Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça çıkığı ameliyatı olacağım. Karar veremiyorum..?

çok geçmiş olsun .5 yıldır sorun yok diyosunuz..doktorun dediği maximum 20 yıl ama dediğim gibi buda protezin kalitesine göre değişiyo sanırım .çünkü protez eriyen bişey dedi bana .sanırım bende 40 tan sonra olucam. bir doktora daha görünmek istiyorum aslında ama doktorumada güveniyorum.dediğim gibi proetez yerleştikçe kemigin yapısı bozuluyo demekki.. umarım bir daha gerek görmezler ameliyata.hepimizin allah yardımcısı olsun...

Merhaba arkadaşlar, benim annemin sol bacağında kalça çıkığı var ve ameliyat olması gerekiyor. 8 ay oldu balta limanı hastanesine kayıt yaptıralı. ama hala bekliyoruz. şubatta tekrar bakarız dediler. ama annemin durumu acil. emekli sandığına bağlı. istanbulda başka bir devlet hastanesinde ameliyat olmuş olan varmı. hastane ve doktor adı tavsiyesi alabilirmiyim.

teşekkürler.

Selam

herhangibiri;

sevgili arkadaşım tv de Dr : ismini yazarsan sevinirim

arkadaşlar bacağımda 4.5 cm kısalık ve dizimde eğrilik var ameliyat için izmirde dr. ve hastane olarak kimi tavsiye edebilirsiniz bozyaka eğitim araştırma hastanesinde (SSK) dr. bayram mavuşoğlu diyen oldu ama başka dr. da düşünüyorum kararsızım bilgisi olan varsa yardımcı olmanızı rica ediyorum kısa zamanda bilgi edinmem gerekili şimdiden tşk ederim

Mrb öncelikle hepinize acil şifalar dilerim..
Hepinizin sorunlarını okudum ve cesaret aldım foruma üye oldum,bende sorunumu dile getirmek istedim.Sorunum şu; şuan 20 yaşındayım genç bir bayanım.14 yaşımda ailece kalçamda bir sorun olduğunu farkettik.Çocukluğumda ele avuca sığmayan biriydim mahallede duvar,kömürlük kalmıyordu atlayıp zıplamadığım.Bu sorunun oradan kaynaklı olduğunu düşünüyorum..Durumun bilincine vardıktan sonra bir tıp merkezine kontrole gittim.Dr.muayenede bir sorun olmadığını söyledi fakat vücut benim vücudum ve bir sorunum olduğunun farkındaydım.Röntgen çekmesini istedim ve çekildi Dr. sorunumun önemli olduğunu söyledi ve acilen Baltalimanı Kemik Hastanesine gitmemi istedi.O anki çocuk psikolojisiyle dünyam yıkıldı ve ameliyat sonrası korkusundan dolayı önerilen hastaneye gitmekten bile çekindim.Dr. un söylemlerini vurgulamanın önemi yok ama sanırım acemi bir Dr.du,fakat bir kaç sözle dile getirirsem ( hemen evlen çocuk yap 25 sene sonra kötü olacak,aman sakın düşme bacağın kırılır..) birincisi yahu zaten ben çocuğum ne evliliği ne doğumu :) ikincisi bu Dr.gerçekten bilinçli,eğitimli bir Dr. mu ? :)
Sonrasında yıllar geldi geçti şu son zamanlarda aşırı derecede bu sorunu kafama takıyorum.Ameliyat olsam daha kötü mü olurum.Olmasam ilerleyen yıllar ne olacak ve bu sorun ile yaşamak benim için gerçekten eziyetken..Görselliğin önemli olduğu bir sektörde çalışıyorum,oldukça güzel bir bayanım fakat kalçamdaki bu sorun toplum içine çıktığımda canımı sıkıyor..Acaba yanlıyor muyum,fark eden var mı? Kafamda sorular,sıkıntılar..Sorunum sol kalça kemiğimde.Bu sıralar ağrılarım var,sorunumu kafamda iyice sorunlaştırdım.Sizin yazılarını okuduktan sonra sözü geçen Baltalimanı Kemik Hastanesine muayeneye gitme kararı aldım.Sonucu ve sorunu tabiki uzman Dr.lar belirleyecek hakkıma ve hakkınıza hayırlısı..

bendede çift taraflı kalça çıkığı var şuan 22 yaşındayım..3 yıl öncesine kadar acayip şekilde takmıştım ameliyat olma konusuna nevşehir devlet hastanesinde 2 doktorla görüştüm yaşın erken ameliyat olma dediler..sonra kayseriye fakülteye gittim oturdum doktorla konuştum oda aynı şeyleri söyledi yaşın erken ameliyat olma diye ilerki zamanlarda ağrıların başlayınca zaten mecbur kalıp olursun dedi ağrı hiç olmazsa hiç ameliyat olmayada gerek yok dedi ameliyat olursan hayatı dha kısıtlı yaşarsın takılan proteze çok dikkat etmelisin bi anda çıkabilir dedi..sadece yürüyüş bozukluğu var onun dışında hiç bi sorn yok... bu konuda biz hepimiz piskolojik olarak sıkıntıya giriyoruz düzgn yürümek istiyorum diye..fakat 4 5 defada ameliyat olmayada hiç gerek yk..

Evet bazılarımız mesela benim gibi psikolojik sıkıntıya giriyoruz.Önceleri bu konuyu pek kafama takmazdım fakat şu son bir aydır iyice sorun oldu benim için ve ağrılarım başladı iyice çekilmez bir durum oldu bende.En ufak hareketli günümde koltuğa yayılmadan rahatlayamıyorum,kemiklerim diz kabağım fena şekilde ağrıyor çünkü.Bu yaşta uğraştığımız şeylere mi yanalım birde bu sorunamı.İlerisi ne olacak bunun ameliyat olsan bir dert olmasan bin dert gelde karar ver bu yola gir.Cidden hepimizin hakkına hayırlısı..

B.D; merhaba canım

ben de senin geçtiğin süreçlerden geçtim. o yüzden sana cevap yazma gereği düşündüm. benim ki doğuştan kalça çıkığı. senin gibi sonradan olma değil o yüden kabullenmenin zor olması çok normal. ben hep şanslı oldum ne ailem ne çevrem asla kimse hissettirmedi aksamamı. işin ilginci ben de hissetmedim. toplum sana bakıyor bakmıyor desek yalan olur. ama bunu ben hep güzelliğime bağladım. Ben de senin gibi güzel ve alımlı bir bayandım. bisikletle dolaşırken bakmayan kalmazdı. sonra eşimle tanıştım. bir tek o zman bocaladım. o çok sağlıklı, endüstri mühendisi ve acayip yakışıklıydı. acaba zorlanır mıyım dedim. ama gözümü 9 yıllık bir flörtten sonra karartıp evlendim. şimdi 33 yaşındayım. 3,5 yaşında şirin bir kıza sahibim. şu an hasta yatağındayım. 25 inde protez takıldı bacağıma. bu özelliğini bir farklılık olarak nitelendir. bence ne kdr geç ameliyat olursan da o kadar iyi. ben yaklaşık 20 yaşıman beri 100 m bile zor yürüyorum. hep araba ile devam ettirdim hayatımı. hep minimumda yaşayarak bugüne kadar gelebildim. ama şimdi kızıma yetemediğim için oldum ameliyatı. daha yaşın çok genç. görselliği düşünme ve önüne bak.

12 yasında engelli kız cocuğuma 1,5 yasında sol kalca cıkığından ameliyat yaptırdım cok pişmanım kızım odönem ne acılar cekti yazın gününde alçılar içinde hadi netice alabilseydik neyse ne kalca yer etmiş girip cıkıyor yerine bacak kısaldı 2 santim halen cok düzgün bacaklarını uzatamaz yani bazende dr hatalı işler yapıyor allah kimseyi böyle dr düşürmesin

merhabalar;
kalça protezi ameliyatları devlet tarafından ödeniyor.
artık protezler de teknoloji çok gelişti ve hastalar memnun oluyorlar. Fakat kalça çıkığı ameliyatları normal kalça protezine göre daha dikkatli ellerde yapılması gerekiyor. iyi hastane + iyi cerrah + iyi malzeme olduktan sonra sonuçları gerçekten tatmin edici ve hastalar yaşam kalitelerine geri dönüyorlar
Ankaradaysanız size Hacettepe veya Ibnı sina hastanesini tavsiye edebilirim
geçmiş olsun

aynı yorumlar

Merhaba arkadaşlar yorumların çoğunu okudum ve bende üye olmaya karar verdim 28 yaşındayım ve doğuştan kalça çıkıklığı var bu yaşıma kadar gayet hareketli yaşadım..... yapmadığım sportif aktivite kalmadı halısahasından salsa dansına kadar .....sağ bacağımda 2-3 santimlik bi kısalık var çocukluktan beri aksaklıktan başka sorun yoktu bide dış ortamdaki kendini bilmez insanların alay edercesine küçümsemelerini saymazsak.... herşeye rağmen iyi bir yaşantı vardı ama son günlerde biraz ağrılar çoğalmaya başladı ...yorumların çoğunda ortak sorunlar var ve bi kararsızlık söz konusu bazı arkadaşlar ameliyatı tavsiye ediyor bazıları ise etmiyor hayatından memnun görünüyor yada görünmeye çalışıyor...... bende bikaç defa doktora gittiğimde aynı şeyleri söylediler eğer ameliyat olursam ilerleyen yaşantım daha zor bir hale gelirmiş tedavi süreci uzun sürermiş ,birçok aktiviteden geri kalırnırmış en küçüğünden tuvalet bile sorun olurmus v.s .Tıp ın çok iyi bir yere geldiği bu günümüzde bu ameliyatların pek sorun olmayacağını tahmin ediyorum ve bende ameliyat olma kararı aldım yaz bittikten sonnra olmayı düşünüyorum yurt dışında da araştırmalar yaptım ama ulu önder M.KEMAL ATATÜRK ün dediği gibi kendimi türk doktorlarına emanet etmek istiyorum ....Öncelikle burdan şu msj vermek istiyorum aynı derdi yaşayan arkadaşlar eğer tedavi olup memnun kaldılarsa lütfen hastane ve doktorların isimlerini belirtmelerini istiyorum burdaki sorun bu en azından tecrübeli ellere teslim olmak isterim...Bu sitede emeği geçen ve katılan arkadaşlara teşekür ederim cvp yazarsanızda sevinirim unutmayın ki Hayat tüm zorluklara ve engellere rağmen yaşamaya değer........

elif hanım ben doguştan kalça çıkıgı engellisiyim.23 yasındayım amaliyat olmk istiyorum çünkü son aylarda agrılarım artmaya basladı bana amaliyat oldugunuz cerrahı verirmisiniz.

ben 24 yasındayım.tek taraflı kalça çıkıgım var.son aylarda agrılarım arttı.yasım genç oldugu için amaliyatı ertelemem gerektigni böylece takılacak olan total protezin ömrünün uzayacagını söylüyorlar.birde sgklıyım amaliyat olursam bana kaca patlar masrafı nedir.amaliyat sonrası tekrar iş başı yapmam ne kadar zaman alır.amaliyat sonrasında.eskisi gibi yürüyüp haraket yönüm aynımı olacak.amaliyat olupta daha kötü olabilme ihtimalim varmı.cvplarsanız çok sevinirim.

Bende bu sene içinde kalça protezi düşünüyorum..İbni Sinada'ki doktorum dayanabildiğin kadar dayan demişti Çok tedavi görmemin kalça yapımı değiştirip bozduğu için özel tasarım protez gerektiğini söylemişti.
Sanırım artık hiç bir şey ağrılarımı dindirmeye yetmiyor ...Zamanı geldi diye düşünüyorum..
İyi bir doktor bulabilirsem vakit kaybetmek istemiyorum..İyi bir doktor için şimdiden araştırmalara başlamak gerekiyor.
İbn-i Sinada Bülent Erdemli beni muayene etmişti gayet başarılı bir doktordu .
Protez ameliyatı olan arkadaşların yazdıklarını okuduğuma göre kısalık gitmiş ,ağrılar bitmiş..Daha ne olsun..
Gelişen teknolojiyle birlikte kalça protez ömrü 25-30 yıllara kadar çıkarıldı..
Tabi bu süre dikkatli kullanımlar için geçerli ama 25-30 sene de çeğrek ömür yapar..Kim istemez aksamadan, ağrısız acısız yürümek..
Ortak kaderleri paylaşanlar olarak tek dileğim tedavi gören bütün arkadaşların sağlam bir şekilde ayağa kalkmaları

ibnisina hastaneside universite hastanesi
tercih ettiginiz profesoru arastiriniz
1 subattan sonra benim doktorum hacettepeden ayrildi ozel muayenehanesinde ameliyatim olunca baya pahaliya geliyor artik hersey ozelden hepsi ayri ayri benimki kkb ama
sizde begendiginiz presoru arastiriniz cunku saglik bakani bizim begendigimiz profesorleri kusturdu cogunu ya ozel muayenehaneleri var yada

dkç olan var ise sakın amaliyat olmayın! ben oldum kısalık eşitlenecek dendi YALAN kobay olarak kullanıldım... bin pişmanım

sl ben 3 ay önce kalça protez ameliyatı oldum memnunum k değneksiz geziyorum

mrb.mihriban ayşe öncelikle geçmiş olsun
dkc dediğiniz nedir? bu ameliyatı tavsiye etmediğinizi, geçirmiş olduğunuz ameliyatınızdan memnun olmadığınızı yazmışsınız biraz daha açık yazarmısınız lütfen özelinize de yazdım okuyup yanıtlarsanız sevinirim. şimididen teşekkürler

mrb benim de sizinle aynı sorunlrım var ve ameliyat söz konusu acaba ameliyat olduğunuz hastane adını ve doktor adını bana ulaştırır mısınız kardelen_19_45@hotmail.com msn adresim eğer cvp atarsanız çok sevinirim saygılar..

son birkaç gündür kalça ağrılarım arttı şimdiye kadar hissetmemiştim. mesajların tamamını okudum.aynı kaderi yaşadığım arkadaşlarım hepinizin başından geçenle aşağı yukarı aynı hayat çizgsiinden geçmişiz. demekki türkiyede nerede olursan ol bakışlar aynı...sosyal hayatının engellenmesi kadar insanın onurunu kırıcı başka birşey yok. hele ilk ergenlik döneminde insana batıyor kendisiyle ilgili olan bu eksikliği hep kendine dert eder özgüven yere batar gerçi sonraki yaşamında da farklı olamıyorsun da hele erkeksen daha çok imalara muhattap oluyorsun.askerlik meselesi açıldığında içim daralıyor muhabbeti kapatıyorum tyada konu değiştirtiyorum.cahilliklerle muhattap olmak o daha acayip bir mücadele.neyse kendimce bir araştırma yaptım ismi bayram yada soyadı bayram yada herhangi bir şekilde bayram geçen bir isme sahip olan kişiler kesinlikle aynı sorunu paylaşıyor sakın çocuklarınızın ismiini bayram koymayın bayram isiminden nefret ediyorum. burda bile isime dikkat ettim 2 tane bayram ismi var.

değerli kaderdaşlarım amilayt konusunda genel eğilimlerinizi okudum baana da dedi doktor amaliyatını sonra ol hareket imkanını kısıtlar geçiktir dedi ama ağrılar birkaçgündür inanılmaz şiddetli.sanki bıçak saplanıyor gibi diş sökülüyor gibi rahatsız ağrı var cuma günü tekrar randevu aldım doktorumla görüşecem dama dayanamıyorum.bi hhal çaresine bak diyecem sonuçları paylaşırım.sağ bacakta 4 cm kısalık vardı eğer kaymadıysa dahada yukarı. antalyada bir bayan vardı çıkıkçı bu işlere bakıyordu 1990 yılında gitmiştimozaman orta ikideydim kalçama balık sardırtmıştı ve gerçekten kadın kalçayı yerine takmıştı yürüdüm düzgün taktı çıktım dışarı yürüdüm uzun uzun baktım yürüyüşüme ne kadar hoşuma gitmişti sonra imkansızlık işte gelip gidemedik kadının yanına şimdi ne oldu bilmiyorum.

nolur cevap yazın

merhabalar . ben 16 yasında bir genc kızım . 2 ayağımda kalça çıkıklığı var 2 cm kadar fark yapıyor . Küçüklükten maddi sıkıntılar yüzünden tedavim yapılamamış . Sonrasında ise 16 yasıma kadar tedavinin olamaycağını çok riskli olabilceğini felç bile kalabilceğimi söylediler . Ancak ileriki yaşlarda (20-25) tedavim olabilicekmiş . Ama inanın insanin en güzel dönemlerini bu sekilde dışlanarak, çekinerek hep ürkek yaşaması çok kötü ... tedavim var mı bilmiyorum eger tedavim varsa hangi doktoru tavsiye ediyorsunuz bu arada istanbulda yaşıyorum cevaplarsanız cok sevinicem sevgilerimle...

Gecmis olsun, ağrıların ne durumda su anda yada ağrıların varmı diye sorayım?ben yeni geçirdim bu ameliyatı sana tecrubelerimi ve tavsiyelerimi aktarabilirim çünkü daha Yasin çok genc yanlış bir karar verme. Acil şifalar dilerim...

Ağrılarım çok yol yürümediğim sürece olmuyor . Yaşım genc ama ben bu yasta ameliyat olmazsam yaşlanınca mı olacağım? su an böyle yürümek istemiyorum yaşlanınca böyle yürüsemde olur . Bu arada tecrübelerini paylaşırsan gercekten sevinirim

Suanda kendine göre doğru mantık kuruyorsun ama söyle birşeyi var "protezin süresi". Ben tamam artik ameliyat olumam dediğimde 30-40 metre yürüyemiyordum gerisini sen duşun. İst.da gitmediğim Prof kalmadı en tecrubelerine ama sadece birine güvendim ve onada ameliyat oldum ve cokda memnunum. Şuraya yazan ameliyatı geçiren tüm arkadaslardan daha kısa zamanda iyileşir toparlandım diyebilirim çok şükür ağrısizda yasamaya başladım ama icim hala buruk keske 5sene daha idare edebilseydim diye. Kaldıki ben 35 yaşındayım. Söyle bir gercek var doktora gittiğin zaman hemen hemen hepsi gel yarın ameliyat ol seklinde teşvik ediyorlar, kaliteli yasamdan sosyal hayatından yasının gençliğinden falan bahsediyorlar...ama proteze en uzun ömürde 25 yıl biçiyorlar, sanada tahminim seramik yuzlu kullanilir.fakat daha yer yüzünde bu protezi taktiran ve üzerinde 20 yıl yaşayan bir hasta yok yani tahminleri bu. Sana nacizane tavsiyem son raddeye kadar bekle ve bu surecde bacağınızda sakin yorma ve zorlama seni ne kadar idare edebilirse kardir. Biliyorum uzun yürüyüşler yapmak istiyorsun hareketlerini sosyal yaşantını kısıtlamak istemiyorsun, kaliteli yasamak istiyorsun, ağrı istemiyorsun.yuruyusunde bozukluk varsa bundan çekiniyorsun ama Allah kimine kanser, kimine körlük, kimine cocuk sahibi olamama vs.vermisse Buda bizim derdimiz ve bununla yasamayı öğrenmek ve buna göre çareler aramak, yasamak zorundayız canım kardesim hiç moralini bozma sabırlı ol isyan etme ve uzatabildigin kadar bu süreci uzatma çabasına hemen yarından itibaren gir. Bu ameliyatın 2.ameliyati revizyonu var ama çok daha riskli duşun ilk ameliyata bunları diyor tip..ZAten bu ameliyati sana hiç bir doktor aa evet zamanı gelmiş artik olmak zorundasınız demiyor buna sen karar veriyorsun ağrılarının şiddetine göre ayrıca ameliyat olunca ağrıların bitiyor ama bu seferde protezi korumaya odaklanıyorsun yani kötü bir süreç bitiyor ama yeni ve sıkıntılı bir süreç başlıyor. Allah korusun çok kötü bir sekilde düştün veya bir kaza geçirdin diyelim protezinin yerinden oynama çıkma riski var. Bunların hepsini hesaplamak zorundasın anlayacağın. Çok çok geçmiş olsun tekrar Allah herkesin acil şifasını versin...

Evet söyledikleriniz cok mantıklı doğru seyler.. Fakat ben bunların hepsine razıyım yeter ki su çağımda rahat sıkıntısız günler gecireyim ilerde de tıp gelişir ne olacağı belli mi ? benim bu güzel günlerim gittikten sonra yaşlanınca ameliyat olsam ne olur . illa ameliyat olmak zorunda değilim yani bacağı eşitleme felan bir yöntem yok mu düzgün yürümemin bir yöntemi yokmudur yani .Hem siz kaç yaşında ameliyat oldunuz? sıkıntılı oluyor mu o günler birde benim okulum var Bu arada cok tesekkur ederim yazdıklarınız için

Peki anlaşılan sen ameliyat olmaya karar vermişsin.Önemli olan İlk protez takılacağı zaman ilerlemiş tıbba denk gelebilmek. Ama seni demotive etmek istemeyerek sunu soylemek ıstıyorum bu ameliyat oldukça maaliyetli dolayısı ile suanda doktorlarda hastanelerde tıpta gayet mutlu. Ben 1 mart ta ameliyat oldum simdi çok sukur iyiyim. Yukarıdada belirttim 35 yasındayım sıkıntılı oluyormu diye sormussun evet gayet sıkıntılı oluyor. En az 2-3 aya ihtiyacın oldugu için herseyin yoluna girmesini istersen okulların tatil oldugu zamanı tercih etmen yararına olacaktır.Sana cok gecmiş olsun..

Çok tesekkurler bilgileriniz için ama bunlar sadece benim düşüncelerim, biraz da ümidimi kırdınız acıkcası. Hangi doktora gitsekde yaşımın küçük olduğunu söyleyip geri gönderiyorlar . Büyük ihtimal zaten olamıycam . İyi günler tesekkurler tekrar...Sizede cok gecmiş olsun

Tabi bu senin kararın..Amacım ümidini kırmak değil, yasadıklarımız hakikatler, senin ve bizimle ortak sorunu olanlar için bilgi ve tecrübe paylaşımları diyelim.Yoksa ben yasadım bitti iyileştim ama hala bu sitede dolaşmamın tek sebebi tecrübelerimi aktarmak ve benim gibi tecrübe sahibi olanların gidişatlarını öğrenmek. Kolay gelsin..

arkadaşlar bende artık ameliyat olmam gerektiğini düşünüyorum.. istanbul'da bu ameliyat için en iyi hastane ve doktor hangisidir? tavsiyesi olan gogounsel@yandex.com adresine gönderebilir mi?

teşekkürler..

Merhaba, doktor seçimi çok çok önemli bu türden büyük ameliyatlarda. Bülent Erdemli'yi tavsiye ederim bu konuda. Hem doktorluğu hem de insanlığı çok iyi. Annemin daha önce 2 kez yanlış yapılan kalça protezi ameliyatı sonrası revizyon ameliyatını yaptı ve çok memnun kaldık. Akay hastanesinde yapıyor özel ameliyatlarını. hastaneden de çok memnun kaldık. Hastanede Fizyoterapist olması da çok büyük avantaj. Çankaya hastanesinde kesinlikle olmayın ameliyatı. Annemin daha önceki ameliyatları Çankaya hastanesinde yapıldı ve devlet hastanesinden bile daha kötü bir hastane.

Üst Alt