Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kemik uzatma ameliyatı hakkında..?

illa ki yaş ile ilgisi vardır ama daha çok kişinin kemik gelişimi ile ilgili bir durumdur bu durum.

biliyorsunuz ilizarov ameliyatında kemik kırılıyor ve sonrasında kırılan kemik düzgün/düzenli bir şekilde ilizarov aparatı sayesinde uzatılarak kemiğin yeniden kaynaması ve sertleşmesi bekleniyor.

ben 27 yaşında iken sol bacağımı yaklaşık 5 cm. kadar uzattığım bir ilizarov ameliyatı oldum. ilizarov' un ayağıma takılması ve çıkarılması olarak 2 aşamada sonlanan bu ilizarov ameliyatı sonucu da yaklaşık 1 yıl kadar yattım. yalnız bu sürenin ilk 6 ayı kemiğin uzaması ve kaynaşması, son 6 ayı ise kemiğin sadece kaynaşması şeklinde oldu.

her ne kadar ben kendi örneğimi sizinle paylaşmış olsam da bu konuda kesin bilgiyi doktorunuz size verecektir. gerek yaşınız, gerek kemik gelişiminiz, gerekse de ilizarov ameliyatınızın ne kadar sürede sonlanacağı konularını da göz önüne alarak sizi yönlendirecek olan doktorunuzun size en doğru bilgiyi verebileceğine inanıyorum.

ben yaklaşık 8 yıl önce oldum bu amaliyatı zahmetli ve uzun süren bir işlem enfeksiyon kapma riskiniz var yaşınız genç ise tavsite ediyorum ama yaşınız 24 üstündeyse ben pek tavisye etmiyorum çünkü çok meşakkatli bir işlem ben çok acılar çektim ama işlem sona erince tabi bütün acıları unutuyorsunuz keyfini sürüyorsunuz ama 4 cm uzatma için size 6-7 ay arası çileli günler bekliyor çileli ve acı dolu bu arada hergün pansuman ve temizleme yapmalısınız enfeksiyon kapmamak için karar sizin ben katlanırım diyorsanız bu işe girin ama kolay bir işlem olarak düşünüp bu işe girmeyin pişman olursunuz...ben 21 yaşındayken oldum 5 cm uzatıldı bi sorun yok doktor şaşırmıştı kemiğin kaynama hızına ..ankarada olanlar için ali öznur hacettepe çok tavsiye ederim ama şimdi güven hastanesinde

Merhaba arkadaşlar.bende uzatma ameliyatı olanlardanım.91 yılında olmuştum ve yaşımın küçük olması(12yaşındaydım) nedeniyle uzama ve kaynama dönemi çok hızlı ilerlemişti.3 ayda 5 cm lik uzama tamamlanmış ayagım alcıya alınmıştı.bunun dışında pek çok operasyon gecirdim (12 saatlik skolyoz ameliyatım da dahil) hiç birinde bu kadar acılı bir dönem gecirmemiştim. narkozun etkisi geçtikten sonraki acıyı hiç bir ilaçla dindirememişlerdi ve ben hayatımda ilk ve tek o gün gercekten artık ölmeliyim demiştim.agrı insanın aklını kacıracak boyuttaydı.şimdi bilmiyorum belki çok daha farklı yöntemlerle daha rahat atlatılabiliyordur ameliyat sonrası.bende sabah akşam 1mm uzatma yapılıyordu.Allah kimseye yaşatmasın çok zor günler gecirdim her defasında ayrı bir ızrıraptı.neyse uzama çok güzel gercekleşti ve 18 yaşını gecirmeden tekrar uzatma olmam istendi tabi beni bir daha uzatma için hastaneye zor yatırırlarJ
Uzatmadan önce bende kalça cıkıklıgı için ameliyat oldum.(ne çok ameliyat olmuşum yaaJ )o pek işe yaramadı acıkcası.tek ayakta oldugu için agırlıgın büyük bölümü kalça tekrar eski halini aldı.o yüzden kısalık oldugundan fazla gözüküyor.
iki ameliyatta zorlu ve çok uzun zaman gerektiriyor.sabrı ve dayanma gücü olanlar hiç düşünmesin kesinlikle uzama gerçekleşiyor.kırılma konusunda sanırım yaşın büyük olması ile ilgili.ne kadar küçük olunursa kaynama o kadar hızlı ve düzgün oluyor.normal bacağın kırılma riski ile uzayan bölgenin kırılma riski o kadar olur bence. çekilen rontğenlerden uzayan kısım belli bile olmuyor.tabi yaş çok önemli.
Allah sabrımızı artırsın ve şifasını bizden esirgemesin…..

istanbul da hangi hastaneler önerilir arkadaşlar. baben arkadaşımızın eklediği linkte ki şişli etfal olur mu? yada sizlerin önereceği başka hastaneler var mı?

tşkler..

merhaba arkadaşlar ben 2005 yılında oldum liseye geçtiğim ilk yılda tek seferde olmadığı için şimdi bir daha olucam çektiğimiz acılara dğer inş. ama eskisinden daha iyi oluyor tek seansta koltuk değneğini bıraktım şimdi 13 temmuzda bir daha ameliyat olucam 9 gün sonra hem uzatma işlemi yapılacak hem sağ kalça belden bir operasyonla sola kaydırılacak ikisini birden olacağım... bence sağlınızı korkularınız yüzünden boşvermeyin bende korkuyorum ama geçicek umuduyla bakın 8-9 ay çilesini çekin ama ondan sonrasını düşünün herşey daha güzel olacak.. hepinize geçmiş olsun şu an 18 yaşındayımm... Ve arkadaşlar merak etmeyin 3 yıl önce oldum ameliyat sonrası bir ağrı sızı olmuyor sadece pansumanlarda ve ayağa ilk kaldırdıklarında kötü oluyor onada katlanalım artık ve ben ameliyattan çıkınca hiçbirşeyin farkında olmadığım için ayağımı kaldırmaya çalıştım o zman çok acımıştı başka acısı yok...:)

bu ameliyatı bende oldum yaklaşık 5 cm uzama oldu üstelik benim ayağımda gelişme bozukluğu var...bence zorlanıyosan yap , bence riski göze almaya değer ama çok iyi bilen doktorlarda tabi ,trabzonda arkadaşlar varsa doktor adı da verebilirim...

Merhaba arkadaşlar,

Yazılan bütün yazıları tek tek okudum...

Açıkçası beni yazılanlar pek tatmin etmedi. Neden mi? Ameliyat olanlar oldukları için memnun değiller bazıları memnun diğerleride olmadıkları için memnunsuzlar.

Şimdi hangisini yapmak doğru :eek:

Olmak mı olmamak mı?

Benimde sol bacakta kısalığım var lise dönemlerimde Ankara Numune Hastanesin doktoru olan Orhan Girgin bey bana uygun görmedi nedeni ise şimdi ameliyatı yaparsam tam uzama dönemindesin tekrar ameliat olacağımı söylemişti ve olmadım. Aradadan yıllar geçti ben tekrar bu konuyu araştırdım ve yine başka bir hastaneden başka bir doktorla görüştüm bana olmaman senin için daha faydalı dedi. Bu şekilde sana bir rahatsızlık vermiyorsa tavsiye etmiyorum dedi...

Şimdi siz söyleyin arkadaşlar kime inanalım?

bende oldum ve tekrar olmayı dusunuyordum doktorum olmamamım daha dogru olcagını soyledı cok zahmetlı bı amelıyat degmıyo valla

gulumse

Merhaba, arkadaşlar

Bende polia sekeli hastasıyım. yanlız bununla kalınsa iyi sol bacakta kısalık var ayrıca kalça çıkıklığı,ayak bileği bükük,diz ekleminde az katlanma...ben yaklaşık 9 yıl önce tedaviyi bıraktım.nedeni artık kendimi çok iyi hissetmemdi.Aslında ağrılarımda ayağımı çok zorlamadığım sürece iyiydi.ama şimdilerde yani 1 yıldır ağrılarımın fazla olması nedeniyle dk. gittim.Bana kemik uzatma operosyonundan bahsetti.ama ben bu ameliyattan korkuyorum.çünkü riskleri de var.ben bu arada 25 yaşındayım.o kadar karmaşık duygular içerisindeyim ki.Her zaman kendime diyorum beterin beteri de var.Sen iyisin.Ama görüyorum ki artık iyi deilim.Sizlerden ricam Bu ameliyatın çok başarılı yapıldığı hastane ve dk.adı verirseniz çok sevinirim.Rabbim hepimizin koruyucusu olsun dileklerimle....Sağlıkla kalın..:)

sorun aslında sadece kemik uzatma değil . ben de ayrıca kalça çıkıklığıda var kalça ile ilgili operasyon geçiren var mı daha net ifade ile kalçaya cerrahi operasyon yapılabiliyor mu

sporty bende 2 ay önce ameliyat oldum(kalça çıkığı+uzatma operasyonu) şuan tedavi sürecim hala devam ediyor ilizarovlar hala bacagımda zorlu bir süreç inşallah değer soruların olursa beklerim..

bende tüm yorumları okudum ve yıllardır kimseye bu konuda birşey soramamıştım biliyormusunuz burada bunu paylaşabilmek çok güzel.şuan 30 yaşındayım ve şunu farkettim 30 yıldır bu şekilde yaşıyorum Allah'a şükür bir sorunum olmadı bu ana kadar.(sadece kıyafet alırken pantolon paçası sorun oluyor.:).. ) ehliyet alırken muayene eden doktor öyle bir konuştuki senin ameliyat olman lazım bu kısalık uzatılır bacagına tel takılacak çiviler kasnaklar olucak dedi bir yıl gibide bir süre alır dedi ama doktorun söylem tarzı o kadar ürkütücü idiki.bir hafta kimse ile konuşmadım üniversiteden tatile gelmiştim direk aklıma gelen okulu bırakmak zorunda kalacağım oldu ya dedim peki eskisi gibi yürüyemessem... Ufak yaşta Ankara Hacettepeye çok geldiğimizi hatırlıyorum ozaman önerilen tedavi normal bacagğın gelişimini durdurup diğerinin uzamasını beklemekmiş.e bende 6 yaşında falanım bizimkiler pek sıcak bakmamışlar.Sonrada ben ameliyattan korktum.Ve bugün burada yazılan yazıları okuyunca benim için daha riskli olacağını düşündüm nedense.ve bir yıl belkide daha uzun bir süre yatağa bağlı kalmak hiçbirşey yapamamak korkuttu açıkçası.Sanırım 8 cm lik kısalık ile yaşamaya devam edeceğim.Ama ameliyat olmak isteyen arkadaşlara Allah şifa versin diyorum olanlarada çok geçmiş olsun...

Slm

Bacak uzatma durumunuzla ilgili endişelerinizi okudum.ben 34 yaşındayım ve yeni ilizarov yöntemiyle uzatma ameliyat oldum.bakın bu bir hastalık ve tedavi gerekir.korkularınızı yenmelisiniz.hayatı cesaret kuşananlar kazanır.benim şuan tedavi sürecim ağır işliyor ama pes etmeyeceğim.ölümü görüp hastalığa razımı olacaksınız oysa ayakda sağlam insanları örnek alıp iyileşme zamanı.ben tıp camiasındayım ve hastalarımızda psikolojinin ne derece önem arz ettiğini tecrübe ettim kendimde bu tecrübeye cesaretimi ekleyip ameliyat oldum ki doktorumun gördüğüm en kötü vakasın demesine rağmen. Yorum ve karar sizin

çocukken büyüme çağı geçmeden oldum..8 cm kısalığın 7 cm uzatıldı.kalan 1 cm bilinçli bırakıldı kasların zayıf kalacağını düşünerek bırakıldı.Ama büyüme çağı geçen bireylerde yapılan uzatma ameliyatlarında kesin bir çözüm bulunamayabilniyor.arkadaşım olmuştu sonuç iyi değil..sanırım doktor tercihi iyi yapılamlı

arkdaşım bnde ilizarov amellıyatı oldum fakat benı m uzatma değildi düzeltmeydı çok zahmetlı çok zor bır amelyat ardından çok uzuuuuuuuuuuuun bır sure gerekiyorr kendını hazır hıssetmıyorsan ertelee benım bı ara psıkoljım bıle bozulmuştu çünküüü ama hastaneden arkadaşlarım warr iii durumdalar şimddiii tabı bırazda doktorlarına bağlı bnde memnunum şimdi mesela eğer bır yere başwurmadıysan ist ünvrstsii bu konuda uzmanlaşmışş bır yerr oraya gıtmenı tavsıye ederimm eğer ayrıntılı konuşmak ıstersen bıl verebilirim sana msnım nfnq_1071@hotmail.com;)

bende buı ameliyatı olmuş birii olarak tavsiye ederim. üstelik benim bacagım 30 cm kadar uzatıldı. tabi ki 30 cm bir seferde olmadı 8 yıllık bir calışma sonucu oldu simid allaha şükür iyiyim... genel olarak bakınca 13 ameliyat oldum ve bne bunlara katlandım okuldan 2 yılım giitti çocukluğumun tamamı. hastaneden çıkarken 18 yasındaıydım.ben ilk hastaneye gittigimde intörn olan dr. cıkarken yar doç olmuştu. ama her seye ragmen deger kişm nederse desin en azından gençliğinizde koltuk değneksiz bir yasam sürüyorsunuz.... zeus_ferhat@hotmail.com bu konuda konuşmak sorularını sormak isteyenler olursa anlata bilirimmm...

Arkadaşlar bir yaş sınırlaması var mı ?
Benim yaş 27 yi geçti acaba bu saatten sonra bacak uzatma işine girsem mi, sigara da var ama kilo yok...

erkan arkadaşım benim uzatma amaliyatı olurken yaşlı bir amca bile oldu.uzamaz diye korkma.ama sabırlımısın.sonuç herkesde aynı olmuyor.doktoru iyi bulmalısın.

Haklısın teşekkürler elif_kız, sabırlıyımdır,ama dediğin gibi nasip işi...

Sigarayı bırakmalısın Erkan, tedavi sürecinde sigara yasak :)

çiğdem hanım benim ayağımda da 4 cm kısalık var ve bende amaliyet olmak isiyorum. onun için arkadaşların istanbul da önerdiği hastanelere gitmeyi düşünüyorum.

1-baltalimanı kemik hastanesi
2-çapa

siz ve burada ki bütün arakdaşların bu konu hakkında ki görüşlerini alabilir miyim.

teşekkürler...

Ben Okmeydanı ssk'da olmuştum uzatma ameliyatını, son ameliyatımı da Çapa'da oldum gayet basariliydi, Baltalimani icin bir şey diyemeyecegim ama vardır burda orası hakkında bilgisi olan birileri yardımcı olurlar sana.

evet buyrun arakdaşlar baltalimanı hastanesinde başarılı bir şekilde ayağından ameliyet olan arkadaşlar var mı?

teşekkürler...

bana gelen mailde BEYAZKARTAL adlı üyenin mesajı vardı, burada göremiyorum, neden silindi ki acaba ? çok araştırmış, bilgilerinden faydalanmak lazım...

?

bay e;

Arkadaşım ben de 27 yaşındayım 27/10/2008 se de ameliyat oldum benimde saq ayaqımı 5cm uzattılar ama hiç kaynama olmadı seninde öle oldumu 2 aydır konturole qitmiyorum ama ayaqımda müthiş bi derecede sertleşme var acaba 1 seneyi qeçincemi kaynama qerçekleşiyor bilqin varsa bilqilendirir se n sevinirim.

Merhabalar,bendede sol bacakta 4-5 cm kısalık varda hiç amaliyat düşünmedim ama aksamadan kurtulunuyorsa başarılı olunuyorsa olalım bitsin ama yaş sınırı felan varmı bunları masaya yatırıp tartışalım.birde benim anlayamadığım amaliyat olamyanlar ayak kısalığı için nasıl bir cihaz kullanıyorlar ne işe yarıyor anlayamadım ben 2-3 km yürüyebiliyorum ama çok yoruluyorum.bu alet aksamayımı önlüyor yorulmayımı önlüyor bilgisi olan varsa cevap bekliyorum

Merhabalar,bendede sol bacakta 4-5 cm kısalık varda hiç amaliyat düşünmedim ama aksamadan kurtulunuyorsa başarılı olunuyorsa olalım bitsin ama yaş sınırı felan varmı bunları masaya yatırıp tartışalım.birde benim anlayamadığım amaliyat olamyanlar ayak kısalığı için nasıl bir cihaz kullanıyorlar ne işe yarıyor anlayamadım ben 2-3 km yürüyebiliyorum ama çok yoruluyorum.bu alet aksamayımı önlüyor yorulmayımı önlüyor bilgisi olan varsa cevap bekliyorum

bu formu ve içinde bulunan liknleri okursan bütün sorularına cevap bulabilirsin Bolulu arkadaşımız.

teşekkürler...

ya arkadaşlar.2003-2004 de uzatma amaliyatı oldum.iyi artık istedğim ayakkabıyı giyiyorum ama kemik uzatılırken kasımı uzatmamışlar.tekrar amaliyat olacam inanın bana hiç başlamayın bile.doktorunuzu iyi seçin derim ilal olacaksanız.

Üst Alt