Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kemik uzatma ameliyatı hakkında..?

Haklısın celik arkadaşımben forumun ilk sayfasını okumuşum herkese teşekkür ederim allah herkese sıhhat efiyet ve şifalar versin

ben ameliyatı olalı 4 ay oldu hala cihaz var kemik gelişimim çok zayıf yeterli yemediğim için kas yapışmasıda var tabi bütün bunları nedeni doktor değil benim tembellik yapıp hareket yapmadığım için yapıştı. Sonrasında da çok zoransamda çalıştım ve kaslarımı açtım ama hala 90 derece kırıp oturamıyorum internetten araştırdığımda bacağında cihazla gayet rahat çömelen kişilerde var. Yani diyebilceğim şu ki arkadaşlar hakkaten sabır gerektiren bir ameliyat bu pes ettiğiniz anda gene siz çekiyosunuz. Bacağında bir cihazla yaşamak hakkaten kolay değil ama sonuçda düzeliceksiniz.Şimdi ben kemiğimin ameliyatı kaldırcak kadar gelişmesini bekliyorum ve bazen kendimi zorlasamda artık pes dediğim zamanlarda olmuyo değil cihazım çıkarsa eğer daha çabuk iyileşiceğime inanıyorum istediğimi giyebilmek aynaya bakınca mutlu olmam moralimi yeniden düzelticekdir. Yanlız ben birşeyi merak ediyorum bu ameliyatı oldukdan sonra dizini rahatlıkla kırabilen var mıydı acaba yada nasıl bir çalışma programı uyguladı yoksa mecburen fizik tedaviye gidicem.

selam melike ben ameliyat oldukdan çok kısa bir süre sonra yaklaşık olarak 1 hafta en fazla oda süre de bükmeyi basarmıstım. ama bunda babamın cok payı var havluyu sıcak suya batırıp dizim büklmesine yardımcı olurdu sıcakta hem diznin agrısını hissetmiyorsun hemde eklemler yumusuyor sanırım. ben mesela bisikler kullana biliyorum ne bilim basketbol oynuyorum yani aktiftim. ve sunu söylim daha önceleride yazmıştım ben 13 defa ameliyat oldum bunları 5 seferi uzatma ameliyatıydı... bir defa paroblem yasadım oda bilincsizlikten ve 30 küsür cm uzatıldı benim bacagım gerisini sen düşn o yüzden biraz sabır biraz özveri işlem tamamdır....

verdiğin bilgi için teşekkür ederim.ben havluyu ısıtıp koymuştum ama o da çok bekletmeden bide öyle deneyelim o zaman. Yanlız benim dizimde sadece cihazı tutan iki çivi yok aynı zamanda kemiğin içindeki platin benzeri cihazı tutmak içinde 2 çivi var. gerçi benim 4 ay oldu ne kadar etkiler bilemem. Zaten hiç kıramıyo değilim biri ittirdiğinde 90 derece oluyo ama 90 derece kırıp oturamıyorum . Gerçi 4 günde kendimi zorlayıp 20 derecedn 80 e çıkartmıştım sıcak falan tutmadan. Havluyu belli bir süre dizde bekletmek gerekiyo sanırım dimi 10 dakika falan sonra çalışma yapılmalı zaten benim tam diz kapağım acıyo ordaki kemik zorluyor gerçide havluyu sıcak suya sokuyordu demiştiniz değil mi ben sıcak bişeye sarıldığını duymuştumda.

melikee havluyu sıcak suya batırım cıkardıktan sonra üzerini ıslatmıcak sekilde sıkıyorsun ve dizine sarılı vaziyette ayagını bukuyorsun... bir süre dene eminim işe yarıcaktır...benim kemigimde de var platin ama benimki kırılan kemigimibirleştirmek için konulmuştu sanırım... o takıldıgında bende digerlerine göre daha azla zorlandım ama yinede sorun yok suan...umarım olumlu sonuclar alırsın haberdar edersin bizleri ok hoşcakal...

ctesi olucam ameliyatı doktorlarım bunun uzatma ameliyatına göre daha basit olduğunu söylemişlerdi. Ameliyat olalı 5 ay oldu ve malesef hala kemiğim çok yavaş kaynıyor normalde şimdiye kadar cihazın çıkartılması gerekirmiş. Bakalım kalçadan konulcak kemikle nasıl olucak. Tabi bu durum ameliyat olmayı düşünenleri etkilemesin bu birazda kişinin kemik yapısıylada alakalı. Ben süt yoğurt kırmızı et tarzı şeyleri pek sevmeyen biriyim malesef. Bakalım bu ameliyatdan sonra nolucak bekliyorum cihazla yaşamaya alıştım zaten oturup kalkarken zorlanmıyorum çok şükür. Doktor bu ameliyatdan sonra 1-2 ay içinde cihazın çıkabilceğini söyledi umarım olur. Gene söylüyorum arkadaşlar olmayı düşünenler korkmasın ben biraz tembel bir hastayım pek iştahlı da olmadığımdan kaynama geç oluyor herkesde aynı olucak diye bir şey yok. tek bacakda 16 cm uzatılanlarda varmış yani tamamen kişiye göre değişiyor iyileşme süreci.

boy uzatma

slm arkadaşlar herkese.öncelikle ben bu foruma tesadüfen girdim.ben boy kısalığı nedeniyle bu ameliyatı yaptırmak istiyorum.psikolojim çok bozuk.1.65 boyundayım.6 cm uzamak istiyorum.git işine be adam sağlam adamsın ne işin var böle işlerle diyebilirsiniz ama gerçekten her an kafamda sorun oluyor.24 yaşındayım.ve psikolojik olarak ne kadar yenmeye çalışsamda sorun oluyor.eğer bu ameliyatı olupta ilgilenen varsa mesaj atarsa sevinirim.bilgi almak istiyorum.şimdiden tşkler...

emin misin? hiç kolay bir ameliyat diil tedavi süresi beklenenden daha da uzun olabilir. Bence bir doktorla görüş öncelikle çünkü birçok doktor gerek olmadıkca uzatma ameliyatını yapmıyorlar. Eğer olucaksan nasıl bir uzatma yapılacağını öğrenirsen daha kolay yardımcı olunabilir. sanırım hem femurdan hem de tibiadan yapılır uzatman dengeli olsun diye ki o daha da zor. uygulanacak tedaviyi yöntemini bilirsen daha kolay karar verirsin bence.

eminmisin murath olmak istiyorsun demek... tamam ol madem rahat edecen... ama sunu sölim 7-8 defa sırf uzatma ameliyatı olmus biri olarak okadar kolay degil tmm ben problem yasamadım pek fazla am sunu bil 5 cm için en az 50 gün eder bu 5 cm lik kemigin yerini doldurması falan sertleşmesi derken kafadan eder sana 90-100 gün tahminiii. bu sdc bir ayagın iin ve bu süre icinde banyo yok. koltuk degnegini kullanacaksın 2 güne bir pansuman olacaksın. dikakttli olacaksın. aynı olaylar diger ayagın icinde gecerlii. aynı seyleride onun icin yapacaklar
ha su var eger dr senin ayagını uzattıktan sonr aoraya kemik koyarsa vücudundan alıp ozaman süre daha da kısalır ona bir sey diyemem.... sdc sunu bil hayatından neredeyse bir yıl gidecek
hem bu iş için mevsimlerde onemli. bende ameliyatını kış mevsimine girmeden yanı sonbaharda yap hem sıcak olmaz intihaplanma oranı düşer hem terlemezsin falan filna 2. icin de fırstın olur onuda ilk baharda yaparsıınn olur iterr ama sıkı bir mücadele vermelisin. ok :d

arkadaşlar ilginiz için tşkler.bu ameliyatı olan birisi özel mesaj atabilirse sevinirim.çünkü ayrıntılı olarak bilgi almak istiyorum.msn den filan konuşmak istiyorum.kararlıyım ameliyatı olmaya yani.zaten bacaklarım vücuduma oranla kısa.yani bacaklardan uzama olursa vücutta dengesizlik olmaz.Hem hep kafamda böle bir sorunla yaşayacağıma 6 ay sıkıntısını çekerim ve rahatlarım diye düşünüyorum.psikolojik sorunlar fiziksel sorunlardan daha sıkıntılı bence.ameliyatı olan biri özelden msn yazzarsa sevinirim.tşkler...

Ben Oldum Murat. zor Ve tedavisi uzun süren Bir ameliyat. Birde masrafı Çok fazla.. Ama sonrası rahat oluyor. Bunları göze alabilceksen Ol ,ama Şuan sağlık sorunun yok Bu yüzden boşver derim. Çunku ameliyat sonrasında kaslarında sorunda cıkabiliyor yani Şuanki saglıgını da arayabılırsın.. iyi düşün....

benim 6 cm kısalık varken 4.5 cm uzatma yapıldı kemik gelişimim aşırı yavaş bende daha fazla istemedim ve şu an 6 ay oldu cihaz halen bacağımda ayrıca tedaviyi hızlandırmak için kalçamdan kemikde alınıp koyulu ki bu ekstra acı ve masraf demekdir yani 6 ayda düzelir diye birşey olmasın bu daha da uzayabilir. Ve bir doktora görünmeden alıcağın bilgi çok da işine yaramaz önce uygulanabilecek tedavi yöntemlerini öğren doktorla konuşmadan şu anda ne söylense boş. Ve şunu da ekliyim son olarak bu ameliyatlardan sonra en çok dizini kırmada zorlanılır çift cihaz olduğunda belli derecede kırabiliyormuşsun zaten düşün 4-5 ay ayağını 30-40 derece kırdıkdan sonra onu düzeltmek çok daha zor olucak. Bir doktorla konuşman konusunda hala ısrarcıyım ben.

oke arkadaşlar bu sölediklerinizden sonra vazgeçtim sanırım.galiba çok sorunlu bir durum.sadece acıya katlanmak yetmiyormuş anladığım kadarıyla.işin içine girdikten sonra asıl sorunlar başlıyor.ve anladığım kadarıyla sakat kalma olasılığı da var.artık Allah'ın verdiği özellikleri kabullenecem mecburen.bundan sonrası bana kalan kendimi rahatlatmk ve bu psikolojiden kurtulmak için çareler aramak.yoksa olacak gibi deil sanırım.yardımlarınız için tşkler.Herkese de Allah'tan acil şifalar diyorum....

Murath, inancın olsun koltuk değneğini kafana fırlatırım ha ! Sakın ama sakın ameliyat olma, hele hele keyfi olarak hiç olma !

Benim sol bacağım da 4 cm kısalık vardı. Benim kısalığa neden olan femur başında ki boyun kısımının alınmasıydı. 2008 Ekim ayında uzatma ameliyat oldum ve 11 ay alet bacağımda kaldı. Ekstarnal fiksatör ile uzatma yaptık. geçen ramazan bayramından sonra alet çıkarıldı ama bu seferde bacağım katlanmıyor. Diz kapağında kireçleme, kaslarda kısalık,aşırı gerginlik ve kireçleme şimdi bacağım 75-80 derece ancak katlanıyor. F. tedavi görüyorum 20 gündür, ancak elle tutulur bi gelişme alamadık. Ha bu arada kemiğin üst üste kaynaması yani eğri kaynamasından dolayı, 5 cm cihazı açmamıza rağmen 1,3cm yine kısalık oldu.

Artık o kısalığı düşünmüyorum, tek amacım bir an önce bacağımı katlamak ve normal hayatıma dönmek ! 15 aydır halen sıkıntısını yaşıyorum.

Eğer ki sağlık yönünden bu ameliyatı olacak olan arkadaşlar varsa ve bu mesajımı okuyorsa, kesinlikle ve kesinlikle ameliyattan hemen sonra, hatta 1 gün sonra dizinizi 90 değil, kırabildiğiniz kadar kırın. Öyle koltuktan aşağı falan sarkıtmayın, dönün yüz üstü yatın, birisi fazla zorlamadan en az 90'ı geçecek şekilde bacağınızı katlasın !

Acıyor v.s bahane bulmayın, yemin ediyorum şuan ki çektiğim acı, o zaman ki deri yırtılması ve ya kemik batması acısından çok çok daha fazla !

Ben bu hataya ve ihmale düştüm siz düşmeyin !

ya bende tuhaf bir durum var dizimi koltukda yada oturduğum yerde zorladığımda 90-100 derece kırabiliyoken ayakda dizimi o kadar kıramıyorum kaldıramıyorum bacağımı merdiven inip çıkarken kırmaya çalışıyorum kırıyorum öyle de zorladığımda anlamadım gitti cihazın ağırlığından mı acaba?

arkadaşlar ben bu ameliyatı 1993 yılında izmir buca ssk da oldum.sağ ayakta 7 cm uzama oldu.8 ay demirler ayağımda kaldı.sonrasındada 6 ay alçı.alçı süreci o kadar zor değil.birde benim ayağıma yanlış demiritakmışlar ameliyatın üçüncü günü onları değiştirdiler.Bu ameliyatı olanlar bilir bu demir ayaktan çıkarılırken hiçbir uyuşturma işlemi olmuyor direk demiri keserek çıkarıyorlar.böyle bir acının tarifi hiçbiryerde yok.eğer bu şekilde yaşamınızı idame ettirebiliyorsanız hiçbir şekilde o uzatma ameliyatını olmanızı tavsiye etmem.inanınki bu acının tarifi yok.8 ay neler çektiğimi bir ALLAH birde ben bilirim

musto arkadaşım o demirleri ayağımdan alırlarken o tarifsiz acıya dayanamayıp bayılmışım.o günü allahım kimseye yaşatmasın.

evet Elif arkadaşım yorumların tümünü okudum bu ameliyatı olmayan arkadaşlar bunu diş çektirmek falan sanıyolar.Asıl ameliyattan sonra eziyet başlıyor.Arkadaşlar yine söylüyorum.1 doktor uzatma ameliyatı derse bile başka bir doktora gidin.Hemen bu ameliyatı olmayın.3-4 cm için bu acıyı yaşamayın.

yanlış bilgi vermeyelim arkadaşlar artık eğer hastanın acı eşiği düşükse uyuşturarak yapıyorlar bu işlemi. biliyorum çünkü aynı işlem bende de oldu 10 dakika sürdü ameliyathaneye girmemle çıkmam uyutmuşlardı zaten ve cihazım çıkalı 2 hafta oldu yeni bir işlem yani. Hasta dayanıklı değilse ve doktorla konuşursa uyuştururlar. Önceden uyuşturmadan yapıyorlarsa o ayrı tabi.

Merhaba arkadaslar
bende boy uzatma amaliyati olmak istiyorum 1,43cm boyyundayim yasim18 yazilanlari okuyunca inanin cok korktum simdi ne yapacagimi bilmiyorum lutfen bu amaliyati olan bani bilgilendirsin hic memnun olan yokmu????????????????????

merhaba,

daha önceden bende olmuştum bu ameliyatı (ilk çıktığı zamanlar)

Konu hakkında bence uzmana görünmelisiniz çünkü kemik yapınızda önemli
Uzatma ameliyatları ile ilgili Şişli Etfal Hastanesi Metin Beyin bir süre önce tezini okumuştum.Konuyla ilgili Şişli Etfal Hastanesi 1.Ort.Prof.Doç.Dr.Ünal Kuzgun ile irtibat kurabilirsiniz.

İnternet araşatırabilirsiniz de.
Faydasını gören arkadaşlar vardı hastanede.

ameliyat sonuçlarından memnun olmayan kişi çok değil korkmana gerek yok, sadece tedavi süreci çok zor geçtiğinden iyi düşünün deniyo o kadar. gGerçi senin iki bacaktan olacağından daha zor olucakdır ama sonucunu düşünerek sabrediyosun o an. Zaten ameliyat sonrasında eğer doktorun işinde iyiyse gerisi hastaya kalıyor. acılara dayanabilirsen, egzersizlerini aksatmazsan, pansumanını dikkatli yaparsan sorun yaşamazsın. Demir dibi akıntıları da korkutmasın seni cihaz 7-7.5 ay bacağımdaydı ve hep akıntım oldu ama zararsız akıntılar. kas kısalığını da duyabilirsin onunda nedeni düzenli egzersiz yapmamaktır. sana tavsiyem egzersizlerini bi fizyoterapistle yap canının yanmasına aldırmadan, tabi belli bir aşamaya kadar seni zorlamaya devam edicektir. O an seni zorlasada sonunda daha rahat hareket etmeni sağlıcaktır. ve birşey daha bana doktorum bendede kısalık var bende mi olsam diye sorduğunda mecburi değilse kesinlikle hayır tavsiye etmem demiştim bunu bana özellikle sormuş tepkimi ölçmek için. Bu ameliyatı olan hemen herkeste aynı şeyi söylicektir. Bu arada bende 6 cm kısalık ve eğrilik vardı ama kemik gelişimim çook yavaş olduğundan 4.5 cm uzattıkdan sonra daha fazla uzatmak istemedim ne kadar uzatma o kadar daha beklemek demekti benim için. Tabi herkesin kemik yapısı faklıdır bunu da dikkate almalısın. sorun olursa sorabilirsin yardımcı olmaya çalışırım

merhaba ben mayısın 26 ameliyat oldum izmir dokuz eylül üniversitesinde bacağım 6.5 santim kadar uzadı ancak bacağımı ameliyattan sonra hiç dümdüz açamadım uzatma devam ettikçe geri çekiliyor yürüyünce belli bir seviyeye kadar açılıyo bunun sebebi ne uzatmadan sonra düzeliyr mu ne yapmamı önerirsiniz? şimdiden herkese teşekkürler( diz altından uzatma yapılıyor)

mustafa selamlar bende 1 temmuzda oldum ameliyat dokuz eylül de Prof.Hasan Havıtçıoğluna. Diz altından 3cm uzatma yapılıyor ve aynı senin gibi benimde dizim tam olarak düzelmiyor ve dizimin arkasındaki kaslar epey gerildi çok fazla ağrısı var . Bende bu konuda çok endişeliyim bir bilgi alırsan yazarsın olmazsa ben önümüzdeki pazartesi hastanede olucam bilgi alınca sana yazarım . çok geçmiş olsun Allah acil şifalar versin.

bende uzatma sırasında dümdüz uzatamıyodum bacağımı şimdi öyle bir sorunum yok geçici birşey yani endişeniz olmasın. kaslar gerildiği için ağrı olması normal benim bacağım da kasılırdı adım atamazdım ağlamamak için zorlardım kendimi o derece yani. doktorumdan kas gevşetici istediğimde gerek yok masaj yap egzersiz yap geçicek zamanla demişti ve geçtide tabi. bacağımı dümdüz uzatmak için egzersiz yapardım. yattığım yerde bacağımı uzatırdım dizimi aşağıya doğru bastırmaya çalışırdım, bunu fizyoterapist söylemişti bana. hergün belli sayıda yapardım bunu yapa yapa düzeliyo zaten bir süre sonra.

Melike çok sağol bari bu işe canımız sıkılmasın bunu söyledğin çok iyi oldu kafayı takıyorduk fazlası ile .

melikeee;

bu mesaj çok ama çok iyi oldu dizinde sorun yaşayıp bizim gibi panik yapanlara:) teşekkür ederim , aletin çıkmasına az kaldı tavsiyelerinizi dikkate alıp dediğğiniz şekilde egzersiz yapmaya çalışacağım..

teşekkür ederim

saygılar

rica ederim :). bu durumları yaşayan birisini tanımadığımdan ben zorlanmıştım pek çok konuda o yüzden bildiğim konularda elimden geldiğince her zaman yardımcı olmaya çalışıyorum :) doktorlar bilgi versede yaşayan birinin görüşlerini almak daha iyi olur diye doktorum bile söylemişti bana.

şikayetlerimiz

arkadaslar benim sıkayetım kucukken çatlyan sağ baldır kemiğimin aynı dönem kırılıp ustuste kaynaması.orta okulda farkettım doktorlar gelısımını tamamlasın uzatma yapalım de.18 yasımdayken hazırlıklara baslamısken rısklerınden dalayı vazgectım ozman 3bucuk cm si.suan 24 yasımdayım dısarıya bellı etmemek ıcın parmak ucumda yuruorum ve herkes farketmıo ama şikayetlerım arttı merak edıyorum sizdede aynıları oldumu.uzun olan bacagıma sureklı bastıgım ıcın topugum sureklı agrıo ve yıne uzun olan tarfımda belım agrıo bu sıreklı cok ayakta durdugumda daha kotu.belımde bı egrılık yok olusmamıs
dengeledıgım ıcın ama bole gıderse olacagından korkuorum ve kucuklukten beri tek ayak ustunde durmaktan bıktım.benim sorum 3 tanae.
1. yakın tarihete ankarad bu ameliyatı olan varmı hastane doktor ve masraflar hakkında bilgi
2.aynı şikayetler sizdede oldumu
3. bu riski almalımıyım?
teşekkürler umarım herkes saglığına kavusur bu durumu sizler anlarsınız.

bende oldum bu ameliyatı ama şunu sölemeliyimki uzun ve sancılı bir dönem ayrıca benilizarov çıkarıldıktan sonra ayağımı düz uzatamadım tam açılmadı ne kadar fizik tedavi uyguladıysam da olmadı şimdi düşünüyomda acaba dizin arkasındaki kaslarda mı bir kısalma oldu yada ne bilim açıkçası doktora gitmeye korkuyorum bi bilgi alırsanız bu konuda ve bana yardımcı olursanız sevinirim saygılar..

Üst Alt