Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear Implant ameliyatı olanlar, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Merhaba arkadaşlar, çok şükür ameliyat sürecini atlattim. Rabbim hepimize şifa versin.2,3 hafta sonra dış işlemci takılacak inşallah. Kullanan arkadaşlarim fikirlerinizi bekliyorum. Opus 2 ve rondo ile ilgili en çok hangisini tavsiye edersiniz. ? Teşekkür ederim, iyi akşamlar. ..

gecmis olsun nesenur hanim ayni cihazlari ben kullaniyorum rondo evin icinde cok iyi opus disarda normalde ikisini birden veriyorlar diye biliyorum bana ikisinide verdiler opus 2 yi 2 sene kullandim degistiler rondo icinde ufak bi sorun icin tamire gitti olmazsa onunda yenisi gelicek .. islemci takildikdan sonra ilk sesleri duyarsiniz yanliz biraz zaman lazim size umutsuzluga kapilmayin beynin adapte olmasi lazim benim ameliyat olali yaklasik 2 sene oldu ve su an % 80 lerde duyup anliyor konusuyorum sükürler olsun . herkesin problemi farkli oldugu icin cihaz herkesde ayni verimi vermiyor malesef ins sizdede ise yaricakdir .. tekrar gecmis olsun ,,

Mrhb arkadaşlar,
Ben bir işitme engelli annesi olarak okuyabildiklerim yazılarınıza birazda olsun yardımcı olabilmek adı altında üye olmak istedim.oğlum iki kulakta ileri derecede işitme kaybı ile dünyaya geldi.bunu öğrendiğimizde vakit kaybetmeden rehabilitasyon merkezlerinde eğitime başladık.kulak arkası cihazı 2.5 yaşına kadar kullandık.hiçbir fayda göremedik.ozamanlar çok karamsar bir şekilde koklear implantı kabul ettik ve oğlumuz 3 yaşında ameliyat oldu.ve biz bugün neden daha önce bu kararı almadık diye hayıflanıyoruz.ama keşkeler hiçbir zaman geçmişi geri getirmiyor.cihaza adaptasyon v.s 4 yaşında ancak kelime kurmaya başladı ve anne dedi.gelelim bugüne...oğlum bugün cümleler kuruyor ve devlet okulu 5. Sınıf öğrencisi.herşey olması gerektiği gibi...yavaş ama umutla ilerliyoruz.zor ama çabalarınızın karşılığını muhakkak alıyorsunuz.ilk okulu öğretmenimizin desteği ile çok güzel bitirdik.öğretmenimiz Allah ondan razı olsun hiçbir şekilde diğer öğrençilerden ayırt etmeden 4 yılımızı bitirdik.çok güzel yazıyor okuyor ve biraz ilgi! Anlayabiliyor....Fakat bugün 5. Sınıf ta branş öğretmenlerin ilgisizliği ile maalesef bir yere kadar ilerliyebiliyoruz.eğer ki biz evde birlikte konu dersleri yapmaz isek oğlumuz hiçbir yere varamaz.çünkü öğretmenler bu nasıl olsa engelli deyip çoçukla tanışma ihtiyacı bile hissetmiyorlar.mesela fen dersi öğretmenimiz sadece tahtaya kaldırarak onun derse ilgisini kazandırmıştır.öyleki eve gelir fen dersi ile ilgili deneyler yapar.ben hiç çalıştırmadığım halde ilk sınav 81 oda diğer soruyu yanlış anladığı için yapamamış ve cok üzüldü anne ben bu soruyu biliyordum diye...yani demek istediğim ebeveyler ve öğretmenler yanında tam destek olunca herşey çok güzel....implant düşünenler korkmayın ve kesinlikle geç kalmayın!!!

Merhaba Mert Bey , mesajı yeni gördüm. Sizin adınıza çok sevindim.Biraz fark ödeyip Rondo yu aldım.Yaklaşık 1 aydır kullanıyorum ve alışmaya çalışıyorum. Darısı başıma, inşallah sizin gibi verim alabilirim zamanla.Çok teşekkürler, şifalı günler. . erdem-ch

sizin adiniza cok sevindim nesenur hanim memnun kalirsiniz ins . yanliz biraz sabir etmeniz gerek her sey yavas yavas ben su an cok memnunum sükürler olsun gelismeleri yazarsaniz seviniriz saygilar iyi geceler ...

Teşekkürler Mert Bey.2.ayı da devirdik çok şükür. Sanki sesler dogallasmaya başladı.Dediğiniz gibi sabırla çok daha iyi olacak inşallah. erdem-ch

sizin adiniza cok sevindim nesenur hanim size garanti verebilirim cok daha iyi olucaksiniz ben su an yaklasik 2 sene oldu nerdeyse % 80 lerdeyim gün gectikce cok daha iyi duyup anliyorum ve hic bir zorluk cekmiyorum . implant herkesde ise yaramiyor diye yapilan olumsuz yorumlara aldanmayin moralinizi yüksek tutun ve rondoyu yeni kulaginiz gibi görün artik o sizin bedeninizin bi parcasi . bende su an hem opus hem rondo var sizde neden sadece rondo var onu anlamadim oysa her iki islemci ayni pakete dahil . rondo evde cok kullanisli opusu disarda kullaniyorum sizin odyolog ile olan randevulariniz daha bitmemisdir cünkü her randevuda bir tane elektrod ayari yapiliyor elinizdeki kumanda ile istediginiz sekilde ayar yapabiliyorsunuz yanliz size tavsiyem cok iyi duymak istiyorum diye ayarlari yüksek tutmayin mümkün oldugunca düsük seviyede tutun ameliyat ve islemci yeni oldugu icin sizi asiri sesler rahatsiz edebilir zamana ihtiyaciniz var az daha sabredin .. gelismeleri paylasirsaniz seviniriz .. tekrar gecmis olsun

Çok teşekkür ederim Mert Bey...Sanırım yurt dışında yaşıyorsunuz, keşke burda da böyle olsa.maalesef tek seçenek sunuyorlar.Kumandayi hiç kurcalamiyorum alışmak için. Sizin adınıza sevindim ben de sabırla daha iyi olacağım inşallah.Sağlıklı , Mutlu günler. . erdem-ch

evet ben isvicrede yasiyorum nesenur hanim orda sanirim normalde iki kulaklik fiyatina tek bi tane veriyorlar bana rondo ve opus disinda her iki cihazinda tüm yedek parcalarinida verdiler en ufak sorunda yenisi ile degisiyorlar burda biraz degisik sistem oraya göre sanirim . ama her seye ragmen duymak güzel önemli olan bu .. saygilar benden ...

Tabiki de en güzeli duymak,çok şükür eskisinden daha iyiyim. Insan düşünmeden edemiyor, şartlar daha uygun olabilirdi, buna da şükür. Tekrar teşekkürler. Iyi gunler Mert Bey erdem-ch

ıyı aksamlar oncelılke sıteye bugun uye oldum ve koklear ımplant hakkında daha dune kadar bı bılgım yoktu cıhaz aldıgım yerın onermesıyle aramaya basladım bu nasıl bıseydır bı foto su yokmu acaba

Ben daha almadım kulak arkası kullanıyorum dr bana gosterdıgı sacının uzerınde durucak dıyo nette bakıyorum kulaga gıren bı kablosu var

İstanbuldan bu cıhazı kullanan kımse yokmu acaba

Fenerkolik facebookta kökler implant kullanicilari diye bi grup var, hatta bir çok grup var.Tüm sorularınıza cevap bulursunuz fotograflarla birlikte, yardımcı oluyorlar.Çok geçmiş olsun. ..

yanılmıyorsam koklear implant (Kİ) ameliyatından önce bir dizi teste giriliyor ve o testlere göre Kİ için uygun olup olmadığımız belli oluyor. Peki bu testler için nereye başvuruluyor? Herhangi bir hastaneye mi yoksa Kİ firmalarından birine mi?

Merhaba Yücel Bey.. YUCi , Izmir'de yaşıyorsunuz. Bozyaka Devlet Hastanesi nde Levent Olgun tecrübeli bir doktor, tavsiye ederim. Sürece gelince once rutin teste giriliyor, sonra kulak filmi çekiliyor. Kokler implant için sinirlerinizin yani iç kulak çalışıyor olması lazım. Eğer doktorunuz ameliyat onerdiyse bir an önce başvurun. Ben Allaha cok Şükür memnun kaldım. Geçmiş olsun. ..

Teşekkür ederim @neşenur. Levent Olgunun emekli olmasına 1 yıl kadar kaldı yanılmıyorsam :) Nereden biliyorsun derseniz ben işitmemi ilk kaybettiğimde gittiğim bir kaç doktordan biri kendisiydi. Yalnız diğer doktor koklear implantı önerirken Levent bey bunu önermemişti sanırım yaşım daha erken diye ve o zamanlar 13 yaşındaydım. Koklear İmplant için sinirler lazım ya onlarda sorun yok çalışıyor. Sesleri duyuyorum ama anlayamıyorum. Bu arada Koklear İmplantı doktor değil de iki farklı kişi önermişti. İlki cihaz tamiri için gittiğimiz işitme cihazı firmasındaydı. Cihaz bozuk değildi ama sesleri net duyamıyordum ses ayarı için gitmiştik ve artık cihazın işitmeme yeterli faydası olmadığını söylemişti. İkinci kişi ise vergi indirimi için ABR testi yaptırmaya gittiğimiz kişiydi. Bozyaka SSK da yaptırmıştık o testi ve koklear implantın faydalı olabileceğini söylemişti.

Yücel Bey, tabiki de siz bilirsiniz ama önerim eğer ki işitme cihazından fayda görmüyorsanız, ki öyle soyluyorsunuz, hemen başvurun süreci başlatın derim. Sıra 2 ayda geliyor . Çünkü implant duymayi sağladığı için anlamayi da arttırıyor .Cihaz takilali 2 ay oldu inanin çok fark etti ve ben tek kulakla duyuyorum. Kararı siz vereceksiniz tabiki ama bir görüşün detaylı bilgi alın derim YUCi

neşenur haklısın aslında neye karar verirsem vereyim bir an önce karar vermem lazım ama ben iki aydır oyalanıyorum resmen. Bir gün geliyor "aman ya ne olacak kaybedecek bir şeyim yok" diye koklear implanta karar veriyorum, ertesi gün ise "ya ondan yeterli verim alamazsam o zaman mecvut işitmemi de kaybetmiş olurum" diye vazgeçiyorum! Neyse artık en sağlıklısı süreci başlatmak olacak herhalde. Zaten uygun aday değilsem bana söylerler "siz koklear implant için uygun değilsiniz sizin için en uygunu işitme cihazı" diye.

Kesinlikle. ..Bir gidin bakalım ne diyecekler. Sizi anlıyorum benim karar vermem de kolay olmadı. Hayırlı haberler verirsiniz inşallah. Sosyal medyadaki gruplara da üye olun, faydalanirsiniz. Tekrar çok geçmiş olsun. Süreci paylaşın bizimle de.. YUCi

tetkiklerden sonra isitme siniriniz yoksa ancak o zaman koklear implant olmaz derler. siz ses duydugunuza gore oyle bi sey yok.
80 db isitmesi olan kulaklari cok guzel feda eder elin oglu. yazik o ses duyma olunca kulak oldurmek akil karimi

shukufe bence senin nickini "antikoklearimplant" diye değiştirmek lazım :D Şaka bir yana senin ne demek istediğini gayet iyi anlıyorum. Duyma var her şeyi duyabiliyorum. Ama işte yine de implantı bahane edip doktora görünmüş olurum zaten işitme kaybım implanta gerek duymuyorsa doktor bana söyler. Yani ben dedim diye "hadi implant takalım sana" diyecek halleri yok sonuçta :)

dedim ya 80 db kaybin varsa hic korkma muradina erersin.

benim nickim KOKLEARDAN YANDIM KIMSELER YANMASIN:p:(

adim gibi eminim sana implanti bayila bayila takarlar hicbir sorun cikmaz.bunu dedimdi.
bi tavsiye; tek duyan kulagina dicekler onu bozdurma, diger duymayanina yaptir. ses duyan kulagin dursun.

zaten aklımda o var shukufe ama sanırım sol kulağıma koklear implant yapılamaz zira sinirleri ölmüş. Muhtemelen beyin sapı implantı falan yapılır emin değilim ama bakalım işte.

Ben olalı bir sene oldu, sonradan işitme engelliyim, kelimeleri anlayabiliyorum sesleri ayırt edebiliyorum, ben de sıkıntı olmadı hiç, gayet iyi cihaz ama tek sıkıntı cihazın nemlenmesi ve çalışmaması. Kitap okursam daha iyi olacak, okumuyorum

Koklear implant için nereye başvuruluyordu ilk? Odyoloji bölümüne mi yoksa KBB ye mi? Gerçi en mantıklısı KBB ye başvurmak. Bir de ilk başvurudan itibaren ameliyat olana kadar (tabii ameliyata uygun isek) olan süreç ne kadar?

İşitme sinirleri yoksa beyin sapı implantı olabiliyor.
Yanlış bilgi vermeyelim lütfen.

Üst Alt