Güncel İçerik

Merhabalar

Engelli haklarına dair tüm içerikten üye olmaksızın yararlanabilirsiniz.

Soru sormak veya üyelere özel forumlarlardan ve özelliklerden yararlanabilmek içinse sitemize üye olmalısınız.

Teksan İnovatif Medikal: Engelliler, Engelli Çocuklar, Hasta ve Yaşlılar için emsalsiz ürünler

Multipl Skleroz (MS) hastası olan kim var?

Merhaba arkadaslar bende 3 yildir MS hastasiyin su 2 aya gelinceye kadar rebif kullaniyordum ama artik hap kullaniyorum. Herkese Allah acil sifalar versin

MS hapi

Arkadaslar aranizda benim gibi ms hapi gilenya kullananlar var mi?

2011 Eylül ayından beri MS Hastasıyım.27 yaşındayım.Bende yaklaşık 2 yıldan beri rebif kullanıyorum ama hapa geçmek istiyorum.Doktor sana uygun değil diyip geçiştiriyor.Aşırı moral bozucu

Bende yaklasik 7 aydir hap (Gilenya) kullaniyorum doktor kontrolü altinda. Zaten ilk ilaci verdikleri gün cihazlara bagladilar yaklasik 8 saat yatirdilar ama su anda cok rahatim rebif kullanmanin zorlugunu biliyorum ve sizi anliyorum. Doktor degistirme sansiniz yok mu ? Belki baska bir doktor ilacini degistirebilir.

Rebifteki yan etkiler hapta ne şekilde ? Bana 6 ayda vücut alışı demişlerdi 2 yıl oldu tık yok.

Rebif kullanirken sürekli grip mis gibiydim baska yan etkisi yoktu. Gilenyanin simdilik bir yan etkisini görmedim.Sizde ne gibi yan etkiler var.

Halsizlik şiddetleniyor, ateş baş ağrısı grip tarzı ama iyice şiddetleniyor ms etkileriyle beraber

Evet halsizlik ve bas agrisi bendede vardi ama yorgunluk ve halsizlik hastaliktan da kaynaklaniyor. Isin gercegi eski halsizligim ve bas agrim yok bence daha dinc hissediyorum kendimi.

Mustafa Bey Çok geçmiş olsun.Allah acil şifalar versin.İzzet bey size de çok çok geçmiş olsun.Allah acil şifalar versin.Yazdıklarınız içinde ayrıca teşekkür ederim.Bu grip ile gelen atak beni bitirdi.10 gün kortizon kullandım bu 4. atağımda fakat sağ koldaki kasılma ve uyuşukluk geçmedi :( .Kolum alçılı gibi kaldıramıyorum.Beceri oranı iyice gitti.3 Adeti laç verdiler 1 ay kullan denildi hafifleyecektir.Şikayetlerin bakalım üzeirnden 8 gün geçti.İlaç bititkten sonra koruyucu tedavi için tekrar konuşalım dedi profesör.Şuan koruyucu tedaviye ara veirldi.Bombardımana tutulmuşsun dedi.Ucuz sıyırmışım.Omurilik ve beyinde lezyonlar var.Allah hepimizin yardımcısı olsun.

slm arkadaşlar öncelikle herkese acil şifalar.. 1 ay önce optik nörit atagı geçirdim sol gözümde tam görme kaybı oldu, tetkiklerde daha önce de sağ gözümden geçirdigim anlaşıldı.. servikalde de lezyon cıkınca birkaç gün önce ms tanı kondu.. hala şoktayım :(
copaxone önerdi doktorum

ama daha bu tanıyı sindirememişken hergün iğneden çok korkuyorum.. tedaviyi reddetmekden de korkuyorum.. :(( kullananlar bana bilgi verebilirler mi?

Avonex kullandım 1 sene boyunca ve 2 aydır kullanmıyorum bıraktım

merhaba arkadaslar öncelıkle hepınıze gecmıs olsun. bende 2013 hazıran ayında sağ elımde uyusmayla doktora gittim. cekılen mr lar sonucunda doktor ms oldugumu soyledi ama herhangi bir tedavı uygulanmadı uyusma 2 hafta sonra gecti. 2. atagımı ise gectiğimiz ay yasadım bu kez ayaklarımdan baslayan uyusma yukarı dogru cıktı ellerimde ve karnımda kaldı neyseki 7 gun kortızon tedavısı gordum ancak ellerimdeki uyusma gecmedi acaba bu uyusmalar gecmicek mi her atak bu kadar uzun surebilirmi. birde sunu paylaşmak istiorum arkadaslar mr da omurılıkte herhangı bişi cıkmadı yalnız bikaç gundur egilip dogrulurken ayaklarıma dogru bi titresim bi titreme gibi bişi hissediorum sizce bu nedir beni bılgilendirırseniz cok sevinirim arkadaslarım..

Arkadaşım ben 2008 den beridir ms im ama kaç atak geldi kaç atak geçti eğer ki atağınuız çok etkili gelmemişse uyuşma o an için kortizonla geçer ama diğer türlü ise ki inşaallah değildir o uzvu etkisiz sekel hale getiriyor ama yeni başladığı için teşhisin büyük ihtimalle eski günlerine döneceksin ama sonrasında hiçbir şeyi kafaya takma

ms li arkadaşlarlan tanışmak fikir alışverişinde bulunmak istiyorum 0532 511 01 23

Aranıza yeni katıldım,emesli arkadaşlar varmı aranızda,bir emesli olarak bilmek istedim...

Bende emesim ,geçmiş olsun hepinize...

Arkadaşlar ben kapari çayınıda turşusunuda kullandım,büyük bir umutla ama sonu hüsrandı,deişen hiç bir şey olmadı...

Faruk Bey iyi akşamlar. Öncelikle çok geçmiş olsun, Allah acil şifalar versin. Ben de 3 yıldır ms hastasıyım ve rebif 44 kullanıyorum. Ben atak geçirmeden tesadüf eseri baş ağrısı için çektirdiğim mr'da plaklara rastlandı. Sizin doktorunuz kim acaba? Ben bir an önce bu iğneyi bırakmak istiyorum ama doktorum bir türlü buna yanaşmıyorum. İğne yapmak çok zor bilirsiniz. İlacı nasıl kullanmaya başladınız ve doktorunuz nasıl bırakma kararı verdi? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Aramızda kimler MS hastası?

Ben 11 yıllık MS hastasıyım, yürüme güçlüğü ve mesane problemlerim var. Koruyucu iğne olarak copaxone kullanıyorum. Çok şükür iyiyim, kamuda çalışıyorum. Benim gibi MS hastası olanlar şuanki durumlarını yazabilir mi acaba?

Ms olduğumu dün öğrendim korkuyorum

Üç ay önce dudağımda uyuşukluk vardı mr çekildi beynimde beyaz leke olduğu söylendi ama üniversite sınavımı bekledi doktorum sınavdan sonra tekrar mr çekildi beyaz lekelerde büyüme veya çoğalma yokmuş ms tanısı koydu ama hiç bi tedaviye başlamadı üç ayda bir mr a gireceğimi söyledi. 18 yaşımdayım ve internette ms le ilgili şeyleri okuyunca korktum açıkçası sürekli bi daha atak olcak mı olmayacak mı diye düşünecek miyim ben

Geçmişşş olsunnn, rabbim yar ve yardımcınız olsun....

valla bende yazılanları okuyunca tıksındım gıtmekten vazgectım valla ama ınternete yazılanlarda ABARTI oldugunu dusunuyorum.sonucta cocucken ıgne olurduk gecerdı sonucta saglıgınız ıcın mutlaka gıdın derim.

Geçmiş olsun.Ms hastalıgının sehri bazen cok hafif belirtili bazende agır ataklar halinde seyrediyor.Ben nörolojide ms li hastaların yanında bir ay kaldım, teşhis 100 %100 doğru ise ,izlemeniz gerekn yolu doktorunuz sizinle paylaşacaktır.ms i agırlaştıran ataklardır,atak dediğimiz çift görme, konuşma bozukluğu, özellikle bu yaz sıcaklarında vucutta iğne batması hissi, ayağa vuran gecici felç hatta bu felç durumunda hastada karın refleksi olmaz yani karnın ustunde bişey sürttüğünde gıdıklanma hissi, bu atağa bağlı idrara tutamama, cinsel isteksizlik başlıcaları.Bu atakların tedavisi için kortizon kullanılır.Kortizonda iki ucu keskin bıcak.İlacında kullanım dozuna bağlı bir çok yan etkisi olabiliyor.

merhaba

hepinize merhabalar. ben ozan koçak. bornovada yaşıyorum. 12 yıldır ms hastasıyım. bu platformda güzel paylaşımlar gerçekleştireceğimize inanıyorum. sevgilerimle

Arkadaşlar ben 20 yaşındayım ve 1.5 yıl önce bana ms teşhisi koyuldu. sol gözümde ileri seviyede görme kaybı ve bazen de sol bacağımda uyuşmalarım olurdu. 1 hafta hastanede yattım ve kortizon tedavisi gördüm. şuan rebif 44 kullanıyorum ve oldukça iyiyim uyuşmalarım azaldı ve görme kaybım da düzeldi. hatta hastalığa yakalandğım sene girdiğim üniversite sınavınıda kazandım. bunu yazmaktaki tek amacım yalnızca kötü örnekler olmadığını bilmenizi istemem. evet başta yıpratıcı bir süreçten geçiyorsunuz ancak moral en önemlisi. benim sizlere tavsiyem hastalığımız hakkında internete fazla bakmamanız. elbette araştırma yapılmalı ancak internette faydalı olduğua kadar zararlı örnekler de var ve oldukça da moral bozucular. her yazılana kulak asmamalı ve moralinizi yüksek tutmalısınız

Merhabalar, öncelikle herkese geçmiş olsun Rabbim şifa, sağlık, iyilik versin. Ben buraya annem için üye oldum onun için araştırmalar yapıyorum. Yaklaşık 1 seneyi geçkin bir süre önce annemde ayaklarında uyuşma başladı doktora ta o zaman gittiğinde fizik tedaviye gönderdiler ve vitamin eksikliği var denildi. Sinir testi yapıldı normal çıktı. Ve yine 2 ay önce tek başına yürüyordu ama koluna birinin girmesi gerekti bacaklarda uyuşma sol koluna da vurdu. Araştırma hastanesine gittiğimizde beynin de bir şey var denildi MR sonucuna bakılıp. Ama ne olduğu söylenmedi, hastaneye yatacaksın kontrol altında araştırılcak dedi doktor olan aklımıza neler geldi, nasıl bi üzüntü oldu anlarsınız. Korkudan ağladık kötü bi şey olmasın diye dualar ettik. Ama gelin görün ki yatak olmadığı için yatıramadık. Başka bi hastaneye gönderdiler üniversite ve araştırma hastanesi olması gerekiyormuş bunlar peş peşe olmuyor tabi eve geldiğimiz her gece acile gidiyorduk galiba onlar ataktı bilemiyoruz MS ne onu bile tam anlamıyla bilmiyorduk. Titreme üşüme geliyordu anneme acile gidiyorduk herşey normal tansiyon, EKG, kan vs. Artık psikolojisi bozuldu yaklaşık 2 ay her gece bu şekilde acildeydik. Son olarak GATA'ya gittik herşey orda yeniden başladı beyninde lezyonlar görüldü. Ms şüphesi vardı ama kesinlik için belinden bel suyu(omurilik sıvısı) alındı ve artık kesin olarak MS teşhisi konuldu. Allah orda ki doktorlardan razı olsun böyle bi ilgi alaka görmedim. 7 gün hastanede kaldık 5 günlük serum tedavisi uygulandı, serum uygulanırken uyuşuk ayaklarında karıncalanma hissetti annem hemen hemşire sorduk doktorla konuştu bu iyi bi şey dediler. Bu süreçte psikolojisi bozuldu panik atak da oldu sanırım. Onun için heryerden araştırma yaptım doktorlarla konuştum bunu ona güzel güzel anlatıp moral vermeye çalıştım bunu yaparken zorlandım etrafınızda akraba gibi ve bir de cahil insanlar varken bu hastalığı bilmeden annemn yanında yorum yaptılar saçma sapan gerektiğinde hepsini susturdum ve böyle olacaksa hayatımızdan çıkaracak karara bile vardım. Çünkü sizlerin de söylediği gibi en önemlisi moral moral moral. Şükür şuan iyi annem tek başına yürüyebiliyor. Bu arada annem 42 yaşında bende 23. İyi ki anlayıp araştıran ve büyük birisi var yanında benim gibi yoksa her duyduğuna üzülüp moralini bozuyordu. Demem o ki umarım hepiniz daha iyi olur hayatın en güzel yanlarını buna kafa tutarak yaşarsınız. Hala araştırıyorum, iyi ki burayı buldum yazılanları okudum bana da iyi geldi :)

BurcuuA

hoş geldin burcu iyi ki burdasın annenin en iyi yol arkadaşı olmuşsun tebrik ederim.

MS hastalığı ve fizik tedavi olan kim var?Bundan ne kadar fayda bekleyebilirim?Robotik yürüme tedavisi
alan var mı?

Üst Alt