Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Malulen emeklilik başvurum 5 aydır sonuçlanmadı. Nasıl takip edebilirim?

Dilekçe yeterlidir.. Ama mutlaka küçük harfle yazmalısın. Sakın yukarıdaki gibi büyük harfle yazma.

Başvurun kabul edilirse eski mevzuata göre işleme konur diye tahmin ediyorum. Ama unutma, bu, maluliyet için gerekli oranın %67 olarak kabul edilmesi demek.
Oysa yeni mevzuatta bu oran %60.

sayın oturanboğa ve diğer arkadaşlar...artık kim cevap verirse...bilindiği üzre benim malulen emeklilik başvurum rededildi.ve oturanboğanın sayesinde bir itiraz dilekçesi yazdım.fakat daha vermedim.şuan için darıca'da bulunan engelliler derneğinin sayın başkanı melek arıkan bazı prosedürler için durumum hakkında bilgi almakla meşgul.neden red edildi vs...benim başvuru tarihim 07.01.2008 di.geçenlerde forumda dolaşırken oturanboğanın arkadaşlardan birine verdiği cevapta geriye dönük maaşını talep edebilmen için yasal bir süreden bahsediyordu.bu yasal süre ne kadar bir zaman? saygılar

red yanıtından sonra 60 gün sanırım. Ama bunu kesin bi bilgi gibi alma. En doğrusu bi vukata sormak

red edilen malulen emeklilik....

bülent bey ve bilgisi olan diğer arkadaşlar fikirlerinizi öğrenmek istiyorum...benim malulen emeklilik başvurum red edildi.ve ben bülent beyin yol göstermesi sonucunda itiraz dilekçemi yazdım.hastalığımdan dolayı kendim gidemediğim için itiraz dilekçemi kardeşimden yolladım.benim öğrenmek istediğim ben kontroller için yani yeni baştan degerlendirilmek için bu hakem hastanesine gitmeyecek miyim?kardeşimin eline ''evrak kayıt fişi'' vermişler o kadar.bide bu fişte bulunan tarih ve numaraya göre takip et demişler.benim anladığım kadarıyla bu hakem hastanesine benim yerime şuan ellerinde bulunan bana ait dosyalar gidecek.bu olay bu şekilde mi oluyor?yoksa bi anormallik var mı?bu hakem hastanesini olayı fazla uzuyor mu?malum daha önce 11 ay bekledim...saygılarımla

Red edilen malülen emekliliğinize tekrar müraaat ederek hakem hastaneden heyet raporu talep edin. Kardeşinize evrak kayıt tarih ve sayısı vermişler ki bu da süreci uzatır. Bir an önce evrağınızı elden takip etmeniz yararınıza olacaktır. Hakem hastaneye sevk alırsanız süreç uzun sürmez. Bana ait dosyalar derken sanırım hastalıkla ilgili belgelerden sözediyorsunuz. Sizi tekrar muayene ettikleri gibi done olabilecek evraklarınızda yanınızda olsun.

ne olcak şimdi?

şimdi arkadaşlar izmit sigorta müdürlüğünü bugün saat 15:00 da aradım.zor bela derdimi anlatmaya çalıştım.(konuşurken nefesim yetmediği için)dedim ki malülen emeklilik başvurum rededildi.dünde kendim hastalığımdan dolayı gelemediğim için kardeşimden itiraz dilekçemi yolladım.ve eline evrak kayıt fişi verildiğini söyledim.ama ben dilekçemde hakem hastanesine sevk istediğimi dile getirdim.oda bana evrak kayıt fişinin bi önemi olmadığını itiraz dilekçeni ankara tedavi hizmetleri başkanlığına yaz dedi.ya onlar seni emekli yapar yada yeniden hastaneye sevk eder dedi.bi ton yeni çıkan yasa ve kanunlardan bahsetti.ama bi halt anlamadım.tek anladığım onun dediğine göre evrak kayıt fişinin bi önemi yok,dilekçenide dediğim gibi ankara tedavi hizmetleri başkanlığına yaz demesi.eee ortada kalmış gibi görünüyor evraklarım. ne olcak şimdi?

İadeli taahütlü olarak PTT ile şu adrese gönder dilekçeni:

• SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü, Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
    Mithatpaşa Cad. No: 7 06437 Sıhhiye / ANKARA
Dilekçe:

• T.C.
    SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
    Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü
    Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'na

... tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurum ... tarihinde reddedilmiş bulunmaktadır. Ne var ki sağlık koşullarım çalışmama engel olmaktadır. Bu sebeple, itiraz hakkımın SGK'nca 18.11.2008 tarihinde yayımlanan ilgili genelgesince (*) işleme konulmasını, Hakem hastanesine sevkimi ve maluen emeklilik başvurumun Çalışma Gücü ve Meslekte Kazanma Gücü Kaybı Oranı Tespit İşlemleri Yönetmeliği çerçevesinde Sosyal Güvenlik Kurumunu Sağlık Kurulu'nca yeniden değerlendirilmesini ve tarafıma yazılı olarak bilgi verilmesini arz ederim.

adın soyadın
    tc kimlik numaran
    sigorta sicil numaran
    iletişim bilgilerin

(*)
    T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
    Sayı : B.13.2.SGK.0.11.00.02/ 784243
    Tarih: 18.11.2008
    Konu : 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Tahsis Mevzuatına İlişkin Hükümleri.
    G E N E L G E / 2008/96

D / 2:

Ancak, Kurum Sağlık Kurulu tarafından malul sayılmayan sigortalıların aynı hastalık ve özrü nedeniyle bu karara karşı itirazda bulunmaları halinde, itiraz dilekçeleri;
    a) Sigortalının ilk işe giriş tarihini gösterir belgenin,
    b) Kurumca yetkilendirilen sağlık hizmeti sunucularının sağlık kurullarınca usûlüne uygun düzenlenecek raporlar ve dayanağı tıbbî belgelerin,
    c) Varsa ilk defa sigortalı olarak çalışmaya başladığı tarihteki sağlık durumunu gösteren raporun,
    ç) Erkek sigortalıların askerliğe başlayış ve terhis tarihlerini gösteren askerlik süresine ait belgenin varsa askerliğe elverişli olmadığına dair belgenin,
    d) Varsa sigortalının malûliyetine sebep olduğu ileri sürülen hastalığı ile ilgili daha önce başvurulan sağlık hizmeti sunucularından temin edilecek rapor, tıbbi belge ve epikrizlerin,
    e) Sigortalı hakkında daha önce Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kurulu veya Kurum Sağlık Kurulunca verilmiş bir karar mevcut ise, bu kararın bir örneği ile dayanağı rapor ve tıbbi belgelerin, bulunduğu dosyası ile birlikte değerlendirilmesi için Sosyal Sigorta Yüksek Sağlık Kuruluna intikal ettirilmek üzere Kurum Sağlık Kuruluna gönderilecektir.

Bu arada, sağlık durumuna dair elinde belgeler varsa, bunları da gönder dilekçeyle beraber.

bugün yani 24 kasım günü izmit sigorta müdürlüğüne gittim.durumu oradada zor bela anlattım.ve yine itiraz dilekçemi alıp bana evrak kayıt fişi verdiler.dedikleri biz hastaneye sevk etmiyoruz.dosyalarınızı ankara'ya yollayacaz oradan bir haber gelince biz seni ya ararız yada yazıyla bilgilendiririz.ondan sonra ankaradan gelen nota göre hastaneye sevk ederiz.bu kadar.yani beklemeye devam.saygılar.

Ankara gidecek, cevap gelecek yine hastaneye sevk, ankara yeniden değerlendirecek vs vs
Bence dava konusu yapmalısın. Çünkü süreç çok uzadı ve daha da uzayacak gibi görünüyor.

bilginizi alalım.....

merhaba arkadaşlar.
malülen emeklilik başvurum rededilmiş ve sizlerden aldığım bilgiler neticesinde itiraz dilekçesi yazarak hakem hastanesine sevkimi istemiştim. bu itiraz dilekçemi 18.11.2008 tarihinde sgk kocaeli il müdürlüğüne teslim etmiş ve beklemeye başlamıştım. dün yani 26.12.2008 tarihinde saat 14.50 sularında bana yazılı olarak cevap geldi.ve gelen cevapta yazanlar aynen şu:

ilgi:24.11.2008 tarihli dilekçeniz.

ilgili dilekçeniz ile malüliyetinizi gerektiren hastalıklara göre durumunuzun yeniden degerlendirilmesini istemiş iseniz de genel müdürlüğümüzden alınan 16.10.2008 tarih,440466 sayılı yazıdan 506 sayılı tabi iş yerine malüliyetinizi gerektiren arıza ile girdiğinizden, aynı kanunun 4958 sayılı kanunun 33.maddesi ile değişik 53.maddesinin (b) fıkrası uyarınca sigorta yardımlarından faydalanmanız mümkün görülmemektedir.

Ancak 15 yılınızı dolduracağınız 15.09.2014 yılında 3600 prim ödeme gün sayınızı doldurmanız halinde tarafınıza yaşlılık yönünden aylık bağlanabileceğini,

Bilgi edinilmesini rica ederim.​

şimdi yazan bu. benim sigorta başlangıcım 99. bu hastalığın ilk teşhisi yalan yok 96. lakin ilk işe girdiğimde ve vergi indiriminden ilk faydalanmak için çıkardığım raporda sadece sol ayaktan polio sekeline bağlı kısalık vardı. 2001 veya 2002 tarihinden itibaren beynimde ve vucudumun çeşitli yerlerinde bu hastalığa bağlı olarak tümörler gelişti. 2002'den itibaren işitme yeteneğimi kaybettim (sol kulak duymuyor sagda ise orta derecede kayıp var). yine bu hastalıktan ötürü 2002'den itibaren her 2 kolda ve bacakta incelme ve kas erimesi oluşmaya başladı. yine 2006 da fasial sinire bağlı yüz felci geçirdim. bu felç sonrasında yüzümde uyuşmalar, konuşurken kilitlenmeler, denge sorunu, nefes alıp verme sorunu oluştu. ve tab ki yine 2005 den itibaren sol elimde ilk 3 parmağımı kullanamama sorunum oluştu.
görüldüğü üzre ilk işe giriş raporum ve vergi indirimimde sadece sol ayaktaki kısalık arızam belirtilmiş olmasına karşın her ne kadar bu hastalığın teşhisi 96 da konsa da diğer sorunlarım sonradan oluştu.
ben ne yapabilirim?

Hemen bir avukat tut ve konuyu mahkemeye taşı. Bence yüzde yüz kazanır ve malulen emekli olursun!
506 sayılı kanunun ilgili maddesi der ki (4958 sayılı kanuınun 33. maddesi ile değişiklik yapılmıştır):
Kimlerin malul sayılacağı:
Madde 53.-

B) Bu Kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızasının malûl sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış, usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlamakla yükümlüdürler. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalılar bu hastalık veya arızaları nedeni ile malûllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar.K
Ardından konuyla ilgili genelge de bunu düzenler:
b) 506 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanların bu hastalık veya arızasının malül sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlama yükümlülüğü sigortalıya verilmiştir. K
Yani kanun diyor ki:

1- İlk sigortalı olduğun tarihte, malullük derecesinde (%60) sakatlığın olmaması gerek. Ve dahası bunu, ilk işe girdiğin tarihten önce alınmış bir sağlık raporuyla belgelemek çalışanın yükümlülüğüdür. Ya da ilk işe girdiğinde malul olmadığını birşekilde ıspatlaman şart. Bu kadar.
Yani SSK'nın başvuruyu "HASTALIĞINIZ SİGORTALILIĞINIZDAN ÖNCE OLDUĞU İÇİN MALULEN EMEKLİ OLAMZSINIZ" diyerek reddetmesinin dayanağı yok. Kriter doğuştan ya da ssk'LI olmadan önce sakat olup olmamak değildir çünkü! Doğuştan cam kemik hastasıyım, hastalık sürekli ilerliyor. 20 yaşımdayken %40 idi, 30 yaşımdayken %50, 35 yaşlımdayken %60. Bu durumda bal gibi de malulen emekli olabilirim. Yasa bunu öngörüyor.
Yani, ilk sigortalı olduğun tarihte %60'nin altında bir oranda sağlık raporun varsa, aşağıdaki 2. maddeye/aşamaya bakılır;

2- Malulen emeklilik için müracaat ettiği tarihte çalışma gücünün %60'ını kaybettiğini sağlık raporuyla belgeleyebiliyor musun?
Evetse, malulen emekli olabilirsin.

BÜLENT bey bana vermiş olduğunuz bilgiler doğrultusunda bugün yani 29.12.08 günü ikamet etmiş olduğum DARICA'daki engelliler derneği başkanı sayın MELEK ARIKAN ile görüşmemiz oldu.bana dediği yeni bir itiraz dilekçesi yaz.fakat dilekçene önceki sakatlık oranlarını gösteren raporlarıda iliştir.dilekçende hastalığının sizinde belirtmiş olduğunuz gibi ilerlediğini ilgili kanundan alıntı yaparak başvurumun rededilemeyeceğini anlatan bir dilekçe yaz dedi.(ssk başlangıcından önce bu hastalığa sahiptim ve ondan dolayı rededildi ya o açıdan.)artı dediği hem dilekçeni verirsin hem aynı anda mahkemeye başvurursun dedi.ikisi aynı anda işlemiş olur dedi.şimdi benim sizden istediğim böyle bir dilekçe örneği. saygılarımla

T.C.

18.11.2008 tarihinde SGK Kocaeli İl Müdürlüğüne yazmış olduğum dilekçeye Kurumunuzun vermiş olduğu yanıt, 26.12.2008 tarihinde tarafıma ulaşmış bulunmaktadır.
Dilekçemde, ... tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun ... tarihinde reddedilmesinin yasa ve yönetmeliklere aykırı olduğunu iddia etmiş ve Kurum kararının öne sürdüğüm mevzuat uyarınca yeniden değerlendirilmesini ve malulen emeklilik başvurumun onaylanmasını arz etmiştim.
Gelen cevapta şöyle denilmektedir:
"ilgili dilekçeniz ile malüliyetinizi gerektiren hastalıklara göre durumunuzun yeniden degerlendirilmesini istemiş iseniz de genel müdürlüğümüzden alınan 16.10.2008 tarih, 440466 sayılı yazıdan 506 sayılı tabi iş yerine malüliyetinizi gerektiren arıza ile girdiğinizden, aynı kanunun 4958 sayılı kanunun 33.maddesi ile değişik 53.maddesinin (b) fıkrası uyarınca sigorta yardımlarından faydalanmanız mümkün görülmemektedir."
Ne var ki bu cevapta red gerekçesinin dayandırıldığı 506 sayılı kanunun -4958 sayılı kanunun 33.maddesi ile değişik- 53.maddesinin (b) fıkrası hiç de öne sürülen red gerekçesini desteklememektedir. Şöyle ki:
B ) Bu Kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızasının malûl sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış, usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlamakla yükümlüdürler. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalılar bu hastalık veya arızaları nedeni ile malûllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar.
Burada açıkça görülüyor ki, Kurumun red gerekçesi olarak öne sürdüğü "iş yerine malüliyetinizi gerektiren arıza ile girdiğinizden" dolayı malulen emekli olamazsınız savı yersizdir. Kanun, "iş yerine malüliyetinizi gerektiren arıza ile girmemelisiniz" demiyor; kanun diyor ki, "ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının" olmaması gerekiyor.

Nitekim Kurumun bana ileri sürdüğü gerekçeyle reddettiği ve/fakat sigortalı lehine hukuk yolu ile elde edilen sayısız maluen emeklilik başvurusu olduğu da Kurum Hukuk Müşavirliği'ne sorulduğunda görülecektir.

Devamla, "4958 sayılı Kanun ile Tahsis Mevzuatında Yapılan Değişiklikler" konulu 08/08/2003 tarihli B.13.1.SSK.0.07.00.00.VIII.031/570504 Sayılı genelge sigortalının yükümlülüğünü belirler:
"b) 506 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanların bu hastalık veya arızasının malül sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlama yükümlülüğü sigortalıya verilmiştir."
Ve ben, ilk sigortalı olduğumda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olmadığını hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde Kurumunuza kanıtladım (vergi indiriminden faydalanmak için çıkardığım ve vergi indirim hakkı elde ettiğim sağlık raporumdaki işgücü kaybı oranı %XX'dir) (EK 1).
Ve yine aynı şekilde şu anda varolan işgücü kaybı oranımın maluliyet derecesinde olduğu da bilginiz dahilindedir (EK 2).

Sonuç olarak iş bu gerekçelerle yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun -malulen emeklilik için Kurumunuza başvurduğum XX tarihinden başlamak üzere- onanmasını ve tarafıma yazılı olarak yant verilmesini arz ederim.

EK 1: İlk sigortalı olduğumda maluliyet dereceseinde işgücü kaybımın olmadığını ıspat eden rapor ve vergi indirim belgem (Vergi indirim belgen ve o dönemde vergi dairesine beyan ettiğin sağlık raporunun fotokopisi [Bunu defterdarlıktan alıp noterde onaylatmalısın bence])
EK 2: Şu anda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olduğunu ıspat eden sağlık rapor (Şu andaki işgücü kaybını belgeleyen sağlık raporları ve tanı belgeleri)

adın soyadın
tc kimlik numaran
iletişim bilgilerin

Not 1: XX yazdığım yerleri kendi bilgilerinle düzenle.
Not 2: Kırmızı olarak yazdığım EK bilgi yazılarını dilekçeden çıkart.

dilekçem.....

sayın Bülent Küçükaslan dielekçe örneği hakkında yorumunuzu alayım.olmuş mu?zaten siz örnek verdiniz ama....birde bu dilekçeyi izmit sgk ya vermeyi düşünüyodum.yoksa farklı bir adrese mi postalayayım?bu konudada yardımcı olursanız sevinirim..

T.C.

24.11.2008 tarihinde SGK Kocaeli İl Müdürlüğüne yazmış olduğum dilekçeye Kurumunuzun vermiş olduğu yanıt, 26.12.2008 tarihinde tarafıma ulaşmış bulunmaktadır.Dilekçemde 07.01.2008 tarihinde yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun 05.11.2008 tarihinde elime ulaşan yazıyla ret edildiği tarafıma bildirilmiş olup durumumun çalışmama engel olduğunu belirterek hakem hastanesine sevkimi istemiştim.
Gelen cevapta şöyle denilmektedir:
"ilgili dilekçeniz ile maluliyetinizi gerektiren hastalıklara göre durumunuzun yeniden değerlendirilmesini istemiş iseniz de genel müdürlüğümüzden alınan 16.10.2008 tarih, 440466 sayılı yazıdan 506 sayılı tabi iş yerine maluliyetinizi gerektiren arıza ile girdiğinizden, aynı kanunun 4958 sayılı kanunun 33.maddesi ile değişik 53.maddesinin (b) fıkrası uyarınca sigorta yardımlarından faydalanmanız mümkün görülmemektedir."
Ne var ki bu cevapta ret gerekçesinin dayandırıldığı 506 sayılı kanunun -4958 sayılı kanunun 33.maddesi ile değişik- 53.maddesinin (b) fıkrası hiç de öne sürülen ret gerekçesini desteklememektedir. Şöyle ki:
B ) Bu Kanun kapsamında ilk defa çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanlar bu hastalık veya arızasının malûl sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış, usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlamakla yükümlüdürler. Sigortalı olarak ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının bulunduğu önceden veya sonradan tespit edilen sigortalılar bu hastalık veya arızaları nedeni ile malûllük sigortası yardımlarından yararlanamazlar.
Burada açıkça görülüyor ki, Kurumun ret gerekçesi olarak öne sürdüğü "iş yerine maluliyetinizi gerektiren arıza ile girdiğinizden" dolayı malulen emekli olamazsınız savı yersizdir. Kanun, "iş yerine maluliyetinizi gerektiren arıza ile girmemelisiniz" demiyor; kanun diyor ki, "ilk defa çalışmaya başladığı tarihte, malûl sayılmayı gerektirecek derecede hastalık ve arızalarının" olmaması gerekiyor.

Nitekim Kurumun bana ileri sürdüğü gerekçeyle reddettiği ve/fakat sigortalı lehine hukuk yolu ile elde edilen sayısız malulen emeklilik başvurusu olduğu da Kurum Hukuk Müşavirliği'ne sorulduğunda görülecektir.

Devamla, "4958 sayılı Kanun ile Tahsis Mevzuatında Yapılan Değişiklikler" konulu 08/08/2003 tarihli B.13.1.SSK.0.07.00.00.VIII.031/570504 Sayılı genelge sigortalının yükümlülüğünü belirler:
"b) 506 sayılı Kanun kapsamında sigortalı olarak çalışmaya başladıkları tarihte mevcut hastalık veya arızası bulunanların bu hastalık veya arızasının malul sayılmayı gerektirecek düzeyde olmadığını Kurum veya Kurum dışındaki hastanelerden işe girmeden önce alınmış usulüne uygun sağlık raporu ve dayanağı tıbbi belgelerle kanıtlama yükümlülüğü sigortalıya verilmiştir."
Ve ben, ilk sigortalı olduğumda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olmadığını hiç bir şüpheye yer bırakmayacak şekilde Kurumunuza kanıtladım (vergi indiriminden faydalanmak için çıkardığım ve vergi indirim hakkı elde ettiğim sağlık raporumdaki işgücü kaybı oranı %40'dır) (EK 1).
Ve yine aynı şekilde şu anda var olan işgücü kaybı oranımın maluliyet derecesinde olduğu da bilginiz dahilindedir (EK 2).

Sonuç olarak iş bu gerekçelerle yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun -malulen emeklilik için Kurumunuza başvurduğum 01.07.2008 tarihinden başlamak üzere- onanmasını ve tarafıma yazılı olarak yanıt verilmesini arz ederim.

Hakkı Ergün
T.C. No
Adres
TELEFON.

EK 1: İlk sigortalı olduğumda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olmadığını ıspat eden rapor ve vergi indirim belgem
EK 2: Şu anda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olduğunu ıspat eden sağlık raporu​

tabi o kırmızı yazı olan yerleri dilekçeden çıkaracam.....son bişey ben ilimizde bulunan sosyal hizmetler il müdürlüğüne başvurmayıda düşünüyom.buradan ne gibi yardımlar alabilirim?ve nasıl başvurmalıyım?saygılar

Bence İzmit ile hiç uğraşma. Doğrudan SGK'na gönder...

sayın Bülent Küçükaslan ''Bence İzmit ile hiç uğraşma. Doğrudan SGK'na gönder... '' diyorsunuz.iyi hoş diyorsunuzda bu SGK'nın belli bir adresi var mı?hani şu adrese şu servise ve şu şekilde yolla gibilerinden.(aps,iadeli taahütlü gibilerinden)çok soru sorduğum içinde özür dilerim.ama tecrübelerinizden yararlanarak hata yapmak istemiyorum.bu arada bunu yollayacam aynı anda mahkemeye taşımayı düşünüyom olayımı..bu mahkeme uzun sürer mi? ve avukat masrafı fazla olur mu?saygılarımla

İadeli Taahütlü olarak şu adrese ilet bence:

Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı
Adres: Mithatpaşa Cad. No: 7 06437 Sıhhiye/ANKARA
Tel: 0312 458 75 11 - 458 75 26
Fax: 0312 431 59 06

sayın BÜLENT KÜÇÜKASLAN.bu gece saat 00:05 sularında can sıkıntısndan ssk'nın sitesine girdim.evrak takibi yapmak için.24.11.2008 tarihli başvurum rededilmişti.ve sizin sayenizde yeni işlemler yapmaya hazırlanırken şöyle bir yazıyla karşılaştım.bu neyin nesi?

Gönderen / Teslim Eden
HAKKI ERGUN
Sicil No : 4101199910308
Gönderildiği Yer : (YK) SAHıS
Tarih / No : - / Teslim Alan
Ünite : KOCAELİ SİGORTA İL MÜDÜRLÜĞÜ
Daire :
Giriş Tarihi / No : 24.11.2008 / 321462
Çıkış Tarihi / No : 23.12.2008 / 175144

Sonuç : ITIRAZ MALüL DOS TEKRAR GM GöN

yukarda ki yazı ne?

arkadaşlar itiraz dilekçemin rededildiğine dair yazı 26.12.08 de bana ulaştı.ama yukardaki yazı ne anlam ifade ediyor olabilir? ben başvurum rededildikten sonra hiçbir işlem yapmadım daha.

İtiraz etmişsin ve dosyan genel müdürlüğe gönderilecek. Ben böyle anladım...

Sen yine de Sigortalı Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'na iadeli taahütlü olarak dilekçeyi gönder...

bimer

arkadaşlar bugün mail adresime bimer den gelen cevabı sizinle paylaşmak istedim....

Sn: Hakkı ERGÜN

07.01.2009 tarihli iletiniz incelenmiştir.

Raporlarınız "506 sayılı Kanunun 53. maddesinin (A) fıkrasına göre malul durumda sayılmış iseniz de; aynı Kanuna tabi işyerine maluliyetini gerektiren arıza ile girmeniz nedeniyle, aynı maddenin (B) fıkrası gereğince malullük sigortası yardımlarından yararlanamayacağınıza" Karar verilmiştir.

Arzu ettiğiniz takdirde dosyanızın Yüksek Sağlık Kurulunda incelenmesini bağlı bulunduğunuz Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze müracaat ederek isteyebilirsiniz.

Bilginizi rica ederim.​

bimer'e neden gönderiyorsun ki... SGK'na gönder dilekçeni.. Reddederlerse, hukuki süreç başlat. Başka yolu yok..

sayın oturanboğa dilekçemi bimer'e göndermedim.internet yolu vasıtası ile şikayette bulundum.onların bu konuda ki şikayetime karşın verdikleri cevap o.ben yarın inşallah avukat arkadaşım evime gelecek.onunla olayı sizinde önceden verdiğiniz cevaplarda olduğu gibi hukiki yollara taşıyacağım.tabi aynı anda dilekçemi sgk na gönderem.yani 2 taraflı aynı anda çalıştıracağım.ilginiz için teşekkür ederim.

sayın bülent bey bugün itiraz dilekçemle beraber İlk sigortalı olduğumda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olmadığını ıspat eden rapor ve vergi indirim belgem
ve Şu anda maluliyet derecesinde işgücü kaybımın olduğunu ıspat eden sağlık raporumla beraber iadeli taahhütlü olarak dediğiniz yere postalamış bulunmaktayım.avukat arkadaşımla konuştuğum kadarı ile aynı evrak ve bilgileri izmit sgk müdürlüğünede postalamam gerekiyormuş.oradan gelecek olan yanıta göre onla ilgili olan işlemlere başlayacakmış....şimdi benim sizden öğrenmek istediğim şu:

1:izmit sgk müdürlüğüne adres olarak nasıl postalamam gerekiyor?ilgili bölümüde belirterek..
2:iadeli taahhütlü olarak postaladık tamam.bunun bi şekilde takip olayı var mı?hani yerine ulaştı mı?bana nekadar sürede cevap gelebilir?
3:benim ssk başlangıç tarihim:15.09.1999 ilk özürlü sağlık kurulu raporu çıkartış tarihim ise 26.11.1999 aradaki bu aşağı yukarı 2 aylık süre sorun çıkartabilir mi?bu raporda özür oranı sadece %40 ve sol alt ekstremite polio sekeli var.
4:ilk vergi indirim başvurum ise ilk defa fabrikada çalıtığım tarih olan 10.12.2002 tarihinde gerçekleşti.vergi dairesinden gelen cevapta ise 26.11.1999 tarihinden itibaren 193 sayılı gelir vergisi kanunu'nun 3239 sayılı kanunla değişik 31.maddesine göre 3.derece sakatlar için uygulanan sakatlık indiriminden faydalandırılması gerekir.diye bir not.
inşallah tüm bunlar bir sorun yaratmaz.
yeni aldığım raporda ise sürekli ibareli ağır özürlü %80 oranında sonuç verildi.tabi hastane doktorları sorunlarımı rapor kağıdına tam olarak işlemediler.mesela beynimdeki tümörlerden dolayı görme sorunlarım var tek harf bile işlenmemiş.yine bu tümörlerden dolayı nefes alıp verme tıkanma sorunlarım var bundada tek harf yok..

Hakkı Bey emeklilik sürecinizi en baştan beri okuyorum,5 aydır diye başlık açmıştınız,bir seneyi geçmiş,sizin adınıza hem çok üzülüyorum hem de ben nasıl emekli olacağım diye kara kara düşünüyorum,ama hiç azminizi sabrınızı tüketmeyin,kararan gecelerin sabahı yakın olur,dualarım sizinle ve sizin gibi olan tüm kardeşlerimledir,umarım bu eziyet en kısa zamanda biter,hayırlısıyla bir an önce emekli olursunuz inşallah!....

ipek hanım güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.her uğraşın ve sıkıntının ardında güzel günler varmış.inşallah hem benim adıma hem engelli diğer arkadaşlarım adına bu böyle sonuçlanacak.

1- Kocaeli Sigorta İl Müdürlüğü diye göndermen yeterli olur. Onlar zaten ilgili birime teslim ederler.
2- İadeli taahütlü deme, postacı evrağı teslim ettiğinde ordan imza-kaşe olan bir belge alır demek. Teslim edildiğini ordan anlarsın yani.
Bir sorun olmayacağını düşünüyorum.

bilgisi olan arkadaşlar bi bakar mısınız...açtığım bu konudanda anlaşılacağı üzere 07.01.2008 tarihinde malulen emeklilik için başvuruda bulunmuş.fakat rededilmişti.bülent beyin yol göstermesi sonucu şuan tekrardan itiraz dilekçesi falan yazarak gerekli diğer raporlarımıda ekleyerek ankara'ya yollanmış bulunmaktayım.sonuç olarak yapmış olduğum malulen emeklilik başvurumun -malulen emeklilik için Kuruma başvurduğum 07.01.2008 tarihinden başlamak üzere- onanmasını ve tarafıma yazılı olarak yanıt verilmesini arz istemiştim.şuana kadar toplamda 1944 gün primim yattı.ve ssk başlangıcım 15.09.1999 dur.bu şartlar altında başvurum yaşadığım tüm bu aksaklıklara ragmen onaylanırsa malulen emeklilik maaşım düşük mü olur?

diğer merak ettiğim konu ise şu:bu emeklilik başvurum rededildiği için kaymakamlıktan 2022 maaşı için talepte bulunmuştum.onlarda beni rapor için hastaneye sevk etmişti.ağır özürlü %80 rapor aldım.emeklilik işlemlerim şuan devam ederken bu raporu kaymakamlığa teslim edip 2022 olayınıda başlatmam bir sorun yaratabilir mi?

şimdilik bu kadar saolun...

çok soru sorduğumun farkındayım.ama aklımda acaba mı?gibi sorular kalmasın diye bunu yapıyorum.kusura bakmayın.:)

sayın bülent küçükaslan merak içerisinde hala sorduğum soruya ait cevabı bilginiz dahilinde sizden beklemekteyim.saygılar

Üst Alt