Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Koklear Implant ameliyatı olanlar, tecrübelerinizi paylaşır mısınız?

Benim sol kulakta işitme sinirleri ölmüş yok yani, sağ kulakta ise işitme sinirleri var ama duyduğumu anlayamıyorum ileri derece sensörinöral işitme kaybı var yani. Cihaz da pek işe yaramıyor. Duyduğum kelimelerin çoğunu anlayamıyorum.

YUCi KBB2ye başvuracaksınız o sizi ODYO'ya yönlendirecek.
ODYO testlerinden sonra doktorla görüşeceksiniz.
Konuşma bozukluğuyla ilgilenenler sizinle 10-15 dk konuşacak vs.
Heyet toplanacak (heyet günleri ne zamansa yaklaşık 1 hafta içinde)
Heyetten sonra olur yada olmaz bilgisi verilecek
Siz de ameliyat olmaya kararlıysanız ameliyat günü belirlenecek.

Bende bu şekilde oldu Ankara Hacettepede Levent Senneroğlu ile görüşmüştük.
YUCi Benim de işitme sinirlerim köreldi tümör vardı ameliyat olmuştum o yüzden işitme gitti.
Ve bana beyin sapı implantı olur dediler
Ama ben henüz karar veremedim tümör nedeniyle 5 kez ameliyat oldum şu an duymuyorum dudak okuyarak anlaşabiliyorum.
O yüzden ameliyat olmak istemiyorum :)
Ama bakalım

Plumeria bilgi için teşekkürler :) Ameliyat masasına gidinceye kadar sorun çıkarmam sonra korkudan masadan ameliyat elbisesiyle fırlar kaçarım herhalde :D Umarım senin tümör işin düzelir de sorun çıkmaz. Benim sol kulakta sinirler düşme sonucu tamamen işlev dışı kaldı. Sağ kulakla duyuyorduk ama o da ne işse birden bire işitmeyi kaybetti. Şimdi cihaz var ama insanlarla anlaşmak çok zor oluyor zira duyduklarımın büyük bölümünü anlayamıyorum ve bir kaç kez tekrar etmelerini rica ediyorum.

YUCi Teşekkürler amin.
Dudaklara yoğunlaş dudak okumayı öğren işi kolaylaştırıyor.
Ben de ilk önce sol sonra sağ tarafı kaybettim.
Duyup da bir şey anlayamamak insanı verem ediyor hakikaten.
Dudak okuyabilmek çok işine gelir.

Koklear yada beyin sapı implantı olur mu ben bilemem tabi ki
Ama olursa dudak okumak yine işinize yarayacak cihaz bana olmuyor çünkü işitme sinirlerim köreldi
Size cihaz olduğuna göre koklear da olur galiba

Şansınız bol olsun geçmiş olsun

Plumeria sağol. Dudak okumayı biliyorum zaten. İlk işitmeyi kaybettiğimde yavaş yavaş öğrenmiştim. Şimdi de kullanıyorum ama o kadar iyi değil zira duymaya başlayınca gözlerim tembelleşti ve dudak okumayı bıraktı. Bakalım koklear implant olur diyecekler mi. Başvuracağım doktor 1 yıldan az süre içinde emekliye ayrılacak ve beni 25 sene önce muayene etmişti ve "koklear implant olmaz" demişti :) Şimdi ne diyecek görelim bakalım.

Son düzenleme:
Plumeria
Bence amelıyat senın ıcın gereklı cunku kaybedecek bısey yok

neşenur
Iyı aksamlar Neşe hanım koklear dırek kulaga yapılan bı operasyonmu acaba bana amelıyat olmak yasak sag taraf sıfır ve sol taraf cıhazla ıdare edıyorum boyle bırsey soktular aklıma salı gunu ılk gorusmeyı yapıcam orda karar verılecek ama dırek kulaga yapılan bı operasyonmu onu bılmıyorum

Slm bende yarım saat içinde sapasağlam kulağı kaybettim. Sağ 120 sol 80 rakı yı ne zaman çekelim

Dj36can geçmiş olsun ne zaman kaybettin kulağı? Rakı içince düzelseydi ben şimdiye rakı fabrikası kurmuştum :)

Yaklaşık bir buçuk ay oldu . Şu an koklear için sıra bekliyorum. Ama hala kafamda bir sürü soru var. Acaba eski si gibi veya en azından eskiye yakın duyacak miyim. Hangi markayı almalıyım vs.vs.

Ben 2007 senesinde sol kulaktan oldum gayet memnunum çok rahat anlıyorum çok şükür

Arkadaslar siteye yeni uye oldum. Benim sag kulak kendimi bileli duymuyor. Sol kulakla 34 sene idare ettim. Ama 2ay once ani isitme kaybi gecirdim. Ilk basta tiz seslerde kayip vardi. Sonradan yavas konusma tonlarinda da kayip olusmaya basladi. Doktorum isitme sinirinde hasar oldugunu soyledi. Bu ne kadar boyle gider. Dibi gorurmuyum.😢😢 tecrubesi olan arkadaslar yazarsa sevinirim. Ayrica koklear implantta dogala yakin ses duymak mumkun mu. Sesler robotik cikar. Birbirinden ayiramazsin diye biliyorum. Gelisen teknoloji ile su an kelime islemcide gelinen nokta nedir.

Ben 7 yaşında ameliyat oldum cochlear implant ve çocuk halimle beni görenler şaşırmıştı. Bence düşünen kararsız olaan ameliyat için hiç düşünmeden olsun derim

Ben odyometri testini yaptırdım önümüzdeki Cuma günü de MR çekimi var. Ama hala kararsızım yaptırsam mı diye bir yanım "mutlaka yaptır yararını göreceksin" diyor öbür yanım "şu anki durum zaten iyi ne garantisi var Cİ nin sana yarar sağlayacağının? Mevcut işitmeni de kaybedeceksin" diyor yani resmen kendi kendimle çelişiyorum. Bir de size sorayım dedim bu odyometri testine göre olabilir miyim diye :)

Benimde iştime kaybım 92/105 şuan yeni iştime cihazı denemesindeyim denediğim cihazların hepsi kulak arkası ve en güçlü cihazlar olmasına rağmen duyduklarımı anlamada zorlanıyorum. Konuşmam oldukca düzgün ben söylemesem kimse işitme sorunumu fark etmiyor ama cihazla duymaya calışmaktan o kadar yoruldum ki CI ameliyatını düşünmeye başladım. Olumsuz yorumları okudukcada korkuyorum hangı dezavantacları yaşadınız bahsedermisiniz?

Merhaba,

Ben meniere hastasıyım, bende koklea implant ameliyatı olmak istiyorum. Ölçümler, testler yapıldı, fakat meniere ataklarını durdurmamız lazım diyorlar. Meniere hastası olupta koklea implant ameliyatı olan var mı? Varsa bu ataklar durduruluyor mu? Peki bu ataklar durmazsa ameliyat olamayacak mıyım.

mehrucan hanim öncelikle gecmis olsun ama her seyin yolunda olmasina sevindim . ülke ve millet olarak engellilere karsi pekde ilgili deiliz malesef engelli olmak eksik olmak ile alakali kimileri icin malesef . implant ameliyati oldugumda bu yana tam 6 sene gecti su an normal insanlar ile ayni seviyedeyim nerdeyse buna sükrediyorum . söyle bir bilgim var implant anneden dogma engelliler icin cok daha iyi bir secenek bu onlarda cok daha ise yariyor emin olun kendi doktorum bile bunu söyledi o bile benden bu kadarini beklemiyordu . siz evladiniz ile ilgili sikintilari nerde yasiyorsaniz orayida bilgilendirin . bizim ülkemizde malesef liyakat sistemi olmadigi icin herkes her isi yapabiliyor ögretmen öyle kolay olunucak bir meslek deil . ögretmen ile olan sikintiniizi okul ile konusun evladiniza engelli diye eksik davranilmasina asla müsade etmeyin . tekrar gecmis olsun ..

öncelikle gecmis olsun implant icin kararsiz kalmayin emin olun faydasini göreceksiniz . ben su an tam 6 sene oldu implant ameliyati olali . med el islemcisi tasiyorum ve nerdeyse normal insanlarin seviyesindeyim . öncelikle moral ve motviasyon cok önemli . gecmis olsun

yagmur hanim son durumunuz nedir bilmiyorum lakin bunu size her kim söylediyse emin olun karnindan konusmus . implantin ne oldugunu bile bildigini sanmiyorum implant ameliyatini 2013 de oldum su an nerdeyse normal insanlarin duyma anlama seviyesindeyim telefon ile konusuyor muzigin her türlüsünü dinleyip her entrümani fark edebiliyorum . öncelikle baska bir doktor gitmenizi öneririm normal isitme cihazi ile implant cok farkli seyler ..

yaklaşık 5 yıl önce işitme duyumu kaybettim .
Bir kulağım 118db diğeri 119 db .

Epey zamandır ameliyatı olmamak için direniyordum, dudak okuyarak vs idare etmeye çalıştım ancak artık denemek istiyorum, ya da denemeden ölmek istemiyorum .

Müzik dinlemek, telefonla konuşmak, bire bir diyaloglarda söyleneni anlayabilme durumları hakkında ameliyatı olan kişilerin önerilerine ihtiyacım var . ;

Teşekkürler

Strazyevsk ,merhaba ,tam 4 yıldır kokler implant kullanicisiyim, eski halime göre ıyiki diyorum.Degerleriniz oldukça yüksek, bir an önce ameliyata başvurun.inanin pişman olmazsiniz ve son paragrafta yazdiginiz herşeyi bizzat yaşayacaksınız ve gerçekten buna değer...

neşenur
Çok teşekkürler

Kafama takılan başka bir soru da genel vücutta bulunan sinir harabiyetinin bu ameliyata engle olup olmayacağı konusu .

Geçirdiğim kazadan sonra ara ara el ve ayaklarda uyuşma olunca gittiğim doktor emg testine yönlendirmişti ve sinirlerde harabiyet teşhisi konmuştu, egzersiz vs vermişlerdi .Uyuşmalar ara ara devam ediyor, ellerde elektirklenme oluyor vs .

Acaba bu şikayetler koklear ameliyatı için engel teşkil eder mi merak ediyorum .

Doktora zaten soracağım da burada belki vardır bu sorunun cevabını bilen

Merak ettiğim bir diğer hususta işitme kaybından uzun süre sonra ameliyatı olmanın etkisi nedir ?
Yani ben sol kulağımı 5 sağ kulağı 7 yıl önce kaybettim, bu kulaklar 5 yıldan fazladır hiç bir şey duymuyor .
Sesleri vs unutmuş olma ihtimalim varmıdır, ımplanttan fayda görmek için işitme kaybından kısa süre sonra ameliyat olmak mı gerekiyor ?

Gerçi 5 sene geçmesine rağmen duyarken dinlediğim tüm şarkıları melodisi ile birlikte hatırlıyorum, söylüyorum da ama belki bu durumun ameliyata bir etkisi vardır diye düşündüm

strazyevsk,ilk soru için en doğru bilgiyi doktorunuz verir.Bana kalirsa bir sorun olmaz çünkü bu ameliyat kulak sinirleriyle alakalı,içine takılacak elektronlar sinirlerin görevini alacak.2.sorunuza gelince hiç şüpheniz olmasın, zaten tanıdığınız bildiğiniz sesler hepsi,hemen uyum sağlarsınız ve ameliyattan inanın yeniden doğmuş gibi olacaksınız,duymak her şeyi duymak muhteşem

Ameliyat olduktan sonra cihazı aktifleştirme süresi ne kadar oluyor? ben 28 gün önce ameliyat oldum henüz aramadılar. Yoksa benim mi arayıp randevu falan almam gerek cihaz aktivasyonu için?

YUCi 15 güne kadar zannediyorum ararlar, dikişler çıktıktan sonra, belli süre bekletiyorlar; ondan sonra cihaz takılarak ayarları yapılıyor. Yavaş yavaş anlama ilerliyor ve programlar deneniyor.
strazyevsk Koklear İmplant ameliyatını kast ediyorsanız; sürecin çok önemi olduğunu sanmıyorum, çünkü kulak yolu ve sinirleri kapatılıyor. Ses direkt beyne gidiyor; bu ameliyatta duymaktan ziyade anlamaya başlıyorsunuz, herkeste değişkenlik gösteren bir durum olmakla beraber, tahminen 1 yıl içinde aşağı-yukarı oturmuş olur.

@YUCi 15 güne kadar zannediyorum ararlar, dikişler çıktıktan sonra, belli süre bekletiyorlar; ondan sonra cihaz takılarak ayarları yapılıyor. Yavaş yavaş anlama ilerliyor ve programlar deneniyor.
@strazyevsk Koklear İmplant ameliyatını kast ediyorsanız; sürecin çok önemi olduğunu sanmıyorum, çünkü kulak yolu ve sinirleri kapatılıyor. Ses direkt beyne gidiyor; bu ameliyatta duymaktan ziyade anlamaya başlıyorsunuz, herkeste değişkenlik gösteren bir durum olmakla beraber, tahminen 1 yıl içinde aşağı-yukarı oturmuş olur.

Hangi marka implant kullanıyorsunuz Emrah Bey?

Bir de dış ünitenin yenilenmesi gerektiğinde ne kadar farklar ödeniyor biliyor musunuz? Bu önemli bir nokta bence çünkü bu dış üniteler yenilenmezse sıkıntı çıkar.

Ben de koklear implant için başvuracağım BT ve MR tetkikleri çekilince

@çamlıca Merhaba, ben şu an "Kanso" kullanıyorum. İlk ameliyatta "Nucleus" kablolu takmışlardı. Fark olarak 3 sene önce "Kanso"ya geçtim. 8000 bin lira vermiştik, yanlış hatırlamıyorsam. Tabiî ki belli süre sonra dış üniteler yenilenmeli, çünkü teknoloji ilerliyor. Muhakkak ameliyat olun, bütün zahmetlere değeceğini göreceksiniz inşAllah.

@çamlıca Merhaba, ben şu an "Kanso" kullanıyorum. İlk ameliyatta "Nucleus" kablolu takmışlardı. Fark olarak 3 sene önce "Kanso"ya geçtim. 8000 bin lira vermiştik yanlış hatırlamıyorsam. Tabiî ki belli süre sonra dış üniteler yenilenmeli, çünkü teknoloji ilerliyor. Muhakkak ameliyat olun, bütün zahmetlere değeceğini göreceksiniz inşAllah.
Üç marka var. En pahalısı MED-EL galiba. AB ise yedek parçalarda çok kazıkmış galiba internette şikayetler okudum. Ben de Cochlear markayı düşünüyorum ama erken . Birkaç yıl alacakmış.

@çamlıca Erken olduğunu düşünüyorsanız birkaç yıl daha bekleyin diyeceğim ama eğer ki Koklear İmplant vakti geldiyse, hiç vakit kaybetmeden olun hiç beklemeyin. Bunun verdiği rahatlık bambaşka.

@çamlıca Erken olduğunu düşünüyorsanız birkaç yıl daha bekleyin diyeceğim ama eğer ki Koklear İmplant vakti geldiyse, hiç vakit kaybetmeden olun hiç beklemeyin. Bunun verdiği rahatlık bambaşka.
Erken dediğim, başvurduktan sonra birkac yıl sürüyor denildi implantın ameliyatına. Bekleyen çok.

Üst Alt