Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kışa hazırlık :)

Kutusu 80tl, cevizine göre 2,5-3,5 arası, ayrıca cevizi kilo ile almak zarar ettirir hasat zamanı kutusu 6 kilo gelirken iki hafta güneşte kuruyunca yarı yarıya pire verir. mineuy10

Salça nasıl yaptığımızı yazacağım demiştim.:)

Salçayı kavanozladık. 90 kilo salçalık domates 30 kilo yağ biberi (kapya) aldık. doğradık kazana koyup ateşe koyduk..

bu şekli ile iyice yumuşayana kadar karıştırarak pişirdik.yaklaşık 3 saat kaynadı. ateşi hafiflettik kabuğunu çekirdeğini ayırmak için makineden gecirdik tekrar kazana koyup kaynamaya biraktık beş saat kaynadı inmesine yakın tuzunu az seker birazda yag koyup sıcak sıcak kavonozlara koyup kapadık. biz böyle yapıyoruz annem iyice koyulaşmadan ocaktan indirmez beş saat dedim belki altı olmuştur..:)

acur tursusu yapmak istiyorum. tursu isindende hic cakmam. tuzunun ne kadar konulcagini bi tutturamadim. denemelik 1 litrelik cam kavanoza yaptim. kitir kitir olmasini hayal ettigim tursu yumusamis. bi tarif eden olurmu.
Bizim turşu suyu tarifimiz şu şekilde. Bir kavanoz suya ( litrelik kavanozlardan) bir çay bardağı sirke, iki tepeleme yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı şeker, dört beş tane limon tozu koyup kaynatıyoruz sıcak sıcak kavanoza döküp kapatıyoruz.

Turşuluk çok olduğu zaman tuzunu yumurta ile de ayarladığımız oluyor kaç kavanoz suyla yapacaksak suya yumurtayı koyup yumurta suyun üstüne çıkasıya kadar tuz koyuyoruz.

Salça nasıl yaptığımızı yazacağım demiştim.:)

Salçayı kavanozladık. 90 kilo salçalık domates 30 kilo yağ biberi (kapya) aldık. doğradık kazana koyup ateşe koyduk..

bu şekli ile iyice yumuşayana kadar karıştırarak pişirdik.yaklaşık 3 saat kaynadı. ateşi hafiflettik kabuğunu çekirdeğini ayırmak için makineden gecirdik tekrar kazana koyup kaynamaya biraktık beş saat kaynadı inmesine yakın tuzunu az seker birazda yag koyup sıcak sıcak kavonozlara koyup kapadık. biz böyle yapıyoruz annem iyice koyulaşmadan ocaktan indirmez beş saat dedim belki altı olmuştur..:)

Of maşallah işte gerçek salça budur. Tebrikler. Keşker elimizde sizdeki gibi bahçe-o büyük tencere gibi imkanlar olsa :)

Afiyet olsun.

Bizim turşu suyu tarifimiz şu şekilde. Bir kavanoz suya ( litrelik kavanozlardan) bir çay bardağı sirke, iki tepeleme yemek kaşığı tuz, bir yemek kaşığı şeker, dört beş tane limon tozu koyup kaynatıyoruz sıcak sıcak kavanoza döküp kapatıyoruz.

Turşuluk çok olduğu zaman tuzunu yumurta ile de ayarladığımız oluyor kaç kavanoz suyla yapacaksak suya yumurtayı koyup yumurta suyun üstüne çıkasıya kadar tuz koyuyoruz.
cok tesekkur ederim. ben 1 lire suya bir corba kasigi atmistim. tabi tuzu az gelmis. ondan yumusamis acurlarim. bida sizin tarifle yapicam. hic bilmem tursu yapmayi. ne guzel sirke seker limontuzu. bunlarin kullanildigini bilmiyordum.

hem sirke hem de limon koyulmasının esprisi ne acaba?

mesela yine Karadenizliler bilir fasülyeden turşu yapılır ancak ne sirke ne de limon koyulur. ( fasülyeler kaynar suya sokulup çıkarılır, bidon içine kısım kısım fasulyeler alınır, arasına tuz, acı biber ve sarımsak ezilerek oluşturulmuş karışım koyulur, bir dizim fasülye, bir dizim bu karışım gibi en sonunda üzerine de aldığı kadar su)

not: bu tarifleri veriyor olmam hamarat olduğum anlamına gelmemeli, sırf başlık gelişsin diye konu komşudan aldığım tarifleri yazıyorum:)

GRAHAM BELL Tuz oranı önemli bir kiloya iki tepeleme kaşık mutlaka konmalı 2.5 da olabilir.

selda* probiyotik farmante turşu kurmayı daha ögrenemedim.:) Annem de diyor eskiden Annanem hic sirke kullanmadan üstüste malzemeyi doldurup üzüm yaprağı dalları ile kapatırmis ne sirke ne limon hicbirsey koymadan.
Şimdi çok yayıldı probiyotik turşu kurma onun da farmante olması için çeşitli şeyler koyuyorlar araştırıyorum. Bakalim sirke ve limon tozu koymadan erimeyen turşu yapabilecekmiyim

taze barbunyalari 1 kilo 1 kilo alip ayiklayip posetle buzluga kaldirdim. kurusu oluyor ama tazesini daha cok seviyoruz.

Acı biber turşusu sofralarda çok aranıyor irili ufaklı çeşitli biberler den kurmaya çalışırım fakat sirkeyi her seferinde göz kararı ile koyuyorum tuzun oranı belli bir kiloya 2 kaşık.biberlerin açısına göre sirkeyi artirıyorum. Kapya biberlerinin minyatürü olan biberler den almışlar zehir gibi acıydı bir kiloluk kavanozlara kurdum yarıdan fazla sirke ile şekeri de biraz çoğaltım 2.3 diş sarmısak inşallah orta karar bi acı olur.

@GRAHAM BELL Tuz oranı önemli bir kiloya iki tepeleme kaşık mutlaka konmalı 2.5 da olabilir.

@selda* probiyotik farmante turşu kurmayı daha ögrenemedim.:) Annem de diyor eskiden Annanem hic sirke kullanmadan üstüste malzemeyi doldurup üzüm yaprağı dalları ile kapatırmis ne sirke ne limon hicbirsey koymadan.
Şimdi çok yayıldı probiyotik turşu kurma onun da farmante olması için çeşitli şeyler koyuyorlar araştırıyorum. Bakalim sirke ve limon tozu koymadan erimeyen turşu yapabilecekmiyim
12 ay Kornişon turşu yapıp, tüketen biri olarak.
probiyotik turşu bu mevsimde 1 litre suya 1 kaşık kaya tuzu, 1 kaşık limon tuzu yeterlidir. bu tarif kısa sürede tüketilecekler için ideal olanı.

benim gibi 30 kilo kornişonla yapacaksan, 1 litre suya 1,5 kaşık kaya tuzu, 1 kaşık limon tuzu. eğer kütür kütür olmasını istiyorsan, herlitre suya yarım kahve fincanı en iyisinden (ben köhne kullandım şimdiye kadar. bu yıl bahcedeki asmadan sirkeyide kurdum bakalım olacakmı :) ) üzüm sirkesi. tabiiki de sarmısak. (sarımsak) ağız lezzetine kadar sarmısakları soy. teker teker herbirine ben bıçağı üzerine koyup çok şiddetli oladan, sadece ezileceği kadar şiddetle yumruk vurup ezer öyle katarım turşuma.

yaklaşık 1 ay sonra turşunu tüketebilirsin.
en önemlisi ne biliyormusun ?
turşunuzun suyunu lıkır lıkır içebilirsiniz.
belkide turşudan daha lezzetli oluyor.
deneyenlerin cevabını beklerim.
kolay gelsin.

Of maşallah işte gerçek salça budur. Tebrikler. Keşker elimizde sizdeki gibi bahçe-o büyük tencere gibi imkanlar olsa :)

Afiyet olsun.

Yorumunuzu atlamişım:eek: Teşekkur ederim :)
Salçayı bukadar ölçü ile yapacağımız zaman yazlıkta yapıyoruz orda bahçenin bir köşesinde düzenegimiz var. Açıkcası çok yorucu oluyor 4 kişi ile yaptık sürekli karıştırmak gerekiyor tutmasın diye her sene bu telaşeyi göze alamıyoruz. az az evde yapmak mümkün domatesleri biberleri doğrayıp aygazda kaynatın blendirla ufaklayıp kevgirden geçirilir sonra koyulasmasi icin tekrar kaynatın. balkon varsa balkonu tercih edin etrafına sıçrama yapıyor tedbir almak için.

yelpaze çok teşekkür ederim.:) sirke nasıl yapıyorsunuz?
Hemen denerim bu tarifi sarımsakları kesip atıyordum içine dediğiniz gibi yapayım.

asma yapragını yıkadıktan sonra bır yapragın uzerıne az tuz koyuyoruz ustune bır yaprak daha koyarak sarıyoruz.kucuk pet sıselerı boyle dolduruyoruz.agzını adamakıllı kapatıp kısa saklıyoruz.
sarma ıcın cok guzel tadda oluyor.dıger salamura olarak aldıgımız yaprakları begenmıyoruz bunu kesfedebıldıgımızden berı.

İlk defa deniyorum.
sonuç almadan tarif vermem uygun olmaz diye düşünüyorum.

Haklısınız ilk denicem dediginizi atlamişım inşallah iyi düşer..Sormamın sebebi annem bahçemizdeki asmanın uzumlerin hepsini birkere de toplamış sirke yapalım diye bizde hemen o anda araştırıp kurduk ama bakalım nasıl olacak.:)

asma yapragını yıkadıktan sonra bır yapragın uzerıne az tuz koyuyoruz ustune bır yaprak daha koyarak sarıyoruz.kucuk pet sıselerı boyle dolduruyoruz.agzını adamakıllı kapatıp kısa saklıyoruz.
sarma ıcın cok guzel tadda oluyor.dıger salamura olarak aldıgımız yaprakları begenmıyoruz bunu kesfedebıldıgımızden berı.

Emeğine sağlık tazesi gibi kokar..:)

önemli bir detayı unutmuşum.

turşu'yu asla muslık suyuyla yapmayınız.
klorlu su turşuyu bozuyor.
turşunuza bir miktar "tane karabiber" koyarsanız harika bir aroma hıssedersiniz.

sirke içinde musluk suyu kullanmayın

önemli bir detayı unutmuşum.

turşu'yu asla muslık suyuyla yapmayınız.
klorlu su turşuyu bozuyor.
turşunuza bir miktar "tane karabiber" koyarsanız harika bir aroma hıssedersiniz.

sirke içinde musluk suyu kullanmayın

Klor bozuyor diye bildiğimiz için çeşme suyunu bir hafta kadar dinlendirip öyle kullanıyoruz.
Bekleyince klor ne kadar yok oluyor onuda bilemiyorum.

Bildiğiniz kirazın tatlı olmayanları tuza basılarak kavanoza ya da bidona koyulur ve bekletilir. ( kullanmadan önce suda bekletildikten sonra bol soğanla kavrulur, bu yemeğe bayılıyorum:))

Hiç duymamıştım ben bu yemeği:eek:

Mevsiminde yemeyi sevdiğimiz için, bamya ve taze fasülyeyi ne derin dondurucuda, ne konserve ne de kurutma olarak saklıyoruz. Tadı değişiyor. Derin dondurucuda asma yaprağı ve bezelyeyi şoklama usulü saklıyoruz.

Bu yıl siyah zeytin yapma düşüncem var, daha zamanı gelmedi.

Mevsiminde yemeyi sevdiğimiz için, bamya ve taze fasülyeyi ne derin dondurucuda, ne konserve ne de kurutma olarak saklıyoruz. Tadı değişiyor. Derin dondurucuda asma yaprağı ve bezelyeyi şoklama usulü saklıyoruz.

gecen yil biz denedik zeytini.hic guzel olmadi. hemende bozuldu.ziyan oldu zeytinler.zaten az yeriz zeytini.

çok leziz olur, bir gün tattırırım sana...

bence riske girmeye değmez.
bi sürü emek ve masraf yapıyorsunuz.

Benim gibi tembeller için herşeyin hazırı var da, sağlığımızdan oluyoruz...:)

Sema Sofra için Gemlik zeytini en iyisi diyebilirim..:)
zeytin pazara düştüğü gibi alma suyunu çeksin buruşsun bilhassa salamura yapacaksan daha iyi oluyor..

gecen yil biz denedik zeytini.hic guzel olmadi. hemende bozuldu.ziyan oldu zeytinler.zaten az yeriz zeytini.

Zeytini ile alakali olabilir tuz ayarı olabilir bazen havasını tam cikarmadigimiz zaman asidi içinde kalıyor iyi olmuyor. Çok özene bezene yapıp uymadığı zaman da oluyor..Biz çok tüketiyoruz evde kurulanlari daha çok sevdiğimiz için yapmaya çalışıyoruz..

@Sema Sofra için Gemlik zeytini en iyisi diyebilirim..:)
zeytin pazara düştüğü gibi alma suyunu çeksin buruşsun bilhassa salamura yapacaksan daha iyi oluyor..

Zeytini ile alakali olabilir tuz ayarı olabilir bazen havasını tam cikarmadigimiz zaman asidi içinde kalıyor iyi olmuyor. Çok özene bezene yapıp uymadığı zaman da oluyor..Biz çok tüketiyoruz evde kurulanlari daha çok sevdiğimiz için yapmaya çalışıyoruz..
egede tatilden donen ahbap getirmis, tarifi vermisti.ilk denedik. dahada yapmam. cagdastan yesil siyah zeytin aliyoruz. olmadi zaten bizimki.

Neredeyse unutmuşum sayfamı :)

Kışa hazırlık turşular ile devam ediyor..fakat sarımsağın fiyatı ne öyle iyi saglam dolgun dişli olanların kilosu 80 tl..

Bugün cam kavanozlara zeytinleri kurduk yağlı ve salamura yapıyoruz güzel oluyor yağlı zeytinleri 5 litrelik kavanoza iki çay bardağı yağ 4 tepeleme çorba kaşığı tuz koyup kapiyoruz. salamuraların tuzunu yumurta ile ayarliyor suyu kavanoza döküp üzerine bi ağırlık koyup kapağı kapatmadan temiz bezle örtüp beklemeye alıyoruz. Zeytinı kendi yapmak isteyenlere bizim tarifimiz bu şekilde gayet memnunuz diye gönül rahatlığı ile soyliyebilirim.

Zeytinin kilosu 10 tl den aldık gemlik zeytini..

Tam anlayamadım. Siyah zeytinin mi, yeşil zeytinin mi yapılışı?

Senenin hazırlığı zeytin yağında. :) zeytin yağının kilosu 25 tl den satılıyor. bu seneki zeytinlerden malesef çok az yağ çıkıyormuş. Normalde 4 kilo zeytin den 1 kilo elde edilirken çok aşağılara düşmüş. Biz zeytini kendimiz alıp yaptırdığımız halde 25 tl yi buldu sonraki aylarda zeytin yağı daha da pahalananır.

Erken hasat zeytinyağı daha kaliteli oluyor aklınızda olsun, biz ekim ayında aldık. Aralık ayı zeytinyağının asidi yüksek, tadı farklı olur.

Üst Alt