Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kalça Protezi hakkında tecrübelerinizi yazar mısınız?

A_GEYiK

Üye
Konular
52
Reaksiyonlar
0
15 Aydır Avasküler Nekroz hastasıyım. (Ayrıca doğuştan Serabral Palsy var. Eskiden dizlerden bükük şekilde yürüyebiliyordum. Şuan hiç yürüyemiyorum.) Femur başı Avasküler Nekroz olduğundan kalça protezi takılması gerekiyormuş. Ameliyat kararını doktorum bana bırakıyor. Protezin ömrü en fazla 25 yılmış. Yaşım 28. Ameliyat olmazsam hastalığın tamamen iyileşme olasılığı yokmuş. Belki 8 ay kadar sonra ağrılar hafifleyebilirmiş. Eskisi gibi yürüyemesem de idare edebilecek şekilde yürüyebilirmişim. Kalçası protez olan (özellikle femur başı) arkadaşlar var mı? Bana tecrübelerini anlatabilirler mi? Ya da bilgisi olan bu konuda bilgi verebilir mi? Siz yerimde olsaydınız bu ameliyatı olur muydunuz?

İnternetten konuyla ilgili topladığım bilgiler;

Avaskuler nekroz; Avaskuler nekroz ya da kısaltılmış adıyla AVN kalça ekleminin baş kısmını besleyen damar yapının bir kısmının fonksiyonunu kaybederek başın canlı bölümünün ölmesi ve sonrasında buranın çökmesidir. Uzun süreli ve/veya yüksek doz kortizon kullanımı, alkolizm gibi nedenlerle olursa da büyük kısmının nedeni bilinmemektedir. AVN nin ileri evrelerinde veya diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğunda kalça protezi ile tedavi edilir.

En sık soru protez yapım yaşı ve ne kadar ömrü olduğudur. Burada hastanın kişisel özellikleri; yaş, cinsiyet, ağırlık ve hareket seviyesi belirleyicidir. İyi ellerde yapılması şartıyla tüm hastaların %98'inde protez 10 yıl dayanır. Günümüz modern cerrahi tekniği ve protezleri ile protez ömrü 20-25 yıla çıkmıştır. 65 yaş üzeri, kadın, 70 kg altı ve az hareketli kişilerde protezin ömrün kalan kısmında idare edebileceği söylenebilir. Genel olarak kalça protezi iyi ellerde yapıldığında 20 yıl civarında tamamen ağrısız ve kalça fonksiyonlarının tam olduğu bir yaşam süresi elde edilir.

Kalça protezinin iyi ellerde yapılması kadar ameliyathane ve ameliyat sonrası bakım hizmetleride çok önemlidir. Bu operasyonun en önemli komplikasyonu % 1-2 oranında enfeksiyondur.(en iyi ameliyathane şartlarında). Enfeksiyon gelişirse ek cerrahi prosedürler gerekebilir. İyi ameliyathane şartı dendiğinde enfeksiyon kontrolü çok iyi olan, "laminar air flow" lu ameliyathaneler anlaşılmaktadır. Damar ve sinir yaralanması riski neredeyse yoktur.

OPERASYONA KARAR VEREN HASTALARA UYARILAR
Operasyon sırasında ve sonrasında erken dönem olası komplikasyonlar;

Enfeksiyon; İyi ameliyathane koşullarında protez operasyonlarında enfeksiyon oranı % 2 civarındadır. İyi ameliyathane koşulları denilirken "laminar air flow " denilen özel mikrop bulaşmasını engelleyen bir sistem bulunmasıdır. Normal ameliyathanelerde enfeksiyon oranları % 5-10 arasındadır. Enfeksiyon olursa yeniden bir operasyonla ile eklemin yıkanması gerekebilir. İleri enfeksiyonlarda operasyonda konulmuş olan protezin çıkarılması gerekebilir. Bu durumda 6-12 hafta antibiotik kullanımı sonrası yeniden protez konabilir.

Enfeksiyon olmaması için anestezi sırasında damardan antibiotik verilmektedir. Antibiotik kullanımına ameliyat sonrası da devam edilmektedir. Ayrıca kullanılan aletlerin sterilizasyonuna çok dikkat edilmektedir.

Derin ven trombozu (toplar damarlarda kan pıhtılaşması); Bu komplikasyon %5 in altındadır. Genellikle 3. günden sonra görülme olasılığı başlar, 6-10. günler en fazla görülür. Ancak nadiren de olsa operasyondan aylar sonra da görülebilmektedir. Derin ven trombozlarınının da % 5-10 kadarı (tüm hastaların 10 binde 5-10 u ) pıhtının koparak akciğere veya beyine giderek hayati risk yaratabilir. Hastaların bazılarında ek risk faktörleri vardır. Bunlar kadınlarda doğum kontrol hapları kullanılması, hastaların daha önce derin ven trombozu geçirmiş olması, bacaklarda varis bulunması, ailevi yatkınlık vb.

Derin ven trombozundan korunmak için kan sulandırıcı ilaçlar, operasyon sonrası antiembolik çoraplar giydirilmesi, yatak içi egzersizler ve erken ayağa kaldırarak yük verme riskleri azaltmaktadır. Eğer hastalarda ek risk faktörleri varsa bu uygulamalar daha da uzatılmaktadır.

Teknik hatalar; Protez ameliyatları teknik olarak son derece komplike operasyonlardır. Bu nedenle teknik hatalara bağlı komplikasyon olasılığı her zaman ve her yerde olabilmektedir. İyi ellerde teknik hatalara bağlı komplikasyonların riskleri çok azalmakta ve sonuca etki eden teknik hatalar çok nadiren oluşmaktadır.

Kalça çıkması; Kalça protezi operasyonu olan hastalarda 3 ay belirli hareketleri yapmaları yasaklanır. Bu hareketler kalçayı 90 derece üzerinde bükmek, bacak bacak üzerine atmak, çorap giymek, namaz kılmak, bacağı içe çevirmek gibi hareketlerdir. Bunları yaparsanız kalça ekleminin kapsülü tam iyileşmediği ve adele dengesi tam kurulamadığı için kalça yerinden çıkabilir. Bu durumda kalçanın yerine konması için genel anestezi altında bir girişim gerekir.

Ameliyat sonrası süreç; Hastalar ameliyathaneye alındıktan sonra önce uyutulmakta, steril ortam için ilgili bacak silinmekte ve örtülmekte sonrasında operasyon sistemleri kurulmaktadır. Bu ortalama 40 dakika bir zaman gerektirmektedir. Operasyonun deneyimli ellerdeki normal süresi 2 saat civarındadır. Operasyon sonrası hastalar 30 dakika -1 saat arasında ayılma odasında bekletilmekte ve sonra da odalarına alınmaktadır. Dahili sorunları olan veya çok yaşlı hastalarda zaman zaman yoğun bakım ihtiyacı olabilir.

Hastalar odalarına alındıktan sonra 2 saat içinde tamamen uyanık hale gelmektedir. Ağrı, ağrı kesicilerle tamamen kontrol edilebilmektedir. Hastaların (kliniklerde uygulama farkları vardır) içeride biriken kanı boşaltmak için dren, elastik bandaj, bacağa giydirilmiş antiembolik çorap bulunur. 3-4 saat sonra hastalara yemek verilir. Ertesi gün hastalara bir walker yardımıyla kalkmalarına izin verilir. Ayağa kalkmadan önce 5 dakika kadar oturarak başın dönmediğinden emin olunmalı, baş dönerse uzanarak 1 saat sonra ayağa kalkma yeniden denenmelidir.

Hastanede (uygulamalar farklı olmakla beraber) 5-7 gün kalacaksınız. 2. gün fizyoterapist gelerek size yatakta yapmaya başlayacağınız egzersizleri gösterecek . 3. gün yükseltilmiş bir tuvalete oturma- kalkma işlevini yapabileceksiniz. Dreniniz 2. veya 3. gün çekilecek ve pansuman yapılacaktır. İlk 2 gece 38 civarında ateşiniz olabilir, enfeksiyon anlamına gelmez. Enfeksiyon bulguları 3. günde başlar.

Eve döndükten operasyon sonrası 10. gün sonuna kadar bacağınızı uzatarak yatabilir veya oturabilirsiniz. Yemek için ayağınızı yere koyarak oturabilir ve ihtiyaçlarınız için walker aracılığı ile dilediğiniz kadar kalkıp yürüyebilirsiniz.. Bu dönemde antiembolik çorabı kesinlikle çıkarmayın. Egzersizlerinizi aksatmada her gün tarif edildiği şekilde yapınız. Bu sırada kan sulandırıcı ilacınızı kullanmayı aksatmayınız ve ağrınız olursa ağrı kesicinizi alınız. Dikkat; ateşiniz 38 derece üzerine çıkar,dizinizde, bacakta ağrı-ayak parmaklarınızda şişme olursa doktorunuzu derhal arayın.

15. gün yaranız doktorunuz tarafından görülecektir ve uygunsa dikişleriniz alınır. Dikiş alındıktan sonra fizik tedavi başlanır. Fizik tedaviniz genellikle haftada 3 gün olmak üzere 3. ayın sonuna kadar devam edecektir. Fizik tedavi operasyon gibi deneyimli fizyoterapistler tarafından yapılmalıdır. Sonuç ta kaliteli fizik tedavi en etkili faktörlerden biridir.

3.hafta sonunda yürütecinizi bırakıp bir bastona geçebilirsiniz. Bastonu sağlam tarafınızda kullanmalısınız. İki taraflı operasyon olmuşsanız yürüteci 6. haftaya kadar kullanabilirsiniz. 6-12 hafta içinde bastonunuzu tamamen bırakabiliriniz. Kendinizi güvende hissediyorsanız uzun süreler baston kullanabilirsiniz. 8. haftadan sonra daha aktif olabilirsiniz, araba kullanabilirsiniz fakat sportif aktivite halen yasaktır. 4. ay sonunda fizyoterapistiniz sportif aktivitelere yavaş yavaş başlatabilir. Tam spora dönüş 6ay sonundadır.

Ageyik yazdiklarini okudum itiraf etmeliyimki hastaligin ne oldugunu nette arastirdim anlamadim cünkü.Benim kalcalarimin ikiside protez ilkine 14 yil oldu yasim ortaya cikacak ama 29 yasinda takildi sonraki takilana 5 yil oldu sükür hic sikayetim yok .Ameliyat sonraki süreci okudum cok orda cabuk geciyor ben almanyada yasadigim icin burda oldum ama sonraki sürec bana cok uzun oldu iki hafta yataktan hic kalkmamak suretiyle yattim sirt üstü sonra yürümeler yavas yavas agirlik vermeler egzersizler felan devam ediyor.Ama bana degnekleri 3 ay biraktirmadilar .Sükürler olsun sikayetim yok simdilik benim kalca yuvasi ve dedigin femuar basi takildi hic hissetmiyorum biraz soguklarda haliyle üsüme oluyor bacakta koruyacaksin.Ameliyat sonrasinda agrilar oluyor haliyle bu süreci atlattiktan sonra yeniden dogmus gibi oldum .Yürümem degismedi ama agrisiz yasiyorum .Sonucta tavsiye ederim ne kadar yasacagimizi bilemeyiz ama vidalar gevsediginde SIKILastirma imkani varmis bir de bir protez degisme daha olabiliyormus ama emin degilim öyle denmisti.Sana gecmis olsun simdiden

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Madem anlamadınız konuyu biraz daha açayım.

Kalça protezi genelde 3 gereksinimle yapılırmış.
1. Kalça kireçlenmesi
2. Kalça kırıkları
3. Avasküler nekroz (AVN)

AVN yi yukarıda kısaca açıklamıştım.
AVN kalça ekleminin baş kısmını besleyen damar yapının bir kısmının fonksiyonunu kaybederek başın canlı bölümünün ölmesi ve sonrasında buranın çökmesidir. Uzun süreli ve/veya yüksek doz kortizon kullanımı, alkolizm gibi nedenlerle olursa da büyük kısmının nedeni bilinmemektedir. AVN nin ileri evrelerinde veya diğer tedavi yöntemlerinin yetersiz olduğunda kalça protezi ile tedavi edilir.
Kısacası kemik içindeki dokuların ölümü sebebiyle kalçanın çökme durumudur.

Gelelim benim durumuma; Uzun süreli kortizon kullanmamdan dolayı 15 ay önce AVN ye yakalandım. Ama öncesinde doğuştan özürlüydüm. Özrüm Cerabral Palsy yani doğuştan spastiğim. (Her iki bacakta, dizde kasılma vardı ve sol kolda kasılı durumda) 15 ay öncesine kadar kalçamda her hangi bir sorun yoktu. Yani anlıyacağınız şuan hem özürlüyüm hem sakatım hem de hastayım. Kalçamdaki sorun spastik olmamla ilgili değil her insanın başına gelebilecek bir durum.

güzel kardeşim ben 6 nisanda total kalça protezi ameliyatı oldum. Daha önce olan bir sürü insan tanıyorum şu an sağlam insanlardan farkı yok. ama ameliyat sonrası hocanın dediklerini yapanlar tabi.
Ben başkent hastanesinde oldum. 11. gün hastaneden çıkardılar. 3.günden sonra ayağı kaldırdılar. ilk 1 ay hiç ağırlık vermedim ayağa yürüken. 2. ayda üçte bir ağırlıkla yürüdüm. Ağrım sızım vs. yok. ayağım ameliyat öncesi 5 cm den fazla kısaydı şu an oda kayboldu. bu hafta kontrolüm var bakalım hoca ne diyecek ama sanırım 3 ay dolması gerekecek koltuk değneklerini atıp basarak yürümem için.
Kimseyi kendine sağlık konusunda örnek alma ama. herkesin sorunu bünyesi yaşam şartları hastane olasılığı ameliyat şekli farklı olur. Benim sonradan kalça çıkıklığı vardı ve kireçleme yaptı zamanla.
inşallah hayırlı çözüm bulursun.

Ameliyat ne kadar geç olunursa o kadar iyi olurmuş. Yaş 28 olduğundan doktorum pek istemiyor aslında. Ameliyat öncesi sizlere kaplıca tedavisi önerdiler mi? Bana kaplıcaya gitmemi tavsiye ettiler. Kaplıca tedavisinin faydası olabilir mi? Bir de ameliyat sonrası fizik tedavi süreci nasıl? Ameliyatı yaşayan kişilerden bilgi almam karar vermemde fayda sağlayacak.
Teşekkürler.

evet haklisin ameliyati erken yasta önermiyorlar mecbur kalmayinca benim ilk ameliyatimdan sonra öbür kalcayi 10 ay sonra takalim dediler cünkü ayagim 6 cm kisa kaldi bütün kalca protezinden sonra .Türk doktor önermedi sakin sikayetin agirlarin yoksa olma dedi ana kemige hic bir sey uymaz dedi ve dedigi gibi 10 yil gecti son raddesine gelince oldum bu arada sunu unutmayim 6 cm ayakkabi yükselticiyle on yil gecirdim .Seninde o kadar sikayetin yoksa bekleyebilirsin.Kaplicalari hakkinda bilgim yok faydasi olurmu bilemiyecegim.Fizik tedavisini ben rehabilitasyon merkezinde iki ay süre kaldim cok faydasi oldu ikincisinde sigorta karsi ciktigi icin gidemedim ve o bacagimin gücü az haliyle tabi .Düsün tasin dogru karari verirsin insallah

Arkadaşlar, ben yaklaşık 3 hafta önce total kalça protez ameliyatı oldum. Sol kalçaya protez takıldı. Yavaş yavaş bastondan destek alarak üstüne basmaya başladım. Otururken ya da yatarken pek bi ağrı kalmadı. Üstüne basarken ağrı oluyor. Bir de diz üstünde batma hissi gibi bi şey var. Sanki protezi hissediyorum gibi geliyor. Doktorum protezi hissetmeyeceksin demesine karşı hissediyorum gibi. Tecrübeli arkadaşladan bilgi istiyorum. Bu his geçecek mi ne zaman geçer? Sizler eskisi gibi ne zaman yürümeye başladınız?

ben takvime baktımda ameliyat olduğum 6 ay olmuş. diz üstünde batma bendede olmuştu ama geçti. İlk günler aklıma gelince ürperiyorum ama sonrası çok iyi oldu. benim dışardan görünen sorun kalmadı. kaslar biraz canımı yakıyor oda benim tembelliğimden. Fizik tedaviyi kestim evdede ağırlık çalışmam gerekti sıkılınca bıraktım. ama şunu gözlemledim her gün gözle görülür gelişme oldu.
ilk ameliyat olduğum hafta ağrı yüzünden inanın pişman olmuştum. ama şimdi asla değilim. kireçlemenin etkisi ile olan ağrıdan zerre kalmadı. Tembelliği bırakırsam 29 ekim koşularına katılırım herhalde:) şaka bir yana ben şu anki durumumdan memnunum herkesinde aynı şekilde iyi olmasını temenni ederim. rapordan sonra bir kaç gündür göreve bile başladım.

Kasılma ve kramplar oluyor gibi, bu durumlar da nomal ve geçici mi? Ya kendimi şu sıalar tuhaf hissediyoum. Sanki robotum gibi geliyor. Potezime alışamadım. Dokununca elime gelecekmiş gibi geliyor. Sanki hemen deinin altına takılmış gibi...

bended var bu sorunn
sürekli agrıyoo
güya oomurilik felçliyizz yoksa dayanamaz insann bu agrıya
ben felçli oldugum halde bu kadar hissediyorumm
yaw ben kalçamdakı bası yarasını bayıltmadan yaaaptılar bir tane acı hissetmedimm

bu kalça felaket agrıyoo

ameliyat aaaoldugumda of oldugumdan donma olabilirmii yüksek ihtimalle ya kapalı ya açık
şu an hareket kısıtlılıgı yokk
gittigiyere kadarr

benim her iki kalçamda da totol kalça protezi takılı. şu an eski ağrılarımdan eser kalmadı ama protezin kendine has ağrıları devam ediyor, bunun zamanla geçeceğini söylüyorlar, ben daha 5-6 ay önce ameliyat oldum şu an bacaklarım arasında belli bir dengesizlik var bunun da geçeceğini söylüyorlar.

"Protezin kendine has ağıları devam ediyor" derken neyi kastediyosunuz? Vücut ile protez arasında uyumsuzluk sorunu olabiliyor mu?

Bahse konu ağrılar daha çok kalçanızda bulunan protezin vücut tarafından kabul edilme süreci. Oturduğunuz zaman kalça bölgenizdeki metal aksanı hissetmeniz ve az da olsu bu durum ağrı yapıyor. Protezle insan vücudu arasında herhangi bir uyumsuzluk olmuyor. daha çok yeni kas sisteminizin uyum sorunu oluyor. Bacağın uzaması kasların uzamasını ve eski gücüne kavuşmasının zaman aldığı söyleniyor. Yoksa bildiğimiz anlamda vücutta bir ret söz konusu değil zaten yapılan protezlerin hepsi vücuda %98 uyumlu. Öyle ki bacağa takılan protezin zamanla kemikleşmesi söz konusu, yani protez olma niteliğini bile değiştiriyor. sadece kafa kısmı zamanla yıpranıp değiştirilmesi gerekiyor. Firmalar bu konuda da çalışıyorlar. Takılan protezlerin ağırlığı Fransa ve İngiltereden geliyor. Vücut ile ilgili herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız, tek sıkıntı alışma süreci, sonuç itibariyle bu protez kul yapısı az da olsa problem çıkartabilir. Ben psikolog bir arkadaşımla görüştüm, kendisi doğuştan vücut uzuvları tam olan insanların ilerleyen yıllarda eksilmesi durumunda bile eski uzuvlarını hissettiklerini ve ağrı yaptığını söylüyor, kısacası bu durumun psikolojik bir yapısı da var. Bir de bana hocanın tavsiyeleri var şunu yap şunları yapma şeklinde bu da kendini hep normal dışı hissetmeni sağlıyor. Asla eski sağlığıma dönemeyeceğim düşüncesi ile her sabah yataktan kalkıyorum. Ama ameliyat öncesi halimden eser kalmadı. Yaşamak için özveride bulunmak gerek ben buna katlanmaya razıyım, allah daha beterinden korusun diye düşünüyorum. Geçmiş olsun allah başka rahatsızlık vermesin.

BEN 5 AY ÖNCE KALÇA PROTEZİ 1 AY ÖNCE DE DİZ PROTEZİŞ OLDUM. KALÇA PROTEZİMİN AĞRI VE ŞİKAYETLERİNİ ÜZERİMDEN ATAMADAN DİZ PROTEZİ DE OLMAK MECBURİYETİNDE KALDIM. UMARIM DEĞNEKLERİ BIRAKABİLİR VE YÜRÜYEBİLİRM. BENDE HER SABAH KALKTIĞIMDA SANKİ HİÇ BU DEĞNEKLERİ ATAMAYACAKMIŞIM GİBİ GELİYOR. ÇÜNKİ DİZİME SADECE PROTEZ TAKILMADI ÇOCUKLUKTAN KALMA YANLIŞ OPERASYONDAN KALMA ARIZALAR DA GİDERİLMEYE ÇALIŞIDI SİNİRLERLE OYNADILAR EGİK OLAN KEMİĞİMİ DÜZELTTİLER, AYRICA 32 YILLIK YAPIŞIM KASLARIMI AÇTILAR ARTI PROTEZ TAKTILAR. O NEDENLE ÇOK ZORLANIYORUM. ALLAH CÜMLEMİZE ŞİFA VERSİN DİYORUM.

ARKADAŞLAR BANA 1YIL ÖNCE KALÇA PROTEZİ TAKILDI.ŞİMDİ GEVŞEME YAPTI VE YENİLENECEK.KALÇA PROTEZİ OLUP PROTEZİ YENİLENEN ARKADAŞLAR VAR MI? ÇOK KORKUYORUM....

Gevşeme olduğunu nasıl anladılar. Flimde belli oluyor mu? Mr çekilmesi mi gerekiyor. Bana doktorumun dediği gevşeme olursa istirahat ağrısı olurmuş. Yani otururken bile şiddetli ağrı olurmuş. Uykudan uyandırırmış.

:D slm arkadaşlar. ben de romatızma hastalıgı nedenıyle kalcalarım kirecleme meydana geldi. 6 ay önce cerrah paşada amalıayat oldum. her 2 kalcaya protez amalıayatı oldum. hem de 20 gün arayla oldum.. biraz canım yandı tabi.
canımın yanmasıda söyle sebebı şuydu 12 yıldır kalcamın birisi bukuk bir şekılde duruyordu amalıayat sırasında kaslarımı acdılar o yüzden kaslarım agrı yaptı tabi bir muddet sonra agrılarım gitti bol bol egzersiz yaptım çok şükür şu anda çok çok iyyim, kalcalarımda hiç bir sorun yok. şu anda 2 tane kalındiyen kullanıyorum dr bastonun birini bırakabilecegimi söyledı. bastonu
kalca protezi amalıayatı korkulacak hiç bir yanı yok, bence hiç cekınmeden yaptıbilirsiniz. tabi bu iyi bir dr elınden gecerse. benım hocam çok iyi bir dr du tavsiye edrim. bu amalıayatı olmak isteyenlere (PRF DR NAFİZ BİRSEL ögretim üyesi cerarrah paşa ortapedi servisi calişiyor özel muanehanesı yok. sanırım sadece polıkınlıkte bakıyor. ücret almıyor yanlız amalıayatı yaparken benden kalca başına 2,430 ytl ödedim. ssk li oldugum halde bu parayı alıyorlar haberiniz olsu.n yanlız sadece persembe günü polıkınlık günü, o gün mune edediyor. çok sabahtan oarada olup sıra alabilirsiniz saygılarımla
iletişime gecmek için selocan_3452@hotmail.com ekleyebilirsınız
http://www.ortopedikbilgi.com/kalca.php?altbaslik=2
http://hurarsiv.hurriyet.com.tr/goster/haber.aspx?id=3746986&tarih=2006-01-13
bi lınklere bakabilirsınız

10 ay önce kalça protezi takıldı bana acaba bu operasyonu geçirmiş olan arkadaşlar ne kadar ayakta kalabiliyorlar? yarım saatten fazla ayakta kalamıyorum :(

Total kalça protez ameliyatı olalı 7 ay oluyor. Hâlâ eski sağlığıma kavuşamadım. Doğuştan spastik olmam iyileşme sürecini uzatabilirmiş. Hele bir 12 ayı atlatalım...

Ben bir ayağa kalkabilsem süresini ölçecem de ayağa kalkamıyorum. :) Şaka şaka, ayağa kalkıyorum da süre olarak hiç dikkat etmedim. Yalnız yarım saat bana çok iyi gibi geldi. Sağlam insanlar ne kadar süre ayakta durabiliyorlar ki?

Ayağa kalkabiliyorum, durabiliyorum. Tahminen zorlasam kendimi 10, hadi şimdilik en fazla 15 dakika durabilirim sanırım. Bence önemli olan ayakta durabilmek değil yürüyebilmek. Bastonsuz az da olsa ayakta durabiliyorum ama bastonsuz ya da destek almadan şimdilik yürüyemiyorum. Diz ile kalça arasında tam olarak nerede oduğunu bilmediğim bir ağrı oluşuyor adım atarken...

Ağrı kesici olarak Rantudil tablet kullanıyorum. Çok iyi geliyor. Bazen ağrı kesicimi almadığım zamanlarda ağrı çok oluyor, üzerine hiç basamadığım günler de oluyor.

Hem diz hem kalça protezi olmuş biri olarak ben o yarım saatleri aştım mesela dün hastaneye gittim 6 saat dolandım inanın....

kalça protezi

geçmiş olsun,kalçaprotezi taktıranlar uygun zamanda fizşk tedavi eksersizlerine başlayıp kaslarını kuvvetlendirmeleri gerekir.Ayrıca deksa testiyle kemik yoğunluğunu ölçtürüp yoğunlukta düşme varsa düzeltecek ilaçları almaları gerekir.PROTEZ TAKILAN KORTİZON VEYA BAĞIŞIKLIĞI BASKILAYICI İLAÇ ALANLARIN ENFEKSİYONDAN KORUNMAK İÇİN DİŞ TEDAVİSİ VE DİĞER MÜDAHALELERDE ANTİBİYOTİK ALMALARI GEREKİR. BAKTERİLER PROTEZE YERLEŞİRŞE KEMİKTE İLTİHAP YAPIYOR. SEVGİLER.

selam.Bende femur boyun başı ameliyatı oldum. Kalça protezi takıldı.Sekizinci aya girdi.İlk dört aydan sonra iyiydim. Ağrılar fazla hissedilmiyordu.On beş gündür dayanılmaz ağrılar çekiyorum. Yürürken zorlanıyorum. Bu arada dizimde de ağrılar oluyur. Daha önce yürüdüğüm yerlere yürüyemiyorum. Aynı sıkıntıları yaşayan varmı? bunlar normalmı? Proteze bişe oldu diye çok korkuyorum.

öncelkle hepimize allah şifalar versin.. bende avn hastasyım ağrılarım yürüken oturup kalkerken çok oluyor psikolojm de çok bozuldu.. doktorlar total kalça protezi için erken dior bi taneside bu ağrılara dayanamıosan ol ddi.. çok kararsızım şimdi olsam bana ne gibi zararı olacak 22yaşımdayım.. çok kararszım ama ii olmak istyorum :( hiç bu yaşnda(22) ameliyat olan war mı aramzda arkadaşlar lütfen beni aydnlatrsanz çok memnun olurum..

Doktorlar ameliyat olmadan iyileşme olasılığı veriyolarsa bekle ama yeteri kadar zaten beklediysen yaşının küçük olmasını falan düşünme derim. Eğer öncesinde sağlam bir kişi idiyseniz protez ameliyatından fayda görmeniz çok mümkün. Ben avn öncesinde de zaten özürlü olduğum için tam iyileşme sağlanmadı. Fakat öncesinde sağlam olupta protezi kalça olan koşan ve futbol oynayabilenleri bile duydum. Futbol derken amatör futbol tabii...

Protez ömrü her ne kadar 25 yıl dense de doktorum son kontrole gittiğimde "bunu sen ömür boyu kullanırsın" demişti. Ameliyata karar verme sürecinde yaşı düşünme. Zaten vücut kendi kararını veriyor. Ben avn ye yakalandıktan sonra bir yıl bekledim. Ağrılar öyle bir çoğaldı ki ameliyata hemen ok. dedim. Şu an kalçamda herhangi bir sorun yok. Ağrılar tamamiyle geçti yalnız dizimde bir ağrı oluştu ve halen gecmedi. Ameliyat öncesi dizde ağrı yoktu. Doktorlar her ne kadar dizdeki bu ağrının protezle alakası yok dese de ben zaman zaman "Acaba mı?" diyorum.

Hayır, doktorlar iyileşme olasılığı vermiyor.. 21yaşında aşılama ameliyatı oldum şuan 22yaşındayım ve bacağım yarım cm kadar kısaldı ve avn olan bacak, sağlam bacağa göre daha zayıf.. yani avn olan kemik hem kısaldı hem inceldi.. Doktor ağrılarına dayan gittiği yere kadar gitsin diyor proteze erken diyor.. ama bende gencim şimdi sağlıklı yürüyemiceksem ne zaman yürüyecem :( ben talasemi hastasıyım (akdeniz anemisi) normal insanlarda protez 20-25 yıl dayanırmış ama ben kansızlık hastasıyım diye protez 10 yıl gidermiş bende.. yani her 10 yılda protez değiştircem.. salı günü tekrar doktora gidecem.. bu kez başka bi doktora gidecem profesöre, bakayım o ne diyecek.. yine buraya yazarım..

total kalça protezi

büyük ihtimalle haftaya ameliyat olacam.. ameliyat sonrasında ki dönemden çok korkuyorum.. nasıl ağrılar olacak diye.. ya yanlış bişi yaparsam da protez çıkar mi die korkuyorum :( yapmam dikkat ederim ama korkuyorum işte.. allah hepimizin yardımcısı olsun..

Protez kolay kolay çıkmaz, korkma. İyi bir doktor, iyi bir hastane, hastane ve ameliyathanenin steril olmasına dikkat et. Ameliyat sonrasında bir miktar ağrın olacak, ağrı kesicilerle hafifletecekler merak etme. 3. veya 4. gün ayağa kaldırırlar. Şimdiden geçmiş olsun...

inşallah öle olur.. hastane yeni açıldı, özel bi hastane ve profesör yapacak ameliyatı..22yıllık doktor ve kalça üzerine çalışıomuş.. Adana'da ortopedia hastanesi. artık allah'ın izniyle olacam inşlllah aksilik olmaz.. teşekkür ederim sizede allah iyilikler versin.. ayrıca bilgilendirdiğiniz içinde çok teşekkür ederimm..

Üst Alt