Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Kronik Böbrek Yetmezliği (Hemodiyaliz) olan kim var?

arasli05;

ilginize teşekkürler her ne kadar benim istediğim gibi bir diyaliz arkadaşlığı kurmamız, biraraya gelmemiz zor olsa da sizle tanışmayı isterim, sizi arkadaş listeme ekliyorum, görüşmek üzere

araslı05 diyalize ilk girdikten sonra başın biraz dönüyor,bünyene göre farklılık gösterebilir.ama bayılma filan olmadı daha dogrusu bende olmadı.

Merhaba bende 2 bucuk yıldır diyaliz hastasıyım ayrıca 1bucuk yıl once ewing sarkom nedeniyle sağ bacağım ampute oldu 2 hastalıkda çok zor ama umudumu asla kaybetmedım.

liman54;
Ben 6 yıl ılac tedavisi ile devam ettım sonunda tumden ıflas ettı :)

arkadaşlar merhaba

bende 11 yıl oldu hala daha tedavi görüyorum tabiki sonuç yok ama en azından diyalize girmiyorum,kendime dikkat etmeye çalışıyorum.KOCAELİ ÜNİVERSİYESİNDE tedavi görüyorum.

herkese sağlıklı günler dilerim

değerli kader arkadaşlarım ALLAH hepimizin yardımcısı olsun.bu canı bize veren o cana istediği herşeyi yapar.bize şükretmek düşer.aslında böbrek hastalığı o kadar zor değil.3 yıl diyalize girdim 10 aylık nakilliyim.bakalım hakkımızda hayırlısı.mevla görelim neyler neylerse güzel eyler.kalın sağlıcakla hepiniz...

Böbrek yetmezliği ne kesin çozüm

Mrb arkadşlar türkiyede 60 bin böbrek nakli bekleyn hasta var ve bu sayı gittikçe artıyor bu sorunu kökten halledecek bir yol var Selçuk üniversitesinden Şakir Tavlı İranda uygulann sistemin Türkiyed ede uygulanamsını önermişti gerçekten böbrek bekleyen hastalar için umut oıldu böbrek hastası olan arkadaşlarımdan ricam bu konuyu yetrkililere ilgili vakıf ve derneklere mail yoluyla bildirmeleri vatandaş olarak devletten bunu talep etmek en doğal hakkımız bizim konuyu bilmeyenler için link veriyorum

Organ nakli sorununa ran modeli haberi | Haber Aktel - Son Srat Haber, haber, haberler

arkadaşlar.... çoğu arkadaşlarımız belki bilmiyor olabilir.sahillerde, fethiye,bodrum ,çanakkale,antalya,silifke ,marmaris ve bir çok yerde şehrin ,yorucu ortamından kaçmak ,kış ya da yaz stresinden uzak kalmak için,tatil diyaliz merkezleri var . apart dairelerde ücretsiz ve süresiz kalıyorlar genelllikle de yalnızca elektrik parasını ödüyorlar ,üç öğün yemek de veriliyor. klimalı odaları olan konaklama tessislerini bilmeyen arkadaşlar bilgilensinler ..
Ben de eşimle 5 yıla girdik yüzme havuzlu ,klimalı ,bahçeli ,denize de yakın bir diyalizmerkezi-sitede eşimde diyaliz hastası olduğu için hiç ücret ödemeden kalıyoruz .

ben kısa bi süre önce böbrek hastası olduğumu öğrendim ve şimdi diyalize giriyorum:(((

allah hepimize acil şifalar versin...diyaliz hastası olmak gerçekten çok zor:(

kronik böbrek yetersizliği ne yapmalıyım!!!!

merhabalar herkese. ben 24 yaşındayım üniversite son sınıftayım. 4 ay önce ellerim ve ayaklarım şişti. doktora gittim beni nefroloji blümüne sevketti. daha sonra böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. yapılan tahlil sonucu börekelerim %30 ( %15+%15) çalıştığını öğrendim. ne yapacağımı bilmiyorum benim gibi olan arkadaşlar ne tavsiye eder acaba bilgi birikiminizden yararlanmak isterim. ne yemeli ne yememeli veya bitksel veya ilaç olarak buna cok ihtiyacım var. rabbime her gün dua ediyorum. inşaallah herkese şifa verir...

slm arkadaşım benmde aynı sorunum vrvkby diyet uygulaman gerek nefroloğ doktoruna söyle seni diyetisyene yönlendirsin bir çok diyetin var en başta tuzu kessen iyi olur... bir çok şeyide yemiyceksin en iyisi doktor

burda bişey söylemek zor böbrek yetmezliği neden kaynaklanıyor ona göre diyet ve ilaç kullnmalısın sakın bitkisel ilaç kullanma ben faydasını değil zararıı gördüm keratinn sviyesi iki katına falan çıktı senin kreatinn kaç? yapabileceğin en iyi şey nakil olmak olur tabi diyalize girmen de mümkün, korkulacak bişeyde değil ama bütün yaşamını etkiliyor

hyattar kreatinin oranı normal hatta iyi denilebilir ben 9 olduğunda girdim hastalığın seyri farklı olabilir ama mutlaka bir diyetisyene git eğer sıkı bir diyet uygulasa en az 5 6 ene daha kazanırsın ben 6 yıl diyet yaptım 6. yıl girmeye başladım diyalize

bende 2 aydır bu rahatsızlıkla mücadele ediyorum bence coğu hastalıga göre iyi cok şükür elimiz ayağımız tutuyo isyan etmeyleim arkadaşlar makinada olsa bizi rahatlatıyo 4 saat idare etcez nakil bulana kadar bu hayat böle devam edecek ilk duydugumda
bende şok oldum ama olan olmuş diyetten başka bişeymiz yok yeme yeme :) başka bişi yok herkese gecmiş olsun canınınızı sıkmayın güzel yerlerde bedava tatil var oralara gidin kafa dagıtın ...

arkadaşlar merhaba konuyu hortlatayım dedim:)

yaklaşık bir ay önce dışkımdaki siyahlıktan tedirgin olduğum için doktora gittim, endeskopi yapıldı , midemde ve bağırsaklarımda 4 adet ülser belirlendi. Bu işlemler olurken kanımdaki üre ve kreatin değerlerim hep yüksekti. Doktor ultrason çektirdi ve kronik böbrek yetmezliği hastasısın dedi. Tedavime başladım ama tam olarak daha ilaca ve diyete başlamadım. Kreatin değerim 2,40 ve 2,70 arasında gidip geliyor. Ürem ise 40-50 arasında geziniyor. En son 24 saatlik idrar takibinde kreatinin klirensi 57 olarak hesaplandı. Doktorum bu değerlerden sonra 10 yıl içinde diyaliz hastası olabilirsin dedi. Hastalık psikolojimi çok etkiledi diyebilirim. Bundan sonra hastalık hastası oldum iyice. İçimde ise tarifsiz bir umut var. Bir gün bir tedavi çıkacak ve hepimiz bu hastalıktan tamamen kurtulacağız. Allah hepimize sağlık sıhhat nasip etsin.

arkadaşlar tekrar merhaba,

Forumda kby ile ilgili herşeyi okudum. Diyaliz ve böbrek nakli konuları oldukça aktif. Erken evrelerde olan kişiler pek fazla sitede yok, önceden olanlarda durumunu fazla paylaşmamış.

Doktorum bana ikinci evredesin dedi. Ürem 42-50 arası, kreatinin 2,40-2,73 arasınında. Kreatinin klirensi 57. Bu evrelerde teşhis konulan arkadaşların acaba tedavileri nasıl ilerledi, nasıl bir diyetin içine girdiler. Bunları paylaşabilir misiniz.

arkadaşlar merhaba,

bugün çok güzel bir haber okudum ve sizlerlede paylaşmak istedim. İnşallah japonlar tez zamanda bu işi bitirirler.

Japon bilim insanları, ilk kez kök hücreden böbrek dokusu üretilebileceğini kanıtladı.
Kyoto Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, her türlü organa göre ‘programlanabilir’ durumdaki kök hücreleri böbrek dokusu haline getirildi. Bir sonraki aşamada, hasarlı böbreklerin bu dokuyla tedavisi test edilecek.
Araştırmayla henüz laboratuvar kök hücreden bütün bir böbrek üretilmesini amaçlanmıyor. Ancak testler planlandığı gibi giderse, yeni dokular sayesinde hasarlı böbreğin kendi kendini onarması sağlanabilecek.

Böbrek, hasar aldığında kendiliğinden iyileşmesi zor bir organ olduğu için, bu gelişme bir ilk niteliği taşıyor. Araştırma, özellikle diyalize bağlı yaşayan böbrek hastalarının tedavisinde önemli bir adım olarak yorumlanıyor.

buda haberin videosu

ntvmsnbc Video Galeri

eet bu haber mükemmel bir şey inşallah doğru olur

KBY (Kronik Böbrek Yetmezliği), DİYALİZ ve BÖBREK NAKLİ TEDAVİSİ OLANLAR BURADA......

MERHABA ;
BEN 21 YILLIK BÖBREK NAKİLLİYİM. ANNEMDEN BÖBREK ALDIM. ÇAPA TIP FAKÜLTESİNDE BÖBREK NAKLİ OLDUM.

BEN BU BAŞLIK ALTINDA KBY (Kronik Böbrek Yetmezliği), Diyaliz Hastası , özellikle BÖBREK NAKİLLİ arkadaşlarımızın hertürlü sağlık, sosyal sorunlarını birlikte paylaşarak yine beraber çözüm arayışı ve çözme sürecini paylaşmak ister misiniz..

PAYLAŞIN, PAYLAŞALIM....

Kronik böbrek Yetmezliği

merhaba arkadaşlar 5 yıldır bu hastalık teşhisi konuldu. Şuanda diyalize girmiyorum ama son evresinde. Bu durumda diylaizler hakkaında bilgisi olan var mı? Ne tür diyaliz öneririsniz.. hepmize allah şifalık versin

bende 3 senedir kronik yetmezlik tedavisi görüyorum üre kaç ve kreatin deüeri kaç

herkese selamlar ve acil sifalar diliyorum arkadaslar ..

bende 3 senedir bobrek hastasiyim 33 yasindayim .iga nefrit diye tani konuldu böbregim ikiside %60 calisiyormus ,buna bagli yüksek tansiyon da var ..ben almanyada yasiyorum ilk ögrendigimde bunalima girdim üc senedirde cikamadim doktor sigara felan yasak dedi ama tam aksi gunde iki pakete cikti otomotikman .butun konuyu hemen hemen bastan sona okudum arkadaslar tedavi felan yazdigini duydum tedaviden kastiniz ne tam olarak . bana doktor sadece balik yagi tansiyon ilaci bide kolestrol ilaci verdi turkiyede nasil oluyor bi farki varmi ure creatin felan soylemiyolar bende sormuyorum dogrusu sadece yuzde olarak veriyor .

bi de ben doktora devamli soruyorum ne zaman diyaliz girerim tahminen diye belli olmaz iyi bakarsan uzun sure girmesin diyor ,yani her bobrek hastasi diyalize girecekmi kesin .bole uzun yillar yasayan varmi ..bilgisi olan arkadaslar cevap verirse memnun olurum hepinize saglikli mutlu bir ömür diliyorum ...yazim hatalari icin kususra bakmayin turkcem iyid egil..

özgür kardeş tuzu kescaksin cok dikkat et doktor ne diyosa yap asitli içeçekler içme alkol kullanıyosan bırak verdikleri ilaçları iç ve sağdan soldan duydugun şu ot iyi gelir filan laflarına inanma onlar hikaye ne kadar cok dikkat edersen diyalize okadar cok girersin kreteyin 4 gectimi tehlike arz eder ben 11 di ilk hastalandıgımda allah şifa versin hepinize ben nakiil oldum 11 aydır iyim şükür darısı nakilk bekleyen tüm hastalarımıza saygılar

Diyaliz çözüm değil. Umarım bir an önce yapay böbrek geliştirirler. Doktor tuzsuz diyet uyglarsan ilaçlarını alırsan rahat 3-5 sene diyalize girmezsin diyor. Umarım o tarihe kadar iyi bir tedavi geliştirirler.

Merhaba arkadaşlar bende fmf amiloid nedeniyle 4 yıl diyalize girdim sonrasında ablam böbreğini verdi şimdi 7 yıllık nakilliyim .İnşallah hepinize bu duyguyu yaşamak nasip olur . Nakil olan yada hazırlık döneminde olan arkadaşlarımdan mesane darlığı yaşayan varmı ?

Bende kby hastasıyım yıllardır böbrekler e idrar kacisindan dolayi bu durumdayım mesanemi genislettiler aranizdayim

sen/duyar;
( yaklaşık 6,5 - 7 yıl sonra )

geçmiş gündemlerimize bir göz attım ..üstteki yorumu yazdıktan sonra ,yaşantıma evlilik ,yaşam yeri değişikliği ,yakın zamanda da ,eşimde diyalize girdiği için ,ikimiz de hastanede günlerimizi geçirir ,önce ben böbrek nakli eşim de refakatcı ,hastaneden çıkar çıkmaz eşim de böbrek nakli ve ben refakatci ..karşılıklı dayanışmanın güzelliğini doya doya yaşıyoruz ...darısı sağlığına kavuşmak isteyen dost-düşman herkese nasip olsun ..

Merhaba..Bende bundan 9 ay önce akut böbrek yetmezliği geçirdim.Ve şuan sanırım kronikleşmeye başlıyor.Kby olupta trombosit yüksekliği yaşayan var mı (😮Plt) yani trombositoz.İlk evrede olan var mı yada 1. 2.evresinde?

Mhb arkadaşlar ben bursa dan tarık 27 yaşındayım 10 sene periton 1 sene hemodiyaliz olmak üzere 11 senedir diyaliz hastasiyim herkese geçmiş olsun

Üst Alt