Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça çıkığı ameliyatı olacağım. Karar veremiyorum..?

Feelingbad

rica ederim:)

ayakkabı kişiliği derken? anlayamadım açarsan yardımcı olmaya çalışırım

Feelingbad

anladım bildiğim kadarıyla ona özel ayakkabılar vardı ama kullanışlı mı tam bilmiyorum. bence fazla takılma kısalığa ağrın yoksa keyfini çıkar

Feelingbad

onu uzmanı olan doktorla konuşmak gerek ama uzatma sadece kalça protezi takılınca olabiliyor onunda fazla kısalık varsa eşitlenmesi belli yere kadar diye biliyorum. benim mesela 2,5 cm imiş eşitlediler bundan fazlaysa eşitleme ilk zamanlar kazlar uzadığı için acıya biliyormuş yani önceki kısalıktan dolayı kasların boyutu ona göre olduğu için uzatılınca ilk aylarda kas ve sinirler uzayana kadar basarken acı yada ağrı olabiliyormuş benim acımadı çünkü kısalık fazla olmadığı için pek belli değildi

@Feelingbad, mesajlarınızı okudum, öncelikle geçmiş olsun. Anladığım kadarıyla şu anda henüz genç olmanızdan dolayı herhangi bir ağrı/sızı şikayetiniz yok. Kısalıktan bahsetmişsiniz ama kaç cm olduğunu yazmamışsınız. Önemli mi derseniz, evet önemli olabilir. Çünkü kısalığınızın fazla olması durumunda yaşınız ilerledikçe diz ekleminiz ve bel omurganızda da sıkıntılar başlayabilir.

Ayrıca kalça protezi ameliyatında kısalığın fazla olması durumunda tamamen eşitleme yapılamayabilir. Küçükken geçirdiğiniz kaza ve sonrasındaki operasyonlardan sonra kalçanızın ne durumda olduğu önemli.

Eğer kalça ekleminizde (femur ya da asetabulumda) bir bozukluk varsa ilerleyen yaşlarda siz istemeseniz de zaten ameliyat olmaya boyun eğmek zorunda kalacaksınız demektir. Çünkü ağrılarınız başlayacak ve gittikçe ilerleyecek. Ama kalça ekleminiz sağlamsa, farklı bir nedenden ötürü kısalık oluştuysa, kısalığın telafisi amacıyla ilizarov tekniğine benzer farklı operasyonlar var, bunlar değerlendirilebilir.

Kısalığınız azsa yükseltilmiş topuklu ayakkabılarla şu an için idare edebilirsiniz. Gittiğiniz bir doktorun dediği gibi perthes gibi bir sıkıntı varsa yine protez ameliyatına mecbur kalacaksınız demektir. Doğru teşhis ve durum tespiti amacıyla büyük şehirlerdeki uzman doktorlardan bir kaç tanesine görünmenizi tavsiye ederim. Tekrar geçmiş olsun. Sağlıcakla kalın...

Merhaba ben 24 yanındayım kalça çıkıklığım var sol tarafta 4 cm lik bi kısalık var gittiğim doktorlar ameliyat için küçük olduğumu söylediler. Ama ağrılarım var ve eklemlerim aşınmış sizce ne yapmalıyım. Önerebileceğiniz bir doktor ve hastane varmı.

@Kaktüs, öncelikle geçmiş olsun. Eğer ekleminiz aşınmışsa ki, ağrınız olduğuna göre öyledir ameliyatı geciktirmek uygun olmaz. Yaşınız biraz genç ama, bu ağrılar başlayınca zamanla daha da kötüye gidecek, bundan emin olabilirsiniz. 4 cm kısalığınızı bu konuda uzman çoğu doktor sıfırlayabilecektir.

Bu nedenle sadece kalça protezi üzerine uzmanlaşmış doktorlara görünmenizi öneririm. Diğer pek çok ortopedi doktoru, klasik olarak size, "yaşın daha çok geç, 40'ından sonra gel" diyeceklerdir. Sizin hastane seçmenize gerek yok. Zaten karar verdiğiniz doktorun anlaşmalı olduğu bir hastane vardır ve sizi orada ameliyat eder.

Dolayısıyla sizin yapacağınız iyi bir doktor bulmaktır. Anadolu'da da illa ki iyi ama tanınmamış doktorlar vardır ama bunun için genellikle büyük şehirlere gitmeniz gerekecektir. Sağlıcakla kalın... (Bu arada 2 gün sonra Afyon'a geliyorum. :))

arkadaşlar konyada iyibir dr biliyormusunuz eşimde çift taraflı kalça çıkı var ve çok kötü ağrıları pisikolojiside zayıfladı korkuyor tşkler

hfaydinli

imkanın varsa bursada medikabil özel hastaneye bak ömer faruk bilgen çok iyi doktor 3 yıl önce sol kalça protezi taktı çok memnunum artık ağrıdan yürüyemez olmuştum 1 günde ayağa kaldırdı alta linki bırakıyorum inceleyin. geçmiş olsun

https://www.medicabil.com/

Merhaba Mehmet Bey,
Ameliyat olalı yıllar oldu sanırım. Merak ettiğim yıllar sonra nasılsınız?

Pakize_59

Merhaba evet 3 yıl oldu ağrım yok rahat uyuyorum yürürken canım yanmıyor. tabi illaki aklımızda var orada yabancı bir madde var arada dikkat etmek gerek deyip kafamıza takılıyor ama mecbursan alışıyorsun :)

Cevabınız için teşekkür ederim. Size ağrısız uzun yıllar dilerim.

Merhaba,

Ben 2007 yılında her iki kalçama protez taktırdım. Aradan geçen yıllarda gelişmelerimi paylaşamadım. Protez, fiziksel ve ruhsal olarak değişimleri paylaşmak isteyenleri bekliyorum.

Üst Alt