekçesi dediğinşz nasıl bir şey? Brn kamudayım çalışma belgesi yeterli olur mu acaba

Edevletten başvurdum 2 hafta içinde çıktı işverenimin sistemine yansıdı

ben işyerimden detay bordro açıklaması istedim.tutar 500 üstü olursa yaparım demiştim nitekim 500 tl üstü imiş maaşa yansıması o yüzden demin internet vergi dairesinden başvuru yaptım işyeri vergi numarası ve e-rapor numarası isteyerek ilerliyor onay alınca otomatik olarak en son sayfada dilekçe çıkıyor ve vergi dairesine gidiyor bakalım kaç günde sonuçlanır .2021 yılında da edevletten yapmıştım e-rapor da olmasına rağmen benden imzalı maaş -çalışır belgesi vs istenmişti 2023 için sistemde devlet kurumlarının birbirlerinin datasına ulaşma izni verilmiş belli onay verip geçecekler diye anladım.2021 de 5 günde mi ne sonuçlanmıştı aynı gün elden ayrıca evrak verdim.şimdi kaç gün sürer bilmemm

zeynep47
sistem işyeri vergi numarası diyor develetimizin vergi numarası nedir o kısımda nasıl ilerlersiniz sisteme girince anlaşılır

TrankoBuskas
darısı başıma -sonuç dilekçelerim kısmında yansıyor ise bizde görebilir miyiz mesela 2021 de sadece sonuçlandı demiş 2023 de eklerler mi acaba

Ben dosyanın durumuna bak diyince işlem sonuçlandı diyor acaba nasıl sonuçlandı nerden bilebilirim

dün yazı geldi işyerime raporla aynı 5 sene olarak onaylanmış.eğer güncel rapor varsa çok hızlı çıkıyor sonuç

e devletten engellilik vergi indirimi başvurusu yaparken istenen belgeleri sisteme yüklemiyor muyuz ? Engelli raporu , çalışma belgesi , ssk hizmet dökümü bunları e devletten yüklemek gerekiyor mu acaba

@wqxwqx2009,
Tek yaptığım işyeri bilgilerini yazmak ve sağlık raporunu yüklemek oldu. Çalışma belgesi SSK dökümü yüklemeye gerek yok

@m.okanoyun,

e devletten başvuruyu yaptım. Takibini nerden yapıyoruz . Engellilik vergi indirimi dilekçesine tıkladığımda " Durumu sonuçlanmamış başvurunuz olduğundan Engelli Vergi İndirimi Başvurusu yapamazsınız. " uyarısı geliyor.

@wqxwqx2009,
Asıl olay şimdi başlıyor maalesef. Kiminin 15 günde gelirken. Benim 2.5 ay sürdü. Herhangi bir İnternet sitesinden takibini yapamadım. Bulunduğum ildeki vergi dairesini aradım gönderdik dediler önce. Sonra haftada bir Ankara'yı aradım

Sağlık raporum çıktı, e-devletten vergi indirimi için vergi dairesine nereden başvuruluyor?Eklemem gereken belgeler nelerdir?Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim..

sayfayı kapatmışlar dostum. 0312 415 33 00 nolu telefonu ara tc numaranla işlem yapıyorlar hemen bilgi alabilirsin.

@mutaf_37,

e-devleti açıp dijital vergi dairesine girin. Oradan dilekçeler/başvurular bölümü olacak. Orada zaten engelli vergi indirim başvuru dilekçesini göreceksiniz. O sayfa sizi yönlendirir, eklenecek birşey olmamalı, zaten sağlık raporları vs artık herşey elektronik ve sistemler bunları görüyor.

Üst Alt