Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kışa hazırlık :)

mineuy10

Aktif Üye
Konular
5
Reaksiyonlar
1
Kışa hazırlık sezonu açılmıştır. :)

Bugün annemle ilk kavanozları kapadık yağ biberlerini (kapya) közde parpılayıp kavanozlara koyup kaynatıyoruz. Kışın kahvaltilarda çeşitli salatalarda kullanmak için çok iyi oluyor.

Siz kış için nasıl hazırlıklar yapıyorsunuz? soslar, turşular vs vs
Buyrun fikir alışverişi yapalım bilmediklerimizi bilenlerden öğrenelim..:)

Devir hesap devri, faydalı bir başlık olmuş.

Bizimkiler de domatesleri kabuklu kaynatıp, pırpırlayarak kavanoza koyarlar. ( yemeklerde kullanılır) bir de bunun biberli versiyonu var menemen için.

Ayrıca taze fasulyeleri bütün olarak haşlayarak büyük kavanoza veya bidona aralarına kalın tuz dökerek yerleştirirler. ( kullanırken biraz suda bekletilir tuzu arınsın diye, Mısır ununa bulanarak hamsi dizimi gibi yapılarak tavada alt-üst edilerek kızartılır)

Bildiğiniz kirazın tatlı olmayanları tuza basılarak kavanoza ya da bidona koyulur ve bekletilir. ( kullanmadan önce suda bekletildikten sonra bol soğanla kavrulur, bu yemeğe bayılıyorum:))

un, tuz ve su karışımızdan ince yufka açarlar, saçta ya da tavada alt üst çevirilerek pişirirler. Üst üste yufka yığını ortam sıcaklığında bekletilir, yufkalar kurur. hem tatlı hem de tuzlu börek gibi tüketilir. (Suda ıslatılıp 3-4 yufka üst üste dizilip tavada arkalı önlü kızartılır, üzerine şerbet dökülünce tatlı olarak yenir. (Pişirilince içine tereyağ sürüp sıcak sıcak yemeye sadece bayılırım)

Bamya, barbunya vb buzdolabı poşetlerine koyularak derin dondurucuya koyulur.

kahvaltılık için biber, patlıcan közlemesi gibi standart uygulamaları herkes biliyordur zaten...bir de börek falan yapıp derin dondurucuya koyanlar var onları abartılı buluyorum, börek dediğin sıcak yapılır ve yenir.

Kış için odun kömür aldık, kömürün tonu 800 odunun siteri 175 lira, yiyecek olarak Eylül sonu dört kile buğday unu ekmek için bir kile ak buğday bulgur pilavı için iki kutu darı unu ve olmazsa olmaz bir kutu darı bulguru süt darıdan yapılır Ekim sonu iki batmanda pekmez yaparız elma hoşafı erik hoşafı bizim hazırlık bu kadar meyve sebze mevsiminde yediğim için konserlere karşıyım.en önemli olanı ceviz hasadına iki ay var. İsteyene kutusu 80tl gönderirim adıma havale yapmanız yeterli

Ben bugün menemenlik dometes yapmayı düşünüyorum

Kış için yazdan domates alıp kavanoz ile saklama sistemine (ya da buz torbası ile derin dondurucuya koyma) geçmek gerçekten de çok mantıklı. Youtube'da bir çok yöntem var ama benim halam mesela domatesi kabuğu ile rendeliyor ve direk derin buz torbası ile derin dondurucuya atıyor kışın kullanıyor, ben de bu sene bunu yaptım bakalım nasıl olacak :)

Salça yapan varsa tarif isteriz :)

Dolma için patlıcan kurutmasını evde de yapabilirsiniz . Taban sivriliğini hafifce keserek , içini kaşık ile oyup 10 adetli olarak ipte kurutabilirsiniz . Bunun çürümemesi için püf noktası kayatuzu serpmeniz ve aralıklar bırakmanızdır . Aktarcılarda satılan kabak ve patlıcan kuruları gıda kükürtü ile kurutulmuştur . En temiz ve güvenlisi kaya tuzudur .

Bende kışlık için biber kurutacam . Saksı biberlerini yazma dediğimiz örtünün içine koyup balkona asacam . Yazma içinde havalanması daha güzel olduğundan biber kurutması temiz ve parçalanıp dağılmıyor

selda* Aynen öyle devir hesap devri :) aile ekonomisine katkıda bulunmak için olsun mevsiminde ki sebzeyi saklamak icin olsun kışa hazırlık her evde oluyor ama öyle ama böyle farklılıkları görmek çok güzel..sizde hazırlıklar farklıymış fasulye ve kiraz saklamasını merak ettim.:)

ben cevizin kilosu kaçtan.

Ben bugün menemenlik dometes yapmayı düşünüyorum

Kolay gelsin menenmensiz kış geçmez:)

Dolma için patlıcan kurutmasını evde de yapabilirsiniz . Taban sivriliğini hafifce keserek , içini kaşık ile oyup 10 adetli olarak ipte kurutabilirsiniz . Bunun çürümemesi için püf noktası kayatuzu serpmeniz ve aralıklar bırakmanızdır . Aktarcılarda satılan kabak ve patlıcan kuruları gıda kükürtü ile kurutulmuştur . En temiz ve güvenlisi kaya tuzudur .

Bende kışlık için biber kurutacam . Saksı biberlerini yazma dediğimiz örtünün içine koyup balkona asacam . Yazma içinde havalanması daha güzel olduğundan biber kurutması temiz ve parçalanıp dağılmıyor
evet hiç aklıma gelmemişti @-DORLION- iyiki hatırlattın.Kuru patlıcan dolmasına bayılırım enfeste yaparım.Bu sene bi aklıma geldi alayım dedim bir ip patlıcana 35 tl dedi. :)

annem yapardi bunlari. kisin cok guzel olurdu.biz yapamiyoruz.zamanimizin sehir hayatinda egzoz dumani sinen dolmadan hayir gelmez dusuncesiyle.koyluk yerde yasayana guzel sey ama.
siz bi ara patatesi sogani saklarsiniz kisin demistinizi bize. gene hortlatayim bakin;bu kis 20 liradan yiyebiliriz bunlari. gecen kis biraz bodruma saklamayi denemistim. rutubetli bodrumda daha patates soga n pahalilasmadan curuduler. bi yolu yokmu bunun.
malum sogan nerdeyse hukumeti dusurucekti.

GRAHAM BELL Karacebey soğanı nisan ayına kadar dayanıyor 3 tl den aldık..soğanı almak lazım.
Bodrum saklamak için uygun olmuyor balkonların direk güneşı görmeyen tarafı saklamak için uygun.Altına mukavva koyup örtün.
-DORLION- Bursa da ki nem den midir bilmiyorum biz kurutma ile saklama yapamıyoruz..fasulye kurutmasindan yemeğini çok severim ama kuruturken bozuluyor..
engellsizz kısmetse yarın salça yapacağız nasıl yaptığımızı yarın akşam yazarım..

Domatesin kilosu 1.25 TL olmuş 8 kilo aldim tasıyabilseydim dahada alacaktim :)

pazarda 3 lira. markette 2lira 60 kurus ankarada. bunun biberide var. menemenlik icin. oda 5 lira. boynumuz kildan ince alicaz kis icin.

pazarda 3 lira. markette 2lira 60 kurus ankarada. bunun biberide var. menemenlik icin. oda 5 lira. boynumuz kildan ince alicaz kis icin.
Ben pazardan aldim 1.25 tl aksami bekleseydim daha da inerdi ama aksam gidemeyecegim bende gündüz aldim.

Karacabey den tarladan çıkanı alıp getiriyor satıcı alıyoruz.. 1.25 domates 3 tl biber daha ucuzu yok..

acur tursusu yapmak istiyorum. tursu isindende hic cakmam. tuzunun ne kadar konulcagini bi tutturamadim. denemelik 1 litrelik cam kavanoza yaptim. kitir kitir olmasini hayal ettigim tursu yumusamis. bi tarif eden olurmu.

Bamya dolma biber kabak patlıcan yeşilfasulye kurutuyoz bide donates konserve yaptık

GRAHAM BELL Karacebey soğanı nisan ayına kadar dayanıyor 3 tl den aldık..soğanı almak lazım.
Bodrum saklamak için uygun olmuyor balkonların direk güneşı görmeyen tarafı saklamak için uygun.Altına mukavva koyup örtün.

-DORLION- Bursa da ki nem den midir bilmiyorum biz kurutma ile saklama yapamıyoruz..fasulye kurutmasindan yemeğini çok severim ama kuruturken bozuluyor..
engellsizz kısmetse yarın salça yapacağız nasıl yaptığımızı yarın akşam yazarım..

size zahmet salça tarifinizi bekliyorum,normal domatesmi kullanıyoruz.

hakan06 Salça da kullandığımız sofralık domates değil. Salçalık domates diye alıyoruz erik domates de dediğimiz var görünumü yumurta şeklinde.

Domatesleri biberleri doğradık yarın kaynatacağız. hazır salça kullanmıyoruz iki senede bir kendimiz yapiyoruz salcamızı biraz zahmetli oluyor ama..

hakan06 Salça da kullandığımız sofralık domates değil. Salçalık domates diye alıyoruz erik domates de dediğimiz var görünumü yumurta şeklinde.
ben yumurta domatesi çok seviyorum,bursa diyede satılıyor bizim burda,ondan alsak olur yani anladıgım kadarıyla.çok sulu olmuyor ama içi kırmızı lezzetli domates bu arada pazarda çok oluyor her zaman alıyorum ben.

Evet sulu değil salça için en uygun domates.

tamam ben ondan alayım bari.siz yapın bizede yazın lütfen,bakalım becerebilecekmiyim:D

kanka annem arada geliyor bana,ayda yılda bir,başka işleri çocukları var,orayı daha çok seviyor:D,ben işe gidince sıkılıyor evde kimse yok senin diyor,evlenmedin diye kızıyor:D

kanka annem arada geliyor bana,ayda yılda bir,başka işleri çocukları var,orayı daha çok seviyor:D,ben işe gidince sıkılıyor evde kimse yok senin diyor,evlenmedin diye kızıyor:D

Kış için bol bol para biriktirip, kavanozlayın. En çok o lazım olacak. :)

ben yumurta domatesi çok seviyorum,bursa diyede satılıyor.

Evet, salça o domatesten yapılır. Salçalık domatesin sulu değil, etli olması makbuldür. Sulu domates kaynayınca azalır gider.

Sulu domatesten güzel menemenlik konserve olur.

Domesleri doldurdum bakalim tutacak mi?sabah merakla bakicam :D

Üst Alt