Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Multipl Skleroz (MS) hastası olan kim var?

ben bu hastalığı hafif olarak atlatanlardanım ama bal arısı sokmasının iyi geldiğini duydum basaranesmer in söylediği kişiyi bende tanıyorum her sene en az bir atağı vardı denemenizden zarar gelmez alerjiniz yoksa

herkese geçmiş olsun .banada tabii,yeni uye oldum.13 yıl oluyor ms le tanışalı,son iki yıldır baston yardımıyla yürüyorum ,onada şühür,

merhaba arkadaşlar..herkese acil şifalar resmi olarak ms tanısı almasamda sınırda bi mgliyim yani uzun soluklu mglilerde bu ender rastlanan bi durum ama tam olarak ms diyemeyiz kardeş tanı sizi anlıyorum yalnız olmadıklarınız için umutlu olalım çünkü en iyi yaşayan biliyor psikolojimizi ve biliorsunuz en önemlisi psikoloji tüm kas hastalıkların temeli kaslara hareketi veren sinirlerdir unutmayalım aslam umutsuz olmayın ataklar sinyal verir umutsuz karşılamayın çok yardımı olacaktır ve günlük tutun çünkü her ilacın etkisi bünyeden bünyeye değişim gösterir bir gün size değilsede gelecek nesillere ışık tutar çünkü şimdilik kas hastalıkları her ne denli araştırılsada kanser gibi rant sağlamadığından üstünde durulmuyor birde ortak ses çok önemli nöroloji derneği var ama siz sesinizi yükseltmedikçe onlarda sadece kısık sesle bizi temsil edeceklerdir en önemlisi bulunmayan ilaçlarımızdan bu sıkıntıyı yaşayanlarınız vardır bi çok msli arkadaşım var psikolojinin ne denli bu hastalığa direnç sağladığına tanık oldum lütfen kendinizi sevin ve asla pes etmeyin topluma karışmaktan çekişnmeyin küçük adımlarla belki ama yürümekten asla vazgeçmeyin ellerinizi işten soğutmayın hiç bir şey çıkmasada karalayın resim yapın çay karıştırır gibi bunlar kaslarınızı tembellikten alıkoyacaktır asla yalnız değilsiniz asla yalnız değilizzz unutmayalım biz kocaman bi aileyiz bakıldığında çoğul sesimiz hepsini susturur!!
daha sağlıklı günlere...gülümseyin:p

Bende 6 yıldır ms hastasıyım tek şikayetim hafiften sağ ayağımın sekmesidir şuan capoxane iğne kullanıyorum 15 günde birde 2 tane serum prednol tedavisi görüyorum bu halimize şükürler olsun msli hasta arkadaşlarımada acil şifalar ddilerim
yeni ms olan arkadaşşlaarıma diyeceğim şuki bu hastalık çok ağırdan ilerler hasta hasta olduğunu bile anlamaz çok iyi olduğunu bilir eminim öyledirde zaten ama tedavisini zamanında yinede olsun iş işten geçmeden

bende 2003den bu yana msim ilaç kullanıyom kapoksan ve kortizon başkada birşey yok şükürler olsun allahıma ele ayağa düşürmesin bizleri

ms hastası varmı

ms hastalarından bilgi almak istiyorum

evet arkadaşlar, ben de ms im. galiba çoktandır yazan yok konuya ilişkin

ilkez 2006 yılında, ilk ve son atagımı gecirdim şu an allaha şükürler olsun cok saglıklı ve sorunuzsuz bir yaşantım var ,evliyim birde kızım var eşimin büyük destegi var üzerimde ,hafdada 1 avonex kas içi kullanıyorum, hastalıgımın ciddiyetin farkındayım moralmi en üst seviyede tutuyor enerjimi idareli kullanıyorum direnç cok önemli ms'de. arı ve kapari veya bir başka bişeyin kesin faydası oldugunu sanmıyorum ama umutluyum bir gün tedavisinin kesin bulunacagına, herkese allahdan acil şifa diliyorum cok geçmiş olsun

ben de tedavinin yakın zamanda bulunacağını düşünüyorum. moral ve egzersiz çok önemli ben de ms olduğumu yeni öğrendim. tanım bulunamamıştı sürekli şikayetlerim vardı ama sinsi bi hastalık bir iyi oluyorsunuz bir kötü,değişken.geçmiş olur geçmişte kalır inşallah. :)

Bende ms hastasıyım ılac kullanmıyorum ılacların zararlı oldugunu soyluyorlar kullandıgınız da rahatmısınız ? Bende suan yorgunluk va hareketlerde dengesızlık mevcut .

Gördüğüm kadarı ile ms liler çok benim bir fikrim var. Ms buluşmasına gıdelımmı bıldıklerımızı anlatır bılmedıklerımızı öğrenırız bence çok güzel olur organızasyon benden varmısınız bu işi beraber yapalım msliler ? Mailim: amorra3@hotmail.com

Bendenizde m.s. Hastasıyım 13 yıl olşdu teşhis konulalı.taşhısi askerde koyup elverişsizdir diye raporu veririp eve gönderdiler. Ilk 5 yıl bir şryim yoktu sonra ağır bir atak sonrası sağ tarafta kalıcı ağır ve orta sekeller oluştu. %64 raporum var ( m.s. 'den ) 1837 günüm oldu maluliyet için başvuracağım.

MS

Ms liler varmı , bilgi alışverişinde bulnmak istiyorum

Slmlar bende ms hastasıyım ama hıc ms arkadasım yok bır ms hastası ile konusmak belkı bana ıyı gelır ve karsım dakıne de saygılar cevap beklıyorum ?

20 yıla yakındır ms liymişim tanımı 2 yıl önce koyabildiler.ilk başta yorulmalar yürüyememeler, uyuşmalar,karıncalanmalar v.s...dengesizliklerle başladı belimden aşağısı 3 yıl boyunca dondu.sonra geçti.sonra geçiyordu şikayetlerim ama tekrarlıyordu da.şimdi yürüyorum,dengem fazla da bozuk değil,baze yutkunma zorluğu çekerim, donmalarım olur soğuk etkiliyor çünkü..sağ iki parmakta güçsüzlük var ama top la egzersiz yapıyorum.sağ bacak ve ayak güçsüz.terebantla egzersiz yapıyorum.kasılmalarım çok fazla olur.moral in en büyük gücü verdiğine inanıyorum.içim kan ağlamıştır ama yüzüm hep gülmüştür.ve ben yarın daha iyi yürüyerek işe gideceğim dediğimden belki de bu yılları daha iyi geçirmişim. sigara en büyük düşmanımız.moralimizin bozulacağı ortamlara girmemeye dikkat.haberleri acıklı filmleri izlemeyin.felsefe kitapları kişisel gelişim kitapları okuduğumdan belki hala yürüyebiliyorum.ms tamamen moral ve egzersizle düzelebilecek bir rahatsızlık diye düşünüyorum.kızartma hamburger fast food yiyecekler cipsler çekirdek ciğer sakatat yiyecekler kremali pastalar tatlılar tuzlu baharatlı kuruyemişler çok yerdim anlayamadığım şekilde bacaklarım titremeye başlamıştı.memurum işe gitmek bana ölüm dü.sürekli yalpalıyordum, düşüyordum :( sağlıklı beslenme, aç kalmama çok önemli bol sebze meyve yemeliyiz bol su içmeliyiz.aç kalırsam gücümün tükendiğini ve uyuşmalarımın başladığını hissederim.enfeksiyon kapmamalıyız.idrar yapamama sonrasında da kaçırma, hissedememe yaşarız.yine grip bizim için çok kötü.tüm gücümüz moralimiz yok olur.dengemiz altüst olur.inşallah bigün tüm bu yaşadığımız şikayetler geçmişte kalacak biz de koşacağız :)

13 senedir MS hastasıyım...İlk 2 sene 4 kez atak geçirdim.Sonraları ailem ve doktorlarım sayesinde mücadele etmeyi öğrendim ve bunların yanında 9 senedir de koruyucu ilaçlarımı(betaferon) aksatmadan kullanmaktayım...Sol gözüm optik nörit geçirdi ve tam görmüyor, ayrıca ağır iş yapamıyorum,karıncalanma güçsüzlük vs oluyor hemen ....ama yaşama sevincimi hiç kaybetmiyorum...bazen çok sinir bozucu olsa da ,bunalıma girsemde MS le yaşamayı öğrenmekten başka şansımız yok,biliyorum...

Merhaba millet bende ms hastasıyım ilk atak gözüme daha sonrada bacaklarıma vurdu gözde hasar kaldı ama bacaklarda hamdolsun yok şuan kendisine alışmaya çalışıyorum beni çok üzdü 2 ay durmadan ağladım ama şimdi ağlamıyorum hatta kendisinden çok memnunum 5 ay önce tanıştım kendisiyle neyse kimseye Allah nasip etmesin ama gelrisede üzülmeyin yaşamaya ve alışmaya çalışın şimdi emekli olmak için uğraşıyorum beteferon kullanıyorum ee başka ne anlatayım size varsa soracağınız anlatayım saygılarımlaaaa

Merhaba, bu zor ve baş edilmesi güç hastalıkla savaşan herkese çok geçmiş olsun. MS hastalığında Omega 3 takviyesinin ne şekilde işe yaradığı hakkında yazdığım yazımı sizlere faydalı olması açısından paylaşıyorum. Bu konuyla ilgili daha detaylı bilgi almak için bana ulaşabilirsiniz. İyi günler dilerim.

Psikolog Melis Demircioğlu
İ.Ü. Deneysel Tıp Araştırma Enstitüsü - Sinirbilim

melisdemircioglu@gmail.com

Omega-3′ ün Multiple Skleroz Tedavisindeki Rolü | Nörobilim.com

Ben de MS im yaklaşık 10 yıldır.Zorlu bir yolculukta sükunette olmalıyız.6 mart 2012 de hastanede yattım 1 haftalık kortizon.Şükürler olsun 9 yıldır atak geçirmiyorum.Ancak lezyon yükümde ağırlaşma varmış.Doktorum Rebif44 ün yanında imurana başlamamız gerek dedi.inşallah hakkımızda  hayırlısı olur.Rabbim yardımlarını esirgemeyecek inşallah.Arkadaşlar size öncelikle tavsiyem olacak 1.doktorunuza güvenin ve egzersizleri asla bıramayın.Strese hayır ve şükredin..

ben de MS im

ms?

ben ms hastasyım. su anda özbakımı yapabiliyorum ama ilersi için korkuyorum. aramızda ms hastası olan varsa benim gibi onlara soracak sorularım var. bi el atsanız?

sigara hakkında kesin bi bilgi var mı? tetiklio mu?

Hayat MS le zor ancak yaşanılması değil.Daha çok hayata bağlanıyorsun.Umutsuzluğu geride bırakıyorsun.

peki diyet yapmak ms sebebi olablir mi? yakınlarımdan bazıları beni bununla itham ediyor da

bu konu başlığına aboneliğimi silmişim nerden tekrar abone olabilirim bulamadım.

diyet derken güçsüz düşmek, bağışıklık sistemini güçsüz bırakmak la aynıdır. ben pek yemek yemezdim. aç gezerdim diyebilirim. anoresksi gibi :) üç beyazı kesmek yeterli sağlık için, haşlanmış sebzeler, bol meyveler insanlara yararlı.yemediğim için hep hasta olurdum. ağzımda yaralar çıkardı. bacaklarım dolanırdı. yemek ayırt ederdim. ms oldum kimbilir. yememek, stres üzüntü ince fikirli olmak bunlar ms olmaya çook yardımcıdır. hele ki sigara içmek yada sigara içilen ortamda kalmak üste bal kaymak... şimdi napıyoruz ilk iş stresi uzak tutuyoruz, bol sebze meyve sabahları çok güzel bi kahvaltı..bol su bol yürüyüş. haa bunları uyguluyormuyum maalesef, ama sağlıklı ms li dostlarım var.

Üst Alt